Wasch met Kinderkopjes Landbouw. Gemengd Nieuws. Geen wrijven en geen boenen meer. Persil reinigt de. wasch door deze slechts eenmaal korten tijd te koken. ook met de a.s. Pinksterdagen, van Vrijdag 17 Mei tot en met Dinsdag 21 Mei vacantiekaarten worden uitgegeven. Het Kon bezoek aan de hoofdstad. De Kon. familie zal in de eerste helft van Juni a.s. het jaarlijksche bezoek aan de hoofdstad brengen. De Kon. familie kpmt Zaterdag 8 Juni in de stad. Ing< zonden Mededeelingen met mooi, dik haar. Het haar groeit veel sneller als gij dat met Purol behandelt. Als men zoo nu en dan slechts een weinig Purol goed in de hoofd huid wrijft, dan wordt daardoor de haargroei krachtig bevordert en het haar mooier en dikker. AXEL, 3 Mei 1929. Woensdagavond werd door de afd. Axel van de S. D. A. P. en van het N V. V. alhier een propagandavergadering gehouden, ter viering van den 1 Mei-dag. De voorzitter, de heer C. Hame link, sprak een openingswoord en noemde het een heugelijk feit, dat ook te Axel 1 Mei kon worden herdacht in het teeken van het socialisme, al is het dat men 40 jaar achter was, want juist 40 jaar geleden werd die dag ingesteld als een her denkingsdag voor de arbeiders beweging over geheel de wereld. De heer Peters uit Utrecht kreeg nu het woord en stelde in het licht, dat er aanvankelijk moed toe behoorde, zich als lil van de s. d. a. p. te verklaren en nog meer om als zoodanig op 1 Mei aan een betooging mee te doen. De partij gaat echter vooruit, al zal er nog wel 40 jaar noodig zijn eer de idealen van de s. d. a. p. bereikt zijn. Spr. wees op de aanst. ver kiezingen en zette de eischen uiteen, die zijn partij van de regeering vraagt, nl. meer door voering van den 8-urigen werk dag, medezeggenschap in de bedrijven, staatspensioneering en ontwapening. De rede werd onderbroken door een pauze, tijdens welke een tooneelstukje werd opge voerd, getiteld „Naar 't Huis", dat scherp illustreert de wan hoop, waarin een oude van da gen verkeert als hij naar 't ar menhuis moet Bij het einde der vergadering werd een collecte gehouden voor het kapitaal, dat noodig was voor verkiezingspropaganda, in navolging van zekere partij, die destijds voor „'t millioen" werkte, zei dhr. Peters. Tot slot werd bij acclamatie een motie aangenomen, instem mend met het manifest, dat naar Genève wordt gezonden als protest tegen oorlog en tegen militairisme. De heer B. C. van Sluis Jz kantoorbediende le klasse bij de P. T. T., te Terneuzen, vroeger te Axel, is benoemd tot adjunct commies. Zaamslag. In de op Vrijdag 26 April ge houden Raadsvergadering was de burgemeester, de heer Joh. de Feijter, wegens familie-omstan digheden afwezig. Blijkens de kasopname waren op 11 Maart ontvangen f119- 462,87 en de uitgaven f 105 785,- 80, zoodat het saldo f 13.677,07 bedroeg. Het schrijven van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch. Vlaanderen aangaande de water leiding werd aangehouden en het bekende verzoek van den Slagers- bond werd afgewezen. Besloten werd de volgende wegsverbetering aan te brengen a. Het wegvak van den Groo- ten- en Kleinen Huijssenspolder- straat vanaf opril aan de Griethe tot plus minus 100 M. in het z g.n. straatje, opnieuw te be- keien met beschikbare goede, oude keien b. met het Bestuur van den Kleinen Huijssenspolder trachten overeenstemming te verkrijgen tot het een meter verbreeden van den duiker, liggende onder