JonoebranJ ifSlPUROL Tandarts Fijn van Draat opgeruimd Emu. Studieboeken Cahiers SEIZAETE JULIANASTRAAT Mal R. R. B. S. en andere instellingen van Onderwijs Buitenland. Advertentiën. De alom bekende prachtige gekleurde groote Ook nog opruiming van prachtige M. SCHIEMAN-BOEIJE. Uit de hand te koop: Doet Uw voordeelt De brandstichter. Vrijdag is Ie Rotterdam aangehouden de 27-jarige boekdrukker W. F. K., aldaar. Naar de N. R. Crt. meldt, heeft een aantal aanwijzingen de aandacht van de centrale recherche gevestigd op K., waarna men hem gedurende geruimen tijd circa drie weken heeft gevolgd. Naar men mededeelde, hebben recher cheurs bij dit volgen o.a. één keer waargenomen, dat K. een pand aan de Kruiskade is bin nengegaan, en dat er circa 15 minuten later in dat pand brand is uitgebroken, waarby K. zich dadelijk aanmeldde om te hel pen blusschen. Tenslotte werden de aanwij zingen zoo sterk, dat men is overgegaan tot het doen aan houden van den verdachte. Hij wordt verdacht van het stich ten van brandjes aan de Vliet- kade, Kruiskade, Qeldersche- kade, den Schiedamschen sin gel, het slagveld en het Vaste land. K. ontkent hardnekkig, hoewel h\j toegeeft op die plaatsen te zijn geweest. Een of ander mo tief voor het misdrijf is echter niet bekend. K. maakt den indruk normaal te zijn. Wel is hij tal van malen van dief stal verdachf, waarbij hij dan telkens kantoorpanden, waarvan de buitendeur openstond, zou zijn binnengegaan. Rechercheurs hebben o.a. ge zien, dal- K. vele panden bin nen ging, waar hü niets te maken had. Blijkbaar heeft by bij die gelegenheden het niet aangedurfd brand te stichten. Oud en arm. Men weet wel wat men is, maar niet wat men worden kan De 80-jarige weduwe van den Russischen staatsman baron Giers, eenmaal een der machtig ste diplomaten van Europa, is dezer dagen te Marburg in Zuid- Slavië uit haar woning gezet, aangezien zij de huisheur niet kon betalen. Het gemeentebe stuur beeft de oude dame, die eenmaal een hofdame aan het hof van den Tsaar was, voor- loopig in een kamertje in de dragonderkazerneondergebracht. Watergebrek in Brussel. De burgemeester der verschil lende gemeenten, die onder de rook van Brussel liggen, hebben aan de bevolking mededeoling gedaan van het gebrek aan drink baar water, waarmede de hoofd stad is bedreigd. Een der groote waterreservoirs te Bosch voorde is reeds ledig, terwyl.de bronnen van de Waalsche riviertjes de Boyoux en den Bocq, die som mige voorsteden van water voor zien, tengevolge van den drogen winter, slechts een onvoldoende hoeveelheid water geven. De bevolking wordt dan ook aange spoord met het waterverbruik ïoo zuicig mogelijk te zjjn. Het weer. Te Hamburg heeft de laatste dagen een bui tengewone hitte geheerscbt. Zon dag j.l. echter beleefde de stad met 32 graden Celsius in de 8Chaduw en 45 graden in de zon den warmsten dag, dien men er sedert jaren heeft gekend. 's Avonds brak een hevig on weer los en vormde zich boven de Beneden-Elbe een windhoos, die zich landwaarts in Noord westelijke richting bewoog en groote verwoestingen veroor zaakte. Op haar weg werden koren velden en boomgaarden, vernield. Te Wilster werd het das van «en nieuw kantoor afgerukt en groeten afstand meegeno men. Een ry'tuig met een aantal personen werd in een greppel geslingerd de inzittenden kwa men met den schrik vrij. Een reusachtige linde, die ongeveer 70 jaar oud is, is ontworteld. De ergste uitwerking had de hoos in de omgeving van Scbö- nefeld, waar de bliksem in de kerk sloeg en het halve dak om laag kwam. De hoos en het on weer gingen gepaard met hevi- gen regenval en hagelslag. In verschillende plaatsen aan de Oostkust van Engeland heb ben vloedgolven ongelukken ver oorzaakt. Van Yarmouth