Purol bij doorzitten en stukloopen der Huid. Binnenland. Landbouw. zij die bij andere menschen koo- pen, dan hebben ze groote kosten en anders niet. De Voorz. heeft daar ook iets van gehoord. In de concessie is echter bepaald, dat ieder vrij is, waar hij zijn artikelen koopt. En nu schijnt het, dat als iemand bij een particulier een luidspreker koopt, deze gekeurd moeten wor den. Daarom moeten ze opge zonden worden en dat gaat na tuurlijk met eenige onkosten ge paard, maar we zouden er eens op kunnen wijzen, dat het niet geoorloofd is om pressie uit te oefenen. Dhr.' 'tQilde meent, dat er geen reden is om in te grijpen. In de concessie is omschreven, dat de menschen vrij blijven, waar ze hun artikelen koopen. En als nu zoo'n toestel verzonden moet worden, dan moet dat ook betaald worden. Die distributie-maatsch. is geen philantropische instelling, maar moet ook zien, dat ze in komsten krijgt. Ze laat de men schen vrij, maar de niet bij haar gekochte luidsprekers moeten ge keurd worden. Dhr. Van de Bilt: Het is al pressie genoeg, als die kosten erbij komen. Dhr. Kruijsse zegt, dat er bij hem ook geklaagd is, en toen heeft hij den raad gegeven om een schriftelijke klacht in te dienen. Dan eerst kan men een onderzoek instellen op de gegevens die we hebben. Dhr. Van de Bilt: Juist daar om vraag ik het ook. e. Dhr. Van de Bilt vraagt of er niets te doen is tegen het te snel rijden van de auto's en mo toren. Ze mogen toch niet rijden met een snelheid, die gevaar op levert voor het verkeer en dat is toch z.i. wel te beoordeelen. De Voorz.Misschien is daar op een verbaal te maken, maar dat is tot heden niet geconsta teerd. Dhr. Van Dixhoorn Een vaart van 15 of 20 K M. is misschien gevaarlijker voor het verkeer, dan 25 KM. snelheid per uur. Bij langzaam rijden hangt de school jeugd aan de rijtuigen en als dan de snelheid toeneemt laten ze zich vallen, zooals spr. on langs nog zag. Niet de hardrij ders, maar zij die de regels van den weg niet volgen, veroorza ken gevaar. Alleen bij de straat hoeken is het iets anders, maar zij die sturen, zullen er ook niet veel voor voelen, om tegen een muur geslingerd te worden. Dhr. van de Bilt: Er gebeu ren toch ongelukken genoeg? En als er een ongeluk gebeurt, zit een ander er toch ook mee en als ze die woeste rijders er eens goed opzetten, zou het wel wel verminderen. Dhr. van Dixhoorn heeft er geen bezwaar tegen, dat de po litie zoo noodig optreedt, maar dan moet ze eerlijk en practisch zijn. Spr. had een geval in Zuid- horn, waar hij op een eenzamen weg reed en geen levend wezen te zien was tot de politie zijn chauffeur aanhield en de snel heid constateerde op 27 K.M., terwijl er voor den kantonrechter maar weer 5 K.M. bijgelogen werd en men sprak van 32 K M. Dergelijke dingen werken niet mee tot waardeering. f. Dhr. Claessens vraagt, of de kelder bij Verbist (Walstraat) niet opgeruimd wordt. De Voorz. Dat zal wel. De gemeente-opzichter regelt dat ge woonlijk met de menschen. Maar het kelder luik, daar moeten de menschen zelf voor zorgen. Dhr. Claessens Er was toch gezegd, dat alles kosteloos zou geschieden De Voorz.Dat weet ik niet, maar ik zal er een onderzoek naar instellen. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en vangt een besloten zitting aan ter bespre king van het plan, dat is ontwor- pen voor een stadsplein, inge volge de wensch van dhr. van de Bilt in een vorige vergade ring uitgesproken. Audiënties. De min. van Arbeid, H. en N. brengt ter kennis van belang hebbenden, dat hij, behoudens tegenbericht, eiken Donderdag, te beginnen met 22 Aug. a.s. des namiddags te 2 ure, aan het gebouw van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, Bezuidenhoutscheweg 30, te 's-Gravenhage, allen zal ontvan gen, die hem over zaken, zijn departement betreffende, wen- schen te spreken. De minister van Waterstaat is eiken Woensdag te beginnen met den 21en Aug. a.s. des na middags