Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 51. Vrijdag 27 September 1929 Raatlsverslag. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede Blad. (Vervolg van het eerste blad). 3. Benoemen Gascommissle. Wegens periodieke aftreding heeft benoeming plaats van leden der Gascommissie. Herkozen wor den de h.h. J. de Feijter met 10, Claessens met 7 en 't Gilde met 7 stemmen. Bij de laatste stemming heeft dhr. P. de Feij ter 4 st. 4. Verkoop grond. Door H. de Groote was ver zocht om aankoop van een stuk grond, groot 6 M2., van de open ruimte, ten Westen van de ge meentelijke opslagplaats, aan de Oude Kazerne en de Oosterstraat, ten einde zijn perceel te verbe teren. Daar de toegang tot de achterzijde van de opslagplaats niet belemmerd wordt door den verkoop, stellen B. en W. voor het verzoek toe te staan voor f2.50 per M5. Dhr. van de Bilt vraagt of de zaak er door verfraaien zou. De Voorz. denkt van welhij ziet er geen bezwaar in, waarop z. h. s. wordt besloten tot den verkoop. 5. Gymnastieklokaal tentoon stellingszaal. Door de Konijnen- en Pluim- veefokkersvereeniging „Ter Ver betering" alhier is het volgende verzoek ingezonden Over dit verzoek is het hoofd der school gehoord, die adviseert om het verzoek niet in te wil ligen op de volgende gronden le omdat er eindelijk eens een grens behoorde gesteld te worden aan het gebruik van de school door vereenigingen en lichamen, die met het onderwijs niets uit staande hebbenen 2e omdat ofschoon schrijver overtuigd is van den goeden wil der vereeni ging, hij het onmogelijk acht, om het gymnastieklokaal waarin door de kinderen alle dagen lichaams oefeningen worden gehouden en daarom aan de hooge hygiënische eischen behoort te voldoen, zoo danig schoon te maken, dat alle sporen van uitwerpselen, enz. die tusschen de naden van den vloer en daaromheen onder den vloer aanwezig blijven, daaruit geheel verwijderd worden, waardoor het lokaal vermoedelijk geruimen tijd voor zijn eigenlijke bestemming ongeschikt wordt. Schr. hoopt, dat het college zal willen inzien, dat op den weg van beschikbaarstelling der schoollokalen voor alles en nog wat, niet verder behoort te wor den gegaan, dan thans reeds het geval is. Burg. en Weth. vereenigen zich geheel met dit advies, daar de hygiëne aldus niet bevorderd wordt. Zij stellen daarom voor om afwijzend op het verzoek te beschikken. Onze ervaring'aldus zeggen B. en W. in het prae advies in het beschikbaar stellen van schoollokalen voor tentoonstel lingen en dergelijke tijdens de vacanties is, dat de lokalen van het gebouw niet behoorlijk kun nen worden gereinigd en dat be schadigingen aan wanden en deu ren niet uitblijven. En daarbij komt nog, dat verschillende pri vaten zoodanig worden veront reinigd, dat veel tijd moet besteed worden om deze in een goeden toestand weder terug te krijgen. Zij zouden niets liever zien, dan dat de Raad besloot, het Raadsbesluit van 27 Januari 1920 (waarbij besloten is om aan alle vereenigingen het gebruik van de schoollokalen op te zeggen voor het houden van repetities) aan te vullen met eene clausule, dat het schoolgebouw ook niet meer be schikbaar zal gesteld worden voor het houden van openbare tentoon stellingen e.d. buiten het onder wijs zich uitstrekkende. Dhr. 