-kuttiC-aij/i vun-tic êtaye£u&6die Mijnhardt's Zenuwtabletten Binnenland. SLAPELOOS Naar buiten in de heerlijke frissche natuur! Bedenk, dat slechts Persil Uw zomerkleed een schoone frissche tint geeft! Spr. behandelde de bevoegd heden van de waterschappen, ge meenten, provincie en Rijk, welke in de wet zijn vastgelegd, in be trekking tot onteigening. Zoo moet aan onteigening altijd een wet voorafgaan, die deze recht vaardigt in 't algemeen belang, waarna dan waardebepaling plaats heeft door schattingscommissie. Bij uitzondering kunnen daartoe ook koninklijke besluiten worden genomen, zooals fe voor dijken en vestingbouw. 2e bij watersnood. 3e voor aardhaling. Vervolgens behandelde spr. de beperking in de uitoefening van het eigendomsrecht, welke in reglementen kan worden vastge legd, doch niet in strijd met de grondwet mag zijn. Verschillende gevallen uit de praktijk werden besproken en het bleek daaruit, dat de wetgever niet altijd den billijken of wen- schelijken weg bewandelt, wat dan processen veroorzaakt en waarbij advocaten soms genoopt zijn tegen hun eigen inzicht in te pleiten niet alleen, maar zelfs de Hooge Raad soms een andere opvatting heeft, dan in de wet is vastgelegd. (Prachtige wetgeving). Ofschoon voor leeken droog, was toch de rede om van te smullen voor degenen, die in het eigendomsrecht eenigszins zijn ingewijd. Aan een verzoek om deze te publiceeren zal worden voldaan. Bij de omvraag werd ter sprake gebracht het veer ZijpeAnna Jacobapolder, en een reeds veel besproken misstand, die daar de bevolking tart en welke blijkens de bespreking niet gemakkelijk is op te lossen, daar reeds Prov. en Landsbestuur zich hiermede geruimen tijd inlaten. Veel tijd ging verloren door het debat over die kwestie gevoerd. Hierna werd door den heer jhr. Boreel, ingenier van den polder Walcheren, een korte be schrijving gegeven van het ont staan van schade aan zeedijken, zulks in verband met een tocht naar den Westkappelschen dijk, waar men zou bezichtigen de herstellingswerken, welke door de Novemberstormen noodig waren gebleken, toen over dui zenden meters de bazaltglooiïng was weggeslagen en duizenden zakken zand als tijdelijken maat regel het gevaar moesten bezwe ren. De kosten van dit werk waren 1354.000, neerkomend op een geschot van f 20 per H. A., wat de ingelanden niet aange naam was. Na een gezelligen maaltijd, waarbij woorden van vriendschap door een heildronk werden ge volgd, werd in auto's en auto cars de tocht naar Westkapelle gemaakt. Met waardeering werd daar getuigenis afgelegd van de vindingrijke en knappe middelen, die onze ingenieurs en water bouwkundigen te baat nemen om onze landerijen te beschutten tegen de verwoede aanvallen der beukende golven. Dit laatste hebben we echter van hooren zeggen. Qezien de tijd, zouden we dien dag niet meer thuis geweest zijn, indien we dezen tocht hadden meege maakt en men vergeve ons, als wij er geen nachtverblijf voor over hadden, waar zelfs de direct belanghebbenden uit Zeeuwsch- Vlaanderen door hunne afwezig heid schitterden. We stelden dit verslag uit, daar men ons de feestrede van den voorzitter had toegezegd. Nu deze niet tijdig gereedkwam, achtten we langer wachten niet gewenscht. Colfjn geen Tweede Kamerlid Naar verluidt moet het niet in de bedoeling van den leider der Anti-Revolutionaire partij, den heer H. Colijn liggen, om in de Tweede Kamer, waarin hij op de Friesche lijst gekozen is, zitting te nemen maar lid te blijven van de Eerste Kamer. Als