Transpireerwk voeten' Van het Westelijk Front geen Nieuws. A. YAN MAALE Wijn- en Sigarenhandel. Prachtige Zclfbinders Yoorts OVERHEMDEN, BOORDEN, enz. 9 zijn op de Tentoonstelling in stand no. op 31 Juli a,s. H In den Heeren-Modewinkel Komt zien en U zult koopen Koestraat 107. VAN ORIEL. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Allerlei. Advertentiën. VOORHANDEN: NIEUW NIEUW Politierechter te Middelburg. Zitting van 23 Juli 1929. De volgende zaken werden behandeld J. d. V., 39 j., schoenmaker te Axel, werd ten laste gelegd, dat hij Maatje Laurens heeft beleedigd. Uitspraak f 10 boete of 10 d. hecht. C. A. W., 45 j., zonder beroep te Graauw, werd beklaagd, dat hij Leonie Kindt heeft geschopt en geslagen. Uitspraak f 15 boete of 15 d. hecht. P. M., 24 j., landbouwer te St. Jansteen, werd verdacht, dat hij H. v. Puyenbroek heeft geslagen. Uitspraak f 10 boete of 10 d. hecht. C. B. V., 20 j., werkman te Axel, werd ten laste gelegd, dat hij een bedrag van f 2 toebehoo- rende aan Jacob Geense, heeft verduisterd. De verdachte moest voor dat bedrag zegels plakken. Uitspraak f5 boete of 5 d. hecht. W. R., 28 jlandbouwer te Ter Neuzen, werd verdacht, dat hij zich heeft verzet tegen een agent van politie toen deze hem ter zake van verkeersovertreding, beetpakte, om hem voor den com missaris van politie te geleiden. Uitspraak f 10 boete of 10 d. hecht. M. J. S. d. V., 38 j., zonder beroep te Axel, werd verdacht, dat zij Johannes de Bruijne heeft beleedigd. Uitspraak f 10 boete of 10 d. hecht. Niet EdelAchtbaar In de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering der gemeente 'sGravenzande heeft het raadslid P. A. Burgersdijk de volgende motie ingediend, ter behandeling in de eerstvolgende raadsver gadering „De Raad, kennis dragende van het feit, dat de burgemeester dezer gemeente den opper-brand- meester, of een ingezetene der gemeente, den 2en Mei jl. een slag in het gezicht heeft gegeven, spreekt zijn afkeuring en veront waardiging daarover uit, keurt ten zeerste dergelijke handelingen af en besluit deze motie direct ter kennis te brengen van Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken en Z.Exc. den Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland en gaat over tot de orde van den dag". Voorts stelt dit raadslid voor om in den vervolge het gebrui kelijke gebed voor den aanvang van de vergadering en bij het sluiten daarvan door den secre taris of door het oudste raadslid te doen geschieden, daar de voor zitter door zijn onwaardige hou ding tegenover de burgerij niet competent geacht moet worden om dit gebed uit te spreken. Onvoorzichtig. Te Frie zenveen kregen de 9 jarige Sch. en De Vr. ruzie. De twist liep zoo boog, dat de jongens elkaar begonnen te atompen en te schoppen. Sch. schopte zijn ka meraadje in den onderbuik, waardoor het knaapje bewuste loos op den grond viel. Onmid dellijk werd geneeskundige hulp ontboden. Het koste groote moeite den jongen weer bij te brengen. Ontploffing. Te Ommelaoderwyk had Woensdagmiddag een vreese- lijke ontploffing plaats in de aardappelmeel- en dextrine- fabaiek van Wilkens, waardoor de groote fabriek, de opzichters woning en twee boerderijen geheel verloren gingen. Verschillende arbeiders waren op bet oogenblik van de ramp in de fabriek aan den arbeid, met het gevolg, dat velen van hen door rondvliegende stukken hout en andere voorwerpen ge troffen werden. In de fabriek onstond onmid dellijk een felle brand, die het geheele bouwwerk in lichte laaie zette. Het vuur deelde iieb mede aan «en naast de fabriek gelegen opzichtorswo- ning en twee boerderijen. De fabriek en deze drie andere gebouwen