Bieten rooien PU ROL wijkstraat No. 16 te Den Haag, om in dit schrijven uitdrukking te geven aan hun vurigen wensch een vriend des huizes, die reeds zoovele jaren aan hun disch aanzat, daartoe de gelegenheid in den vervolge niet te ontnemen. „Nog steeds heeft de regeering geen beschikking genomen op ons royale aanbod om op eigen kosten een eigen zendsysteem te b mwen. Wanneer wij eenmaal daartoe in de gelegenheid gesteld zijn, kunnen de bijzondere om- roepgroepen Huizen en Hilver sum cadeau krijgen en zullen wij bewijzen in vrije concurren tie voor welken omroep de har ten van het overgroote deel der Nederlandsche luisteraars slaan." Liehtweek. Ter gelegenheid van de 50- jarige herdenking van de electr. gloeilamp, die Edison maakte, wordt in talrijke landen gefeest. Zoo ook te Amsterdam, waar deze week voor iederen dag lichtversieringen en lichtvertoo- ningen op het programma staan. Het vierde postvliegtuig heeft Zaterdag te Constantinopel een noodlanding moeten uitvoe ren, waarbij het toestel bescha digd is en dr. |Jongbloed licht gewond werd. De werktuigkun dige 'Bruijnestein was zoo over spannen, dat hij geneeskundige hulp behoefde. A.XEL, 22 October 1929 Het circus geeft vanavond alhier zijn laatste voorstellingen. De beide vorige avondvertooningen hadden veel belangstelling, wat niet te verwonderen is, als men hoort, wat door de artisten wordt gepresteerd. Paardendressuur, jongleeren, oefeningen op de trapéze, clowne rie en al wat in een behoorlijk circus te zien wordt gegeven werd ook in het circus Tondeurs tot tevredenheid van een groot publiek vertoond. Zelfs een 5-tal ganzen droeg nog bij tot verhooging van applaus en vermaak. Naar we vernemen, is door de Rijkspolitie alhier proces verbaal opgemaakt tegen de redactie van het dagblad „Het Volk", hoofdorgaan van de S D. A. P., wegens opname van een bericht aangaande de staking te Sluiskil, waardoor de heeren A. Th. 't Gilde en J. D. Freeken horst alhier zich beleedigd ach ten. De staking. Naar we vernemen, krijgen de werkzaamheden aan de cokesfa- briek meer en meer uitbreiding. Naast de groep Fransche arbei ders, die er nog werkzaam zijn, zijn er gisteren nog veertig werk lieden gekomen uit Noord-Beve land, waardoor ook weer lang zamerhand zal worden begonnen aan het fabriceeren der bijpro ducten. Het gerucht gaat, dat er ook nog Friezen zouden komen, doch daarvan konden we officieel geen bevestiging krijgen. Het schijnt, dat de directie met het aanwerven van arbeiders zeer omzichtig te werk 'gaat. Men beweert, dat er werkkrachten be schikbaar zijn, zooveel men heb ben wil, maar dat men in de eetste plaats verzekerd wil zijn van vertrouwde krachten. Van stop zetten is echter geen sprake. Ook van nieuwe onderhande lingen tusschen de partijen hoort men niets. Eenerzijdsch acht de leiding der stakers daartoe nog niet de tijd gekomen en wachten ze op een hun meer gunstige gelegenheid en anderzijdsch zegt de directie der cokesfabriek er niet de minste aanleiding toe te hebben, zoolang niet het werk een normaal verloop heeft ge kregen. Omtrent het afbreken der ovens, wat van de zijde der arbeiders als een dreigement wordt voor gesteld, vernemen we, dat het sloopen der oude ovens is aan besteed en zal aanvangen, zoodra de aannemer met zijn volk ter •plaatse is verschenen. De oproep per proclamatie aan de arbeiders gedaan, heeft reeds in zoover succes gehad, dat er schriftelijke aanbiedingen zijn ingekomen, om het werk te mogen hervatten en voorzeker zal, naar men ons meedeelde, rekening worden gehouden met degenen, die het eerst hun adres inzonden. Ofschoon ons niet bekend is, wanneer de directie zal over gaan tot het te werk stellen van arbeiders, die reeds aan de fa briek waren verbonden, vermoe den we, dat gewacht wordt op het eind der bietencampagne. Aangaande de komst der Noord- Bevelanders meldt de Tern. Crt. het volgende Gisterenvoormiddag arriveerden met de Prov. stoomboot een 40- tal Noord-Bevelanders om te gaan werken aan de cokesfabriek te Sluiskil. Door de gemeente- en rijkspolitie waren maatregelen ge nomen ter voorkoming van wan