Bij Scheren PÜROL afloop van die werkzaamheden, behoörüjk ter beoordeeling van de politie of den gemeente-op zichter gereinigd zij b. na het ruimen van sneeuw van daken of goten, te zorgen, dat die sneeuw binnen een uur na afloop der werkzaamheden van den openbaren weg verwij derd zij. Dhr. Dieleman vraagt of dit artikel ook van toepassing is op het college van B. en W. zelf? Als er sneeuw geruimd wordt van wege de gemeente, dan lig gen er hopen, dat men er met een rijwiel niet door weet te komen. De Voorz. meent, dat juist de afgeloopen winter heeft doen zien, dat B. en W. in den kortst mo gelijken tijd alle maatregelen heb ben getroffen om de sneeuw weg te ruimen. Dhr. DielemanHet is juist naar aanleiding van hetgeen dezen winter gebeurd is dat ik het vroeg. Dhr. Van Dixhoorn heeft het niet gezien, omdat hij die maan den ziek en bedlegerig was, maar wel herinnert hij zich dat er toen veel is geklaagd over groote ho pen sneeuw, die bleven liggen en hinderlijk waren. Vooral in de Weststraat bij Hoebé, waar het een druk verkeerspunt is en de straat betrekkelijk smal is, had men er last van. De Voorz. meende dat zooveel mogelijk overal baan gemaakt is en met karren en wagens is ge reden om de sneeuw overal op te ruimen. Dhr. DielemanOp den lan gen duur wel, toen er een sneeuw ploeg gemaakt is en daarmee door de straten is gereden naar Sassing en Spui, enz., maar op Schapen bout is men niet geweest. Dhr. Kruijsse erkent, dat er eerst twee perioden geweest zijn, waarintmvoldoende voor sneeuw- ruiming is gezorgd, maar de derde keer ging het goed. Dhr. Oggel meent dat het ge meentebestuur niet verantwoorde lijk gesteld kan worden voor polderwegen. Als dhr. Dieleman klaagt, dat in zijn buurt de wegen minder begaanbaar zijn, dan ligt dat aan het polderbestuur. Art. 32. Het is verboden, pompen, put ten of andere middelen tot water voorziening te verontreinigen. Art. 33. Het is verboden, op of aan den openbaren weg de vuilnis, die bestemd is opgehaald te worden, om te halen of te doorzoeken. Art. 34. Het is verboden, vuilnis, puin, zand, sintels, zaagsel, asch, afval van eer.ig bedrijf of aarde, op den openbaren weg anders te vervoeren, dan in wagens of bakken, die zoodanig zijn inge richt en WQrden gebruikt, dat het storten of wegstuiven van den inhoud voorkomen worde. Dhr. Koster zegt dat dit art. wel te bezwarend is voor wat be treft het vervoer van zand. Wan neer voor bouwwerken enz. zand moet worden vervoerd, is dat volgens dit art. practisch niet mogelijk. En als de heeren, die de wetten uitgevoerd willen heb ben, zoo'n gewonen wagen met zand ontmoeten, hebben ze het recht om verbaal te maken. Z.h.s. wordt besloten om het woord „zand" in dit artikel te schrappen. Art. 35. Het is verboden, puin of andere vaste stoffen neder te werpen op andere plaatsen, dan die daartoe door Burgemeester en Wethou ders bestemd en door bordjes zijn aangewezen. Art. 36. Onverminderd het bepaalde bij art. 427 van het Wetboek van Strafrecht, is het verboden, water over den openbaren weg te pompen, te laten loopen of te werpen, indien daardoor hinder aan de voetgangers of schade aan den openbaren weg wordt veroorzaakt. Art. 37. Het is verboden, glas, doorns of andere voorwerpen welke wielbanden kunnen beschadigen» op een weg te werpen of, na een en ander aldaar geworpen te hebben, te laten liggen. Art. 38. Het is verboden, bij vriezend weder aan den openbaren weg, glazen en gevels te wasschen de trottoirs, de stoepen of klin kerpaden te schrobben, te schu ren, te dweilen of op eenige andere wijze water op den open baren weg te laten vloeien of te werpen. Dhr. Koster vraagt of het niet goed zou zijn om hieraan toe te voegen„ook bij lang durige droogte." Het is geble ken, dat bij de droogte van dezen zomer er geschuurd werd, terwijl er overal gebrek aan water was. De Voorz. acht dit niet noodig. Art. 39. Het is verboden, in de kom der gemeente, vee zonder gelei de te laten loopen op den openbaren weg, en los te drij ven op de paden voor voetgan gers en wielrijders