Binnenland. Rechtszaken. Zenuwstillend Mijnhardt's Zenuwtabletten Gemengd Nieuws. ning in, een groot onheil te voorkomen. Roeibooten hadden het zwaar te verantwoorden. De Berlijnsche koopman Fritz Labuhn is uit een roeiboot ge slagen en om het leven geko men. Zijn lijk is nog niet ge vonden. Bij Straubing werd een man met paard en wagen in de rivier geworpen en kwam om het leven. De treinenloop was volkomen in de war. Uit Budapest wordt gemeld, dat met den storm een massa sprinkhanen zijn komen aanvlie gen, zoowel daar ter stede als te Fuenfkirchen. In deze laatste plaats werd door een sprink haan, die tusschen twee draden van de electriciteitsfabriek ging zitten, kortsluiting veroorzaakt, waardoor de heele stad een tijd lang in duisternis werd gehuld. Evenals Franken en de Ober- pfalz, heeft ook het gebied van Munchen van zwaar noodweer te lijden gehad, gepaard met storm en hagelslag waardoor groote schade is aangericht. Langs den weg van Landau naar Straubing zijn alle boomen ont worsteld en de telegraafpalen omvergeworpen. Een hevig onweder, dat boven Dresden losbarstte, heeft groote schade aangericht. De brand weer werd bijna 300 maal ge alarmeerd, daar de straten over stroomd waren en de kelders onderliepen. Zware kastanjeboo- men werden ontworteld en vie len op tramdraden, waardoor het verkeer verbroken werd. Is uw kruidenier te duur Gelijk bekend, is vanwege de Sub-commissie uit de commissie voor Economische Poiitiek, waar van de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid voorzitter is, een onderzoek gaande naar de prijsvorming in het distribu tieproces. Teneinde te voorkomen, dat buitenstaanders uit de winst marges voor de afzonderlijke artikelen, zooals deze door het onderzoek bekend zouden wor den, verkeerde conclusiën zou den trekken omtrent de winsten in het kruideniersbedrijf in het algemeen, stelde men zich op het standpunt, dat het onder zoek naar de prijsvorming der gekozen artikelen diende te ge schieden in het kader van een onderzoek naar den toestand van den detailhandel van kruide nierswaren in zijn geheel. Bij wijze van proef werd eerst Den Haag bewerkt, contact werd gezocht met de organisaties uit het kruideniersbedrijf, die haar medewerking voor het onder zoek toezegde. Nadat vervolgens de georganiseerden met vragen lijsten en persoonlijke bezoeken bewerkt waren werd evenzoo gehandeld met een aantal onge organiseerden, wier winkels ge legen zijn in een tevoren afge bakende wijk. Daarna werd het onderzoek op dezelfde wijze vervolgd te Amsterdam, vervol gens te Putten (G.) als type van een geïsoleerde plattelandsge meente, te Oude Pekela, als een ver van de groote centra gelegen fabrieksdorp met talrijke arbei dersbevolking, Tilburg, waar naast een talrijke arbeidersbe volking, ook de middenstand behoorlijk vertegenwoordigd is en te Brunssum, als groot mijn werkersdorp. De netto-winsten van de te 's Gravenhage bezochte winkels varieeren van 0.5 tot 12.3 pCt terwijl één zaak een tekort op leverde van 2.5 pCt. van den omzet. De gemiddelde bruto winst was te Amsterdam voor ongeorganiseerden 16 4 pCt., voor georganiseerden 15.3 pCt voor coöperatieve en groote win kelbedrijven 181 pCt. In Til burg bleek de gemiddelde bruto winst 162 pCt., te Brunssum 12.9 en te Oude Pekela 12.6 pCt. Uit tabellarische gegevens blijkt dat van 47 kruideniers te 's Gra venhage 25 een netto-winst maakten, waarvan het bedrag b|eef beneden het loon van een arbeider in het particuliere be drijf. Ten slotte wordt gepoogd een overzicht te krijgen van het aantal in Nederland gevestigde kruideniers, dat naar schatting ca. 29000 bedraagt, dit is één kruidenier op 260 inwoners. Berekend wordt, dat de jaar omzet aan kruidenierswaren f 416 millioen bedraagt. Floris Vos. Naar het „Hbld" verneemt, zal de heer Vos in de Kamer aansluiting zoeken bij de Vrijz. Dem., aan welke partij hij zich het nauwst verwant voelt. Officieel onderzoek Op 19 dezer vertrekken naar Curasao de heeren A. Hoorweg, oud-hoofd van de Algemeene Politie in Ned.