11 Voor allen die Sukkelen Mflnhardt's Laxeertabletten Binnenland. was heeft de Nankingregeering eene zwenking ondernomen en in de aan Moskou gedane voorstel len behoorlijk amende honorable gemaakt, in zooverre zij er in toestemt, dat het ontslagen Rus sische personeel bij den Chinee- schen Oosterspoorweg weer in dienst zal worden gesteld. Van de verdere, door Rusland bereids aanvaarde voorstellen is het voornaamste de intrekking van alle oorlogsmaatregelen der Sovjetregeeiing. Weliswaar is deze bepaling strikt eenzijdig, maar dit zal wel beschouwd moeten worden als een ontzien van de Chineesche nationale trots, terwijl stilzwijgend wordt aange nomen, dat de maatregel weder zijds zal worden getroffen. Het opzeggen der overeenkomst van 1924 inzake het beheer van den Oosterspoorweg vormt een vanzelfsprekend uitvloeisel der gebeurtenissen van de laatste maanden na alles, wat zich heeft voorgedaan behoort uiteraard de verhouding op een nieuwe leest te worden geschoeid met alle waarborgen, welke eene herha ling kunnen voorkomen. En het valt te verwachten, dat Moskou in dat opzicht zich zal leenen tot het vaststellen van milde bepa lingen en groote toegevendheid zal betrachten, minder uit over- groote genegenheid jegens het Nankingbewind dan wel uit poli tieke overwegingen welke be oogen in China eene gunstige stemming ten aanzien van de Radenrepubliek te wekken. Op die wijze toch wordt de positie van Chang Kai Shek en zijne medestanderssteeds minder houd baar, aangezien dan blijken zal, welke lammeren van goedheid die veelgesmade Sovjetmannen eigenlijk zijn. Aan de commu nisten in China kan gevoegelijk worden overgelaten, dit te zijner tijd duidelijk aan het licht te doen komen. doch de vereeniging stelt zich voor, dat in ieder geval geëischt zou kunnen worden, dat de die ren op een zoodanige wijze wor den vastgekoppeld, dat ingeval van brand op een eenvoudige wijze alle dieren gelijktijdig kun nen worden losgekoppeld. In de praktijk aldus het adres zijn reeds zeer doelmatige toe stellen in gebruik. Verder zou het aanbrengen van nooduitgan gen in stallen kunnen worden voorgeschreven, terwijl daaren boven eischen omtrent licht en lucht zeker niet als overbodig mogen worden beschouwd. De adressant geeft den ge meenteraad in overweging in de gemeentelijke bouwverordening eenige bepalingen als hiervoor bedoeld op te nemen en ver klaart zich gaarne bereid hier omtrent aan den gemeenteraad nader van advies te willen die nen. Ingezonden Meded&elingen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoel gang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. van groote snelheid en uithou dingsvermogen en het was zeker jammer, dat leiding en contröle hierbij eenigszins onzuiver waren want het leek, dat het gepres teerde zelfs de wedstrijden op de Olympiade evenaarde. Als de leiding zwakke punten vertoont, dan is het in den regel de jeugd, die dat het eerst be merkt en daarvan tracht te profi- teeren. Dat was waar te nemen bij de nummers zwart- en wit- loopen, mastklimmen en zakloo- pen, waar het met de regels der kunst niet nauw genomen werd zoo ook bij den stoelenwedstrijd. Wegens het vergevorderd uur werd van een korfbalwedstrijd afgezien, ofschoon zeer velen tot het eind toe op het terrein waren gebleven. Wel een bewijs, dat men zich goed had geamuseerd. We