ordelijkheden. Toen de boot ar riveerde bevonden zich nabij de aanlegplaats een aantal stakers, doch alles bepaalde zich tot eenig gejouw tegenover de aangekomen werklieden, die per auto en met den trein de reis naar Sluiskil voortzetten, waar zij hun werk hebben aangevangen. Een poging tijdens de vaart van Vlissingen naar Ter Neuzen door den stakingsleider, den heer Rippen aangewend om hen tot terugkeer te bewegen, had geen resultaat. Naar aan „Zelandia" gemeld wordt is aan de bewoners der fabriekshuizen tegen 1 Nov. de huur opgezegd en is Vrijdag weer een lading bedden bi.inengeko men. Dit zal wel verband hou den met den aanvoer van nieuwe ploegen volk. Onder de stakende werklieden hoort men beweren, dat het met die vreemde werklieden zeer ge vaarlijk werken is. Te meer als de menschen elkaar niet verstaan of begrijpen, zijn ongevallen niet uitgesloten. De vorige week had er een explosie plaats, doch zon der persoonlijke ongelukken. Men schrijft ons uit Hulst Vrijdag jl. werden door het bestuur van het R. K. Liefdehuis te Hulst, een aantal genoodig- den in de gelegenheid gesteld, de nieuwe töntgeninrichting van het ziekenhuis te bezichtigen. Zoowel op technisch- als ge neeskundig gebied, werd aan de bezoekers uitlegging verschaft. Het röntgentoestel, het nieuw ste „Polyphos" apparaat van de firma Siemens en Halske, bezit een capaciteit, ruim voldoende om aan de moeilijkste opdrach ten te voldoen. Ook de voor goed röntge- nologisch onderzoek absoluut noodzakelijke huipapparaten, zoo als voor onderzoek van den patiënt in alle mogelijke houdin gen en onder verschillende pho- tografische eischen, zijn aanwe zig, en gezamenlijk opgesteld in een ruim 10 M lang vertrek. De geruischlooze werking van het apparaat is buitengewoon aangenaam, vooral voor kleine ziekenhuizen, waarin zich uit den aard der zaak, de kamers voor de patiënten dicht bij de röntgen- kamer bevinden. Met het oog daarop is het ook een groot voordeel, dat door de toepassing van de nieuwste constructies op het gebied der röntgenbuizen, gevaar voor de omgeving geheel is uitgesloten. Aangezien tot heden patiënten voor röntgenologisch onderzoek zich moesten begeven naar Goes, Middelburg of Vlissingen, spreekt het vanzelf, door de zorgen van het Liefdehuis een lang bestaande wensch werd vervuld. Het rönt genonderzoek is reeds meer dan 25 jaren een onmisbaar hulp middel in de geneeskunde. Aangevangen met het voor het oog zichtbaar maken van ziekten van de beenderen, heeft het zich allengs ontwikkeld tot een van de betrouwbaarste onderzoekings middelen voor talrijke organen. Long, hart, maag, darm, gal blaas en nier, om bij de voor naamste te blijven, toonen langs dezen weg vaak verrassend dui delijk hun ziekelijke afwijkingen. En nog voortdurend breidt zich het geneeskundig-kunnen op dit gebied uit. De oningewijde staat bij nadere kennismaking, met deze voor hem dikwijls ietwat geheimzin nige hocus pocus, verbaasd en verrukt over wat menschelijke speurzin en vernuft hier hebben volbracht. Vooral de wijze, waar op onzichtbare organen, zooals galblaas en darm, zichtbaar wor den gemaakt, wekt bewondering. Hoe duidelijk, bijna voor het grijpen, liggen op de photo's de nier- en galsteenen, hoe onze voorstelling helpend en verbete rend, vertoont de longtubercu lose de verwoestingen, die ze in het longweefsel aanricht. Het zieke hart laat zijn veranderden vorm zien, de kanker van de ingewanden, die woekeringen, die hij veroorzaakt, de maag zweer, het door haar weggevre ten gat in den maagwand. Veel te veel echter om in een klein bestek op te noemen. Begrijpelijk is, dat waar een onderdeel van de geneeskunde zich tot dergelijken omvang heeft ontwikkeld, de beoefening spe ciale studie vereischt. Door de inrichting onder specialistche lei ding te plaatsen heeft het be stuur dan ook getoond, dat het hem met zijn plannen betreffende de geneeskundige verzorging ernst is. Hiermede is een nieuwe stap gedaan in de richting van het nieuwe ziekenhuis. Uit St. Jansteen. Vrijdag jl. had alhier weer openbare Raadsvergadering plaats onder voorzitterschap van dhr. C. Ysebaert, burgemeester. NaJat de vergadering was ge opend werd met de bij de wet voorgeschreven formaliteiten over gegaan tot installatie als lid van den Raad van dhr. E. ivens, ter vervulling van de vacature-Van den Branden. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Tot de ingekomen stukken be hoorden proces-verbaal van kas opname bij den Gem.-Ontv. Bij schrijven van het bestuur der Vincentiusvereen. werd de Raad genoodigd om tegenwoor dig te zijn bij de hulde aan het beeld van hel Heilige Hart. De Voorz. stelde voor om en corps aan de hulde deel te nemen. Dhr. Vael zeide dat hij daar aan wel deel wenschte te nemen als lid dier vereeniging, maar als raadslid voelde hij er niet veel voor. Kennis werd gegeven van de opening der jongensschool, Ingekomen was ook het jaar verslag va „Het gele Kruis' waarbij gevraagd werd om de subsidie zoo mogelijk te ver hoogen. B. en W. stelden echter voor de subsidie op f400 te laten staan. Dhr. Vael vond die subsidie nog wel wat hoog. Dhr. Piasschaert zei dat B. en W. daarom de subsidie niet meer wenschen te verhoogen. De Voorz. bracht het voor stel van B. en W. in stemming ofschoon dhr. Vael dat niet noodig achtte. Met 9 tegen 2 stemmen werd het voorstel aange nomen. Door het bestuur van de Mid- delb. Handelsschool te Hulst werd gevraagd om f150 subsidie per leerling, die uit de gemeente ter school gaat. B. en W. stelden voor om f400 te geven, in verband met het groote getal (11) leerlingen, dat uit St Jansteen van die lessen profiteert. De Voorz. verdedigde dit voor stel, en zei, dat als deze school er niet was, dan waren de men schen genoodzaakt hun kinderen naar elders of naar een neutrale school te sturen, wat veel meer zou kosten. Daarom moet ge tracht worden de school te behou den en zonder subsidie kan dat niet. Dhr. Vael neemt er genoegen mee, dat er f 200 gegeven wordt, maar geen f 400 Er moet een grens zijn. Het is wel een nut tige school, maar de ouders dier leerlingen kunnen ook wel iets meer offeren, juist omdat ze nu betrekkelijk goedkoop uitzijn in Hulst, Dhr. Martinet vroeg hoeveel schoolgeld er betaald werd, waarop de Voorz. antwoordde, in totaal f 2542, voor ongeveer 50 leerlingen. Dhr. Vael meende gehoord te hebben, dat alles nogal royaal opgezet is en ook de tractementen zijn niet gering. Dhr. Schiffers merkte op, dat de tractementen vastgesteld zijn maar misschien is er op andere dingen te bezuinigen. Spr. er kende dat het een mooie schoo is, maar het grootste bezwaar is voor hem, dat het einddiploma dier school geen rechten geeft Bij andere scholen, als H. B. S geeft het einddiploma recht op toelating bij allerlei andere scho len of betrekkingen en dat is hier niet zoo. Er is wel naar getracht, maar het lukte niet. Dhr. de Buck vond de subsi die ook hoog, maar wees op het gevaar, dat zonder dat de school misschien verdween. Het voorstel van B. W. werd echter verworpen met 7 tegen 4 stzoodat de subsidie f 200 b'ijft. Voor de h. h. de Buck, Plas schaert, Ferket en de Voorz. Tegen de h. h. Van Helsland Stevens, Vael, Martinet, Schiffer Ivens en Vergauwen. Hierna kwam aan de orde een verzoek van de Vlassersvereeni- ging om opheffing van de sper tijden voor electr. stroom. Het is niet mogelijk om 10 uur te werken, terwijl de arbeiders toch daarvoor willen betaald worden en dus de last op de werkgevers komt. Dhr. van Helsland zegt dat het uurloon nu op 66 cent komt dit toch te hoog is om rendee rend te kunnen werken. Op een vraag van dhr. Schiffer of al eens getracht is door het gemeentebestuur om de speruren op te heffen, zei de Voorz misschien wel al 30 maal, doch altijd tevergeefs. Dhr. Vael zou het nog wel eens willen vragen bij de P.Z E.M ze zijn nogal toeschietelijk tegenwoordig. De Voorz. had er geen be zwaar tegen, maar verwachtte er geen nut van. Dhr. Martinet vond het toch dringend noodig. Het scheen hem toe, of St. Jansteen verdruk wordt, want andere gemeenten krijgen 5 cent toeslag op het stroomtarief en wij niet. Spr. zou het liever persoonlijk bij den Minister vragen, want hij gelooft, dat ze in Den Haag