i nolerkopjes Herv. MagsÉool Clr. Landbouwschool, Axel. 6. P. VLAANDER. bruine Overalls en Sporthemden Prezen van af f 11.- met mooi,dik haar Kolemreen. „De Herlering". A. KOLFER. In verschillende soorten en uitvoering, G. P. VI i AN DPR, Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertent iën. TIIINBOUWONDERIAfIJS. uitlossen en afdragen van pl.m. 50.000 K.G. KOLEN, alsmede het vervoer van Axel-Sassing naar aan te wijzen plaatsen. Axel II-K.V.V. Koewacht te huur en te koop. Prima kwaliteit u «evraaga. zelve zullen begrijpen, dat aan 't voortbestaan van de bietencul tuur en de suikerindustrie groote nationale belangen verbonden zijn. De campagne in de fabriek duurde van 8 October tot 13 December en had dus een regel matig verloop. Het gemiddelde suikergehalte in de geleverde bieten was zeer bevredigend en wel 18 80 pCt tegen in het vorig jaar 17.85 pCt Met inbegrip van het in reke ning voorkomende saldo bedroeg de uitkeering gemiddeld f16 88 per 1000 K.G. bieten (zonder aftrek van zaad- en inlaadkosten) De exploitatiekosten waren per 1000 K.ü. bieten belangrijk lager dan in het vorige jaar. Het hooge suikergehalte, de bevre digende opbrengst der pulp, de vlotte gang van zaken in de fabriek en aangebrachte bezui nigingen hebben ertoe geleid, dat de uitgekeerde bietenprijs, hoewel deze voor den verbou wer niet voldoende loonend mag worden geacht, toch nog hooger kon zijn dan de suikerprijs mocht doen verwachten. Voor afschrijving werd een bedrag bestemd van f40 265,54, terwijl het dan resteerende saldo in middels werd aangewend voor afrekening der geleverde bieten. Het getal aandeelen bedraagt 2883, verdeeld over 633 leden. Herinnerd wordt aan het over lijden van den voorzitter, den heer K. J. A. O. Baron Coltot d' Escury en de leden van het Dag. Bestuur de heeren A Wol- fert en W. Scheele. Volgens de winst- en verlies rekening werd ontvangen voor witsuikerf 1 819.044,43, voorruw- suiker f13 820 68 voor pulp f690 081,23 voor melasse f204 866.18, verder vergoeding voor stormschade od bieten f 11.312.30, wat vermeerderd met f 1945,26 onverdeeld saldo a p. een totaal van f 2.660 070,08 geeft. Onder de uitgaven komt voor onder de post Bieten onkosten f223 253.01 en uitkeering aan de leden f 1.581.166,51, samen f 1.804.519,52. Dit moet worden verminderd met f 202,04 voor saldo van rui ling, zoodat resteert f 1.804 317,48. Verder treffen wij o.a. een post saldo ad f224015,89 naast de verschillende posten, die op iedere exploitatierekening voor komen en afschrijvingen tot een bedrag van f40.265,54. Door het bestuur wordt voor gesteld om het besluit van 16 Dec. 1924, dat nieuw uit te geven aandeelen moeten worden geplaatst voor ten minste f400 in te trekken en machtiging te geven tot uitgifte van zooveel aandeelen, dat in totaal 3500 bereikt wordt, een en ander aan prijzen door het bestuur nader te bepalen. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Politierechter te Middelburg Zitting van 3 September 1929 De volgende zaken werden behandeld E. M. J 30 jzonder beroep, Westdorpe werd ten laste ge legd dat zy Madeleine Ceulenaere beeft beleedigd. Uitspraak 5 of 5 dagen hech tenis. A. Z. 20 j. venter te Axel Werd beklaagd dat hij op 2 Augustus 1929 verzet heeft ge pleegd tegen den wachtmeester den Toom te Axel, toen deze hem wegens openbare dronken schap beetpakte om hem naar de Marechausseekazerne te bren gen. Uitspraak 10 ot 10 dagen MehteRUi Moord te Den Haag. Op het Bezuidenhout zag een tramconducteur, dat een vrouw hevig bloedend bij een open deur moord riep. De conducteurs remden en kwamen de vrouw te hulp. Zy was niet levensgevaar lijk gewond, doch had sneden