Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li -Vlaanderen No. 62. DINSDAG 5 NOVEMBER 1929. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Wedergekeerd. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. Terwijl de Tweede Kamer een week vrij heeft genomen om zich voor te bereiden op de algemeene beraadslagingen betreffende de Staatsbegrooting, heeft de Eerste Kamer het initiatief voorstel van den heer Van den Heuvel c.s. tot het verleenen van geldelijken steun aan de beetwortelsuiker- fabrikanten behandeld. Zooals men zich wellicht zal herinneren, werd dit wetsontwerp in de Tweede Kamer door eenige leden ingediend toen bleek, dat van de vorige Regeering onder leiding van den heer De Geer een zoo danig voorstel niet mocht worden verwacht. De Tweede Kamer nam het aan met 47 tegen 43 stemmen. Bij de tegenstemmende linkerzijde sloot zich toen de helft aan van de Christelijk historische leden. In de Eerste Kamer staat men vrijer wat de politiek betreft en meestal ook meer critisch tegenover initiatief-voorstellen. Bij de debatten bleek opnieuw hoe zwak het voorstel was. Indien de suikerprijs, zonder den accijns, mocht dalen tot beneden f 17.— per 100 K.G., zou aan de fabri kanten eene uitkeering worden gegeven van ten hoogste f 1.50 per K.G. Deze aardigheid zou de schatkist een bedrag van 4 millioen per jaar kunnen kosten. Minister De Geer heeft onom wonden verklaard, dat hij op deze extra-uitgave niet had gerekend bij zijn financieelen opzet. En omdat hij tevens duidelijk te ver staan heeft gegeven, geen nieuwe uitgaven te zullen dulden, waar van het gevolg zou kunnen zijn, dat zijne berekeningen in de war zouden worden gestuurd, bleef het de vraag, of de Regeering, als de Senaat zich met het voor stel had vereenigd, er uitvoering aan zou hebben gegeven. Het is echter niet zoo ver ge komen. De heer De Savornin Lohman meende, dat men de Regeering niet dergelijke uitgaven mag opdringen en zulks te min der, omdat het van zeer verkeerd optimisme zou getuigen, indien men meende er met één jaar af te zijn. Gaat men eenmaal over tot het verleenen van geldelijken steun aan een tak van industrie, dan is het zeer moeilijk daaraan weder een einde te maken. Mr. Fock en dr. Wibaut wezen op het feit, dat deze steun de suiker bietenindustrie in Indië zou be- nadeelen. Inzonderheid Suriname kan dien stoot niet verdragen en de rietcultuur zou daar ernstig in het gedrang komen. Wilde men dan ook nog deze cultuur steunen, dan zou dit opnieuw drie ton per jaar kosten. Principieele tegenstanders wa ren mede de heeren Van den Bergh en Westerdijk, die wezen op het ongehoorde, dat men uit de algemeene kas steun wil gaan verleenen aan bepaalde groepen van personen, waarbij dan nog slechts een betrekkelijk gering gedeelte van de som, welke de steun aan het Rijk kost, ten goede zou komen aan hen, voor wie de bijdragen feitelijk bestemd waren. Men heeft in vorige jaren wellicht te veel verbouwd, waardoor eene overproductie ontstond, die den prijs drukte. De verbouwers heb ben zelf reeds het geneesmiddel gevonden, zij hebben den uitzaai bereids met omstreeks 20 pCt. verminderd. Op deze wijze zal het evenwicht vlugger en beter worden hersteld dan dat men door steunverleening de cultuur op peil tracht te houden. De prijs heeft zich reeds eenigszins hersteldhet laat zich aanzien, dat vraag en aanbod elkaar spoe dig zullen dekken, indien men slechts niet door het verleenen van premiën het aanbod tracht te verhoogen. Men zou door de toepassing van het zoogenaamde geneesmiddel de kwaal sleepende houden, terwijl de industrie zelf haar spoedig en meer afdoende zal kunnen bestrijden. Tegenover de krachtige bestrij ding stond slechts eene zwakke verdediging. De heer De Veer ging zelfs zoo ver, toe te geven, dat het middel niet mooi was en dat als de Regeering een ander «Dat moet ik zeggen, er gebeuren wist, zij dit wel in de plaats van de wet