M Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen Het Geheim. No. 37. VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1929. <15e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 6 Aug. Aanwezig alle leden. Voorz. de heer F. Blok, Burge meester, secretaris de heer J. L. J. Maris. De Voorz. opent de vergade ring met het gebedsformulier en stelt de agenda aan de orde. 1. Notulen. De notulen der vergaderingen van 18 April en 23 Mei jl wor den zonder aanmerking vastge steld. 2. Ingekomen stukken. a. Gewijzigde begrootingen voor 1929, goedgekeurd door Ged. Staten. b. Bericht van den Commis saris der Koningin van de her benoeming van den heer A. E. C. Kruijsse, als lid-voorzitter der ge zondheidscommissie,zetel Neuzen. c. Proces-verbaal van kasop name bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat de bescheiden in orde waren. De inkomsten over 1929 bedroegen f43684,79 en de uitgaven f 33962,80. d. Goedkeuring van Ged. St. van de rekeningen over 1927. Genoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. e. Rekening en verantwoor ding van de gezondheidscommis sie over 1928. De ontvangsten bedroegen f 1869,12 en de uitgaven f 1180,65, zoodat er een goed slot is van f 688,47, dank zij het niet bere kenen van presentiegelden, welke voor f 300 waren geraamd. Het saldo van 1927 bedroeg f877,50, toelage van het Rijk f400 en van de gemeenten f591,62 (Axel f 117). De uitgaven waren salaris secretaris f 500 reis- en verblijfkosten ,314 bureaukosten 52 drukwerk 131 huur vergaderlokaal 60 (8 bijeenkomsten bij den secr.) contributiën en abonnem. 45 pensioenpremie secr. 77 Hij wilde gaan kijken, maarterzelfdtr De rekening wordt zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. f Begrooting 1930 der ge zondheidscommissie vnd. Deze zal bij de gemeentebe- grooting worden behandeld. g. Verzoek van het R.K. kerk bestuur om gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding en vernieuwing der R. K. school. Naar aanleiding hiervan was een nader schrijven ingekomen om nog geen besluit te nemen, daar een nieuw plan zal worden ingediend. Aldus wordt besloten. 3. Verzoek aankoop bouw grond. Van S. J. Wijna te Axel was verzocht een perceel grond te koopen achter de Julianastraat, groot ongeveer 154 M2 ad f2.50 per Ms. Z. h. s. wordt dit toegestaan. 4. Overname grond Noord polder. B en W. stellen voor om een gedeelte berm over te nemen van den Noordpolder, omdat dit noodig was voor het aanleggen van straten in den Bewesten Buitenweg. Desgevraagd is de Noordpolder bereid, dien grond gratis af te staan, mits de kosten van overdracht ten laste van de gemeente komen. Z.h.s. wordt dit voorstel aan genomen. 5. Herziening tarief voor Industriegas. Van dhr. R. J. de Kraker was een schrijven ingekomen, waarin hij wees op het feit, dat indu striegas per 100 M8 10 cent per meter kost, 200 M 9 cent, 400 M 8 cent, 600 M 7 cent en daarboven 6 cent, terwijl kachel- gas voor 100 M8 8 cent, 150 M. 7 cent en meer verbruik 6 cent per meter kost. Voor licht is het tarief 14, 13 en 12 cent. Adressant vraagt in 't belang der plaatselijke nijverheid gunsti ger tarieven. Naar aanleiding daarvan stel len B. en W. na overleg met de gascommissie voor om het tarief Ja. te herzien en vast te stellen voor industrie als volgt (ingang 1 Aug. 1929) voor 100 M8 10 cent per M8 en iedere 100 M meer 1 cent minder tot 500 M. Tot 600 M 51/» en daar boven 5 cent per M. De overige tarieven blijven ongewijzigd. Z.h.s. wordt aldus besloten. 