't Gilde vraagt het woord om eenige onjuiste voorstellingen, die schijnbaar in het praeadvies met opzet in het geding worden gebracht, om zeker doel te be reiken, eens in een ander licht te plaatsen. Voorop stel ik, zegt spr., dat ik mij tegen het advies van het hoofd der school in de verste verte niet denk te ver zetten, waar het hier be treft het houden van een konijnen- en pluimveetentoon stelling in een lokaal, dat iede- ren dag in gebruik is door de jeugd voor lichaamsoefeningen en uit dien hoofde moet voldoen aan de hoogste eischen op het gebied van hygiëne, afgezien nog van het feit, dat door soliede en niet zooveel kostende vloer bedekking, door middel van car ton b.v., de bezwaren voor een groot gedeelte zouden zijn te ondervangen. Maar de zaak woidt door B. en W. vertroebeldzij nemen de gelegenheid te baat om onder een schijn van recht zich te richten tegen de V .V. V niet tegenstaande deze vereeniging hier geheel en al buiten staat en haar ook naar aanleiding van het gebruik der school voor de jl. gehouden Huisvlijt- en Indu strietentoonstelling geen zweem van kritiek kan gemaakt worden. Dat is unfair en onbehoorlijk en daarom past hier een stem van ernstig protest. Temeer, daar door het h.d.s., die de V. V. V. steeds medewerking heeft ge toond, evenals trouwens de Raad en waarvoor deze vereeniging ook dankbaar is niets ten nadeele van de V. V. V. is aan gevoerd. Deze geeft alleen in overweging, om bij het beschik baar stellen der lokalen voor andere doeleinden dan onder wijs niet verder meer te gaan. Dat zegt toch genoeg en is toch bewijs, dat er bij hem geen sprake van is om de V. V. V nu* eens een plompen trap te geven, zooals B. en W. doen Spr. vraagt of deze dan een andere oplossing aan de hand kunnen doen. De V. V. V., die een bloeiende vereeniging is en steeds in breeder kring sym pathie van de bevolking onder vindt, heeft in Axel weinig reden van bestaan, als zij niet door het organiseeren van tentoon stellingen etc. actief kan zijn. Op een andere manier toch zijn naar deze gemeente vooralsnog zeer moeilijk vreemdelingen te lokken. Waar in de vergadering van 5 Maart j.l. èn door den Gem. Opzichter èn door het hoofd der school gunstig werd geadviseerd en de voorwaarde is gesteld, dat eventueele schade aan gebouw en meubelen voor rekening der V. V. V. zouden komen en deze nog altijd zijn verplichtingen trouw is nagekomen, verwacht spr. van B en W. de ruiterlijke erkenning, dat zij met het neer schrijven dezer woorden in het pree-advies de V. V. V. o.theusch heeft bejegend en een blaam heeft geworpen op die nuttige veree niging, welke ten eenenmale onverdiend is. Dhr. Van Dixhoorn vindt het wel jammer, dat de vereenigingen steeds een lokaal moeten vragen in de school. Destijds is er in 't plaatselijk blad een oproeping verschenen om gezamenlijk tot stichting van een verenigings gebouw te komen en toen bleek, dat er hier ruim 40 vereenigin gen waren, zoodat het al heel eenvoudig zou geweest zijn om gezamenlijk een gebouw te krij gen „Iedere vereeniging zendt een afgevaardigde naar den Raad en vraagt dezen om een gebouw te stichten" en spr. is verzekerd, dat de Raad niet den moed zou hebben gehad om het te weige ren. Door verschillende stroo mingen en meeningen kwam men niet overeen en zoo is er niets meer van die zaak gekomen. Axel lijdt nu eenmaal in hevige mate aan verdeeldheid, zoodat iedere samenwerking ontbreekt, waarvan onze gemeente dikwijls de dupe is. Spr. betreurt dat en zal ook daarom zijn stem geven aan het voorstel van B en W. Dhr. 