mocht toepassen. Maar als men er zoo tegenover staat, kan men toch niet vóór stemmen 1 Alleen prof. Diepenhorst bleek voorstander door dik en dun, maar deze afgevaardigde, propa gandist immers voor de „actieve handelspolitiek" is voor alle pro tectionistische maatregelen. En ook zal hier het feit, dat de pro fessor voorzitter is, van de „Chr. Boeren- en Tuindersbond" ook wel meegesproken hebben. Zelfs de voorsteller de heer Van den Heuvel, gaf toe, dat het verleenen van steun aan eene industrie uit 's Rijks kas in het algemeen geen aanbeveling verdient en dat het beter is, dat men zich zelf helpt. Hij zag hier echter een „uitzon deringsgeval". Dit is natuurlijk aitijd gemakkelijk te betoogen elk geval toch heeft zijn bijzonder karakter. Maar waarom juist hier steun moest worden verleend, bleek niet. De Eerste Kamer deed, wat werd verwacht. Zij verwierp het voorstel. Met de geheele linkerzijde stem den vier Christ, hist., twee R.-K. en één anti-rev. tegen. Zeppelin-bezoek op Zondag. Op de vragen van het Kamerlid Heemskerk, betreffende de op Zondag gehouden vlucht van het luchtschip „Graf Zeppelin" over Nederland, heeft de Minister van Waterstaat het volgende geant woord Het Duitsche gezantschap deel de aan de Regeering mede, dat het voornemen bestond met het luchtschip „Graf Zeppelin" ver moedelijk tegen 10 October een vlucht over Nederland te doen. Wegens ongunstige weersom standigheden is de vlucht meer malen uitgesteld. De Regeering ontving van Duitsche zijde geen enkel nader bericht van den dag, waarop de tocht zou worden aangevangen daartoe kon in ver band met de weersgesteldheid waarschijnlijk eerst op het laatste oogenblik worden besloten. Eenige mededeeling, dat de tocht, tenslotte op Zondag 13 October zou worden gehouden, werd niet gedaan, en ook liet het zich niet voorzien, dat het luchtschip boven eer. deel des lands juist gedurende kerkdien sten zou verschijnen. Anders ware er aanleiding ge weest, om dezelfde reden, waarom door het publiek gezag de rust gedurende kerktijd rondom de kerkgebouwen pleegt te worden gewaarborgd, te verzoeken, niet op Zondagochtend door dezen tocht storing te brengen in den openbaren eeredienst in tal van gemeenten des lands. Het Ziekenfondswezen. Donderdag j.l. heeft te Utrecht de eerste vergadering plaats ge had van den Alg. Raad ter be vordering van 't Ziekenfondswe zen in Nederland. Deze Raad is samengesteld uit vertegenwoordigers van de Lan delijke Federatie ter Behartiging van het Ziekenfondswezen, het Nederlandsch Verbond van Vak verenigingen en het Christelijk Nationaal Vakverbond. Het Re glement waarin de samenwerking is omschreven, werd op deze vergadering vastgesteld. Het doel van den Raad is a. de belangstelling van de georganiseerde arbeiders voor het Ziekenfondswezen op te wekken en hun toetreding ertoe te be vorderen b. het bevorderen van grootere eenheid op het gebied van het Ziekenfondswezen c. het Sprichten van door de verzekerden zelf beheerde Zieken fondsen d. het bevorderen van Wette lijke- en het treffen van andere maatregelen om het Ziekenfonds wezen in ons land tot grooteren bloei te brengen e. het bestudeeren van vraag stukken welke liggen op het ter rein van het Ziekenfondswezen. Aan een kleine commissie uit den Raad werd opgedragen een werkprogramma saam te stellen. De Raad is gevestigd te Utrecht, voorz. is dhr. E. Kupers (voorz. N.V.V.), secr. is dhr. A. W. van Schaik, Boterstr. 27bis, Utrecht. Tweede retoarrlncht. Te 2.55 uur is Vrijdag het tweede retour-vliegtuig der K. L. M. vlot geland. Onmiddellijk nadat het vlieg tuig was geland en de heeren Frijns, Soer en Dunk het toestel verlaten hadden en door hun familie verwelkomd waren, trad de heer Plesman, directeur der K. L. M., naar voren, om de vliegers toe te spreken. Hij wees er op, dat Dunk, die oorspron kelijk met het tweede vliegtuig, de P H.-A.E.O., was meegegaan, de P.H.