te twee uur in het de partement van Waterstaat aan 't Binnenhof te spreken over zaken van zijn departement. Leger des Heils. Op het landgoed van de Ko ningin-moeder te Baarn hield het Leger des Heils Woensdag zijn 22en nationalen Velddag. Duizenden feestgangers trokken met muziek naar het feestterrein. Daar «prak kolonel Westergaard een zegenbede uit. Met zeer veel plechtigheid werd ter plaatse de vlag gehe- schen, waarbij alle officieren en soldaten een eeresaluut brachten. Om vijf uur namen alle feest gangers deel aan een défilé langs het bordes van het paleis Soest- dijk. In den optocht werden vaandels en banieren van de verschillende afdeelingen mede gevoerd. Op het bordes had Koningin Emma met gevolg plaats genomen. Deze optocht duurde ongeveer een uur. Hcngstenkeuring. De Minister van Binnenl. Z. en Landb. heeft bepaald dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1929, welke alleen door de stamboekcommissiën zul len geschieden, zullen worden gehouden voor Zeeland (alleen voor type trekpaard) op 23 Oct. te Kattendijke, 24 Oct. te Zierik- zee en Middelburg, 29 Oct. te Hulst, 30 Oct. te Axel, 31 Oct te Oostburg dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1929 welke zullen geschieden door de Rijkscommis sie voor de keuring van trek paarden en door de betrokken stamboekcommissie, zullen wor den gehouden voor Zeeland (alleen voor type trekpaard) op 29 Oct. te Hulst, 30 Oct. te Axel, 31 Oct. te Oostburg. Ingezonden Mededeelingen MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Er werden behaald 38 eerste, 12 tweede, 2 eereprijzen en 2 eerv. verm., verdeeld als volgt Wit vl. reuzen, rammen oud. P. A. Loof le prijs, Adr. Butler le prijs. Jonge. A. v. Nieuwlande 2 maal le pr. Oude voedsters. le p ijs P. A, Loof 2e H. W. Schoof. Jonge voedsters. 2e A. v. Nieuwlande. Haaskl. vl. Reuzen, rammen oud. le prijs met Eereprijs E. Mar cus. le Adr. Butler, le jonge ram A. J. Naeije en H. W. Schoof. 3xle en 1x2e prijs J. Smies. Voedsters oud. le A. J. Naeije en J. Smies le prijs jonge voedsters Ph. A Knieriem, Abr. Naeije en H. W. Schoof. Blauwe v. Beveren. E van Rijn lxle en 2x2e prijs met jonge ram dezelfde le prijs voedster met jonge, A. van Nieuwlande eerv. verm.. E. van Rijn 2e prijs jonge voedster. Blauwe Weeners. le pr. E. van Rijn oude ram men, le prijs H W. Schoof jonge rammen, E. van Rijn le prijs oude voedsters, H. W. Schoof le idem, E. van Rijn le jonge ram, H. W. Schoof le id 2e L. Deij voedster met jonge. Witte Weeners. E. van Rijn le pr oude ram, Dezelfde id., jonge voedster, dezelfde 2e pr. id., dezelfde le oude voedster. Hollanders. A. van Rijn 2 maal le nr. met Eerepr. Lotharingers Zw. b. Abr. Naeije le pr. oude voed sters, M. de Maree Eerv. verm. Dezelfde 2e pr. Grijs b. Blac an Tans. E. van Rijn le pr. oude ram men, C. M. v. Tatenhove 2 maal le prijs idem, A. Butler le prijs oude voedster, dezelfde 2e prijs voedster met jonge. Pooltjes. Ph. A. Knieriem eerv. verm. oude ram, A. Naeije, le prijs jonge ram, Ph. A. Knieriem le prijs oude voedster, Abr. Naeije 2e prijs jonge voedster. De inzenders waren vol lof over de goede verzorging der dieren, en de regeling bij het vervullen der grensformaliteiten, die het tentooristellingsbestuur had getroffen. AXEL, 16 Aug. 1929. Aangemoedigd doorden mooien uitslag te Aardenburg werd door enkele leden van de konijnen-en pluim veefokkersvereeniging alhier overeengekomen, om deel te ne men aan de intern, tentoonstelling van pluimvee en konijnen te Sel- zaete. Ingeschreven werden 58 konijnen. Bij het inbrengen der dieren werd opgemerkt dat de strijd zwaar zou zijn, daar er al mooie dieren aanwezig waren. Men verloor echter den moed niet, uit overtuiging, dat de lief hebbers van de Axelsche vereen, de concurrentie wel kunnen door staan, wat ook blijkt uit het vol gende Ingaande 2 Sept. a.s. zal de openbare school te Lamswaarde overgaan in een R. K. bizondere