Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 54, DINSDAG 8 OCTOBER 1929. 45e Jaafg. J. C. VINK - Axel. Raads verslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 24 Sept. 1929. Aanwezig alle leden. Voor zitter de heer F. Blok, burge meester; secretaris de heer J. L. J. Maris. IV. (Vervolg ontwerp-Politieveror- dening.) Art. 51. Onverminderd het bepaalde bij art. 424 van het Wetboek van Strafrecht, is het verboden op den openbaren weg of in een openbaar vaarwater a. anderen hinder of overlast aan te doen b. te vechten, te schreeuwen, of te tieren, onzedelijke of op roerige liederen te zingen, per sonen uit te jouwen of te schelden; c. met pijlen te schieten, met steenen of andere voorwerpen te werpen, te voetballen of andere voorwerpen voort te schoppen, noodeloos in boomen of in palen, op hekken, muren of afsluitingen of achterop rijtuigen te klimmen, zich daaraan vast te klemmen of te houden d. op of tusschen tramrails voorwerpen te leggen öf te wer pen, waardoor gevaar of hinder voor het verkeer kan ontstaan. Art. 52. Het is verboden Op wegen of op voor het pu bliek toegankelijke plaatsen deel te nemen aan eenig spel met kaarten of dobbelsteenen, of te spelen met of om geld of gelds waarde. Dhr. 't Gilde zou het woord „kaarten" hier willen schrappen Dhr. van Dixhoorn vraagt, of dit artikel ook geldt voor knik kers, want die hebben ook gelds waarde Dhr. van de Bilt ziet in dat kaarten ook geen kwaad en acht dat spel onschuldiger dan veel andere dingen als 't maar niet om geld gaat. Dhr. Dieleman acht dat artikel goed op zijn plaats. Het komt tegenwoordig nogal eens voor dat men langs de wegen jongens ziet zitten kaarten en daar het dikwijls om geld gebeurt, acht hij het uit den booze. Dhr. van de BiltElk kansspel is uit den booze, als het om geld gaat. Dhr. P. de Feijter: Geldt dat ook voor herbergen, want dat zijn toch ook voor het publiek toe gankelijke plaatsen De Voorz Neen, met her bergen worden niet bedoeld voor het publiek toegankelijke plaatsen Dhr. Kruysse zou het toch beter vinden, als dat er niet bij stonc en er alleen wegen of pleinen stond. Dhr. van de Bilt merkt op, dat hij daar niet mee voldaan is want hij bedoelt, dat ze wel mogen kaarten ook. Dhr. KruysseHet is ook moeilijk om dat te verbieden want men ziet tegenwoordig allerlei kaartspelen. Het zgn kwartetten gebeurt ook met speel kaarten en daar spelen alle kiuderen mee. Dhr. Dieleman zegt, dat men fcr wel eens om lachen mag, maar dat de heeren toch goed weten wat met kaarten bedoeld wordt en daarom zou hij willen, dat het nader omschreven was en het gewone kaarten werd ver bodent Het voorstel van dhr. van de Bilt om kaarten toe te staan, wordt met 6 tegen 5 st. aange nomen. Vóór de h.h. van Dix hoorn, 't Gilde, Kruysse, v. d. Bilt, Claessens en Wolfert. Art. 53. Het is verboden den naam Gods vloekende in het openbaar te ge bruiken. Dhr. 't Gilde wil dit artikel aten vervallen, ofschoon hij ook zeer tegen het vloeken is. Maar zoo erg is het hier toch niet, dat er een verbod voor moet bestaan, want ofschoon dat al eenige jaren is ingevoerd, is er nog geen ver baal voor gemaakt. Dhr. Dieleman is van tegen overgestelde meening. Dat er geen verbalen zijn gemaakt voor die overtreding, dat is wat anders, maar het verbod wordt toch op grove wijze overtreden en daarom wil spr. het in de verordening uitgesproken zien, dat de Raad Gods geboden wenscht te hand haven, zoo noodig door het wet telijk gezag. Dhr. Oggel sluit zich aan bij de woorden van dhr. Dieleman en is overtuigd, dat het vloek- verbod toch preventief werkt. Dhr. 't Gilde acht het zeer moeilijk om daarop een verbaal te maken, want dan zou men wel een definitie moeten maken van wat vloeken is. Dhr. van Dixhoorn zegt ook, dat uit het feit, dat er nog geen verbaal voor gemaakt is, blijkt, dat het vloekverbod geen practisch nut afwerpt. De Voorz. merkt op, dat al is er te Axel nog geen verbaal op gemaakt, dat toch elders wel gebeurd kan zijn. Dhr. van Dixhoorn Reeds op moeders schoot hebben we ge leerd dat niet te mogen doen en dus weet iedereen het. Toen de eerste maal tot verbod bij veror dening werd besloten, werd er aan toegevoegd, dat er f 25 boete op stond, waaruit ik de conclusie trek, dat er nu eigenlijk een vloekvergunning is, want voor f 25 is men er af. Het art. blijft z. h. s. gehand haafd. Art. 54. Het is verboden in het open baar ruwe of onzedelijke taal te bezigen. Onder ruwe taal wordt verstaan uitdrukkingen waardoor op ruwe wijze Gods werken of eigenschap pen worden genoemd of God in Zijne Majesteit wordt aangetast. Art. 55. 