Transpireerende Voeten tfinnenland. plan te duur en zal hij er niet voor stemmen. Dhr. KosterWaar moet er over gestemd worden De Voorz. We kunnen het rapport ook voor kennisgeving aannemen. Dhr. Oggel zou eerst nog iets willen zeggen over den zinker. Over een zinker is gesproken, evenals over de andere middelen, want zooals men weet waren er aanvankelijk voorde waterleiding 3 plannen: le door middel van een zinker door de Schelde, water te trekken uit Noord Brabant 2e uit de Ardennen in België en 3e uit St. Jansteen. Deze plan nen zijn onderzocht en het laat ste bleek het meest wenschelijk en ook het goedkoopst. De zin ker is dus niet in het plan opge nomen. Dhr. Dieleman Ik heb gezegd, dat het plan van een zinker naast dit plan ligt en als dhr. Ogge zegt, dat deze geen verband met elkaar houden, dan is dat onwaar, want juist omdat men bang is voor onvoldoende water te St. Jansteen, ligt het zinkerplan er vlak naast. Én spr. is overtuigd, dat na eenige jaren die zinker er moet komen. Dhr. Claessens wijst erop, dat in 1927 plan bestond om een nieuw onderzoek in te stellen voor water uit België. Of daar iets van gekomen is, weet hij niet, maar wel gelooft hij dat men ook toen nog twijfelde aan voldoende water te St. Jansteen. En daarom acht hij het bedenkelijk om op zulke zwakke gronden er maar eenige millioenen aan te wagen. Het blijkt immers, dat ook het Rijk de risico niet aandurft? De Voorz. stelt voor om het verdere voorstel van B. en W. in behandeling te nemen en stelt de adressen aan de orde genoemd onder A en B. Dhr. Dieleman opent daarover een beschouwing en wijst erop, dat het getal 1696, wel 2000 zou geweest zijn, indien alle inge zetenen bezocht waren, terwijl op sommige plaatsen alleen het hoofd van het gezin heeft ge- teekend, zoodat gezien dit getal, het adres wel wat tot den Raad heeft te zeggen. Maar ook wat betreft den inhoud. Er wordt toch geprotesteerd le tegen de verplichting en 2e tegen de duurte. Vooral de verplichting speelt een groote rol en spr. vraagt of, indien een beslissing mocht vallen omtrent de water leiding, B. en W. het dan zouden aandurven om straks de bevolking te dwingen om aan te sluiten, terwijl velen van hen zich toch voor normale tijden voldoende van geschikt drink- en spoel water hebben voorzien. Er is nu wel groote schaarschte aan water maar dat kan ook voorkomen bij een waterleiding en daarom moet men niet trachten in te werken op het tijdelijk gevoel. Uit de handteekening van allerlei men- schen in den ruimsten zin blijkt wel, datmen niet aan deze water leiding wil. De S. D. A. P.'ers hier willen de waterleiding blijkbaar om de politiek, maar als spr. ziet naar de plakkaten van die partij, waar op een beeld met bloedig zwaard en hamer, waarmee men breekt en moordt, en dit dus geen werk tuigen zijn om op te bouwen, dan zal hij er niet veel van zeg gen, als zulke menschen nog vragen om een waterleiding. Spr. is de burgerij dankbaar voor de uitspraak, die zij met het adres kenbaar maakten. De Voorz. antwoordt, dat als die 1969 namen waren te be schouwen als van menschen, die voldoende waren ingelicht over het waterleidingplan, het dan werkelijk een uitspraak van de burgerij zou zijn, doch nu spr. gevallen ter oore zijn gekomen van namen, die op ondeugdelijke wijze zijn verzameld, kan de waarde van het adres niet zoo hoog worden aangeslagen. Spr. noemt een paar voorbeelden, o.a. bij Frans de Jonge in Steenovens, die zei dat hij voor waterleiding is. Men ging toen naar de vrouw èn zeide tot deze dat de water leiding heel duur was, waarop (ie vrouw zeidan zal ik maar teekenen en voor m'n vent ook. Verder kwam men bij een vrouw, die vóór waterleiding was, omdat ze al zooveel water had moeten koopen. Doch de propagandist met hot adres zei, dat de water leiding wel f 120 zou kosten, waarop de vrouw weer teekende en ook voor den man en de huisgenooten. Spr. herhaalt, dat als het door ieder degelijk was bedoeld met dat adres, het iets anders zou zijn, maar nu ze op zeggende woorden zijn ingegaan en niet hebben kunnen beoordeelen wat de voorstanders van de water leiding eigenlijk willen, kan dat geen leiddraad zijn voor de leden van den Raad. Bovendien is de Raad krachtens hun eed en de wet verplicht om de gemeente te dienen zonder last of rugge spraak en hebben de leden zich dus