Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw sell - VI aan deren Het Qeheim. No. 22. DINSDAG 18 JUNI 1929. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. De Nederlandsch-Belgische gedachtenwisseling. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Kamers der Staten-Generaal doen toekomen de bescheiden, inzake de tusschen Nederland en België hangende vraagstukken door de wederzijd- sche Regeeringen gewisseld se dert de verwerping van het ver drag van 3 April 1925. Het bevat vooreerst een memo randum waarin wordt gezegd, dat de Belgische Regeering met vol doening de verklaring heeft ge lezen, welke de Nederlandsche minister van Buitenlandsche Za ken in de Staten-Generaal heeft af gelegd met betrekking tot het belang, dat beide landen hebben bij een spoedige afwikkeling van de aanhangige vraagstukken. De Belgische Regeering dringt aan op het verkrijgen van een uiteindelijke oplossing der vraag stukken. Onder deze zegt de Belgi sche Regeering zijn er vooral twee die een onverwijlde regeling eischen. Onze verbindingen met de zee en met den Rijn. In het Antwoord-memorandum van de Ned. Regeering daarop wordt verklaard, dat de Ned. Regeering niet minder wenscht, deze vraagstukken te regelen in vriendschappelijke samenwerking en rekening houdend met weder- zijdsche behoeften. Aangeboden werd aan de Bel gische Regeering een schema van onderhandelingen, waaraan het volgende ontleend is Nederland is bereid als ver vallen te erkennen art. VII en art. XIV van het Verdrag van 1839 voorzoover het betrekking heeft op de onzijdigheid van België. Voor de afwatering van Vlaan deren is Nederland bereid mede te werken tot het tot stand bren gen van een bevredigende rege ling, indien België bereid is de enkele terreinen in Zeeuwsch- Vlaanderen op denzelfden voet te behandelen. Vrije vaart en vrijdom van scheepvaartrechten cp het Neder landsche en Belgische net voor de wederzijdsche schepen en onderdanen en op voorwaarde van wederkeerigheid voor de schepen en onderdanen van an dere landen. Do Schelde. Nederland is bereid aan België bij verdrag een regime toe te staan met betrekking tot den vaarweg van Antwerpen naar zee, houdende a. verplichting voor beide lan den om het behoud en de ver betering van de vaargeulen van de Schelde en van hare toegangen tot volle zee te verzekeren b. scheidsrechterlijke uitspraak in geval van geschillen c. waarborgen, dat^ de zaken snel worden afgewikkeld. Nederland zal in geenerlei con ventioneele bepaling bewilligen die tot gevolg zou kunnen heb ben, dat zijne territoriale souve- reiniteit op de Beneden Schelde hetzij rechtstreeks, hetzij middel lijk aangetast zou worden of dat zijn Zeeuwsch gebied in gevaar zou worden gebracht. Voor wat de kosten betreft van onderhoud etc. zou Nederland bereid zijn de helft te betalen tot een overeen te komen ma ximum. Ieder der beide landen zal zich belasten met de uitvoering van de werken op zijn grondgebied. Loodswezen. Nederland is bereid, uiteinde lijk en voor zoover dat van Ne derland afhangt, het door de verdragen van 1839 ingevoerde stelsel van vrije mededinging af te schaffen. Kanaal Gent—Terneuzen. Nederland is bereid de desi- deratie in overweging te nemen, die België rnet betrekking tot dit kanaal mocht te kennen geven. Behandeling van Terneuzen. België verbindt zich zonder voorbehoud op het stuk van spoorweg-in-, uit- en doorvoer- tarieven Terneuzen gelijk te stel len met de wat dit betreft meest begunstigde Belgische havens. België zal een waterweg van Luik naar de sluis bij St. Pieter nabij Maastricht aanleggen. Nederland zal een waterweg maken tusschen genoemde sluis en Smeermaes. Nederland is bereid de desi derata in overweging te nemen die België te dezen opzichte te kennen mocht