den weg aan den zeedijk, teneinde den wegomdraai te verbeteren c. opnieuw bekeien van het wegvakje gelegen tusschen den opril bij J. Michielsen en den afrit naar de Griethe- d. het aanbrengen van een vleugel aan den weg „Reuzen- hoekschen dijk" op het gehucht Reuzenhoek aan de Oostzijde en het aansluitend maken aan de daar aanwezige oprillen e. voorts het restant van den Grooten- en Kleinen Huijssens- polderstraat daar waar noodig te lichten. Tot lid van de Schoolcommis sie werd benoemd dhr. H. K. Markusse. Tot leden van het Burg. Arm bestuur werden benoemd de h.h. S- Scheele, C. H. H. Wisse en J. van de Wege. Tot onderwijzeres aan de open bare school te Othene werd we gens ontslag aanvrage van mej. M. F. Wieland benoemd mej. M P. Nijssen te Sluiskil met 7 stem men. Mej M. W. Mol van 's Heerenhoek kreeg 4 stemmen. Tot slot werden de leden voor de stembureaux gekozen, over eenkomstig de aanbeveling door B. en W. Terneazen. In de gisteren alhier gehouden Raadsvergadering kwam o.a. in behandeling een voorstel van Burg. en Weth. om het vermenig- vuldigingscijfer voor de inkom- I stenbelasting te bepalen op 1.15. De heer Scheele deed echter een tegenvoorstel om dit op 1 05 te brengen, gezien het feit, dat eigenlijk 1.02 al voldoende was. Dit voorstel werd evenwel niet voldoende gesteund, en het voor stel van B. en W. werd met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Ter sprake kwam ook de wa terleiding en met algemeene stemmen werd besloten, om den afgevaardigde naar de eerstvol gende aandeelhoudersvergadering van de N V. Z.-Vl. Waterleiding- Maatschappij een bindend man daat te geven, om te stemmen vóór aftreding van de commis sarissen dier Vennootschap. Een voorstel van den heer Verlinde, tot intrekking van een vroeger door dezen Raad geno men besluit om te trachten de Z.-Vl. Waterleiding-Mij. te ont binden, werd aangehouden, tot men meer volledig zal kennen de meening der aandeelhoudersver gadering over het rapport der commissie van onderzoek en het resultaat daarvan. Woensdag had op den weg tusschen Sluiskil en Sas van Gent een botsing plaats tusschen twee auto's, doordat de een komende van IJzendijke en bestuurd door dhr. M., van Sluiskil, uit de Zandstraat den weg opreed, terwijl de ander juist bij dien hoek de Zandstraat inreed. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar de auto's waren zoodanig in elkaar gedrukt, dat van rijden geen sprake meer was. Het is daar inderdaad een ge vaarlijk punt. Gemeld wordt, dat te Sluis kil naast de ammoniakfabriek.'n ook nog een spiritusfabriek zal verrijzen. Door den Rijkswaterstaat is het verbeteren door middel van steenslagverharding met asphalt- vulling van een gedeelte van den Rijksweg Terneuzen Belgische grens, opgedragen aan den heer G. A. van der Straaten ta Ter neuzen voor f 102.224. Tem. Crt De electriciteits kwestie. Te Hulst is in de R.K. Land- bouwwinterschool een vergade ring gehouden van de Commissie van Overleg voor Zeeuwsch- Vlaanderen ter bespreking van den noodtoestand in de elec- triciteits-voorziening. Voor rekening van de hand boogmaatschappij „St. Sebas- tiaan" te Koewacht is een nieuwe ijzeren gaaipers vervaardigd ter zwaarte van 500 K.G Zij is 27,35 M. hoog en is in de plaats gekomen van de houten pers, die door den storm is vernield. Op Zondag 5 Mei, bij gelegen heid van de voorjaarskermis, zal de eerste schieting er op plaats