vernemen, dat zelfs na de wedstrijden zich nog menschen meldden om in de kosten tege moet te komen, uit waardeering voor het genotene. Voor dit deel van de oranje-viering komt dan ook zeker het bestuur van de voetbalvereeniging Axel alhier een warm woord van hulde toe. Zakkenloopen. Ie pr. L. Schieman Az., 2eJos. Vereecken, 3e Jan Dieleman, 4e Abr. van Bendegem, 5e M. Slab- bekoorn, 6e Henk Lensen, 7e Jan Rieteco, 8e Dan. de Feijter. Bij Kon. besluit is benoemd tot Minister van Staat de heer H. Colijn, lid van de Eerste Kamer, oud-Minister van Finam ciën. Tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau prof jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, hooglee- leeraar te Leiden. Mr. J. Limburg, voorzitter van de Staatscommissie tot wegne ming van onjuistheden en aan vulling van leemten in de Neder- landsche burgerlijke wetgeving. O. M. F. Haffmans, lid van de Eerste Kamer, voorzitter van de reorganisatie commissie in zake inkrimping van de Rijksbemoei ingen op het gebied van den Landbouw tot ridder in de Orde van Oranje-NassauM. Vaz Diaz, directeur van het persbureau Vaz Diaz, Amsterdam. Uitbreiding. De N.V. Splendor Gloeilam penfabriek te Nijmegen heeft de oude margarinefabriek van Jur- gens in Oss aangekocht. De fa briek zal omgebouwd worden en ingericht tot het vervaardigen van gloeilampen. Wetteiyke dierenbescherming. Het bestuur der vereeniging voor wettelijke dierenbescher ming heeft aan de Raden van de gemeenten in ons land een adres gezonden, waarin wordt mede gedeeld dat het niet onbekend is, dat bij de vele branden in boerderijen tallooze dieren een prooi der vlammen worden. Uit onlangs in de pers gepubliceerde cijfers is wel overduidelijk ge bleken dë noodzakelijkheid van afdoende maatregelen zoowel in het belang van de dieren als in dat van de eigenaren. De veree niging is van oordeel dat, mede in verband met de verschillende plaatselijke omstandigheden, ip de gemeentelijke bouwverorde ning bepalingen dienen te wor den opgenomen, waarin eischen worden gesteld, waaraan veestal len moeten voldoen. Het is voor de vereeniging uit den aard der zaak, moeilijk aan te geven, welke die eischen in eik bijzonde? geval moeten zijn, AXEL, 3 Sept. 1929. Het is met den grooten aan voer van vlas op de Sassing een buitengewone drukte van sche pen. Geregeld liggen er een 20 a 30 schepen gemeerd, die ladingen vlas hierheen voeren en als het overgeladen is weer vertrekken. Natuurlijk komen daardoor een massa wagens door de gemeente en heeft wel eens storing plaats doordat er een voer vlas omtuimelt, of met een auto in conflict komt. Bij de langdurige droogte is de waterwagen weer welkom aan degenen, die drinkwater be hoeven- Voor de pompen is nu een regeling getroffen, om te voorkomen, dat de enkele goede ook niet nog overzet worden en dan ook van zuiger ontdaan zou den moeten worden. Op die manier leert men zuinig gebruik maken van wateren zeep Koninginnedag. Het is ons weer een voldoe ning, dat de viering van Koningin nedag jl. Zaterdag naar wensch is geslaagd en ons stadje, der traditie getrouw, weer een eere plaats mag innemen in de reeks der Zeeuwsche gemeenten, die op 31 Augustus van hare gezind heid jegens het Vorstelijk Huis in 't bizonder blijk gaven. Vooral daarom is dit vermel denswaardig, nu dit dezen keer uit den boezem der jeugd voort