geven. Beide landen zullen zich met elkander verstaan over eene bil lijke regeling voor de afwatering, ten einde overstroomingen in Noord-Brabant te voorkomen. Bij gebreke van overeenstemming zal voor hen een beroep op een scheidsgerecht openstaan. België zal er toe medewerken dat de ontheffing van de Fran- sche stapelhuisrechten, enz., wor de uitgebreid tot de Nederland sche havens. Hij greep zijn koffertje en snelde heen, In Mauerberg was het een «alige Antwoord van België. In een Belgisch Memorandum wordt gezegd dat minister Bee- laerts van Blokland in Septem ber 1928 veiklaard heeft, dat de Nederl. Regeering bereid was de onderhandelingen met België te hervatten. Voor wat betreft de verbindin gen tusschen de Schelde en den Rijn, heeft jhr. Beelaerts eerst in overweging gegeven het kanaal van Hansweert te verbeteren vervolgens, toen de heer Hymans tegenwerpingen maakte, heeft hij zich bereid verklaard het maken van een nieuwen vaarweg in overweging te nemen, die echter westelijker zou loopen dan het tracé, dat het verdrag van 1925 aangaf. Hoewel de Belgische regeering van meening bleef, dat het Moer dijkkanaal de beste oplossing was, verklaarde zij zich geneigd een ander tracé in overweging te nemen. Diensvolgens kwamen de beide regeeringen overeen, door des kundigen een onderzoek te doen instellen voor de grondslagen, waarop die onderhandelingen zouden kunnen worden hervat. Na kennis genomen te hebben van het resultaat van deze ge- dachtenwisseling, vraagt de Bel gische Regeering de aandacht van Hr. Ms. Regeering voor uit voerige beschouwingen over de Verbindingen met den Rijn. Aangetoond wordt dat het door België gevraagde tracé van het grootste economische belang is voor België. Uit een aardrijks kundig oogpunt verschilt het niet veel van het Nederlandsche tracé. Het is niet aan te nemen, dat Nederland om een verschil van eenige kilometers zijn toe stemming weigert te geven. In de tweede plaats wordt bezwaar gemaakt tegen de voor stellen der Nederlandsche Re geering betreffende hot Schelderegime. Niettemin wenscht het Brus- selsche Kabinet de Nederland sche suggestie geenszins a priori te verwerpen, maar het behoudt zich voor hierover zijn meening uit te spreken nadat het Kabinet te 's-Gravenhage het zal hebben medegedeeld op welk maximum bedrag Nederland zijn deelname in de kosten zou willen limitee- ren. Het beheer der rivier blijft, zooals vroeger, verdeeld tusschen de twee regeeringen met de na- deelen aan die verdeeling ver bonden. De Nederlandsche re geering spreekt van waarborgen voor een snelle afwikkeling van zaken, maar zij wijst niet aan, hoe die spoed zal bereikt wor den. Om in 't kort haar opvattin gen over het regime samen te vatten, legt de Belgische Regee ring er den nadruk op, dat het noodzakelijk is om in tijd van vrede en zoo ruim mogelijk in tijd van oorlog, de vrije han delsvaart volledig te waarborgen om te zorgen voor het onder houd en de verbetering van de rivier, opdat de grootste schepen te allen tijde kunnen passeeren en voldaan worden aan de toenemen de eischen van hetzeeverkeeren den zeehandel. Een derde hoofdstuk van het memorandum is gewijd aan wat het noemt het onderzoek van de „Nederlandsche desiderata." Over de afwatering van Vlaan deren is de Belgische Regeering het met Nederland eens. België is bereid, alle mogelijke verbeteringen aan te brengen in het huidige douanestelsel en wil ook ten opzichte van dubbele heffingen van directe belastingen den weg inslaan, dien de Neder landsche Regeering wenscht. België wil rekening houden met de desiderata der Nederlandsche havens, indien de Nederlandsche regeering de rechtmatigheid wil erkennen van het streven van Antwerpen naar verbetering harer verbindingen met den Rijn. Men begrijpt