-A.E.N. in Medan heeft „opgepikt." „Vandaag", ging spr. voort, „is het een mooie dag in de ontwikkeling der Nederlandsche luchtvaart; niet alleen is het derde vliegtuig teruggekeerd, maar ook heeft de K.N.I.L.M. vandaag de lijn naar Soerabaya geopend, bij aanwezigheid van generaal Snijders. Spr. verzocht tenslotte den aanwezigen een driewerf hoera uit te brengen op de bemanning van de P.H.-A.E.N., een verzoek, dat door de omstanders met enthousiasme werd ingewilligd. Nieuwe telefoontarieven. De nieuwe interlocal telefoon tarieven treden algemeen in wer king op 1 Jan. 1930. Ook de nieuwe locale tarieven worden op dien datum algemeen van kracht, behalve o.a. in de nettenNeuzen en Zierikzee. In deze netten zullen de be palingen omtrent het abonne mentsbedrag en de betaling per gesprek, op een nader te bepalen datum ingaan, waarbij niet vast staat, dat de datum van invoering voor deze netten alle dezelfde zal zijn. Gonvernenr Frnytler. Naar „Het Vad." verneemt, staat het vast, dat de heer Fruytier niet meer naar Curagao zal terugkeeren. (Wordt vervolgd) AXELSCHE COURANT Duitsche vertaling. 18) .Moeder, ik laat Paulien niet loopen, al zou het mijn ongeluk zijn I Denk eraan, dat ik met mijn vrouw moet leven Wilt u mij dwingen, zonder lief de te trouwen Dan liever in het geheel niet Hansjörg zei dit met een zweem van zijn oude weekheid, waardoor het als een smeekbede, als een beroep op het moederhart klonk. Met voldoening hoorde het scherpe oor van de boerin dit zachte beven dat scheen haar immers de zekerheid te geven, dat de zoon het niet tot het uiterste zou laten komen. En toen de jonge man voortging .Moeder, wat hebt u nog te be praten U wilt toch om 's hemels wil niet naar binnen, om Paulien toen viel ze hem zeker van de over winning in de rede: ,Ja. dat wil ikl Ik wil Paulien met haar vader eens op hun plaats 2etter., en als je er pleizier in hebt, kun je erbij blijven 1" »Dat laat ik niet toe, moeder, dat laat ik niet toe I" riep Hansjörg weer opstuivend, terwijl hij zijn hand op haar arm legde. .Wil jij het me misschien ver hinderen Dat zou ik wel eens willen tien l" Daarmee bevrijdde de boerin met hen krachtigen ruk haar arm en ging fret rasse schreden de steenen treden af, die naar de lage deur van het huis voerde, gevolgd door haar zoon, die in sprakelooze opwin ding met beide handen door het haar voer. In de groote woonkamer van den molen vertoonde zich hier een weinig opwekkend schouwspel. Paulien zat op de bank, ze had haar hoofd in haar armen verborgen op de groote eikenhouten tafel en schreide hartver scheurend, terwijl haar vader een korte, gezette man met grijzen baard zijn hand op haar schouder gelegd had en haar troostend toesprak. Men kon aan het gezicht van den man zien, dat de wilde smart van zijn kind een diepen indruk op hem maakte, want steeds weer streek hij met zijn ruwe werkhand over de zwarte vlechten van het meisje en zei smee- kend „Maar Paulientje dan, huil niet zoo Wie heeft je wat gedaan? Toen ik een half uur geleden in den molen was, had je nog zoo'n schik met Hans jörg! Wat is er dan nu op eens ge beurd Het geluid van naderende voetstap pen deed hem opzien en toen hij vrouw Schilling herkende, ging er iets als een plotselinge schrik over zijn gerimpeld gezicht. Nu begreep hij de situatie volkomen, hij wist, wat zijn anders zoo vroolijk kind over komen was, Met een donker gezicht wachtte hij tot de vrouw, die als een gebiedster over den drempel trad, begon te spreken* zonder een groetend woord voor haar te vinden, of een uitnoodigende beweging naar een van de tegen den muur staande stoelen te maken. hier bij jou mooie dingen, Andries 1" begon vrouw Schilling, terwijl ze als dreigend op den ouden man afkwam, „heb je je eenig kind zoo slecht op gevoed, dat ze zich zoo met jonge manlui ophoudt Als dat je Willemien wist, dan draaide ze zich in haar graf om 1" Een vlammend rood vloog over de verweerde trekken van den ouden