Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Hst Qshsim. No. 26 DINSDAG 2 JULI 1929. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent, DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Militaire documenten gestolen. Door den Belgischen Veilig heidsdienst is een ernstige vei- duistering van documenten be treffende de nationale defensie ontdekt, welke gepleegd is ten behoeve van Duitschland. Huis zoekingen, welke in de kazerne der grenadiers en ten huize van officieren en onderofficieren wer den verricht, bleven zonder resultaat. In het Ministerie van Nationale Defensie is een officier aangetroffen, die in het bezit was van een afschrift van een docu ment betreffende de luchtvaart. Hij verklaarde door een vergissing van den afzender in het bezit van dit document te zijn gekomen en zich niet bewust te zijn, dat hij er verkeerd aan deed, die copie voor zijn persoonlijk gebruik aan te wenden. Door het onderscheppen van een enveloppe is men een Duit- schen spion op het spoor geko men, die bij de verzending van het document belang had. Internationaal Koloniaal Instituut. Zooals gemeld, heeft het Inter nationaal Koloniaal Instituut zijn laatste vergadering in het Aca demiepaleis te Brussel gehouden. Het debat over de Represen tatieve Raden in de Afrikaansche bezittingen, alsmede over de land- bouwkwestie in de tropische ge westen werd voortgezet. Door den heer Franck werd de nadruk gelegd op het onteerende en nuttelooze van den arbeids- dwang in de koloniën. Deze veroordeeiing van den dwang beteekent evenwel niet, dat de teelt van sommige planten niet mag worden opgelegd. Er kan geen antagonisme bestaan tus- schen Europeesche en inlandsche bebouwing van den grond, daar beide een kolonie helpen tot bloei brengen. De inlandsche land bouw heeft groote verdienste, maar de Europeesche was even eens een bron van nieuwe rijk- Senkenberg stond op, nam het étui dommenzij draagt bij tot ver betering van de inlandsche teelt methoden en voert nieuwe land bouwproducten in. Door den heer Cattier, voor zitter, werd vervolgens een slot woord uitgesproken om het Insti tuut geluk te wenschen met de op deze vergadering bekomen uitslagen. De heer Moresco dankte uit naam van de vreemde afgevaardigden voor de genoten gastvrijheid. Nationale rouwdag. De President en de Rijksregee- ring publiceeren het volgende manifest „Aan het Duitsche Volk De dag van heden (28 Juli) is een dag van rouw. Tien jaren zijn verloopen sedert te Versailles Duitsche vredesonderhandelaars gedwongen waren hun har.dtee- kening te zetten onder een docu ment, dat voor alle vrienden van het recht en van een waren vrede een bittere teleurstelling betee- kende. Tien jaar drukt het ver drag op alle lagen van het Duit sche volk, op het geestelijk en het economisch leven, op het werk van den arbeider en van den boer. Er is een taaie en ingespannen arbeid, een een drachtig schouder aan schouder staar, van alle deelen van het Duitsche volk voor noodig ge weest om tenminste de zwaarste gevolgen van het Verdrag van Versailles af te wenden, die ons vaderland in zijn bestaan bedreig den en den economischen bloei van heel Europa onzeker maakten. Duitschland heeft het verdrag onderteekend, zonder daardoor te erkennen, dat het Duitsche volk de aanstichter van den oorlog is. Dit verwijt laat ons niet tot rust komen en stoort het ver trouwen onder de natie's. Wij weten dat alle Duitschers het met ons eens zijn ten aanzien van het afwijzen der bewering van de uitsluitende schuld van Duitsch land aan den oorlog en ten aan zien van het vaste vertrouwen, dat aan het denkbeeld van een waren vrede, die niet op „dictaten" maar alleen op de overeenstem mende en eerlijke overtuiging van vrije en gelijkgerechtigde volken berusten kan, de toekomst be hoort". Het manifest is onderteekend door rijkspresident Von Hinden burg