#1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen Het Qeheim. No. 11. DINSDAG 7 MEI 1929. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. i Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Het feest der lente. Aanvankelijk bedoeld als inzet van het Lentefeest, is de 1 Mei dag in het politieke vaarwater gaandeweg wrak geslagen en tot verval geraakt. In plaats van verheugenis te schenken, omdat eindelijk de wintersche vlagen bedwongen zijn door de leven wekkende zon, wordt de komst van den eersten Mei met angst tegemoet gezien, wegens de excessen, waaraan de politieke heethoofden zich elk jaar meer schuldig maken. En ditmaal is het wel heel erg geweest, vooral in de Duitsche hoofdstad, waar het feest der Lente is gevierd met een orgie van bloed en een aantal verdwaasden heeft gepoogd het heil der menschheid te be vorderen door het opwerpen van barricadesoch arme, alsof er ooit een betere wereld zou kunnen opbloeien uit het zaad van het geweld. Zij, die zich hebben opgeofferd in de stellige overtuiging als martelaar te dienen voor een goede zaak, vergaten, dat zij eenvoudig optraden als verdedi gers van het recht van den sterkste, daarbij eigen kracht schromelijk overschattende. En wie hunner te goeder trouw in de meening verkeerde, dat hun voorbeeld bij voldoende navol ging tot zegen voor de massa zou strekken, zagen over het hoofd, dat zij bezig waren macht boven recht te stellen, een stel sel, waarover zij zich bij voort during zelf beklaagden, dat het werd toegepast door het huidige gezag. Intusschen heeft Berlijn zijn oproer gehad en reden de zie kenauto's gestadig heen en weer, om de dooden en gewonden te vervoeren naar de weldra over volle ziekenhuizen. Het was een brute krachtme ting, waarvan bij voorbaat de uitslag was vast te stellen, en waarvan het eenige resultaat vernietiging kon zijn, zonder winst voor wie der strijdenden ook. Iet» bepaald? niet»., meende In den Rijksdag werden deze betreurenswaardige voorvallen uitgebuit en trachtten de com munisten althans eenige politieke winst te fundeeren op de lijken der gevallenen. Maar onder alle omstandigheden zou dit nog geenszins volstrekt verkregen en steeds problematische voordeel te duur zijn gekocht en indien morgen met den dag de rollen werden omgedraaid en de macht in handen der barricadestrijders werd gelegd, zouden zij als de consequentie van hun optreden den chaos hebben te aanvaarden, welke door hun toedoen is opge roepen. We mogen in hetgeen te Ber lijn is geschied, de voorbode zien van steeds erger gebeur tenissen, wijl in het bloed der gevallenen de kiemen van het gewelddadig verzet welig zullen tieren en zich ontwikkelen. Nichts Neues in Westen. Neen, inderdaad geen nieuws, wijl zelfs de harde les, door den wereld oorlog gegeven, nog niet in staat is gebleken, de gemoede ren te verzachten en de men- schen tot ander en beter inzicht te brengen het inzicht dat ruw geweld geen oplossing kan bren gen voor welk vraagstuk ook en allerminst voor staatkundige vraagstukken, ook al schijnt soms tijdelijk het tegendeel waar te zijn. De demonstratie van gebrek aan menschelijke eigenwaarde in de Duitsche hoofdstad kan hoog stens tot afschrikwekkend voor beeld dienen. Naar aanleiding van het bloe dig verloop van 1 Mei-dag te Berlijn heeft de communistische „Hamburger „Volkszeitung" een extra blad laten verschijnen, waarin gezegd wordt, dat de bloedige offers, die op 1 Mei te Berlijn vielen, op rekening komen der sociaal-democratie. „De doo den zijn de bloed-getuigen, die de geheele Duitsche arbeiders klasse verplichten, zich solidair te betuigen met de Berlijnsche arbeiders in hun strijd tegen de bourgeoisie en voor de vestiging van de proletarische dictatuur". Tenslotte worden de arbeiders tot een proteststaking opgewekt. Deze extra-editie der „Ham burger Volkszeitung" is door de politie in beslag genomen. Bij wijze van protest tegen het optreden der Berlijnsche politie zijn op