Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen. Doos 30 ct. H.E Landbouwers! flinken bediende. H. H. Landbouwers! Adr. van den Berge, vaa üaala. Oliën en Vetten J. C. VINK, Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mphardt's Zenuwtabletten Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. Burgerlijke Stand. Advertentiën. „Bremen'' Pijp, (waarde f 1,25). VAN HEEL Co. - Axel Puike Eetaardappelen (roodstar) Stokholmer Teer, Watervrije Kootteer Carboleum. Adr. van den Berge (Bloempothulzen) men, zoolang deze zich op d« ponten bevinden3. het ont breken van een bepaling, waar bij de aanwezigheid van reserve materiaal wordt voorgeschreven 4. een strengere tormuleering van de verbodsbepaling ter zake van het alcoholgebruik door het personeel. Ged. St. van Noord-Brabant verklaarden zich betreffende de punten 2, 3 en 4 tot medewer king bereid. Een voorstel tot het doen vervallen van de verbods bepaling ter zake van rooken op de ponten, meende het college met het oog op de veiligheid zoowel van vaartuig als lading aan de Staten niet te moeten doen. Zij stellen voor in het regle ment der overzetveren over de Eendracht o.a. te bepalen, dat tot genoegen van Ged. Staten een voldoende hoeveelheid re servemateriaal aanwezig moet zijn, dat het aan het personeel verboden is tijdens de uitoefe ning van den dienst gebruik te maken van sterken drank en dat men niet in rij- of voertuigen mag vertoeven, als de ponten in beweging zijn. Bijdragen blindenonderwijs. Van het gesticht voor Blinden te Grave en van „Bartiméus" te Utrecht werd ook voor 1929 een bijdrage der provincie verzocht. Ged. Slaten stellen voor bij de begrooting een crediet te ver- leenen var. f50 per jaar voor eiken behoeftigen blinde. zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Predikbeurten te Axel. Zondag 2 Juni 1929. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Dinsdag 28 Mei werd door den politie-rechter te Middel burg veroordeeld V. E. V., 48 jhuisvrouw van C. v. Rte Koewacht, beklaagd, dat zij den Rijksveldwachter M. A. van de Vijver, die surveil lance-diensten verrichtte, en die verdachte wilde hooren naar aan leiding van een tegen haar inge diende klacht, heeft beleedigd, tot f 15 boete of f 15 dagen hechtenis. Het Haagsche Gerechtshof heeft tot 15 jaar gevang, veroord. den 28 jarigen arbeider J. d. R. te Waterlandkerkje die door de Middelburgsche Rechtbank was veroord. tot 12 jaar gev. wegens in Dec. j 1. gepleegden moord op een 17-jarig meisje, dat hij met een scheermes den hals heeft afgesneden. Vereeniging Tan beetwortel- suikerfabrikanten. De Algemeene Technische Ver- eenigiog van Beetwortelsuiker- fabrikanten en Raffinadeurs held haar 2e algemeene vergadering na de afgeloopen campagne te den Baag. De voorzitter sprak er zijn voldoening over uit, dat onze regeering de verdiensten van den heer Dudok van Heal, die tijdens den oorlog belangrijke diensten aan de suikerindustrie bewezen heeft inzake de voor ziening van bietenzaad, erkend heeft door hem te benoemen tot Officier in de orde vao Oranje-Nassau. Een zeer belangrijk verlies heeft de suikerindustrie geleden door het overlijden van baron Collot d'Escury, waarvan de verdiensten door den voorzitter in warme bewoordingen werden herdacht. Door dr. Prinsen Geerligs werd het bijeenroepen van de com missie voor unificatie der analyse methodes ter sprake gebracht. Prof. Herzfeld, die tot voorzitter voor het leven benoemd was ge worden, is intusschen overleden, zoodat een niuwe voorzitter ge kozen zal moeten worden. De