Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen Het Qeheim. No. 12. VRIJDAG 10 MEI 1929. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Weer een gedenkdag. FEUILLETON. Binnenland. - Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddas: 11 ure. 1899-1929. - Dit jaar wordt het feit her dacht, dat 30 jaren geleden de eerste Vredesconferentie in Den Haag werd gehouden. Gedachtig aan het verleden van ons Vader land, ging onze Regeering in op het verzoek van Tsaar Nicolaas 11, den keizer van Rusland, en ont ving te 's-Gravenhage in het fraaie Huis ten Bosch de afge vaardigden van meer dan 40 landen. Deze eerste conferentie had niet het resultaat, dat er van verwacht werd, maar toch werd reeds toen de grond gelegd voor een tweede conferentie, al had die eerst 8 jaar later, in 1907, plaats. En al is nu ook in deze conferentie nog niet bereikt, dat vrede bestendigd zou worden, toch is zij van eene beteekenis geweest, die relief gaf aan de pogingen om te komen tot het doel, reeds in de eerste confe rentie besprokenhet instellen van het Permanent Hof van Arbitrage, dat nog bestaat en waarvan een invloed uitgaat, die zoo niet over de gansche aarde, dan toch in de Europeesche Staten niet te miskennen indruk ken achterlaat. Voor ons land was dit het verheugende van deze eerste conferentie, dat het daardoor meer en temeer geplaatst werd in het midden van het interna tionale leven, waarvan het ook in de 17e en het begin van de 18 eeuw het middelpunt ge weest was. De omstandigheden leidden ertoe, dat de belangstel ling van groote mogendheden voor ons land in vorige eeuwen niet altijd in het teeken van den vrede stond, maar nu zou dan toch positief ons land een werk zaam aandeel nemen in het leg gen van de kiem voor een zoo mogelijk bestendigden wereld vrede. Die kiem heeft wortel geschoten en is tot een plant uitgedijd De Volkenbond. Reeds herhaalde malen is in vroeger eeuwen de wensch ge uit en waren plannen gevormd tot het instellen van een bond van vorsten en staten en het scheppen van een scheidsgericht. Het zou ons te ver voeren deze plannen in herinnering te brengen, te meer omdat deze alle zijn ge strand op het feit, dat oorlogen niet te voorkomen waren en deze tot gevolg hadden, dat de volken weer meer van elkaar waren ver wijderd, dan genaderd. Telkens dus weer verschuiving op de toekomst van eeuwen later. De --huidige resultaten van den Vol kenbond doen ons hetzelfde vree zen. Maar toch moeten we blij ven hopen en doorwerken. We mogen niet mede de verantwoor ding dragen, niet te hebben mede gewerkt aan het Vredeswerk. En als men dan wijst op het ge ringe succes van Genève, laat ons dan zien op het succes van Den Haagde werkzaamheden van het „Parmanente Hof van Arbitrage", dat zoo niet alles dan toch veel heeft bijeengebracht dat gescheiden was. Indien mannen, als Koning George van Bohemen (1420-1471), Hendrik van Navarre (1589-1610), Koningin Elizabeth van Engeland, Hugo de Groot, den Abbé de St. Pierre en zoovele anderen van den laatsten tijd, die als de voor- loopers kunnen worden be schouwd van de denkbeelden, die nu in de instelling van den Volkenbond en van het Perma nente Hof van Arbitrage zijn be lichaamd, nog eens konden terug- keeren, zouden ze zich niet wei nig verheugen, dat hunne ideeën reeds in zoo groote mate werden verwezenlijkt. Nederlanders, wij mogen er trotsch op zijn, dat het Hof bin nen onze landspalen vergadert en daarom willen wij 18 Mei 1899 gedenken, als de datum die met gouden letters in onze ge schiedenis dient vermeld te blijven, en hebben wij alle reden, dien dag met eere te herdenken. Gelijk telkenjare zal de ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede dan ook dit jaar op 18 Mei haar Volkenbondsdag houden in zooveel mogelijk plaatsen in Nederland. De afdeelingen van de vereeni- ging zijn daartoe reeds druk aan den arbeid zij bereiden vergade