kwam. Geen feestcommissie, geen V. V. V geen Oranjevereeniging was er dezen keer om, zooals soms gebeurt, machinaal of langs „organisatorischen" weg een Oranjefeest te formeeren. Een voudig een voorstel in den boezem der voetbalvereeniging, om dien dag eenige sportwedstrijden te houden en daaraan een feestelijk karakter te geven door muziek en deelname van alle kinderen, deed het balletje rollen en gesteund door ve e kleine en sympathie! e gaven van allerlei menschen, was men in staat het gemelde pro gramma uit te voeren. De wedstrijden. Tal van belangstellenden be gaven zich naar het voor deze gelegenheid wel wat ver afgelegen voetbalterrein, waar om half drie de spelen aanvingen met een ge- costumeerden voetbalwedstrijd, gepaard gaande met allerlei gri massen en clownerie. Daarna kwam aan de beurt het balletjes loopen voor meisjes, door de groote deelname wel wat langdradig. Intusschen was de muziek ge komen en nam ook het publiek nog in aantal toe. Er kwamen toen meer belang rijke wedstrijden, welke voor lief hebbers van sport en athletiek zeer amusant waren. Het hard- loopen vooral gaf staaltjes te alen De p r ij z e n. De prijzen die werden toege wezen, volgen hierna. Gecostumeerde voetbalwedstr. Ie prijs J. Dronkers, 2e Osw. Dellaert, 3e J. Dieleman. Balletje loopen voor meisjes. Ie pr. Marie Bakker, 2e Anna Huijssen, 3e Krina van Meurs, 4e Anna v. d. Bos, 5e Marie Ortelee, 6e Pietje Wijna, 7e Eli sabeth Schieman, 8e Adri v. d. Casteel, 9e Kaatje Scheele, 10e Marie de Feijter. Aan dit nummer namen 41 meisjes deel, waarvan zij, die niet tot de prijswinsters behoorden, nog een troostprijs ontvingen. 100 M. hardloopen (heeren). Ie pr. Frans Dieleman in 127s sec-, 2e Mar. Gans 13 sec., 3e Corn. Dieleman 13x/6 sec (leden der V. V. Axel). WO M. hardloopen (dames). Ie pr. Pietje Deij 15 sec., 2e Johanna Cornelisse 1576 sec., 3e Marie Mattelé 153/6 sec. (leden korfbalvereen. Rapide). Wit en zwart loopen. Ie pr. Jac. Riemens, 2e Mar. Slabbekoorn, 3e P. Dobbelaar, 4e M. Bolleman, 5e L. Vereecken, 6e Henk Lensen. Hoogspringen (zonder polsstok) le pr, L. v. d. Berge 1,55 M., 2e Frans Dieleman 1,45 M., 3e J. v. d. Berge 1,30 M. (leden V. V. Axel). Verspringen (zonder polsstok), le pr. Frans Dieleman 5,10 M., 2e J. v. d. Berge 4,50 M., 3e Jac. Verstraten 4,45 M. (leden V.V. Axel) Stoelenwedstrijd op de fiets, le pr. Frans Dieleman, 2e R. Scheele, 3e C. van Eijk, 4e Jan Dieleman, 5e Jan Naeije, 6e Frans de Kraker, 7e Wisse Keizer, 8e Mag. v. d. Bilt. Estafetteloopen (4 X 100 M.) Axel 1, M. Gans, L. v. d. Berge, J. Naeije en J. v. d. Berge, 55 sec. Axel II, Frans Dieleman, P. van Meenen, Jac. Verstraten en Corn. Dieleman, 1 min. 4 sec. Rapide I, R. Scheele, Corn. Schieman, A. Naeije en W. Die leman, 57 sec. Rapide II, P. Olijslager, L. Deij, I. de Hullu en P. Zonnevijlle, 1 min. 5 sec. le pr. V.V. Axel, 2e Rapide. Estafette (Dames Rapide). I. Pietje Deij, Joh. Cornelisse, M. Mattelé en E. Leunis, 1 min. 8 sec. II. J. Deij, M. Leunis, M. de Jonge en N. Deij, 1 min. 10 sec. 300 M. hardloopen (heeren). le pr. J. v. d. Berge 47 sec., 2e P. van Meenen 577s sec., 3e R. Scheele 1 min. 9 sec. Mastklimmen. Van de 10 deelnemers wisten slechts 3 jongens het wiel boven in den mast te bereiken, nl. L. Schieman Az., Jacob Cové en Dan. de Feijter. De overige prijzen werden verdeeld