Nieuws- en Advertentieblad voor Zee n wsc li - V I aan deren Wedergekeerd. No. 58. DINSDAG 22 OCTOBER 1929. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVEJTTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. De Tweede Kamer heeft hare werkzaamheden hervat. Het be gin was zeer gelukkig. Er lagen reeds drie verzoeken om inter pellaties te wachten, doch geen van de drie zal worden gehou den. De heer Duys had den minister van Justitie willen inter- pelleeren over de moordzaak te Giessen-Nieuwkerk, maar bedacht blijkbaar tijdig, dat de zaak even goed bij de begrooting van Justi tie kon worden behandeld en trok daarom zijn aanvrage in. Hij was verstandiger dan de heer Wijnkoop, die wilde interpel- leeren over de houding van bur gemeesters en Rijkspolitie bij eenige stakingen en over de ver houding tusschen Nederland en de Sovjet Unie. De Kamer was van oordeel, dat ook deze twee onderwerpen even goed bij de Staatsbegrooting konden worden besproken en weigerde op voor stel van den Voorzitter het ver lof met op twee na algemeene stemmen. De Kamer heeft verder het grootste deel van de week be steed aan de rechtspositie van de ambtenaren. Zooals men weet, behandelt dit wetsontwerp in hoofdzaak alleen de wijze van berechting van geschillen. De ambtenaren krijgen nu een col lege, waarbij zij indien zij grie ven hebben, deze kunen inbren gen. Heeft men, zoo is van ver schillende zijden gevraagd, hier aan veel, als niet eerst duidelijk is aangegeven, welke rechten men heeft Het antwoord op deze vraag ligt nog in de toe komst verborgen, maar niet kan worden ontkend, dat het wets ontwerp over het geheel zeer gunstig is ontvangen. Er komen dan Raden van Beroep, die door Ged. Staten zullen worden benoemd. De heer Van Wijnbergen zou aan vankelijk de voorkeur hebben gegeven aan eene benoeming door de rechterlijke macht, maar lei zich tenslotte bij de meening van den Minister neder. Van be slissingen van deze Raden staat beroep open op den Centra- len Raad, doch alleen indien er strijd is met de wettelijke voor schriften. Van verschillende zijden werd op verruiming van de mogelijkheid van beroep aange drongen. Deze en andere kwes ties komen echter bij de behan deling van de artikelen van zelf weder aan de orde. Dat de sociaal-democraten zich met de groote beperkingen van het wetsontwerp niet aanstonds konden vereenigen, spreekt wel haast van zelf. Maar felle oppo sitie ging alleen uit van de zijde van de communisten, die niet nalieten weder te betoogen, hoe veel beter de ambtenaren het toch in hun heilstaat hebben. Maar de heer Marchant vond dit toch wat al te erg er. wees de heeren op het feit, dat in Rus land de ambtenaar, die zich tegen de Regeering verzet, ter dood wordt gebracht. Hierop volgde natuurlijk een geweldig rumoer met veel ontkenningen en gescheld, doch het slot was toch, dat de heer De Visser toe gaf, dat in geval van contra- revolutionnair verzet de dood straf wordt toegepast. Hetgeen nu niet bepaald is, zooals een mensch zich een heilstaat denkt. In artikel 1 van het wetsont werp vindt men wie ambtenaar is in den zin van deze wet. In de eerste plaats deed zich hier bij de vraag voor, of zij die, zooals meer en meer gebruik wordt, op arbeidscontract in dienst zijn genomen, onder de wet moesten vallen. Oorspron kelijk waren zij geheel uitgeslo ten maar minister Donner is aan de hiertegen geopperde bezwa ren tegemoet gekomen door eene nieuwe slotbepaling, krachtens welke bij of krachtens algem. maatregel van bestuur zal woi- den geregeld in welke gevallen en onder welke voorwaarden dit soort dienstverband geoorloofd zal zijn. Voorts worden voor de toe passing van den tweeden titel van het wetsontwerp niet als ambtenaar beschouwdde mi nisters, de leden van den Raad van State, de voor hun leven benoemde ambtenaren en de mi litairen. De Minister nam een amendement-Tilanus over, waar door ook het materieele recht niet op de eerste drie groepen van toepassing zal zijn. Dit bleek inderdaad zeer gewenscht, men zóu anders bijv. een geschil kun nen krijgen over het wachtgeld van een minister. Langer is er gesproken over de vraag, of ook de militairen onder deze wet moe ten vallen. Zooals men weet, heeft de minister van Defensie reeds eene bijzondere regeling voor de militairen toegezegd. De heer J. ter Laan stelde voor om ook de marechaussées onder de wet te brengen. Verder ging de heer Marchant met zijn amen dement tot opneming van alle militairen. Hij wenschte de be slissing van geschillen, betreffende militairen aan het militair gezag te onttrekken. Waarom de recht spraak ten aanzien van militairen een eigen karakter moet behouden werd