Landbouw. Gemengd Nieuws. 1 te constateeren, moet daaraan onmiddellijk worden toegevoegd, dat uit de verschillende ontvan gen rapporten blijkt dat debedrijfs- uitkomsten daaraan niet evenredig zijn. Aangezien Zeeuwsch-Vlaan- deren voor een groot deel van landbouw bestaat, was het bij uitstek gunstige jaar voor de ontwikkeling en het binnenhalen van den oogst door de land bouwers, voor de verbetering van den algemeenen economischen toestand niet zonder beteekenis, hoewel ook ten deze de lage prijs van verschillende land- bouwvoortbrengselen deprimee- rend werkte. De seizoenwerkloosheid, die in de laatste jaren op het plat teland meer dan in de eerste jaren na den oorlog begon voor te komen, was nog toegenomen Werd over 1927 door de Districtsarbeidsbeurs een getal van 2284 inschrijvingen van werk- loozen gerapporteerd, over 1928 bedroeg dit 2782. Mogelijk is daarop uitbreiding van het aan tal correspondentschappen van invloed, alsook het meer veld- winnen van het bewustzijn, dat inschrijving van werkloozen bij de arbeidsbeurs in hun belang is, doch het bewijst allerminst afneming der werkloosheid- Van regeeringswege is getracht, de werkloosheid in het gebied der Kamer te bestrijden door bevordering van emigratie zoo wel naar het buitenland als naar de industriecentra van ons land. Vooral te Eindhoven bij de Phi lipsfabrieken vonden verschil lende groote gezinnen een plaats. Ongetwijfeld spiegelen de re sultaten daarvan zich af in het nog gedaalde aantal inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. In 1927 was de bevolking met 288 personen verminderd en bedroeg deze 82,881, op 31 December 1928 was zij weer verminderd en wel met 453 en dus terug- geloopen tot 82.428. Al moet het worden toegejuicht, dat voor hen, aan wie de eigen streek geen voldoende bestaan biedt, die gelegenheid elders geschon ken wordt, vloeit hieruit toch voort, dat aan het gewest juist de beste elementen, zoowel in geestelijk als lichamelijk opzicht, worden onttrokken Dit zal in de toekomst als een nadeel wor den gevoeld. In het belang der streek is opbouw van het be staande, het zoeken naar nieuwe welvaartsbronnen, dringend nood zakelijk. Verschillende maatrege len kunnen daartoe leiden. Het particulier initiatief kan daarin niet in alle opzichten voorzien. Medewerking van verschillende bestuurscolleges, die daarvoor moeten beschikken over leden met ruimen blik, met durf en vertrouwen in de toekomst en bovendien over een ontwik keld gemeenschapsgevoel is hier voor noodig. De streek moet blijk geven, ook zelf te willen en niet uitsluitend op hulp van de centrale regeering of hare organen te steunen, al is het volkomen juist, dat in het ge bied der Kamer, de grensstrook, verschillende toestanden bestaan, die niet door het particulier initia tief kunnen worden opgelost en waarvoor men uitsluitend op hulp of tusschenkomst van de centrale regeering is aangewezen. In den aanvang van het jaar- was de economische toestand in het gebied der Kamer in ver schillend opzicht zeer ongun stig. Aan de vertoogen, die de Kamer deswege tot de Regee ring richtte, paarden zich ook die van corporaties in bepaalde bedrijven, terwijl in de Tweede Kamer der Staten-Generaal door het stellen van vragen, gevolgd door een interpellatie, de aan dacht der regeering op dien toestand werd gevestigd. Door den voorzitter van den Ministerraad zijn, namens de Regeering, verschillende toezeg gingen gedaan. Het is dei Kamer niet onbekend, dat enkele voor zieningen inmiddels in voorbe reiding zijn, doch direct prac- tisch resultaat is nog niet ver* kregen. De hulp van de zijde der re geering heeft zich bepaald tot bestrijding van werkloosheid in den winter door het verleenen van subsidie in de kosten van uitvoering van werken aan wegen en slooten door gemeenten en polders. Op advies van de per manente Ambtelijke Vlascommis sie werd voor de motoren, ge bruikt in het vlasbedrijf een toe slag van 5 cent per K W.U. ver bruikte electrische stroom toege kend. Dat die steun niet van beteekenis is en het bedrijf daarmee niet staat of valt, blijkt, als men bedenkt, dat die sub sidie per bewerkte baal vlas slechts 40 tot 50 cent bedraagt en een baal vlas f80 tot f 1Ö0 kost (in het jaar 1928 was de prijs over het algemeen nog hooger). Volgens