6. Myziglng Sckoolgeldver- ordening. Naar aanleiding van een des tijds door dhr. van de Bilt ge- uiten wensch om een school geldverordening met een tarief, waar een reductie wordt toege past voor 2 en meer kinderen, hebben B. en W., op grond dat de tegenwoordige Lager Onder wijswet dit niet toelaat, zich in verbinding gesteld met Gedep. St., die B. en W. daarop hebben bericht, dat de Koninklijke goed keuring op een dergelijke ver ordening tegemoet gezien kan worden. B. en W. stellen nu voor, deze verordening met het ontworpen tarief vast te stellen, met intrek king van de bestaande veror dening. De schoolgeldplichtigen worden verdeeld in 20 klassen. Het schoolgeld bedraagt per leerling en per maand bij een belastbaar inkomen van 500 651 801 1001 1201 1401 d 1601 1851 2101 2351 2601 2850 3101 3401 3701 4001 4301 4601 4901 5201 Indien tot 650 800 1000 1200 1400 1600 1850 „2100 2350 2600 2850 „3100 3400 3700 4000 4300 „4600 „4900 5200 en hooger meer dan 0,25 ,0,35 ,0,45 ,0,55 ,0,65 0,80 ,0,95 1,10 1,25 1,40 1,60 1.80 „2,- ,2,20 ,2,40 ,2,65 ,2,90 ,3,15 ,3,40 ,3,65 één leerling uit hetzelfde gezin gelijktijdig een school van dezelfde soort bezoekt, wordt het schoolgeld voor den 2en leerling met 20, voor den 3den met 40, voor den 4den met 60 en voor den 5den met 80 pCt. verminderd en is voor meerdere leerlingen geen schoolgeld schuldig. Van hen, wier belastbaar in komen minder dan f 500 bedraagt, wordt geen schoolgeld geëischt. De Voorz. vraagt aan dhr. Van de Bilt of hij zich met dit ont werp kan vereenigen, waarop deze bevestigend antwoordt. Het ontwerp wordt hierna z. h. s. vastgesteld en wordt geacht in te gaan op 1 April 1929. 7. Verbetering zyberm Sin- gelweg. In verband met een destijds ingekomen adres van de bewoners van den Singelweg, om verbete ring van dien weg aldaar, welke niet in onderhoud is bij de ge meente, is een nader onderzoek door den Gemeente-Opzichter ge daan, welke leidde tot de con clusie, dat een verbetering van de afwatering niet de oplossing zal brengen, die de bewoners daarvan verwachten en wenschen. In een vergadering van B. en W. met de bewoners, is dit mede gedeeld en aan dezen toegezegd, dat wanneer de betrokkenen ieder, naar grootte van hun perceel, eene bijdrage stort van f 0 85 per strek kende Meter (zijnde het werkloon plus kosten van zand) het college (behoudens de noodige vergun ning van het bestuur van den polder) aan den Raad zullen voor stellen, om naast het in orde maken van de afwatering, een verhoogd voetpad te maken met trottoirbanden en dit gedeelte te verharden met beschikbare oude klinkers. De belanghebbenden hebben op enkelen na zich be reid verklaard en dhr. Dieleman, de eerste onderteekenaar van het verzoek, heeft medegedeeld, dat de overigen ook zullen bijdragen, zoodat van die zijde verwezelij- king van het plan mogHijk is. Alzoo doen B. en W. nu het voorstel om machtiging tot uit- voering van deze verbetering te verleenen, mits de verschuldigde bedragen tijdig ten kantore van den Gem.-Ontvanger zijn gestort. Dhr. Koster vraagt, of het wel billijk is, dat die menschen dat moeten bekostigen, terwijl aan den Nieuwendijk sommigen niet betaalden en aan anderen het betaalde is teruggegeven. „De Voorz. acht het niet onbil lijk, want ook elders is daarvoor betaald, maar telkens leert men met zulke dingen en zoo zijn inderdaad aan den Nieuwendijk sommigen onwillig geweest en zijn er ook posten oninbaar ver klaard, maar geld teruggegeven is er niet. Deze bezwaren ont komen we nu, door eerst het geld te doen storten, want als de menschen later weigeren, is er niets meer aan te doen. Dhr. Koster blijft er iets onbil lijks in zien, dat b.v. in de ge meente overal trottoirs gelegd zijn van gemeentewege, terwijl hier de bewoners moeten betalen. De Voorz. wijst er op, dat dit een groot verschil is, omdat het hier geen gemeentegrond is of grond bij de gemeente in onder houd. Dhr. P. de