niet duidelijk. Maar de meerderheid van de Kamer wilde het zoo met den Minister en ver wierp het amendement-Marchant met 53 tegen 29 stemmen. Omtrent de wijze van benoe ming van de recht sprekende colleges bestond al zeer weinig overeenstemming. De voorge stelde benoeming van de leden door Ged. Staten kon geen groote instemming vinden. De heer J. ter Laan wilde voor de helft van de leden een voordracht van de Centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambte naarszaken. De heer Boon wil de iets minder ver gaan en stel de voor de Centrale Commis sie de bevoegdheid te geven om bepaalde personen aan te beve len. De bedoeling was kenne lijk de ambtenaren op desamen- stelling van de commissie invloed te doen uitoefenen. Is dit echter wel gewenscht? Zelfs de heer Schaper ontkende dit, omdat de onpartijdigheid daardoor niet zou Duitsche vertaling. 14) Met al zyn krachten en eeD onverwoestbare werklust had Koenraad zich op die moeilijke taak geworpen vaD den vreegen morgen tot den laten avond zag men hem met den ouden knecht aan het werk, tot het hem gelukt was, alles weer in het rechte spoor te brengen. Daarby verzuimde hij niet aan de beloften, die h(j zijn gesneu velden vriend gegeven had, te denken al dien tijd was hij er op bedacht geweest, bewijzen te zoeken voor de rechtmatigheid van Hendrik Schillings aanspra ken op de erfenis van z(jo vader. Nog tweemaal had hij Daar Ame rika naar Christiaan Euler ge- EchreveD, zonder een antwoord of eeD levensteeken te hebben ontvangen, In de geboorteplaats van den ouden Schilling, waar Koenraad op twee vrije dagen was heengereisd, was ook niet bekend geweest of de toenmalige getuige in Amerika nog leefde. Po baljuw en da klerk ie Kat- zenellenbogen hadden hem ten slotte op zijn herhaald verzoek om de oude stukken nog eens Da te kijken, te kennen gegeven, dat hjj hen maar met rust moest laten zooals aan den gesneuvel den Hendrik Schilling zelf was meegedeeld, had een brand, die 17 jaar geleden in het archief was uitgebroken, de akten, die op het geval betrekking hadden, waarschijnlijk vernietigd er was geen sprake van, dat zonder de schaduw van eeD bewjjs een proces tegeu de hoog in aanzien staande eigenares van de Rode berger-hoeve kon worden aan gegaan. Ontmoedigd moest Koen raad het tenslotte aan het toeval overlaten, om het recht van Anne Margreet en haar kind aan het daglicht te brengeD, nadat hij ook bjj den molenaar in bet Jammerdal niets naders over d-i aangelegenheid was te weten gekomeD. De molenaar was na melijk toen de oude Schilling nog leefde eerste knecht op de Rodeberger-hoeve geweest en had daar een soort vertrouwenspost bekleedtoen hy zich dit herin nerde, was Koenraad Zondags in de vroegte op stap gegaan om den ouden man op te zoeken en bij bevond aioh nu weer worden bevorderd. Meer succes had de heer Schouten, die ge steund door mr. Marchant verde digde, dat de benoeming het best zal kunnen geschieden door den minister van Justitie, Dit voorstel werd, nadat het amen dement-Ter Laan was terugge nomen en het door dezen over genomen amendement-Boon was verworpen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Men vleit zich nu met de gedachte, dat bij benoeming door den Minister de Staten-Generaal kritiek kun nen uitoefenen. De heer Boon wilde daarna eene bepaling, waarbij ambte naren van het lidmaatschap van de gerechten zouden worden uitgesloten. De zaak bleek in verband met uitzonderingen moei lijk te formuleeren, weshalve het voorstel werd ingetrokken. De Minister verklaarde echter, dat hij geen ambtenaren zal be noemen, die in de beweging zijn. Een amendement van den heer J. ter Laan om hen, die minder inkomen hebben dan f2000, van het griffierecht vrij te stellen, werd aangehouden. De heer Wijnkoop hield ten slotte eene interpellatie-aanvrage betreffende de ongeregeldheden te Maastricht. De Radio verpolitiekt. Het is bekend, dat de V.A.R.A. een eigen zender heeft en aan de Regeering heeft gevraagd om een zendtijd en enkele dagen geleden is-bekend geworden, dat de beslissing is gevallen ten gunste van de V.A R.A. Maar die beslissing moet tevens voor de Algemeene Vereeniging Radio Omroep van zoo groote betee- kenis zijn, dat ze vrijwel genekt is. De heer W. Vogt, directeur van de Avro, heeft hiertegen ge protesteerd en jl. Zondag in een redevoering per radio aan haar luistervinken den toestand uiteen gezet. Hij betoogde daarin, dat de Avro de arbeiderspartij nooit of nimmer vijandig gezind is geweest en noemde het een valsche leuze zoo iets te bewe- op den terugweg naar Dorn- schied. Het was een vergeefeche tocht geweest. De molenaar had op alle vragen alleen een