niets van den toestand hier weten. Dhr. Schiffer merkte op, dat er pas door den afgevaardigde van de Tweede Kamer uit Hulst schriftelijke vragen daaromtrent zijn gesteld tot den Minister. De Voorz. zou in verband daarmede het antwoord eens willen afwachten en de spertij den eens bespreken in het col lege van B. en W. Zooals be kend is, zijn de pogingen tot overgave van het electr. bedrijf aan de P.Z.EM. mislukt en spr. weet niet of zij daartoe nog pogingen wil doen, maar wel weet hij, dat te Koewacht, Axel en Clinge 5 cent toeslag gege ven wordt. Dhr. Martinet vond het wel eigenaardig, dat het juist gege ven wordt, als het bedrijf bij de P.Z.E.M. is aangesloten en hier niet. Het schijnt dus, dat men op den verkoop pressie wil uit oefenen en wij daarvan de dupe zijn. Hij gelooft, dat ze dat in Den Haag ook niet zullen weten. Dhr. Vael zou het wel goed vinden om die kwestie eens te onderzoeken, want hij kan ook niet gelooven, dat de Minister lieve kindertjes kweekt. De Voorz. was het er mee eens, dat het niet klopt, maar zou in elk geval willen overwe gen, of het succes kan hebben om met de P.Z.E.M. en het Rijk nog pogingen te doen tot onder handelen. Aldus werd goedgevonden. Besloten werd om met de Coöp. Boerenleenbank te St. Jan steen een rek. courant te openen over 1930 tot een maximum van f 10.000. Goedgekeurd werden eenige wijzigingen in de begrooting van 1927, waardoor de inkomsten ver hoogden met f 10 en de uitgaven eveneens. De kapitaaldienst verhoogde met f119. Ofschoon de posten van wei nig belang waren, vonden we het toch practisch, dat ze wer den voorgelezen, terwijl in andere gemeenten eenvoudig wordt vol staan met het noemen van het eind cijfer. Hierna kwam de begrooting voor 1930 aan de orde, die sluit met een totaal van f41000. (Wordt Vervolgd). Door den gemeenteraad van Graauw werd op de begrooting 1930 de inkomstenbelasting met f6000 verminderd. Dnrc Hofsteden. De ten overstaan van de No tarissen Corthals te IJzendijke en van der Veen te Terneuzen, ge veilde hofstede aan de tramhalte „De Kraag, grot 61 gemeten is verkocht aan den heer Dirk Dekker te Zaarnsiag voor f 1479.50 per gemet. (Inclusief veilings- kosten). 1 wee hofsteden onder Water landkerkje werden verkocht als volgt a) die in pacht bij den heer Meeuwis de Regt, groot 73 ge meten en 246 roeden voor f77,000. aan den heer Krijn de Kraker te Zaarnsiag. b) die in pacht bij den heer Maarten de Regt, groot 70 gemeten en 278roeden, voorf69,OOOaanden heer Petrus Goethals te Sas van Gent. aardappelen rooien en andere landarbeid, veroorzaakt klo ven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit ver zacht en geneest men met Doos, 30, 60 en 90 ct. Sportnieuws. Zeeuw cho Voetbalbond. Voor de 2e k'asse B. speelde Zondag Axel II alhier tegen Ter- neuzen 111. Aanvankelijk was Axel veel sterker, doch tot doel punten kwam het niet; zelfs een strafschop werd door de Oranje mannen gemist. Terneuzen kwam daarna meer in den aanval, met het gevolg dat een tweetal doel punten werden gemaakt. Met een achterstand van 0—2 zag het er voor onze Stadgenooten niet erg rooskleurig uit, bij de rust. Bovendien werd met 10 man be gonnen, daar de middenvoor was uitgevallen. Niettegenstaande deze handi cap bleken de Axelsche reserve's sterker in de tweede helft en na een half uur spelen was de stand 2—2. Vinnig werd toen om de leiding gestreden, welke door Terneuzen kort voor het einde werd behaald. Tegen de verwachting in, werd de wedstrijd alzoo met 2—3 door Axel II ver oren. De uitslagen van de overige voor den Z. V. B. gespeelde wed strijden volgen hierna. Ie klasse A. Middelburg 3 Sinoto 2 8—2 Vlissingen 3—Zierikzee 2 11—0 Zeelandia 3—De Zeeuwen 0—4 le klasse B. lontenisse 1—Terneuzen 2 2—5 Breskens—Clinge 5—1 2e klasse A. 0e Zeeuwen 2—Midd. Boys 3—0 Hansweert 2—Goes 2 0—5 2e klasse B. Hulst 2—Hontenisse 2 5—0 Axel 2—Terneuzen 3 2—3 2e klasse C. C. A.-Z. VI. Boys 2-1 3e klasse A. De Zeeuwen 3-Mid. Boys 2 11—0 3e klasse B. Sas. Boys 2—Clinge 2 1—3 Graauw—Rapiditas Oranje—Koewacht l—Q I

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2