bestemd, stieren boven het jaar oud anders te geleiden dan aan een ring in den neus. Het vee dat zonder geleider wordt aangetroffen, wordt voor rekening van den eigenaar door Burgemeester en Wethouders in bewaring gesteld. Heeft de eigenaar zich binnen 24 uren niet aangemeld, dan zal de Burgemeester bij publicatie, de bewaring ter kennis brengen van het publiek. Wanneer binnen 14 dagen daarna de eigenaar niet is ver schenen, zal het vee op last van den Burgemeester in het open baar verkocht worden en zal van de kooppenningen de kos ten worden voldaan en het over blijvende geld in de gemeente kas worden gestort, en aan den rechthebbende worden uitgekeerd, indien deze dit binnen den bij artikel 2014 van het Burgerlijk Wetboek vastgestelden tijd vordert. Bij dit art. vraagt dhr. 't Gilde, hoe het mogelijk is om het vee terug te geven als het verkocht is, terwijl art. 2014 van het Burg. Wetb. toch voorschrijft, dat goederen, die vervreemd zijn, gedurende 3 jaren opgeëischt kunnen worden De Voorz. antwoordt, dat dan de waarde teruggegeven wordt, evenals ook het geval is b.v. met aan bederf onderhevige goe deren. Art. 40. Het is verboden op den open baren weg trekdieren te geleiden of te vervoeren, tenzij de per soon met het geleiden of ver voeren belast, den leeftijd van 14 jaren heeft bereikt. Onder trekdieren worden in dit en in de volgende artikelen verstaan, paarden, ezels, muil dieren en muilezels. Tevens is het verboden deze dieren te geleiden, zittende op een rijwiel. Dhr. J. de Feijter vindt dit artikel nog al bezwaarlijk, als dit ook toepasselijk is voor wegen buiten de bebouwde kom, dat jongens geen trekdieren mogen geleiden, met een rijwiel. Zeer dikwijls is het een groot gemak, dat jongens een paard uit een weide of elders kunnen halen en dan van hun fiets gebruik maken. Dhr. P. de Feijter acht de leef tijd ook te hoog genomen in dit artikel. Dhr. Van Dixhoorn bevestigt dat. Het is vaak moeilijk perso neel te krijgen en voor degenen, die dan kinderen hebben, is het hard als hun dan verboden woidt om met de paarden te rijden. Dhr. P. de Feijter had dat ook op het oog en meende, dat in vele gevallen kinderen, die de paarden kennen, het beter kunnen dan grootere knechts, als ze vreemd zijn, of niet gewoon zijn met paarden om te gaan. Spr. zou 12 jaar voldoende vinden. De Voorz.Dat is wel wat jong, maar ik zal het in stem ming brengen. Vóór de h.h. J. de Feijter, Koster, Van Dixhoorn, Dieleman en P. de Feijter. Tegen de h.h. 't Qilde, Oggel, Kruijsse, Van de Bilt, Claessens en wolfert. Het voorstel is dus verworpen met 6 tegen 5 st. Art. 41. Het is verboden a. op den openbaren weg, run deren, kalveren, schapen, geiten, trekdieren of veulens zonder toe zicht te laten b. op of aan den openbaren weg, dieren op andere dieren aan te hitsen. Art. 42. Het is verboden op een weg kalveren te vervoeren a. in een voertuig zonder vee- ren waarvan de bodem niet met een laag stroo is bedekt b. op zoodanige wijze, dat de kop buiten het voertuig hangt Art. 43. Het is verboden, binnen den afstand van 50 Meter van den openbaren weg korven of kasten met bijen te plaatsen of te hebben Art. 44. Het is verboden a. openbare ijsbanen, bestemd voor schaatsenrijden, te bescha digen, te verontreinigen, of daarop het verkeer op eenigerlei wijze te belemmeren of in gevaar te brengen b. met ijsschepen, sleden of andere voertuigen gebruik te maken van voor schaatsenrijders bestemde openbare ijsbanen, wan neer in dezelfde richting een sledebaan ligt; c. bakens, planken, palen of andere vóorwerpen, ten behoeve van de veiligheid op een open bare ijsbaan geplaatst, te bescha digen, te verplaatsen of weg te nemen d. het afgezette terrein voor een hardrijderij of ander ijsfeest, te betreden of te berijden, wan neer men daartoe niet door of vanwege de rechthebbenden is gemachtigd e. aan schaatsenrijders, die elkaar op openbare ijsbanen te genkomen, anders dan rechts uit te wijken, en die anderen van achterop willen voorbijrijden, an ders dan links voorbij te rijden f. kramen, tenten, tafels