POROI geneest-mt L Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Haagache gerechtshof en de zaak ter nieuwe b irecbting verwezen naar bet gerechtshot te Aruatfr- dam met b ivel tol gevangen houding der veroordeelden. I I Na afloop zongen allen het Wilhelmus en klonk het drie werf hoera. Woensdag werd een grootsche aubade gebracht aan de Konin gin-Moeder, waarbij 14000 zan gers voor het Paleis op den Dam defileerden en de Kon. familie toejuichten. Dat dit met geestdrift gepaard ging, moge daaruit blijken, dat men telkens in de radio hoorde roepen „doorloopen 1" Na de enthousiaste aubade voor 't Paleis op den Dam, bezocht de Koninklijke familie Woensdag middag het Regentessespel in 't Stadion. Tenslotte werd het Wilhelmus door allen gezongen. En daarop had een feestelijke ommegang plaats. Voorop dui zenden jongens en meisjes, ge volgd door de Nederlandsche Maagd op een zegewagen en daarachter de historische groepen. H. M. is Woensdagavond per auto naar Soestdijk vertrokken. De Koningin vertrok gister avond met den Prins en de Prinses naar Het Loo. Eet Leidsclie stadhuis, ln de Rijkscommissie voor Monumentenzorg is met 10 tegen 2 stemmen een advies aangeno men, waarvan de strekking dat aan een der beste architecten worde opgedragen ontwerpen te maken voor een nieuw stadhuis ter plaatse van het oude, met een nieuwen toren en een nieuw front met behoud van den te restaureeren ouden voorgevel en het daarbij aansluitend dakvlak, voor zoover die van waarde zijn, met prijsgeving, desgewenscht, van de gedeelten uit 1662 en 1735. De overval te Willemstad (Curasao). Staat van beleg. Woensdag is te Willemstad de staat van beleg afgekondigd. Voor meer bijzonderheden moeten wij wachten tot volledige gege vens door den landvoogd zijn verstrekt. Tot dusverre is niets naders bekend dan de kapitein Morrys heeft meegedeeld over het in bezit nemen van zijn schip de Maracaibo, door de Venezolanen. Het schip kwam Zaterdagavond 10 uur uit Maracaibo (Ver,emela) te Willemstad aan. In d n nacht kwamen èenige personen aan boord en verzochten opstande lingen naar Coro te vervoeren, hetgeen door kapitein Morrys werd geweigerd. Binnen enkele uiinuten bevonden zich echter reeds 400 gewapende mannen aan boord van het schip die den gouverneur van het eiland Cura cao in hun midden hadden. Deze adviseerde den kapitein geen tegenstand aan de revolution- nairen te bieden. Morrys werd door twee ban dieten met de revolver in de hand met den dood bedreigd, indien hij weigerde aan hun be velen te voldoen, terwijl andere revolutionnairen de stokers be waakten, alsmede den loods, zoo dat zij het geheele schip in hun macht hadden. Vlug achtereen arriveerden toen vrachtauto's beladen met munitie en levensmiddelen, die uit de kazerne van fort Amsterdam waren weggenomen. De munitie werd geladen en nadat alles gereed was bevalen de bandieten „Vooruit naar Caracas". AXEL, 14 Juni 1929. Het was te verwachten, dat Woensdag na de drukkende at mosfeer onweer zou uitbarsten. En reeds vroeg in den avond was in de verte het gerommel waar neembaar, dat toenemend in sterkte een naderende bui aan kondigde, ja zelfs meerdere buien, zoodat ongeveer half elf uur de felle lichtstralen niet meer van de lucht waren en nu en dan een slag gehoord werd, die wees Dp het nabije gevaar. Toch liep %iles gelukkig af en nadat ook de plassende regen buien waren weggedreven ging ieder fiissche lucht happen. Den volgenden dag hoorden we dat de bliksem was geslagen op de telefoondraden aan den Kinderdijk en eenige draden wa ren afgegloeid. Ook bij het magazijn „Het Warenhuis" alhier was de telefoongeleiding doorge gloeid en aan den wand waren sporen zichtbaar van het hemel vuur; men is er echter voor on gelukken