WndérJ l>l) 'f u>a$f elven! HENCO Henkei's Wasch- en Bleek-Soda Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten Zenuwstillend MIJNRAHDT'S zen u wtableften Landbouw. Gemengd Nieuws. Schraal water verhindert de goede schuimvorming. Een handvol lenco vóór de bereiding van het sop in den met koud water gevulden ketel, doet de werking van de kalk te niet en maakt het water zacht als regenwater! hebben van onafgesloten over wegen verbonden zijn, de onaf gesloten overweg, zoowel op de spoorwegen, evenals in andere landen is geschied, ook in ons land moet aanvaard worden en in bepaalde gevallen aanbeveling verdient. Er kan van den voetganger of automobilist die een onbe- waakten overweg passeert, ver langd worden, dat hij de noodige oplettendheid gebruikt. Echter anderzijds moet aan den Staat en de spoorwegmaatschappijen de eisch gesteld worden om zoo danige voorzorgsmaatregelen te nemen, dat niemand op den on- bewaakten overweg een ongeluk kan treffen, of het moet aan eigen schuld te wijten zijn. Een sterk verminderde snelheid voor motorrijtuigen bij het na deren van overwegen verdient groote aanbeveling. Voor de zeehelden. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft in totaal ruim f 133.000 kunnen afdragen aan het Helden der Zeefonds „Prins der Nederlanden." - Uit Londen wordt gemeld: Koningin Wilheimina heeft uiting gegeven aan haar erkente lijkheid voor de diensten, in Nov. 1927 bewezen door Engelsche reddingsbooten aan het Neder- landsche tankschip „Georgia", door het aanbieden van gouden en zilveren horloges met inscrip tie aan de bootslieden en een aantal leden der bemanningen van de reddingsbooten „Great- Yarmouth",„Gorieston", „South- wold" en „Cromer". De Nederlandsche vice-consul te Great-Yarmouth zal de hor loges uitreiken. De Koningin-Moeder te Zxndvoort Dinsdag bracht de Koningin- Moeder een bezoek aan de stich ting „Badhuis Zeeduin" te Zand- voort. Dezer dagen verscheen bij een hotelhouder alhier een per soon, die verzocht eenige dagen te kunnen logeeren. Aan het ver zoek werd voldaan en na een paar dagen in pension te zijn geweest, vertrok de man evenwel zonder zijn rekening te voldoen. Door de politie werd een onder zoek ingesteld, waarbij bleek dat de man, zekere W,, afkom stig uit Rotterdam, doch thans zwervende, bij verschillende hotel houders te Breskens en Groede dezelfde truc had uitgehaald en na aldaar eenige verteringen te hebben gemaakt, en gelogeerd te hebben is vertrokken zonder te betalen. W. is thans ter beschik king van de Justitie gesteld. Ter aarde bestelling van K. J. A. G. baron Col lot d' Escury. Het was te verwachten, dat deze begrafenis onder groote be langstelling zou plaats hebben en voorzeker had deze een plech tig karakter door de vele auto riteiten die de baar volgden, waarop slechts een drietal kran sen rustten, omdat overeenkom stig den wensch van den over ledene een te wachten vloed van bloemen vermeden moest worden. De baar werd door de pach ters van het Kroondomein van uit de woning naar de begraaf plaats gedragen. Bij de groeve werd de over ledene als rentmeester van het Kroondomein, sinds 35 jaar, her dacht door Jhr. H Repelaer van Driel, administrateur, die hem roemde om zijn doorzicht en zijn doortastend optreden, hetgeen zeer te stade was gekomen in verschillende moeilijke tijden, die hij met de pachters van het Kroondomein had beleefd. Spr. wees daarbij op het jaar 1906, toen Hontenisse door over strooming werd geteisterd en de overledene rusteloos in de weer was om het water te keeren en den nood te lenigen. Hierna nam het woord de Commissaris der Koningin, Jhr. Op het Tramplein .bracht de j Mr. Quarles van Ufford, die bij schooljeugd versterkt met zang- I hooge „uitzondering zich geroe koren, een zanghulde, terwijl bloemen werden aangeboden. Mr. dr. J. Schokking 65 jaar. Heden viert oud-minister mr. dr. J. Schokking, lid der Tweede Kamer en burgemeester van Kat wijk a. Zee, zijn 65sten verjaardag. Dr. Schokking, leider der Chr.