Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw sch - V1 aan deren Het Geheim. No. 10. VRIJDAG 3§M EI 1929. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Voor Volkenbond en Vrede. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. ii. Wanneer dat alles met ernst is overdacht, dan komt men tot geen andere conclusie, dan deze„dat de arbeid van den Volkenbond de aandacht ver dient van ieder individu der wereld." Want die individuen stellen de Volkeren samen, wel ker landen lid zijn van den Vol kenbond of het eens zullen wor den. De Volkenbond is er in hoogste instantie om oorlog te voorkomen en te vermijden welnu, welk individu ter wereld is er niet, die er belang bij heeft, niet slechts, dat niet op nieuw de afschuwelijke ellende van den oorlog zal worden ge leden, maar veel meer nog, dat de zekerheid komt te bestaan van een op rechtvaardigheid en rechtsgronden gevestigde inter nationale samenleving. Vereenigingen als de „Veree- niging voor Volkenbond en Vrede" "nu zijn er om de individuen in de verschillende Staten in de gelegenheid te stellen om niet slechts belangstelling te toonen voor den Volkenbond, maar mede te werken aan zijn uitbouw, zijn volmaking. De „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" werkt gedecentraliseerdhet Hoofdbe stuur geeft leiding aan de ge- heele Vereeniging, die door plaat selijke Afdeelingen, thans in reeds bijna 60 van de voornaamste Gemeenten van ons land, is vertegenwoordigd. Daaronder is een Afdeeling als de Haagsche met niet minder dan 1500leden, en daaronder zijn kleinere Afdee lingen, die door haar ledentallen van enkele honderden het Haag sche cijfer percentsgewijze nog overtreffen. Maar, de plaats van Uw inwo ning telt een dergelijke Afdeeling niet, en toch bevat zij ongetwijfeld een voldoend aantal inwoners, die belangstelling willen toonen voor vraagstukken als met Volken bond en vredesbeweging samen hangen. Er is een bijzondere aanlei ding om een beroep op de medewerking van de ingezetenen te doen. Want, gelijk telkenjare tevoren, zal ook op 18 Mei a.s. de 18 Mei-Volkenbondsdag van onze Vereeniging worden geor ganiseerd. Deze 18 Mei-Volken bondsdag heeft ten doel om in zooveel mogelijk alle plaatsen des lands op eenzelfden dag propaganda voor den Volken bond te maken. Propaganda door de aandacht der kinderen op de scholen en elders op de zege ningen van den vrede te vesti gen propaganda onder de oude ren door vergaderingen, strooi en aanplakbiljetten en brochures propaganda hier en propaganda daar; ja zelfs propaganda door middel van provinciale autotoch ten, die met groote zorg worden voorbereid. Wij kunnen niet aannemen, dat het onmogelijk zou zijn, dat in Uwe Gemeente zich een aantal weldenkende ingezetenen, belang stellende in de vraagstukken van den dag, zouden willen vereeni gen om een Comité te vormen, dat ten Uwent de voorbereiding van een Afdeeling van onze Ver eeniging wil ter hand nemen en eventueel, om reeds dadelijk activiteit te toonen, op beschei den schaal een 18 Mei-Volken bondsdag in Uwe Gemeente wil organiseeren. Wij zijn U daarom erkentelijk, dat U aan die inge zetenen, die daartoe willen mede werken, gelegenheid wilt geven om hun naamkaarten in te zen den bij uw blad, tenzij zij er de voorkeur aan geven het recht streeks op te zenden aan het Secretariaat onzer Vereeniging: Jan van Nassaustraat 93 te 's Gravenhage. Moge een Afdeeling in Uwe Gemeente er spoedig uit voort komen We koesteren dezelfde hoop als de steller van bovenstaand schrijven, maar aangezien we reeds bij vroegere gelegenheden pogingen in die richting deden, zonder dat deze resultaat brach ten, is onze verwachting ook nu niet sterk gespannen. Mogen veel kaartjes toonen, dat we abuis hebben. Red. Dc Ziektewet. Op 17 April is het Wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet door de Tweede Kamer met 64 tegen 16 stemmen