POBM, EMAILLE, 0. J. SCHIEMAN. Prachtige nieuwe fantasie bij A. KOLFfiR. in alle maten en prijzen van Huid en Voeten Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Advertentiën. Dankbetuiging. Wenscht prima kwaliteit B K, Hiby of ONTVANGEN: Nieuwe Zoutevisch. als Zaandam wil, niet zullen wor den ontgaan. De oorzaak van het gebrek aan uniformiteit ligt ten deele in de uitvoering door ambtenaren, die tevens prakti seerende dierenartsen zijn. Daar om is het bondsbestuur van oor deel, dat het bestaande stelse onjuist is en dat althans de uit voering geheel wordt opgedragen aan volledige ambtenaren. Op dit terrein is het bondsbestuur reeds doende, tevens om te be reiken, dat een eind wordt ge maakt aan andere misstanden, met name op het gebied der huis slachtingen. Er werd op gewezen, dat gedu rende het jaar 1926-1927 niet minder dan bijna 300000 huis- slachtingen zijn verricht, hetgeen een gevaar is voor de volksge zondheid, en een ernstig nadeel voor de bonafide slagers. Dr. ten Sande, inspecteur van de Volksgezondheid, merkte op, dat deinspectie het in het belang eener uniforme uitvoering der Vleesch keuringswet acht, dat zij zooveel mogelijk in handen is van volle dige ambtenaren, die geen neven betrekkingen mogen vervullen. In die richting is de inspectie voort durend bezig. Steun bulten de Armenwet om De Minister van Binnenl. Za ken en L. heeft ingesteld een commissie, aan welke wordt op gedragen te onderzoeken of het gewenscht is, dat valide arbei ders, al dan niet tegen werk loosheid verzekerd, in geval van werkloosheid en indien behoefte aan steun bestaat, op andere wijze door de overheid worden tegemoet gekomen dan in de Armenwet is voorzien, en zoo ja, de daartoe vereischte voor stellen te doen. Nfet bemoedigend. We lezen in een artikel der „N. R. Ct.": „Een werkelijk parlementair Kabinet moet zijn grondslag heb ben in een bepaald staatkundig beginsel, en op dat beginsel in de Kamer een meerderheid tel len, of, zoo het met een parle mentair minderheids-Kabinet zal worden beproefd, althans vol doende aanhangers van dat be ginsel, om het met kans op suc ces te kunnen wagen. In ieder geval, wat den doorslag moet geven bij het onderzoek naar den aard van het Kabinet, is het staatkundig beginsel. Hier, in ons lieve vaderland, zal het ware parlementaire Kabi net nog lang een illusie, een toekomstbeeld, een mooi, graag gebruikt woord, blijven. Mooie woorden doen in den tegenwoor- digen tijd opgeld, maar wie in de politiek op eerlijkheid en waarachtigheid prijs stelt, zal toch wijs doen, nu van deze verkiezing maar geen parlemen tair Kabinet als uitkomst voor te spiegelen. Want zoolang een groot gedeelte onzer politieke partijen niet naar een staatkun dig doch naar een kerkelijk be ginsel gescheiden is, blijft een wagenschot of parlementair Kabi net onverwezenlijkbaar. Neem, als het sterkste voor beeld de Roomsch Katholieke partij, die niets anders is dan eene samenvoeging van conser vatieven, liberalen, radicalen en socialisten, vrijhandelaren en pro- tectionisten onder kerkelijk ver band. Hoe kan hiermee thans een principieel politiek Kabinet worden gevormd Van het oogen- blik af, dat de schoolstrijd be slist werd was dit practisch onmogelijk en het zal onmoge lijk blijven. Zooveel is zeker, dat de kiezersonmachtig zijn, bij deze verkiezing het parle mentaire Kabinet iets naderbij te brengen. Zij zullen daarop pas invloed kunnen uitoefenen, wan neer eene radicale hervorming van ons partijwezen vooraf is gegaan." Vliegtocht naar West-lndië. Hoewel het oorspronkelijk voor den vliegtocht Nederland— West-lndië berekende bedrag nog niet bijeen is, aldus de „Haag- sche Crt.", is deze nu mogelijk geworden door een overeenkomst (net de Fokkerfabrieken. Een 3-motorig vliegtuig wordt in bruikleen gegeven. Het zal voorzien zijn van en radio-in stallatie en een rubber-boot mee nemen. Provinciale Staten. Dinsdag werd de zitting der Staten van Zeeland geopend in naam der