Feijter heeft een ander bezwaar. Hij zou willen dat eerst een goede weg met rioleering gemaakt werd, eer dat vergunning tot bouwen werd gegeven. Ze bouwen tegenwoor dig maar raak en concurreeren nog met anderen, terwijl later de klachten komen. Hij zal er niet voor stemmen. De 'Voorz. is het er niet mee eens, dat er maar raak gebouwd wordt. Dat zou een verwijt zijn tot B. en W., en dat gaat niet op. Deze hebben in het nieuwe ge deelte wel degelijk eerst de straten aangelegd, maar dat betrof grond in eigendom bij de gemeente. Maar als anderen hulp vragen, worden ze niettemin ook gehol pen en als ze daarvoor betalen is dat billijk, want in de waarde van den grond, die de menschen aan de nieuwe straten koopen, zijn die bestratings- en riolee- ringskosten ook berekend. (Wordt vervolgd) AXE BS ét, COURANT 1929. 43j Zijn gedachten waren bij de steen groeve op Msguerry's landgoed. Zouden ze den oude werkelijk krij gen zoo vroeg hij zich af. En zou hij de gezochte zijn Melii- ta's brieven lieten echter geen twijfel over. Een gedruis achter hem deed hem om zien. Iemand was binnengekomen en stak een lucifer aan. De bediende om het licht aan te steken Neen Hempel beefde on willekeurig het was de jonge Lavan- dal. Hij had een der kaarsen van de dichtst bij hem staande kandelaars aan gestoken en zag nu, snel spiedend om zich heen. Blijkbaar wilde hij er zich van vergewissen, dat er niemand hier was. Hij kon Silas onmogelijk zien. De damasten gordijn verborg hem geheel en al, terwijl deze door een spleet duidelijk kon zien wat Lavandal deed. Toen deze overtuigd meende te zijn, dat er niemand was, nam hij plotse ling een klein fleschje uit zijn vestjes zak en liet daaruit eenige droppels in één der champagneglazen vallen. Di rect daarop blies hij de kaars uit en verliet de kamer even snel als hij geko men was. Hempel zag alles verbluft aan en vermoedde dat dit champagneglas voor Prosper bestemd was. tijd verscheen de bediende,om delichten aan te steken. Hempel's blik rustte peinzend op Prosper's champagneglas. Niemand, die niet getuige was geweest, van het geen juist was voorgevallen kon de twee of drie heldere droppels in het glas opmerken. Zonder twijfel was het vergift Zou hij het eenvoudig weggooien, dacht Hempel. Neen, het was een veel te mooi bewijsmateriaal. Men kon het glas echter misschien ver ruilen! Reeds wilde hij de hand er naar uitstrekken, toen de de deur nogmaals haastig werd opengetrokken en meneer von Senkenberg binnentrad. Ik kan niet wachten tot na het di ner, zeide hij, Hempel snel begroetend. U hebt de oorknoppen dus wer kelijk En u weet u hebt gehoord, hoe hij zocht blijkbaar naar een goede uitdrukking. Ik weet alles, wat u wilt weten, meneer von Senkenberg, zeide Hempel beteekenisvol, maar dit is niet in vijf minuten te vertellen en ook niet in dit vertrek. Natuurlijk! O, dat diner had ik maar niet maar het geldt mijn neef en Wiens vreugde u in geen geval moogt verstoren, meneer von Senken berg. Wanneer u 't goed vindt, ga ik zoo lang heen, Wat denkt u nu U eet met ons mede. Johan, nog een cou vert I Hier naast mij, voor monsieur Rodin. Een bediende kwam vragen, of opge diend kon worden» Ja. En zoo vlug mogelijk bedienen, begrepen? Mark kan de gasten direct aan tafel noodigen. Het stuit me tegen de borst, on der een valsch masker van uw gast vrijheid gebruik te maken, zeide Hem pel nu zachtjes tot Senkenberg, ik heet r.och Rodin en ben noch anti quair. Mijn werkelijk beroep, dat ik onafhankelijk en geheel uit liefhebberij uitoefen, is de waarheid te doen ze gepralen. Mijn naam is Silas Hempel. En wat mij tot u voerde, waseen misdaad te achterhalen en de misda digers ontmaskeren, die hun netten om u hadden