de mijn Prosper II van de 1050 mijnwerkers 509 man niet op hun werk versche nen. Biljetten waren aangeplakt, waarop gedeeltelijk onjuiste me- dedeelingen werden gedaan. Zoo werd gesproken van honderd dooden enz. Bij andere mijnen werd tevergeefs beproefd de mijnwerkers van hun werk te houden. Ook op enkele Hambornsche mijnen verscheen een klein ge deelte van het personeel niet op het werk, evenals te Bottrop en Osterfeldt. Er werden hier vlug schriften verspreid, waarin tot een algemeene staking werd aan gespoord. Hier en daar werden ook ver gaderingen gehouden, waarin be sloten werd niet te werken en te trachten de werkwilligen over te halen aan de actie mee te doen. Het aantal stakers bedraagt echter tot dusver overal slechts enkele honderden, bij personee- len van tienduizenden arbeiders- Omtrent den toestand te Ber lijn werd Zaterdag gemeld In een conferentie der oppo- sitioneele bedrijfsraden bleek uit de rapporten van de vertegen woordigers der verschillende be drijven, dat het in betrekkelijk weinig bedrijven tot staking was gekomen. De propaganda der commu nisten voor de staking heeft omstreeks 1500 arbeiders in ver schillende bedrijven er toe ge bracht zich bij de beweging aan te sluiten. Bij enkele bedrijven is het werk in den loop van den dag echter weder hervat. In het district van Hamborn is de middagploeg op de mijnen weer voltallig aan het werk ge gaan. In enkele andere mijnen ontbraken nog slechts een klein ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. aantal arbeiders. Om negen uur werd in Neu Kölln de beperkte staat van be- ieg ingetreden. In allerijl snelde de bevolking naar huis en dood- sche stilte viel over het door de politie afgezette stadsgedeelte. Alle lokalen waren gesloten. Beide strijdende partijen hielden zich gedekt en gaven schoten af om schrik aan te jagen. Daar de straatverlichting door het gepeupel buiten werking was gesteld, had de politie op vele balcons schijnwerpers opgesteld, die met krachtige lichtbundels de straten verlichtten. Bij een onderzoek zijn Vrijdag talrijke vuurwapenen gevonden. Een groot aantal personen is gearresteerd. Op den hoek van de Neckar- en Boddinstrasse werden de beambten een huis uitgedreven, waarop zij het vuur beantwoordden. In den namiddag kwam het in de Boddin-Flug- hafen- en Hurfurthstrasse tot be langrijke samenscholingeu, waar uit de beambten weer beschoten werden, zoodat ook zij van hun ne vuurwapens moesten gebruik maken. De rest van den dag ver liep rustig. Langs de Hermannstrasse wer den met karabijnen bewapende posten opgesteld, die de ramen en daken in het oog hielden, van waaruit nu en dan werd gescho ten. Alle winkels in de buurt zijn geloten, de vernielde eta- lageramen zijn met planken dicht gespijkerd. Pantserauto's reden rond om het opwerpen van barricaden te verhinderen. De politie was o. a. met hand granaten bewapend. In een particuliere mededeeling uit Berlijn aan de „Frankf. Z." wordt naar aanleiding van het gebeurde op 1 Mei in de Kös- linerstrasse, verklaard, dat een grondig en onpartijdig onderzoek naar de incidenten dringend nood zakelijk schijnt. Met volle er kenning van de moeilijke taak van de politie wordt, op grond van verschillende verklaringen van ooggetuigen vastgesteld, dat het politieapparaat op te starre En daarvoor was op Mauerberg geen gelegenheid. De omgeving was prachtig» maar eenzaam* wijze in werking is gesteld. Zoo werd geconstateerd, dat de politie 's middags toen zij werd uitgescholden voor „Bluthunde" enz. en gelastte de vensters te sluiten geschoten heeft, daar dit bevel niet opgevolgd werd. Op dat tijdstip is in ieder geval het eerste slachtoffer gevallen, en wel niet door een afgedwaalden kogel, maar tengevolge van een goed- gericht schot, omdat de man, een soc. dem. en lid van de republi- keinsche „rijksvlag" als zoodanig het bevel niet meende te behoe ven op te volgen niettegenstaande den herhaalden raad van zijn buurman. Omtrent