Koningin, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Afwezig 2 leden, 1 vacature. Na lezing van het gebedsfor mulier, wijdde de voorzitter eenige woorden van hulde en erkentelijkheid aan het overleden lid, den heer J. W. van Oeveren, dien spr. schetste als een goed Zeeuw, van nauwgezette plichts betrachting en groote toewijding. Aan de familie zal namens de Staten een schrijven van rouw beklag worden gezonden. Aangehouden werden het ver zoek om subsidie in kosten van herstel van het kerkgebouw H. Willibrordus te Hulst; idem in de kosten van herstel van den Campveerschen toren te Veere idem voor het herstel van het kerkgebouw der Ned. Herv. ge meente en ten slotte van den toren van vorengenoemd kerkge bouw. De overige reeds vroeger ge publiceerde voorstellen werden naar de afdeelingen overgebracht, en dit was ook het geval met dat tot vaststelling der rekening over 1927, die aanwijst in ont vangsten f4 880 941,70 en in uitgaaf f5130.397,01, alzoo een kwaad slot van f249.455,31. De voorzitter deelde mede, dat liet lang uitblijven dezer reke ning veroorzaakt werd door eenige opmerkingen, die de rekenkamer maakte, doch dat thans de cijfers worden voorgesteld, zooals Ged Staten ze hebben opgemaakt. Aan den heer Adriaanse werd verlof gegeven om betreffende de tocht van de boot Vlissingen Breskens op Zondag 31 Maart jl. nog eenige opmerkingen» te maken. Spr. zei dat hier geen sprake was van werkbesparing voor het personeel en uit dien hoofde de weigering niet te ver dedigen is, terwijl een schade van f 75 werd beloopen voor de toch gemaakte overtocht. Spr verdedigde den walkapitein, die practisch had gehandeld en onder scheid maakte tusschen geest en letter der wet en prees zijn optreden. Spr, ziet niet in, dat de maat regelen, welke genomen zijn, een herhaling kunnen voorkomen en betreurt, dat de prov. bootdiens ten worden afhankelijk gemaakt van politiek beginsel inzake Zon dagsheiliging, waar deze diensten behooren te beantwoorden aan de behoeften van het moderne verkeer. Hij hoopt, dat de meer derheid der Staten van oordeel zal zijn. dat die dienst moet worden uitgebreid met een mid- dagdienst en vraagt daarover hun meening in deze of volgende vergadering van de statenleden. Ged. Staten zeiden beantwoor ding toe. Daarna werden de afdeelingen getrokken en de vergadering ge sloten. De volgende verg. zal worden ge houden op Donderdag 25 Juli, om 11 30 uur. Het getal kiezers. Het aantal kiesgerechtigden, dat aan de stemming voor de Ka merverkiezingen zal kunnen deel nemen, bedraagt tn tot. 3 828 503, d.i. 266 553 personen meer dan in 1925. In den kieskring Middelburg bedraagt thans het aantal 129.883. AXEL. 28 Juni 1929. Bij gunstig weer is „Concor dia" voornemens morgenavond om half negen concert op de markt te geven. Ongetwijfeld zal dit door vele muziekliefhebbers met genoegen vernomen worden en we geloo- ven uit hun naam te spreken, als we de hoop uitdrukken, dat er dan zoo min mogelijk hinder van de kleine en grootere jeugd zal zijn. Laat ons daar allen toe meewerken» Beroepen als predikant bij de Gereformeerde Gemeente al hier, de heer M. Heikoop, cand. te 's-Gravenhage. De Minahassa-collecte bracht alhier op de som van f23,42. Het circus. Het circus Lenarto heeft de verwachtingen niet beschaamd, veeleer het omgekeerde, want behalve de openings- en de fa milievoorstellingen, was het be zoek zeer matig. En toch werd er een mooi programma gegeven. De dressuur was, zooals we da! van de familie Roberti gewoon zijn, keurig, terwijl de ic obaten bewonderenswaardige stukjes toonden van lenigheid en balan- ceerkunst. De kunstrijders toon den zich ook vakmenschen en ten slotte zette Paul Siller de kroon op het werk door als man van buitengewone spierkracht, staaltjes te geven, die een toe schouwer doen verbazen. Hedenochtend is het gezelschap vertrokken. Voor het eindexamen der Christel, kweekschool te Middel burg zijn Dinsdag o.a. geslaagd de heeren M. P. L Jansen, Kui taart, gem. Hontenisse, M- 1. de Jonge, Zaamslag en A. Naeije, Axel. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig be taalde belastingen naar inkomen en of vermogen (gewetensgeld) is ontvangen bijden ontvanger der directe belastingen te Axel f70.50; te Hulst f13802; te Sas van Gent f 122.50 bij den inspec teur der directe belastingen te Middelburg f 69.76 te Terneuzen f 65.60. Tot gezworene van het Waterschap Graauw en Langen- dam werd benoemd de heer J. Buijsrogge in de plaats van den heer J. Buijsrogge die wegens het overschrijden van de daartoe vastgestelde leeftijdsgrens niet meer kon worden herbenoemd. Tijdens een operatie is op 54-jarigen leeftijd aan een hart- gebrek plotseling overleden de heer J. Hoogkamer, specialist voor keel-, neus- en oorziekten te 's-G.avenhage, vroeger ook alhier in praktijk. De heer J. Koene te Hulst slaagde te Dongen voor het onderwijzersexamen. Opening der Jacht. De Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat voor Zeeland de jacht zal zijn geopend als volgt: op patlijzen van 7 Sept. tot en met 31 December, houtsnippen 7 Sept. tot 23 Febr. korhennen 28 Sept. tot 27 Oct. korhanen 28 Sept. tot 1 Jan. en van 14 April 1930 tot 27 April. fazanthennen van 28 Sept. tot 1 Jan. en hanen tot 26 Jan. hazen van 28 Sept. tot 1 Jan. zwanen van 5 Aug. tot 2 Febr. ganzen van 5 Aug. tot 27 April, watersnippen van 5 Aug. tot 6 April. eenden, behalve bergeenden en eidereenden van 5 Aug. tot 16 Febr. goudplevieren van 2 Sept. tot 16 Febr. De jacht zal niet worden geo pend op bergeenden, eidereenden, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten e waterhoentjes. Classikale vergadering. Woensdag werd te Oostburg de classikale vergadering gehouden door de predikanten en afgevaar digden van de Ned. Herv. kerken in Zeewsch Vlaanderen. Ook hierbij was het de autobns, die de vroeger langdurige reis in een met paarden bespannen rijtuig gemaakt, kort maakte, al zijn de schokken op de onschuldige steentjes vooral op den straatweg vóór en na Philippine niet minder hevig Predikbeurten te *xel. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Voorm. 9'/s ure Nam. 2'/« Gemeente. Leeskerk. Leeskerk Te Zierikzee is in den ou derdom van 66 jaar overleden de heer J. W. van Oeveren, sedert 1916 lid var. de Prov. Staten De overledene was iemand, die vooraan stond in de gelederen der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij en door wooid en daad de belangen van zijn streek en van de provincie heeft gediend Vandaar dat zijne persoonlijkheid in ruimen kring zal worden gemist- Zijn verdiensten werden het vorig jaar van regeeringswege nog erkend door zijne benoeming tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau, tijdens de landbouwten toonstelling aldaar, waar hij als voorzitter de leiding had. In de Staten zal de heer van Oeveren worden opgevolgd door den heer C. Blom, te Haamstede We vernemen, dat op de ver gadering alle bestuursleden wer den herkozen en er geen vermel denswaardige besluiten zijn ge nomen» Begrafenis generaal Booth. Maandagochtend heeft te Lon den de begrafenis plaats gehad van Bramwell Booth, oud leider van het Leger des Heils. Het was een indrukwekkende plech tigheid. Duizenden toeschouwers stonden aan beide zijden van den weg geschaard, dien de stoet volgde. Alle heilsoldaten droegen witte armbanden. Ook de vaan dels der verschillende naties waren met wit getooid. Zio brachten alle naties een laatste hulde aan den grooten leider. Noodweer. Woensdag heeft een hevig onweer, verge zeld door 'n wolkbreuk, boven Berlijn gewoed en groote schade aangericht. Do brandweer werd herhaal delijk gealarmeerd om hulp te bieden bij overstroomingen. In het Westen en bij Lietzen see liepen de kelders van heele huizenblokken vol water, maar ook in het Oostelijk en Zuideljjk gedeelte der stad werd groote schade geleden. Toen het onweer aftrok sloeg de bliksem in het gebouw van den Pruisischen Landdag, waar de zitting juist geëindigd was. De bliksemafleiders voorkwamen een brand, hoewel