1. Het is verboden aan kin deren beneden den leeftijd van 16 jaar, tabak, sigaren of siga retten in het openbaar te ver- koopen. 2. Het is aan anderen dan de ouders, voogden of verzorgers, verboden, aan kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar, tabak, sigaren of sigaretten op een weg ten geschenke te geven of op eenige andere wijze te verstrekken. 3. Het is aan kinderen bene den den leeftijd van 16 jaar ver boden, op een weg, tabak, sigaren of sigaretten te rooken, of tabak, sigaren of sigaretten, anders dan in gesloten kisten, doozen of zakken bij zich te hebben. Dhr. Kruysse vindt dit artikel niet in orde. Hij meent, dat een vader zijn kind toch wel naar den winkel mag sturen om tabak te kooper.. En een vader is toch baas of hij zijn jongen wil laten rooken of niet? Dhr. van Dixhoorn is het daar mede niet eens. Als men spreekt van vrij, dan zou een vader ook baas zijn, of hij zijn jongen borrels laat drinken. Vrijheid, absolute vrijheid vindt men alleen in de wildernis en spr. vindt het best, dat aan het rooken van sigaretten eenige beperking wordt gesteld. Hij heeft nog pas gelezen, hoe door sigaretten een groote brand is gesticht en er wordt zeker te nonchalant mee omgesprongen. Dhr. Kruysse gelooft dat wel, maar het verbod heeft z. i. toch geen zin. want op de kinderen is geen verhaal en daarom zegt hij laat ze rooken. De Voorz. wil het verbod trachten te handhaven. Art. 56. Het is verboden, tenzij met vergunning van den Burgemeester, op den openbaren weg zich te vertoonen, hetzij vermomd, hetzij op andere wijze onherkenbaar gemaakt, hetzij gekleed in de kleederen van de kunne waartoe men niet behoort. Art. 57. Het is verboden 1. openbare vermakelijkheden te geven, of voor het publiek toegankelijke bijeenkomsten tot ontspanning of vermaak te doen houden in tenten of carroussels, zonder toestemming van B. en W.; 2. op of aan den openbaren weg, tenten, kramen, carroussels, draaimolens of andere inrichtin gen van dien aard op te bouwen, of, indien zij gebouwd zijn, te laten staan, zonder toestemming van B. en W. Art. 58. Het is verboden 1. in de bebouwde kom op of aan den openbaren weg te voet ballen 2. op Zondag voetbalwedstrij den te houden, of te doen (hou den) plaats hebben, wanneer daarbij aan het publiek toegang wordt verleend. Dhr. 't Gilde zou willen voor stellen om dit artikel maar te schrappen. Hij zal het nut van deze sport, waarvan wekelijks honderd duizenden alleen in ons land ontspanning vinden, niet nader omschrijven, want dat kan bekend geacht worden. Dhr. Dieleman zal dat nut niet geheel en al ontkennen, maar hij is er in principe tegen, dat het des Zondags gebeurt en nu wordt er wel eens gezegd, het houdt de jongens uit de kroeg, maar spr zegt, dat het ze ook uit de kerk houdt. En waarom moet dat nu op de Zondagen plaats hebben, zoo vraagt hij. In Enge land b.v., het sportland bij uit nemendheid, wordt nergens op Zondag gespeeld. Dat kan toch ook hier, nu er een vrije Zater dagmiddag is. Spr. geeft de voordeelen van sport wel toe, maar laat men ze niet op Zondag beoefenen. Dhr. Claessens wil in deze een middenweg kiezen en zou bij het artikel willen bijvoegenalleen na 12 uur. Dan heeft ieder de gelegenheid gehad om de kerk te bezoeken. Dhr. Van de Bilt zal niet alles omschrijven, wat dhr. 't Gilde van het voetbalspel gezegd heeft, maar wil ook den middenweg nemen en het alleen toestaan op Zondag nè den middag om 1 uur. Dhr. Claessens neemt dat amen dement over. DJir, Oggel Is ook voor verbod op Zondag. En als men den Zondagmiddag geeft, kan men evengoed den geheelen Zondag geven, want vreemde clubs b.v. moeten, als er 's middags ge speeld wordt, toch 's morgens reeds op reis en hebben alzoo evenmin gelegenheid om ter kerk te gaan. Ons principe, zegt spr. is in deze bekend en daarom zal ik er niet veel van zeggen. Dhr. Dieleman zegt ook, dat het principe der gereformeerden in dit geval afwijkt van dat der katholieken en zij daarom niet den halven Zondag, maar den geheelen Zondag opeischen. De Voorz. brengt het artikel in stemming. Vóór de h.h. J. de Feijter, Koster, Dieleman, P. de Feijter en Oggel. Tegen de h.h. Kruijsse, Van Dixhoorn, Van de Bilt, Wolfert, Claessens en 't Gilde. Het art. is dus verworpen