Op het door politietroepen af gezette Binnenhof in de onmid dellijke omgeving van de Ridder zaal, waarvan de toegang over huifd was door het gebruikelijk roodfluweelen baldakijn met gou den franjes, was het ook stamp vol van kijklustigen. Van ouds her weet het publiek, dat daar veel te zien is aan uniformge- schitter en fraaie damestoiletten wanneer, tusschen elven en twaal ven de genoodigde officieeie per sonen bij de Ridderzaal aanko men om de plechtigheid daar binnen bij te wonen. Hier ter plaatse werd ter weers zijden van den hoofdingang der Ridderzaal de eerewacht betrok ken door een afdeeling van het korps mariniers ter sterkte van 70 man met het vaandel, dat door de Koningin den vorigen dag aan het korps was uitge reikt. Daar was ook het muziek korps van de Kon. Marine op gesteld om de Kon. Familie bij aankomst met het Wilhelmus te begroeten. In de zaal hadden zich in middels vereenigd, behalve de leden der Staten-Qeneraal, de Minister, de leden van den Raad van State en de zeer talrijke outoriteiten. Daarr.a had de ontvangst van de Koninklijke Familie in de Ridderzaal zelf plaats door de commissie van in- en uitgeleide uit de Vereenigde Vergadering, die vervolgens, voorafgegaan door den Kamerheer ceremoniemeester, de Kamerheeren, de Groot-offi cieren en den Opper-ceremonie- meester, de Koningin, den Prins en de Prinses naar de vergaderzaal geleidde. De grootmeesteres, de dienst doende Dame du Palais, de chef van het Militaire Huis, de gou verneur der Koninklijke Residen tie en de officieren van het Militaire Huis volgen onmiddel lijk. Na het plaats nemen der Ko ningin op den Troon met aan Haar rechterzijde den Prins en aan Haar linkerzijde Prinses Julina schaarden de meerge noemde dames en heeren der Hofhouding zich op de aange wezen plaatsen achter en ter zijde van den Troon en begon H. M. de voorlezing van de Troonrede. Na afloop daarvan werden Koningin, Prins en Prinses op dezelfde plechtstatige wijze uit geleid en werd, toen de stoet weer gevormd was onder de tonen van het Wilhelmus, naar het paleis teruggereden. Mariniersvaaodel. Maandag heeft te 's-Graven- hage de plechtige vaandeluit- reikingf door de Koningin aan het korps Mariniers plaats gehad. Duizenden waren op het Malie veld getuige van het militaire schouwspel. De Koningin was vergezeld van den Prins en Prinses Juli ana, gezeten in een met vier paarden bespannen caleche, voor afgegaan en begeleid van eenige personen van de Hofhouding te paard. De Koningin was gekleed in zeegroen toilet, de Prinses in het lichtblauw, de Prins in admi raalsuniform met den steek. Na een rondgang van de Konink lijke rijtuigen stelden de Konin gin, de Prins en de Prinses zich, gezeten in hun rijtuig, op voor het front der autoriteiten. De troepen waren in carrévorm daaromheen geschaard. Een ser geant-majoor van de mariniers wachtte bij het aan te bieden vaandel, Vervolgens nam de Ko ningin het vaandel over om, staande in haar rijtuig, en met het vaandel in de hand de vol gende rede uit te spreken .Officieren, onder-officieren en Mariniers. Het is mij een voor recht u heden het vaandel uit te reiken dat gij voortaan in uwe gelederen zult medevoeren. Als oudste corps onzer weer macht wekt gij als het ware van zelf de herinnering op aan ons groote verleden. Van die stonde af aan hebt gij steeds klaarge staan tot onmiddellijk handelen waar het van u gevraagd werd. Waar de Kon. Ned. Marine geroepen wordt de belangen des Rijks op alle wereldzeeën te dienen, rust ook op u de plicht te allen tijde de eer van onze Nederlandsche driekleur hoog te houden. Met dankbaarheid gedenk ik uwe onverflauwde plichtsbetrach ting. Enkele wapenfeiten van de vele, waardoor gij U onderschei den hebt staan vermeld op uw vaandel en leggen hiervan getui genis af. Mocht onverhoopt, ondanks het ernstig streven naar een duur- zamen vrede, dat de volkeren bezielt, te eeniger tijd onder om standigheden, welke thans niet te voorzien zijn, andermaal een beroep moeten worden gedaan op die offervaardigheid, dan houd ik mij er van overtuigd, dat gij U zult gedragen overeenkomstig de schoone wapenspreuk, die op uw vaandel