campaguebesprekingen die op de vorige vergadering afge broken waren, werden beëindigd, waarbij nog verschillende bij zonderheden genoteerd werden. Ir. Hirschtolder uit Berlijn hield een lezing over de behan deling van het afvalwater onzer suikerfabrieken en het rationeele transport van den modder uit de bezinkvijvers. Spr. heelt zich in dit onderdeel onzer industrie gespecialiseerd en verscheidene belangrijke werken op dit gebied worden onder zijn leiding en volgens zjjn werkwijze in zijn vaderland en verder o.a. in Engeland, met goed succes ge bouwd en in bedrjjt genomen. Met behulp van een groot Mntal lichtbeelden verduidelijkte ir. Hirscbfelder de installaties, Zooals zij reeds daadwerkelijk ia de genoemde landen in ge bruik zijn genomen. Te Amsterdam zou een vijfjarig meisje de straat over steken juist op het oogenblik, dat een vrachtauto naderde. De bestuurder remde uit alle macht, doch het kind viel, kwam met het hoofd onder een der achter wielen terecht en was op slag dood, Zondagmiddag heeft te Oldebroek een groote brand ge woed, waardoor 5 boerderijen en een rijwielzaak in de asch werden gelegd. De brand brak uit tijdens de afscheidspreek van Ds. Klomp. Een der hoorders riep plotseling brand, waarop het kerkgebouw leegstroomde. Uit de huizen kon een gedeelte der meubelen worden gered. De oorzaak is onbekend. Zondagavond ging het i® een café te Zomeren nogal ru moerig toe, eu tegen half elt raakten de bezoekers zoodanig met elkaar slaags, dat de assis tentie van den gemeente-veld wachter werd ingeroepen. Hoe wel het sluitingsuur nog niet was aangebroken, achtte deze het in verband met de stem ming der bezoekers gewenscht, dat het café gesloten zou wor den. Natuurlijk tot groote onte vredenheid der cafébezoekers, die een dreigende houding aan namen. De veldwachter slaagde er in de menigte te versprei den, met uitzondering van een groepje van zes belhamels, die den veldwachter aanvielen en hem ernstig mishandelden. De veldwachter zag kans zijn re volver te trekken en te schieten. Een der ergste belhamels, de in den omtrek ongunstig bekend staande J. J. H. D., werd door een kogel zoodanig getroffen, dat hij spoedig overleed. Het slachtoffer was ongehuwd, 29 jaar en los werkman. Algemeen was men overtuigd, dat de veldwachter uit zelfverdediging gehandeld heelt. De 16-jarige A. Hutman is bij het zwemmen in het rivier tje de Regge, achter Hellendoorn, verdronken. By het te water gaan ver dween hy onmiddellijk in de diepte en kwam even later weer boven. Een kameraad greep hem vast, maar kon hem niet hou den, waarop hy onder de opper vlakte verdween. Een half uur later werd hy opgehaald kunst matige ademhaling mocht niet meer baten. Ernstige schade. Tengevolge van de droogte en onvoorzich tigheid met vuur, hadden in de gemeente Ommen verschillende branden plaats, die alle een ernstig gevolg haddeD. In de buurtschap Giethem brandde de boerderij, bewoond door B. J. Warmtdink, tot den grond toe at, evenals te Lemele de boerderij van W. Bergman. N ets werd gered. Een begin van brand werd ontdekt ten huize van C. J. Martens, doch kon met behulp der omwonenden tijdig worden gebluscht. In het Arriërveld brandde door onvoorzichtigheid met luci fers een complex heide, ter grootte van ongeveer 150.000 vierk. meter, at. Talryke hoopen turf gingen verloren. Eveneens dreigde gevaar voor een groot bosch en een boerenwoning, doch de brand kon door tijdig ingrijpen worden gebluscht. Te Amsterdam heeft de brandweer Dinsdag in letterlijken zin voor een heet vuur gestaan en een zware