werden nagenoeg ge heel een prooi der vlammen, ondanks het krachtig optreden van de Veendamsche brand weer, bijgestaan door de brand weren uit Pekela en Wildervank Tot dusver zijn zes dooden te betreuren, nl. de arbeiders P. Kruizinga, K. Bos, Fokko Molog, de vrouw van den op zichter Miedema, wier lijk onder een ingestorten muur werd ge vonden, de 21-jarige Antje Miedema, de 19-jarige Jacob Miedema. In het ziekenhuis zijn nog 18 andere zwaar gewonden opgenomen, meerendeels onher kenbaar in het gelaat verbrand. De oorzaak van de ramp moet gelegen zijn in de ont ploffing van znren, gebruikt bij een aparaat voor dexcrinebe- reiding. Als tragische bijzonderheid wordt gemeld, dat de heer Miedema eenige jaren geleden een zoontje verloor doordat het kind in een teil met kokend water was gevallen. Te Amsterdam is een vrouw, bij het uithangen van de wasch op een droogrekje, uit het raam der 2de verdie ping gevallen. De vrouw kwam op een voorbijgangster terecht, die door dezen val tegen de straat ge slingerd werd. De voorbijgaDg- ster, een 47-jarige vrouw, brak een enkel én werd naar een der gasthuizen overgebracht. De vrouw, die uit het raam was gevallen, kwam met den schrik vrij. Te Oosterbeek heeft een inbreker kans gezien zijn slag te slaan. Toen een bewoonster van een villa op den Hemel- scheberg naar den tuin was gegaan om thee aan de familie te brengen, wist een inbreker in het huis, waar niemand aan wezig was, binnen te dringen en een bedrag van 1200 uit een kast weg te nemen. Te Amsterdam is de 65- jarige A. door een vrachtauto overreden. De man was voor een stilstaande tram om den weg overgestoken en kwam daardoor onder den auto Hy was onmiddellijk dood. Door onbekende oorzaak brandde Maandagavond de groo te windkorenmolen van den heer J. Vissinga te Nieuwe Pekela geheel uit. De groote, een viertal huizen verder staan de boerenbehuizing van dhr. Zandsmit, geraakte eveneens in brand. Te Sassenheim had een ernstig ongeluk plaats. Een werkman uit Leiden fietste daar en greep een auto vast om zich te laten voorttrekken. Een steen op den weg was oorzark, dat by de macht over zijn stuur verloor en onder den auto ge raakte. Een der wielen ging over den buik en ernstig ge wond werd de man naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Koning Albert van België heeft aan ieder der zes recher cheurs die te Ostende deelna men aan de opsporing van c'e dief, die uit de badkoets van den vorst een gouden chrono meter met ketting, een medaljon en ook een portefeuille met een som geld gestolen had, een uur werk met zijn monogram laten overhandigen. Uit Braunlage in den Hgrz wordt gemeld, dat een postauto, waarin zich 20 personen bevon den, nabij de Stieglitz-Hütte tegen een boom is gereden, doordat de bestuurder de macht over het stuur verloor. Door den schok werden 15 menschen op straat geslingerd en bekwamen zij deels zware verwondingen de chauf feur bleef ongedeerd. Woensdag hadden in de zuurstoffabriek te Berlijn-Borsig- walde verscheidene explosies plaats. Een ongeveer 100 meter hooge steekvlam sloeg uit het fabrieksgebouw. Acht personen zouden zwaar gewond zijn, terwijl vijf personen zouden zijn omgekomen. Tot ver buiten de fabrieken zijn de stukken ijzer bij de ontploffing terecht gekomen. Alle ruiten zijn gesprongen. De door de ontploffing vernielde fabriek is de grootste zuurstof- fabriek van Duitschland. In Wilna werd een joodsche houthandelaar door twee agenten op straat neergeschoten. De beide politiebeambten hadden zich n.l. op een kruispunt opgesteld, om een inbreker, die naar verkregen aanwijzingen, daar zou passeeren, in hechtenis te nemen, lntusschen