Zomersproeten verdwij nen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Binnenland. ontstaan door een vergissing. Men had n 1 aan de gesprokene woorden een „verkeerde opvat ting" toegekend bij de vertaling der Engelsche redevoering Maar alsot de daarna gesloten verzoening toch niet alle wan trouwen heeft weggenomen, zoo staat nu voor de tweede maal de Haagsche Herstelconferentie op het springen naar het heet. Men zou geneigd zijn te denken, dat het schooljongens zijn, die met elkaar bakkelijen. De Eng. afgevaardigde, Snowden, had, naar men beweert, zijn koffers reeds gepakt om te vertrekken en de heele pers staat op stelten en beschouwt de conferentie reeds als mislukt. En dat na zulke schoone woorden waarmede de redevoeringen werden uitgespro ken bij de opening. Of die ook uit het hart komen Maar, volgens een goed oud- Hollandsch spreekwoord wordt de soep nimmer zoo heet gegeten als ze wordt opgediend en aller minst conferentie-soep. Men pe pert ze somwijlen flink, dat is waar, en enkele liefhebbers bran den zich wel eens den mond, maar overigens blijkt men steeds naar meer te verlangendeze conferentie is niet voor niets de vijf en dertigsteNu behoort Snowden tot die menschen, die bereid zijn hard te blazen, maar dan moet er ook flink worden toegetast en zonder schromen worden heengebeten ook door den zuren appel, welke regelmatig op het menu voorkomt. De heeren zijn echter al te zeer verwend met liflafjes, dan dat ze zich tot een dergelijk ex periment zonder meer wenschen te leenen en nu is Snowden de man, die hen daartoe prest. Dus is hij de uitbijter en heeft hij het verkorven. Erg diep onder den indruk daarvan schijnt hij niette zijn en zulks omdat hij ongetwij feld in de gunstigste positie ver keert, omdat toch financieel En geland veel sterker staat dan Frankrijk en zich als zoodanig ook de Amerikaansche crediet- markt achter zich heeft. Men hoopt en verwacht echter, dat de conferentie ook deze crisis wel weer te boven zal komen. En anders nog maar een 36ste conferentieer zijn toch altijd menschen te vinden, die gaarne vergaderen en eten. Ingezonden Mededeelingen Prinses Juliana. Prinses Juliana is met eenige harer vriendinnen weder gaan kampeeren op een terrein achter 't landhuis. Het toezicht is ook nu opgedragen aan de rijks politie. Dure schoolbouw. In den raad van Qrootebroek is een voorstel aan de orde ge komen om financieel mede te werken aan den bouw van een nieuwe R.-K. bewaarschool te Lutjebroek, waarvan de kosten op f 40.000 werden geraamd, hoe wel het aantal leerlingen slechts 130 is. Algemeen verzetten zich de raadsleden tegen een dergelijke hooge uitgaaf en het raadslid Neuvel (r.-k.) sprak als aller meening uit, dat men in deze gemeente van duren schoolbouw thans wel zooveel weet mee te praten, dat aan het bestuur dier stichting zal worden meegedeeld, dat een plan op bescheidener basis wordt verlangd, niet hooger dan f25 000. De raad van Wervershoof heeft onder protest, alleen omdat er wettelijk niet aan te ontkomen is, besloten f 80.000 beschikbaar te stellen voor de verbouwing van de r.-k. jongens- en meisjes school aldaar. Er werd nadruk kelijk op gewezen, dat de toestand van den tuinbouw tegenwoordig zóó slecht is, dat een gemeente dergelijke meerendeels overbo dige uitgaven niet kan dragen. Hoewel dan ook besloten is de bijdrage te verleenep, zal men nog eens met het schoolbestuur confereeren. Te Groede werd volgens het raadsverslag in de „Bresk. Crt.'' in een adres met valsche hand- teekeningen aan den Raad ge vraagd om een R.-K. school, tegen den wil van vele kath. ouders, teiwijl het hoofd der bestaande school katholiek is. Onder protest van met op één na alle raadsleden (1 was afwezig) moest toestemming worden gegeven tot den bouw eener kath. school, volgens den voor zitter tot schade van de gemeente en van het onderwijs. Wanneer zal er nu eens een wetswijziging, maatregel van be stuur of wat dan ook komen, die aan de liefhebberijen van allerlei besturen om maar vaak geheel onnoodig dure scholen te bouwen, die men dikwijls voor de helft nog niet vol weet te krijgen, een einde maakt Telling van liet verkeer. In verband met een doelma tige uitvoering zoowel van het Rijkswegenplan, als van de pro vinciale wegenplannen, is door den Minister van Waterstaat be paald, dat gedurende 7 niet achter eenvolgende dagen