verstrekte gege vens is in de gemeente St. Jan steen, waar een 300 personen in het vlas werken, circa f 2500 aan bijslag op den stroomprijs uitgekeerd, alzoo nog geen f 10 per arbeidskracht per jaar. In de bouwvakken was nog weinig bewegingde werkne mers in die vakken waren in hoofdzaak aangewezen op het zoeken van werk buiten het gebied der Kamer. Het gewone onderhoud vordert weinig werk krachten en de nieuwbouw vraagt eveneens weinig personeel als het niet groote gebouwen of massabouw betreft. Scherpe con currentie was het gevolg van weinig aanbod en veel gegadigden Op het laatst van het verslag jaar kwam ter kennis der Kamer, dat terrein was aangekocht ter grootte van 60 H.A. onder de ge meente Axel, nabij Sluiskil, voor het stichten eener ammoniakfa- briek. Voor exploitatie dezer in aanbouw zijnde fabriek is te Brussel gesticht de Compagnie Néerlandaise de l'Azote, met een kapitaal van 157.500 000 frs De fabriek wordt berekend op een jaarlijksche productie van 50.000 ton. Naar hetgeen daar omtrent vernomen wordt, is de verwachting, dat deze fabriek van beduidende beteekenis zal zijn voor de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk in Z.-Vl., niet ongegrond. AXEL, 27 Aug. 1929. De vorige week viel onder deze gemeente de veldarheider F. v d. V. van een stapel graan en bezeerde zich zoodanig, dat hij bewusteloos bleef liggen. Eenigen tijd daarna kwam hij bij en ont moette hem de werkgever, die hem thuisbracht en den man onder geneeskundige hulp stelde, wat niet overbodig bleek. De man is thans hersteld. Zaamslag. Te Middelburg is in het gast huis na langdurige ziekte over leden de heer Jan de Kraker Cz wonende te Zaamslag, Juliana- hoeve. Om het bezoek van H. M. de Koningin te zijnen huize, zijn onderscheiding als ridder in de Huisorde van Oranje-Nassau en talrijke bestuursfunctie's trok de overledene meer dan de gewone aandacht onder de landbouwers dezer streek. Hij was 56 jaar en geboren te Axel. De Muziekfeesten. De dag van jl. Zondag was voor de muziekfeesten een uit gezochte dag èn wat de pres taties betreft èn wat het weer betreft. Dit laatste liet zich ech ter niet gunstig aanzien. In de ochtenduren regende het en het „officieel weerbericht" luidde ook niet bemoedigend, doch de pro feten hadden zich vergist en honderden menschen waren naar Hulst getogen om de muzikale wedstrijden bij te wonen Achtereenvolgens traden op In de 3e afd. Fanfare „De Broederband" van Stekene, die met 262 punten een 2e prijs behaalde. Afd. Uitmuntendheid Fanfare „Excelsior" van Dinteloord, 2e prijs met 260 punten. „Harmonie" van Oostburg, le prijs met lof van de jury, 385 punten. Kon. Fanfare „Het Werk der toekomst" van Beersse (België) le prijs met 347 punten. Vervolgens kwam aan de beurt de Hoogste Eere-afd. „Harmonie", waarvoor de verwachtingen hoog gespannen waren, want hierin zouden elkaar beconcurreeren de Kon. Harmonie „Excelsior" van St. Nicolaas, en de Kon. Erkende Harmonie „Vondel" uit Breda. De uitslag was, dat „Excelsior" een le prijs haalde met 369 punten en „Vondel" een le prijs met 327 punten. In de le afd. Gemengde Koren was „Cresendo" van Terwinse- len (L.) niet opgekomen, zoodat alleen optrad het Kon Gemengd Koor „De Morgenstar" van Ant werpen, dat met 222 punten een 3e prijs behaalde. Daarna kwam aan de beurt de le afdeeling Fanfare, waarin uit kwamen „De Scheldegalm" van Hansweert en „Excelsior" van Terhole, die beide met 343 pun ten een le prijs kregen. Tot slot werd nog de Marsch- wedstrijd voortgezet, waarin in de le afdeeling 2an „Schelde galm" van Hansweert een le prijs, in de 2e afdeeling aan „De Broederband" van Stekene een le prijs en aan „Exccelsior van Terhole een 2e prijs werd toe gekend, evenals aan de fanfare van Beersse een le prijs. 's Avonds werd op de markt concert gegeven door „Vondel" van Breda, dat een waardig slot mocht heeten om de prestatie dezer harmonie. Het concours is geëindigd met den indruk, dat het goed ge slaagd is. Natuurlijk, moeten we haast zeggen, bleven bij de uit slagen „verrassingen" niet uit, maar dat ontmoet men bij alle examens en wedstrijden. De hoofdzaak is, dat Hulst met eere op zijn muziekfeesten kan terugzien. Inbraken te Sas van Gent. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Sas van Gent op een tweetal plaatsen inge broken. Bij L Ducarmont op den Oost- dam werd een ruitje in de ach terdeur uitgesneden, waardoor de dief de grendel van die deur kon verwijderen. Na alles te hebben doorsnuffeld werd eenig geld, een horloge en een damesrijwiel buit gemaakt. De bewoners, die eerst 's mor gens bemerkten, wat er gebeurd was, deden onmiddellijk aangifte bij de politie. Ook bij J. van Acker aan de Stationsstraat werd een bezoek gebracht. Hier verschafte men zich toeging door een raam aan den straatkant op te schuiven. Daarna werd een schuifdeur ge opend waardoor men in den winkel kwam en werd uit de winkellade een bedrag van on geveer f35 ontvreemd. Vervol gens heeft men in de huiskamer een onderzoek ingesteld. Hier werden uit een buffet goud- en zilverwerk medegenomen alsme de een horloge. Daarna heeft men zich nog tegoed gedaan aan fruit uit den winkel. In totaal werd hier naar schatting voor circa f300 buitgemaakt. Nog werd een heerenrijwiel, dat op de achter plaats stond, verwisseld-voor het damesrijwiel, dat men bij den eersten inbraak had meegenomen Hieruit mag worden afgeleid, dat beide diefstallen door denzelf den persoon zijn gepleegd. De vrouw des huizes had wel ten circa half drie eenig gerucht ge hoord, doch hierop verder geen acht geslagen. Naar de „Tern. Crt." ver neemt, is de lijn Breskens— Hoofdplaat van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg-Maatsch. door den inspecteur-generaal van spoor- en tramwegen en den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg goedgekeurd en zal op 7 Sep tember de officiëele opening dier lijn plaats hebben, die op 9 September voor het publiek wordt opengesteld. Eveneens verneemt het blad, dat de Directie van genoemde Maatschappij goedkeuring heeft verkregen van den Minister van Waterstaat tot wijziging van de pensioenbijdrage door het per soneel te betalen, te verminderen van 10 op 8Vg pet. en voor de Maatschappij te verhoogen van 1 tot 2l/g pet. De Bisschop van Breda heeft benoemd tot pastobr te Terhole den heer Jos. Nelissen, tot pastoor te Schoondijke den heer Const, van Oerstot kapelaan te Sas van Gent den heer Jos. Bastiaansens, priester van het Seminarie tot kapelaan te Oost burg den heer Fr. van Duyse, priester van het Seminarie,; tot kapelaan te Clinge den heer P. de Beukelaar, priester van het Seminarie. Met de Staatscourant van 24 Aug. zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende de Vereen, ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders „Eigen Erf", gevestigd te Hulst. Postdienst op Koninginnedag. In verband met den jaardag van de Koningin zal aanst. Zater dagmiddag het postkantoor alhier om één uur gesloten zijn. Degenen, die busrecht hebben, kunnen met inachtneming der tusschentijdsche sluiting, de aan gekomen stukken afhalen, terwij! ook de Zaterdagavondpost om pl.m 20,45 afgehaald zal kunnen worden. Dien dag is het kantoor ook gesloten voor de behandeling van postwissels (behalve telegrafisch), postbewijzen en quitantiën en voor de distributie van pasmunt. Ook voor den postchèque en girodienst zal het kantoor dien dag gesloten zijn, behalve voor het aannemen van stortingen, waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordt gevraagd en het uitbetalen van chèques, waar van de van het girokantoor ont vangen adviezen zijn voorzien van de aanteekening „spoedbehande ling." Voor den telegraaf- en telefoon dienst is het kantoor geopend als op werkdagen. Voor kippenlionders. De N.V. P. Sluis' Pluimvee- en Vogelvoederfabrieken te Weesper- karspel heeft een brochure samen gesteld, die behalve verschillende attesten over het voeder ook practische wenken geeft voor de verzoiging van de kippen in de wintermaanden, een juiste voeder methode en contröle op den leg. Het voornaamste is, dat men dit werkje, dat meer een „hand leiding" dan een brochure is, gratis kan krijgen op aanvraag aan bovenstaand adres, terwijl het U van onberekenbaar voordeel kan zijn. Sportnieuws. Zondag trok de V. V. Axel met 2 elftallen naar Sas van Gent, om daar te spelen tegen de Sas- sche Boys. Eerst speelde Axel I tegen het eerste elftal der Sas- senaars. Deze wedstrijd, in welke onze stadgenooten geruimen tijd met 9 man en zelfs een poos met 8 man speelden, werd door de Sassche Boys gewonnen met 5-3. Hierna