- Hist. Partij was, zoo mogen we in herinnering brengen, predikant bij de Ned. Herv. Gemeenten te Wezep, Koudum, Dordrecht en Leiden. Hij was lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en mi nister van Justitie in het laatste Kabinet-Colijn. De heer Schok king is tevens lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Ingezonden Mededeelingen AXEL, 10 Mei 1929. Door eenige caféhouders alhier is een adres gezonden aan den gemeenteraad van Axel, teneinde ook na den tweeden Pinksterdag nog een of meer dagen dans muziek te mogen geven, pen had gevoeld de begrafenis van een burgemeester bij te wonen, omdat het hier een bur gemeester betreft die veel heeft gewerkt voor de openbare be langen van zijn gemeente en van Zeeuwsch-Vlaanderen, het was een reuzenfiguur, een stoer wer ker, hetgeen blijkt uit het vele dat hij tot stand wist te brengen, en waardoor zijn nagedachtenis bij velen in dankbare herinne ring zal voortleven. Spr. .bracht hem ook dank voor de bijzon dere vriendschap, die hij steeds van den overledene mocht on dervinden. De heer Jac. de Waal, oudste wethouder bracht namens den raad en de gemeente een laatsten groet aan den overleden burge meester. De heer P. Stallaert deed dit namens de pachters van het Kroondomein. De heer G. Vogelvanger onder voorzitter van de Coöperatieve Suikerfabriek Sas van Gent sprak namens die instelling en dhr. W. H. de Vos te Dordrecht namens den Bond van coöp. suikerfa brieken, welke zoozeer van de werkzaamheid van den overle dene hebben geprofiteerd. Na mens de Werkgevers Risicobank, de F. N. Z. en het Ned. Comité van den Internationalen zuivel- bond en de afd. Nederland van de Internationale Landbouworga nisatie sprak Dr. F. E. Posthuma, namens de Zeeuwsche Landbouw maatschappij, de Z.-Viaamsche tram en de tram Hulst-Walsoor den de heer Mr. P. Dieleman. De heer L. van Waesberghe sprak namens'de onderlinge verzeke ringsmaatschappij van vee en ha^elschade. ^De heer Truffino, burgemees ter van Hulst kwam den over ledene eeren als een groote figuur uit hun kring, die zich op een juist standpunt wist te plaatsen. De heer H. M Baron Collot d'Escury, een broeder van den overledene, sprak namens de familie, de heer P. Voet als voor zitter van het muziekgezelschap dat sleods den steun van den overledene ondervond, en gent- raai Panthaleon v. Eek namens de vrienden in Holland, dii hem zoo gaarne in hun midden ont vingen wanneer hij in het cen trum des lands zich na de werk zaamheden bij hen kwam ver- poozen. De oudste zoon de heer W. Baron Collot d'Escuiy bracht namens zijr.e moeder, zusters en broeder woorden van dank aan alle sprekers en aan de velen die blijk van belangstelling gaven bij het verlies en het bewijzen der laatste eer aan zijn vader. De menigte verliet geroerd de begraafplaats, sterk onder den indruk dat hier inderdaad een groot man aan den schoot der aarde was toevertrouwd Voor Minahassa Op feestelijke wijze is in Ned - Indië den 10 Jan. j 1. de dag her dacht, waarop vóór 250 jaar het eerste contract werd gesloten tusschen de Oost-Indische Com pagnie en pe gezamenlijke Hoof den van de Minahassa, het Noord Oostelijk schiereiland van Celebes. De Compagnie zegde bij dit bondgenootschap hulp toe om de Spanjaarden te verdrijven, terwijl de Minahassers hunnerzijds be loofden de Compagnie te allen tijde te helpen en te ondersteunen. Dit bondgenootschap is door de Minahassers 250 jaar getrouw gehouden, terwijl ook het Ned. Gouvernement zijn gegeven woord gestand heeft gedaan. Waar de Minahassers boven dien zoowel in burgerlijke als in militaiie betrekkingen belangrijke diensten aan ons land hebben bewezen, daar is het plan gerijpt om hen als bewijs van waardee ring uit particuliere bijdragen een blijvend aandenken aan dat 250- jarig jubileum aan te bieden. Hoewel veel voor de bevolking van de Minahassa is gedaan, is echter de medische hulp nog on voldoende. Daarom is het de bedoeling het geschenk te doen bestaan in een sanatorium voor longlijders en zoo mogelijk in een centrale ziekeninrichting. De kosten hiervan zijn geraamd op resp. f 150.000.— en f250.000. of in totaal f400.000.—. De Ned.-Ind. Regeering zelf zal als haar aandeel in dit geschenk t. z. t. de exploitatie van beide inrichtingen op zich nemen. Ter bereiking van het doel is een Eere-Comité en een Hoofd comité ingesteld. Hare Majesteit de Koningin heeft met het plan Hare warme instemming betuigd, terwijl Hare Majesteit de Konin gin-Moeder zich bereid heeft ver klaard het Beschermvrouweschap te aanvaarden, Voorzitter en Secretaris van het Hoofdcomité zijn resp Dr. C. J. K. van Aalst en lr. E de Kruijf. Voorts zijn er verschillende kringcomité's gevormd om giften in te zamelen. Op verzoek van den Heer Com missaris der Koningin in Zeeland heeft de Heer J. Huizinga, Burge meester van Terneuzen zich be last met de vorming van een kringcomité voor Oost. Zeeuwsch- Vlaanderen. Dit kringcomité is als volgt