't Gilde staat op het zelfde standpunt en wil dan wijzen op hetgeen de V. V. V. ervaren heeft in haar streven om tot een meer geschikte gele genheid te komen, dat voor al lerlei doeleinden geschikt is De Burgemeester weet zeer goed, dat meermalen getracht is, om door het houden van lote rijen een fonds te vormen voor de stichting van een vereni gingsgebouw, dat in Axel hoog noodig is, doch die pogingen zijn afgestuit op van officieele zijde te hoog gestelde eischen. Er zijn wel eens meeningen ge opperd, alsof men stuitte op tegenwerking van zekere zijde, doch daaraan is door spr. nooit ernstig gedacht, maar mi ervaart hij voor het eerst, dat er tegen de V. V. V. openlijke tegen werking bestaat. Het is kenmerkend, dat dit debat feitelijk niet eens staat in het teeken van de behandeling van het verzoek. Maar waar B. en W. op zulk een onheusche, grove en onbehoorlijke manier daartoe zelf aanleiding gaven, en aan hun voorstel een zaak vast koppelen, die niets met het verzoek, noch met het advies van het h. d. s. uitstaande hebben, moet spr., gezien het hatelijk geredigeerde voorstel dat van hen uitgaat, daar tegen stemmen. De Voorz. betreurt het dat dhr. 't Gilde uit het praeadvies dingen haalt, die er niet in staan. B. en W. hebben niets tegen de V. V. V. evenmin als tegen welke vereeniging hier ook, maar het wordt niet mogelijk geacht om het lokaal behoorlijk te reinigen. Dhr. 't GildeIk weet wei, waar de schoen wringt. Den wethouders is een rad voor de oogen gedraaid. De Voorz. protesteert tegen die uitdrukking; wanneer hier in een openbare vergadering gezegd wordt dat ik den wethouders een rad voor de oogen draai, dan moet dat toch bewezen kunnen worden Dhr. 't Gilde't Zit in dat privaat. Maar is voor zoo'n ge legenheid één privaat niet te weinig De Voorz.Weten de wet houders daar iets van Dhr. Kruijsse zegt vernomen te hebben, dat een privaat was op gepropt met sigaretten, eindjes sigaar, papier, tabak enz. en dat zulks veel last veroorzaakt. Ove rigens komt er door punaises en spijkertjes, aanleg van electr. lei ding, enz. allicht schade aan de schoolmeubels en wanden, wat niet schoon te maken is dan door verven. En nu zegt spr. wilden we de V. V. V. niet voor een feit stellen, maar nu er geen tentoonstelling is in den eersten tijd kan er gebrobeerd worden om een gebouw te krijgen. Dat spr. zelf tegen het uitleenen van de school is, moge daaruit blijken dat hij als Voorz. van Concordia destijds toch den Raad voorstelde om de school niet meer af te staan voor het houden van repe- titiën. Maar men kan wel overal fenijn uit halen en als wij be schermers zijn van de V. V. V. dan is dat ons geen reden om de V. V. V. tegen te werken. Dhr. van DixhoornAls ik dhr. Kruysse hoor, zou juist wel de schuld aan de V. V. V. lig gen, doordat ze geen toezicht gehouden hebben en er b.v. niemand bij het privaat stond om dat door te spoelen. Dhr. Oggel zegt dat de va- cantietijd er ook is om de school eens goed schoon te maken en door te spuien en dat is prac- tisch niet mogelijk in een week; daarom kan in zoo'n geval een school ook niet frisch zijn, als ze weer in gebruik genomen wordt. We hebben de school voor allerlei onderwijs gegeven, maar nu komt men ze weer vra gen voor konijnen en pluimvee, waar is dan de grens En spr gelooft ook, dat het niet mogelijk zou zijn om dat goed te reinigen. Dhr. Dieleman zegt, dat niet gevraagd wordt om de school, maar om het gymnastieklokaal, dat toch leeg staat en z. i. toch