of banken op of langs de openbare ijsbanen te plaatsen of geplaatst te houden, waardoor het verkeer wordt belemmerd of gevaar ver oorzaakt wordt. Art. 45. Het is aan niet ingezetenen dezer gemeente verboden, voor werpen van welken aard ook, hetzij aan den openbaren weg, hetzij aan of in de deuringangen der huizen te verkoopen, te koop aan te bieden of daarmede te venten, tenzij met vergunning van Burg, en Weth. en dan uitsluitend op de door hen te bepalen dagen. Deze bepaling is niet van toe passing op personen, die de voor werpen op markten of alleen aan winkeliers verkoopen, alsmede op leurders van groenten, vruchten, bloemen, boter, kaas, eieren, melk, wild, gevogelte, visch, schelp dieren en kleine eetwaren. Art. 46. Het is verboden op of aan den openbaren weg a. bij het om niet of te koop aanbieden van gedrukte of ge schreven stukken, te roepen of te schreeuwen b. het koopen of de kennis neming van gedrukte of geschre ven stukken luidkeels aan te be velen c. door middel van een reclame bord of met luider stemme den inhoud van gemelde stukken ge heel of gedeeltelijk bekend te maken, hetzij door middel van een reclamebord, door zichtbare teekenen, door geraasmakende middelen, door roepen of door schreeuwen, op die stukken of den inhoud daarvan de aandacht te vestigen. Wanneer het om niet of te koop aanbieden van gedrukte of ge schreven stukken aanleiding geeft tot volksoploopen, ongeregeld heden of overlast voor de inge zetenen, zijn zij die deze stukken om niet of te koop aanbieden, verplicht, np de eerste aanmaning der politie, het om niet of te koop aanbieden te staken. Art. 47. Het is verboden een aanplak biljet, drukwerk of geschrift, elders dan op eigen of daartoe door den eigenaar of den ge bruiker beschikbaar gestelde pan den aan te plakken of te beves tigen. Het is aan andere dan de daartoe bevoegde personen ver boden, op een gemeentebord of op een openbaar gebouw, een aanplakbiljet, drukwerk of ge schrift aan te plakken of te be vestigen. De bepalingen van het le en 2e lid van dit artikel zijn niet toepasselijk op gerechtelijke ak ten of andere stukken, waarvan het aanplakken of bevestigen door een openbaar ambtenaar krach tens wettelijk voorschrift ge schiedt. De bepaling vervat in het 2e lid van dit artikel is niet van toepassing op hem, die handelt met vergunning van B. en W. Art. 48. Onverminderd het bepaalde bij art. 447 van het Wetboek van Strafrecht, is het verboden ter plaatse waar de openbare afle zingen en aanplakkingen vanwege de gemeente geschieden, andere aflezingen of aanplakkingen te doen, of de aldaar aangeplakte bekendmakingen af te scheuren, af te trekken of onleesbaar te maken. Het is verboden, een aanplak biljet, drukwerk of geschrift te bekladden, onleesbaar te maken, af te scheuren of te beschadigen, tenzij met toestemming van den eigenaar, of gebruiker, op of aan wiens daartoe beschikbaar ge stelde panden, het aanplakbiljet, drukwerk of geschrift is geplakt of bevestigd. De bepalingen in het le of2e lid van dit artikel is niet van toe passing, indien gehandeld wordt krachtens wettelijk voorschrift. Art. 49. Onverminderd het bepaalde bij art. 429, le alinea van het Wet boek van Strafrecht is het ver boden, vuurwerken af te steken, tenzij daartoe door den Burge meester vergunning is verleend. Bij feesten en soortgelijke ge legenheden zal de Burgemeester daartoe bepaalde uren en plaatsen aanwijzen. Het is eveneens, behoudens de bepalingen der Jacht- en Vogel- wet verboden, anders dan in het open veld met eenig vuurwapen te schieten. Het is verboden aan minder jarigen, voetzoekers, zevenklap pers en dergelijk gevaarlijk vuur werk te verkoopen, ten geschenke aan te bieden of op eenige an dere wijze te verstrekken. Art. 50. Onverminderd het bepaalde bij art. 424 van het Wetboek van Strafrecht is het verboden a. op trappen, stoepen of kel derluiken van een gebouw of van een woonhuis te spelen, te liggen of te zitten b. tegen ramen van een gebouw of van een woonhuis te staan of in de raamkozijnen van een ge bouw