hebben. Woensdag aanst. zal te Sas van Gent een winkelweek beginnen, waaraan door 31 win keliers wordt deelgenomen. De winkelweek zal officieel door den burgemeester worden ge opend, terwijl de Harmonie de Vereenigde Vrienden hare mede werking heeft toegezegd. Ver schillende attracties zullen die week worden georganiseerd. Loop der bevolking. Gedurende de maand April zijn in deze gemeente Ingekomen: Magdalena M. Baert, zonder beroep, Drieschouwen A 30, van St. Jansteen. Santina M. Wijna, dienstbode, Walstraat C 15b., van Heerlen. Adriaan Haak en gezin, arbei der, Magrette N 51, van Zaam slag. Tanneke van Doezelaar, zon der beroep, Schapenbout O 33, van Terneuzen. Irma Ph. C. van Acker, dienst bode, Stationstraat G 1, van Koewacht. Prudentius J. Casteels, Landb. knecht, Buitenweg H 19, van Zuiddorpe. Petrus Fr. van Ecke, Landb. knecht, Buitenweg H 31, van Zuiddorpe. Vertrokken: Mathilda R. de Korf, dienst bode, Markt C 44, naar Hengst dijk. Francois C. Scheele en echtg., arbeider, Koestiaat D 84, naar Waddinxveen. Frederik Dekker en gezin, Landbouwer, Sluiskil P 26, naar Hoek. Christiaan Kempe, Landb. kn., Beoostenblij L 44, naar Zaamslag. Cornelis van Bendegem, fabr. arbeider, Stationstraat G 10, naar Eindhoven. Camillus Verstraten en gezin, fabr. arb,, Sluiskil P 33, naar Terneuzen. Maria W. Almekinders, dienst bode, Nieuwstraat G 50, naar Gent. Abraham A. Butler, kantoor-, bediende, Walstraat C 24, naar Eindhoven. Daniël Riemens en echtgen., arbeider, Magrette N 57, naar Zaamsiag. Cornelis Geelhoedt, winkelier, Vaartwijk N 16, naar Zaamslag. Jacobus Adr. Cové, landb. kn., Qudenweg 1 36b, naar Terneuzen. Daniël Riemens, landb. kn., Steenovens M 44, naar Terneu zen. Jacobus Dekker en gezin, ruster d landb., Walst. C 14, naar Terneuzen. Pieter de Jonge, schilderskn., Markt C 5, naar Amsterdam. Pieternella Fr. Mieras, dienst- bpde, Koestraat D 96, naar Voor burg. Vincentins L. Remerij, maga zijnbediende, Drieschouwen A 43, naar Terneuzen. Tanneke L. van de Voorde, dienstbode, Prins-Hendrikstraat, naar Terneuzen. Neeltje A. M. Slijpen, dienst bode, Gentsche Vaartstr. C 81, naar Delft. Gevonden. Drie portemonnaies, waarvan 2 met inhoud. Inlichtingen bij veldwachter Griep. Predikbeurten te Axel. Zondag 5 Mei 1929. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure Ds. G. P. A.Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk Het Centraal orgaan voor den handel in aardappelen, groenten en fruit meldt, dat bij den aan- j vang van de nieuwe campagne het gebruik van verkoopbriefjes in geheel Zeeiand verplicht zal werden gesteld krachtens een overeenkomst tusschen de Zeeuw- sche Landbouw-Maatschappij en den Nederl. Bond van handela ren in aardappelen. Minder bieten. Uit de gegevens, die de Direc tie van den Landbouw van ver schillende suikerfabrieken kreeg, blijkt, dat over het geheele land de met suikerbieten bezaaide oppervlakte 15 a 20 pCt. kleiner is te schatten dan in 1928. De roode haan. Een geweldige brand heeft te Maassluis gewoed in de tabrieks- gebouwen van de N.V. Veree nigde Touwfabrieken. Door on bekende oorzaak men ver moedt kortsluiting brak Woensdag brand uit in de 300 M. lange fabrieken. Toen de brand uitbrak, was de eerste ploeg van de 600 arbeiders, die in deze fabrieken werken, reeds aan den arbeid. Het vuur vond gretig voedsel in het licht brand baar materiaal en het duurde niet lang of het had