bijna alle zekeringen doorsloegen en op verschillende plaatsen in de zit tingzaal blauwe vlammen uit sloegen. Zooals men zich zal herin neren werd eenige dagen gele den het lyk van een Berlijnsch koopmen ir. dr. PiDkus op een spoorlyu gevonden. Het onderzoek heeft bet aan nemelijk gemaakt, dat de onge lukkige het slachtoffer is gewor den van een ongeval. Men meent te moeten aannemen, dat dr. P. op het achterbalcon van den laatsten wagen heeft staan lezen en tegen het portier heeft ge leund, dat niet voldoende ge sloten moet zijn geweest. Op t'n Amerikaantch. Een 150-tal architecten, wertuigkun- digen, staatshuishoudkundigen en stedebouwers hebben een groot plan opgemaakt, dat 20 millioen inwoners van het toekomstig Groot New-Yorfc in staat cal Aan allen, die blijken van be langstelling hebben betoond bij ons 50-jarig huwelijk onzen harteltyken dank C. VAN OOSTEN en Echtgenoote. Axel, 27 Juni 1929. vraagt dan de merken Steeds voorradig bij PRIMA C. N. DIELEMAN, Kerkstf. B 7§t en Doorzitten bij Wielrijden, Zonnebrand en Smetten,verzacht en geneest men met Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Zondag 30 Juni 1929. Voorm. S'/2 ure Leeskerk. Nam. 2 Ds. G. P. A.Ruysch van Dug;ire.i. Voorm. 91/, ure Nam. 2,/s Ds. J. S. Post. Dt zelfde. stellen in hun stad geriefelijk te wonen en snel en gemakkelijk te reizen. Het geweldige plan waarvan de uitvoering niet minder dan 7200 millioen gulden zal kosten is dezer dagen door de wetgevende vergaderingen van New-York New-Jersy en Connecticut, zoomede door ver tegen woord;gers van 438 steden en dorpen go'dgekeurd. De des kundigen hebben gerekend, dat Groot New York in 965 twintig millioen inwoners zal hebben en een oppervlak e van 5528 vierkante mijlen zal beslaan. Axel, 22 Juni J929. Mijnheer •'e Redacteur! Naar aanleiding van het stukje van dhr Fr Dieleman, raadslid te Axel, he welk ik met verbt'ing heb gelezen en herlezen, zij het mij verdund eenige korte opmerkingen en antwoord daarop in Uw blad te publ ceeren. Allereerst lijkt het mfj, door de manier waarop D. alles door elkaar haspelt, oude zaken vergeet en nieuwe toevoegt, no dig in het licht te stellen dat het ging over: het zonder eenige reden betrekken van onze verkiezings plaat in bet waterleidingrdebat op een wijze die deed vermoeden dat hier opzettelijke nisleiding in 'tspel was, of wel in 't oogloopende onwetendheid. Na 't lezen van zijn „verweer" weten we nog niet zeker wat 'tis geweest, maar neigen we naar 'teerste di opzettelijke misleiding. Verder st'pte ik even aan dat dhr. D. z':,n reactionair karakter open- basrde do r openlijk te zeggen dat 't niet aaagaat dat de één (1 es rijke) voor den ander ilees arme moet be talen. Dat hij nu van z n loslippigheid spijt heeft, beg ij pen we volkomen, maar daarom moet hij nog niet zoo aan 't schelden slaan als in z'n stukje van 21 dezer En nu hij tracht vol te houden dat on/e „plaat" eee won- d rlijke symboliek" vertoonde, hadden we van hem verwacht een duidelijker omschiijvirg van zijn tedoelingen, waar hij het heeft over het achtste gebed Vindt dhr. Dieleman dit ook niet een ietwat „wonderlijke" omschrij ving in een stukje dat zoo'n persoonlijk vijandige geest ademt? Het zou niet slecht zijn als dhr Devenals ik dat deed met de beteekenis der plaat, dit eens flink deed uitkomen Laat ik hem zeggen dat ook antirevolution- nairen deze en andere uitdrukkingen, hoogst „wonderlijk" vinden De opmerkirg over onze ontwape- ningsleuze, die in dit debat eigenlijk, zoomin als vele andere door dhr. D. hierin gebruikte niet thnis hoort, levert stof, niet voer een terloopsche opmerking, maar van een heel debat. Als dhr. D. bereid is dat met mij aan te gaan en zich aan dit onderwerp belooft te houden, dan ben ik daartoe gaarne disponibel, op elke behoorlijke plaats en manier, door dhr. Dieleman te bepalen. Mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de plaatsing. C. HAMELINK. Schorten

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2