gespaard gebleven. Te Westdorpe is Woens dagnacht een oude schuur door den bliksem getroffen op de hof stede van den heer Osw. Kerck- haert. De schuur brandde af met eenige landbouwwerktuigen. Vee was er niet in De brand weer kon de naburige gebouwen vrijwaren. Op de voordracht ter be noeming van een onderwijzer aan de openbare school te sluiskil zijn geplaatstH. H. de Lozanne van Axel, thans tijdelijk aan de school werkzaam, J. J Aarnoutse te Groede en F. Clemminck van Ter Neuzen, thans te Eindhoven. Te Zuiddorpe werd Zondag de jaarvergadering gehouden van het ondersteuningsfonds „Allen voor Elkander". De Jaarrekening gaf f 237,23 ontvangsten en f 173,52 uitgaven aan en sloot dus met een goed slot van f63,71. Vijf leden hadden in totaal f 130 ondersteuning genoten. Als bestuursleden werden her kozen de heeren J. A Lyppens en Jos. Gerres, terwijl de heer Ant. Kaas gekozen werd in plaats van wijlen den heer D. van de Velde, die gedurende acht jaar voorzitter was ln het jaarverslag werd de over leden voorzitter herdacht en ge huldigd. Hij werd geschetst als een man, die eenvoudig-stil, zon der zich ooit op den voorgrond te dringen, steeds de belangen van het fonds behartigde. Er werd met algemeene stern- men besloten uit dankbaarheid een gezongen H. Mis voor den overleden voorzitter te laten op dragen. Bij ziekte zal per werk dag f 1 uitbetaald worden te be ginnen van den derden dag der ziekte. Op 5 Februari 1930 hoopt men het zilveren jubilé te vieren. In de bestuursvergadering werd de heer Ant. Kaas tot voorzitter gekozen. Te Br§da slaagde voor het onderwijzersexamen' de heer R. L Goethals van Westdorpe. Te Oostburg slaagde de heer G. E. Albregts te Sluis. Er werden Dinsdag 5 candi- daten afgewezen. Terneuzen. Gisteren heeft een vergade ring plaats gehad van aandeel houders der Z. VI. Waterleiding- Maatschappij, ter verdere be handeling van het rapport van de commissie van onderzoek. De daarin uitgesproken conclu- sie's werden alle aanvaard, zoo dat de commissarissen hun man daat ter beschikking stelden, met uitzondering v; n de heeren A. Hoefnagels, burgemeester van Sas van Gent en P. J. Vael, raadslid te St. lansteen, welke zich niet met de' aftreding kon den vereenigen. Het bestuur is dus thans demissionnair, zoodat door de aandeelhouders een nieuw bestuur zal moeten geko zen worden. De afgetredenen zijn echter nog herkiesbaar, voor zoover ze zich dit laten welge vallen. Als ontvanger-griffier van den Stoppeldijkpolder is uit 3 candidaten gekozen de heer H A. A. baron Collot d'Escury. Herbenoemd werd als gezworen de heer P. L. Mangnus. Te Stoppeldijk zal op 23 Juni festival gehouden worden, met 8 muziekgezelschappen, en wel van Kemseke (B Clinge (B.), Kieldrecht (B.), Clinge (ZK. H. Hulst, Kloosierzande, Westdorpe, Gaauw. St. Janstcen. Woensdagnacht werd alhitr brandalarm gemaakt. Het bleek dat het hofje bewoond door Frans Peeters in de St. Antho- niusdreef die handel drijft in vlasafval (vlokken) in lichte laaie stond. Het schuurtje met al zijn in houd was weldra een prooi der vlammen; het woonhuis, niet tegenstaande hetvast aan het schuurtje was gebouwd, doch met pannen gedekt, bleef be houden, zoodat de bewoners er nog in konden blijven wonen. Een partij lokken, 2 fietsen, eenig materieel en een 30-tal kippen gingen in de vlammen verloren Verzekering dekt de schade. Weder bleek het voor de zoo- veelste maai hoe treurig het is gesteld met de orde en leiding bij het blusschingswerk. Velen die aangewezen zijn bij de be diening der brandspuit weten niet eens waartoe zij verplicht zijn. In geen jaren zijn er oefenin gen gehouden zoodat het een groote warboel is. Bij verschillende brandgele- genheden is gebleken, dat ook het materieel allesbehalve in orde was. Door den Raad te St. Jansteen is op voorstel van dhr. Martinet besloten om, naar aan leiding van de onderhandelingen die worden gevoerd over over dracht van het Gemeentelijk Electr. Bedrijf, aan de P. Z- E. M. voor te stellen dit bedrijf over te dragen voor f 10 000 minder dan de P. Z. E. M. voor stelt en daaraan te verbinden een voortdurende korting van 3 cent per Kilowatuur op het tarief voor de gebruikte stroom voor licht en kracht. De Waterleiding enz. Naar aanleiding van de vra gen, door dhr. 