staat Je maintien- drai." In dit vertrouwen overhandig ik U thans het zinnebeeld van Vaderland en Koningin. .Leve het Vaderland." Duizenden stemden luide in met den uitroep: „Leve het Vaderland." Naar de Oost. Gisterochtend bij het krieken is het 2e postvliegtuig, de PHAE—O naar Indië vertrokken, nadat weer hartelijk afscheid werd genomen van de aviateurs Duimelaar, Te Pas en den meca nicien Dunk. Er was 121 K.g. post aan boord. Het eerste vliegtuig is intus- schen op zijn bestemming aan gekomen. Het Wegen vraagstuk. Het is te begrijpen, dat als het Rijk wegen gaat aanleggen of verbeteren naar de eischen des tijds en het onderhoud dier we gen aan de polders opdraagt, of aan de lichamen, die eigenaar zijn van de gronden waardoor die wegen loopen, als zijnde die wegen bestempeld als primaire wegen, er dan lichamen zullen zijn, die voor zware lasten zullen komen en dus de inge landen vaak naast de wegen- en personeele belasting nog veel hooge lasten zullen krijgen. Het is om die reden, dat door de centrale landbouworganisatie's in een adres aan den minister wordt gevraagd om zoo spoedig mogelijk die wegen over te ne men, welke op het Rijkswegen plan zijn aangeteekend en thans bij anderen in onderhoud zijn. De verbetering dezer wegen zal moeten worden bestreden uit het toch ai bescheiden deel (in de eerste vijf jaren 30 pet. der inkomsten van het Wegen fonds voor alle provinciën teza men) dat ter beschikking van de provinciën zal worden gesteld. Het is duidelijk, aldus adres santen, dat in die provinciën, waar op het Rijkswegenplan ge brachte (dus primaire) maar bij anderen dan het Rijk in onder houd zijnde wegen voorkomen, voor deze groep op verre na niet voldoende middelen beschik baar zijn om zoodanige verbete ring aan te brengen, dat deze wegen werkelijk aan redelijke eischen als primaire wegen vol doen. Dit klemt te meer, omdat de provincie tot haar eigenlijke taak heeft de verbetering der secun daire wegen. Het provinciale aandeel in het Wegenfonds zal dus geheel ontoereikend zijn om deze primaire wegen behoorlijk I te verbeteren, waardoor de ge bruikers dezer wegen, die wel hun bijdrage in de Wegenbelas ting hebben betaald, gedupeerd worden. Wat er onder deze om standigheden van de verbetering der secundaire en tertiaire wegen zal terecht komen, laat zich gemak kelijk denken. Adressantten zijn dan ook van oordeel dat andere maatregelen moeten worden getroffen om de verbetering van het wegennet in ons land op harmonischer wijze te doen plaats hebben en zij bevelen daartoe den minister aan 1. het zoo spoedig mogelijk overnemen door het Rijk van de op het Rijkswegenplan geplaatste wegen, welke thans bij anderen in onderhoud zijn, hetgeen ook in overeenstemming is met den geest van de Wegenbelas tingwet; 2. dat, in afwachting van die overneming, aan de onderhouds plichtigen dezer wegen bijdragen worden verstrekt krachtens art. 32, 3de lid der Wegenbelasting wet. Teveel Studenten. Bij het overdragen zijner func tie als rector-magnificus der uni versiteit te Utrecht aan prof. dr. Pulle. heeft prof. dr. Obbink een overzicht gegeven, van het studie-jaar 1928—29 en deelde daarbij mede, dat in den afge- loopen cursus waren ingeschre ven 2604 studenten onder wie 455 vrouwelijke. Tien jaar gele den was het 1453 studenten, ver leden jaar 2460, thans zijn we de 2600 gepasseerd, een in Ne derland nog nimmer bereikt ge tal. Houdt men er daarbij rekening mee dat, in de faculteit der rechtsgeleerdheid, ongeveer 150 studenten zich niet laten in schrijven dan komen we tot de gevolgtrekking dat aan de Utrecht- sche Universiteit niet minder dan 2750 studenten hun wetenschap- pelijken dorst lesschen. Dit cijfer wordt bijna onrust barend, zei spr. Het wordt gaandeweg onmoge lijk om de ruimte in onze onder wijsinrichtingen gelijken tred te doen houden met den stijgen den toeloop van hen, die uni versitair onderwijs begeeren. Maar het is niet al'een gebrek aan ruimte dat ons met eenige vrees vervult. Ook de andere Universiteiten groeien geleidelijk, en waar moet de maatschappij straks heen met al die geleerd heid? De eindeexamens aan gymna sia en hoogere burgerscholen zijn nog geheel ingesteld op het weten van facta en data, die iedereen door hard en lang van buiten leeren kan verwerven, ook hij die voor wetenschappe lijke studie volkomen ongeschikt is. En zoo krijgen we aan de Universiteit gelegenheid om waar te nemen dat alle hout geen tim merhout is. In den afgeloopen cursus pro moveerden 62 studenten n 1. 