Axelscbe Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 57. Vrijdag 18 October 1929 Binnenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede J3 1 a d. Nederland op de Wereld tentoonstelling. In den loop van 1930 zal zoo als bekend te Antwerpen gedu rende 6 maanden een wereld tentoonstelling worden gehouden op het gebied van koloniën, zee vaart en Vlaamsche kunst. De Nederlandsche regeering heeft besloten aan deze tentoonstel ling deel te nemen en daartoe een krediet van rond f 650.000 beschikbaar gesteld. De minister van Arbeid, H. en N. heeft de gemeenten Amsterdam, Dordrecht, Rotterdam en Vlissingen uitge- noodigd aan deze tentoonstelling deel te nemen. Het gemeente bestuur van Amsterdam stelt aan den Raad voor aan den wensch van den Minister gevolg te geven Zij wenscht zoo volledig mogelijk uit te komen met het geven van een beeld van de haven. De oppervlakte, die daarvoor ter be schikking wordt gesteld, vraagt een bedrag van f 7000. De minis ter deelt voorts mede, dat de gemeente er rekening mee moet houden, dat het comité door on voorziene omstandigheden, voor een tekort kan komen te staan, als gevolg van het feit dat de bouwkosten van het Nederlandsch paviljoen meer dan 300 000 gld. zullen bedragen. De minister vraagt ook aan de gemeenten een bijdrage in een eventueel tekort. De bijdragen aan dit te kort zullen hoogstens f 8000 be dragen. B. en W. van Amster dam hebben de verwachting, dat de vertegenwoordigers van Scheep vaart, Handel en Nijverheid het hunne zullen bijdragen om Am sterdam zoo goed mogelijk te doen uitkomener is dan ook alle aanleiding, dat de gemeente niet achter blijft, doch door in zending van haar maquette met de daarbij behoorende grafieken en van een diorama van Schip hol mede de internationale aan dacht zal vestigen op Amsterdam als zee- en luchtvaarthaven- Be halve de door den Minister ge noemde uitgaven zal dan voor het vervaardigen van verschil lende grafieken, voor kosten van verzending en verzekering ca. f 5000 benoodigd zijn, zoodat de totale kosten op ten hoogste f 35.000 worden geraamd. De Visscherij in 1928. Volgens het Verslag over de Visscherij gedurende het jaar 1928 waren de uitkomsten van het Nederlandsche stoomtrawl-vis- scherijbedrijf over het geheel be vredigend. De Noordzeeharingvisscherii gaf ruimere vangsten dan in de laatste jaren het geval was. De beugvisscherij had iets be tere resultaten dan in 1927, doch is weinig loonend geweest. De visscherij in de Zuiderzee bracht geldelijk minder op als gevolg van de mislukte ansjovis- visscherij. Voorts vermeldt het verslag aangaande den toestand in het oesterbedrijf in Zeeland, dat die bevredigend was. Engeland was weder de voornaamste afnemer. Bij het mosselbedrijf in Zeeland, was de verzending van mosselen in totaal grooter dan in 1927, doch de opbrengst ervan bleef beneden die van het vorige jaar. Aan het einde van 1928 waren voor de zee- en kustvisscherij 5154 vaartuigen ingeschreven met een bruto-inhoud van 345.245 kub. M. Uit het verslag blijkt voorts, dat in 1928 door de Nederland sche visschers hier te lande in totaal zijn aangevoerd 235.684.000 k.g. visch en schaal- en week dieren, ter waarde van f35.284 400 Uitgevoerd werd voor een waarde van ruim 30.1 millioen gulden tegen voor ruim 