't Gilde alhier aan den Minister gedaan in zake correspondentie, enz., die zekere Janssens uit Graauw zou hebben te koop geboden, ten einde daardoor de zaak der waterlei ding, die hij eerst diende, thans af te breken, althans in opspraak te brengen, is door enkele bla den commentaar gemaakt. Wij deden dat niet, omdat we meenden, dat wie bedoelden Janssens kent en dat zijn er zeer velen in en buiten deze omgeving, wel zijn eigen meening zal hebben over het gebeurde. Gevonden. een portemonnaie met inhoud een damesring (vermoedelijk goud). Inlichtingen geeft de veld wachter Griep. Verzekering Eagelschade. Aan het verslag over het 38e boekjaar van de onderlinge Ver- zekerings-Maatschappij tegen Ha- gelschade in Zeeland, gevestigd te Hulst, is het volgende ont leend Het afgeloopen jaar was gun stig, doordat, slechts één schade geval ten bedrage van f 12 voor kwam. Het van het Provinciaal Comité ontvangen bedrag ad f 142,22, werd aan de deelgenooien die in 1927 schade hadden geleden, uitbetaald. Het Reglement onderging be langrijke wijzigingen, o. a. a Iemand, die 5 pCt schade heeft, ontvangt reeds vergoeding. b De werkkring der Maat schappij strekt zich thans uit over geheel Zeeland. c De bedragen der vruchten werden in overeenstemming ge bracht met de tegenwoordige waarde. De Maatschappij telt thans 484 deelgenoten, die ruim 19120 ge- met of 8520 H.A hebben verre- kerd, hetgeen een vooruitgang met vorig jaar beteekend voor 1750 geniet. De verzekerde waarde bedroeg f 3 499 249,28 De Vereeniging, in 1891 be gonnen zonder kapitaal, heeft aan hare deelgenooten reeds ongeveer f215.000, voor schadevergoeding uitgekeerd en bezit thans nog ruim f 73 000, Waar het nut tot verzekering tegen hagelschade de laatste ja ren zoo duidelijk is gebleken, wekken wij iederen landbouwer in Zeeland op, daartoe over te gaan. Wildschade commissie. De Minister van Binneniand- sche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 21 Juni voor het tijdvak van 3 jaren zijn benoemd resp. tot leden en plaatsvervangende leden in de wildschade-commissie voor: Het gedeelte der provincie Zeeland t. w. Zeeuwsch-Vlaan deren. (Lid en voorzitter lr. C. Stevens, rijkslandbouwconsulent te Goes); leden F. J. van Cam pen te Graauw, H. A. A. baron Collot d'Escury te Kloosterzande, gem. Honteniseplaatsvervan gende leden A. H. de Milliano te Waterlandkerkje, G. Vogel vanger te Hulst. Heeft de regen in 't alge meen goed gedaan aan de ge wassen, in 't bijzonder geldt dat wel voor het vlas, dat er zóó voor stond, dat er zelfs teelers waren, die het weer omreden. Anderen verging het beter en verkochten teeds nu voor ruim f 300 per gemet. Predikbeurten te Axel. Zondag 16 Juni 1929. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/j ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J S. Post. Nam. 21/t Dezelfd\ Geref. Gemeente. Voorm. 