in hals en banden. De dader was kalmweg doorgeloopen, doch werd achtervolgd en ingerekend. Hij ontkende alles, doch hij had een pakje weggeworpen, dat een bebloed scheermes bevatte en ook aan zijn banden en kleeren waren bloedsporen. Iötusscben was een arts ge komen bij de gewonde huishoud ster. Maar toen bleek, dat in de voorkamer ook bet lijk lag van de bewoonster, de 72-jarige mevr. K. V. H. Odem, die den hals was afgesneden, vermoede lijk eveneens door de gearres teerde persoon, die zonder be paald middel van bestaan leefde. Het is zekere K. v. d. M., 45 jaar, hij ontkent iets met den moorc uitstaans te hebben. Te Naarden reed de heer Klinkenberg met zyn Chevrolet auto in de richting Naarden op den Amsterdamsehestraatweg Hem volgde een cadillac van de firma van Amersfoort uit Laren. Laatstgenoemde auto wilde den Chevrolet passeeren, en verhoogde de snelheid tot 70 KM. Hy kwam hierbij tus schen de tramrails terecht en sloeg over den kop. De chaut feur kwam er goed af. De Chevrolet, die nog juist was ge raakt, reed tegen een hoop straatsteenen aan, en werd ern stig beschadigd, maar de be stuurder bekwam geen letsel. Tusschen de rails, in het mulle zand, liep echter een 53jarige zwerver uit Almelo. Hij werd 10 meter ver weggeslingerd en bleek zoodanig gewond te zijn, dat men voor zijn leven vreest. De 67-jarige J. v. S., mees terknecht op de sigarenfabriek van de firma van Eindhoven te Roosendaal, is door een open staand zolderluik gevallen en zoo ongelukkig neergekomen, dat bij in het ziekenhuis is over leden. Een vrouw ernstig getoond. Woensdag had op da grens Dongen Oosterhout in de slagerij Put een ernstige ontploffing plaats van de koelmachine. Slager P. was zelf afwezig, doch zijn vrouw, die dicht bij de machine stond, kreeg zeer ernstige verwondin gen. Onmiddellijk na de ont ploffing brak er brand uit, welke gretig voortwoekerde in het licht ontvlambare en droge mate riaal. Twee woonhuizen en een schuur werden een prooi der vlammen. De brandweer kon te gen de 8nelvoortloopende vlam men niets beginnen. Trein te water. Gisteren is de trein naar Leeuwarden die om 5.51 uit Zwolle vertrok bij de brug over de Smildervaart te water gereden. De brug stond open, terwijl de seinen op on veilig stonden. iN'iettemin reed de machinist door en de loco motief en de tender stortten in de vaart. Machinist en stoker wisten zich te redden. De rij tuigen schoven gedeeltelyk in elkaar, Het postrytuig werd to taal vernield. Postconducteur Platenburg, die zich in dat ry- tuig bevond, liep daarbij ver wondingen op. Een der beide derde klasse rytuigen drong in een daarop volgend 2e klasse-rij tuig, waarin een reiziger uit Tilburg lag te slapen. Wonder boven wonder kwam deze met den schrik vry. Bij onaerzoek is gebleken, dat de brugwachter zich bad verslapen. De materieele schade is aan zienlijk. In den trein bevonden zich slechts drie reizigers en hieraan s het te danken, dat dit onge val geen menschenlevens heeft gekost, In het dorrje Wormsfelde, dat op enkele K.M. afstand van Landsberg ligt, is brand uitge broken op een groote hofstede. die zoo snel om zich heen greep, dat binnen twee uur nog 11 andere boerenhoeven een prooi der vlammen werden, waar! y tevens de gansche oogst verlo ren ging en veel vee om brt leven kwam. Het werk der brandweer ondervond zeer veel belemmering, daar gebrek aan water heerschte en ook het slangenmateriaal onvoldoende bleek te zijn. Zwaar weer. Woensdag nacht heeft boven geheel Noord- Brabant een onweer van onge kende hevigheid gewoed, zoodat daar in een reeks van jaren niet meer is voorgekomen. Op verschillende plaatsen zijn woon huizen door het