in het ge- heele land een telling van het verkeer zal plaats hebben, zoo wel op de op het Rijkswegen plan voorkomende Rijkswegen, als op de provinciale wegenplan nen voorkomende provinciale wegen. Deze telling van het verkeer zal worden gehouden op Zondag 18 Aug., Dinsdag 27 Aug Zater dag 7 September, Donderdag 12 Sept., Woensdag 18 Sept Maandag 14 October en Vrijdag 18 October. De telling zal betreffen alle verkeer over bovengenoemde we gen, dus niet alleen alle soorten rij- en voertuigen, doch ook wielrijders, voetgangers en lus vee. In verband hiermede zullen op genoemde data op verschillende punten van bovengenoemde we gen van des voormiddags 6 tot des namiddags 8 uur personen geposteerd zijn, die op daartoe bestemde staten aanteekening houden van het hun passeerende verkeer uit beide richtingen. Deze staten moeten na afloop van eiken tellingdag worden toe gezonden aan den opzichter van den Waterstaat in hun ressort. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan het jaarverslag, dat de Kamer van Koophandel vnd. samenstelde, is het volgende ont leend De Kamer hield 2 openbare zittingen. Voorts werden gehou den 4 verg. door het bureau en 2 door commissie's, terwijl ver schillende conferentie's werden bijgewoond door afgevaardigden. De vlasindustrie. In het verslag over 1927 werd de teleurstelling uitgesproken over de werkwijze van de Staats commissie voor een onderzoek naar de middelen, die zouden kunnen leiden tot opbeuring der gedrukte vlasindustrie, aangezien door de leden-regeeringsambte- naren dier commissie, t^eds bij voorbaat namens de Regiering maatregelen werden .afgewezen, die door deskundigen als wen- schelijk en noodzakelijk werden geoordeeld om voor onze indu strie de beschikking te behou den over een voldoenden voor raad stroovlas. De Kamer ontving naar aan leiding hiervan een schrijven van den Minister, mededeelende, dat deze weergave in het verslag in strijd is met de werkelijkheid. Geen der in het verslag bedoel de ambtenaren had van de Re geering opdracht, ten aanzien van eenig punt, dat aan de orde gesteld werd, eene bepaalde meening te verkondigen. De be trokken ambtenaren hebben van hun inzicht blijk gegeven, met welk inzicht de meerderheid der commissie zich. heeft vereenigd. Wel is in de vergaderingen van cje Commissie gesproken over de opvattingen van de Re geering inzake toelagen e.a doch de drie Regeeringsambtenaren waren, evenals de andere leden der commissie, volkomen vrij hun standpunt ten opzichte van elk punt te bepalen. Overeenkomstig den wensch van Z. Ex. is van vorenstaande mededeeling gedaan. De Kamer veroorlooft zich hieromtrent o a. op te merken dat, moge de vorm waarin de mededeeling gedaan is, dan niet juist zijn, de practische invloed die in de Commissie van een of meer leden-Regeeringsambtena- ren uitging, toch tot hetzelfde resultaat leidde. En al moge het zijn, dat sommige gewenschte maatregelen indruischen tegen een bestaanden regel of een in genomen standpunt, zoo is toch nimmer de mogelijkheid" uitge sloten, dat dit zich mettertijd wijzigt of een afwijking daarvan in speciale gevallen den be trokken bewindsman wenschelijk zou kunnen voorkomen, te meer indien hem mogelijk binnen een bepaalden tijd adviezen van dien tijd bereikten. De historie onzer economische- en handelspolitiek in de laatste jaren wijst toch wel op enkele afwijkingen? Al moge de vorm der zaak dus verschillen, de teleurstelling der Kamer over, en haar bezwaar tegen den loop van het commis soriaal onderzoek, is door het schrijven van den Minister niet weggenomen. Dit moge ook blijken uit het geen het verslag der Kamer over de vlasbewerking en vlashandel in Zeeuwsch-Vlaanderen schrijft. De vlasbewerking, zoo heet het verder, in zooverre daarmede het zwingelen, het verwerken tot vezel bedoeld wordt, kan als bedrijf zooals we dat in Zeeuwsch-Vlaanderen sinds de eerste jaren van den oorlog ge kend hebben wel als ver vallen worden beschouwd, met uitzondering van wellicht enkele bedrijven nabij de grens, die over goedkoope Belgische werk krachten kunnen beschikken, en de grensplaatsen waar het be drijf in den vorm van huisindu strie wordt beoefend. In de verslagen dezer Kamer wordt sinds de reorganisatie dezer instelling, ieder jaar gewag gemaakt van den strijd, die ge voerd is voor het behouden van deze industrie en den aandrang