persoonlijk naar eigen oor deel uit te spreken. Dhr. Dieleman zegt, dat de Voorz. het gewaagd heeft om de beteekenis van het adres te kleineeren op een wijze, die kant noch wal raakt. Zoo iets behoort in een barbierswinkel thuis. De menschen zijn werke lijk niet zoo dom op Steenovens, als U meent, mijnheer de Voor zitter. De Voorz Ik heb niet gezegd, dat de menschen te dom zijn, dat moogt U me niet in den mond leggen, ik heb enkel een paar feiten genoemd. Dhr. DielemanU zou toch niet denken, dat ze die paar re gels aan de kop van het adres niet lezen kunnen nl. dat de waterleiding verplicht en te duur is? En als daar iemand met het adres gekomen is bij sommige menschen, zeggend, dat de be lasting te hoog wordt, is dat toch niet zoo ver mis? Men be hoeft toch z'n centen niet uit sluitend bij den ontvanger te brengen om ze kwijt te zijr.. Als daar straks een man op de fiets maandelijks om de centen komt voor de waterleiding is dat toch verhooging van kosten. Het is een geweldig adres en men behoeft het niet te negeeren, want er zal misschien nimmer een zoo dringend adres meer bij den Raad inkomen. Men moge er van zeggen, wat men wil, maar spr. meent, dat de Raad met zoo'n getal namen wel dege lijk rekening heeft te houden. Dhr. Claessens Als de Voorz. zegt, dat de menschen op dit adres klakkeloos geteekend heb ben, kan spr. dat eveneens zeggen van het rapport der comm. van on derzoek, waar namen op staan van menschen, die niet alleen geen verstand hebben van de waterleiding, maar zelfs geen enkele vergadering hebben bijge woond Toch wordt op zoo'n rapport afgegaan. Dhr. 't Gilde sluit zich aan bij dhr. Dieleman als er men schen tot teekenen zijn bewogen, zullen dat uitzonderingen zijn, die den regel bevestigen. Dat van „zekere zijde" over deze methode gelasterd wordt, is te begrijpen. Ook spr heeft vroe ger geprotesteerd tegen de wijze, waarop met een adres tegen de Vlootwet werd gecirculeerd door de S. D. A. P'ers en minister Colijn als beu! en bloedhond werd voorgesteld Tot veront waardiging van dhr. Pauw en consorten uit Terneuzen ben ik er tegen opgekomen, hoe toen de menschen verkeerd werden voor gelicht, niettegenstaande ik toch ook honderden namen heb ver zameld. En nu willen zulke menschen spreken van onwaardig gedoe. Spr. is en blijft tegen bewapening en militairisme, maar aan het gedoe van het handjevol „zoogenaamde" socialisten kent hij geen waarde toe. Dat echter hier hoogstaande menschen ook aan straatpraatjes geloof slaan, verbaast hem. Dat heeft veel van een dorpsbarbier, die het ook van hooren zeggen weet, en spr. zou aanraden daar niet op in te gaan, want als men doorgewerkt had, waren er wel 3000 namen op het adres ge- tornen. Dhr. Oggel kan niet zoo'n groote waarde hechten aan het adres, dat dhr. Dieleman gewel dig noemt. Er zijn menschen onder, die misleid zijn en ook spr. heeft iemand gesproken, die geteekend had, en wien men zeide, dat hij f20 per jaar zou moeten betalen voor het water, terwijl het in werkelijkheid maar f4 was, of 20 cent per week. Verscheidene menschen zijn ver keerd ingelicht door personen, die met het adres rondgingen en vermoedelijk zonder opzet, daar in het rapport staat, dat de ge middelde prijs f 19,62 per jaar is, en daardoor het begrip is ontstaan, dat iedereen dat beta len moest Zoo zijn er verschei dene personen, die geteekend hebben, en zich zouden terug trekken, als ze beter wisten. Bovendien gaat het teekenen in den regel onder een pretje door en teekent de een, omdat de ander het gedaan heeft, terwijl sommigen ook zeiden, dat ze niet geteekend hadden, maar hun vrouw er maar een naam had opgezet. Daarom neemt hij de waarde ervan ook niet zoo zwaar op. Dhr. Kruijsse gelooft ook niet, dat zelfs dhr. Dieleman groote waarde aan het adres hecht, want hij verwachtte wel 95 pCt. van de kiezers. Ook heeft dhr. Diele man zoo'n groot aantal handtee- keningen op een vroeger adres wel eens anders beoordeeld, n.l. toen er 1200 namen stonden tot behoud van de kermis. En die 1200 namen in 1923 waren van evenveel beteekenis als 1600 van nu. Spr. hoorde dat verscheidene vrouwen den naam van haar man op de lijst zetten en ook de man die rondging, heeft meermalen voor anderen geteekend. Zoo is er met allerlei middelen gewerkt door de oppositie maar niet altijd even handig. Dat bleek