hemelvuur ge troffen. Te Beugen nabij Boxmeer is een groote boerdery en voor raadschuur met roge, meubilair en landbouwwerktuigen, door de vlammen geheel vernield. De schade loopt in de duizenden. Te Ottersum nabij Gennep is de boerderij van den heer Laai- akkers afgebrand. De schade is zeer aanzienlijk. Te Oploo zijn twee huizen, te St. Anthonis één buis en te Overloon drie huizen verwoest. Te Haps is een boederij door brand vernield. Nadat het gedurende den hee- len dag zeer drukkend geweest was, betrok tegen den avond de lucht zeer snel en kwamen de buien opzetten. Tegen den nacht ontlaadde zich boven de geheele Gelder- sche Achterhoek hevig onweer. Het weerlicht was niet van de lucht en kwam uit alle wind streken. Het was opvallend, dat het onweer van zeer weinig wind en regen vergezeld ging. De hemel werd door een aaDtal groote branden nabij Lochem Laren en Stokkum vurig verlicht. Op verschillende plaatsen werden koeien doodgeslagen. Te Haarloo werd een ge deelte van 'n muur door den bliksem weggeslagen, zonder echter brand te veroorzaken. Ook te Wintelre was bet weer zwaar te noemen. Eerst tegen den ochtend bedaar de bet onweer. Donderdag heeft boven Brielle en omgeving, een hevig onweer gewoed. Tijdens dit onweer is de bliksem ingeslagen in de ka pitale boerdery .Vogelenzang", te Hekelingen, eigenaar de heer C. Visser. De geheele boerderij en de bijbehoorende schuren zyn afgebrand. Inboedel en de ge heele oogst gingen verloren. Een juist op een tentoonstelling bekroonde stier, kwam in de vlammen om. Te Heenvliet is een kleine boerdery door den bliksem ge troffen en afgebrand. Dinsdag hielden een veer tigtal mariniers uit Amsterdam, onder leiding van een sergeant majoor, tirailleurs oefeningen op de heide. By'een .aanval" met de bajonet op, werd door een ongeluk, de milicien Vos uit Amsterdam, zeer ernstig in de buik gewond. Mooie propaganda voor anti- militairisme is zoo n ODgeval. Een tijdelijk te Parijs ver toevende Italiaan bad zicb voor zaken naar Join ville-le-Pont be geven en keerde 's avonds per juist passeerende taxi naar Pa rijs terug. Naast den chauffeur van de auto zat nog een man doch de passagier had daaraan geen bijzondere aandacht gewyd. In het bosch van Vincenncs stopte de taxi plotseling en beide j mannen stelden een onderzoek naar den meter in. Zy zeiden dat er iets aan de carburator ïaperde en dat het herstel een kwartier zou duren, Daarop steeg de passagier uit om aicfc naar een bank in de nabyheid te begeven. Hy werd toen door den chauffeur en diens mede plichtige aangegrepen en ge- chloroformiseerd. Wat toen ge beurde, is niet bekend. Twee boschwachters vonden later den bewustelooze en brachten hem naar een politiepost, waar de Italiaan werd bijgebracht. De laatste constateerde, dat hij was beroofd van zijn portefeuille in houdende duizend francs. De Italiaan wist het signale ment der twee mannen op te geven, eD de politie tracht du licht te brengen in de geheim zinnige zaak. Uit Toulon wordt gemeld, dat de Fransche torpedcboot- jager „Iotrepide" in botsing is gekomen met een visschersboot. De boot werd geramd en in twee stukken gesneden. De twee opvarende visschers, een vader en zood, kwamen in het water terecht doch wisten zich zoo lang drijvende te houden, tot zy door den torpedojager werden op gepikt. Vrydagnacht is te Algiers een huis ingestort, waardoor 22 arbeidersfamilies werden bedol ven. Een tiental dooden is reeds te voorschijn gebracht. Meer dan zeventig lijken zouden nog onder de puinhoopen liggen. Ondertrouwd ABRAHAM VAN DR1EL en JACOBA LEV1NA W1ELES. Axel 6 September 1929. Koestraat 107 Huwelijksvoltrekking 26 Sept. a.s. Het