passeerde de houthandelaar. Deze droeg een groot pak onder zijn arm. Toen de beambten hem sommeerden te blijven staan, sloeg de koopman, aan roovers denkende, zoo snel mogelijk op de vlucht. Een der agenten vuurde meermalen op den vluch teling, waardoor de man gedood werd. Het drama verwekte te Wilna groote opschudding. Buiten slapen. Het tropische weer der laatste dagen deed menigeen zoeken naar middelen om een frissche slaapplaats te krijgen. Ramen open, dekens weg, zooveel als voegelijk is ontkleed, een dronk water, nu eens links gedraaid op bed en dan weer rechts, maar bet helpt allemaal niets. Het blijft warm, want de warmte zit nu eenmaal in de woning. Het beste is het buiten Daar is het heerlijk s'nachts.En zoo kwam een jongeman er toe om maar eens buiten t8 slapen. En waarom ook niet zoo vroeg bij zich af. In een tydschrift had hy zelfs vau een dokter gele zen, die verklaarde dat buiten slapen zoo gezond was, als men maar „vry" lag. We zullen zien hoe het den jongen man be kwam en lateD hem daarom aan 't woord Wat is gemakkelijker, dan buiten slapen, zoo redeneerde hy en wie heeft nu geen tuintje, waar je vrij ligt? Een genie is die dokter, niet? Nu ja, maar ze moeten er ook lang genoeg voor leeren. Maar om dan op dat slapen terug te ko men, ik voelde daar veel voor. Ik ben een voorstander van den vooruitgang, zonder nu onbe scheiden te willen zijn, durf ik te zeggen, dat ik een soort pionier ben. Dat slapen in open lucht vond ik een schitterend idee. Als we ons daarin gingen har den, zouden we over een paar jaar geen huizen meer noodig hebben. Dus geen woningnood meer. Geen schoonmaak meer Geen nieuw behang, geen nieuw zeil, geen nieuwe kleeden meer Ik was zoo getroffen door de schitterende gedachte van dien dokter Hoehietieook 't was een Japanner dat ik het da delijk in praktijk ging brengen Want ik heb een tuin. Vier by vier. En een massa gras. Niets dan gras. Er is dit voorjaar wel voor 227a cent aan graszaad in gegaan. Nu? Het is één groote grasvlakte. Pirandella, zei ik tegen mijn vrouw, ik ga vannacht buiten slapen. Ik zal een matras in onzen tuin leggen en eendeken, want het kan wel wat frisch zyn voor den eersten keer. Pirandella wist opeens een heele serie huisvaders op te noemen, die plotseling aan longontsteking, zomerverkoudbeid, hooisnoep, muggenbeten eD morgendauw overleden waren. Maar ik voel de, dat ik als pionier, die ge varen moest troUeeerep. Toen het begon te schemeren, sleepte ik een oude matras op mijn grasveld, met een deken en trok een oud pak aan. De mouwen door de ellebogen en de broekspijpen waren gerafeld. Maar wat hinderde dat Heerlijk de frissche lucht inademend, ging ik achterover op mijn matras liggen en sloot de oogen. De avondgeuren bedwelmden me en ik dacht soezend aan een land van overvloed, waar zoet-geuren- de sappige vruchten zachtkens uit de boomen in den mond van den luiaard vallen, toen ik plot seling iets nats met een hevigen klap op mijn wang voelde val len, terwyl een vreeselijke stauk in mijn neus drong. Tegelijker tijd hoorde ik de stem van myn bovenbuurman, die zei: Bah, dat ei stinkt: Het was al laat in den nacht, om mijn buurman1 te gaan ver tellen, wat ik over bem, zyn familie en zijn heele stamboom dacht. Ik stelde dat dus tot den volgenden dag uit, reinigde myn gezichflmet 'n bosje gras ik zei reeds, dat ik massa's gras heben legde my op een zij om slapen. Ik was juist tus- gchen waken en droomen, toen ik weer iets nats, nu op myn andere wang, voelde vallen. Bliksemsnel keek ik op, juist bijtijds om te zien, hoe een zwarte kraai luid krassend in den boom vaD mijn beneden buurman vloog. Ik