Nieu ws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - Vlaanderen. No. (SO. DINSDAG 29 OCTOBER 1929. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Wedergekeerd. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De aanslag te Brussel. Onmiddellijk nadat het bericht van den aanslag op den Italiaan- schen kroonprins Umberto bekend werd, begaven koning Albert en zijn dochter prinses Marie José zich naar de italiaansche ambas sade om prins Umberto geluk te wenschen, dat hij aan den aanslag is ontkomen. De koning betuigde prins Umberto zijn leedwezen met het gebeurde. Tijdens het verhoor door den rechter van instructie verklaarde de dader, dat hij zijn daad in geenen deele betreurde. Hij voegde er aan toe, dat hij eerst voornemens was geweest zijn daad ten uitvoer te brengen aan het „Gare du Nord", doch daar was hij van teruggekomen, daar hij dan hoogst waarschijnlijk ook een lid van de Belgische Konink lijke Familie zou hebben getroffen, tegen wie hij geen kwade bedoe lingen had. Hij had gezworen den Italiaanschen koning, of den kroonprins of Mussolini te dooden daar zij de Italiaansche constitutie verraden hadden. Het bericht over den aanslag op kroonprins Umberto arriveerde te Rome onmiddellijk na de offi- cieële bekendmaking van zijn ver loving, en wekte een enorme sensatie. Van alle ramen werden vlaggen uitgestoken. Het publiek vormde demonstraties ten bewijze van zijn aanhankelijkheid aan het Kon. Huis. Mussolini was de eerste die het bericht ontving. Zijn eerste zorg was den koning door middel van den telefoon op de hoogte te brengen. Vervolgens beva' hij, dat de vlaggen op alle openbare gebouwen uitgestoken moesten worden, waar het publiek zich over het algemeen bij aansloot. Mussolini gaf de politie hierna opdracht de menigte te surveil- leeren, opdat deze niet in opge wondenheid tot excessen zou overgaan. De paus was door het bericht ten zeerste getroffen. Hij heeft onmiddellijk in het Quirinaal doen Duitsche vertaling. 16) Maar de vervulling van zijn steeds dringender wordende wenschen hier omtrent, liet op zich wachten. Wei- ringer zoowel als Hansjörgs moeder hadden vast geloofd, dat bij een dageiijkschen omgang tusschen de jongelui, zij wel van elkaar zouden gaan houden, want niets bevordert immers meer een wederzijdsche nei ging tusschen jongeman en jonge- dochter. Maar Hansjörg toonde ook na een maandenlange verblijf op de boerderij van neef in zijn houding geen spoor, dat er op wees dat hij zich voor zijn nicht Henriëtte inte resseerde, wier uiterlijk ook niet mee werkte, om vlammende hartstocht in de borst van den jongen man te ontsteken. Van groote, hoekige ge stalte, blondharig met een altijd rood gezicht, waaruit twee waterig-blauwe oogen blikten, maakte Henriëtte den indruk van een plomp manwijf, een indruk, die deed denken aan de bas stem van een sergeant-majoor. Hoe wel ze goediger was dan Hansjörgs moeder had het jonge meisje in haar geheele wezen toch iets beslists en gebiedends, zonder een zweem van die vrouwelijkP zachtheid en liefe lijkheid, die den jongen thuis zoowel bij Anne Margreet als bij zijn Paulien, zoo in verrukking hadden gebracht. Bovendien was Henriëtte een paar mededeelen, dat hij de daad ten zeerste afkeurde. Tevens liet hij zijn gelukwenschen aanbieden voor het gelukkig afwenden van het gevaar. De Nederlandsche gezant te Rome heeft opdracht ontvangen, tegenover de Italiaansche regee ring uiting te geven aan de ge voelens van sympathie der Neder landsche regeering naar aanlei ding van den aanslag op den Italiaanschen kroonprins. In een kruitfabriek te Markano, op 12 kilometer van Bologna ge legen, had een ernstige ontploffing plaats. De slag was zoo hevig, dat de bevolking van Bologna aan een aardbeving dacht. Tot nu toe zijn 7 dooden en 16 ge wonden geborgen. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. Huizen werden zwaar bescha digd. Gelukkig waren op het oogenblik van de ontploffing slechts 30 van de 86 arbeiders werkzaam. Troepen en brand weer uit Bologna begonnen on middellijk met de opruimings werkzaamheden. Men gelooft dat nog meer slachtoffers onder de puinhoopen liggen. Fürst von Biilow, die, zooals bekend, te Rome verblijf houdt, werd opnieuw door een beroerte getroffen, die verlamming van verschillende zijner organen ten gevolge had. Frankrijk. Spoediger dan verwacht is, is het kabinet-Briand afgetreden. Reeds bij de eerste zitting na het Kamerreces werd aan de regeering eene nederlaag toegebracht, welke tot aftreden noopte, ofschoon het stemmenverschil slechts elf (288 tegen 277) bedroeg. Het was de buitenlandsche politiek in het algemeen en het resultaat der Haagsche conferentie in het bij zonder, waardoor de regeering ten val werd gebracht. Als voor naamste wrijvingspunt mag de houding gelden van Briand, die inmenging der Kamer tijdens het voeren van onderhandelingen uit den booze acht. jaar ouder dan Hansjörg en had dadelijk in het begin tegen hem, hoe wel onbewust, een wat domineeren- den toon aangeslagen die hem leven dig aan zijn moeder herinnerde en daarom niet geschikt was, hem deze „gele vette koe", zooals hij de nicht niet heel galant in zijn gedachten noemde, bijzonder sympathiek te doen voorkomen. In zijn omgang met Henriëtte liet hij daar echter niets van merken, in tegendeel onderhield hij zich bij iede re gelegenheid allervriendelijkst met haar en onthaalde haar zelfs dikwijls op zijn grappen en moppen, zonder echter ooit te vervallen in een toon, waaruit de bedoeling tot een intic- meren omgang van zijn kant zou kunnen worden afgeleid. Want meer dere uitlatingen van neef hadden hem tot nadenken gebracht, en instinctief had hij gevoeld, dat er voor zijn vrijheid vallen gezet werden. Dit had er natuurlijk toe geleid, dat hij bij zichzelf vergelijkingen ging maken tusschen zijn nicht en Paulien van den molenaar, waarbij de eerste het er slecht afbracht en Paulien hem meer begeerenswaard voorkwam dan ze hem ooit geweest was. Zoo nam de liefde voor het mooie meisje in het Jammerdal in zijn hart vasteren vorm aan, wat onder andere omstan digheden misschien nooit gebeurd Was, en meermalen reeds had hij naar de pen gegrepen om op een met vergeet-mij-nletjes beschilderd vel papier ln stijve, onbeholpen letters zijn liefdegevoelens aan zijn verre geliefde mee te deelen. En zoo verliepen de twee jaren, die Hansjörg op de boerderij van zijn neef zou doorbrengen, zonder dat de De meerderheid der Kamer leden is van meening, dat de Kamer te allen tijde moet kunnen ingrijpen en de onderhandelaars ter verantwoording roepen. Over dit principiëele vraagstuk is Bri and gestruikeld, waarschijnlijk tot verbazing van de Kamerleden zelf, die naar het zich liet aanzien, geenszins de bedoeling hadden eene beslissing als thans gevallen is, uit te lokken. Weliswaar wa ren ernstige bedenkingen gerezen tegen Briand's politiek, vooral wat betreft de eenigszins dubbelzin nige formule, waarop men ter Haagsche conferentie tot een ac- coord kwam. Bovendien echter rees er heftig verzet tegen de van geheimzinnig heid niet vrij te pleiten wijze, waarop de ontruiming van het bezette gebied tot dusver ge schiedde. Een sterke groep was er voor om de mogelijkheid van militairen druk op de Duitschers zoolang mogelijk in de hand te houden, waartegenover naar het scheen de regeering voornemens was de ontruiming ook van de derde zone voor 30 Juni tot een feit te maken. Inmiddels wordt door de hui dige constellatie nog een bijzon dere moeilijkheid geschapen en wel met betrekking tot 't vervolg der Haagsche conferentie. Na tuurlijk zou het aanbeveling ver dienen, ook de verdere afwikke ling dezer aangelegenheid door Briand te doen geschieden, waar voor hij dan in het nieuw te vormen kabinet als minister van Buitenlandsche Zaken zou moeten worden opgenomen. Naar ver luidt, bestaat daarop echter weinig kans. De voorzitter van de Fransche radicaal-socialistische partij, Da- ladier, is Vrijdagochtend te elf uur door president Doumergue op het Elysée ontvangen, ter be spreking van den politieken toe stand. Na ongeveer drie kwar tier verliet Daladier het Elysée en