if ¥1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsell - VI aan deren No. 42. DINSDAG 27 AUGUSTUS 1929. 45e Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit b)ad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Kod. maaltijd. Vrijdagavond waren de bui- tenlandsche vertegenwoordigers, die voor de Herstelconferentie in ons land vertoeven, met hunne dames door H. M. de Koningin aan een disch genoodigd, waar aan ook Z. K. H. de Prins deel nam. De disch werd gehouden ten paleize Noordeinde te 's Gra- venhage. Het aan- en afrijden van de auto's met de gedelegeerden werd in de omgeving van het paleis door velen gadegeslagen. Politie te paard en te voet zorgde voor een behoorlijke afzetting, zonder dat het gewone verkeer eenige vertraging ondervond. De beide schildwachts van de militaire politie schilderden bij hun posten terzijde van den ingang tot het paleis, welke ingang door tijde lijke schermen was omgeven. Tegen zeven uur reden eenige hofrijtui|en voor, die een aantal leden van de hofhouding ten paleize brachten en precies te zeven uur kwam de eerste auto voorrijden, waarin een van de Japansche gedelegeerden. Enkele minuten later volgden o.a. Jaspar, de Belgische premier, een afge vaardigde van Tsjecho-Slowakije met dame, daarna minister Chéron en, tien minuten over zeven, Mos- coni, spoedig gevolgd door Stre- semann en dr. Wirth vervolgens, weer 'n paar minuten later, mi nister Henderson met mevrouw, en te kwart over zeven een heele file van auto's waarin o.a. de ministers Hynlans, Venizelos, Snowden, Adatci, beiden met hun echtgenooten, Hilferding en Bri- and, wiens markante figuur in den kleinen luxe-wagen wel bij zondere aandacht van de omstan ders trok, aan wie velen 'n groet brachten. Daarna kwamen nog de minister van Buitpnl. Zaken en mevrouw Beelaerts van Blok land, die bij het standbeeld even in hun auto gewacht hadden om buitenlandsche gasten te laten Van Achmed en Saleh. In Bagdag woonden eens twee broederszij heetten Aehmed en Saleh. Beiden verkochten rozen-olie en verdienden daarmee ruim hun brood, doch beiden waren zij zóó verbazend gierig, dat zy dit brood steeds droog aten en dat met water doorspoel den. Zoo deden zij reeds jaren. Maar ep een dag, toen ze met het inkoopen en weer verkoopen van hnn rozenolie goede winsten had den gemaakt, kreeg op eens Aehmed grooten lust om het er dien dag eens goed van te ne men, dat wil zeggen, om geen droog brood te eten. Hij begon daarom tot Saleh; «Broeder, nu we voor onze rozenolie zooveel geld kregen, moesten we van daag toch eens iets bijzonders eten. Wat zoudt ge er van den ken, als we vandaag eens wat honing kochten, om op ons brood te smeren »Wel, dat lijkt me nog too slecht niet,« was Saleh's ant woord. «We hebben in geen tijd zoo iets fijns geproefd, vaar lataa we dan ook dadelijk near voorgaan, en tenslotte sir Maurice Hankey, de secretaris-generaal van de conferentie, en Zaieski, de Poolsche minister. Tien minuten voor half acht waren alle gasten binnen het paleis. De Radio. Achtereenvolgens hebben de heeren Briand, Streeseman en Hijmans enkele minuten voor de microfoon gesproken der A V.R.O. en hebben de bezitters van radio toestellen kunnen hooren, dat de vreemde hooge gasten over ons land, wat de ontvangst en het verblijf betreft, hoogst tevreden waren. En al is het dat we van ons gastvrij Nederland niet anders verwachtten, toch stemt het ge vlijd en voldaan, zoo'n pluimpje te mogen hooren vooral van eerste burgers van Parijs, Berlijn en Brussel. Manoeuvres. De vorige week werden op de Veluwe weer de jaarlijksche manoeuvres gehouden. Het weer was niet erg best. Dit weerhield onze Koningin echter niet om eens een kijkje te gaan nemen en zich persoonlijk op de hoogte te stellen. Zoo was het dan met motregen, dat H. M. Donderdag in de ochtenduren op de Veluwe verscheen, vergezeld van haar adjudant, majoor Storm. Verder bestond het gezelschap uit vice- admiraal Bauduin en hofdame baronesse Tuyl van Serooskerke. Allereerst bezocht de Koningin de achtergebleven troepen van de „rooden", daarna heeft zij den opmarsch der „blauwen" bijge woond en de commandantsposten en de artillerie in oogenschouw genomen. Vervolgens sloeg zij de op stelling van het 16e regiment gade. De Koningin heeft hoofdzakelijk de manoeuvres te voet bijge woond, Ongeveer 7 uur is zij weer per auto naar Het Loo teruggekeerd. Verder woonden de manoevres bij de Minister van Defensie, den honingverkooper gaan, want ik val gewoon om van den hon ger*. Zoo vlug ze op hun versleten sloffen voort konden (want na tuurlijk