zich over de geheele lengte der fabrieks gebouwen verspreid. Alle arbei ders kondeu tijdig uit de fabriek komen, zoodat er geen persoon lijke ongevallen plaats hadden De brandweer vermocht wei nig tegen de enorme vuurzee uit te richten. Aan de nabij gelegen gemeenten werd assi stentie gevraagd. Met behulp van de brandweeren uit Delft, Schie dam, hotterdam, Vlaardingen en Maassland werd de vuurzee met een groot aantal stralen aange tast. Het werd echter raadzaam geacht alle in de omgeving liggende woonhuizen te ontrui men. Ruim twintig huizen wer den door de bewoners verlaten. Tegen acht uur stonden alle fabrieksgebouwen in lichte laaie en het liet zich aanzien, dat van de fabrieken niets gered kon worden. De brand was tot op verren afstand zichtbaar en het Markt plein stond in zeer korten tijd vol auto's. De brandweer is er in ge slaagd, den nieuwsten aanbouw der fabriek en de omliggende huizen en aangrenzende kerk, die ernstig gevaar liepen, te redden. Van de fabrieksgebouwen is niet veel meer dan een puin hoop overgebleven. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Vliegongeluk. De Nederlandsche vliegboot D 22, een der drie marinevlieg- booten, die onderweg zijn naar indie, is te Bagdad op de brug over de Tigris in aanraking ge komen met een telegraafdraad en dientengevolge neergestort. De piloot, de officiervlieger 2de klasse Everts werd bij het onge val gedood. De beide andere inzittenden, de sergeant-vlieg tuigmaker A. Langeraar en de korporaal J. Symons werden ge wond. Woensdagmorgen te 8.45 uur was de officier vlieger derde klasse D. J. Duykers met zijn vliegtuig van het Marinevlieg kamp de Kooy opgestegen tot het maken van een dienstoefen- vlucht. Te ongeveer 9.15 ward waar genomen, dat het vliegtuig op een hoogte van plm. 200 meter in een vrille geraakte, afgleed en kort daarop loodrecht omlaag stortte. De vlieger was alleen in het toestel en moet op slag dood zijn geweest. Duykers was 28 jaar oud en ongehuwd. Te Rotterdam was men op den Gedempten Slaak bezig met het oprichten van een hijscbstelling, toen plotseling een ketting brak en een der palen naar benedeu tuimelde. Enkele personen, die op het noodlottige oogenblik voorbijliepen, werden getroffen. Het bleken te zijn de heer J. F. Neder, die een ern stige schedeltractuur had beko men, en de heer S. de Wit, die het rechter dybeen had gebro ken. Beiden werden per auto naar het ziekenhuis vervoerd, waar de heer Neder kort na aankomst is overleden. Voorts werd nog gewond mejuffrouw V., echter niet van ernstigen aard. Zaterdagnamiddag beging in de Kerkstraat te Antwerpen een Nederlandsche chauffeur uit Prinsenhage de onvoorzich tigheid een stilstaande tram links te passeeren en reed daardoor te midden van een groep per sonen, die uit de tram stapten. Twee der getroffen personen werden slechts licht gewond, maar een derde moest zwaar gekwetst naar het ziekenhuis worden overgebracht. De chauffeur werd aange houden terwyl de auto in beslag werd genomen. Toen Maandagmorgen de ongeveer 60-jarige D. uit Boeke- lo den onbewaakten overweg aldaar per rywiel wilde pas seeren werd hy door een uit Hengelo komenden trein ge grepen. Beide beenen werden hem afgereden. Hy is Dinsdag aan de verwondingen overleden» Eenig Importeur E. Ostermann Co s Handel Mij., Amsterdam Fabnkante: Henkei Cie. A. G., Düsseldorf

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2