verklaarde, dat de president hem opgedragen heeft een nieuw kabinet te vormen. Daladier heeft afspraak tusschen de beide oudelui het gewenschte gevolg had gehad. De jonge man was vier weken gele den op de Rodeberger-hoeve turug- gekeerd en had zich daar zelf tot de onaangename verrassing van zijn moeder vrijheden veroorloofd, die de heerschzuchtige vrouw niet in het minst van hem had verwacht, maar nog minder was ze van plan, zoolang zij aan het roer stond, zooiets te dulden. Dat Hansjörg zonder meer een der paardenknechts ontsloeg, omdat die na zijn terugkeer overbodig was geworden, had de boerin in ieder geval nog kunnen billijken, want de ontslagene was een ruwe, aan den brandewijn verslaafde jonge kerel, ai zat het haar ook dwars, dat haar zoon hiervoor niet eerst haar uitdruk kelijke toestemming gevraagd had, dat hij zich vermat, den metselaar van het dorp te bestellen voor enkele noodzakelijke reparaties aan de stallen, zonder er haar van te voren over te spreken, dat maakte haar zoo woe. dend, dat zich dadelijk in de eerste acht dagen een hevige scènetusschen moeder en zoon afspeelde. Als vrouw Schilling echter gemeend had, in den terruggekeerde den vroegeren, slaafsch gedweeë, die ieder van haar woorden willoos opvolgde, weer te vinden, dan was ze diep teleurgesteld ge worden. De oude barsche toon hielp niet meer, en wat de heerschzuch' tige vrouw het meest opwond, was de omstandigheid, dat haar zoon tegenover haar ontketenden toorn de grootste kalmte stelde, haar zakelijk het nut van zijn regeling uitlegde en haar onomwonden te kennen gaf, dat de tijd van haar onbestreden heem BÊhappij en zijn vroegere wllleoae volg* president Doumergue verzocht hem tijd te laten om overleg te plegen met zijn politieke vrienden. Kameroverzicht. Nog twee dagen heeft de Tweede Kamer noodig gehad om de Ambtenarenwet verder te be handelen en om zich door den stroom van amendementen, die inzonderheid van sociaal-demo cratische zijde waren ingediend, heen te werken. Het eerste amen dement betrof de betaling van de griffierechten ten bedrage van f 5.voor de behandeling van het gewone gerecht en f 10. voor die bij den Centralen Raad. Hierbij was bepaald, dat onver- mogenden waren vrijgesteld, en dat geheele of gedeeltelijke resti tutie zou plaats hebben, indien de klager geheel of ten deele in het gelijk werd gesteld. Dit ging den heer J. ter Laan niet ver ge noeg. Hij wilde alle klagers met een inkomen beneden f 2000 zien vrijgesteld. Maar de Minister wenschte de rem tegen al te veel klachten te behouden. Het amen dement werd verworpen met 66 tegen 20 stemmen. Van meer belang was 't debat over de gevallen, waarin beroep is toegelaten. De wet wil dit recht slechts geven tegen beslui ten, welke in strijd zijn met de voorschriften. De heer Beumer wilde eene scherpere omschrij ving. Het amendement sprak van het kennelijk een ander gebruik maken van de bevoegdheid dan tot de doeleinden, waarvoor die bevoegdheid werd gegeven. Mi nister Donner had tegen deze omschrijving geen bezwaar. Ook de kwestie van het beslag op het salaris gaf aanleiding tot eenige gedachtenwisseling. Het wetsontwerp laat beslag of kor ting toe voor de eerste f 2000 salaris tot 1/i gedeelte, voor de rest tot 7s- De heer J. ter Laan trachtte hier eene wijziging te verkrijgen door voor te stellen beslag tot 1/i tot een salaris van zaamheid eens en voor altijd voorbij waren. Boos had vrouw Schilling meer dere dagen rondgeloopen, zonder een woord met hem te wisselen, welke demonstratie echter niet den minsten indruk op den weerspannige scheen te maken want gelaten werkte hij in huis en hof als vroeger, steeds een tot vroolijkheid neigende gemoeds stemming ten toon spreidend, waar door hij zich spoedig weer de aige- meene genegenheid van het perso neel had veroverd. Vergeefs brak de boerin zich het hoofd, hoe het moge lijk kon zijn, dat in den korten tijd van twee jaren het karakter van haar zoon zoo buitengewoon veranderd was en ze had er bitter berouw over, dat zij zelf het geweest was. die zijn heengaan had