met 6 tegen 5 st. In omgekeerden zin wordt nu met 6 tegen 5 st. aangenomen het voorstel-Claes- sens om het voetballen ook des Zondags toe te staan, des namid dags na 1 uur. Art. 59. Hij, aan wien bij een volksver zameling op den openbaren weg, door de politie gelast wordt zich uit de volksverzameling te ver wijderen, is verplicht aan dezen last onmiddellijk te voldoen, en wel langs den weg of in de rich ting door de politie aangewezen. Art. 60. Onverminderd de wettelijke be palingen omtrent collecten voor weldadigheid, is het houden van collecten of inzamelingen op of aan den openbaren weg of aan de huizen verboden, tenzij met vergunning van den Burgemeester. Art. 61. Het is verboden op den open baren weg met zeisen of scherpe voorwerpen te loopen of deze te vervoeren, tenzij deze voorzien zijn van een schede of andere bedekking. Art. 62. Het is verboden in wateren binnen de kom der gemeente te zwemmen, anders dan gekleed met zwembroek of in badcos- tuum. Art. 63. Het is verboden binnen de be bouwde kom der gemeente, op of aan den openbaren weg buiten privaten of waterplaatsen te ver richten datgene, waartoe die in richtingen bestemd zijn. Art. 64. Het doen dekken of laten be springen van paarden, muilezels, ezels, hoornvee en varkens binnen de bebouwde kom der gemeente is verboden, indien dit geschiedt op zoodanige wijze, dat dit vanaf den openbaren weg zichtbaar is. Art. 65. Het is verboden binnen de be bouwde kom der gemeente op den openbaren weg of van daar zichtbaar, dieren te slachten of te villen. Art. 66. Het is verboden, zonder ver gunning van Burgemeester en Wethouders, binnen de kom der gemeente, eenig gebouw hoe ook genaamd, tot koe- of paar denstal in te richten of een koe- of paardenstal te stichten of te gebruiken. Dit verbod is niet van toe passing op bestaande gebouwen waarin voor of op 1 Januari 1929, een vee- of paardenstal aanwezig was of het veehouders- bedrijf of landbouwbedrijf werd uitgeoefend. Art. 67. In de bebouwde kom der gemeente is het verboden var kens te houden tenzij met ver gunning van Burgemeester en Wethouders en overeenkomstig der daaraan te verbinden voor waarden. Art. 68. Het is verboden door middel van een toestel, bestemd tot het hoorbaar maken van muziek of van de menschelijke stem, hetzij in de buitenlucht, hetzij in een afgesloten ruimte, voor de om geving hinderlijk geluid te maken. Art. 69. Het is verboden 1. stoffen welke hinderlijken stank verspreiden, het water ver ontreinigen, of voor de gezond heid schadelijk zijn te achten, te laten loopen of te werpen, te hebben te bergen of geborgen te houden op of aan wegen. 2. De verbodsbepaling van dit artikel geldt niet ten behoeve van den gemeentelijken reini gingsdienst. Art. 70. Het is verboden huiden of af val van dieren, zoomede doode dieren voor hondenvoedsel of andere doeleinden bestemd, aan wezig te hebben op plaatsen, vanwaar die voorwerpen, vol gens het oordeel van Burge meester en Wethouders een hin derlijken stank kunnen versprei den of waarop de aanwezigheid om andere redenen door dit Col lege niet gewenscht wordt geacht. Art 71. 1. Het is verboden haardasch of vuilnis op of aan wegen anders uit te zetten of te heb ben dan in gedekte bakken, pot ten, vaten of emmers, en op andere uren dan daarvoor door Burgemeester en Wethouders bij openbare kennisgeving zijn aan gewezen. 2. De voorwerpen in het le lid bedoeld, moeten door of van wege de eigenaars of gebruikers steeds in goeden staat worden gehouden en zoodra ze geledigd zijn, van de wegen worden ver wijderd. Art. 72. Het is verboden binnen den afstand van 5 Meter van woon huizen of wegen, mesthoopen of verzamelingen van mest, bagger specie of dergelijke aan te leg gen of te hebben of de daaruit loopende vochtdeelen over wegen te doen afvloeien. Art. 73. Het is verboden, krengen of andere walgelijke voorwerpen op of in mesthoopen of verzame lingen van mest, baggerspecie of dergelijke te brengen of te heb ben. Art. 74. Het is verboden, tenzij met vergunning van den Burgemees ter op of aan den openbaren weg, muziek of zanguitvoeringen of vertooningen te geven of muziek te maken. Muzikanten, zangers, kunsten* makers, hardloopers en vertoon ders van poppenkasten en der gelijke mogen hun bedrijf op of aan den openbaren weg niet uitoefenen, tenzij met vergunning van den Burgemeester. AXELSCHEffiCOURANT.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1