I enco Ziaalf dan },Ata" niet! (zmj/iMfóifan Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. HENCO Ata, liet uitstekende schuur middel wordt in de Persil fabrieken verveardigd. Wie eenmaal de proef met Ata heeft genomen, blijft er bij, w ant Ata is een schuur- en reinigingsmiddel van bij zondere kwaliteit. Alles blijft als nieuw door AXEL, 27 Sept. 1929. Een inwoner onzer ge meente, zekere A. v. d. B., han delaar in touw, olie en vetten, trof Woensdag een ongeval, dat tamelijk goed afliep. Op den dijk nabij Waterlandkerkje ge raakte eensklaps de stuurinrich ting van zijn vrachtauto defect, waardoor het voertuig een zwen king maakte en tegen een boom stuitte. Door den schok werden een paar glasruiten aan scher ven geslagen, terwijl ook de auto tamelijk beschadigd werd. Eeni- ge bussen, gevuld met vet en olie werden in elkaar gedrukt, doch v. d. B. en een bij hem zittend persoon kwamen met den schrik vrij. Gelukkig, dat de auto tegen den boom is gereden anders was dit ongeval, waarschijnlijk niet zoo goed afgeloopen, daar het voertuig dan van den dijk in een diepe sloot was terecht gekomen. Wegen Tan auto's. Afgaande op de advertentie in dit blad waren jl. Zaterdag ver scheidene eigenaren van auto's en motorrijwielen aan de weeg brug nabij het station alhier ge komen om hun voertuig, inge volge de wettelijke bepalingen, te laten wegen. Maar evenzoovelen konden onverrichter zake terugkeeren, omdat daar niemand van Rijks wege aanwezig was om de we ging te constateeren. Na infor matie kwamen we te weten, dat zoo'n weging eerst behoort te worden aangevraagd bij de In spectie der Dir. Belastingen. Dat stond echter niet inde be kendmaking en zoo was het vorst Bureaucratius, die de men- schen bij den neus had met de zinspreuk„Ieder Nederlander dient de wetten te kennen en blijkbaar ook de Kon. besluiten Intusschen is het morgen de laatste dag voor gratis wegen en is men dus feitelijk maar één dag in de gelegenheid gesteld om te profiteeren van wat we in ons nummer van 20 Sept. zoo'n practische maatregel noem den. En koop 2 het huis bewoond door L. Ortelé aan J. F. Vetten burg, alhier voor f 1170. Ingezonden Mededeelingen Zaterdag werden alhier in het café van dhr. Ed. van de Casteel door notaris Lijdsman uit Hulst verkocht 2 arbeiders woningen. Koopen 1 en 3 het huis be woond door vrouw P. van Ben- degem en kinderen, met schuur tje werd toegewezen aan dhr. f. Dieleman, particulier alhier Y©or f1430. Loonactie aan de Cokcsfabrie- ken te Sluiskil. Na verschillende vergaderingen en conferentie's is het ook aan de fabrieken der Association Coöp. Zélandaise de Carbonisa tion tot een conflict gekomen tusschen de arbeiders en de directie. Woensdagavond half elf is het werk neergelegd en formeel een staking uilgebroken die ongeveer 450 menschen om, vat. Waar thans de loonen voor de verschillende afdeelingen va- rieeren van 40 tot 70 cent per uur, daar werd nu geeischt om 5 cent per uur meer voor alle arbeiders, 100% meer voorZon- dagswerk, 25% voor overuren, 6 dagen vacantie met behoud van loon en ook op de feest dagen behoud van loon. De directie had medegedeeld, dat zij in geen geval overging tot een collectieve verhooging, doch bereid was om sommige onderdeden te overwegen, zoo dat sommigen 5 cent verhooging was toegezegd, en anderen niet. 's Zondags zou 50% van het loon worden bijbetaald. Zoo staan dus nu de beide partijen tegenover elkaar, terwijl liet publiek zich met zorg afvraagt: wat nu De gemoederen der stakers zijn niet erg kalm, want verschillende werkwilligen durven niet aan den arbeid beginnen. De directie heeft een 50-tal Frausche arbei ders aangeworven, die het hoogst noodige werk in gang houden en ook dat werkt op de stakers prikkelend, zoodat aan sommige neringdoenden dreigementen wer den geuit, indien ze aan de zgn. „onderkruipers" gingen leveren. Intusschen houdt de politie een wakend oog, zoodat er 12 manschappen van de Kon. mare chaussee tijdelijk zijn gestation- neerd en ook assistentie verleend wordt van uit de omliggende plaatsen. En dat is noodig want nog heden moesten eenige werklieden uit