man. Als legde hij een eed af stak hij zijn rechterhaad omhoog en zei met vas te stem Vrouw Schilling, laat mijn Wille mien met rust I Die weet, dat ik geen ongerechtigheden toesta 1" „Zoo, sta jij geen ongerechtigheden toe? Dan is het goed! Dan weetje niet, dat die twee daar met elkaar vrijen, alsof ze verloofd zijn Dat weet jij niet en je bent er maar een paar schreden vandaan „Dat Hansjörg beloofd heeft met Pau lien te zullen trouwen, dat weet ikl Is het een schande, dat ik daarbij ja en amen zeg „Ha, ha! Je vraagt, of dat schande is, dat je daarbij ja en amen zegt? Heb ik ooit van mijn leven. Het is schande, als je duld. datje meisje haar goeden naam verliest, want je zult toch wel op je vingers kunnen natellen dat van een huwelijk tusschen mijn zoon en jouw dochter in alle eeuwigheid niets kan komen I" „En waarom niet antwoordde de oude man opgewonden. Op mijn Paulien kan geen mensch wat te zeggen hebben, en jou Hansjörg heeft haar honderdmaal beloofd „Wat heeft hij je beloofd viel de boerin hem in de rede, „Dat wil ik gelooven, dat jullie het fijn Zou den vindenj als je je in alle breedte op de Rodeberger-hoeve kon instal- leerenMaar dan ben ik er nog, om daar een stokje voor te steken Eerder zal het water de Lahn op stroomen, dan dat ik toegeef, dat zulk lompenvolk, zoo'n oude koppe laar „Moeder, bedenk u goed, ik sta niet toe, dat u mijn meisje en haar vader uitscheldtviel Hansjörg haar opgewonden in de rede. Ook de mole naarsdochter was plotseling opgestaan en kwam met een gezicht rood van toorn op haar af. „Een ouden koppelaar noemt u mijn vader? Mij hebt u als een ge- meene meid uitgescholden Dacht u, dat we ons dat in ons eigen huis lieten welgevallen, al zit u ook tien maal op de Rodeberger-hoeve Ja, ik houd van Hansjörg, zóóveel, dat mijn hart zou breken, als ik afstand van hem moest doen 1 Maar als de vrouw die zich zijn moeder noemt, mijn goeden vader en mij zoo'n schande aandoet, dan „Hou je mond Paulien, dat moet ik zeggen!" viel de oude molenaar haar hier in de rede. „Laat mij die vrouw, die zich verbeeldt, dat ze uit beter hout gesneden is dan wij, eens een woordje zeggen." Hiermee trad hij met vaste schre» den op de verblufte boerin toe, bracht zijn mond met de hand ervoor bij haar oor en fluisterde haar een paar woorden in. De uitwerking was als een bliksemstraal. Als kon iij geen adem krijgen, greep de vrouw met beide handen naar haar keel, een vale bleekheid trok over haar gezicht en wankelend liep ze op een van de breede stoelen af, waarop se steunend neep i»nk. Terwijl Hansjörg bezorgd naar zijn moeder toesnelde, zei de oude mo lenaar op rustigen tnon„Haal een glas water, PaulienJe ziet dat vrouw Schilling het te kwaad heeft IX. Op denzelfden Zondagmiddag zat aan een van de vensters van de ge lagkamer in den „Grauwen Kop" de jonge vrouw Anne Margreet Werner te breien. Het jonge paar, dat de herberg en de slagerij gepacht had, had haar gevraagd, voor vandaag de leiding van de herberg op zich te nemen, omdat zij voor een kleine er fenis op reis moesten naar de een paar uur van Dornschied gelegen ge boorteplaats ,van de vrouw. Daar de kinderen bq moeder Christien goed verzorgd waren en ook Koenraad, goedig als hij was, er niets tegen had, was Anne Margreet, uit vriende lijkheid, gaarne op het verzoek van de pachters ingegaan en heerschte net als vroeger tijdelijk als waardin in den „Grauwen Kop". Bijzondere moeite had het tot nu toe niet gekost. Want 's morgens na kerktijd hadden Koen- raad en haar oude vader met kleine Liesbeth bij het bedienen der gasten geholpen. Nu op den vroegen middag was de gelagkamer leeg en eerst tegen den avond, tegen den tijd, dat de herbergier weer terug zou komen, waren weer gasten te verwachten, daar de middagdlenst eerst om vijf uuf eindigde en de inwoners tot aan dit tijdstip de herberg niet mochten be' toeken.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1