onder de andere deelnemers. De Concerten. Als vervolg der feestelijkheid begon om 8 uur de Chr. har monie Hozanna met een mooi concert, dat zeer verdienstelijk werd uitgevoerd. Eenige zang nummers van de chr. zangvereen. Asaf werden eveneens op prijs gesteld en tot slot kwam Con cordia met een concert, dat als iets echts voor zoo'n avond ver scheidene populaire nummertjes bevatte. Natuurlijk gaf iedere vereeniging de vaderlandsche liederen ten gehoore, doch voor meezingen of eenige houding daarvoor is het publiek blijkbaar nog schuchter. In gunstige tegenstelling met vroegere gelegenheden, was het tijdens de concerten stil en werd werkelijk met aandacht geluisterd. Besluiten we met de mede- deeling, dat ook zeer druk ge vlagd werd, dan kan men de conclusie trekken, dat op waar dige wijze de jaardag onzer Ko ningin is herdacht. Te Terneuzen werden Za terdag ter gelegenheid van den jaardag van de Koningin gym- nastiekuitvoeringen gegeven door eenige vereenigingen, aangeslo ten bij den Zeeuwsch-Brabant- schen Turnkring, opgeluisterd door muziek en zang. Eenig vuur werk besloot den dag. Uit St. Janstern. Vrijdag werd hier openbare vergadering van den gemeente raad gehouden onder voorzitter schap van den Burgemeester, den heer C. Ysebaert. De verg. had een droevigen inzet. Bij de opening toch wees de voorzitter erop, dat een der leden ontbrak, omdat hij den vorigen dag was overleden. Spr. herdacht den heer A. van den Branden als een goed raadslid en burger der gemeente, waar hij ook'buiten den raad veel goeds deed in het belang van de burgerij van St. Jansteen. Hij ruste in vrede. Voorts zegt de Voorz., dat het hem aangenaam zon zijn, indien de raadsleden en de secretaris en bloc aanwezig zouden zijn, om den overledene de laatste eer te bewijzen bij de begrafe nis, waartoe hij hen noodigt om op de raadszaal samen te komen. Dhr. Vergauwe stemt daar vol komen mede in en zou zelfs nog verder willen gaan en gaarne zien, dat de lijkbaar door de raadsleden grafwaarts werd ge dragen. De Voorz. weet niet of dat gebruikelijk is, omdat het slechts eenmaal en lang geleden is voorgekomen, dat hier een raads lid overleed. Maar hij heeft de familie van den overledene ge sproken en gehoord, dat er voor dragers is gezorgd. Wel zou hij willen voorstellen om op de kist namens den gemeenteraad een lijkkrans te leggen, als een bewijs van eerbiedige hulde. Hiermede stemden allen in. Vervolgens werden de notulen gelezen, die zeer uitvoerig zijn. Daarna werden eenige inge komen stukken medegedeeld. Bewijs van adhaesie met het adres inzake de uitbreiding der leerplicht tot 7 jaar was inge komen van de gemeenten Hoek, Cadzand, Stoppeldijk, Axel, Bier vliet en Boschkapelle. Van Ged. Staten kwam bericht, dat voor de nieuwe straat aan den Tragel f 18.300 subsidie was toegezegd. De begrooting van den Vleesch keuringsdienst zetel Hulst be loopt f5883. Door de stichting „Moederheil" te Breda, dat een doorgangs huis is voor ongehuwde moeders en tevens opleiding geeft voor eerste verpleging van kraam vrouwen was subsidie aange vraagd. Bij f25 kreeg men 15 vrije verpleegdagen en vermin derd tarief. B. en W. wenschten er niet op in te gaan, doch dhr. Vael achtte het een zeer nuttige stich ting, waarvan men liefst geen hulp heeft, maar die toch noo- dig kan zijn. Bij een vroegere gelegenheid moest