zijn op volger zou dan in de Tweede Kamer zitting nemen de heer A. Amelink, te Utrecht, secretaris van het Chr. N. V. V. Afgezien van het feit, of werke lijk de heer Colijn zijn zetel al of niet zal innemen en aange nomen, dat zulke praktijken ook in andere partijen dan de Anti- Revolutionaire voorkomen, vragen we ons af, of dat eigenlijk geen misleiding der kiezers is. Men neemt een voorman met een klinkenden naam, die dan ook door de goegemeente om die reden veelal wordt gestemd, doch later blijkt men den man te heb ben gekozen, die zijn plaats in neemt. Zou het niet wenschelijk zijn, om de heeren, die een Candida- tuur aanvaarden, ook werkelijk te verplichten, den zetel in te nemen, waarvoor zij worden ge kozen, behoudens dan gezond heidsredenen Ds. A. Merkelijn, missionair predikant te Magelang vanwege de Qereform. kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg ver trekt volgende week weer naar zijn arbeidsveld. De kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Graven- hage-West had hem uitgenoodigd Zondagmorgen in een^der dien sten in de Nieuwe Zuiderkerk te willen leiden. Ds. Merkelijn sprak over Matth. 13 31 en 32. Jeugdbescherming, Men vestigt de aandacht op het volgende Naar aanleiding van het feit, dat ouders van groote gezinnen in dezen drukken zomertijd nogal eens trachten hunne inkomsten te vermeerderen door hunne leer plichtige kinderen arbeid te laten verrichten in loontrekkenden dienst, voor erwten plukken, bes sen trekken, enz. is het niet overbodig in het algemeen te waarschuwen tegen overtreding van de Leerplichtwet zoowel als van de arbeidswet. Niet alleen de ouders, maar ook de werkgevers stellen zich op die wijze bloot aan vervolging door de Rijkspolitie. Ingezonden Mededeelingen Onrustig en Overspannen. Ge bruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. en Drogisten. Bij Apoth. AXEL, 19 Juli 1929. Het prachtige zomerweer lokt weer degenen, die tijd en lust hebben „naar buiten". En wat valt er weer te genieten van het landelijk schoon, waar geen bergen of heuvelen het uitzicht beletten, geen wit-beschuimde baren het zonlicht verblindend weerkaatsen, maar waar golvend graan onze oogen bekoren, groe nende boomen en gebladerte den helblauwen hoiizon breken, waar we de nijvere landlieden in ploegen, jong en oud, mannen en vrouwen en de laatsten in typische kleedij bezig zien aan het werk, dat het seizoen mee brengt. En dat zulks een gezonde arbeid is, moge blijken uit den hoogen ouderdom, die over het algemeen wordt bereikt door veldarbeiders en door de krach ten, die hen nog op hoogen leeftijd in de gelegenheid stellen zulk een arbeid te verrichten, die aan veel jongeren onmoge lijk zou zijn. Zoo vernemen we heden nog, dat een veldarbeider van 79 jaar nog 500 tot 600 schrangen behaalde bij het vlas- trekken. Och laat ons zijn naam ook maar noemen, hij mag er trotsch op zijn. Het is Abs. Wijna, die alzoo mannen in de kracht van hun leven het voorbeeld gaf en met een ijver, dat hij zelfs zijn spijt uitdrukte, heden niet te kunnen trekken, omdat de werkgever het noodig achtte, dat ook voor het binden tijd geno men moest worden. Maar het is wel een sterk staaltje van arbeids- lust en het ware gewenscht, dat iemand op zoo'n leeftijd voor zulk een prestatie een extraatje ten deel viel. Ook hier zal wel gedacht zijn aan „geld verzoent den arbeid". Dat nu hij, die er van profiteert, denke, dat zoo'n man zijn loon dubbel waard is. Het geval te Spui. Wat betreft de paedagogische