betraden de tweede elf tallen van beide vereenigingen het terrein. Deze wedstrijd bleef met 2 2 onbeslist. Landarbeidersstaking. Men meldt uit Winschoten De groote landarbeidersstaking in Oostelijk Groningen een 5000 arbeiders, verdeeld ovei; 12 dorpen, en alwaar thans 180 marecöauseéas zijn gedetacheerd duurt voort. De burgemeester van Delftzijl had voor de tweede maal zijn bemiddeling aangeboden en zijn voorstel was door de Besturen van werkgevers en werknemers goedgekeurd. Donderdag had een groote arbeidersvergadering in Winschoten plaats en met 1866 tegen 385 stemmen werd besloten te blijven staken. Het voorstel van den heer B kwam hierop neer Het contract, 1 Mei j.l. afgeloopen, zal van kracht blijven tot80April 1931 de ziobtloonen by de werk gevers, die een zichtmachine lebben, worden met 15 pCt. verhoogd voor het jaar 1930 worden alle oonen met 10 pCt. verhoogd rancune-maatregelen worden niet getroffen. Nu dit voorstel is verworpen, duurt de strijd dus voort. De staking duurt reeds vanaf 1 Mei j.l., bijua 4 maanden dus. De arbeiders krijgeu 9 uit- keering per week, kunnen dus niets sparen en de winter is in 't zichtDe toekomst is voor velen duister. Maarniet alleen de arbeiders, ook de neringdoenden in Ooste lijk Groningen 1 yde-n er geducht ODder, om niet te spreken vau de landbouwers, die door gebrek aan arbeidskrachten veel na deel in hun bedrijf ondervinden, En de verstandhouding tus- schen de boeren en arbeiders wordt met den dag slechter. Een week of vier geleden ontving een ingezetene van Warmond op een notariskantoor te Leiden een bedrag van 4500 aan bankpapier. Hij stak deze in den binnenzak van zijn jas. Eenige oogenb'ikken later kwam hij tot de ontdekking, dat hy het geld verloren bad. Een bedrag van 3500 werd eenige dagen later naar aanleiding van een advertentie teruggebracht. Spe lende kinderen hadden de „pam- piertjes" gevonden en thuis ge bracht. De eerlijke vinders wer den goed beloond al wekte het feit, dat er 1000 ontbrak eenig wantrouwen. De politie kreeg de zaak in handen en het trok haar aandacht dat in het be hoeftig gezin van den lossen werkman P. een betrekkelijke welvaart heerschte en de oudste der negen kinderen zelfs een gouden horloge droeg. Het ge lukte de politie tot de ontdekking te komen dat een kind een bank biljet van J 1000 had gevonden en bij haar moeder gebracht, die daarover een paar buurvrouwen raadpleegde. Het drietal kwam tot het besluit het geld te houden. De oudste dochter, een meisje van 17 jaar, werd naar Amster dam gezonden waar zij een goed dameshorloge kocht en daardoor de banknoot gewisseld kreeg. Van het overige geld werd goede sier gemaakt. Er was nu nieti meer van over. Zonderling souvenir. De chef-veldwachter te Aalten kreeg bezoek van een 80-jarige uit Amerika. Deze wilde de cel nog eens zien, waarin hy in 1870 wegens een jachtovertrediug zes dagen „gebromd" had. De 60-jarige zoon, die hem vergezelde, maakte een foto van zijn vader in de cel I Volgende maand gaat het twee tal weer naar Amerika terug. Te Spanbroek (nabij Hoorn) brandde de kapitale boerderij van den heer A. B. af. De brand is ontstaan doordat de dienstbode, die alleen thuis was, een bran dende briket liet vallen. Men slaagde erin, een gedeelte van den inboedel te redden. Ver zekering dekt de schade. Op den laatsten kermis avond te OudGastel (N. B.) op 14 Augs. kreeg de 64 jarige L, v. d. E. eenige slagen op het hoofd. Den volgenden morgen vond men hem bewusteloos, uit welke bewusteloos! e d hy. sinds dien niet meer is ontwaakt en Donderdag aan de gevolgen is overleden. Postzak vermist. Naar de „Telverneemt is een post zak, bestemd voor een Amster- damsche firma, inhoudende vele aangeteekende stukken, zoek geraakt. Deze postzak maakte deel uit van de mail, welke in Amerika ingeladen werd aan boord van het s.s. „Majestic" en in Frankryk in den trein over geladen om via Parijs naar Ne derland te worden vervoerd, Aan de Belgische grens werd de vermissing ontdektde zak was niet aanwezig, hoewel op het advies de aangeteekende stukken vermeld stonden. Na- tuurlyk werd ook door de Ne- derlandsche posterijen de ver missing geconstateerd. Of hier sprake is van diefstal, of dat de aangeteekende stukken

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2