Hst Geheim. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen No. 28 DINSDAG 9 JULI 1929. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoor middag 11 ure. Franbrtyti op zwart zaad. Weigerende zijn politiek be staan in de waagschaal te stellen, heeft Poincaré de Kamer volle vrijheid gelaten om zich uit te spreken omtrent het vraagstuk der schulden aan Amerika. Had hij daarbij de kwestie van ver trouwen gesteld, dan zou hoogst waarschijnlijk een ontijdig einde zijn gemaakt aan zijn ministeri- eele loopbaan. Nu hij dat niet deed, heeft hij zijne positie voor het oogenblik gered, al blijft de dreiging boven zijn hoofd zweven, zoolang de Kamer zich niet schikt in het onvermijdelijke en toegeeft aan den eisch van Washington om de betaling der Fransche schulden onafhankelijk te stellen van de Duitsche schadevergoe ding. Het als overwinnaar uit den wereldoorlog gekomen Frankrijk beleeft van zijn zege slechts een hoogst matig genoegen. De de preciatie van den franc heeft reeds onzegbare moeilijkheden gescha pen en deze nemen toe, naarmate de geallieerde credieten, destijds verleend om de overwinning te kunnen bevechten, minder ge neigd zijn een streep door de rekening te halen. Misschien zou dit zijn geschied, indien Frankrijk geen miliarden voor zijne bewapening had uit gegeven en aldus eene richting insloeg, geheel tegenovergesteld aan die, welke van Amerikaansche zijde werd begeerd, namelijk die der (gedeeltelijke) ontwapening. Washington redeneert nu als volgt .Wanneer de Fransche regeering zich een zich steeds vergrootend oorlogsbudget permitteert, dient het zulks te doen van eigen mid delen en niet van onze dollars. Als Frankrijk zijn milliarden verslindende leger- en vlootpoli- tiek handhaaft, moet het ook maar zijne schulden betalen en op tijd." Diensvolgens wil Uncle Sam van geen uitstel weten, zoodat de Fransche regeering in de onaan gename positie verkeert, 1 Aug. a.s. tien milliard francs te moeten neertellen, welke ze niet heeft. H:t besluit der Kamer, om alsnog een poging te wagen tot verkrij ging van uitstel heeft geen resul taat opgeleverd en zoo krijgt het binnenkort den deurwaarder op visite, tenzij het zijne houding wijzigt. Daartoe zal het temeer worden gedwongen nu Engeland, de andere groote crediteur, even min bereid is tot groote inschik kelijkheid sinds daar het Labour- bewind is opgetreden. Snowden, de Britsche kanselier van de schatkist, heeft zich althans in dien geest uitgelaten. Op die wijze wordt pressie uitgeoefend om de Fransche be wapeningswoede binnen meer matige perken te houden. Of het helpen zal Engeland. Aan de staking der Engelsche havenarbeiders is een voorloopige regeling getroffen zoodat het werk werd hervat te Leith, Liverpool en Southampton. Te Londen is het conflict ingewikkelder gewor den door een solidariteitsstaking van dokwerkers, doch de ge voerde onderhandelingen wettigen de hoop op een spoedige schik king. De schepen, die tengevolge van de staking worden opgehou den, konden alle vertrekken. Werkloosheid. Reeds jarenlang telt het Engel sche werkloozenleger ongeveer een half millioen man, zonder dat arbeidsgelegenheid voor hen kon worden geschapen. Minister Thomas acht emigratie het voor naamste bestrijdingsmiddel tegen dezen toestand. Z.Exc. gaf een uitvoerige uiteenzetting met betrekking tot de regeeringsvoorstellen tot het verhelpen van de werkloosheid. Hij zeide, dat de uiteindelijke oplossing van het probleem der werkloosheid niet kon worden gescheiden van nijverheid, han del en industrie des lands, doch de ernst van den toestand eischte bizondere maatregelen. Het meest netelige deel van het probleem was dat 400 000 of 500 000 arbeiders, in weerwil van al hun pogingen om werk te vin den, werkloos zijn, in sommige gevallen reeds drie of vier j iren, in het bijzonder in gebieden, waar verlamming van een indu strie de ruïne beteekende