droegen zy beiden óók versleten kleeren en ze waren te gierig om iets nienws te koopen) liepen zij naar den honingver kooper, die hen verbaasd aan keek en toen vroeg«Vieren jullie vandaag feest En komen jullie mijn heerlyken geurigen honing koopen Kijk maar eens hoe heerlijk en blank hy er uitziet 1 Eu hij is geel als verseh- gekarnde botei Ic «Als verschgekarnde boter evenzoo mooi van kleur is als deze honing, dan kunnen wy even goed wat boter koopen en die op ons brood eten,* begon weer Achmed; «boter is toch ook veel voedzamer en vetter dan honing «Als je denkt, dat boter voed zamer en vetter is dan honing, broeder Achmed, laat ons dan ook dadelyk naar den boterver- kooper gaan«, bromde Saleh, die ergen honger had. Natuurlijk werd toen de honing* verkooper woedend op de beide gierigaards. «Akelige vrekken zjjn jullie 1< riep h\j hen na. Doch de broeders waren er reeds DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. vergezeld van verschillende mili taire autoriteiten en den leger en vlootpredikant Jansen. Bi] mr. S. van Houten. Zaterdag brachten de Engel- sche Minister, de heer Snowden en mevrouw Snowden, een be zoek aan den hoogbejaarden mr. S. van Houten, oud-minister van Binnenlandsche Zaken in diens huize. Zij hebben zich meer dan een uur met den heer Van Houten onderhouden In verband met dit bezoek meldt men, dat de voornaamste Britsche financieele deskundige der Haagsche Conferentie, de heer Leith Ross, een kleinzoon is van onzen vermaarden Neder- landschen staatsman. Nederl. Vorderingen. Blijkens het verslag van de Algem. Rekenkamer over 1928 was de stand der vorderingen van Nederland op vreemde mo gendheden (ontstaan door den oorlog van 1914—1920) op 1 Januari 1920: f 164.898.493,99. (Joaverneur Fruytier en de overval op Curasao. Door een commissie is, naar de „Am. di Cur." meldt, aan Gouverneur Fruytier een adres, door ongeveer 800 mannen uit alle standen van de Curagaosche Maatschappij onderteekend, aan geboden, met het verzoek dit adres radiografisch ter kennis van H. M. de Koningin te willen brengen. Dit adres zegt, sprekende in naam van de overgroote meerder heid der bevolking, dat, toen in den nacht van 8 op 9 Juni j.l. de kapitein-commandant der troe pen gevangen genomen en het Waterfort overrompeld was, aan wezige wapenen en munitie in handen der Venezolaansche bende gevallen waren, de politiedienst in Willemstad gestaakt, en Wil lemstad zelf onverdedigd en on beschermd, bij de minste poging tot tegenweer zou zijn blootge steld aan brandstichting en plun dering, hare weerlooze inwoners lang aau gewend, om uitgejouwd en nageschreeuwd te worden, dns gingen ze, nu ook in dit geval, doodkalm verder en wel regelrecht naar den boterver- kooper, die óók de twee gieri gaards best kende en daarom heel verbaasd opkeek, toen hij Achmed hoorde vragen «Heb je vandaag verschgekarnde boter. Joesoef De boterkoopman scheen over deze vraag wel eenigszins belee- digd, want hy sprak op norschen toon: «Denk jij misschien dat ik mjjn klanten oude boter zal verkoopen Neen hoor ze is altijd even verschKijk maar eens, hoe prachtig ze er uitziet 1 Ze is zoo helder als versche olijf olie «Mij duDkt, dat we dan maar beter doen met olijfolie te koopen en daarin ons brood te doopen,* fluisterde Saleh tot zijn broeder. «Olie is toch veel voordeeliger dan boter en ook even vet «Ja, je hebt waarlijk gelijk, breeder,* stemde Achmed toe. «We kunnen veel beter olie nemen. Kom laat ons naar den olieverkooper gaan Hij keerde toen den boterverkooper den 1 rug toe, en Saleh deed als zijn broeder. Woedend was de boter ver* ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. aan aanranding en berooving, Gouverneur L. A. Fruytier door zijn kalme houding en beleidvol optreden, zelfs ten koste van eigen persoonlijke veiligheid Willemstad en hare inwoners behoed heeft voor geweldpleging en andere onheilen, waarvan de omvang niet te overzien zoude geweest zijn. Adressanten veroorlooven zich derhalve aan de Koningin kenbaar te maken de gevoelens van dank baarheid en erkentelijkheid, die zij t.a.v. den Gouverneur koeste ren, wegens zijn beleidvolle hou ding en optreden in bedoelden nacht, waar door vele rampen voor land en volk zijn voorkomen, en spreken dus de hoop uit, dat de Gouverneur voor Curagao be houden mag blijven. Na de overhandiging van dit adres door dhr. J. H. Sprockel, verklaarde de Gouverneur de vaste en diepe overtuiging te hebben in gemeiden nacht vol gens geweten te hebben gehan deld en den weg te hebben ge kozen die hij volgens geweten den besten