school. Uit Sas van Gent. Door krachtige actie is ver kregen, dat voortaan het vee, dat voor export naar België is be stemd, niet meer aan de grens, doch op de markt wordt gekeurd en vandaar rechtstreeks via de grens naar België wordt geleid. Dit is een verbetering, die zoowel de transport van het vee als het verkeer op den weg naar België ten goede komt, daar dit eertijds veel oponthoud gaf aan het douanekantoor. Natuurlijk komt deze maatregel ook aan de weer herleefde weke- lijksche veemarkt ten goede. Uit Overslag meldt men ons, dat een conferentie tusschen den Burgemeester met den Direc teur der P. Z. E. M. ertoe geleid heeft, dat ook die gemeente van electrischen stroom zal worden voorzien. Het plan is om dan de kabel bij de „Sterre" aan te sluiten aan het Zeeuwsch-Vlaam- sche net en deze te leiden door den Varempé-polder, waar eenige flinke boerderijen staan, die dan eventueel van den stroom kunnen profiteeren voor licht en kracht. Ds. L. J. Cazemier, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Gieter veen, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Terneuzen aangenomen. Tern. Crt, Benoemd tot consul voor de provincie Zeeland en voorde Nederlandsche Wielren Unie de heer J. M. Poissonnier te Ter- neuzen, en als plaatsvervanger de heer J. F. van Heuckelom te Hulst. Dit wegens aftreden van den hier O. van Aerde te Sas van Gent. Muziekfeesten te Hulst. De feesten te Hulst zijn Woens dagavond ingeluid door geschut, klokgelui, muzikale wandeling en concert, zoodat de stemming er echt in kwam. Donderdag werd reeds in de ochtenduren koraalmuziek gege ven van uit den heroïken kerk toren. Om half twaalf vereenig- den besturen en autoriteiten zich op het stadhuis, waar de heer B. Truffino, als burgemeester het welkomstwoord sprak tot de ge- ncodigden van elders en vervol gens in een hartelijke toespraak de jubileerende vereeniging, de harmonie „Vlijt en Volharding" feliciteerde met het 35-jarig be staan. Voor een groot deel wer den aan de gelukwenschen, hier ook door anderen uitgesproken, gepaard woorden van hulde aan den heer Aug. Eeckhout, die een kwart eeuw de dirigeerstok han teerde voor de repititie's en con certen dezer vereeniging. Daar de Terneuzensche harmonie het eerste gezelschap was, waarvan de heer Eeckhout als directeur optrad na het voleinden van zijn studie, bracht de heer J. van der Peijl namens die vereeniging een bloemenhulde, eveneens verge zeld van woorden van aange name herinnering Nadat de heer Em Locefeer, die als eere-voorzitter het muziek concours had geopend, en de heer Eeckhout dank hadden ge bracht voor de bewijzen van waardeering, was deze plechtig heid afgeloopen. Om 1 uur trokken in groote optocht de deelnemende vereeni- gingen door de stad naar het versierde terrein, waar een ker- messe d' été en een fancy-fair werden geopend en een marsch- wedstrijd aanving, waarna het zang-en muziekconcours begon Er was reeds volop van alles te genieten, terwijl prachtig weer het genot verhoogde. De jury was samengesteld uit de heeren Bouwman, kapelmees ter van de Kon. Milit. Kapel te Den Haag, Kley, gep. kapelm. van het 7e Reg. Inf. te Bergen op Zoom en Lunssens, dir. van het conservatorium te Gent. Prijzen werden toegekend als volgt Fanfare, 4e afd., Nooit Gedacht, te Graauw, 2e pr. met 267 punten. Harmonie, 2e afd., Albrechts- vrienden, te Clinge, 2e pr. met 260 punten. Mannenkoren, 2e afd Roosen- daalsch mannenkoor, le pr. 360 punten en Laus Deo te Bergen op Zoom, le pr. met lof, 380 punten. Gemengde koren, 3e afd., Zang- lust te 's H(èïr Arendskerke, le pr. 357 punten. Dubbel manne ïkwartet, Zeven bergen, le pr. 369 punten. Harmonie, le afd., Aurora, Breda, le pr. 331 punten. Fanfare, 3e afd Weldoen door Vermaak, Clinge, le pr. 352 punten, 2e afd., Vrijheid Een dracht, Lamswaarde, 2e pr. 291 punten en Opwaarts van St. Jan steen, le pr. 313 punten. Eere-afd. Mannenkoren, Zeven- bergsch