4 in de rechtsgeleerdheid, 30 in de wis- en natuurkunde, 9 in de geneeskunde, 15 in de letteren en wijsbegeerte en 4 in de vee artsenijkunde, 11 promoties ge schiedden met lof. zendingen van particulieren. Het ontwerpen van het Neder landsche paviljoen is opgedragen aan den bekenden Amsterdam- schen architect Wijdeveldhet zal een oppervlakte beslaan van ongeveer 8000 vieik. M. en tot de allergrootste op de tentoon stelling behooren. Ingezonden Mededeelingen MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten AXEL, 20 Sept. 1929, Voor de aanst. Dinsdag alhier te houden openbare raadsvergade ring staan de volgende punten op de agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en me dedeelingen. 3. Benoeming leden Gascom- missie. 4. Verzoek van H. de Groote te Axel, tot aankoop van bouw grond. 5 Verzoek van de.Konijnen en Pluimvee-Vereeniging „Ter Verbetering" om zoo noodig het Gymnastieklokaal van de L. School te mogen gebruiken als tentoonstellingszaal van Pluimvee. 6. Aanbieding Gemeentereke ning, dienst 1928. 7. Voorloopige vaststelling van de bedrijfsrekeningen en die van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1928. 8. Aanbieding van diverse be grootingen, dienst 1930. 9. Vaststelling van de kosten per leerling van de O. L. S. over 1925, '26 en '2t en van de be dragen, te verrekenen met de Besturen van de Bijz. Scholen over die jaren 10. Vaststelling van het Ko hier van de Hondenbelasting, dienst 1929. 11. Vaststelling wijziging Be grootingen 1929. 12 Vaststelling van de nieuwe Politie-Verordening. 13. Vaststelling van de nieuwe verordening op de Keuring van Waren. Loouactle. Reeds eenigen tijd wordt ge correspondeerd tusschen de ar beidersorganisatie en de Directie der Cokesfabriek te Sluiskil over verbetering van arbeidsvoorwaar den en het schijnt niet alles van een leien dakje te gaan. Blijk baar wordt geprofiteerd van de omstandigheid, dat nu er hon derden werklieden noodig zijn voor den bouw der naburige nieuwe fabrieken, de cokesfabriek niet zoo vlot andere krachten zou krijgen. En zoo ziet men thans de mannen, die eertijds moeite deden om in vasten loon dienst te komen aan de cokes- fabrieje, thans zoodanige eischen stellen, dat als de Directie geen betere voorstellen indient aan gaande lotsverbetering harer werk lieden, men op 25 September a s. het werk zal neerleggen. Verwacht wordt, dat het niet zoover zal komen en men tot bemiddeling bereid zal zijn om een conflict te voorkomen. Voor auto's, enz Het is wel in 't gemak van de ingezetenen van Axel, die van een auto of motor gebruik maken, dat ze nu gratis gelegenheid krijgen, om hunne machine hier te doen wegen (zie advertentie). Voor vrijwillige weging is nog tijd tot 1 October. We raden dus aan om nu, ter voldoening aan de wet, de auto en motor te laten wegen, anders krijgt men misschien later met de kommie zen onaangenaamheden, die men dan aan zichzelf te wijten heeft. - Bij 't strijken met een elec- trisch ijzer, kwam mej. M. W. te Biervliet in aanraking met den electrischen stroom. Bewusteloos viel ze neer. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De wereldtentoonstelling te Antwerpen. Bij de installatie der commissie voor deelneming van Nederland aan bovengenoemde tentoonstel ling door den Minister van Arbeid, H. en N., is een en ander mede gedeeld dat daarmede verband houdt, waaraan het volgende is ontleend De tentoonstelling zal omvatten de afdeelingen Koloniën, Zeevaart en Vlaamsche Kunst, zij wordt geopend einde April 1930 De sluiting zal plaats vinden i'n Oct. De deelneming overtreft verre de verwachting en concurrentie van de gelijktijdig gehouden we reldtentoonstelling te Luik word. niet noemenswaard ondervondent De tot nu toe verhuurde opper vlakte is tienduizenden vierkante meters grooter dan die op de wereldtentoonstelling te Brussel 1910. De buitenlandsche deelneming is zeer groot: ruim 20 landen zullen in hoofdzaak in eigen pa viljoens, op de tentoonstelling officieël vertegenwoordigd zijn. Vooral ook op koloniaal gebied zal er veel te zien zijn. Het Nederlandsche paviljoen is gunstig gelegen aan twee hoofd wegen, in de onmiddellijke nabij heid van de paviljoens van Enge land, Frankrijk, Italië, Canada enz. Het paviljoen zal, behalve een receptiezaal en de noodige dienst vertrekken, bevatten een officieële Nederlandsche afdeeling voor Ned.