of van een woonhuis te zitten c. zich zonder noodzaak op te houden in de portalen of open aanhoorigheden welke toegang geven tot woningen of gebouwen d. met krijt of verf op muren, ramen, deuren, luiken of schut tingen te schrijven, te teekenen, te schilderen of te kladden; e. zoogenaamd beldeurtje te spelen of noodeloos op deuren, luiken, vensters of ramen te klop pen, te slaan of te trappen. Het bepaalde onder a, b en c is niet van toepassing op hem, die handelt met vergunning van dengene, die het huis of het ge bouw bewoont of in gebruik heeft. Het bepaalde onder d is niet van toepassing op hem, die han delt met vergunning van den eigenaar, huurder of gebruiker der voorwerpen aldaar genoemd. Dhr. 't Gilde meent dat van dit art. niets terecht komt. Hij acht het een onding. De Voorz. merkt op, dat er juist bij hem veel geklaagd wordt, dat sommige menschen veel hin der ondervinden van anderen die onder de ramen of op stoepen zitten of staan. Het art. blijft gehandhaafd. (Wordt vervolgd). I Binnenland. Goede plannen. In een te Alkmaar gehouden vergadering van de R. K. Rijks- kieskringorganisatie Den Helder heeft het Tweede Kamerlid mr. L. G. Kortenhorst volgens de Maasbode meegedeeld, dat de r.-k. Tweede Kamerfractie zal aandringen op een wijziging van de Comptabiliteitswet, om daar door te bereiken, dat de groote overschotten op den gewonen dienst 242 miljoen in de laatste 5 jaar overgeschreven worden op de gewone begroo ting van ieder volgend jaar en de Kamer aanspraak kan maken op haar budgetrecht. Dit acht spr. van het hoogste belang; deze overschotten kunnen ge bruikt worden voor1. verhaaste aflossing van staats- en crisis schulden, waardoor de verlich ting van belasting, die anders pas over 5 jaren komt, eerder en op het tegenwoordige geslacht wordt toegepast2. belasting verlaging. Spreker wees verder ten aan zien van de financiën op de z.i. modderige bezuiniging, die een absolute reorganisatie van het regeeringsapparaat noodig maakt. Er bestaan dan ook ernstige plannen bij de a.s. debatten in de Kamer te vragen, of de tijd niet gekomen is om een staats commissie in te stellen, die van den grond af het regeeringsap paraat eens bekijkt, om onnoodige weerstanden uit te schakelen en om het te vereenvoudigen betere salarissen, minder ambtenaren en een economischer opzet. De V. A. li A. Naar „Het Volk" meldt, heeft het bestuur van de V.A.R A. aan den Minister van Waterstaat een adres gezonden, waarin verzocht wordt aan de V.A R.A. machti ging te willen verleenen voor den aanleg en het gebruik van een radio-zendingrichting met een golflengte van 298 M. en een nader door den Minister te bepa len zendvermogen. Luchtpost. Het 2e postvliegtuig is be schadigd bij een noodlanding. De post is doorgezonden. Een nader bericht uit Satul (Siam) toont aan, dat het post vliegtuig op moerassig terrein staat en dat vervoer daardoor ernstige moeilijkheden, biedt, 't Zal daarom ontakeld moeten wor den, waarmede uiteraard veel tijd verloren zal gaan. De data der postvluchten, zoowel uit Indië als uit Ne derland, zooals deze zijn be kendgemaakt, worden gehand haafd. Gisterenochtend is het derde postvliegtuig, de PH—AEN, van uit Amsterdam vertrokken met 230 K G. post. Nieuwe biljetten van f1000. Gemeld wordt in de Staats courant, dat nieuwe bankbiljet ten van f 1000 in omloop zullen komen, welke zoowel in kleur als teekening afwijken van de bestaande biljetten. Geen gedwongen enting. Op aan den Minister van Ar beid H. en N. gedane vragen om te bevorderen, dat aan de toelating van kinderen en onder wijzers aan de scholen weer wordt verbonden de voorwaarde dat zij tegen de pokken worden of zijn ingeënt, heeft de minis ter geantwoord, dat hij daartoe niet bereid is. Ingezonden Mededeelingen geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30, 60, Tube 80 ct. AXEL, 4 October 1929. Niet zoodra is het bietenver- voer begonnen, of ook de regen periode ving aan en in malsche strpomen viel het water neer, zeef

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2