van een heel gebied. Immigratie binnen de grenzen van het rijk beschouwt Thomas als een probleem, waarover ter plaatse besprekingen moesten worden gevoerd. Hij zeide voor nemens te zijn om tijdens het recès een bezoek te brengen aan Canada tot het bespreken van de geheele quaestie, Hij verwacht niet, dat er ernstige moeilijkheden tusschen de regeering en de oppositie zouden rijzen over de algemeene wijze van behandeling van het probleem der werkloosheid. De minister heeft aan de spoorwegmaatschappijen plannen voorgelegd tot het electrificeeren van verschillende diensten, uit breiding van ondergrondsche lij nen, verbetering van dokken, en den aanleg van een ceintuur baan voor goederen ter vermij ding van het verkeer door Lon den. Thomas besloot met de mededeeling, dat handelscom missarissen naar de Dominions en de koloniën zullen worden gezonden. Hoop doet leren. In bevoegde Amerikaansche kringen is men van meening, dat er geen enkele reden bestaat voor de eenigszins ontmoedigende berichten, hierop neerkomende dat de diplomatieke onderhande lingen tot vermindering van de bewapeningen ter zee zijn vast- geloopen. Integendeel wijzen alle teekenen er op, dat de bespre kingen op bevredigende wijze worden voortgezet. Aangenomen wordt, dat Mac Donald wellicht spoedig een belangrijke verkla ring terzake zal afleggen. Er schijnt overigens eenige grond te bestaan voor het ver moeden, dat in de Ver. Staten en Groot-Brittannië pogingen worden gedaan ongegronde pes simistische geruchten te belem- meren. De indruk is dat Mac Donald zal mededeelen, dat de marinedeskundigen der vijf ge noemde mogendheden, die trach ten een formule uit te werken om de betrekkelijke sterkte der vloten te meten, zullen bijeen komen, ten einde te trachten het eens te worden over een ge meenschappelijke formule voor een standaardmaat of omtrent een conferentie van politieke vertegenwoordigers der vijf be trokken mogendheden. ttebrek aan arbeidslust. De sovjetregeering heeft, naar uit Moskou aan de „Vossische Zeitung" gemeld wordt, een lange reeks ingrijpende maatregelen ge publiceerd tegen het voornaamste euvel van het Russische econo mische leven, namelijk gebrek aan tucht bij de arbeidersklasse, waarbij het bewustzijn zelf mees ter der fabrieken te zijn geenszins gepaard gaat met een grooter plichtbesef. Door nalatigheid bij den arbeid, gebrek aan acuratesse, traagheid, drankzucht en zeer veelvuldig eigenmachtig vrij ne men wordt het ten uitvoer leggen van de economische plannen zeer in gevaar gebracht. De hiertegen gevoerde propaganda is tot dus ver zonder resultaat gebleven en door samenloop van allerlei eco nomische moeilijkheden in de laatste maanden is de naleving van het productie-program inzake de verstrekking van industrie artikelen aan de boeren en de voedselvoorziening der stedelijke bevolking een gebiedende nood zakelijkheid geworden. De bedoeling der nieuwe be palingen is de controle op de tucht bij den arbeid te verscher pen, maatregelen te nemen tegen het simuleeren van ziekten, het in acht nemen van den werktijd te eischen en een contröle van de arbeidspraestatie tijdens de werkuren in te voeren. Zwaar weer. Een zware regen begeleid door hevige onweders is de vorige week ook boven Engeland losgebroken en heeft een eind gemaakt aan de droogte, welke in vele deelen van het land ern stige gevolgen na zich sleept. Volgens een Wolffbericht uit Neurenberg zijn de plaatsen Oberölsback en Altdorf door een geweldigen hagelstorm geteisterd. Talrijke personen werden door de hagelsteenen min of meer ernstig gekwetst, een boer werd zelfs gedood. Ook de bliksem eischte twee menschenlevens. Verder vielen een heele kudde schapen, talrijke hoenders en andere dieren ten prooi aan de vallende hagelsteenen, die ter hoogte van 30 c M. den grond bedekten. De storm rukte ette lijke daken van de huizen, ver brijzelde ontelbare