ringen voor, organiseeren de ver spreiding van geschriften en zul len langs allerlei wegen trachten de ingezetenen op te wekken voortaan aan den arbeid van den Volkenbond meer aandacht te schenken. De Haagsche afdeeling heeft sprekers van alle politieke rich tingen bereid gevonden, in Sein post het woord te nemen hun redevoeringen zullen dien avond per radio worden uitgezonden. Teneinde den 18 Mei Volken bondsdag bij het publiek in te leiden zal Woensdag 15 Mei de alg. secretaris der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, de heer H. Ch. G. J. van der Man- dere, te Hilversum het woord voeren om op de beteekenis van dien dag te wijzen. Uiteraard wordt de noodige aandacht aan den Volkenbonds dag op de scholen gewijd. Van den Minister van Onder wijs is eene aanschrijving uitge gaan, die de aandacht van Middel baar en Lager Onderwijs voor dezen dag waarborgt. In verschillende steden worden vergaderingen met sprekers van de meest uiteenloopende politieke kleur en richting belegdaan plakbiljetten, strooibiljetten wor den op groote schaal verspreid, zoodat een ieder, die zulks wenscht in de gelegenheid zal zijn, om aan den Volkenbonds dag de noodige belangstelling te wijden. Bezwaren tegen het saikerwetje. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft aan de Eerste Kamer het adres doen toekomen, dat zij aan de Tweede Kamer had gezonden met betrekking tot het wetsvoor- stel tot het verleenen van steun aan de beetwortelsuikerindustrie. In een begeleidend schrijven be toogt de Kamer dat de door haar aangevoerde bezwaren h.i. bij de behandeling in de Tweede Kamer niet zijn weerlegd. Het betoog in het adres van de Tweede Kamer was drieledig. In de eerste plaats werd erop gewezen, dat door dit wetsvoorstel princi pieel gebroken wordt met de suikerpolitiek, die tot dusver hier te lande is gevolgd. Daarnaast werd besproken het karakter van de overproductie en de onder linge verhouding tusschen riet suiker en bietsuiker. En ten slotte werd uiteengezet, dat met de steunregeling, die thans wordt voorgesteld het beoogde doel zeker niet bereikt zal worden. Voor dit laatste punt vraagt de Kamer van Koophandel in het bijzonder de aandacht der Eerste Kamer. Over de wenschelijkheid om met de tot dusver gevolgde suikerpolitiek te breken en over den aard van de overproductie en de toekomstige ontwikkeling van de rietsuiker kan men van meening verschillen, meent adres sante. Maar dat de voorgestelde steunregeling de rationalisatie van de suikerindustrie zal tegenhou den dat de fabrieken, die den steun het minst noodig heb ben en zonder deze toch wel zouden blijven bestaan, daarvan het meest profiteeren, terwijl de fabrieken, die dien steun het meest noodig hebben, onvol doenden steun krijgen en zich op den duur toch niet zullen kunnen handhavendat het be perken van den steun tot f 1.50 onlogisch is; dat het belang van de coöperatieve suikerindustrie niet gelijkgesteld kan worden met dat van de beetwortelteelt; dat de premie dikwijls niet den land bouwers ten goede zal komen dat geen rekening gehouden wordt met de belangen van de raffina derijen, deze bezwaren kunnen h i. niet ontkend worden. Adressante dringt in verband hiermee op verwerping aan. Ja. Bankbiljetten van f10 die In getrokken worden. De oude bankbiljetten van f 10, waarop voorkomt een mannen figuur en een vrouwenfiguur, die elkaar de hand reiken, zullen, naar reeds vroeger werd bericht, worden ingetrokken. Blijkens een mededeeling van de directie van de Nederlandsche bank kunnen ze tot 29 April 1930 ter inwisse ling worden aangeboden aan de bank, de bijkantoren, agentschap pen en correspondentschappen. Van de muntbiljetten van f 10 zullen alleen in omloop blijven, die, waaropeen Zeeuwsche boerin is afgebeeld. Geldschletersbedrtyf. De heeren Van den Bergh c.s. hebben een voorstel van wet in gediend betreffende een wettelijke regeling van het