en de leden der rijksregee- ring met rijkskanselier Miilier aan het hoofd. Engeland. In verband met de conferentie, die Mac Donald met vertegen woordigers der Engelsche Mijn werkersfederatie heeft gehad en de conferentie, die hij ook met de werkgevers in de mijnindustrie zal hebben, deelt de Manchester Guardian mede, dat lord Glain- ford en lord Aberconway een internationale actie voorstaan tot vermindering van de concurrentie in Europa en tot het standaar- diseeren van de arbeidsvoorwaar den, speciaal van den arbeidstijd, en ook een binnenlandsche wet geving, die bijdraagt tot een snellere unificatie der mijnen. Het blad betoogt dat daardoor een compromis zou worden be vorderd, dat de mijnwerkers zou bevredigen en de effciency en de stabiliteit der industrie zou be vorderen. De medewerker voor arbeids zaken van het blad deelt mede. dat de regeering zich reeds bezig houdt met het denkbeeld van internationale regeling. Het mee- ningsverschil tusschen de werk gevers en de werknemers in het mijnbedrijf over een internationale oplossing blijkt hierin te bestaan, dat de- mijnwerkers terugkeer wenschen tot den zevenurigen arbeidsdag zeven en een half uur met op- en afgaan en den arbeidstijd op het continent tot dit niveau willen verminderen door de aanvaarding van een internationale conventieterwijl de werkgevers tegen elke ver mindering van den arbeidstijd in Engeland zijn, tenzij deze verge zeld gaat van vermindering op het continent, of dat de loonen worden verhoogd. Gered, De Oceaanvlieger Franco is gered. Zooals bekend waagde Franco en zijn tochtgenooten verleden week een poging om met het vliegtuig „Numancia" de Oceaan van Spanje via de Azoren naar Amerika over te steken. In de buurt van de Azoren raakte men het spoor van de vliegers kwijt en alle pogingen door de gezamenlijke luchtstrijd krachten van Italië, Spanje, Fran krijk, Engeland en Portugal mis lukte tot dusver. Zaterdag vond het Engelsche vliegtuigen-moederschip „Edang- le" het vliegtuig en zijn beman ning evenwel in de buurt van de Azoren. Franco en zijn metge zellen bevinden zich thans met het vliegtuig aan boord van dit schip. Arbeidstoestanden in Japan, De Japansche aangenomen fa- briekswet, die 3 jaar geleden werd aangenomen en nachtarbeid voor vrouwen en kinderen ver biedt, wordt 1 Juli van kracht. Zoowel werkgevers als werkne mers zien met spanning de ge volgen tegemoet. Laatstgenoem den vreezen voor loonsverlaging. Volgens den correspondent van de „DailyTel." te Tokio is sterk de aandacht op de wet gevestigd door een incident, dat Zondag avond plaats had. Dat tien jeug dige contractarbeidsters, die ont snapten uit de slaapzaal van een spinnerij, werden op een nabij gelegen station aangehouden. Er werd een onderzoek ingesteld, waarbij aan het licht kwam dat tweehonderd minderjarige meisjes in de fabriek werkten. Zij hadden een contract met een tienurigen arbeidsdag, doch werden ge dwongen onder strenge bewaking twaalf uur per dag te werken. De opzichter aan de fabriek werd gearresteerd. Het proces-Friedlftnder. In het proces-Friediander te Berlijn betreffende den moord door den 19-jarigen Manasse Neen, alleen lag ik wat vreemds, Mark, Friedlander op zijn broer Walde- mar en diens vriend Tibor Földes gepleegd, heeft het O. M. „Staats- anwalt" Jager, zijn requisitoir ge nomen. De ambtenaar van het O. M. wees er op, dat dit proces terecht in alle kringen de grootste belangstelling had gewekt. Het was niet de strafrechterlijke kant, die er zijn stempel op drukte maar de quaesties van de karakterge steldheid van het gezinsleven en van de houding der kinderen tegenover de ouders, quaesties, die de menschheid steeds in be weging zullen brengen. Daar tegenover traden de rechtsquaes- ties, hoe gewichtig ook voor het lot van den beklaagde, op den achtergrond. Als men uit dit proces de les zou