tot het nemen van regeerings- maatregelen, die daartoe konden leiden. Die pogingen hebben niet tot het gewenschte resultaat geleid directe bescherming wenschte de regeering blijkbaar niet te ver- leenen, als zijnde dit in strijd met onze handelspolitiek en zon der dat kan onze industrie den strijd tegen de Belgische niet volhouden, aangezien verschil lende factoren er toe medewer ken, dat de bewerking daar eco nomischer kan geschieden. In enkele plaatsen aan de grens is niettemin in het jaar 1928 veel vlas bewerkt, "en werd aanvankelijk, door het bijzonder meevallen van den oogst, daar het vlas een bijzonder productie aan vezel gaf, mooie resultaten verkregen. Blijkens verkregen inlichtingen zijn die winsten in het laatst van het jaar ook weer door verliezen teloor gegaan. De vlasbewerking blijkt in de resul taten bijzonder speculatief te zijn, in verband met de zeer wisse lende markt. De door de Regeering inge stelde Permanente Ambtelijke Vlascommissie heeft in het bij- 'zonder hare aandacht gewijd aan de huisindustrie aan de grens. In den aanvang van het jaar was aan de Kamer te kennen gege ven, dat voor de grootbedrijven niets zou kunnen worden ge daan. Het trok daarom wel de aandacht, dat de Vlascommissie de kleine vlassers aan de grens in den loop van het jaar blij kens hare adviezen wilde sturen in de richting van het grootbe drijf. Als redmiddel werd althans krachtig aangedrongen op het stichten eener coöperatie voor ge- zamenlijken aankoop, warmwater- rooten en mechanisatie van het bedrijf, door stichten van eene fabriek voor vlasbewerking, waar aan dan door de regeering eeni- gen steun zou worden verleend. De vlassers hebben tot hiertoe aan dien raad geen gevolg ge geven, hetgeen begrijpelijk is, wegens de daaraan verbonden bezwaren. Van deskundige zijde werd der Kamer als een eerste bezwaar teger. den coöperatie ven aankoop genoemd de zeer uiteenloopende kwaliteit van vlas. De kwa'iteit is niet op een of andere wijze vast te stellen en daarom behoort ieder vlasser op eigen verantwoording te koopen, hij kan dat niet aan een ander overlaten of aanvaarden wat hem wordt toebedeeld. Ook over de bewerking van het vlas met zwingelmachines (turbines) bestaan zeer afwijkende meeningen. Naar verzekerd wordt, is de kwaliteit van het aldus bewerkte vlas niet te vergelijken met het met de hand gezwin gelde vezel en is daarom voor die bewerking alleen succes mo gelijk indien de vlasfabrikant door bijzondere connecties (b,v. met garenfabrieken) zeker is van zijn afzetgebied. Voor hen die aldus zwingelen en op de vrije markt moeten verkoopen zijn de resultaten niet schitterend. Ten slotte maakt mechanisatie een aantal werkkrachten overbodig. Een turbine verricht met één man en 5 meisjes hetzelfde werk dat anders 25 personen doen. Op grond daarvan is het ook niet duidelijk, hoe de betrokken men schen aan de grens, die thans vlasbewerken, dikwijls met mede werking van het geheele gezin, en die door die algemeene mede werking een bestaantje vinden, resultaten zonden molten ver krijgen door het gezamenlijk op richten eener fabriek, waardoor vele handen overbodig zouden zijn. Dit nog afgedacht van het kapitaal dat voor het drijven van een op deze wijze werkende fabriek zou noodig zijn. Onder deze omstandigheden acht de Kamer de vooruitzichten van de vlasbewerking niet gun stig. Het zal blijven huisindu strie, die in het gunstigste geval een sober bestaan oplevert, en gebruik moet maken van toe vallige gunstige omstandigheden. Na het inkrimpen der vlasin dustrie heeft de vlashandel zich in het gebied der Kamer weer uitgebreid, doch deze zal ook niet meer bereiken de hoogte die zij voor den oorlog had, aan gezien de Belgische vlasfabrikan ten thans meer dan vroeger zelf hun product in Nederland komen koopen. Ook die tusschenkomst ontgaat dus den Nederlandschen koopman. Die Belgische koopers doen de Nederlandsche kooplie den bovendien een zeer gewel dige en ongelijke concurrentie aan. Indien de markt terugloopt, zoodat het afhalen van het vlas voor den Belgischen koopman niet loonend is, laat deze dat zonder meer zitten, al verbeurt hij daardoor zijn aan den land bouwer betaald voorschot. Dat is dan zijn vast verlies, maar ver der ook niet, aangezien verhaal zeer moeilijk is en er zelfs nim mer moeite voor gedaan wordt. De Nederlandsche koopman is echter bij