aangenomen, zoodat, aangezien verwacht mag worden, dat de Eerste Kamer evenmin onoverkomenlijke bezwaren zal hebben, wij binnenkort een nieuwe Ziektewet zullen hebben. Als men echter bedenkt, dat de vorige reeds van 1913 dateert en nooit is ingevoerd, mag men zeker de vraag stellen of deze nieuwe Wet een dergelijk lot beschoren zal zijn. Wij hopen van niet, omdat het dan wederom tot eindelooze politieke agitaties aanleiding zou geven en men thans door het initiatief van Minister Slotemaker de Bruine een Wet heeft, die wel is waar niet ieder bevredigt, maar die toch als basis voor de zieken- gelduitkeering in ons land van groote beteekenis is. De Wet gaat uit van de ver plichte verzekering van alle ar beiders, in dienst van een onder neming, voor zoover deze minder dan f3000,per jaar verdienen en garandeert voor deze arbeiders bij ziekte een uitkeering van 80 pCt. van het gemiddelde loon gedurende 26 weken per jaar. De premie voor deze verzekering moet worden betaald door den werkgever, doch deze mag de helft van de premie van het loon van den arbeider afhouden, zoodat het er dus praktisch op neerkomt, dat de werkgever en de arbeider elk de helft van de premie betalen. Inzake de moederschapszorg is een afzonderlijke regeling getrof fen, in dien zin, dat gehuwde moeders gedurende ten hoogste 6 weken voor en 6 maanden na de bevalling een uitkeering krij gen van 100 pCt. van het ge middelde loon, benevens genees kundige verzorging. Wat de werkloozen betreft is het aldus geregeld, dat deze in geval van ziekte binnen een maand na het intreden van de werkloosheid aanspraak kunnen maken op ziekengeld, wanneer zij gedurende de laatste twee maanden vóór het intreden van de werkloosheid onafgebroken verzekerd zijn geweest. Een belangrijk punt betreft de uitvoering der Wet. Deze is opgedragen aan de Raden van Arbeid voor zoover de arbeiders niet bij z.g. bedrijfsvereenigingen verzekerd zijn. Bedrijfsvereeni gingen kunnen worden opgericht door één of meer centrale orga nisaties van werkgevers of daarbij aangesloten vereenigingen en één of meer vakcentralen van arbei ders of daarbij aangesloten ver eenigingen, en zouden deze door den Minister zijn erkend, en ver der aan verschillende voorwaar den voldoen. Eén dezer voor waarden is bijv., dat het totale loon der verzekerde arbeiders ten minste 21/* millioen gulden bedraagt. De bestaande fabrieks- ziekenkassen kunnen als afdee- lingskas van een bedrijfsvereni ging blijven bestaan. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat door de werkgevers ten be hoeve van de geneeskundige ver zorging per jaar 4 per duizend van het totaal verzekerde loon bedrag moet worden afgedragen. Dit is in zekeren zin in verband gelegd tusschen ziekengelduit- keering en de ziekteverzorging. Met belangstelling mag de in voering van deze nieuwe Wet worden tegemoet gezien. Er is wel beweerd, dat dit reeds 1 Januari 1930 het geval zou zijn. Gezien de vele zaken, die, al vorens tot invoering kan worden overgegaan, nog moeten worden geregeld, betwijfelen wij zeer of dit zal gaan. Ook zal het uiter aard afhangen van de verkiezin gen en van de vraag, wie na deze verkiezingen Minister van Arbeid zal zijn. Aan den anderen kant echter zal de nieuwe Minis ter van Arbeid blij zijn, dat dit moeilijke vraagstuk eindelijk is Kun je dat niet begrijpen gen opgelost en ongetwijfeld gaarne als één van zijn eerste daden tot invoering van de Ziektewet over gaan. LBchtdlenst op Indië. Er is een wetsontwerp inge diend tot bevordering van het onderhouden van eenluchtdienst tusschen Nederland en Ned.