tot Worthing deden deze verschijn selen zich voor, en een paniek onder de duizenden vacantie gan gers was er het gevolg van. In sommige plaatsen kwam, naar de meDschen vertellen, een „muur van water" van 10 meter hoogte op de kust af. De droogte in Engeland. De minister van volksgezondheid zal een beroep tot de burge meesters van de gemeenten richten, om de burgerij tot strikte zuinigheid bij het gebruik van water aan te manen. M&and- in-maand-uit is nu al niet meer regen dan de helft van de nor male hoeveelheid gevallen. Het ministerie van landbouw blytt nochtans optimistisch. Het beschouwt den toestand voor de boeren als niet zoo hachelijk, omdat de buitjes, die veertien dagen geleden gevallen zijn, goed gedaan hebben. Dit moge in sommige streken het geval geweest zijn, in vele andere is het droevig gesteld. In de Mid lands bijvoorbeeld is het veel te droog geweest. De boeren zijn ook algemeen van meening, dat het gebrek aan regen in het begin van het jaer de wateraderen niet be hoorlijk gevoed heeft en dat men daarvan nu de gevolgen waarneemt. Vele wellen hebben een heel laag peil of zyn opge droogd. Te Huil staat het water in de welputten ongeveer 7 M. bene den het gewone peil. Op de sportterreinen in de openbare parken mag tot nader order niet gespoten of gespoeld wor den. Te Maidstone moet men het water voor huiselyk gebruik en voor de boerdery van ver aan voeren. Manchester heeft nog maar voor eeD maand water. Nog nooit is de voorraad zoo gering geweest. In Norfolk verwacht men de volgende maand melkschaarsch te, als het gras niet spoedig van overvloedige regens bijkomt. In Essex verschroeit het aard appelgewas, de suikerbieten beloven een armzalig beschot. In Worcestershire zijn de boeren beducht voor een ernstig gebrek aan stroo in den komen den winter. In Yorkshire zijn de vijvers bijna droog en het gras ver zengd. China—Rnsland ken niet bekend zijn, in elk geval onbevredigend voor de regeering. Want nog steeds fungeert de zg. Christen-generaal Feng als de man op den achtergrond, wiens in actie komen wellicht aan het geheele staatsbestel een veranderd voorkomen vermag te geven. Alleen dit zou reeds voldoende zijn om klaar en duidelijk te doen uitkomen, hoe gevaarlijk het door Nanking gespeelde spel is, gezien de omstandigheden. Daarbij kun nen de gouverneurs van Shantung en Mantsjoerije dan nog buiten beschouwing worden gelaten, ofschoon ook hun gezindheid jegens de regeering van het grootste belang is. En deze is niet onverdeeld gunstig. Alles bijeen genomen moet worden geconstateerd, dat de actie van Nanking een hoogst gewaagd avontuur is, waarvan de afloop op z'n zachtst uitgedrukt zeer twijfelachtig is. En vergeefs speuren we naar hetgeen achter dit optreden schuilt en welke oorzaken daartoe geleid hebben. Of zou er naievelijk op gerekend zijn, dat de groote mogendheden wel tusschenbeide zouden komen om de aangerichte verwarring weer te hersteilen? Maar ook dan zal de Nankingregeering hebber, in te binden en concessies moeten doen. Het probleem van het Verre Oosten is er de laatste dagen niet gemakkelijk op geworden en hoe ook opgelost, belooft het voor het huidige Chineesche bewind weinig goeds. Staatssecretaris Stimson deelde mede, dat de regeering van de Vereenigde Staten zich in ver binding heeft gesteld met de ge zanten van Engeland, Frankrijk en Japan voor een gemeenschap pelijke stap van deze mogend heden om een Russisch-Chinee- schen oorlog te voorkomen. De aanspraken van beide volkeren zijn van dien aard, dat ze aan een scheidsgerecht ter oplossing zouden kunnen worden voorge legd. Stimson denkt de bemiddeling zoodanig in te leiden, dat Frank rijk de eerste diplomatieke stap doet bij de Sovjet regeering, daar