niet, dat de Ned. Regeering de gelijkstelling van Terneuzen met de Belgische havens als een recht beschouwt. Niettemin is de Belgische Re geering bereid, deze quaestie te bespreken. Het afstand doen van het stelsel van vrije mededinging bij het loodswezen, is voor de Nederl. Regeering een minstens even aanzienlijk belang als voor de Belgische. België is intusschen bereid te trachten overeenstemming te be reiken. In zake vrije vaart op de Neder landsche en Belgische netten maakt België geen bezwaar tegen de gevraagde gelijkheid van be handeling. Daarentegen zou de afschaffing van alle binnenscheep- vaartheffingen een uiterst zwaar offer beteekenen voor de Bel gische financiën. Over de overstroomingen in Noord-Brabant is België het eens. België is bereid naar den wensch van Nederland een grooter aan deel in de kosten van het kanaal Gent—Terneuzen op zich te nemen, op voorwaarde, dat Ne derland zich voor het onderhoud en de verbetering op het stand punt zal plaatsen van de in het (Wordt vervolgd) AXELSCHE COURANT 28 j Is er nieuws? vroeg Hempel ver rast. Ja, meneer Hempel, zei Kobler, Lavandal heeft zijn kamers opgezegd en gaat verhuizen. Hij gaat de stad uit. Weet je ook, waarom hij ver trekt, of wat hem er toe dreef Neen, niet het minst. Ook het kamermeisje, met wie ik relaties heb aangeknoopt, wist er niets van. Alleen kreeg hij vanmorgen een brief. Ah Den inhoud weet ge natuur lijk niet Neen. Hij scheurde hem direct in kleine stukjes en vernielde deze. Hij vertelde Betty nl. zoo heet het kamermeisje dat zijn oom, die in Bohemen woont en een kasteel bezit, hem heeft te logeeren gevraagd. Zijn oom, Hempel's oogen fonkelden plotseling. Zoo, zoo, hij heeft dus een oom, waar hij heen gaat Dat is zeer interessant I Hoe heet het kasteel Senkenberg! Het moet, geloof tk, bij Prachatez liggen. Betty hoor- de tenminste, dat dit zijn eindstation was. Hempel stond op, opende een lade van zijn schrijftafel en scharrelde ln een pak stafkaarten, die hij bewaarde Zoo, dit zal hem *ijn, zeide hij, een er van op tafel uitbreidend, Senkenberg Senkenberg ah, daar (i£t {iet. Oh dat is fameus, het kan nauwelijks een half uur van Mauer- berg verwijderd zijn, waar Hier brak hij af en vouwde de kaart weer op. Qe hebt me daar een belangrijke tijding gebracht, Kobler. Hij vertrekt vandaag nog, zei je Ja. Ik kwam vragen, of ik hem derwaats moet volgen of nitt? Neen, dat zal ik zelf doen. En de drommel zal me halen, wanneer nu spoe dig geen klaarheid in deze zaak komt. Vooral naar dien oom ben ik zeer nieuwsgierig. Hij liet Kobler gaan. In allerlei kasten en laden begon hij dan rond te scharrelen. Spoedig lag een tamelijk afgedragen pak, dat in- tusschen de sporen van deftigheiddroeg, naast een schreeuwerige das. ln een oud handkoffertje verdween allerlei materiaal voor verdere verande ringen. Het blonde haar werd met een kleur- middel zwart gemaakt, en de teere huidskleur eveneens wat donkerder ge maakt, iets bronsachtig. Zoo, zeide hij, zich tevreden in den spiegel bekijkend, nu kan ik me heel best voor Romaan uitgeven, een wijnreiziger of zoo iets naar 't uitkomt. Hij greep een spoorboekje en zag naar de klok. MooiMet een beetje haast kan ik juist een trein eerder krijgen dan hij. Hij kan onmogelijk achterdochtig worden, wanneer ik er eerder ben dan hij. Nu nog een lorgnet, opdat hij mij ook niet aan de oogen herkent. Zoo tijd. Lisa zwom in een zee van geluk en Prosper bracht al zijn viijen tijd, d.i. bijna den geheelen dag en het grootste deel van den avond bij haar door. Noch het verloofde paar, noch de barones maakten zich veel zorgen over de onvriendelijke houding, die de oude Senkenberg tegenover hen aan nam. Met ijzige kalmte had hij Prosper's verloving vernomen, doch een voorttel