Aanbesteding. Boorden, Zelfbinders, Dassen en Strikjes. Dassen, Overhemden, Boorden, Bretels. !- en Jonps- Berstrofa en Broeien en Hansoppen. Firma A. J. Claessens. Onderjurken Directoires. Firma A.J.Claessscs Handwondjes PUROL Geïllustreerd Advertentiën. I Het herstellen van een Landbouwschuur Firma A. i. Claessens. Prachtige sorteering Koopt, doet uw voordeel! VAN DRIEL, Burgerlijke Stand. Zie Etalage. Prils 12,95. J. c. VINK, Axel. een varken met 11 bigden en een kalf kwamen in de vlammen om, terwijl voorts de inboedel, een bedrag aan geld, en ver schillende sieraden door de vlam men vernield werden. De oorzaak van den brand is onbekend. Een ernstige boschbrand is ontstaan in de gemeente Hel den, langs do grens der ge meente Neer. Het vuur vond zijn oorsprong in de gemeente Neer en sloeg over het Afwateringskanaal naar het gebied der gemeente Helden over, alwaar, naar schatting on geveer 25 HA. dennenboscb, grootendeels eigendom van den heer Smulders te Tegelen, een prooi der vlammen werd. Te Zwartebroek, gemeente Barneveld, zyn Zondagnacht het woonhuis, de schuur en een berg van den landbouwer M. Kamp horst geheel afgebrand. Valsche quitantie gepresen teerd. Bij een Rotterdamsche bankinstelling is een quitantie gepresenteerd groot 1726, De quitantie is uitbetaald, doch bleek later valsch te zijn. Zoowel een 3-tal stempels als twee handteekeningen waren goed nagemaakt. Nadat de politie ontdekt had, waar de stempels waren vervalscht, is de verden king gevallen op een meubel makersleerling, die herhaaldelijk quitanties in handen kreeg. Zoo was hij in staat de stempels na te laten maken. De jongen, de 18-jarige M. heeft twee mede plichtigen gehrd. Bij zyn vriend, den 18-jarigen M. v. S. werd verstopt gevonden een bedrag van 1600. en bij de 17-jarige verloofde 100. De jongelui zijn ter beschikking van Justitie ge steld. Kind meegelokt en in 't water geworpen. Uit Eindhoven wordt gemeld Uit het riviertje de Gender werd een kind gered. Met toe passing van de kunstmatige adem haling slaagde men er in, het bewustzijn bij het meisje weer op te wekken. Het bleek bet vierjarige dochtertje te zijn van den heer E wonende onder de gemeente Aalst. De recherche vond het geval vreemd, aange zien het kind op een afstand van meer dan twintig minuten van de plaats, waar het aanvan kelijk speelde in het water laf. Na uitvoerig onderzoek werd overgegaan tot de arrestatie van zekeren v. d. P., wonende te Eindhoven, die in de nabijheid is gezien van de plaats, waar het kind speelde, en vaststond ook, dat hij Zondagnamiddag aan eenige kinderen heeft ge vraagd, met hem mee te ryden op zyn flets. Er zijn thans omstandigheden bekend, die er op wyzen, dat het kind met oneerbare bedoe ling is meegelokt. Het kind zelf verklaarde, dat het door een man in het water is geworpen. Het heeft geen nadeelige ge volgen van het geval ondervon den. Voerman gedood Te Beek (Gld.) is een met kolen geladen wagen door het schichtig wor den van het paard omgeslagen. De 16 jarige voerman H. kwam onder den wagen terecht, waar bij hij zoo ernstig werd ge* kneusd, dat hij na eenige oogen- blikken overleed. Te Rotterdam is de 30-ja- rige roeier M. Otte uit Rotterdam in de Waalhaven verdronken. Hy bestuurde een roeiboot by het vastleggen van een Ita- liaansch schip, toen plotseling de schroeven gingen werken. 