Amerika geen betrekkingen met de Sovjet Unie onderhoudt. Ame rika zal bemiddelingspogingen bij de Nanking regeering doen. De Nanking-regeering heeft ook troepen gezonden naar de Rus- sisch-Chineesche grens in de na bijheid van Turkestan. De troe pen zijn reeds in Kaschgar aan gekomen, in welke stad de staat van beleg is afgekondigd. De grens is door de Chineezen ver sperd en ook de overige verbin dingen zijn verbroken Volgens particuliere berichten heeft de Mongoolsche regeering een gedeeltelijke mobilisatie be volen, als gevolg waarvan 27.000 goed gewapende soldaten onder bevel van Russische officieren naar de Mongoolsch-Chineesche grenzen zijn gezonden. Naar ver der verluid heeft de Mongoolsche regeering de niet-officieële ver tegenwoordigers der Nanking regeering uit Urga verbannen. Een bevestiging dezer berichten van Russische zijde kon nog niet worden verkregen. neesche afdeeling cavalerie con stateerde, dat het echter niet een troep Russen was, doch een Chineesche communistische groep Van de laatsten werden 19 man nen doodgeschoten. De protestbeweging tegen het bezetten door China van den Oosterspoorweg breidt zich uit over de geheele Sowjet-Unie. In de fabrieken te Moskou, Leningrad en andere steden zijn inschrijvingen geopend tot het vormen van een fonds voor het bouwen van vliegtuigen, tanks en oorlogsschepen. De „Times" meldt in een be richt uit Washington, dat men in bevoegde Amerikaansche krin gen hoop koestert, dat de Ame rikaansche bemiddelingspoging goede kans van slagen zal heb ben. Het aantal personen, dat overtuigd is, dat vijandelijkhe den op groote schaal vermeden zullen kunnen worden is zeer groot. Te Washington hoopt men zelfs, dat op 24 Juli a.s., den dag, waarop het Kellogg- pact in werking treedt, reeds op grond van dit pact een ver gelijk zal kunnen worden ge troffen, zoodat deze dag gevierd zal kunnen worden als de eerste dag, dat door het Kelloggpact reeds een belangrijk succes werd geboekt. Men herinnert daarbij eraan, dat men ook in den strijd tusschen Paraguay en Brazilië het pact met succes hoopt toe te passen, De Amerikaansche bemiddeling is in de eerste plaats gebaseerd op artikel II van de in December 1921 te Washington gesloten Vier-mo- gendhedenovereenkomst,tusschen het Britsche Imperium, Frank rijk, Japan en de Ver. Staten, betreffende het handhaven van den algemeenen vrede in het Verre Oosten en in het bijzonder het waarborgen van de veilig heid der bezittingen der vier contracteerende staten in deze gebieden. In genoemd artikel wordt bepaald, dat in geval van bedreiging van den vrede in deze gebieden of bij gevaar van een aanval de vier mogend heden zich met elkaar in ver binding stellen en met elkaar in verbinding stellen en met elkaar beraden, welke maatrege len in de gegeven omstandig heden met de grootste kans op succes kunnen worden getroffen Ontwapening te zee. Het Japansche kabinet heeft zich naar gemeld wordt bezig gehouden met het vraagstuk deV vlootbeperking. Na uitvoerige mededeelingen van den minister van buitenlandsche zaken, Shide- hare, heeft het kabinet, naar van zeer goed ingelichte zijde wordt medegedeeld, op de volgende hoofdpunten omtrent dejapansche vlootpolitiek overeenstemming be reikt. zaad f 15,— Af 16,Blauwmaan- zaad fa fGroen Vlas f ,10 a f,11. Gebookt Vlas f 12,af,15 Gezwingeld Vlas f 0,80 a f 0.90 Aardappels f2,00 a f2,50. Stroo f 19,- k f21,— Koolzaad fAf Mosterdzaad f a f— Boter f 1,65 a f 1,70 Eieren f6,— a f6,50. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jI. waren de prijzen als volgt Tarwe f 12,50 A f 13,—Rogge f 11.0 A f 11,25. Wintergerst f 10,— k f 11.—. Zomerg. f 10.— A f 11 Haver f 10.— a f 10,25. Erwten '4. a f 15,Paardenboonen f 12.— a f 13.