Bestuur maakt bekend, dat na Zondag 8 September geen kinderen meer kunnen worden toegelaten. Kinderen, die nog wenschen toegelaten te worden, moeten den leeftijd van 5 jaren bereikt hebben. HET BESTUUR. Bij genoegzame deelneming zal in den a.s. winter een cursus voor volwassenen in Tuinbouw» kunde gehouden worden. De lessen zullen gegeven worden door een bekwaam Tuinbouwvak- onderwijzer, terwijl door onder- geteekende desgewenscht o.a. be mestingsleer zal behandeld wor den. Aan den cursus kan worden deelgenomen door oud-leerlingen van de Landbouwschool en voorts door alle personen, die minstens 20 jaar oud zijn. Mondelinge of schriftelijke op gave vóór of op 25 September a.s. bij het Hoofd van de Landbouw school te Axel P. LE FEBER. PRIJSOPGAAF GEVRAAGD voor publiek aan te bestéden, van het in de 2e helft der maand Sept. Inschrijvingsbiljetten in te zen den vóór Dinsdagavond 7 uur, bij den Secretaris, die tevens ook de noodige inlichtingen ver strekt. De Secretaris, M. VAN DEN OUDEN. Zondagmiddag om 2 uur (Medaillewedstrijd). Aanbevelend, vindt U" bij AdresBureau van dit Blad. Voorradig bij Zondag 8 September 1929. Voorm, 97« ure Ds. Q. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 97t ure Ds. J. S. Post. (Bed. H. Avondm.) Nam. 27» n Dezelfde. Voorm. 97« ure Leeskerk. Nam. 27s Leeskerk. Het haar groeit veel sneller als gij dat met Purol be handelt. Als men zoo nu en dan slechts een weinig Purol goed in de hoofdhuid wrijft, dan wordt daar door de haargroei krachtig bevor dert en het haar mooier en dikker. Van 1 tot 31 Juli 1929. HONTEN1SSE. Gehuwd. 6. Aloui- sius van Huftel, 25 j. en Bertha de Tenter, 24 j. 9 Adriaan Broeckaert, 29 j. en Martha Neve, 25 j. 10. Jo- serhns Neve (van Osseuisse), 31j.en Elisabeth Verdunnen, 27 j. 13. Petrus Burm. 30 j. en Bertha Arens, 28 j. 20. Ed' ardus van Dorsseiaer, 25 j. en Julma Dankaart, 26 j 30.' Cor nelia Ligthart, 26 j. en Maria Adri- aaDsens, 27 j 3l. René Vermorken, 20 j. en Maria Voet. ]9 j. Geboren. 8. Andreas, z van Theo- door .-arneel en Emma van Laere. 9. Augustinns, z. van Gijsbertus van Leuven en Mathilda Marcelis. 10. Ancy, d. van Eduardus Dobbelaar eii Maria Hemelaar. Karei, z. van Honoré Hermans en Aureliana an üe Voorde 13. Roza, d. van Marinus Rijk en Irma de Vrre. Juima en Mathilda, d. van Camillus de Cock en Elisa van der Ha. 17. Henricus, z. van Fran- cifous van Geyt en Adriana van de Wijngaard 24. Emilius, z. van Emile van Wesemael en Louisa Kouijzer. Overleden. 14. Liza van Water schoot, 20 j., d. van Petrus en Apolo- nia Heijman. 20 Pieter de Maagt, 76 j.t weduwn. van Christina Serrarens. 23. Theophilus van Gassen, 81 j weduwn. van Barbara Franse 27 Anna de Vijlder, 73 j., d. van Servaas en Anna Bruggeman. ZAAMSLAG Gehuwd. 8. Jozias Dielemaa, 20 j. en Friederike Römisch (van Weenen) 20 j. Michiel Harte (van Terneuzen), 27 j. en Janna Wisse, 24 j 15. Sijbrand Cornelis Sol (van Axel; en Neeltje van Plx- hooro, 20 j. Cornelis 1 ees (van Ter neuzen) 26 j en Fraugoise Oppeneer, 2t j 22. Adriaan de Jonge, 21 j. en Leintje Goossen, 19 j. Adriaan Meeu- sen ,van Terneuzen) 23 j. en Sara van Pienbroek, 20 j. Geboren 9. Jacob, z v. Krijn Hamelink en Elizabeth Hamelink. 12, Martinus, z. van Arie Verpoorte en Maria Ver- helst. 15. Adriaan, z. vau Abraham de JoDge en Pieternella'de Putter 20. Janna, d. van Marinus Fiorussen en Wiilemina Wolfert. 26. Willem, z, van David Alewijnse en Francina Anna van den Broeke. Overleden. 24. Adriana van der Hooft, 11 jd van Cornelis en Cor nelia de Krijger. 28. Jacobus Diele- man, 47 j., echtg. van Neeltje Romeijn- sen.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 3