bewerkt, des te meer, waar van het beoogde huwelijk blijk baar nooit in der eeuwigheid iets zou komen. Ze moest aan den gevangen vogel denken, die, eenmaal los gelaten, zich nooit meer achter de tralies van de kooi laat sluiten. Toch zou de vrede met den tjjd wel eenigzins hersteld zijn, daar de oude vrouw zelf wel Inzag, dat de houding van Hansjörg in zekeren zin gerechtigd was toen het toeval wilde, dat de boodschapster, die da gelijks naar Katzenellenbogen ging, op een Zondagmiddag op de boerderij kwam en de eigenares vertelde, dat ze den jongen boer al meermalen 's avonds by den molen in het Jam» merdal gezien had. Met hamerende polsen en ingehouden adem, hoorde vrouw Schilling deze tijding aan, hoeWel ze deed, alsof het haar be kend was, dat Hansjörg vaak 's avonds naar den molen ging en soq hoorde se ten hoogste f 3000 en voor de rest 7j, doch zijn amendement werd vetworpen. De vierde titel van de wet is gewijd aan eenig materieel recht. In de eerste plaats wordt hier gezegd, wat bij algemeenen maat regel van bestuur moet worden geregeld. Dit zijn de aanstelling, schorsing, ontslag, bezoldiging, wachtgeld, diensttijden, verlof, vacantie, aanspraken, in geval van ziekte, overige rechten en ver plichtingen van de ambtenaren, disciplinaire straffen, administra tieve instanties en de wijze, waar op aan vereenigingen van ambte naren de gelegenheid zal worden gegeven van haar gevoelen te doen kennen. Tevens wordt aan de gemeen ten, provinciën en waterschappen de verplichting opgelegd, om voor hun ambtenaren voorschriften be treffende dezelfde punten vast te stellen. Dat dit art. voor de soc.- democraten een prachtige gelegen heid was tot het indienen van amendementen spreekt van zelf. Zij wilden mede geregeld hebben bevordering, vergoeding van over werk, arbeidstijden, vacantietoe- slag. En tevens imperatief om schrijven een minimum vacantie van 12 werkdagen en een jaar vol salaris bij ziekte. Tevens eischten zij van de andere pu bliekrechtelijke lichamen, dat deze de voorschriften voor de Rijks ambtenaren als minima zouden aanvaarden, dus wel meer, niet minder zouden mogen geven. De geweldige uitbreiding van de voorstellen, door de sociaal democraten geëischt, kon slechts weinig instemming vinden. Bo vendien werd er op gewezen, dat de Regeering steeds bevoegd is in hare bestuursmaatregelen meer op te nemen. En wat be treft het denkbeeld dat andere lichamen de voorschriften als minima moesten aanvaarden, wees men op de groote inbreuk, die dan op de autonomie van die lichamen zou worden ge maakt en op het daaruit van zelf voortvloeiende gevolg, dat dat de Rijksambtenaren tot mini- de praatzieke oude uit, die vertelde dat Paulien van den molenaar Hansjörgs meisje was. Nu ging de boerin een licht op, waarom haar zoon 's avonds altijd urenlang verdween en ook Zondags middags nergens te zien was. Daar om had hij geen moeite gedaan voor nicht Henriëtte, daarvoor had hij die rijke partij laten schieten, om een meisje na te loopen, wier familie tot de minste in den omtrek behoorde. Nu, dat daar niets ernstigs van zou komen, daarvoor zou zij wel zorgen dat zou wat moois zijn, als op de Rodeberger-hoeve, op haar boerderij, de dochter van den vroegeren meester knecht als boerin kwam. Onder het een of ander voorwendsel liet ze de vrouw vertrekken en riep haar zoon. t Hansjörg was niet thuis. Door een van de knechts was hij ge zien, toen hij dadelijk na het middageten den weg naar den Qalgenkop was in geslagen. Nu wist vrouw Schilling genoeg. De weg naar den molen voerde over den Qalgenkop. Bevend van woedde en opwinding, ijlde de boerin naar haar slaapkamer, nam een omslag doek uit de kleerenkast en verliet het erf, nadat ze aan den ouden Kaspar op het hart gedrukt had, goed op het huis te passen, omdat ze een gewichtige boodschap moest doen, (Wordt vervolgd) Voof hen, die goed voor mij zijn, ben ik goed en voor hen, die niet goed voor mij zijn, ben ik óók goed en aldus zullen allen goed wop den, Lao-tse, COURANT.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1