trekken dat het niet vol doende is als de ouders hun kinderen te eten geven, maar dat ook de kinderen de ouderliefde niet uitsluitend als een door God gegeven geschenk beschouwen, doch als iets dat ook verworven moet worden, dan zal dit proces in weerwil van de verschrikkelijke voorvallen, die er aan ten grond- s'a8 hggen, een les zijn voor de menschheid. Bij de juridische beoordeeling der strafbare daad staat de quaes- tie van de noodweer op den voorgrond. Beklaagde heeft niet blindelings in opgewonden toe stand er maar od los geschoten het eerste borstschot was nood weer, maar bij de beide andere schoten is er van noodweer geen sprake. Daarbij heeft bekl. aan zijn gevoel van haat en jaloezie den vrijen loop gelaten en zich derhalve in beide gevallen aan doodslag schuldig gemaakt. De straf moet den bekl. louteren. Daarom verzocht, het O. M. de rechtbank geen voorwaardelijke veroordeeling op te leggen. Bekl. moet eerst in de gevangenschap een latere daad van gratie ver dienen. De eisch luidde ten slotte we gens doodslag drie jaar gevang, voor elk der beide gevallen en wegens het ongeoorloofd in bezit hebben van wapens drie maanden (Wordt vervolgd) AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 32; Bovendien kan niemand ze dragen van de familie, daar behalve mijn zuster, slechts mannelijke leden nog in leven zijn. Terwijl hij sprak, had Hempel het laatste étui geopend en deed een stap achteruit van schrik, den blik star op den inhoud gericht. Het was een groot, vlak, zeer oud étui, voor vier stukken, waarvan er evenwel twee ontbraken. Alleen het broche en een colier glansden met matten schijn op het verbleekte fluweel. Twee oorbel len, die er blijkbaar bij hoorden, man keerden. Wat Hempel zoo opgewon den maakte, was de vorm dezer sie raden. Het waren uit brillanten ge vormde pentagrammen, met een zwar ten parel in het midden, alles in den zelfden si ij 1 en vorm als de oorbellen uit moeder Rabl's nalatenschap, die er blijkbaar bij hoorden. Als in een droom staarde Hempel op deze sieraden, terwijl een zwerm van gedachten door zijn brein spookten. Wat scheelt u vroeg Senken berg verbaasd, terwijl iets onrustigs in zijn blik lag. Die sieraden hebben weinig waarde ze Zijn nauwelijks honderdiwintig jaar oud: De oorknoppen, stamelde Hempel. >- waar zijn de oorknoppen, die hier bij behooren Een diepe stilte volgde op dele Vraag, en sloeg het heftig toe. Die ben ik kwijt geraakt, zeide hij kortaf. Hoe? Wanneer? Zijn ze u ont stolen Neen. Een verbaasde, bijna trots afwijzende blik trof den driestenrvra- ger. Wat maakt u zich druk om die oorbellen. Aan het verlies daarvan is niets gelegen. U misschien niet, maar wij wel, zeide de detective onbedacht. Ik weet, waar ze zijn, en Verder kwam hij niet, want meneer Senkenberg's hand had zijn arm met zooveel kracht gevat als men aan zijn zwakke spieren niet meer zou hebben toegedacht. U u weet u wilt beweren stiet de oude heer uit en zijn ge laat was nu zoo bleek, alsof er geen droppel bloed meer in zit. Plotseling lachte hij bitter. U is mal I Ze liggen op den bodem van den oceaan, wanneer u het weten wil. Sinds drie en twintig jaar kan geen menschelijk oog ze meer gezien hebben. Toch wel, ik heb ze gezien, ik zweer u, dat ik ze, een paar weken ge leden, met eigen oogen heb gezien. En ik moet beslist weten, hoe u ze kwijt geworden bent. Versuft zag Senkenberg hem aan. Wie heeft ze nu vroeg hij eindelijk met zwakke stem. Eerst nu dicht Hempel er aan, hoe hij in opgewondenheid geheel uit zijn rol was gevallen, Had de ander het bemerkt? Was hij wantrouwend geworden Hetscheen niet zoo. Hij staarde nog altijd als suf voor zich uit, zijn gedachten waren blijk baar met geheel Iets anders bezig Plotseling had Silas zijn koelbloedig heid herkregen. Een handelaar als ik, zeide 1 ij kalm, komen vele dingen onder de oogen. Ik heb