-Indië, Suriname en Cura9ao, afdeelingen voor de inzendingen van gemeenten (Amsterdam, Rot terdam, Dordrecht, Vlissingen) en ten slotte afdeelingen voor de in- Als het weer goed is dan zal vanavond de harmonie Con cordia haar afscheidsconcert ge ven voor dit seizoen. Op het oogenblik dat we dit schrijven ziet het echter niet uit naar mooi weer, maar„'t kan verkeeren". Intusschen is het veel kouder geworden en heeft waarschijnlijk na het onweer van Woensdag de zomer afscheid genomen. Klagers over de droogte heb ben intusschen hun zin gekregen, want de regen wordt nu niet gespaard. Misschien heeft dit wel tegevolge, dat de parapluie, die reeds eenige weken op het postkantoor alhier op den eige naar staat te wachten, nu wordt afgehaald met een hartelijk weder zien. Verwijzend naar de off. bekendmaking, is nu ook hier gelegenheid voor kostelooze inen ting. Ter voorkoming van on rust of ongewenschte vermoedens, melden we, dat dit een gewone enting betreft, die voor school kinderen gewenscht wordt, of schoon ook volwassenen nu ge legenheid hebben tot gratis en ting. Maar we vestigen er de aandacht op, dat het hier geen maatregel betreft, die met de alastrim-ziekte in verband zou staan. Dit ter geruststelling van degenen, die „hebben gehoord" dat hier een geval van alastrim zou zijn. Dit is tot heden ge lukkig verbeelding. Wel zijn hier enkele gevallen van windpokken bekend, wat vermoedelijk tot een praatje aanleiding gaf. De heer H. Almekinders, onderwijzer alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Schoonschrijven Middelbaar On* derwijs. Auto-ongeval. Men schrijft ons uit St. Jan steen Dinsdagavond omstreeks half negen had bij den overweg der spoorbaan Mechelen—Neu zen op den weg van de Roskam naar Clinge (Zeeland) bij de Molenstraat een ernstig auto ongeval plaats. Een zekere Van Overmeire van Clinge (B.) venter met manufac turen, kwam met een Fordje uit de richting van de Roskam aan gereden en kwam in botsing met den trein, die uit de richting van Clinge(B.) kwam en te Hulst omstreeks kwart voor 21 uur aankomt. De machinist die het gevaar bemerkte, gaf uit alle macht fluitsignalen en remde, zoodat het krassen der remmen en het stoo- ten op de stoomfluit tot ver in den omtrek gehoord werd. Hij kon echter de aanrijding niet voorkomen. Er volgden een hevige schok en twee of drie geweldige knallen (het springen der auto banden) en het was gebeurd. Een tiental meters voorbij de plaats van het onheil stond de trein al stil en direct ging men zien, wat er gebeurd was. Ook eenige bewoners uit den omtrek waren weldra ter plaatse. Tus schen brokken en splinters van wat eens een auto was, lag de bestuurder bewusteloos op het pad langs de rails. De man werd voorzichtig in een wagon gelegd en meegenomen naar Hulst, waar hij in het ziekenhuis werd opgenomen. Zijn toestand is, naar we vernemen vrij wel, zoodat het voor hem betrekke lijk goed zal afloopen. Omtrent den loop van het on geval vermoedt men, dat de man bij het naderen van den trein nog het stuur heeft omgegooid en de auto daardoor in plaats van vóór, naast den trein kwam. Dat leidt men daaruit af, dat het linkerwiel werd afgerukt en ook de treeplank van de pakwagen van den trein is afgeslagen. Het is zeer denk baar, dat de remmen niet in goede conditie waren. Een vraag die dringt. De besturen van den A.N.W.B., de Touristenbond voor Nederland en de Kon. Ned. Automobielclub hebben, gezamenlijk een adres gericht aan den minister van Waterstaat, met het dringend

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2