o.a. dat spr. een schrijven ontving van een wethouder uit een gemeente in West Zeeuwsch-Vlaanderen, met de vraag, of het juist was, dat hij ook een groote tegen stander geworden was van de waterleiding, zooals men hem had meegedeeld. Dhr. DielemanDe heeren schieten met scherpe pijlen naar het adres van de oppositie, maar ik zal trachten terug te schieten. En dan constateer ik, dat B. en W. van het adres, toch wel erg geschrokken moeten zijn, nu ze het op die wijze bestrijden. (Hilariteit bij B. en W., die lachend ontkennen). (Wordt vervolgd). Ingezonden Mededeelingen en andere transpireerende li- chaamsdeelen moet men behan delen met Purol-Huidpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Verkrijgbaar in Bussen van 60 cent en 1 gld. Bij Apolh. en Drogisten. De grootste zeesluizen der wereld. Om een beeld te vormen van de afmetingen van de in aanbouw zijnde Noordzeesluizen teljmui- den, welke binnen afzienbaren tijd voor het scheepvaartverkeer zullen worden geopend, geeft de „Msb." eenige gegevens van andere groote sluizen in de wereld. De sluizen te IJmuiden hebben een lengte van 393,90 meter en een breedte van 49,2 meter. Die van Bremerhaven, welke thans in aanbouw zijn, hebben een lengte van 350 meter en een breedte van 45 meter. In het Kaiser Wilhelm-kanaal 330 meter lang en 45 meter breed de Gladstonesluis te Liverpool 326 meter lang en 40 meter breed, terwijl de sluizen van het Panamakanaal een lengte van 305 meter en een breedte van 33,5 meter hebben. AXEL, 31 Mei 1929. Als een bewijs hoe groot het gebrek aan water is, diene, dat alleen voor onze gemeente onge veer iederen dag een tank water van 10.000 L. wordt aangevoerd. Vooral Maandags en Vrijdags is de vraag het grootst en Han men het niet aanrijden. De prijs is hier niet 8 cent per emmer, maar par gang, dus 4 cent per emmer wat wel te overkomen is, als men spaarzaam gebruik maakt. Een schuurverbod is er nog niet maar we vertrouwen, dat de menschen toch verstandig genoeg zullen zijn om niet teveel van de pompen te vergen. De heerj Geelhoedt, onder wijzer aan de school voor Natio naal Chr. lager onderwijs alhier, is benoemd als hoofd der chr. school te Hoek, gehucht De Knol. Niet de Coöperatieve Sui kerfabriek, maar de NV. Suiker fabriek „Sas van Gent" zal deze campagne geen bieten verwerken. Reeds zijn 46 personen ontslagen, waarvan men er intusschen reeds 23 elders te werk kon stellen. Ook de Coöperatieve te Zeven bergen zal dit jaar niet werken. Over 't algemeen zijn het fabrie ken, die bij de Centrale zijn aan gesloten, welke hunne werkzaam heden concentreeren, wegens ie weinig bietenzaai als gevolg van de lage suikerprijzen. De burgemeester van Bosch- k apelle heeft aan den raad mede gedeeld dat hij, gezien het hem verstrekte bindend mandaat om alleen voorstellen te steunen, die de ontbinding der Maatschappij beoogen, besloten heeft niet lan ger afgevaardigde naar de ver gadering der Z. VI. Waterleiding maatschappij te blijven. Naar de Tern. Crt ver neemt, werd in de Dinsdag te Terneuzen gehouden vergadering van commissarisen der Zeeuwsch' Vlaamsche Waterleidingmaat schappij besloten eene vergade ring van aandeelhouders uit te schrijven tegen 13 juni a.s. Vermoedelijk zal getracht wor den in die vergadering een uit spraak te krijgen over de nog onafgedane conclusies van het Rapport der Commissie van Onderzoek, met name die om trent het college van Commis sarissen. Naar verluidt is het standpunt der vergadering van Commissarissen nog vrijwel ge lijkluidend aan dat, waarin be sloten werd tot het inzenden der memorie van aanteekeningen op het Rapport, dat nl. indien de vergadering van aandeelhouders zich in meerderheid omtrent de bestuurskwestie zou uitspreken overeenkomstig de conclusie der commissie, Commissarissen zich daarna zullen beraden of zij als college collectief, dan wel ver schillende leden individueel ge hoor zullen gever, aan het uit gesproken advies, dat zij hun zetel beschikbaar zullen stellen. Te 1J zendijke werd door de Z. VI. Tram een wagen water aangevoerd om in het nijpende watergebrek te voorzien. Het werd tegen I cent per emmer verkocht. Heden werd te Kloosterzande een buitengewone ledenvergade ring gehouden door de Eerste Ne- derl. Coöp. Beetwortelsuikerfa briek, ter benoeming van drie bestuursleden. De vergadering, die