gemakkelijk te reinigen is. Als dat lokaal ongeschikt is, is de Zondagschool nog minder ge schikt. We vinden toch allen goed dat die vereeniging vooruit gaat en waarom zouden we ze dan in haar voortgang belem meren Spr. kan zich niet voor stellen, dat die vloer niet te rei nigen zou zijn en daarom zou hij ook willen, dat het verzoek toe gestaan werd. De Voorz kan niet anders zeggen, dan dat hij met het prae advies instemt. Wil de Raad anders, dan kan deze daartoe be sluiten. Dhr Claessens wil het voorstel van dhr. Dieleman wel steunen. Hij zou voor een soepele toepas sing zijn, zoolang er nog geen gebouw is. Dhr. OggelMen zou ook kunnen zeggen, dat zoolang er toestemming gegeven wordt voor de school, er ook geen lokaal komt. De Voorz. wil in dit verband wel zeggen, dat het juist is, dat de V. V. V. reeds enkele jaren pogingen aanwendde om een loterij te houden tot stichting van een fonds voor een verenigings gebouw. Dhr. Dieleman Maar als nu de menschen geen plaats hebben, hoe moet het dan Dhr. Oggel zegt dat er vroeger hier al eens een dergelijk lokaal is geweest en daar werd weinig gebruik van gemaakt, zoodat men het moest opgeven. Maar mis schien dat het tegenwoordig beter zou gaan. r Dhr. 't Gilde vraagt of deze bespreking geen motief levert om gunstig te adviseeren aan den Minister, wanneer men nog zou willen probeeren met een loterij. Spr. is ook overtuigd van de medewerking van dhr. Oggel wat de V. V. V. betreft en moge lijk zal een en ander nog wel eens bij de begrooting ter sprake komen. Dhr, Kruysse Als men plannen heeft tot een loterij en men wil advies van B. en W., dan zou toch dienen, dat de V. V. V. zulks aan B. en W. vroeg. De Voorzlk kan wel mede- deelen, dat de Minister volkomen met den toestand hier op de hoog te is. Dhr. Kruysse Ja, maar ik heb wel eens gemerkt, dat het is alsof B. en W. die loterij te genwerken en dat kan niet, want we hebben er nooit kennis van gekregen. De VoorzDat is bij mij ge komen als hoofd van de politie en ik heb ook steeds gun stig geadviseerd en persoon lijk geschreven, dat hier veel gebrek is aan een verenigingsge bouw. Dhr. Dieleman Ik zou willen voorstellen om het gevraagde lo kaal toe te staan. De Voorz. Als het voorstel van B. en W. wordt verworpen kunt u een ander voorstel in dienen. Dhr Koster: Welke dieren worden er tentoongesteld pluim vee of konijnen? Ik meen al* leen pluimvee, omdat het ge- «huurde lokaal te klein is. De Voorz.Het wordt uit sluitend voor pluimvee gevraagd. Dhr. OggelZe hebben toch de manége van dhr. Van Dix hoorn ook al eens gebruikt De Voorz. brengt het voorstel van B. en W. in stemming, dat wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Vóór de h h. Öggel, Kruijsse, Van Dixhoorn en Van de Bilt. Tegen de h.h. Kosterr Wolfert, Claessens,'t Gilde, Diele man, J. en P. de Feijter. Dhr. Dieleman stelt daarop voor het verzoek in te willigen, dat wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor de h.h. Kruijsse, Koster, Wolfert, Claes sens, 't Gilde, Dieleman, J. en P. de Feijter. Tegen de h.h. Oggel, Van Dixhoorn en Van de Bilt. 6. Gemeentere,k( nine 1928. Deze rekening wordt den Raad aangeboden met de noodige be scheiden. Zij sluit met de vol gende cijfers Gewone dienst. Inkomsten f 199 255, uitgaven f 186.727, goed slot f 12 523. Kapitaaldienst. Ink. f 14036, uitg. f 13233, goed slot f803. De rekening zal worden onder zocht door de h.h. Van Dixhoorn, Van de Bilt en J. de Feijter. 