vensterruiten, ontwortelde tallooze boomen en vernielde over een groote opper vlakte den te velde staanden oogst. De aangerichte schade is niet te overzien. Het noodweer, dat Donderdag geheerscht heeft in Boven-Beie- ren, Neder-Beieren, de Ober- pfalz en de Frankische landen, benevens een gedeelte van Sak sen, heeft zeer veel schade aan gericht. Nu het telefoonverkeer her steld is, komen steeds meer mededeelingen binnen over de verwoestingen, welke doorstorm hagel en bliksem zijn veroor zaakt. Straten, bosschen, akkers en gebouwen hebben voor hon derdduizenden mark schade ge leden. Vooral in de Chiemgau werden vele dorpen geteisterd en braken herhaaldelijk branden uit. Ook Reichenhall werd zwaar gehavend en een alles vernie lende wervelwind streek over de omgeving van Berchtesgaden. Op de Königsee verkeerden vele vaartuigen in groot gevaar. Een motorboot met ongeveer 100 passagiers werd door den storm uit den koers gedreven en van het bovendek werd alles weggespoeld Er ontstond een paniek en de passagiers gingen plat op het dek liggen en riepen luid om hulp. De bemanning slaagde er, met groote inspan- (Wordt vervolgd) AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 34; lk wil uw vertrouwen beantwoorden en beken u, dat ik niet omdieantiqu- teiten op Senkenberg ben gekomen, maar om een spoor te vinden en zoo God wil, heb ik dit gevonden. Nu, hoe bevalt je mijn neef Felix, vroeg Prosper von Rodenbach eenige dagen later aan zijn verloofde, toen ze in 't park wandelden, terwijl de barones den heden voor 't eerst op Mauerberg vertoevenden Lavandal het huis liet zien. O, heel goed. Het schijnt een heel nette, beleefde jor.ge man te zijn, antwoordde Lisa wat verstrooid. Is het niet vreemd en dwaas van oom Joachim, Felix nog altijd niet te willen ontvangen, zijn eigen neef Dien vreemdeling kon hij wel ontvangen I 't ls onbeleefd I Zeker. Wat scheelt je toch, Lisa Anders ben je zoo'n lief babbelkousje en nu zeg je niets I Lisa werd rood. Mij scheelt niets. Hierop deed ze echter iets echts Vrouwelijks. Ze draaide de rollen om en begon hem verwijten te doen, Waarom is uw oom zoo vreemd Omdat jullie allemaal aijn onvriendelijk heden duldtOmdat jullie lafaards zijt 6n geen mannen. Om een voorbeeld te geven t Waarom heb je rog niet tens heel kalm tegen me gezegd i Ziezoo, kom mee, dan zal ik je aan oom voorstellen; of hij er van gediend is of niet. Prosper was eerst zoo verbluft, dat hij Lisa stomgeslagen aanzag. Je kunt dus ook al sermoenen houden, zooals alle vrouwen Natuurlijk, wanneer dit moet I En nu moest htt, want ik zie beslist niet in, waarom oom zich ergert, omdat wij elkaar lief hebben. Jij hoeft niet van hem te erven, hangt niet van hem af wat gaat het hem dan aan Weet je, wat ik denk, Lisa? Dat hij in zijn huwelijk niet zoo gelukkig is geweest als men denkt. Hij heeft bepaald een vooroordeel tegen het geheele vrouwelijke geslacht men moet wat door de vingers zien Alsof dit een reden is, om zachterte oordeelen I Juist het tegendeel. Ik zal het hem bij de eerste en beste gelegenheid zeggen. Die gelegenheid zal hij je wel niet geven en dus zal je wensch tot de kategorie der vrome worden ver wezen. Een half vroolijke half mede lijdende blik uitLisa'a blauweoogen trof hem. O, wat zijn jullie mannen toch vaak oliedom I Lisa toch 1 klonk op dit oogen blik berispend de stem van de barones, Meneer von Lavandal lachte luide. Laat uw dichter maar voortgaan, barones, Het is charmant, van zulke schoone lippen de waarheid te hoo- ren. Nicht, ik geef u gelijk, ech ter met deze beperkingwij worden eerst dom, Wanneer de liefde ons dat makt, Foei, hoe ongalant. Nu, 't is niet zoo kwaad bedoeld. We blijven toch goede kameraden, al was het maar als lijdensgenooten in den afkeer van oom joachim. Boven op haar kamer zat Melittaen schreef aan Hempel Hij is het. En ik geloof, dat ik er een eed op kan doen, dat