-lndië, en A H. Bennewitz, oud kol. van het Ned. Ind. leger, oud mil. comm. van Atjeh, (aan wie toegevoegd wordt de inspecteur le klasse der Haagsche politie W. A. Rieken, ten einde ter beschik king van den Gouverneur te worden gesteld voor een admi- nistratief-technisch onderzoek naar het optreden van de mili taire en politioneele autoriteiten op Curasao tijdens den overval in de.vorige maand en aangaan de de functionneering van den inlichtingendienst over dat inci dent. Eeuwfeesten. Te 's-Gravenhage wordt het 100-jarig bestaan gevierd van de regimenten grenadiers en jagers. Gisteren werd parade gehouden op het Malieveld, welke werd bijgewoond door de Koninklijke familie en veel autoriteiten en publiek. H. M. de Koningin hield een toespraak tot de regimenien, waarin Zij met dankbaarheid her innerde aan de trouwe plichts betrachting der regimenten. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer heeft alle leden, die reeds in de voorloopige op gaven genoemd zijn, gekozen verklaard. AXEL, 9 Juli 1929. De lage temperatuur blijft aanhouden. Vooral de vorige week was het abnormaal kcut en kon men eigenlijk evengoed plan maken voor een ijsfeest als voor een zomerdag. Toch viel de keus van de Geref. Jonge- lingsvereeniging hier op het laatste, maar onder voorbehoud, dat men bij ongunstig weer zou retireeren naar de kerk. Deze maatregel is niet overbodig ge bleken, want afgezien van don kere wolken en gure felle wind- stooten, die een stil verblijf bij een overigens pittige leerrede van een predikant op een vlakke weide niet aanlokkelijk maken, gaf een stroomende regenbui de beslissing en werd aangekon digd dat de samenkomst in de Geref. kerk zou plaats hebben Een strop voor de limonade- en kwatta-verkoopers Maar ook de sprekers hadden hier geen talrijk gehoor en zoo is eigenlijk het zomerfeest in 't water gevallen, ofschoon de aan.*; wezigen toch hebben genoten en gesterkt zijn in hun streven. Jn eer hersteld. Met ingang van 1 Augustus a.s. wordt te Axel en te Oost burg weder een post-, telegraaf- en telefoonkantoor gevestigd ter vervanging van de bij wijze van proef gevestigde bijkantoren. Aan het postkantoor alhier is tijdelijk en in los verband aan gesteld als telefoniste mej. R. G. Wiechmann, alhier. Zaterdagavond werd in het café van dhr. P. Boogaert te Kijkuit een vergadering gehouden door de afd. Axel van den Ned. modernen jandarbeidersbond, waarbij dhr. W. Hoogerhuis uit Utrecht een rede hield over de toestanden van vroeger en nu voor de arbeiders in het land- bouwersbedrijf. Muzikale vriendschap. Zaterdag was Zaamslag weer aan de beurt om de muziek korpsen van Axel en Hoek te ontvangen. Evenals enkele weken geleden te Hoek, was het weer ook hier alles behalve zomersch. Koude j regenbuien maakten het feestje niet aanlokkelijk. Maar de muzi kanten en bestuursleden storen zich er niet aan en zijn als oude gedienden trouw op hun post. Het verloop kregen we weer in dichtmaat, als hieronder ver meld. DRIEMANSCHAP. Waar Axel, Zaamslag en den Hoek De handen samenslaan, Ontstaat, door Kunst bijeengebracht, Door ieder als om strijd betracht, Een broederband Dit is de aanhef van 't verslag, Dat drie jaar achtereen In d' Axelsche Courant verscheen. Wat vliegt die tijd toch heen Reeds drie jaar staat het Driemanschap Als hechte rots in zee En staat elkaar getrouw ter zij' AI valt het soms niet mee Om aan zijn plichten te voldoen Want dikwijls werkt het weer Als echte rabat-joie verkeerd, Drukt de gemoederen neer. Maar't Driemanschap slaat men nietzoo Gemakkelijk uit het veld. En was 6 Juli weer op post In Zaamslag. Weinig geld Kost het met de Zeeuwsch-Vl. tram Voor vier en twintig cent Is men er heen en ook retour, Maar..met de heele bend'. Het feest had zijn gewoon verloop De rondgang werd gemaakt. Waarbij één van de kleine troms Door 'n motor werd geraakt. Persoonlijk ongeluk kwam daar Gelukkig niet bij voor. De stoet had ook geen oponthoud Trok musiceerend door. Maar 't slagvel van den trommel werd Verscheurd door ruw geweld De trom. die niet meer bruikbaar was, Werd buiten dienst gesteld Op 't dorpsplein vóór den ingang van De Protestantsche Kerk Werd de ensemble-marsch gespeeld Men leverde goed werk Die marschen vallen in den smaak Van 't kunstminnend publiek. En worden enthousiast vertolkt Door 't Driemanschap-Muziek. Het