0* werd angstig en sprong over boord. Een uur later werd het lyk opgehaald. Brand, Donderdag is aan een borstelfabriek te Rozendaal, waaraan bijna 200 personen werkzaam zyn, van den grooten fabrieksmotor plotseling meteen geweldigen knal de krukas van het groote drijfwiel stukgespron- gen, waardoor het geheele be drijf werd stilgelegd In verband hiermede is de fabriek tijdelijk gesloten en het personeel zoo lang tot werkloosheid gedwongen. Heidebrand.Zondagmid dag is 8 H.A. bosch en heide vermoedelijk door vonken van de stoomtram Breda-Tilburg ver brand. De schade wordt geraamd op 6000, zij wordt niet door verzekering gedekt. Motorongeluk. Zondag middag kwam de heer H. K. woonachtig te Roermond per motorrijwiel het dorp Melick binnen. In genoemd dorp waren eenige joDgens aan 't voetballen. De heer K. die rechts van den weg reed en signalen gaf kon niettegenstaande bij uit alle macht remde een aanrijding niet meer voorkomen. De heer K. kwam te vallen en werd zwaar gewond in bewusteloozen toe stand opgenomen. Een der jon gens de 17-jarige P. S. bekwam een beenfracteur en een hersen schudding. Zij meende het niet. Vrij dag is in het spoorwegstation te Deventer geweldige opschudding veroorzaakt door zekeren J. W. Baars, die zich met een vrouw op het perron bevond en toen deze een gescheiden vrouw, die hij in een volkslogement had leeren kennen stilletjes wegsloop, zette de jongeman haar na en bracht haar in het plaatskaartenbureau, waarheen zij de vlucht had genomen, na een hevige vechtpartij met een mes verschillende wonden toe aan hals en armen. De vrouw werd in zorgwek- kenden toestand naar het zie kenhuis vervoerd en de dader gearresteerd. Aanleiding tot de vechtpartij was de omstandig heid, dat de vrouw met hem afgesproken had met hem naar Enschedé te zulleB gaau, welke afspraak zy, door een stille vlucht, had gebroken. Oude man verbrand. Te Dtrecht was brand uitgebroken in een perceel aan den Hoogen Landsweg. Het vuur greep zeer snel om zich heeD, zoodat het onmogelijk was den 80-jarigen Jansen, die te bed lag, uit de vlammen te redden. Onder de puinhoopen heeft men zijn ge heel verkoold lijk gevonden. In een ander deel van het perceel is de inboedel van een der zoons, die op het punt van trouwen stond, in de vlammen opgegaan en was niet verze kerd. Het perceel is inwendig grootendeels door het vuur ver woest. Men vermoedt dat eenige von» ken, die uit de kachel zijn ge vallen, den brand hebben ver oorzaakt. Remmer overreden. Op het Bpooremplacement te Leeuwar den zyn den remmer O. K. bij het rangeeren door een loco motief beide beenen afgereden, In zorgwekkenden toestand is üe man naar het ïiekenhnis ver- - Daar hangt ie. Een zeer amusant voorval heeft zich in het Centraalstation te Amster dam afgespeeld. Mevrouw M de echtgenoote van den station chef, hoerde omstreeks 10 uur een verdacht gemorrel aan de deur. Toen zy naar de deur ging, bemerkte zij dat de kruk zacht heen en weer bewoog. Daar zij begreep, dat er inbre kers aan het werk waren, begaf zij zich langs een anderen uit gang naar de woning van den concierge en belde daar aan. De concierge zelf kon niet hel pen, daar hij ziek te bed lag, doch diens echtgenoote knapte het zaakje op. En wel op zoo'n slimme manier, als slechts in fantastische detective-verhalen voorkomt, zegt de „Tel." De vrouw ging namelyk den corridor in en vond daar den verdachten man. Zij vroeg wat hy daar deed, waarop hij ant woordde, dat hy op de W. C. in slaap gevallen was en nu het gebouw niet meer kon verlaten. De coociergevrouw deed, alsof zy medeiyden met den man had en zeide, dat zy niet wilde, dat by al die trappen aou af- loopen. De inbreker, die eenigs- zins bejaard was, dacht, dat hy 'tspel reeds gewonnen had, en ging gretig in op bet voorstel der vrouw om met de lift om laag te gaan. Hij stapte in, de deur werd gesloten en de lift zakte. Doch halverwege schakel de de slimme vrouw den stroom uit, zoodat de dader veilig en wel tusschen hemel en aarde opgeborgen was. Haar dochter ging daarna de politie halen en toen de lift parterre was aan gekomen, stonden eenige politie agenten op den inbreker te wachten. Hij bleek een volledige