belegd was in het hotel Mieghem, was zoo druk bezocht, dat de zaal niet allen bevatten kon. Men ver huisde naar een naburige weide, om ten slotte schuilplaats te zoe ken in de dorpsschool. Na een kort woord ter nage dachtenis van de overleden be stuursleden, door den vice-voor- zitter, den heer G. Vogelvanger, stelde deze de verkiezing aan de orde. Er werden 655 stemmen uit gebracht, doch omtrent de geko zenen was nog geen uitslag be kend bij het ter perse gaan van ons blad. In de te Hulst gehouden vergadering van het waterschap Stoppeldijk ter verkiezing van een Ontvanger Griffier in de vacature, ontstaan door het over- ijden van den heer K. J. A. G. 3aron Collot d'Escury, is be noemd met 7 stemmen de heer G. Adriaansens te Walsoorden. Op de heer H. H A. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande waren 6 stemmen uitgebracht. Hulstbl. Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeland. Overneming van wegen. Op het Prov. wegenplan ko men onderscheidene wegen voor, welke niet bij de Prov. in beheer en onderhoud zijn. 't Kan uit den aard der zaak niet de bedoeling zijn, deze wegen reeds nu alle bij de provincie in onderhoud te brengen, maar het is wel van belang te overwegen, of niet ge leidelijke overgang van onder houd geraden is en onder welke voorwaarden. Voor het onderhoud van over eenkomstig het Prov. wegenplan verbeterde wegen kan uit de op brengst der wegenbelasting, eeue bijdrage worden verleend van f200 p. K M. en p. jaar. Neemt dus na de totstandkoming van een zoodanige verbetering de Prov. een weg of wegvak over van overneming vóór verbe tering, alzoo in den tegenwoor- digen staat zal wel nimmer sprake kunnen zijn dan komt deze bijdrage al terstond in de pro vinciale kas, maar daarmede is in de onderhoudskosten nog bij lange niet geheel voorzien, terwijl overigens in aanmerking is te nemen, dat ook de tegenwoordige onderhoudsplichtigen een aandeel in 't onderhoud hebben te dragen. Neemt men aan, dat van de f 600 onderhoudskosten per K.M. en per jaar f200 drukken op de Prov. kas, f200 op de tegen woordige onderhoudsplichtigen en f200 op de uitkeering uit de wegenbelasting, dan zal dat de Prov. f 50.000 kunnen kosten, waartegen naar Ged. Staten mee- nen geene overwegende beden kingen behoeven te rijzen. Crediet paardenfokkerij. Het Hoofdbestuur van de Z. L M. verzoekt een jaarlijksch crediet van f2 500 voor de jaren 1930 en 1931, ter aanmoediging en bevordering der paardenfok kerij in dit gewest. Het komt aan Ged. Staten ook thans weer geweuscht voor, om steun uit de Provinciale kas te verleenen. Stoombootdienst tusschen Zierikzee en Stavenisse. Aan de hand van een rapport van den hoofdingenieur meenen Ged. Staten te moeten voorstellen niet te besluiten tot het instellen van dezen stoombootdienst. Omtrent verzoek van de „Com missie voor de hygiëne van het kind in Zeeland" om ook over 1929 een subsidie van f1500 te mogen ontvangen, adviseeren Ged. Staten gunstig. Weg Hellegatpolder Groote Huijssenspolder. Ged. Staten stellen voor af wijzend te beschikken op het verzoek van desbetreffende com missie om de provincie f 3500 te doen bijdragen in de verhar ding van den weg bij de laad plaats Kampersche Hoek der Z. VI T. M. in den Groote Huijs senspolder en den weg dwars door den Hellegatpolder, omdat zij meenen, dat deze weg niet van beteekenis kan zijn voor het doorgaand verkeer tusschen Neu zen en Kloosterzande, met de geringe breedte, een groot aan tal haaksche hoeken en vele opritten en dat verkeer toch over Zaamslag en Terhole zal blijven loopen en omdat deze weg niet voorkomt onder die, welke op het Prov. wegenplan staan of onder de tertiaire wegen, waarvoor steunverleening is vast gesteld, doch van zuiver plaat selijk belang is. Laagspanningsnet te Zuiddorpe. Waar Ged. Staten de overname van het laagspanningsnet te Zuiddorpe door de P. Z. E. M. zoowel in het belang achten van de vennootschap als in dat van de gemeente, stellen zij voor de P. Z. E. M. een crediet daartoe te verleenen van f6000. Wijziging verenregleniéntert, Naar aanleiding van opmer kingen, geuit over de veren reglementen hebben Ged. St. over leg gepleegd over de volgende punten: 1. het rookverbod op de ponten 2. het verbod om in rij- en voertpigen plaats te nu

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2