-Indië door de K.L.M. In de memorie van toelichting wordt opgemerkt, dat art. 2 der overeenkomst der 1927deKL.M. verplicht zooveel mogelijk de tot standkoming van de luchtver- binding met Indië na te streven. De maatschappij rekent den dienst in 1931 geregeld, waar schijnlijk éénmaal per week heen en terug, te kunnen aanvangen. Het nationaal belang dat bij de luchtverbinding is betrokken, spreekt naar de meening der regeering voor zich zelf. De kapitaalverschaffing is ge dacht deels in door het rijk te nemen aandeelen, deels in een geleidelijk en naar behoefte te plaatsen obligatieleening, waar van het rijk rente en aflossing waarborgt. Voor 't bedrag, noodig voor de voorbereiding en de eer ste aanschaffing van materiaal, t.w. omstreeks 2T/, millioen gul den, is de eerste vorm gekozen. Voor het verder noodige zal de uitgifte van obligaties dienen. Zoodoende zal wellicht eerst obligatierente behoeven te worden betaald, wanneer de dienst in gang is en inkomsten worden verkregen. Aangenomen wordt, dat op de exploitatie geen aanmerkelijke verliezen behoeven te worden geleden, omdat verwacht mag worden, dat het publiek voor deze verbinding met haar groote tijdwinst in vergelijking met an dere middelen van vervoer vol doend hooge prijzen zal willen betalen. De staat zal in den raad van bestuur het grootste aantal ver tegenwoordigers hebben. Vacantiekaarten. Evenals met de Paaschdagen zullen door de Ned. Spoorwegen (Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 17; Ik moet u nog iets zeggen, dat niemand weet en dat ine de laatste weken voortdurend in het hoofd rond spookt. Ongeveer twee weken voor moeders Rabl's dood zijn kort na elkaar twee pogingen gedaan, om mij te vermoorden. Wat? Moordaanslagen? Ja. Zeer ernstigeDe eerste maal schoot iemand op nie, toen ik 's avonds vrij laat van een wandeling thuis kwam. Behalve ik was niemand op den eenzamen landweg. En juist toen ik den lichtkring der eerste lan taarn betrad, viel uit een greppel langs den weg een schot gelukkig ging de kogel slechts door den hoed. U kunt hem nog onder mijn garderobe vinden. Ik zag toen van den dader niets anders dan een snel in 't duister verdwijnende schaduw. En den tweeden keer? Toen waren er twee. Ze over vielen me, toen ik van moeder Rabl terugkeerend, om vlugger thuis te komen, een smal weggetje insloeg. Zonder een woord te zeggen, vielen ze me aan, wierpen me op den grond en begonnen me te worgen. Na een paar minuten zou het misschien met me gedaan zijn geweest, wanneer niet toevallig een paar aangeschoten jonge lui luid zingend, ook dat pat hadden genomen. Ze lieten me direct los en waren Verdwenen, voor ik nog op kon ftMfli Kon u de gezichten zien Neen, het was donker en ze hadden den kraag van hun overjassen opgeslagen, den hoed diep over het voorhoofd getrokken. Ik weet alleen, dat de eene groot en mager was en een grijzen baard had. Hij is het. De man met den baard, riep zijn toehoorder opge wonden. Kent u hem Helaas nog niet! Ik heb echter alle reden aan te nemen, dat hij ook moeder Rabl het ft vermoord. Min stens was hij er bij betrokken. Maar deedt u geen aangifte Neen, Ik hechtte er eigenlijk geen waarde aan en wilde geen op zien wekken. Mijn benoeming was op handen mijn gedachten waren met heel andere dingen bezig en overkomen was me niets. Zelfs mijn horloge hadden ze me gelaten. Nu, in de eenzaamheid dezer cel verscheen me de toedracht in geheel ander licht Met het volste recht. Er bestaat geen twijfel aan, dat er lieden zijn, wien u in den 'weg staat. En om uwentwil ook moeder Rabl. Na de mislukte aanslagen, durfde men u blijkbaar niet meer naderen en toen moest de arme vrouw het ont gelden. Eisler zuchtte diep. Dat is het, wat mij, sinds ik hier ben, onophoudelijk als een spook» gestalte kwelt, mompelde hij zacht. Óm mij. Maar waarom De reden kan alleen in het ver leden liggen. Misschien is er een oom In uw familie, die naar Amerika is gegaan en daar als mlllonair stierf of zoo iets. Misschien is u zijn erf genaam en wil men u van de erfenis berooven. Hef klinkt romantisch, maar het leven is nu eenmaal vol roman tiek. Voor zoover ik weet, hebben we geen familie. Voor