de nabijheid der fabriek wor den verwijderd, omdat met stee- nen over het terrein werd gegooid. In de toekomst kan deze stap wel eens onberaden worden ge noemd, want waar door het ren dement van de fabriek deze steeds uitbreidde en steeds meer werk lieden werden aangenomen, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat reeds nu vast staat, dat er op een paar honderd menschen minder gerekend wordt, daar de oude ovens, die nu gedoofd zijn, r.iet meer in gebruik zullen wor den genomen. En dat de Directie de Nederl. arbeiders goed gezind was, blijkt ook daar uit, dat in den tijd, dat Belgische krachten waren te krij gen voor 2 3 francs per uur, toch de voorkeur werd gegeven aan arbeiders uit deze omgeving van wien er reeds verscheidene jaren daar werkzaam zijn. Het is ook in dit verband, dat de Directie zich ziet gedupeerd door deze houding. Enfin, het Is te hopen, dat men spoedig tot overeenkomst komt, voordat schade of noodlottige maatregelen het gevolg mochten zijn van deze actie. Staking te Sas van Gent. Dinsdagmiddag is onder lei ding van den Rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse een bespre king gehouden op het departe ment van arbeid eerst met ver tegenwoordigers der arbeiders, betrokken bij de slaking aan de N.V. stijfsel- en glucosefabriek Sas van Gent, daarna met afge vaardigden van de directie dier fabriek. De directie meende dat er geen aanleiding bestond voor een gemeenschappelijke bespreking. Wel heeft zij den Rijksbemidde laar medegedeeld, dat enkele eischen reeds waren ingewilligd, andere voor inwilliging mogelijk vatbaar waren. De Rijksbemiddelaar heeft hier van schriftelijk kennis gegeven aan de arbeidersorganisaties. De directie weigert de organi satie te erkennen en blijkt liever de fabriek gedeeltelijk stop te zetten, dan zich te onderwerpen aan diegenen, die de werklieden tot staken hebben bewogen. Gevonden. Een damestaschje, waarin f 12 vermoedelijk toebehoorend aan Maatje Korstanje. Sportnieuws. Korfbal. Morgen zal hier een korfbal wedstrijd worden gespeeld om het „kampioenschap van Zeeland" tusschen Rapide (kampioen Z.- Vlaand.) en het sterke Zeelandia van Hansweert, dat reeds ver scheidene malen op den kam pioenstitel van Zeeland beslag legde. Vorig jaar speelden beide partijen te Goes na spannende sfrijd gelijk en het laat zich aan- zienf dat ook thans hard o.m de overwinnig zal worden gestreden. Laten wij hopen op een spor- tieven kamp, waarin de sterkste partij zal zegevieren. Misschien dat ock van de zijde van het Axelsch publiek nu meer be langstelling zal bestaan, dan dat de korfballers gewoon zijn te ondervinden. Het weer lokt zeer uit en evenals voetballen geeft ook deze sport voor liefhebbers voldoende attractie en spannende momenten. Bovendien heeft het Axelsche dozijn door zijn presta tie wel recht op wat meer waar deering, die vanzelf zal komen als de belangstelling veld wint. Liefdadigheid. Voor de Alkmaarsche rechtbank heeft terecht gestaan H. P. J. E., uitgever in Den Helder, verdacht, zich te hebben schuldig gemaakt aan onjuiste aangifte voor de vermogens- en inkomstenbelas ting. Hij had aangegeven een vermogen van f 107,674, waar mee hij verzweeg een bezit van f 26,235. Als inkomen had ver dachte opgegeven f 12,372,16, aldus niet opgevende een bedrag van ongeveer f4735. Aan zijn accountant had hij den juisten toestand van zijn vermogen even min meegedeeld, want hij had geen melding gemaakt van een bankdepot van f4485 en 'n bedrag aan effecten, groot f21.000. Wel had hij opgegeven een schuld van f 1000 aan het Dorus Rijkersfonds. Uit het verhoor van den rijks accountant bleek, dat verdachte een inkomen had gehad van plm. f 4000 voor de boekjescolportage voor het Dorus Rijkersfonds. Verdachte zei, dat genoemde bedrag de bruto-inkomsten van de colportage aangaf, wat de rijksadvocaat tegensprak. Hij meende dat de netto-winst nog hooger was. Luitenant ter zee Jager uit Den Haag, secretaris van het Doris Rijkersfonds, deelde mede, dat verdachte wisselvallige in komsten voor het fonds door de colportage vervangen heeft door een vaste jaarlijksche bij drage van f1000. In een uitvoerig requisitoir sprak het O. M. zijn ernstige afkeuring uit over de handel wijze van verdachte als hoofd bestuurslid van genoemde fonds. Het drievierde deel van de in komsten van de colportage ver dween in zijn zak. Spr. eischte twee boeten, één van f 5000 s. IOC dagen hechtenis en één van f2000 of 100 dagen hechtenis. Predikbeurten te Axel. Zondag 29 September 1929. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vj ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9V« ure Ds. J. S. Post. Nam. 2Vi Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2'/, Leeskerk, Vreeseiyk. Bij Princenhage reed Woens dag een hondenkar, waarop 2 jongetjes van 7 jaar in de rich ting van de spoorbaan. Daar deze onbewaakt was liep de hond door en kon een der knaapjes hem niet doen staan, toen de trein kwam. Beide lijkjes wer den onkenbaar opgenomen. Moeder haar zoontje met zijn kameraadje een eenig kind mee genomen op visite met boven staand gevolg. Te Heer-Hugowaard is een inbraak gepleegd b(j den heer Overtoom, kassier aan de Boe renleenbank. Inbrekers hebben zich toegang verschait tot de kamer, waar de brandkast stond. Zij hebben vervolgens een gat in den wand gemaakt en de brandkast naar het wagenhuis gebracht. Daar hebben zjj een bezelsteel doormidden gebroken en over beide stukken de kast naar buiten gerold. Een wand werd geiorceerd en ruim ƒ3000 ontvreemdt Te Voorburg waren eenige grondwerkers op den grond nabij Arenlzburch bezig met graven voor fundamenten voor een nieuwe woning, toen plotseling een der werklieden op iets hards stuitte. Na onderzoek bleek dit een zeer oude urn te zijn. Deze vondst verwekte natuurlijk be langstelling ouder de arbeiders en er ontstond een kleine twist, om het bezit van deze pot, als begrepen zij dat ben dit een douceurtje zou opleveren. De verschillende belangrijke vond sten, welke hier in den laatsten tijd gedaan zijn bevestigen steeds meer bet vermoeden dat bier de vesting „Forum Hadriani" van keizer Hadriaous gestaan heeft Te Belgrado heeft men in een kelder van een huis, een hoeveelheid juweelen gevonden ter waarde van een half mil- lioea. De schat is door een bank bij het uitbreken van den oorlog naar het schiereiland de Krim gebracht. Nadat het leger van Wrangel de nederlaag had geleden, werden de kostbaar heden naar Belgrado getrans porteerd, waar echter geen der banken zich met de bewaarne- ming wilde belasten. Daarom huurde men een kelder. Het behoeft wel geen nar'er betoog, dat er zich al dadelijk vele inte ressante rechtskwesties voordoen. Onweer. Te Londen heeft zwaar onweer gewoed, dat aan eenige menschen het leven heeft gekost. Een 10-jarige jongen werd door den bliksem gedood. Zjjn vader, die naast hem liep, werd eveneens getroffen en met ver lamde beenen naar een zieken huis vervoerd. Onder een boom, waaronder vele voetgangers een schuilplaats hadden gezocht, werden twee menschen door het hemelvuur gedood en ande ren zwaar gewond. In Frankrijk heeft op den spoorweg St. Brieuc-St. Cast een ernstig spoorwegongeval plaats gehad. Doordat de spoor dijk tengevolge van hevige te- gens in den vroegen avond was verzakt, stortte een locomotief in een 20 M. diepen afgrond. De stoker werd op slag gedood. Van 1 tot 31 Aug. 1929. GRAAUW. Geboren. 2. Elza, d. van Leonardus van Laere en Apelonia de Bakker. 11. Theo- dorus, z van Johannes de Koning en Maria Vereecken. 14 Leo- Dardue, z. van JohaDnes de Rooij en Rosalia Durinck. 21. Cessr, z. van Alphonsus Sponselee en Martha Stejjaert. 25. Elza, d. van Eduardus Lievens en Ange lina van Poecke Overleden. 12. Melania Tan Gassen, echtg. ?an Petrus van Endenburg. 27. Magdalena van Gimst, d. van Petrus en Apolonia de Block. KOEWACHT. Gehuwd. 21, Julianus Herman, 24 j. en Elisa öaert, 25 j. 28. Camillm d« Als U Mentori Ml Dlrflr-lgÉl I m&Ês 1H Eenig Importeur E Ostermann Co'* Handel Mij.. Amsterdam ln handige strooiflesschen Prijs 13 cent. Fabnkante: Henkei Cie. A. G., Düsseldorf kalmeer-en en worden gesterkt door I Buisje75ct BijApoth en Drogisten

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2