27 8 millioen gulden in 1927. Bestriding van Pest en Ence phalitis, Als een sensatie-bericht wordt in de Indische bladen melding gemaakt van een hoogst belang rijke ontdekking dr. J. Schut, directeur van het sanatorium te Tosari, zou, volgens uitvoerige mededeelingen in de „Ind. Crt.". er in geslaagd zijn, een prepa raat samen te stellen ter behan deling en voorkoming van longen- pest. Een ieder, die beseft hoeveel slachtoffers die vreeselijke ziekte jaarlijks opeischt, en hoeveel millioenen besteed worden aan de bestrijding van den Zwarten Dood, zal van de proeven van dr. Schut met groote belangstelling kennis nemen. De „Ind. Crt." heeft inzage gehad van de zorgvuldig bijge houden, uitvoerige beschrijving van de verschillende explosies, en de cijfers spreken een duide lijke taal. Vooral waar het hier betrefteen zoo gevaarlijke ziekte als de pest, die jaarlijks nog vele slachtoffers vraagt, is het ge- wenscht en van heel groot be lang na te gaan, of deze resul taten, door dr. Schut met „Om- nadin" verkregen, door andere medici kunnen worden bevestigd en het middel eveneens te be proeven bij contact-personen van lijders aan bubonenpest. De proefneming bij builenpest is zeer gewenscht, daar er alle reden is aan te nemen, dat in die zooveel langzamer verloo- pende gevallen de genezende werking van „Omnadin" beter tot haar recht zal kunnen komen, dan bij het uiterst snel verloop van longenpest en septicaeinische pest, waarvan de duur varieert van enkele uren tot drie dagen. Het is de groote verdienste van dr. Schut, dat hij, na jaren lange onderzoekingen en met gevaar voor eigen leven, in „Omnadin" een middel heeft ge vonden, dat de menschen, die met de pestlijders in aanraking gekomen zijn, voor de infectie behoedtdat hij een prophylac- ticum heeft gevonden, dat zeer waarschijnlijk als het beste be schouwd mag worden. Wij hopen, dat de Dienst van Volksgezondheid aan deze merk waardige resultaten aandacht zal schenken en zijn krachtige me dewerking er toe verleenen zal om te doen nagaan, welke waar de kan worden toegekend aan den wetenschappelijken arbeid van dr. Schut. Dr. J. Schut is Nederlander, Nudspeeter van geboorte. Van een ander evenzeer be langrijke vinding op geneeskundig gebied wordt melding gemaakt door dr. Hekman te Rotterdam, die een nieuwe geneeswijze voor encephalitis beschrijft, welke in het ziekenhuis Bergweg met suc ces is toegepast. De schrijver gaat van het al gemeen aangenomen standpunt uit, dat bij de encephalitis, die met groote regelmaat een zeker aantal dagen na de toegepaste vaccinatie uitbreekt, direct of in direct door de koepokstof een zeer groote rol wordt gespeeld. Dr. Hekman besloot een serum te gebruiken afkomstig van per sonen, die gelijktijdig met goed gevolg waren ingeëftt. De gevolgtrekking ligt voorde hand, dat deze serum-inspuiting blijkbaar een schitterend genees middel is tegen de encephalitis na inenting. De Zeppelin en de Zondag. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Heemskerk, heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld Is de regeering in de gelegen heid geweest om te verzoeken of te doen verzoeken, dat de vlucht van de „Graf Zeppelin" over Nederland niet zou plaats hebben op Zondag, nog wel des ochtends onder kerktijd, waar door hetgeen een daad van cour toisie jegens Nederland had moeten wezen, is geworden tot een daad van onwellevendheid jegens het aanzienlijk deel van het volk, dat prijs stelt op Zon dagsheiliging en bepaaldelijk op kerkgang Indien de Regeering daartoe in de gelegenheid is geweest, waar om heeft zij daarvan geen ge bruik gemaakt, of, zoo zij er wel gebruik van heeft gemaakt, waarom heeft dit niet gebaat? Prijsvraag voor een Volken- bondsvlag. De Internationale Vereeniging van Volkenbond-Liga's heeft een prijsvraag uitgeschreven vooreen Volkenbondsvlag. Een Neder lander heeft hiervoor drie prijzen beschikbaar gesteld, resp. van 1000, 500 en 250 gulden. Provinciale Staten. Voor de op 22 October te openen tweede gewone zitting van de Provinciale Staten zijn o a. de volgende voorstellen van Ged. Staten verschenen De begrooting voor 1930 wijst in ontvang en uitgaaf een som aan van f 5 426,428 met een post onvoorzien ad f28.014 39. Ged. Staten stellen voor een wijziging van art. 16 van het Algemeen reglement voor de pol der of waterschappen in Zeeland, waardoor dit als volgt wordt ge lezen „De waterleidingen en uitwateringsgeulen buitendijks en de kunstwerken dienende tot afvoer van het polderwater en op kosten van den polder of het waterschap onderhouden, mogen niet gedempt of geslecht, noch in afwaterend vermogen vermin derd, noch ook verlaten worden, dan nadat op het daartoe strek kend besluit van het polderbe stuur de goedkeuring van Ged. Staten is verkregen. Op de begrooting 1930 komt f 50 000 voor voor verbetering van den Prov. weg Schoondijke— ijzendijke, en daarbij is begre pen de verbetering van den bocht waar de weg Ijzendijke—Oost burg, de zgn. Weg-naar-Turkeije, aan dien weg aansluit. Daar voor zal moeten worden aange kocht 1500 c.A. dijk en 2200 c.A. bouwland. Van de N. V. Auto-, Motor handel en Verhuurinrichting v.h. Mannaert-Geers te Neuzen is een verzoek ingekomen otn haar we der van 16 Juni 1923 af een subsidie toe te staan voor haren autobusdienst van Sluiskil over Axel, Zuiddorpe, Koewacht en St. Jansteen naar Hulst. Ged. Staten zeggen, dat ook van P. Scheele een aanvrage is ingekomen, waarop zij nog geen beslissing hebben genomen. On derzocht wordt wie de eigenlijke ondernemer van den dienst is. Voorgesteld wordt aan de P. Z. E. M. voor de middengroep een nader crediet te verleenen van f 375.000 en voor de Noord- groep een van f 25.000. Voorgesteld wordt weder de volgende opcenten op de Rijks belastingen te heffen 50 op de grondbelastingen en de perso- neele belasting en 20 op de ver mogens- en de inkomstenbelas tingen. Van ome adverteerders. De N.V. P. Sluis' Piuimvee- en Vogelvoederfabrieken te Wees- perkarspel gaat, teneinde de resultaten van het wetenschap pelijk onderzoekingswerk, dat zij verricht, in samenwerking met prof. dr. E. C. van Leersum, directeur van het Nederlandsche Instituut voor Volksvoeding te Amsterdam, in breeder kring bekend te maken, hierover op geregelde tjjden een en ander in populairen vorm publiceeren onderden titel:, Mededeelingen omtrent het wetenschappelijk onderzoekingswerk van de N.V. P. Sluis' Pluimvee- en Vogel voederfabrieken te Weesper- karspel." Deze mededeelingen zijn in de eerste plaats bestemd voor de verbruikers barer artikelen, teneinde hen aangaande