samengesteld Voorzitter: J. Huizinga, Burge meester van Terneuzen; Secre taris: F. Blok, Burgemeester van Axel; Penningmeester: J Truy- man, Burgemeester van Bosch- kapelle, terwijl de overige Burge meesters van Oost. Zeeuwsch- j Vlaanderen als leden zitting hebben Het ligt in de bedoeling van dit kringcomité om zoo spoedig mogelijk circulaires in de onder scheidene gemeenten te doen ver spreiden, waarna dan na enkele dagen door de zorg van den be trokken Burgemeester de giften zullen worden ingezameld. Een ieder geve met een blij hart. De Ferryboot. Men schrijft uit Vlissingen aan de „Midd. Crt." Men zal zich herinneren, d?t enkele weken geleden de Pro vinciale Motorveerboot Koningin Wilheimina na aanvrage namens een Fransch automobilist op Zon dag een extrareis deed van Vlis singen naar Breskens om dezen automobilist af te halen. Juist ioen te Breskens de auto was opgeladen, kwam er telefonisch bericht van den directeur, dat op Zondag geen extrareizen mochten worden gemaakt en dat de Franschman niet mocht worden overgezet. De boot ging dus onverrichterzake naar Vlissingen terug. ThanS schijnt er sindsdien ver andering te zijn gekomen in de opvatting van de autoriteiten ten opzichte van het verstrekken van extrabooten op Zondag, want Zondagmiddag om vier uur zagen wij de Koningin Wilheimina voor een extra reis de aanlegplaats te Vlissingen verlaten. Het betrof hier het overbrengen van drie groote Brusselsche toeringcars met naar schatting een 100 tal passagiers. Het is nu tevens ook gebleken, hoe de Ferryboot aan een be staande behoefte voldoet, want de drie groote auto-cars, zooals we die in de zomersche vacantie- dagen op de groote verkeers wegen zien trekken, werden met gemak op de veerboot geladen, terwijl het met de gewone over- zetbooten niet mogelijk geweest was, om één dier booten behoor lijk te bergen, laat staan drie. Naar uit Goes gemeld wordt, zal dr. Jenny Weijerman pl.m. 23 Mei e k. uit Suriname terug komen om half October weer daarheen te vertrekken. Nu hij het vroeger nooit geweten feit heeft bewezen, dat voor Parima- ribo goed grondwater te krijgen is en de plannen voor de water leiding aldaar rijp zijn voor uit voering is hem verzocht geworden om ditzelfde ook voor andere deelen der Kolonie te onderzoe ken. Dit onderzoek zal ongeveer een Jaar in beslag nemen. Het is misschien bekend, dat ruim 20 jaar geleden de heer Weijerman ook hier ter stede reeds een conferentie had voor het stichten eener waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen. It's a long way. Gevonden. Bij vergissing was opgegeven, dat in de landbouwschool alhier was vergeten een parapluiedit moet zijn een wandelstok. Inlichtingen geeft de heer P. Lefeber. en Zenuwsterkend is de werkingvan Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Predikbeurten te Axel. Zondag 12 Mei 1929. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vj ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Bloembollenteelt In Zeeuwsch- Vlaanderen. De firma van der Zalm uit Noordwijkerhout heeft nabij Aar denburg een proef genomen met bloembollenteelt op een stuk bouwland ter grootte van eenige hectaren. Deze proef is goed uitgevallen, zoodat een aanzienlijke uitbrei ding wordt verwacht en mogelijk hiermede een nieuwe cultuur zijn intrede heeft gedaan in dit gewest. De bloembollenvelden trekken vele bezoekers. Zondag werd in de omgeving van de N. V. Vlismar te Vlbsmgen een slag gehoord en bleek het dat een olietank was gesprongen De brandende in houd verspreidde zich over het terein en de vlammen sloegen hoog op. Men vreesde reeds een tweede catastrophe als voor 5 jaar. De brandweer werd gealar meerd, doch toen deze ter plaatse kwam, was men er reeds met eigen middelen in geslaagd het vuur tot staan te brengen en verder onheil te voorkomen. In het Prote8tantsche zie kenhuis te 's Hertogenbosch is de vrouw van Th. de Leeuw uit Rossum, die bij den grooten brand aldaar ernstige verwon dingen opliep, overleden. Te Maassluis is b\j de fa milie L., bij een stoeipartij van kinderen, het vijljarig zoontje is een groote teil met kokend wa ter gevallen. De kleine is aan de bekomen brandwonden over leden. Te Lettele (gem. Diepen veen) is de kapitale boerderij van den landbouwer W. K, 8, afgebrand. £en stam beek stiorj Hef scbmle leidingwater Importeur E. Ostermann Co's Handel Mij., Amsterdam FabrilcanteHenkei Cie. A. G., Düsseldorf

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2