collectie inbrekerswerktuigen en loopers bij zicb te hebbeo. De ongeluksvogel was pas in Janu ari uit Scheveningen ontslagen, waar hij vyf jaar had „gezeten. Slachtoffers van den storm. De verwoestingen, in de Zui delijke Amerikaansche staten tengevolge van den tornado aan gericht, zijn nog ernstiger dan in den aanvang aangenomen werd. Te Rye Cove in Virginië werd een school verwoest, waar- y 19 kindoren werden gedood en een groot aantal personen werd gewond. In het schoolge bouw bevonden zich ongeveer 250 kindereu met hun leeraren. Volgens andere berichten zou het aantal slachtoffers zeker 50 bedragen. Het getal geborgen, doch gewonde kinderen bedraagt in ieder geval meer dan honderd. In de omgeving van Gate City in Tenessee is door den tornado groote materieele schade aangericht. De verbindingen zijn verbroken en de langs omwegen inkomende berichten zijn nog onvolledig en onbetrouwbaar. Iu Missouri is sneenw geval len. Tot nog toe is zulks in dezen tyd van het jaar nog nimmer voorgekomen. In Columbus in Ohio werd de gevangenis door den tornado getroffen een muur stortte in. Een gevangene werd gedood en zes werden gewond. Allerlei. Het plaatsje Ely (Engeland) is een eigenaardig personage rijk. Het is een boerenarbeider, wiens lichaamsgestel van dien aard is, dat hij onweer een tyd van te voren met zekerheid voelt aan komen. De man is reeds tweemaal door den bliksem getroffm, eens in 1914 en nu dezer dagen. In 1914 was hij zes w ken lang bewusteloos. Ditmaal bezorgde de intieme kennismaking met het hemelvuur hem slechts wat hoofd- PÜn- Na zyn eerste treffjn heeft de man de eigenschap .gekregen tot het voorgevoelen van onweer. Ongeveer 12 uren voor het or- weer krygt hy schokken en is het hem, of hij door een elec- trische batterij geladen wordt. o Lood, loodwit en loodmenie be- hooren tot de gevaarlykste vyao- den van den arbeider. Ze zijn afdoende te bestryden, maar dit gelukt alleen by voortdurende zorg. Zindelijkheid is daartoe het eerste vereischte. doen pfjn by den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging Reinig ze altyd dade lijk en behandel ze verder met Zonder godsdienstigen grond slag kan er evenmin waarach tige zedelijkheid bestaan als zon der wortel een plant. o Een meDgsel van zout en azyn, een poosje in een flesch of karaf laten staan, dan goed schuddeD en gy zult zien, boe helder het glas is. o Dan gaf het niet. De burgemeester beyverde zich zeer voor de drankbestrijding onder zijn gemeentenaren. Sijmen, zeide hij verwytend tot een van zyn burgers, Sijmen, hooide je niet dat ik je riep, toen je gisteren die kroeg in liep Jawel, burgemeester, antwoord de SijmeD, dat wel. Maar ziet u, ik had nog maar net geld genoeg om één borrel te betalen, dus zou ik niet dronken worden. Bekendmakingen. Z 0 M E R T IJ D. Burgemeester en Wethouders van AXEL, brengen ter openbare kennis, dat ingevolge het Kon. Besluit van 29 Januari 1929 (Stbl. no. 16) waarbij ter uit voering van art. 1 der wet van 23 Maart 1918 (Stbl. no. 165) gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (Stbl. no. 130) wordt bepaald, dat in 1929 de vervroe ging met één nnr van den wct- teiyken t(jd, bedoeld in art. 1 der wet van 23 Juli 1908 (Stbl. no. 236) zal aanvangen den 15 Mei en zal eindi gen den zesden October. Op dat tijdstip wordt wederom ingesteld de tijdsregeling naar den middelbaren zonnetijd te Amsterdam, welke tijdregeling alsdan aanwijst twee uur in den voormiddag. Mitsdien moeten alle klokken om drie uur in den nacht van 14 op 15 Mei a.s. (of wanneer men zich op 14 Mei a.s. ter ruste begeeft) één uur vooruit gezet worden. Boekbeoordeeling. De A. N. W. B. verspreidt een reclame-notabloc, waarin op practische wijze het nut van den bond is te lezen en ook in