gespreid, zonder dat u het wist. Het is gelukt, boven verwachting gelukt I Wapen u intusschen voor een gast, die u lang hebt moeten ont beren. meneer von Senkenberg de vreugde. Tot geen antwoord in staat, staarde de oude man zijn gast aan. Een sid dering voer door zijn heele gestalte. U is stamelde hij eindelijk. Detective. Maar daarvan mag niemand voorloopig wat weten. Daar komen uw gasten I Kom tot uzelf en stel me voor als Rodin. Het is nood zakelijk I Htt werd een kort en zwijgend diner De heer des huizes sprak nauwelijks een woord en roerde de spijzen bijkans niet aan. Zijn oogen dreven Mark en den anderen bedien de, die de functie van kelner waar namen, voortdurend tot spoed aan. Freule Renate zat op heete kolen door dit gejaag van haar broer en allen vroegen zich vol verbazing af, waarom Senkenberg dan wel een d* ner had gegeven, wanneer het hem, zot - als nu duidelijk bleek, tegen de borst •tuitte. Alleen Prosper en Lisa merkten niets. Ze waren zoo gelukkig en zoo van elkaar vervul.1, dat ze zich in't geheel niet bekommerden over hetgeen rond hen gebeurde. Tegen het pinde, toen de champagne ingeschonken was, rukte Senkenberg zich zelf tot de werkelijkheid terug, hield een korte rede en dronk op het jonge paar Direct daarop had een incident plaats. Prosper wilde antwoorden, toen zijn buurman, de Fransche antiquair, wiens aanwezigheid allen, behalve Senken berg en Melitta, als storend element voelden, hem zoo onhandig aanstiet, dat meer dan de helft van de cham pagne over het tafelkleed vloog. Hij deed of het een ongeluk was, vroeg excuus en drong Prosper dan zeer bt- leefd zijn eigen vol glas op, daar hij geen champagne dronk. Melitta, die naast meneer Maguerry aan het eind der tafel zat hield steeds Lavandal in 't oog en merkte dat deze bleek werd. Zijn blik werd niet meer van Hem pel afgewend. Onrustig en onderzoe kend zag hij steeds naar diens trekken. En nauwelijks was de laatste gang opgediend en had freule Renate het teeken gegeven, dat de tafel ophief, of Lavandal stond op en wilde de kamer verlaten. Hempel zag dit en tluisterde Sen kenberg iets toe, waarop Peter Mark opdracht kreeg, meneer Lavandal te vragen, op zijn oom's kamer te komen. Nu nog Prosper von Rodenbach en Peter Mark, die uit alle voorzich* tigheid de deur moet bewaken, zeide Hempel tot den stom verbaasden heer des huizes, -» „Terwijl de andere hee» ren inmiddels wat in den tuin wande len, wil ik u dan een geschiedenis ver tellen". Daar hebben mijn neven niet mee noodig. Waarom wilde Sen kenberg tegenwerpen, Maar ik heb ze wel nood'g zei Hempel.' Alleen uw zuster of schoon ze er eigenlijk ook bij komt wil ik buiten spel laten, het zou haar misschien geheel uit stuur brengen. De gasten wandelden in het ver wilderde park, dat meneer Maguerry hoogst schilderachtig vond, terwijl baron Manderscheid, naast freule Renate loopend, meewarig het hoofd schudde. Schilderachtig? Neen! Het is het somberste, meest melancholieke park, dat ik ooit zag. Vooral nu, in maneschijn en nu het al herfst is. Hoe mooi was het hier eens I Zonnig, bloeiend en vroolijk! Er is hier veel veranderd, het meest wel Joachim zelf. Wanneer ik ook maar had kun nen vermoeden, hoezeer hij zich zelf en freule Renate in een net van een zaamheid had ingeweven voegde hij er zachtjes bij dan was ik, hoewel hij alle verkeer met de buitenwereld had afgesloten, toch nu en dan eens gekomen. Het zou u niet gebaat hebben. Hij ontvangt niemand, en allerminst vroegere vrienden. Hij vreest de herin nering. En waarom dan dit vreemde diner, dat veel van een begrafenis maal had Waarom ons uitgenoo- digd, wanneer het voor hem een kweb ling is?

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1