behandeling, of mishandeling (e Spui, vernemen we nader, dat dit bericht berust op een ver keerden uitleg van zaken. Het bedoelde kind had het nl. den onderwijzer K. heelemaal niet lastig gemaakt en deed dat ook nimmer. Er was alleen een klein ongeval gebeurd bij het spelen. De heer K. had den bedoelden jongen een touw om de hand gedaan, waarna eenige jongens, zonder dat dhr. K. dit verhoeden kon eensklaps zoodanig aan het touw rukten, dat de hand eenigs zins ontveld werd. De vader hierover verstoord, deed aangifte bij de politie, doch ook deze achtte het geval van geen ernstigen aard en gaf den man in overweging om bij het schoolbestuur en het hoofd te rade te gaan, doch tevergeefs. Alzoo ts verbaal opgemaakt, maar waarschijnlijk met geen ander resultaat, dan dat een reisje naar Middelburg zal worden ge maakt en het Rijk eenige kosten zal hebben aan administratie en vergoeding. Aan de Chr. School te Spui is thans definitief benoemd dhr. C. Kolijn, thans tijdelijk onder wijzer en mejuffr. R. Leene, Den Haag, voor tijdelijk. Te Breda slaagde voor het Mulo-examen A. Dierickx, Y. Ver planken, A. v. d. Weijer allen te Hulst. Te Koewacht is een korf balclub opgericht onder den naam van „Tot ons Pleizier", („T. O. P."). Tot presidente werd gekozen mej. A. Dierick, tot secretaresse mej. A. de Vuijst en tot penningmeesteres mej. H. Dierick. Overgangsexamens. Bij de te Ter Neuzen gehru ien overgangs-examens aan de R. H. B. S. aldaar zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse: C. A. J. Bruggeman, Bosch- kapelleW. J. d'Hooge, Philip pine; J. W. v. d. Giessen, Ter Neuzen M. C Goossen, Othene A. L. Maas, Kloosterzande C. J. Malipaard, Ter Neuzen; P. A Neeteson Jzn., Kloosterzande; P. A. Neeteson PznSas van Gent; ja. Ca. M. van Sprang, Ter Neuzen; L. Stolk, Zaamslag J. Tollenaar, Zaamslag; L. A. Vinke, Hontenisse; R L. Visser, Ter Neuzen P. Zonnevijlle, Axel. Afgewezen 4. Van de 2e naar de 3e klasse L. Deij, AxelJ. J. Dieleman, Axel; Aa. de Groot, Hulst; J A. C. Kroon, Ter Neuzen M. Kroon, Ter Neuzen; J. Leunis, Ter Neu zen W. Maas, Kloosterzande J. K. A. Molema, Ter Neuzen; A. C- Rijnberg, Ter Neuzen P. J. van Sprang, Ter Neuzen; G. v. d. Straaten, Ter Neuzen; Aa Ha. v. d. Valk, Ter Neuzen; G. R. Visser, Ter Neuzen; W. Wes terhof, Ter Neuzen; D. Wolfert, Ter Neuzen; M Zegers, Axel; Ja. Zonnevijlle, Ter Neuzen. Afgewezen 2. Van de 3e naar de 4e klasse J. J. Augusteijn, AxelH. W. Balfoort, Ter NeuzenAta. Da. Ja. de Bel, Sas van GentNy A. Buthfer, Ter Neuzen H. H. S. de Caluwé, WestdorpeP. J. Harte, AxelJ. van Hellemond, HulstD. A. Louwerse, St. Jan- steen J. de Ridder, Ter Neuze Ma. Pa. A. Stoutjesdijk, Kaptlle brug; A. Will, Ter Neuzen; H. L. J. Willemsen (met lof), Ter Neuzen. Afgewezen 2. Van de 4e naar de 5e klasse L. E. Cornelissen, Ter Neuzen Ja. Dekker, Borssele;K v. Helle mond, Hulst; Aa. Ma. Kroon, Ter Neuzen; D. Tollenaar, Zaamslag J. H. van der Valk, Ter Neuzen. Afgewezengeen. De heer J. W. Mazure, thans opzichter bij de Zuider zeewerken te Kolhorn, vroeger te Axel, is benoemd tot gemeenie- opzichter te Colijnsplaat. Het kanaal Axel Hulst. Op de vraag van den heer Kortenhorst, betreffende den aan leg van een kanaal van Hulst naar Axelsche Sassing, heeft de lieer Van der Vegte, Minister van Waterstaat het volgende geant woord „Omtrent den aanleg van een kanaal van Hulst naar Axelsche Sassing zijn verschillende rap porten ontvangen, doch het onder zoek is hiermede nog niet geëin digd, zoodat nog