bedaard »Och Dee«, of »Ooh ja* geant woord tot een uitvoerig verhaal was de oude man Diet te bren gen geweest, zoodat hij naar Koenraads meening óf werkeljjk niets van het voorgevalleue op de Rodeberger-hoeve wist óf uit vrees voor de voorname eigena res niets wilde zeggen. Ootmoedigd trad de jonge man de herberg den .Grauwen Kup« binneD, om de eigenares mee te deelen, dat zijn pogingen weer eens op niets waren uitgeloopen. Hij trot Anne Margreet alleen. De joüge weduwe was sedert dien treurigen dag, toen Koen raad haar den iaatsten groet van haar gesneuvelden tnaD over bracht, beslist ic haar voordeel veranderd. Het toen bleeke ge zicht met de vertwijfelde oogen toonden weliswaar nog steeds een stillen ernst, maar er lag na een lichte blos van gezond heid en van levensmoed over, en nit de blauwe oogen scheen berusting in bet onveranderlijke lot. De nauwkeurigheid, waar mee se de glazen op het buffet rangschikte, de weeke klauk van haar stem, haar geheele beheer- schend wezen deed blijken, dat ze haar lot had aanvaard en nu in de vervulling vaD haar plich ten haar levenstaak zag. Ot sprak er nit de warme blikken, waarmee ze den binnenkomen den Koenraad ontviDg, toch een verlangen, een stille wensch naar nieuw levensgeluk? Werd de lichte blos op haar wangen niet wat dieper, toen de jonge man rn voor haar stond en zijn biikkeo met een droomerige uit drukking op haar liet gezicht liet rusten >Ik kan beginnen wat ik wil, bet loopt alles op Diets uit D begon Koenraad. »Deo marsch Daar den molen was ook al tever- geefscb. De molenaar weet nietsen a's hij wat weet, dan houdt hij zjjn mood It »Geef je toch niet zooveel moeite, KoeDraad, het is toch al les tevergeelsch !t antwoordde Anne Margreet. »Het is ook tiet noodig I Te eten en te drinken heb ik immers met m^n Liesje, God zij dank Wat wil ik nog meerP Het heeft zoo moeten zijn. Ons goed recht krijgen we toch niet 1 Het spijt me alleen maar, dat jij je el ren. En ofschoon nu door de V.A.R A., zooals de heer Vogt zeide, verzocht was aan den Minister, om hem te verbieden nogmaals tot de luistervinken over die zaak te spreken, waagde hij het er nog eens op en hield gisteravond hetzelfde betoog. Of het toevallig is, of opzet telijk weten we niet, maar feit is, dat toen de heer Vogt aan zijn luistervinken zou raden, hoe in deze te doen, wij plotseling niets meer hoorden. We vernamen, dat het bestuur van de Avro tegen aanst. Don derdag genoodigd is om hare belangen tegenover den Radio- Raad, naar aanleiding van een ontwerp der zendtijdverdeeling, dat door den Radio-Raad onder geheimhouding is verzonden. En waar het nu aan de V.A. R.A. moeilijk bleek om daarover te zwijgen, nu zij grootendeels haar zin kreeg, zeide dhr. Vogt, dat het aan hem (spr.) nog moei lijker viel te zwijgen, nu de Avro zoo beknot wordt. Spr. gunt de V A R.A. gaarne zijn zendtijd, maar niet, als het ten koste van de Avro gaat en daarom zal hij a s. Donderdag zijn huid zoo daur mogelijk ver- koopen. Spr. begrijpt, dat de luistervinken hierin willen mee werken, maar de tijd is te kort voor or$aniseeren en het be hoeft volgens hem ook geen georganiseerd verzet te zijn. Het eenige wat de luistervinken kun nen doen is..,, (hier werd de rede voor ons afgebroken). We ontleenen die dan verder aan „de Crt". Het eenige wat de vertegen woordigers van de A.V.R.O. bij hun besprekingen in den Radio- raad kan steunen is het helder inzicht van dien raad omtrent de gevoelens der tienduizenden luisteraars in Nederland. Der halve noodigt Willem Vogt de Nederlandsche luisteraars, die het werk der AV.R.O. steunen uit, zonder verwijl een brief of brief kaart te willen zenden aan het adres van dien raad, Van Bleis die jaren zooveel moeite gegeven hebt, Koenraad, ik weet waarach tig niet, hoe ik je daarvoor moet danken »Anne Margreet, praat me daar niet van Je weet dat ik Hein beloofd heb, je te helpen en al had ik het niet beioofd, voor jou heb ik alles graag gedaan, dat kun je gelooven Dat geloof ik, Koenraad 1 Be halve mijn ondeD vader heb ik geen mensch op de wereld, waar op ik me zoo kan verlaten als op jou Dat mijn herberg zoo omhoog gekomen is, wien heb ik het anders te danken, dan aan jon, dien de jongelui overal na- loopen 1 Wie heeft al die jaren myn akker in orde gehouden Jij alleeD, hoewel je zelf Diet wist, boe ja thuis klaar moest komen met al het werkEn dat alles uit vriendschap 1 Koen raad, ik dank je voor alles, Ooze Lieve Heer moge het je loonen l« »Aune Margreet 1 Weet je &oe zeker, dat ik alles alleen uit vriendschap heb gedaan vroeg Koenraad met bevende stem. (Wordt Vervolgd)t AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1