eerst trad De Volharding op De groen-omringde tent, Daarna kwam dat van Hoek aan beurt. Dat is men zoo gewend Concordia gaf t laatst concert Van acht tot half tien. En ieder deed om strijd zijn best Om maar iets goeds te biên. Ter bovenzaal van C. de Regt Kwam het Bestuur bijeen, Besprak t belang van t Driemanschap, En om diverse reên Werd dadelijk na d' ensemble-marsch Vergadering belegd; 'k Mag uit de school niet klappen wat Daarin wel werd gezegd, Maar dit is zeker dat t Verbond Op hechten grondslag rust.... Na nog een uur gezelligheid Ging men tevreê ter rust. Geen enk'le wanklank werd gehoord Gedurende het feest, En voor de neringdoenden is 't Een goede dag geweest Wij wenschen dat het Drtemanschap Nog jaren blijv' bestaan! Maarhaal er nooit een vierde bij. Want dan is 't naar de maan. EEN AXELAAR. werpen mooier dan de dieren tuinTe meer, als deze bezocht wordt onder begeleiding van on derwijzers, die van elk dier in 't bijzonder weten te vertellen de eigenschappen en merkwaardig heden. Dan is het eigenlijk voor volwassenen nog een extra ge not en zoo kwam het, dat groot en klein zeer voldaan de terug reis aanvaardden en wij hier als tolk optreden, als we de onder wijzers namens de reisgenooten danken voor dat werk. Want heusch, ouders, zoo'n dag, hoe aangenaam en leerzaam voor de kleinen, is voor den onderwij zer, als hij zich er mee bemoeien wil, geen vacantiedag, maar een schooldag in open lucht, metals rooster één vak aanschouwings- onderwijs en dus minstens even veel eischend, als de overige dagen. Er is echter de lichtzijde aan verbonden, dat het alles gemoe delijk gaat en hij die van zijn kinderen (leerlingen) houden kan, minstens evenveel genieten zal als een ouder, die zijn kinderen gaarne gelukkig ziet. Daarom deed het goed te vernemen, dat voor allen de perzik naar meer smaakte. - De heer L J. den Hollan der Jr., te Middelharnis, vroeger te Axel, is geslaagd voor het eindexamen 5-jarige H. B S. Aan de Bijzondere Kweek school te Etten en Leur slaagde voor het examen akte L. O. mej M R. Willaert te Clinge. Bij afbraak eener oude woning aan de Markt te Oost burg werden eenige oude mun ten gevonden van ruim 100 jaar geleden, nl. eenige gouden tien tjes met de beeltenis van Koning Willem I, benevens een zestal 5-francs en 5 Lire stukken van 1811 tot 1820 Een aardige mee valler voor de werklui, die van den tegenwoordigen eigenaar den buit mochten verdeelen. Ds. S. H. J. Voors, te Zierikzee heeft voor een beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Terneuzen bedankt. Gevonden. Zilveren broche. Inlichtingen bij den heer A. Coumou, Prins Hendrikstr. neemt Rapide de leiding. Nog worden mooie vrije kansen ge boden, doch zonder succes. Na de rust weer hetzelfde spel, hoe wel T. S. C.'s middenvak iets beter. Vele mooie kansen wor den Rapide geboden, doch dj bal wil niet in de mand, waarbij ook de wind van invloed is, Rapide geeft de verdediging zwaar werk, terwijl de Axelsche verdediging daarentegen de aan vallen op haar doel steeds weet te onderscheppen. Een toege- kenden strafworp wordt door T, S. C. gemist, en zoo verliest zij haar eenige kans om gelijk te maken. Het schot gaat ver naast, Met 1—0 in Rapide's voordeel eindigt deze wedstrijd, waarin door beide partijen hard gewerkt is. Toch had de thuisclub meer doelpunten verdiend, gezien haar overwicht op de gasten en het is te voorzien, dat als Rapide hetzelfde spel tegen de tegen standers geeft met minder pech en meer punten zij in de com petitie wel een goed figuur maken zal. Sportnieuws. Axel, 6 Juli 1929 Ingezonden Mededaelingen en Zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Van Spul. Vrijdag maakten de leerlingen van de hoogste klassen en het onderwijzend personeel van de bijzondere school alhier een schoolreisje per autobus naar Antwerpen. De bus van dhr. Dieleman te Kijkuit was meer dan vol, doch onder de over tuiging, dat hel beter moeilijk gereden dan makkelijk geloopen was en kort bij elkander aan de temperatuur ten goede kwam, reed men opgewekt verder en gingen de velden en weiden, kasteelen en stulpen als op een film het oog voorbij, tot men zonder eenige stoornis de Schel- destad