geen beslissing kon worden gt nomen." Onze indruk is, dat Z Exc. het wel aan zijn opvolger zal over laten, temeer nu voor Terneuzen zulke kostbare havenwerken zijn toegezegd en daardoor aan Z. Vlaanderen weer een deel van het Staatsbudget is afgestaan. We weten niet of aan de gemeente Terneuzen ook gevraagd is, wat belanghebbenden voor die werken over hebben, zooals dit werd ge vraagd in betrekking tot den aan leg van het bedoelde kanaal. Dinsdag had de werkman E. P. van Sas van Gent werk zaam aan de nieuwe fabriek te Sluiskil het ongeluk zijn been te breken. Overgebracht naar de R. K. Verpleging is het been door Dokter Puylaert gezet» Voor het eindexamen R. H. B. S. te Oostburg zijn geslaagd voor afdeeling A alle candidden, nl. de dames A. van Eidik Thieme te Oostburg, Ja. Bcerens te Zuid- zande en de heeren J. A. P. Man- have te Zuidzande, J. M. Wil lemsen te Schoondijke en S. A. van Hal te Sluis. Voor de afd. B. slaagden J. de Vuyst, Breskens, G. H. Beu- ningh, Groede, L. C. Tol, Bres kens, I. A. Brakman, Oostburg, J M. Scholte, Sluis (St. Anna ter Muiden), P. A. Neeteson, Cadzar.d, P. S. Schippers, Aar denburg en Marie H. J. van Griethuijsen, Groede. Te Philippine werden bij den landbouwer V. een 50 witte kuikens vermist, niettegenstaande het hok met een slot was afge sloten. Te Sluiskil zou een ventje van 3 jaar, dat op een kolenboot thuisbehoort, over de loopplank aan wal stappen. Hij verloor het evenwicht en tuimelde in het kanaal. Gelukkig was zijn vader in de buurt, die het kind nog van een wissen dood mocht redden. De heer H. de Meijer Fz., van Terneuzen, is aan de Hoo- gere Handelsschool te Antwerpen met onderscheiding geslaagd voor het examen der hoogste klasse en heeft daardoor verworven het Licentitaat in de commercieele, maritieme en consulaire weten schappen. Geslaagd te Vlissingen voor het examen kommies eerste kl. de heeren de Mul en Kleijn, beiden te Sas van Gent. Opgepast. Nu sedert gisteren de nieuwe rijwiel-belastingplaatjes (1929— 1930) aan het Postkantoor ver krijgbaar zijn, wordt door vele de vraag gesteld of men dit plaatje nu direct op het rijwiel kan bevestigen en het oude ver wijderen. Dit laatste nu is niet het geval. Tot en met 31 Juli moet men het plaatje 1928 1929 op het rijwiel hebben en mag dus eerst in den avond van 31 Juli, of althans nadat men in de maand Juli voor het laatst op zijn rijwiel is uitgeweest, het oude plaatje verwijderen. Reeds in de eerste dagen van Augustus zal scherpe controle worden gehouden, of ieder een nieuw plaatje heeft en juist daarom worden de plaatjes nu reeds verkrijgbaar gesteld. Rijdt men nu met een nienw plaatje zonder dat een oud aanwezig is op het rijwiel, dan heeft men groot gevaar te worden verbali- seerd. Men verwijdere dus het oude plaatje niet vóór 31 Juli. Navordering Invalidfteits- premlo. De aandacht van belangheb benden wordt er nogmaals op gevestigd, dat door de laatste wijziging van de Invaliditeits wet, bij navordering van onvol doende premie, deze premie wordt verhoogd met 10 pCt. Het is dus van het grootste belang de zegels van de juiste waarde op tijd te plakken. Vrederaat. Woensdag werd te Bergen op Zoom de 25e jaarvergadering ge* houden van de Ver. tot Chr. ver4 zorging van krankzinnigen, welke zeer druk bezocht was. Met het oog op het feit, dat de stichting £enig importeur EL Ostermann Co a Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei Cie. A. G., Diisseldorf

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2