geldschieters- bedrijf. In de memorie van toe lichting geven de voorstellers een uitvoerige uiteenzetting van het kwaad en den omvang van den woeker. De voorstellers geven de voorkeur aan een samenstelling van preventieve maatregelen, zooals die in het Engelsch-Ame- rikaansche systeem va i wettelijke woekerbestrijding te vinden zijn. Een der artikelen bevat het beginsel dat mondeling overeen komsten niet geldig zijn. Er wordt in het algemeen een maxi mum rente percentage vastgesteld van 12 pet. per jaar. Cessie van loon wordt uitgesloten. Een der artikelen maakt een einde aan het euvel dat het in de acte als uitgeleend vermelde bedrag hooger is dan de werke lijk verstrekte geldsom. Onbewaakte overwegen. De commissie van onderzoek heeft haar rapport inzake de veiligheid op openbare overwegen gereed en concludeert, dat er door de onbewaakte overwegen f 1.600.000 bsspaard wordt. Er zijn 71 personen gedood en even veel gewond in de 4 jaren. De commissie is van oordeel, dat, gezien de economische en vèrkeersvoordeelen, welke aan het (Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 18; Barones Lauterbeck had direct liet gevoel, dat Melitta haar precies pas sen zou. Ze haalde Melitta van 't station en ontving haar direct met welwillende hartelijkheid. We zullen u juffrouw Melzer noemen, zeide ze glimlachend. Ook Lisa heeft het niet anders te weten. Vind u dat goed Melitta dankte geroerd. Ik hoop, dat u mijn desbetreffend verzoek niet verkeerd begrepen hebt, barones? Mijn vader is zeer gesteld op wat hij onze familienaam noem*. Ik wilde hem niet meer krenken, dan mijn besluit het ouderlijk huis te ver laten, hem reeds deed. Verontschuldig u niet. Mij is de openhartigheid, die u tegenover mij zelfs in uw particuliere aangelegen heden, die mij totaal niets aangingen, zeer sympathiek. Ik denk, dat wij het Wel goed met elkaar zullen kunnen vinden. Ik heb den ernstlgen wil, u tevreden te stellen, en vooral nu ik u ken, dubbel, barones. De hoofdzaak is, dat tusschen ons steeds volle vertrouwen heerscht en dat is me dubbel aangenaam, daar de eenzaamheid van ons leven hier er "toe leidt, dat wij elkaar nader komen te staan, dan gewoonlijk in zulke ge» Vallen wel pleegt voor te komen, ik dwkj dat wij het belden niet al te nauwkeurig zullen nemen met de dienstverhoadingen, maar zullen trach ten vriendinnen te worden. Deze warme woorden, zoo eenvou dig gesproken, misten hun invloed niet op Melifta's wel eenigszins onrus- stig hart. Zij voelde zich veilig geborgen bij deze vrouw, die haar aan haar goed, schuchter moedertje herinnerde. Tijdens den rit maakte de barones haar met haar toekomstig leven be kend, noemde haar de namen der kasteelen, die ze passeerden, en wees haar enkele wandelwegen aan. Melitta zag naar het in avond schemering verzinkend landschap, naar die eindelooze wouden, door weiden, ruïnes en kasteelen, beekjes en stroompjes onderbroken. Welk een vredige stilte rondom, dacht ze. Het laatste kasteel, vóór men Mauer- berg zelf bereikte, was slechts ge deeltelijk zichtbaar van uit een groot, verwilderd park, waarvan de af scheidingsmuur langs den straatweg liep. Het scheen een groote bezitting, die echter om een of andere reden een somberen, bijna treurigen indruk op Melitta maakte. Misschien, omdat van al deze ven sters er slechts eenige verlicht waren, omdat de nachtwind in de hooge, veel te dicht op elkaar staande boomen ruischte en een geest van verlaten» heid er over lag gespreid. Dat is Senkenberg, zeide de barones, die haar blik gevolgd had, Onze naaste buurman. U zult hier wel dikwijls komen, want de oude freule von Senkenberg is de eenige werkelijke vriendinj die ik bezit. Bo vendien is er sedert kort «en neef te iogeeren, waarmee Lisa somtijds tennist of tochtjes te paard maakt. Het kasteel is van uw vriendin Neen. van haar broeder. Dat is echter een ontoegankelijk mensch, die slechts