men naar Limburg, en werd op de hooge kosten gezien dat is nu niet zoo erg meer. De Voorz. antwoordde, dat B. en W. ook eerst die meening had den, doch een nadere toelich ting wijst erop, dat de voor schriften nogal bezwarend zijn en de kosten hooger loopen dan men vermoeden zou. Er wordt een minimum verpleegtijd gesteld van 2 maanden, terwijl de kin deren worden verpleegd tot het einde van hun leerplichtigen leeftijd, waarna ze aan een pas sende betrekking worden gehol pen. Dat is alles mooi, maar kost veel geld. Dhr. Martinet zou f 10 willen geven, als bewijs, dat men voor de inrichting is. Een opleiding van vroedvrouwen is toch zeer nuttig. De stemmen over dit voorstel staakten. Voor stemden de h.h. Vael, Martinet, Schiffer, Vergauwe en Van Helsland. Tegen de h.h. Stevens, De Buck, Plasschaert, Ferket en de Voorz. Het R.-K. Kerkbestuur te St. Jansteen vroeg gelden beschik baar te stellen voor een nieuwe speelplaats of voor verharding der bestaande. De Voorz. wilde dit verzoek ig in handen van B. en W. stellen voor nader onderzoek. Dhr. Schiffer wenschte echter een toelichting te geven en las een vertoog voor, waaruit bleek hoe men thans verplicht was tot zoo'n speelplaats. Tevens wees hij erop, dat mogelijk straks de school vergroot zal moeten wor den en men er dus rekening mee dient te houden, dat dan het speelplein weer te klein zou kunnen worden, zoodat spreker meende, dat het schoolbestuur in zijn recht is, als het een grooter terrein aanvraagt. Dhr. Van Helsland Ze hebben toch een goed terrein bij de be waarschool De Voorz. Dat is terrein van de Bijz. school, maar niet van de school voor lager onderwijs. Dhr. VaelZijn we verplicht die gelden toe te staan De Voorz.: Daar is men het nog niet heelemaal over eens. Dhr. VaelDan zou ik gaarne zien, dat de voordeeligste weg gekozen wordt, eer we daartoe overgaan. De Voorz. Daarom juist wenschten we een en ander eerst nog eens te onderzoeken en stelden we voor het verzoek in handen van B. en W. te stellen. Het adres van de Vereen, voor Dierenbescherming om maatrege len voor te schrijven tegen brand wordt voor kennisgeving aange nomen. Bij eventueele wijziging der bouwverordening kan er over gedacht worden. Van F. Peeters e.a. bewoners van de Dijkstraat werd gevraagd om aansluiting bij het electr. net. De Voorz. zei dat zulks uit breiding zou beteekenen van het bedrijfskapitaal voor het G. E. B. en vroeg of de Raad daar voor is. Dhr. Vael is er voor, dat ieder een zooveel mogelijk in de ge legenheid is om van de electri- citeit te profileeren. Hierop wordt gunstig op het adres beschikt. De afd. St. Jansteen van de N. C. B. vroeg wijziging van de voorwaarde waarop subsidie werd verleend voor landbouwonderwijs, in dien zin, dat er in plaats van acht, maar zes leerlingen ver- eischt worden. Dit werd goedgevonden. Hierna werd de gemeentebe- grooting aangeboden, waarvan de leden een exemplaar ter bestu deering zullen thuiskrijgen. De Voorz. wilde bij voorbaat zeggen, dat B. en W. daarbij voorstellen om den weg aan Heikant van af De Cocq tot Van Gassen te verbreeden tot 4 M. plus de goten. Deze weg vraagt veel onderhoud en beter is het, die ineens afdoend te verleggen. Spr. verwacht, dat Ged. Staten daartoe wel renteloos voorschot zullen verleenen en wil er eerj

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2