verwijderde zija „bewijs van attentie" en nam my nu vast voor, te gaan slapeD, al vlogen er honderd kraaien over mijn tuin. Inder daad slaagde ik er in, den slaap te vatten. En ik had een bij zondere droom. Ik droomde dat ik op een keiharde bank vast gebonden lag, zoodat ik me niet verroeren kon. Toen kwamen er lieflijke elfkes, die om my heen begonnen te dansen/ Een ervan plaagde mij en kriebbelde me met haar tooverstaf over mijn hand. Dan wuifde ze met 'n allerliefst klein handje naar me. Ik greep het handje en werd meteen waker, in mijn hand kneep ik een glibberige koude kikker, die angstig piepte. Over mijn andere hand kroop een vette rups. Ik hergaf die creaturen de vrijheid, over de schutting van myu buurman en begaf mij weer ter ruste. En wonder boven wonder, iets wat nooit gebeurde, overkwam mij Mijn droom werd voortgezet. Weer zag ik dezelfde elfjes, die vroolijk om me heendansten en mij toelachten. Dan grepen ze mij bij mijn armen en trokken me mee in den kring om te dansen. Ik deed myn oest, werd al uitgelatener eD doller en van louter speelscbheid wierp ik de elfenkoningin een kushand toe. Toen kreeg ik een verscbrikke- lyken slag op mijn hoofd. In plaats van de elfjes, dansten er sterretjes voor mijn oogen en toen ik myn oogen opsloeg, zag ik een donkere figuui met op geheven stok over mij gebukt staan, die mij toesnauwde „Zie zoo, vader, ik heb jeHou je gemak en ga stil mee naar bu reau, anders maak je de heele buurt wakker. Je dacht zeker, dat ik je niet zag he Stiekum een tuin insluipen en een kraak zetten, wat Kalm mee, of ik doe je de armbandjes aan Toen ik in staat was te den ken mijD hoofd bonsde en gloei de ontzettend drong het tot me door, dat een van de nieuwe politieagenten van ons dorpje daar voor me stond. Ik kon me eerst, niet zoo goed orienteeren, daar ik in mijn slaap gewoeld had en ik nu, zonder matras en zonder deken op het steenen plaatsje voor ae keukendeur lag. Fluisterend, om Pirandella en de buren niet te wekken, trachtte ik den agent van mijn onschuld te overtuigen. Maar hij lachte me uit met zoo'n ondergrond- sche beschuldigende lach toen ik beweerde dat dit mijn huis en myn eigen tuin was. „Dan mag je eerst wel eens een ander pakkie koopen, vader", zei hij met een blik op mijn gekreukeld en gescheurde oude pak. En nou kalm mee... of anders" Bij die woorden kreeg ik zijn gummistok in de gaten en ik zij geen woord meer. Door een gat in de heg kropen we den tuin uit. En een kwartier later lag ik weer op een kei harde bank. i> u droomde ik niet. Het was een echte. In het cachot van het politiebvreau.'sMiddags om twaalf uur kwam Pirandella mij halen. Met een pak kleeren. 't ls, dat ik eerbied voor de wet heb. Anders had ik met het grootste plezier met een knuppel een gummistok bijvoorbeeld, op die lachende tronies losge- ran8eld toen ik door het wacht lokaal der manschappen naar buiten kwam. Die dokter Hoehietieook moest tien jaar krijgen, alleen voor zijn artikel over buiten slapen. J. O. VINK, Boekhandel. „«muil mm «saai PIJPEH Verzuimt niet er een te koopen. Deze stand geeft gedurende de tentoonstelling iederen dag een nieuwe attractie, verder toegiftartikelen, iets extra's aan iedere 100ste bezoeker, enz. enz. (46) Cfg 0/ t© li o o p t in alle kwaliteiten, varieerend van 35 ct. tot fS,50. Beleefd aanbevelend, u cé cé Jifl A cé en andere transpireerende lichaamsdeelen moei men behan delen met Purolpoeder, als het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet - Toilet- en Kinder poeder in Bussen 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. p c+- P H -4-s

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 3