zoover u weet. Moeder Rabl wist daar misschien meer van I Ze had wellicht zelfs bewijzen.... Is er ook geen vriendin of kennis van uw moeder meer in leven Ik geloof het niet. Ze sprak wel een paar maal van een vrouw Bardorf in Weenen, met wie ze vroeger had omgegaan, maar deze is dood of hun omgang hield op bij ons vertrek naar Qraz, want brieven ontving ofschretf moeder nooit. Bardorf. Bardorf. Goed. Ik zal onderzoeken, of ze dood is of nog leeft. Een voornaam weet u niet Toch wel; Anna. Ik herinner me heel goed, dat moeder eens met moeder Rabl over een Anna Bardorf sprak. Er schiet me nog wat te binnen. Moeder Rabl zeide toenHet is goed, dat wij dat schriftelijk van haar hebben. Aha I ziet u, deze Anna Bardorf schijnt me meer te weten. God geve, dat ze nog leeft. Weer werd de deur der cel geopend. Ditmaal trad de hoofdopzichter met een politieagent binnen. Baron Mikosch u moet ver hoord worden, zeide hij barsch. Met genoegen. Glimlachend verliet de baron de cel. Gekomen In de wachtkamer voor de kamer van den rechter van in structie vroeg baron Mikosch plotse- 1 jing, tot verbazing van zijn begeleiders, papier en inkt. Ik heb den rechter, voor ik hem spreek, iets gewichtigs te vragen, zeide hij. Ik hoop, dat het niet tegen de voorschriften is anders zal men geen woord uit me krijgen. Het is zeer zeker tegen de voor schriften, maar ik zal den rechter toch vr gen, zeide de cipier na een oogen- blik nadenken. Met lieden, die niet precies goed bij 't hoofd zijn, wordt wel eens een uitzondering gemaakt. Zeer verplicht, dat u me voor een gek houdt. Vraag echter eens. Het verlof werd gegeven. Vijf minuten later kwam het bevel, den gevangene zonder begeleiding binnen te doen komen. Men was zeer verbluft. Wanneer dr. Wasmut het echter wilde hij moest het weten. Men zond den baron dus zonder begeleidiftg naar binnen. De deur sloot hij zorgvuldig achter zich. Ik heb je een blamage willen besparen, Wasmut zeide hij gemoede lijk glimlachend. Ik wilde je dit onverwachte weerzien in 't bijzijn van getuigen besparen. Nu je weet, hoe de zaken staan, kun je alles heel ge voegelijk aan een vergissing van een van je dienstijverige ondergeschikten wijten. Je hebt in plaats van den echten, den valschen baron Mikosch gevangen. Wasmut zag den blnnengetredene nog altijd sprakeloos aan en wist niet, of hij lachen, dan wel boos zijn moest. Het is ongelooflijk, bracht hij eindelijk uit, Jij, Silas *- De streek is mooi gelukt hé Maar wat wilde je er mee beetje met Eisler praten. Wasmut wilde uitvaren, maar lachend drukte Silas hem op zijn stoel terug. Je heb het me altijd geweigerd. Toen moest ik me wel zelf helpen. Wat heb je met hem gesproken vroeg Wasmut wrevelig. Ik heb er recht op, het te weten. Pardon, dat had je, wanneer je mij een gesprek had mogelijk gemaakt. Nu echter nu ben je te zeer tegen partij, mijn waarde! Ik kan je overi gens gerust stellen We hebben over den moord in 't geheel niet gesproken, allen over familiezaken. En geef me nu een bewijs van ontslag van rechts» vervolging. Ik heb nog heel wat te doen. Wasmut was inwendig inderdaad nog ernstig boos. Je verdiende, dat ik het niet deed en je tot straf een paar dagen liet brommen. Natuurlijk niet in Eisler's cel. Dan zou je je zelf onsterfelijk blameeren. Mijn zwart haar en nog veel meer zou dan plotseling ver dwijnen zeep en water kun je me toch niet weigeren en tenslotte kon ik den commissaris van politie mijn identiteit doen vaststellen. Dal zou je belachelijk hebben gemaakt, en nu kun je alle schuld op een ander schuiven, den ijverigen agent, die werkelijk meent, dat baron Mikosch drie maanden, nadat men hem overal zoekt, precies volgens zijn signalement gekleed, hier rond zal gaan wandelen. Bovendien verzeker ik je nogmaals, dat je geen schade zult hebben van dit onderhoud,

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1