Mannenkoor, te Zeven bergen, le pr. met 347 punten. Marschwedstrijd. Hierbij had Clinge zich teruggetrokken. Den len pr. kreeg Lamswaarde en den 2en St. Jansteen. De dag van gisteren eindigde met een mooi concert van de harmonie .Aurora" te Breda, op de markt, door zeer velen bij gewoond. „De Vier Ambachten Dinsdagochtend vertrok een gezelschap van ongeveer 100 personen met de „Schouwen" van de Prov. Stoombootdienst als extra gelegenheid naar Zie* rikzee. Dank zij het prachtige weer was het een keurige boot tocht. Te Zierikzee werden de leden van de Oudheidkundige Kring, waaruit het gezelschap grootendeels bestond, verwel komd door den heer A van der Weide, lid van Ged. Staten van Zeeland, Deze populaire figuur leidde ons door het oude stadje en demonstreerde de oude ge bouwen en merkwaardigheden op dusdanige wijze, dat ieder respect kreeg voor zijn veel zijdige kennis in de historie van Schouwen en zijn vroeger bloei ende steden. 's Middags werd een tocht ge maakt via Brouwershaven naar Haamstede en Renesse en ge noot men op de hoogste duin toppen van het schilderachtige panorama, dat zich daar ont plooit. Noode kon men van de duinen scheiden. Alzoo was het een dag van uitspanning, die èn op geografisch èn op historisch gebied alleszins nuttig en aan genaam was. Ook deze perzik smaakt naar meer. De P. Z. E. M Men schrijft ons: Het verslag over het 10de boek jaar maakt een goeden indruk. Het bedrijf ontwikkelt zich gun stig en de vooruitzichten stemmen hoopvol. Het stroomverbruik steeg in Z.-VI. van 1.464.701 K W.U. in 1927 tot 1.649.486 K.W.U. in 1928. Een rationeele verlaging der tarieven voor licht en kracht zal de toename doen stijgen. Niettegenstaande in 1928, 184 785 K.W U. meer werden opgewekt dan in 1927, daalden de opwekkingskosten van f77123,15 tot f64646,45 of met f 12476,70. Alleen voor brandstoffen werd in 1928 f 13453,82 minder uitgegeven dan in 1927. Ofschoon nog niet op volle rentabiliteit van het Zeeuwsch- Vlaamsche bedrijf gerekend kan worden, is de P. Z. E. M. sedert 1 Juli j.l. met verlaging der ta rieven reeds ver gegaan. De nieuwe tarieven geven, in dien jaarlijks hetzelfde als in Gelderland gebruikt wordt een nog belangrijk lager cijfer dan 30 ct. per K.W U. gemiddeld per gezin. Dit geldt speciaal voor die afnemers, welke den stroom rechtstreeks, dus niet door tus- schenkomst van de gemeentelijke bedrijven, van de P. Z. E. M. afnemen. De P. Z. E. M maakt in die plaatsen van Z.-VI., waar zij rechtstreeks aan de verbruikers levert, een goed figuur, in ver gelijking met het Noord-Brabant- sche bedrijf ofschoon dit laatste in onnoemelijk voordeeliger po sitie verkeert door de aanslui tingen van groote industriën. De nieuwe prijzen in Z.-VI., die door de P. Z. E. M. van hare detailverbruikers gevorderd wor den mogen niet hoog geacht worden. Het doel van de P. Z. E. M. is blijkbaar de tarieven in verband met een gezond financiëe! beheer zoo laag mogelijk te stellen. In het verslag over 1928 van de P. Z. E. M. lezen wij In den loop van het jaar 1928 hebben nog 11 gemeenten hunne reeds vroeger gebouwde distri butienetten aan onze N.V. ver kocht. Het verzoek tot ove-rne- ming gaat steeds van de ge meenten zelve uitin verreweg de meeste gevallen werd het be sluit tot overdracht door den Gemeenteraad met algemeene stemmen genomen. Op 31 Dec. waren 79 laagspanningsnetten ons eigendom, waarvan er in totaal 69 van gemeenten zijn overge nomen en 10 direct bij de op richting voor onze rekening zijn gebouwd. Een vingerwijzing voor de Zeeuwsch-Vlaamsche gemeente lijke electriciteitsbedrijven. Door de politie te Hulst is op verzoek van die te Ierseke aldaar aangehouden zekere J. B., die zich te Ierseke zou hebben schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit offerblokken in de R. K. Kerk. Hij wordt ter be schikking gesteld van de justitie te Middelburg.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2