de gevechten van Vrijdagnacht wordt gemeld, dat de opstandelingen van geweren, karabijnen en revolvers van zwaar kaliber waren voorzien. Hun munitie-voorraad was zoo groot, dat deze van een centraal punt uit moet zijn aangevuld. Te Wedding begon de onrust bij het invallen van de duisternis. Communisten bezetten de daken van de huizen en vanaf de straat werden met zaklantaarns licht signalen gegeven, terwijl de vrou wen de mannen op de daken van voedsel en drinken voorzagen. Tegen tien uur werd door een troep opgeschoten jongens een messenwinkel geplunderd. Het trottoir en de trambaan werden opgebroken en van de keien werd een barricade opgeworpen, die eerst des nachts door een onver wachte manoeuvre van de politie kon worden ingenomen. Zeven tien jongens werden gearresteerd en moesten onder politietoezicht de straat weer herstellen. Hitcheock en Anderson. Het is eindelijk gelukt nabij het bij Waves Hill ontdekte toe stel van Hitchcock en Anderson te landen. De vliegers vonden op de bladen van de schroef in korte zinnen een soort dagboek, dat met 11 April begon en 17 April eindigde. Den eersten datum waren de vliegers, die naar men zich herinneren zal, opgestegen om mee te helpen zoeken naar AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 18; Eisler zal naar ik vermoed, voortaan zelfs veel bereidwilliger zijn, om te antwoorden op de vragen, die je hem zult stellen. Een kwartier later werd de valsche baron in vrijheid gesteld en de agent, die hem triumfeerend had opgebracht, kreeg een flinken uitbrander. Twee dingen had Hempel gewon nen de zekerheid dat er personen bestonden, die van het geheim, dat Eisler omsluierde, afwisten, en de zekerheid, dat de magere „grijsbaard" in deze moordaffaire een rol speelde. Hij begaf zich, toen hij op vrije voeten was gesteld, na zich weer in zijn gewone gedaante te hebben ge- metamorphoseerd, direct naar den commissaris van politie, bij wien hij dr. Richter's vertrek had aangegeven en die beloofd had de zaak te zullen on derzoeken. Het resultaat was, zooals hij met beslistheid had vermoed Uit Weenen werd gemeld op een telegrafische vraag, dat een dr. Richter, Hooimarkt 3, onbekend was. Maar hij heeft een daarheen door mij gezonden telegram, drie weken geleden, beantwoord. Dan hield hij zich zeker bij andere lieden, die daar woonden, op. Wilt u, dat ik de zaak verder ver» volg is er een aanwijzing tegen dr, Richter Hempel aarzelend, hoogstens dat hij valsche opgaven over zijn verblijf geeft. En dat hij sindsdien ver dwenen is. De commissaris zag den detective onderzoekend aan. Wees u eerlijk u brengt den jongen man in verband met den moord op moeder Rabl Ja, maar ik heb niet het minste bewijs, wel echter de overtuiging, dat hij ons ontkomt, wanneer hij om zoo te zeggen ruikt, dat men hem ver denkt. Voor zoover ik mij herinner, gaf hij toenmaals voor, niets gehoord te hebben, omdat hij een slaapmiddel nam, vóór hij naar bed ging. Zeker. Dat middel heeft hij ook werkelijk den dag tevoren door de huishoudster laten halen. Of hij het echter ingenomen heeft, is een andere vraag. Maar welk motief kan hij tot den moord gehad hebben Dat weet ik nog niet. In dit geval is zooveel duisters en geheim zinnigs, dat ik me voorloopig slechts aan enkele feiten vastklem. Hij woon de daar in huis en kende dus alle gewoonten der vermoorde. Hij had een eigen deursleutel en was dus in de gelegenheid de misdaad te vol voeren. Hij kwam vier weken voor den moord en verdween een paar dagen daarna naar het schijnt, spoorloos. Dat zijn die feiten. Om eerlijk te zijn ik ben ook niet meer zoo vast overtuigd van Eisler's schuld als dr. Wasmut. Die merkwaardige inbraak later geeft te denken Richter's gelijktijdig verdwijnen evenzeer. Overigens hebben we een mooie gelegenheid, sijn kamer te door snuffelen. Misschien... Daar heb ik niet de minste hoop op. Wanneer hij schuldig is, zal hij alle bewijzen wel zorgvuldig ver nietigd hebben. Hempel