hij dezelfde is, die als dr. Richter bij ons thuis heeft gewoond. Ik deed bij de ontmoeting, zooals u me ge zegd had. Toen ik zeide, dat hij mij bekend voorkwam, lachte hij hartelijk Dat is werkelijk komisch, z-ide hij. kort geleden kwam in Weenen een wild vreemde heer op me af en beweerde, dat ik een dr. Richter was ik moet dus bepaald een dubbelganger hebben. Hij kon mij echter niet om den tuin leiden, noch door zijn woorden, noch door zijn onbevangenheid. Over zijn verblijf op Senkenberg kan ik niets berichten, dan dat de oude heer hem nog nimmer ontvangen heeft en hij zijn vrijen tijd met botaniseeren moet doorbrengen, zoo als Prosper gister vertelde Dit heb ik reeds te meenen opmakenHoe wel hij uiterlijk zeer hartelijk met zijn neef omgaat, las ik toch in zijn koele, grijze oogen, toen hij meende, dat niemand naar hem zag, het tegendeel van vriendschap. Hoe ging het u onlangs op Senkenberg Men vertelde, dat u een halven nacht bij den ouden heer had doorge bracht. Is dat zoo Waarom schrijft u me Riet eens? Er zijn al drie dagen om en ik brand van verlangen, wat te vernemen. Wanneer ik nieuws weet, «tl lk het eenden aan het opgegeven adres. Voor heden breek ik af, ik moet naar Lisa. Groetend, Melitta." Ze deed dezen brief in een couvert, zegelde dit uit alle voorzichtigheid en adresseerde: Den heer A'phonse Rodin, Hotel de Kroon, Prachatitz. Nadat ze den brief eigenhandig op de post had gedaan, ging ze naar 't pa>k. Melitta kwam juist op tijd, "om het afscheid van de beide neven van Sen kenberg nog mee te maken. Zullen we nog een klein eindje wandelen, Lisa? vroeg ze haar be schermelinge, toen ze weer alleen waren. Lisa had echter geen lust. Ze was uit haar humeur, omdat Prosper ter wi le van zijn lieven neef zoo vroeg was heengegaan. Och ga maar alleen. Wanneer je echter terugkomt, z; 1 ik je een groot geheim toevertrou wen, besloot ze met een schelms oog knipje. Terwijl Melitta langzaam een fraai landwegje volgde, dat in een wijden bocht over het landgoed van Maguer- ry naar den straat, weg liep, dacht ze er over na, wat voor een geheim Lisa wel hebben kon. Ze kon het zich niet voorstellen. Ze dacht vervolgens aan Hempel en verbaasde zich steeds meer over zijn onzichtbaarheid en stilzwijgen. Na tuurlijk was zijn vermoeden in zake den eigenaar von Senkenberg valsch geweest. Maar waarom had hij haar dit niet meegedeeld En als hij al vertrokken was, had hij toch een ander adres moeten opgeven. Ze besloot er zich in ieder geval van te verge* wissen, of hij zijn kamer in hotel de Kroon had aangehouden of niet. Een voorwendsel daartoe was gemakkelijk te vinden. De weg, waarlangs zij wandelde, werd steeds eenzamer, maar Melitta kende geen vrees, Er was geen slecht volk hier. De weg liep tusschen kreupelhout en struiken door. Juist bij de bscht lag een verlaten steengroeve met een oude hut, vroeger door wegarbeiders bewoond. De houtvester van 't ka steel Senkenberg had haar eens ver teld, dat de steengroeve behoorde tot de bezitting van Magueiry, doch we gens de geringe opbrengsten was opgegeven en de hut sindsl ang onbe woond was. Toen Melüta den hoek naderde, was ze dus niet weinig verbaasd, stemmen uit de hut te vernemen. Ze keek om en zag een fijn gekleed heer, die naar buiten trad. Het was meneer von Lavandal. Met een plotselinge beweging, zonder het zelf bijkans te weten, verborg ze zich in de struiken en dat was goed, want Lavandal's blik gleed spiedend over den weg, voor hij in de richting van den straatweg verdween. Melitta,s hart klopte angstig, Wat moest dat beteekenen Lavan* dal was Jiog kort geleden met Prosper naar Senkenberg terruggekeerd. Hij moest dus wel direct hierheen zijn gegaan. Wat wilde hij in deze verlaten hut Zij dacht om Hempels mede* deelingen. -- Wanneer het eens die verschrik' kelijke grijsbaard was,.,?

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1