een dalende markt wel degelijk verplicht het ge kochte af te nemenop hem heeft men wel verhaal en zou dat desnoods ook toepassen. Zijn risico is dus veel grooter. Ook voor den Nederlandschen vlas handelaar zijn de vooruitzichten niet zoo gunstig. AXEL, 20 Aug. 1929. Veelal gebeurt het in oogsttijd, dat kinderen van landbouwers met een wagen in draf naar het veld mederijden en zij vinden dat na tuurlijk zeer leuk. Bij het terug komen zitten zij dan naast den knecht achter de paarden en ook dat is fijn voor hen. Zoo ook gebeurde dit Vrijdagavond op het erf van den heer Ad. Y. alhier, maar helaas had dit ernstige ge volgen. Onverwachts tuimelde de zes-jarige Ben van den wagen en kwam met het hoofd voor een j der wielen, waardoor een ernstige Wonde ontstond en het ventje |n bedenkeiijken staat binnen ge bracht werd, tot groote schrik van de ouders. De dokter kon aanvankelijk weinig hoop geven, doch naar we heden vernemen is de toestand zoodanig verbeterd, dat onder normale omstandigheden herstel wel te verwachten is. „Orolio". Zooals elders blijkt, heeft de algem. zangvereeniging „Orelio" alhier jl. Zaterdag op het concours te Hulst den tweeden piijs behaald met 286 punten. Oppervlakkig wordt dat nu niet als een succes beschouwd omdat „Orelio" zoo zoetjes aan gewoon is om met een eerste prijs thuis te komen. Men is dus wat verwend. Toch is o. i., de omstandigheden in aanmerking genomen, haar op treden wel degelijk een succes geweest en we verwachten stellig, dat dit later ook blijken zal, als het rapport en de stand der punten bekend zal zijn. In de eerste plaats was er geen enkel zangkoor, dat in de afdeeling uitmuntendheid optrad en waar nu reeds kort na den inzet een fout werd gemaakt, is het denk baar, dat de indruk „uitmuntend" door de jury als overdreven ge voeld werd. Maar zeker zou men geen oogenblik aan overmoed gedacht hebben, indien de uit voering van het verplichte num mer evenredig was geweest aan het veel moeilijker gekozen vrije nummer. Het zal dan ook wel gelegen hebben aan de onberis pelijke voordracht van dit 2e nummer, dat nog een zoo groot aantal punten werd behaald, dat men slechts 14 puntjes heneden den eersten prijs bleef Het was zeker ook voor het publiek, dat de opvoering met een hartelijk applaus beloonde, een teleur stelling. Ook wij hadden vooral den directeur liever met meer onder scheiding beloond gezien, waar toch bekend is, dat hij het koor eerst dan zal doen dingen naar een prijs, als hij verwachten kan, dat deze te bereiken is. Intusschen zal hetgeen men hier ondervonden heeft een les zijn voor de toekomst en de overtui ging schenken, dat trouwe repe titie een noodzakelijkheid is voor alle goede werk. Ook komt het ons voor, dat het „Orelio" ont breekt aan eenige mannelijke krachten. Er wordt wel wat veel gevergd van de enkele goede, die men heeft en daarom roepen we de welwillendheid in van hen, die over een goede zangstem beschikken, om aan „Orelio" hun steun te verleenen. Jongens, denk eens, dal naast het spreekwoord „sport staalt spieren" er ook een is, dat zegt„kunst verhoogt de zeden", wat we ook ouders ter overdenking geven. De Muziekfeesten te Hulst. Het was Zaterdag, maar vooral Zondag weer druk in de oude veste en indien het weer gedu rende de ochtend- en middaguren minder dreigend geweest was, zou ongetwijfeld het bezoek nog groo ter geweest zijn. Zaterdagmiddag werden slechts 2 uitvoeringen gegeven, n.l. door de zangvereenigingen van Sluiskil en Axel Sluiskil behaalde een le prijs in de 2e afdeeling met 319 punten en Orelio uit Axel een 2e prijs in de afd. uitmun tendheid met 286 punten. Hierna werd een blijspel ver toond in open lucht door het Vlaamsch Tooneel van Antwer pen, onder den titel „De knecht van twee Meesters". Het was een dol stuk, dat dank zij de goede opvoering meermalen het publiek in luide lach deed uit- baisten. Jammer dat het Vlaamsch niet zuiverder klonk en men nog teveel dialect te hooren gaf. Er werd wel wat „los" gespeeld. Na dit spel, dat door zeer velen werd bijgewoond, kreeg men gelegenheid om van het kermis vermaak te genieten, tot om 9 uur het concert begon van de kon. harmonie van St. Nicolaas. Zondag werd het concours voortgezet en traden 15 gezel schappen op, zoodat er volop muziek en zang was. De uitslag was als volgt

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2