97a ure Leeskerk. Nam, 27a Leeskerk. In de zitting van 7 Juni wer den o a. de volgende vonnissen uitgesproken Een mengsel veevoeder, ter wijl op de verpakking de samen stelling niet vermeld staat: P. B. 41 jaar, molenaar en koop man te Stoppeldijk, vernietiging van het vonnis van den kanton rechter 60 ot 60 dagen hechte nis Mat een te zwatr beladen wagen over een kunst weg rijden IJj invalhnd dooiweer: C G. 26 jaar Koewi cht, C. v. O. 22 jiar, A. G. 32 jaar, beiden Zuid dorpe, W. P J 24 jaar Hoek, R. de M. 26 jaar Zuiddorpe, allen landbouwersknecht en Th. C van O. 29 jaar, winkelier te Terneuzeo. In alle zaken ver nietiging van de vonnissen van de kantonrechters eu ieder 5 of 5 dagen h. De moord te Giesen-Nienwkerk. Da Hooge Raad, Maandag b(j vervroeging uitspraak doende in da revisiezaak ran T. en K., die veroordeeld zjjn tot 12 jaren gevangenisstraf ter zake van den moord op den spoorwegwachter De Jong te Giesen-Nieuwkerk, heeft de schorsing bevolen van de tenuitvoerlegging van het veroerdeelend arrest vrd het Maandagmiddag tusschen twee en vier uur, terwijl de be- woner op het land aan het werk was en zijn vrouw boodschappen deed, is ingebroken bij den landbouwer B. te Rosande, op de grens van Arnhem en Ooster beek. Toen de vrouw tbuis kwam, bemerkte zij dat de achterdeur was opengebroken en de linnen kast was geopend en doorzocht. Een geldkistje met een bedrag van 1000 aan bankpapier en zilvergeld werd vermist. De rijks- polit'e uit Oosterbeek, die met een politiehond een onderzoek instelde, vond het ledige geld kistje in de nabijheii van de woning. Er zijn vingerafdrukken genomen. Rare visite -- Toen de huis- vrouw alleen met de kinderen thuis was kwam bij landbouwer J. O. op het gehucht Loopkant onder Uden een koe uit de wei naar huis loopen. De voordeur sloud open, ze liep binnen en nam haar weg door den haard en sprong vervolgens in de vijf treden hooge opkamer. Ze hield daar bar huis en de vrouw stond hulpeloos. Toen de man thuis kwam ging bij de knech ten roepen en met vereende krachten heeft men de onge- wenschte bezoekster zonder on gevallen omlaag gekregen. Te Godlinze, gem. Bierum is het 4 jarig zoontje van den arbeider Vos, dat met z(jn oude re broertjes op den weg speelde, onder een stoomwals geraakt, waarmee men bezig was den weg te herstellen. Het kind werd verpletterd. Toen Donderdag een 18-ja- rig meisje op weg naar de fa briek bij Vinkenburg te Maiden de trambaan wilde oversteken, werd zij door de Gooische stoom tram overreden. Haar beide beenen werden atgeredeD. De verkeersongelnkken ln Londen. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn er in Londen 114 men8chen minder door verkeers ongevallen gedood dan in het laatste kwartaal van 1928; het totaal was n 1. 251 of nog geen drie per dag tegen 365 een record-cijfer of vier per dag. Het totaal aantal ongelukken was 22.416 oi 7832 miDder. het aantal gewonde personen of 3927 minder. Van de 251 gedooden waren 190 voetgangers, van wie er 96 zonder uit te kijken de straat waren overgestoken, 21 geaar zeld of geweifeld hadden en 15 tusschen, achter of voor stil staande voertuigen waren over gestoken. Er werden 29 wielrijders ge dood of 13 meer dan in het voor afgaande kwartaal en 14 motor wielrijders, zijnde 17 minder dan in het laatste kwartaal van 1928. Twee dames uit Berlijn, die te Sernigerode logeereD, wer den 's avonds op den Glas- bü tenweg van den Broeken door een man overvallen en mishandeld. Op haar vlucht ont moetten de dames den „Ober- laodjAgermeister" voor het Croc- kengebied, die onmiddellijk zijn mannetjes alarmeerde en zelfde leiding van de klopjacht nam. Nog dienzelfden avond laat werd de boosdoener, in het hotel Steinerne Renne" te W-irnige- rode gearresteerd, Met de kolf van een revolver had h(j zjjn slachtoffers tegen den grond geslagen en haar daar na beroofd. De man, een metselaar uit Maagdenburg bleek in het bezit van drie geladen revolvers te z(jn. In den loop van een laugaurigf ferboor heelt b(j bekend. t&M

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2