de nieuwste methoden van dePiuim- veevoedingsleer geregeld te kun nen inlichten. Het eerste nummer dezer „Mededeelingen" zal een inlei ding op de onderzoekingen naar het vitamine-gehalte van pluim veevoeders en hunne grond stoffen bevatten. Daarin zullen o a. mededeelingen wordeu ge daan aangaande het gehalte vau het A en D vitamine van het vischmeel, dat in onze pluim vee-artikelen wordt verwerkt. In de volgende nummers zul len de proeven zelf uitvoerig worden behandeld. Verder wordt een rapport omtrent het onder zoek naar het B vitamine ge halte in hare voeders in uit zicht gesteld, terwijl zoo nu en dan korte mededeelingen uit buitenlandsche bieden zullen worden opgenomen. Treinbotsing. Op het Poolschestation Sobolew bij Dem- biiu heeft een spoorwegongeluk plaats gehad. Vermoedelijk ten gevolge van dichten nevel is een goederentrein door een on veilig signaal gereden en onge veer 40 M. verder met een uit Lemberg komenden personen trein in botsing gekomen. De botsing was zoo hevig, dat beide locomotieven ontspoorden, ter wijl verscheidene wagens van den personentrein en vijf wagens van den goederentrein totaal werden vernield. Bjj het direct aangevangen reddingswerk werden vijt dooden en vijftien ernstig gewonden uit de overblijfselen van den trein te voorschijn gebracht. Nog vijftien andere personen heoben lichte verwondingen op- gelooren. Tijdens het vervoer zijn twee ernstig gewonden over leden. In den nacht van Donder dag is in de Warschausche voorstad Praga een roofoverval gepleegd. De 64-jarige winkelier Goasiorwski en zijn vrouw wer den door de politie, die achter docht begon te koesteren, toen het echtpaar den geheelen dag niet opendeed, in leveuloozen toe stand in den kelder aangetroffen. De daders hebben de beide oude menschen gekneveld en daarna geworgd. Rare bewaarplaats Het achterlaten van cUirurgische ir- strumenten in het lichaam vau geopereerde patiënten blyktgeen unicum te zijn. Oalangs werd melding gemaakt van bet vin dt n van een schaar in het li chaam van een Duitscher. Een bewoonster van Jersey blijkt eenige jaren lang een chirurgi sche tang in het lichaam te hebben gehad. Het instrument werd door middel van X-stralen ontdekt en de vrouw, die zes jaren geleden in een ziekenhuis te Londen geopereerd was, sprak de meening uit, dat het instru ment toen wel zou acht rgela- ten zijn. Sportief bood lij het instrument zelta ten geschenke aan het ziekenhuis aan, nadat men het door een nieuwe ope ratie te voorschijn gebracht had. Vaklui. Te Berlijn pleeg de men inbraak met behulp vau valsche sleutels in een zaak, welke gevestigd is op de tweede verdieping van een huis in de binnenstad. De dieven braken een brandkast open en eigenden zich oDgeveer 80 dollar en 180 Tsjechische kronen toe, bene vens een bedrag aan Duitsch geld. Daarop wisten zij zich een weg te baneD door den vloer naar een daaronder gelegen op slagplaats van een andere tirma, waar zjj voor 100.000 M zijden stoffen buit maakten. De voorraad moet op een vrachtauto, die op straat wachtte, zjjn vervoerd. Van de daders geen spoor. VaD 1 tot 30 Sept. 1929, BOSCHS. APELLE. Gehuwd. 26. Jan Schelfhout (van HoDte- nisse), 36 j. en Apolonia Baite- laar, 31 j. Geboren. 