kreeg gelijk. Een onderzoek op dr. Richters kamer bracht totaal geen resultaat. Alles was in de beste ordekleeren, ondergoed en een hoop taalkundige boeken, die voor 't grootste deel nog onopengesneden waren. Denzelfden dag liet de commissaris Hempel nog weer bij zich komen. Den detective wachtte een groote verras sing. De commissaris had, in aansluiting met zijn telegrafische aanvraag, een brief van de Weensche politie ge kregen. Daarin werd medegedeeld, dat vol gens ambtelijke opgave op 25 Mei schippers aan de Praterspitz het lijk van een goedgekleed man uit den Donau hadden opgevischt, dat in den zak verscheidene visitekaartjes had, waarop stonddr. Richter, privé-lee- raar. Het lijk van middelmatige grootte, breedschouderig, zwartharig met kleinen, Engelsch geknipten snor had eenige dagen ter bezigtiging gelegen, doch was toen, omdat nie mand was komen opdagen begraven. Hempel stond verbluft. We hebben hem dus onrecht aangedaan, zeide de commissaris. Hij wilde niet uitknijpen, hij is dood. Zelfmoord of een ongeluk dat zal wel nooit opgehelderd worden. Geen onrecht gedaan, mompelde de detective tusschen de tanden. Zijn verhalen over een stervende moeder waren in elk geval valsch. En wanneer hij dood is, dan bewijst dit hoogstens» dat die andere de „grijsbaard" zijn werktuig niet meer noodig heeft. Hij stond op. Ik dank u voor uw hulp, meneer de commissaris. In de zaak Richter is een plotseling einde ingetreden, niet echter in het geval Rabl—Eisler. U zet het onderzoek voort Natuurlijk, ik heb nog nimmer een zaak opgegeven, voor ik deze tot klaarheid had gebracht. Morgen ver trek ik naar Weenen, hier is niets meer te doen. Twee sporen waren Silas gebleven: de „grijsbaard" en Anna Bardorf en het spoor van de laatste begon in Weenen. Melitta von Brankow had het op Mauerberg niet slecht getroffen. Barones Lauterbeck, de eigenares, was een zachte, ziekelijke en eenigs- zins onzelfstandige dame, die, niet tegenstaande haar rijkdom, het leven niet wist te genieten. Zeer gelukkig gehuwd geweest, was met den dood van haar man eenvou dig alles ten einde. Ze trok zich ge heel op Mauerberg terug en leefde daar zeer stil en ingetogen. Dat ging goéd, zoo lang haar doch ter Lisa een kind was, maar Lisa, die het levendige temperament haars vaders en de vroegere schoonheid van haar moeder had geërfd, was niet tevreden met dit stille kloosterleven, toen ze opgroeide. Ze dorstte naar meer vrijheid, naar afwisseling, naar verkeer met andere menschen, Een paar kasteelen, met welker be woners slechts weinig werd gecon verseerd, lagen op vrij grooten af stand. Lisa was achttien jaar oud. Ze droomde van wereldsteden en bad plaatsen. En daar de barones er niet toe besluiten kon, Mauerberg te ver laten, kwam zij op het idee, een juffrouw van gezelschap te engageeren, die Lisa verstrooiing moest geven en haar eventueel ook bij bezoeken in de buurt kon vergezellen. Ze hechtte daarbij minder waarde aan kennis, dan wel aan Jeugd, goede familie en tactvol optreden. Melitta's aanbieding, na een adver tentie, beviel haar het beste we gens de groote openhartigheid. Melitta had nl. heel eerlijk geschre ven, dat ze een zoodanige betrekking zocht, omdat ze van huis wilde we gens een voorloopig geen kans tot verwezenlijking hebbende, door de ouders streng verboden liefde. Ze had nog nooit een ondergeschikte betrekking bekleed, maar bezat een besten wil, om haar plichten te ver vullen met ijver en toewijding. Indien de keus op haar viel, stelde ze slechts één voorwaarde, nl. haar loe te staan, haar familienaam tegen een anderen, desnoods door haar toe komstige meesteres te kiezen naam, te verwisselen. Dit was alleen om haar vader te sparen, wien het pijnlijk zou zijn, zijn dochter onder haar eigen naam in betrekking te weten. Haar zelf lag daaraan niets gelegen, doch ze wilde in ieder opzicht de waarheid ieggen. (Wordt vervolgd,) I

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1