ling van zijn verloofde vooiloopig ge weigerd. Later misschien I ik voel me niet wel genoeg om nieuwe kennissen op te doen, zeide hij. Inderdaad zag hij er magerder en lijdender uit dan ooit te voren en Peter Mark vertelde freule Rentte hoofdschuddend, dat eiken morgen de lichten in Senkenberg's kamer geheel waren afgebrand een be wijs, dat zijn meester 's nachts niet sliep. Hij is een zwaartiller en vrouwer hater, zeide Prosper wrevelig, maar wat kunnen wij daaraan dot n? Ik wed, dat hij nog wd bekeerd zou worden, als hij je eens zag, Lisa. Door mij verlies je hoogstwaar schijnlijk je kansen op de erfenis van Senkenberg, Zeide ze glimlachend. Zal het je nooit berouwen Zal ik je altijd zooveel waard zijn Kleine zottinNiet voor tien zulke kasteelen zag ik van jou af! Gelukkig ben ik nooit een erfenisjager geweest. En Erich en ik hebben genoeg om te leven. En tenslotte krijg je Mauerberg ook, mengde de barones er zich tu:a schen. Bij jullie bruiloft in Septem ber laat ik alles op je overschrijven, ik behoud slechts een paar kamers in den zijvleugel. Ik verheug me al als een kind, al dat gereken met den rentmeester niet langer te hoeven doen. Freule Renate, die nu bijna dagelijks naar Mauerberg kwam, schudde echter mistroostig het hoofd. Bitter is het toch, dat Joachim zoo stijfkoppig is. Ik weet zeker, dat hij zelf het meest er onder lijdt, want hij heeft Prosper zeer lief gekregen, en wij wenden er aan, hem als den toekomstigen eigenaar van Senkenberg te beschouwen. Wie weet, wie het nu zal worden. Misschien bevalt je dier. anderen neef, dien Lavandal, nog beter dan je denk', kalmeerde de barones. Feitelijk heeft hij als oudere en naar je zegt, ook niet bemiddelde, de eerste aan spraken. Plotseling was een wreede uit drukking op freule Renate's gelaat ge komen. Mij zal dit nooit aanstaan, zeide ze kortaf. Voor mij is het voldoende, dat hij een Lavandal is, die deugen geen van allen. Ze stond op om heen te gaan. Wanneer komt hij vroeg de barones, Vandaag nog. En nu moet ik gaan. In den namiddag van den dag, dat dit gesprek had plaats gevonden, zat Melitta von Brankow alleen op een bank in de nabijheid van den ingang van het park. Het geurde er naar rozen en jasmijn, een zacht windje ruischte door de lindenlaan, en deed af en toe een regen van dunne blaadjes n.grdwmgkn, Het verloofde paar speelde schaak op het terras I Melitta dacht aan Felix. Die arme i Terwijl hier deze zomeipracht ver bloeide, zat hij tusschen die sombere gevangenismuren en zag misschien nauwelijks een stukje van den blauwen hemel. Of hij ook zoo naar haar ver langde, als zij naar hem Eén ge luk, dat hij wist, dat zij hem trouw bleef Eerst had ze gedacht, dat het ge makkelijk vallen zou. zijn onschuld te bewijzen. Maar nu maand na maand verliep, zonder dat men een slap verder kwam, bestormden Melitta soms bange voorgevoelens. Wanneer het eens niet gelukte? Wanneer hij ver oordeeld of vrijgesproken werd, wegens gebrek aan bewijs Vreeselijkl Ze rilde. Ach ze moest er niet aan denken. En Hempel, die zich zoovol toewijding voor de zaak had gespannen, gaf sinds weken al geen levensteeken meer. Had hij de zaak opgegeven Mama schreef ook pessimistisch in haar iaatsten brief. „Ze houden hem allemaal voor schul- d g schreef zij lk geloof, dat ik de eenige ben, die heimelijk nog aan zijn onschuld gelooft, maar papa zou me nooit toestaan, dit te uiten. Ach, mijn arm kind, ik vrees, ik vrees maar al te zeer, dal je hem toch nog Hit het hoofd zult moeten zetten Nooit, zeide Melitta ln gedachten luide, En plotseling schrikte ze op. Een klein, sluw uitziend boerenjonge» tje was het park binnengeloopen, had haar een poosje twijfelend aangezien, en wenkte t - Pit.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1