3. Agrrs, d. van Josephus Dobbelaar n Maria van Dam me. 24 Petrus, z. vao Petrus Kint eD Paulina Retaorie. HOER. Gehuwd. 26. Jan de Putter, 23 j. en Cornelia Brandes, 20 j. Geboren. 1. Maria, d. van Marinus Mortens f n Catbarina van Alten. 10. Rtinier, 7. van L vinus Dieleman en Adriaanfje van de R e. 13. Muriuus, z. van Marinus Nieuwelick en Snzanna Vergouwe. 27. Pieter, z. van Marinus FraDcke en Neeltje Schieman. Overleden. 19. Citharina van Tatenhove, 73 j., wed. van Lau rens Kiel. 30 Samuel den Hamer, 33 j., z. van Jan en Androzina Koole. SAS VAN GENT Ondertrouwd. 10. Prosper van de Voorde, 23 j. en Cornelia de Jong, 21 j. 12. Petras Kesbebe, 32 j. en Anna de Smet, 26 j. Geboren. 1. Marie, d. van Petrus Anuaart en Paulina Stan- daert. 12. Reré, z. van Raymond Renier on Anna Wolfgaog. 18. Mathilda, d. vaD Hubertus vaD Assche en Virginia StofLris. Overleden. 8. Maurice Bock- stael, 32 j., z. van Polydor en Monica Soetaert. 12. Julius de Bie, 63 jecbtg. van Marie de Windt. 16 Ryka van ClingstrB, 88 j., wed. van Klaas Bleeker. TER NEUZEN. Ondertrouwd. '2 Oct. Marmus Dejj, 36 j. en Maria van de Walle, 25 j., wed. Johannes Smallegange, 43 j., wduwn, en Carolina Oostdjjk, 33 j. 3. J»d Michielsen, 55 j., wtdu«D. en Maria Verbrngge, 53 j. Dan ël van Aken (van Den Haag), 24 j en Cornelia Harte, 32 j. Gehuwd. 3. Jacobus van Es, - 25 j. en Cornelia van Langevelde, 25 j. Jan de Leege, 26 j. en Pieternella Rouw, 22 j. Levinus Hamelinck, 31 j gesch. van eoht en SuzaDna WillemseD, 18 j. Louwrisde Waal (var Vlissingen), 25 j. en Maria de Brabander, 24 j. Geboreu. 29 Sept. Machiel, z. van Jan de Doehier en Adriana vau der Klooster. WESTD0BPE Ondertrouwd. 13. Einde Adam, 23 j. en Maria Goethals, 22 j. Gehuwd. 10. Jnlien Goossens, 23 j. en Bertha Vervaat, 25 j. Geboren. 3. Gerardus, z. van Joseph van Haelst en MaiiaSer- raren8. 9. Cyriel, z. van Mau- r ce van Hijfte en Bertha Thomas. 15. Cecilia, d. van Albert Piadet en M-trtha Roegiers 22. Rachella, d. van Prudent Vervaet en Mar- garetha Soethaert. 28. Ivona, d van Petrus Talboom en Maria van Hoecke. 29. Loeien, z. van Kamiel Notschaele en Magdalena Wille. Overleden. 24. Rachella Ver vaet, 2 d., d. van Prudent en Margaretha Soethaert. ZAAHSLAG. Ondertrouwd, 26. Willem van der Hage, 20 j. en Janna Bujjze, 23 j. Gehuwd. 19. Jan de Kraker (van Hoek), 21 j. en Adriana Hamelink, 23 j. Marinus Over- dulve, 23 j. en Johanna Scheele, 21 j. Aut.home Faas ^vaD Ter NeuzeD), 22 j en Jacooiina Wil- lemsen, 22 j 26. Krijn de Kraker (van Ter Neuzen), 31 j. en Eli zabeth Moens, 31 j. Geboren. 3. Jacomina, d. van Jacobus de Klerk en Suzanna van Hoeve. 7. Dtrfeje en Francis, d. en z. van Marinus de Jonge en Adriana Hage. 8. Jan, z. van Jan Scheele en Jacomina de Put ter. 9. Dirk, i. van Dirk Dekker en Elizabeth de Kraker. 14. Willem, z. van Willem Dieleman en Ebrina van Tatenhove. 16. Sara, d. van Abraham Bujjze en Aaltje Dieleman. 22. Adriana, d. van Jan Dees en Adriana de Feyter. 26. Dirkje, d. van Joost van den Berge en Adriana de Jonge. 29. Gelein, z. van Gelein v. d. Voorde en Cornelia Scheele, Overleden. 18. Neeltje de Putter, 82 j., wed. van Jacob OostSijk. 20. FraDQois de Jonge, 13 d., z. van Marinus en Adriana Hage. 29. David Galle, 68 j., eohtg. van Jaooba vao Pjen broek, -

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 3