leeft voor zijn antiquiteiten en met niemand omgaat. Een verzamelaar dus? Ja, en tevens, naar ik geloof, een diepongelukkig mensch. Waarom, weet eigenlijk niemand. Renate, hoe wel zoo goed met mij bevriend, heeft daar nooit een woord over gesproken, en ik wil natuurlijk geen indiscrete vragen doen. Men vertelt, dat de dood van zijn jonge, knappe vrouw en van zijn eenig kind, hem tot een menschenhater hebben gemaakt. Zoo als gezegd, ik weet er niets naders van, want dat heeft zich alles afge speeld, voor ik hier kwam. Kijk op de stoep staat Lisa al, trippelend van ongeduld. Melitta omvatte alles met één blik; het aardige, in 't groen gebouwde, bijna tot aan de dakvorst feitelijk verlichte kasteeltje in rococo-stijl met de zand- steenfiguren rondom het grasperk, waarop in wijde paden allerlei boom pjes stonden. Zij haalde diep adem het leek een paradijs, waarin men zich direct op zijn gemak moest gevoelen. Lieve Lisa, zul je mij ook een beetje lief hebben vroeg ze innig, met een vreemde ontroering in haar stem, die ze tevergeefs probeerde te onderdrukken, Qeen antwoord volgde, maar het blonde wezentje vloog haar om den hals en vlijde zich tegen haar aan, Zoo was Melftta's komst op Mauer» berg. En nu was ze al volle 14 dagen hier, geheel gewend en *qo gelukkig. als ze maar kon zijn, haar gedachten aan Felix en haar vertoornden vader in aanmerking genomen. Het was avond. De barones zat met Melitta te babbelen in een hoekje der eetkamer, terwql Lisa's elfenge stalte tusschen de donkere meubelen als een lichtstraal heen en weer gleed. Ze zocht ai haar dingen bijeen. Ze was vreeselijk slaperig en wilde naar bed. Eindelijk had ze alles bij elkaar- een boek, een tafelmes, tuinhand- schoenen, een handwerkje en haar taschje met portemonnaie. Nadat ze was heengegaan, bleef het een poosje stil. Beide vrouwen dach ten hetzelfde: ze wordt eiken dag knapper en meer betooverend. Melitta zuchtte onwillekeurig. Ach ze meende het wel geraden te hebben, wat Lisa er zoo stralend deed uitzienZe had het immers ook zelf beleefd. De liefde Plotseling zeide ze: Barones Lisa wil, dat we morgen direct na tafel weer een uit stapje maken naar Feichmtihle. Het is al de derde groote tocht deze week. Vindt u dat goed De barones glimlachte. Waarom dan niet? Te paard natuurlijk Als u de leiding wil nemen, want, zooals u weet, kan ikniettegen dat lange rijden. Met genoegen, maar Nu, ga dan maar. Het doet Lisa zoo goed. En bovendien - ze is heelemaal veranderd, sinds u hier is. Zoo blijzoo tevredenVroeger verlangde ze er altijd naar, Mauerberg te verlaten, droomde zich gouden bergen daarvan en dit maakte me dikwijls ongelukkig. Want, al besloot ik ook tot het offer, Lisa's wil om op reis te gaan, het zou toch een reis vol ontgoochelingen voor haar zijn geworden. Ik zonder me steeds af, heb nergens connecties meer en ben zoo onzelfstandig onder vreemde men- schen. Mijn beste Egon heeft me verwend hij heeft er zich nooit tegen verzet, dat ik zoo was. En later heb ik slechts geleefd in het verleden. Ik stem toe, dat het ver drietig is voor Lisa maar nu is u er. Nu is alles goed. En Lisa voelt de eenzaamheid van dit stille aard- hoekje nu niet meer zoo. Ik vrees alleen, barones, dat ik met de verdiensten van deze verande ring verdien, maar een ander, en ik voel me verplicht, hierover eens te spreken. U bedoelt Prosper von Roden- bach, den neef van jonkheer von Senkenberg vroeg de barones glim lachend. II hebt het dus ook al be merkt? Ik geloof, dat er geen twijfel aan is, of Lisa is nooit uit zijn ge dachten en ook zij -- Wat zou dat prachtig zijn I Iets beters kon het noodlot nimmer be slissen. U hebt dus niet» tegen «oo'n verbintenis Wat zou ik er tegen hebben Prosper is de netste jongen man, dien ik ken. Goed, eerlijk, ridderlijk en een waar Zondagskind. Niemand past beter bij Lisa*

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1