dichtmaat wenken voor het vei lig verkeer worden gegeven. De Ho-Ha-tafelbeschuit fabri kanten hebben een aardig recla meboekje doen uitgeven „Kees Barents". Geaspireerd door den bekenden tocbt naar het booge Noorden van onzen landgenoot Jan Andriessen heeft de popu laire auteur Levy Grunwald deze boeiende vertelling ge schreven op zulk een levendige wijze, dat „Wahrheit und Dich- tung" welhaast niet te onder scheiden zyn, terwijl onze natio nale Poolbeld, Sjet van Dongen er een voorwoord aan toevoegde. Men verzocht ons bierbij te vermelden, dat leerkrachten ver bonden aan de lagere scholen bet boekje bij aanvrage grati» toegezonden krijgen. Bij den uitgever A. G. Schoon- derbeek te Laren is verschenen „De Wandelaar", een maand blad gewijd aan het buitenleven, natuurwaardeering, heemschut, geologie en folklore. We zagen de 4e aflevering, die rijk geïl lustreerd is, maar o.i. den stede ling meer interesseeren zal dan den plattelander. Toch is het nuttig ook laatstgenoemde mee te leeren „zien" en begrypen, wat om hem leeft en daarom kunnen we hun, die hart voor dat alles hebben de lezing van „De Wandelaar" aanbevelen. Door den architect L. DE BRUIJNE te Ter Neuzen, zal namens zijn lastgever op ZATERDAG 18 MEI 1929, 's namiddags 2 nar in het hotel van Mej. Wed. Gilijamse te Axel, inéén perceel worden aan- I besteed op de hofstede wijk O, nr. 55, aan den Buthdijk te Axel. Bestek tn teekening verkrijg baar a fl,50 bij den architect. in Mode-Artikelen, Koestraat 107, AXEL. Jonge groenten koken. Doe het zuinig Als de groente nog zoo duur is, kijkt menige huisvrouw zuinig naar het „likje" dat er overblyft na het koken. Alles slinkt zool Daarom deed iemand de idee aan de hand als de groente nog te duur is om er royaal van te stoven, wel maak er dan een sla van Dat kan men zoowel met spinazie als molsla doen, net zooals met de pik- en kropsla. En stoven we toch nu, daD doen we dat ook zoo zuinig mogelijk, opdat er niets van de kostelyke groente sappen verloren zal gaan. Dus zetten we de groenten zoo droog mogelyk goed uitgeknepen, op. Het nat, dat zich verzamelt, als de groente gaar wordt, gebrui ken we dan mee op, door er (bij spinazie of stoofsla) wat brood kruim in lijn te wryven of het nat te binden met wat aange mengde bloem of aiaizena (by raapstelen, surihg\ Van 1 tot 30 April 1929, HOEK. Geboren. 20. Petrus, z vaa Meeuwis de Putter en Adriana vau Hoeve Overlijden 6. Dik de Zwarte, 57 j. echtg. van Geertruida de Groote. 7. Janna Tollenaar, 56 j echt8'. van J»n Helmendag. 8 Helena de Bruijne, 76 jechtg. van Abraham de Krakar. 9. Jacob Dialeman, 51 j( echg, van Jozina de Pooter. 10. Marinus de Zwarte, 53 j., wtduwn. van Cornelia Sol. ST. JAVSTEEÏ. Huwelijks- voltr. 6. Arthur Broeckaert, 25 j. jm en Calestina van Himste, 21 j" jd. Andreas de Vetter, 25 j. jm. tnAnna de Vos, 21 j. jd. 19- Aloijsius An- theunis, 25 j. en Irma Smet, 23 j. jd 26 Florent Nachtegael, 22 j„ jm.' en Emerentia Maria de Dei ter. )9 j.t jd. Geboren. 2. Alphons, z. van Petrus de Caluwe en Bertha de Detter. Jo- sephus, z. van Augustus d'Hoogê en Louisa Storp. 7. Maria, d. van Joseph de Smit en Selina Vanacker. 9. Leonie d. van Petrus Kegels en Maria van den Berghe. 12. Gerarda, d. van Thodorus Plu(jm en Maria Inghels. Orerlyden. t. Maria de Block 11 m d van Petrus en Magdalen a Bor- din. 3. Pieter Dubois, 75 j., weduwn van Maria de Wael. 14. Theophilusde Cock 65 j. echtg. van Paulina Cam- maart, 19. Joseph de Beulc, 1 mod. a, v, Gaallus eu Johaaaa un Route, door A. S1MONSZ. met 92 illustratie's van modellen voor hef vouwen van servetten, dekken van tafels, enz. Voorhanden in den Boekhandel van en Z i JE t a 1 a g e. Doos 30-60 90 c;. O Kookboek

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 3