oordeelde voor volk en land van Curagao. De stap door hem was geen onberaden een in overhaasting genomen stap geweest. Hij had overvloedig tijd gehad om te wikken en te wegen wat het best zou zijn. Daarom sprak hij zijn volle overtuiging uit, dat wanneer hij nogmaals voor zulk een geval zou komen te staan, hij niet anders zou kun nen handelen als hij gedaan heeft. De heer Fruytier verklaarde verder dat door de gebeurtenissen van 8 Juni er een boom over zijn weg gevallen was, die hem het voortgaan belemmerde. Hij sprak echter de hoop uit dat door het vertrouwen en de medewerking van de bevolking deze boom zou worden weggenomen, opdat hij in staat moge gesteld worden ten volle uit te voeren, wat hij zich in het belang van Curagao en zijn bevolking had voorgenomen. Koninklijke onderscheiding. De president van de Tsjecho- Slowaaksche republiek Masaryk, kooper op de twee gierigaards, doch Saleh tóch Achmed stoorde zich aaD de verwenschingen, die de man hen Dariepze liepen beiden rustig verder, totdat ze op de markt kwamen, waar zij al dadelijk een olieverkooper zagen met twee lederen zakken vol olijfolie. «Komt ge olie koopen begon de olieverkooper, zoodra hij zag, dat Achmed zijn broeder aanstootte en op de zakken wees. «Ja, mogen wjj de olie eens zien vroeg Saleh. Tot antwoord opende de koop man een der zakken, liet eenige druppels olie in zyn handpalm druppen en begon meteen te ver tellen over de hoedanigheden van zijn olie. «Ze is zuiver van smaak, en den geur der oljjven heeft ze behouden*, zei hy.« Eb zie toch eens, hoe helder en vloeibaar ze isze ia dun en vloeibaar als water «Als die olie dan toch zoo op water lykt, dan kunnen we wel zooals we iederen dag doen, ons brood inzuiverbronwalerdoopen,* zei Achmed lachend tot Saleh, «Kom broeder, laat ons dan maar naar buis terug gaan en ons brood eten, want ik heb vreeielijken uoDger,* heeft naar de correspondent van het Hand. te Praag meldt, Konin gin Wilhelmina benoemd tot rid der in de orde van den Witten Leeuw, een in 1922 alleen voor buitenlanders ingestelde onder scheiding. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Het jaarverslag over 1928 bevat de volgende Algemeene beschou wingen over Industrie, Handel en Scheepvaart Verschillende beschouwingen over den economischen toestand van ons land nagaande, blijkt daaruit in het algemeen van eene verbetering. Dit is ook den indruk, die kan gegeven worden omtrent het gebied der Kamer, al blijft het wel toeschijnen, dat de grondslagen- van het zaken leven niet meer zoo hecht zijn als vroeger, dat de stabiliteit te wenschen overlaat, en toevallige omstandigheden, vooral bescher mende of andere maatregelen in het buitenland oorzaak kunnen zijn, dat een bloeiend bedrijf of~ branche in het gedrang komt. En ondanks de conventie van Genève, die gericht is tegen handelsbelemmeringen, en waar naar de handelspolitiek van Ne derland zich blijkbaar richt, on dervindt men hier meer dan vroeger de nadeelen der buiten landsche beschermende politiek. Al voorziet de Kamer voor dit oogenbiik nog niet, dat de gang bare meening in de regeerings- kringen zich dienaangaande spoe dig zal wijzigen, toch acht zij het zeer de vraag of onze indu strie en in sommige opzichten ook de handel zich op den duur geheel onbeschermd tegen de door het buitenland op ver schillende manieren toegepaste bescherming van hun handel en industrie zal kunnen handhaven. Indien er in verschillende branches binnen het gebied der Kamer grootere bedrijvigheid viel «Ja, ik vind het ook beter, om ons brood te eten, zooals we dit gewend zyn, broeder*, stomde Sa- leb toe. «Maar na we vandaag zulke goede winsten met onze rozenolie hebben gemaakt, moesten we toch eens iets bizonders doen. Laten we daarom vandaag eéns een bad nemen in het groote bad huis, waar ook de kadi (rechter) aliyd gaat baden*. «Als jy een bad wilt nemen, doe het dan gerust*, sprak Ach med, «maar ik doe liever eeE slaapje* onder de palmen. Als ik myn brood in watei heb ge doopt, dan heb ik geen bad meer noodig, dan ben ik van binnen al róó nat, dat ik van buiten niet nog wat natter wil worden* »'t Is zooals je zegt, broeder*, zei Salecb,. «Dan is het nemen van een bad ook heelemaal niet noodig, en een slaapje onder de palmen is óók best, en 't kost ons niets Zoo pratend waren Achmed en Saleh thuisgekomen. Ddar aten ze toen met smaak bet drooge brood in water gedoopt en daarna liepen zy naar buiten, legden zieh neer onder de pal* men, en weldra sliepen de twee gierigaards rustig in. AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1