— Duivenboonen '4. a f 15. - Witteboonen J a f Bruineboonen f20. a f23.Boekweit f a f'—Lijnzaad f 15.— a f 16,—. Blauw Maanzaad f a fMosterdzaad f a f—Groen Vlas f—a fGebookt Vlas f -.a Gezwingeld Vlas f a f—Aardappels fO.— a f Koolzaad f 20.— a f 23.— Stroo f-.— a f-.—Boter f 1.60 a f 1 65. Eieren 26 stuks f 1.56. Slachtvee aangev. 6, verk. 2. Varkens 69, verk. 41. Eier- veiling stuks, per 100 stuks f Alsof de Nankingregeering geen andere zorgen aan het hoofd heeft en de handen overigens geheel vrij, zoo drijft ze het conflict met Rusland op de spits, door in toon en houding elke toenadering reeds bij voorbaat af te wijzen. De oorlogstoebereidselen worden met kracht voortgezet en troepencon centraties aan de grens moeten den indruk wekken, dat China bereid is te vechten voor zijn vermeend goed recht. Wanneer we echter de zaak bekijken met een open oog voor den algemeenen toestand, dan moeten we wel tot de conclusie tomen, dat geheime drijfveeren iet nationalistische bewind in een bepaalde richting voeren. Immers s nauwelijks de generaals-Con* erentie achter den rug, waarbij *etraeht werd den dreigenden burgeroorlog nog tijdig te be* zweren en de uitslag dairvan was, hoewel de gemaakte afsprt- In verband met den gespannen toestand in het Verre Oosten heeft de Japansche minister van buiten landsche zaken de gezanten van Engeland, Frankrijk en Amerika ontvangen. Op last van maarschalk Chang Su Liang is in de drie Ooste lijke provincies van Mandschu rije de oorlogstoestand uitgeroe pen. De communistische partij van China is buiten de wet ge steld, terwijl iedere vorm van communistische propaganda streng vervolgd zal worden Vier cavalerie-regimenten en drie tanks zijn van Charbin naar Chailar vertrokken. Naar omtrent het eerste treffen nabij Sachaljan wordt gemeld, heeft In den afgeloopen nacht een troep, met twee machine geweren gewapend, de Chinee sche grens overschreden om te trachten de verbinding met Sa chaljan te verbreken. Een Ghi- is vanaf 25 Juli a.s. wederom te spreken te AXEL, Donderdags van 12 30—14 30. (maat 2 M. lang bij 1.60 breed) worden met het warme weer aan spotprijzen. Aanbevelend, 2 BUISKACHELS, waarvan 1 zoo goed als nieuw (vernikkeld), 2 HANGLAMPEN (petroleum) 2 groote SPIEGELS, 1 ronde TAFEL, 1 Pluimen BED, 1 RE GULATEUR en nog enkele HUIS HOUDELIJKE ARTIKELEN. Te bevragen na 7 uur 's avonds en 's Zaterdagsmiddags bij (AC VERBRUGGEN, Oudeweg. voor worden door ons geleverd aan dezelfde prijzen van de Uitgevers. TEVENS 4 Japan zal de eenvoudigste I met en zonder voorlijn. methode tot bereiking van het J. C. VINK, Boekhandel. doel der ontwapening te zee steunen- 'Nu niet naar maar naar de waar ge bij M. SCHIEMAN voor f 1,25 mooie 1. Japan is bereid, deel te nemen aan een nieuwe conferen tie voor de ontwapening ter zee, die tot doel heejt een positieve ver mindering van'de bewapeningen ter zee en niet uitsluitend beper king. 2. Japan is bereid, het vast stellen van de plaats, waar deze conferentie bijeen zal komen, over te laten, evenals andere bij zonderheden tot nadere regeling, aan de besprekingen omtrent de vlootkwestie tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. 3. Japan wenscht zulk een conferentie niet op Japanschen bodem. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 12,k f 13,Rogge f 10 A f 11.Wintergerst f f—Zomergerst f a f Haver f -,- k f Erwten f 14,— A f 15,—. Paarden* boonenf 4 f Duiven* boonen f -,- A f Bruine* i boonen I 4 f Lijn* kunt koopen. Door Zon Verbrande Huid. Doorzitten bij Wielrijden en Stuk- loopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met rivKEl Doos 30-60 Tube 80 ct. Bij Apoth en Drogisten DEKENS

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 3