de oorbellen kort geleden in een provinciestadje gezien en ze wekten mijn belangstelling evenzeer d )or den vreemden vorm als door eenige toevallige omstandigheden. Ze zijn, om zoo te zeggen, niemand's eigendom. Men vond ze onder de nalatenschap van een oude vrouw en degene, dien een bijliggend papier uitdrukkelijk als de bezitter aanwees een zekere Eisler beweert er niets van te weten. Hij had op den naam Eisler bijzon deren nadruk gelegd en Senkenberg daarbij scherp aangezien. Maar geen trek op diens gelaat veranderde. Onverschillig en zwijgend bleef hij voor zich uit staren. Hempel ging voort: U begrijpt, dat het van belang was, vast te stellen, hoe de voor werpen in bezit van deze vrouw RabI zoo heette de oude vrouw kwa men, Door koop, schenking of door diefstal. Ook den naam Rabl ging Senken berg's aandacht onopgemerkt voor bij. Hij scheen nauwelijks meer te luisteren. Om dit vast te stellen, is het van 't grootste belang, meneer von Senkenberg, dat u me zou kunnen meedeelen, hoe u deze voorwerpen uit handen zijn gekomen. Ik ge loof, dat het me dan niet moeilijk zou vallen, u de oorbellen terug te bezorgen. Senkenberg scheen als uit verre verte tot de werkelijkheid terugge* keerd, Op zijn gelaat kwam een trek van innerlijke pijn en heftige twee* strijd. Lang bleef zijn blik op Hempel rusten. Neen, zeide hij eindelijk, het hoofd terugwerpend. Nu niet van daag niet. Het is te veel ik ben uitgeput Mechanisch greep hij naar de bel. Ik moet u verzoeken, mij te ver laten Mark zal ah, ben je daar Mark I zeide hij verlicht ademhalend tot den binnentredenden bediende, breng meneer Rodin naar zijn ka mer. Ik ga naar bed. Je hoeft niet meer terug te komen, ik heb je niet meer noodig. Hempel boog. En morgen Zult u me morgen Neen I Breng me de oorbellen dan misschien Goeden nacht 1 Neem een ouden, zenuwachtigen man zijn zwakte niet kwalijkik wilde u niet krenken door dit snelle afscheid. Het was zeker geen komedie. Aan de inspanning, waarmee hij sprak, zag men duidelijk, dat hij inderdaad zeer was aangegrepen. Zwijgend volgde Hempel den be diende naar de tweede verdieping, waar deze hem een kamer aanwees. A Hes was daar voor een gast in gereed heid gebracht. Tot nu toe had Peter Mark geen woord gesproken, Maar toen hij den kandelaar op de tafel zette en Silas meewarig aanzag, zeide hij Wat is er toch gebeurd Ach, beste meneer, zeg me toch de waar heid u ziet er zoo ernstig uit en mijn arme heer beneden ook er is toch niets tusschen u beiden voor gevallen En hij vertelde den onrustig luiste renden bediende, wat er voorgevallen was. Kunt u deze zaak verklaren besloot hij. Waarom wil uw meester niet direct zeggen, of hij de oorbellen verkocht of weggaf? Waarom ge looft hij, dat ze op den bodem van den oceaan moeten liggen Mark zweeg, maar zijn oud gelaat zag er nog meer bekommerd uit dan voor heen. Praat dan toch, Mark. Ik moet toch wel idioot zijn, als ik niet bemerkte, dat hier een geheim achter schuilt. Ja, dat doet het, maar ik mag daarover niet spreken, als ook mijn meester het niet doen wil, antwoordde Mark. Ach, onzin 1 U hoorde immers zelf, dat hij het mij vertellen wilde, wanneer ik hem de oorbellen bracht, het greep hem nu te veel aan. Dan moet ik ook wachten 1 Maar mensch bedenk toch er ligt misschien uw meester juist zeef veel aan gelegen, dat hij die voorwerpen terug krijgt. Dat kan wel zijn. Nu dan I Ik kan ze hem niet bezorgen, voor en aleer mij de zaak duidelijk is, want er is een groote maaf aan verbonden i Ze zijn niet te koop of zoowat. maar ze liggen bij 't ge recht, daar de als bezitter aange- duide persoon er niets van weten wil en bovendien van moord beschuldigd wordt. '—Wat? En hoe heet die man? Eisler, Die naam is me geheel onbekendi Hoe kunnen die oorbellen in zijn bezit lijn geraakt?

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1