7. Vaststellen verschillende rekeningen. Na gunstig rapport van de com- missiën van onderzoek worden z. h. s. resp. vastgesteld de re keningen van de Gasfabriek, het Grondbedrijf, den Vleeschkeu- ringsdienst en het Armbestuur. 8 Beerooting 1930. Aangeboden wordt de gemeen* tebegrooting op een eindcijfer van f98.865 op den gewonen dienst, met eeh post onvoorziene uit gaven var. f 1947. De kapitaaldienst beloopt f 802,37. Ten einde de begrooting in sectie's te onderzoeken, stelt de Voorz. voor tot loting over te gaan voor de afdeelingen. Dhr. Koster verklaart zich hiertegen, omdat het niets uit haalt. Ook het vorig jaar heeft hij gepoogd om dat af te schaffen, omdat het dubbel werk is. De Voorz. meent, dat het voor geschreven is bij het Regl. van Órde, doch nader blijkt, dat een sectie-onderzoek kan, doch niet moet geschieden. Dhr. van de Bilt is voor be handeling in afdeelingen, omdat dan veel verduidelijkt en toege licht wordt. De Voorz. bevestigt dat en zegt dat daarom de openbare verg. bekort wordt. Dhr. Dieleman vindt, dat er toch veel posten zijn, die geen toelichting meer behoeven, omdat de raadsleden toch langzamer hand op de hoogte raken. Dhr. 't Gilde was oorspronke lijk ook voor sectie-onderzoek, maar de ondervinding leert, dat zulks alleen dan van nut is, als zooals in Terneuzen geschiedt, er een meer breedvoerige memorie van toeiichting wordt ingediend, doch dat valt hier altijd tegen en daarom is hij voor het voorstel van dhr. Koster. Na stemming wordt met 6 tegen 5 st. besloten om de afdeelingen te trekken. Vóór de h.h. Oggel, Kruysse, v. Dixhoorn, v. d. Bilt, Wolfert en J. de Feijter. Tot de le afdeeiing behooren de h.h. Koster, Dieleman, Kruysse, Claessens en Wolfert. Tot de 2e afd. de h.h. Oggel, v. d. Bilt, v. Dixhoorn, J. en P. de Feijter. Dhr. 't Gilde onthoudt zich. 9. Kosten lager onderwijs. B. en W. stellen voor om vast te steUen a. de kosten per leerling van de openb. lagere school over de jaren 1925, 1926 en 1927. b. De bedragen te verrekenen met de besturen der bijzondere scholen over die jaren. a. Wordt voorgesteld, gezien de totale uitgaven over 1925 ert het aantal leerlingen, de kosten per leerling op de openb. school vast te stellen op f 10,65. Over 1926 op f 10,18. 1927 f 10,82< Geven met verschuldigden eerbied te kennen Cornells den To">m, wonende te Axel, Buthdijk 17 en Elias van Rijn. wonende te Axel, Koestraat 106 respectievelijk voorzitter en Secretaris van bovengenoemde vereeniging; Dat zij op 24, 25, 26, en 27 Decem ber 1929, bij de viering van het 5-ja- rig bestaan van hare vereeniging een provinciale tentoonstelling van konij nen hoopt te houden in de gemeente Axel Dat zij voor de huisvesting van de in te zenden dieren hebben gehuurd het Zondagschoolgebouw in de Juli- anastraat alhier Dat dit gebouw zeer waarschijnlijk te weinig ruimte biedt om alle dieren te bergen Dat zij geen ander daarvoor ge schikt gebouw op het oog hebben dan het gymnastieklokaal van de Openbare lagere school alhier Redenen, waarom zij zich tot U<v Hooggeacht College wenden met het eerbiedig verzoek, toestemming te willen verleenen om gedurende die dagen het bedoelde gymnastieklokaal in gebruik te mogen nemen, teneinde daarin uitsluitend pluimvee onder te brengen, onder de uitdrukkelijke belofte onzerzijds, dat het gebouw na ge bruik grondig zal worden gereinigd.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 3