taak gehad. In de Willebrordusstraat is een groot fabrieksgebouw, waarin gevestigd zijn de Tabakskerverij „De Rookende Moor" van de firma Erftemeijer en Co. en de stoffeerderij van den heer I. Mendels, verbrand. Hoe het gebeurd is weet men nog niet, maar te ongeveer kwart voor vyf ontstond er brand op ae tweede verdieping. Snel gre pen de vlammen om zich heen. De ongeveer 35 werklieden, kon den langs den gewonen weg nog vluchten, hun kleeren in het gebouw achterlatende. Den heer Mendels zelt zag men plotseling voor een geopeDd luik staan. Langs een hijscbtouw bereikte hij den begaoen grond. Weldra was de bovenste ver dieping een vlammenzee, die gevoed werd door uiterst brand bare materialen, als zeegras, paardenhaar en de houten meu belen. Het duurde niet lang of de tabakskerverij stond ook in lichte laaie. Een verstikkende rook hulde de straat in het duister. De brandweer, die met veel materiaal aanrukte kon het ge bouw niet binnendringen. Van het dak van een belendend per ceel en van den mechaDÏschen ladder, zelts op redladders, die in de vensters waren gehaakt, voerden brandwachts de straal- pijp. De rook bemoeilykte het blussching8werk, hij was zoo verstikkend, dat een der straal- voerders onwel werd. De gelijkstraatsche verdieping bleef voor het vuur gespaard. Gebouw en inventaris waren verzekerd. De 30-jarige R. B. te Zeist wilde Zondag op de sneltram naar Uirecbt springen. Hy viel en werd door dep tweeden volg- wagen overreden, waarby hem de wielen over het lichaam gin- geD. De tram stopte onmiddellijk en de wagen moes-t worden op gevijzeld. Hij is aan de bekomen verwondingen overleden. In een steengroave by Czillaghegy in de nabyheid van Boedapest, is Zondag een ernstig ongeluk gebeurd. Drie school kinderen waren met een kipkar aan het spelen, welke zich op een steile helling in beweging zette en steeds sneller begon te ryden. Tenslotte sloeg de kar om en de kinderen werden op een steenhoop geslingerd. Eén van hen was onmiddellijk dood, de beide anderen werden levens gevaarlijk gewond. Op de Don is een veerboot met ongeveer 400 menschen aan boord omgeslagen. Vijftig van hen zijn verdronken. De ove rigen konden worden gered. De oorzaak van de ramp is over belasting van de boot. De kapi tein is gearresteerd. In het Germaniabad te Hatnm (Westfalei) deden twee broers duikoefenisgen. i Een der jongens kreeg kramp en slikte bij het duiken veel water. Zijn broer die hem te hulp kwam, werd door den rade- loozen jongen vastgegrepen en verdween met hem in de diepte. Da lyken van de joDgens zijn later opgehaald. Uit Warschau wordt ge meld. Woensdagmiddag is een gemaskerde roover op de hoogte van het station Olkusez een af- deeling van een trein binnenge drongen. Hij dwong de reizigers hun geld en andere kostbaar heden aan hem at te geven. Toen een der passagiers tegen stand bood, werd hij door den baudiet met drie revolverschoten gedood. De bandiet maakte zich daarop uit de voeten. Tot nu toe is het niet gelukt zijn iden titeit vast te stellen. Tengevolge van de hitte golf, die langs een gedeelte van de kust van den Atiantischen Oceaan heerscht, zijn twee per sonen overleden. In de steden zouden nog meer slachtoffers van de hitte gevallen zijo. Boston meldde te twee uur in den mid dag een temperatuur van 92 graden. Voor de hnisvronw. IJzerroestvlekken uit linnen goed zijn dikwijls weg te krijgen met het weinig schadelijke mid del van citroensap en zout Maak de vlek goed nat met citroensap en strooi er dik zout op. Uitspoelen en zoo noodig herhaleD. o Schorten en alle