bereikte. Voor museumbezoek is de Vrijdag een minder geschikte dag, wegens den schoonmaak, maar buiten dat geeft Antwerpen in zijn mooie gebouwen, parken en pleinen toch nog zeer veel merkwaardigs te genieten voor wie er oog voor heeft. En wat is nu voor schooljeugd in An(- Voor de zesde maal sedert haar bestaan speelde het eerste elftal der V. V. Axel Zondag alhier een wedstrijd tegen Rust Roest van Brugge en evenals in de vooraf gaande wedstrijden konden ook thans onze stadgenooten het niet tot een overwinning brengen, of schoon de kans daarop bij de rust schitterend was. In de eerste helft hadden de Oranjemannen kranig volgehouden, ofschoon ze tegen sterken wind in speelden De sland was toen 1 1 en alge meen werd in de tweede helft een Axelsche overwinning ver wacht. Doch, zoo goed als Axel vóór de rust speelde, zoo slecht ging het daarna, niettegenstaande het windvoordeel. Spoedig wist Rust Roest den stand tot 3—1 op te voeren en daardoor vrijwel het vonnis aan Axel te voltrekken. Alle spanning was geweken wel deden onze stadgenooten nog tal van aanvallen, doch het verband was zoek en het zelfvertrouwen geweken. Rust Roest wist nog eenmaal te doelpunten en alzoo met 4—1 te winnen, waardoor het Brugsche elftal tevens weer beslag legde op een fraaien beker, die door de V. V. Axel was uitgeloofd. Als troostprijs ontving Axel een bekertje, geschonken door eenige jonge leden. Korfbal. Rapide speelde Zaterdag haar eersten wedstrijd voor de com petitie van Z. K. B, op eigen terrein, tegen T. S. C. De gasten hebben den uit worp en doen direct een poging om de Axelsche verdediging te passeeren, hetgeen hun niet ge lukt. Rapide neemt geheel het spel in handen. Haar aanvallen zijn gevaarlijker dan die van T. S. C. A's er 30 min. is gespeeld, Liebermau, De 49 Kamer der Amsterdam- sche Rechtbank, die Vrydag Salomon Liebermann veroordeel de tot 3 jaar gevangenisstraf, wegens opzettelijk uitlokken van bedriegelijke bankbreuk, overwoog in baar vonnis, dat de strafmaat in verband staat met het vermogen der Veendammer dat door Liebermann's toedoen met 4 millioen gulden was ver minderd. Het vertrouwen bjj kleine paudbriethouders in het hypotheekwezen is ernstig ge schokt door het geoeurde met de Veendammer. Wel heelt de rechtbank de overtuiging gekre gen dat het door de verdedigers mrs. Giltsy en Vet en den psychiator dr. Overheek aange voerde argument dat L. niet in staat is een vast plan te volgen, juist is. Bij de behandeling der zaak heeft overigens de recht bank de overtuiging gekregen dat L. zich op detailpunten scherpzinnig wist te verdedigen, doch dat de hoofdzaKen langs hem heen gingen. Instinctief heeft hij zich doen leiden door eigen voordeel en zich daarbij op listige wijze bediend door menschen die de strekking van wat er gebeurde niet ten volle hebben begrepen. In L.'s voor deel pleit, dat verschillende advocaten de handelingen van verdachte met hun gezag heb ben gedekt. Op grond van al deze overweging legde de recht bank L 3 jaar gevangenisstralop. Broedermoord. Te Wollaartsdyk kregen twee broeders van den landbouwer L. twist, die eindigde, toen zy Vrij dagavond ten maaltyd werden geroepen en de 20-jarige E. daaraan gehoor gaf. De 18 ja rige F. scheen echter wrok in het bart te dragen en begat zich naar de schuur, waar een geweer stond. Hij laadde het en schoot op zijn broeder, die doodelyk in het hoofd getroffen neerviel. Naar gemeld wordt wilde F. toen het wapen op zichzelf richten, doch een andere broeder wist dat te voorkomen. E. is daarop naar hel zieken huis ie Goes gebracht en daar Zondag overleden. F. is Zater dagavond gevangen genomen, terwyl de justitie deze diep- treurige wrok in onderzoek heeit. Vrijdagmorgen is op den onbewaakten overweg onder de gemeente Arkel een vrachtauto door een sneltrein gegrepen. Het achterste deel van den auto werd totaal vernield. De bestuur der kwam er met een kleine wonde aan het hoofd af. Vorst ia Indië Tengevolge van het heer» schen van een voor deze ge» westen buitengewoon lage tem» peratuur zijn vele in bet Pen» galengansche gelegen onderne» miugea door de vorit geteisterd)

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2