gewasschen kleedingstukken laten zich veel lichter strijken als ge in de heete stijfsel eeD stukje aluin laat BmelteD. Tevens bereikt ge er nog mede, dat het met aluin bewerkte strijkgoed niet zoo licht vuil wordt. o Als de kinderen nieuwe schoe nen aan krijgen, schuur de zooien dan eerst even met een stukje schuurpapier at. Dat zal hun eenige buitelingen besparen en u een paar krassen op zeil of tegen meubelen. België. De verkiezingen zyn achter den rug Volgens de officieele cijfers zou de Belgische Kamer als volgt samengesteld zijn Libe ralen 29 tegen 23 in de vorige KamerKatholieken 76 tegen 78; Socialisten 70 tegen 78; Frontisten 11 zetels tegen 6 in de vorige Kamer. Ten slotte 1 communist (1 verloren). De coalitie-regeering der nieu we Kamer zal over 104 stem men beschikken, terwijl die van den Katholiek Deliilo twijfelach tig moet heeten. De vooruitgapg der liberale stemmen in het gansche land bedraagt 56 497. De vooruitgang der Frontparty is moeilijker te berekenen, wegens de vele scbakeeringen. Zij kan op nage noeg 50.000 stemmen worden geschat. Van de zes nieuwe zetels door de Frontparty ver overd zijn er slechts drie te danken aan het stemmeDaantal in het eigen kiesdistrict verkre gen, da andere zyn het gevolg van de samenvoeging van ver kregen stemmen in de samen gekoppelde districten. Deze op merking geldt naar verhoudiDg ook voor de Liberale party. Aan den anderen kant is ook het gehalte der vertegenwoordi ging van de Frontparty in de Kamer er sterk op vooruitge gaan, zoodat indien van een liberale triomf wordt gesprokeD, men zeker niet minder van een overwinning der Frondpartij kan spreken, welke naar het woord van de „Vingtième Siècle" veel te denken geeft, te meer nu ook de Frontparty met drie ot vier gestudeerden in den Senaat ver tegenwoordigd sal zijn. Alvorens uwe bestellingen voor te doen bij de coöperatie der Zeeuwsche Landbouw-Maatsch., wordt u aangeraden prijs te vragen bij TOUWHANDEL. AXEL - JULIANASTRAAT 114. WIJN- EN SIGARENHANDEL. Van af heden t/m 1 Jall as. stel ik een ieder in de gelegen heid gratis in het bezit te komen van een prachtige Lees verdere bepalingen in de Etalage. (15) vragen voor directe indiensttreding een Te bekomen i it f2,50 per 100 K,Gf. thuis bezorgd. C. HEIJNSDIJK, Nieuwendijk. Voor uw schnren, schattingen en hoaten geboHwen is het be houd de echte bruine en Aan sterk concurreerenden prtys voorhanden bij Julianastraat E 114, AXEL. P. S. Aan hetzelfde adres voor machines, auto's en wagens. 15, 20 en 25 centa. Boekhandel^ Voorm. 9*/j ure Ds. G. P. A. Ruysih van Dugteren. Nam. 2 Ds. Hermanidcs (van Buist) Voorm. 9'./, ure Ds. J. S. Post. Nam. 2V« Dezelfde. Voorm. 91/a ure Leeskerk. Nam. 2Leeskerk. Van 1 tot 30 April 1929. 6R1AUW Buwelijks-voltr. 3. Hendrik Bloemen Vv»n Vecrayj, 27 j. en Judith Verhaegen, 24 j. 17. Lam bert Honken, 27 j. en Angela Buijl, 20 j Geboren. 2. Maria Catharina d. van AlphoDSus Buijs en Martha Char- lotta Weezepoel. 8. Eha Lonisa, d. van Pet'us Alphanaus Dnrinck en Elisabeth van Immerfeel. 17 Cesar Theodorus, z. van Petrus Jacobus Boogaert en Clementina Kegels. 20. Elisabeth, d van Désiré Taalman en Mathilde van Troost. Margaretha Mathilda Maria, d van Leonardus Richardus Verstiggel en Maria Judoca de Koster. Ludovicus Alphonsus, z. van Polydoor Frarcies Roggeman en Louisa J hanna van den Branden. Overleden 8. Petrus Buijl. 70 j., weduwn. van Anna Maria Konijzer. 12. Leonard Dols, 93 j., wednwD. van Geertruda Meviesen. Bindtouw CAH-POTS

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 3