Coöperatieve Boerenleenbank: te Ter Neuzen. Geïllustreerd rr Vrouwenhanden PUROL Landbouw. Gemengd Nieuws. Advertentiën. MEVROUW CONTELLI Piano's. Prijs f2,95 J. C. VINK, Axel. zoowat alles uitliep om de licht- stoet te zien passeeren. Opgesteld aan de Zeestraat maakte deze onder begeleiding van de beide muziekcorpsen een wandeling door een groot deel van de gemeente. De rij werd geopend door Concordia, met electrisch ver licht vaandel voorop, 2e een groep van „Orelio" met een symbolisch-muzikale hulde aan de Prinses, 3e een groep van „Rapide" met geschilderde voor stellingen van het korfbalspel, 4e een viertal meisjes, Tonny Bom, Mientje van der Burg, Santje van Haneghem en Corrie de Smidt, in oranje-costuum een transparant dragend met Leve de Prinses, 5e een duiventil van de „Luchtbode", waarbij automatisch een duifje rond het dak tippel de, 6e Hosanna en 7e 't Over schotje, een groep pierrots onder parapluies met lampions, zingend een huldelied voor hun metgezel „den ezel van't gasfabriek". Na tuurlijk waren tal van groote en kleine lampions zoo hier en daar tusschen de groepen gezaaid, om het geheel te volmaken en boden ook de fakkels een fantastisch gezicht. Zoo omgaand bleek ook, dat ofschoon niet alle verlicht, toch ook hier en daar van de etalage's nogal werk was gemaakt en deze een feestelijk aanzien hadden. Toen de stoet het eindpunt genaderd was, werden ten stad- huize door den burgemeester de beschikbare prijzen uitgereikt, welke de jury aan de groepen had toegedacht, wat gepaard ging met een gelukwensch en een compliment voor hetgeen was gepresteerd om dit slotnummer tot een mooi en welgeslaagd onderdeel van het programma te maken. De prijzen werden toegekend als volgt: le De Luchtbode f40, 2e Rapide f 30, 3e Orelio f 20, 't Overschotje f 10, Concordia f 5 en een troostprijs van f2 voor het viertal meisjes. Alsnu werd de stoet ontbonden en ging de menigte uiteen. De een ging huiswaarts en de ander zocht zich nog eenigen tijd te amuseeren in de café's, waar het „Oranje boven" in verschillende toonaarden uit velerlei kelen klonk, zoodat er een wisselwer king ontstond tusschen zingen en laven. Gelukkig echter niet van dien aard, dat men kan zeg gen, dat er wanklanken of wan ordelijkheden uit voortkwamen. Anderen wezen elkaar in gezel- ligen kout op het succes van den dag tot de tijd van huis gaan voor ieder aanbrak en de rust plaatsen werden opgezocht. Nog lang zal ook dit Juiiana- feest weer in aangename herinne ring bij ons Axelaren voortleven. Ingezonden Mededeelingen welke door de schoonmaak ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct. AXEL, 1 Mei 1929. Toen gistermorgen de Burger wacht op de brandspuitauto de gemeente zou rondrijden tot het geven van salvo's, geraakte de motor defect, zoodat de reis te voet werd voortgezet. Na den middag is de spuit weer hersteld in de bergplaats gereden. De heer H. P. de Lozanne, volontair alhier is benoemd als tijdelijk onderwijzer aan de openbare school te Sluiskil. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Kaatsheuvel is benoemd mej. A. G. M. J. Kaan, thans assistente aan school D te Sluiskil. Naar men aan de Tem. Crt. Van betrouwbare zijde meedeelt, is de Spoorweg Mij. Mechelen - Terneuzen voornemens binnenkort een halte te openen tusschen de ftations Sluiskil en Axel int Dit zou verband houden met de nieuwe in aanbouw zijnde am- moniakfabriek, waar reeds een paar honderd menschen werk vinden. Ambachtsschool. Aan de ambachtsschool te Ter Neuzen verkregen het einddiplo ma voor timmeren J. C. de Smidt, Abr. Haak, C. A. van de Velde en A. J. Roose te AxelG. Meeu- sen en G van Wijck te Hoek; C. P. J. de Witte te Zuiddorpe J. M. Peters en P. J. Rijnberg te Terneuzen voor auto-monteur: G. E. Heijnsdijk te Axel; D. de Zeeuw te Sas van Gent; Fr. Gerreman en R. Meijer te Ter Neuzen voor electriciënJ. W. Knijff te Zaamslag; H. Posthuma en A. H. Donze Jz. te Ter Neuzen; voor bankwerken Jac. Leunis te AxelG. J. Buijze te Hoek jac. Bakker te Zaamslag en J. van Keulen te Ter Neuzen voor schilderenIz. C. Pro voost te AxelC. P. Moens te Hoek en P. M. Heijboer te Zaam slag. Toegelaten tot de le klasse werden34 leerlingen. Bevorderd werden naar de 2e klasse o a.Abr. Dees, C. Slijpen naar de 3e klasse o.m.L. Vercouteren en K. J. Gans, allen te Axel. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de 2e helft April 1929: Binnenlandsche brieven. 1. Zijne Excellentie Minister Lambooy, Departement van De fensie, Den Haag. 2. N.V. Olanda, Marcusstr. 14, Amsterdam. 3. N V. 01anda„Marcusstr. 14, Amsterdam. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Sportnieuws. Zondag speelde Axel 1 alhier tegen een versterkt tweede elftal der voetbalvereeniging Terneuzen. Hoewel de Oranjemannen eerst het voordeel van den wind had den, stonden ze bij de rust toch reeds met 1—0 achter. In de tweede helft speelde Axel nog slechter, waardoor Terneuzen het spel volkomen in handen kon nemen. Nog eenmaal wisten de bezoekers te doelpunten en alzoo welverdiend met 2—0 te winnen. De Landbouwtentoonstelling te Groes. De commissie te Goes, die de landbouwtentoonstelling organi seert, heeft H. M. de Koningin verzocht deze tentoonstelling te openen of te bezoeken. Het is nog niet bekend, of H. M. de invitatie zal aanvaarden. Aardvloo en vlas. In verband met het langdurige droge en schrale weder is de mogelijkheid groot, dat aard- vlooien aanzienlijke groote schade zullen aanrichten aan het jonge vlas. In voorgaande jaren is door een bespuiting van 't gewas met een oplossing van Parijschgroen op verschillende plaatsen goed resultaat verkregen. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden bij den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen, en bij dien dienst werkzame ambtenaren. Door onbekende oorzaak reed de motorrijder P. de J. te Goes Maandagmiddag door een win kelruit van de firma Wüking, Motor en berijder kwamen in de étalage terecht. De motor rijder bekwam slechts een lichte wonde aan de hand. Ook de motor kwam er zonuer belang rijke averij af. M. Crt. Ten huize van den heer L. te Schore ontstond een begin van brand doordat de gordijnen vlam vatten tengevolge van het feit, dat het gasstel te dicht bij het raam was geplaatst. Toen een der bewoners binnenkwam, was het houtwerk reeds bran dende. Door direct ingrijpen kon nog een en ander worden gebluscht zoodat erger werd voorkomen. Julianadag in de Residentie. Te 's-Gravenhaga is de jaar dag als gewoon gevierd. Ook daar ontbrak de oranjezon. In verschillende kerken hadden samenkomsten plaats en werd herinnerd van 1909. Door het Comité voor Volks feesten werd eeD vuurwerk af gestoken. Om half tien kwamen de auto's het Malieveld oprijden, waarin de Koningin, de Prins en de Prinses hadden plaatsge nomen. Ook Minister Lambooy en burgemeester Patijn waren onder de aanwezigen. Door Justien du BuiBson en door Paula v. d. Pol werden aan de Koningin en aan de Prinses bloemen aangeboden. Het muziekcorps „St. Grego- rius de Groots" speelde er dap per op los, zoodat de stemming erin was. Het vuurwerk werd besloten met een groot stuk, waarin in het midden te lezen was: „Leve Prinses Juliana.' Op de ten paleize liggende felicitatie-registers werd in den loop van den dag druk geteekend. Aan de departementen en eenige andere openbare gebou wen is de gebruikelijke verlich ting aangebracht. De Koningin, de Prins en Prinses Juliana hebben het Doen maal gebruikt by de Koningin- Moeder. De Koningin-Moeder heeft des avonds bij de Koninklijke Fa milie ten Paleize gedineerd. "Na afloop van het noenmaal bij de Koningin-Moeder zijn de KoningiD, de Prins en Prinses Juliana in een open landauer een rijtoer door de straten gaan maken, toegejuicht door een tal rijke menigte, welks had post gevat bü het paleis der Konin gin-Moeder. Ook onderweg werden het Koninklijk Echtpaar en de jarige Prinsss hartelijk toegejuicht. Dinsdagmiddag kwam men in het Rijksmuseum te Amster dam tot de ontdekking, dat een schilderstuk gestolen was. Het doek, dat uit de lijst gesneden is, stelt de beeltenis voor van Anna van Brunswyk, gemalin van Prins Willem IV en is een werk van den bekenden schilder uit de 18e eeuw, Johann Hein- rich Tiscbbein. Het dateert van 1753 en is 48 by 38 c.M. groot. In 1818 werd het door het Rijk aangekocht. Woensdag brandde te Bel- lingwolde (Gr.) de groote boer derij van den heer W. Bruning totaal at. Het huis was voor 32 000 verzekerd, de inboedel voor 22.500. Veel koren hooi en stroo werd door het vuur vernield. Te Amsterdam is op de Bloemgracht een voor Holland tot dusver ongehoord driest op treden van bandieten voorge vallen. In de grossierderij van de firma Jacq. de Wit stond de chef met een kennis te prateD toen vyf mannen, met zwarte maskers voor, binnentraden en beide heeren met revolvers dreigend dwongen in een hoek te gaan staaD, met het gelaat naar den muur, Zy maakten zich daarop meester van een geldkistje en haalden uit de zakken van den chef diens gouden horloge en portefeuilie. De buit bedraagt ongeveer f800. Daarna bonden zij de heeren en zeiden voor zjj verdwenen, dat het hun geraden was een kwartier te wachten eer zy alarm maakten. Zoodra de boe ven vertrokken waren wisten de beide heeren zich evenwel van de touwen te ontdoen en waar schuwden zij de politie. Deze was zeer spoedig ter plaatse, maar het is nog niet gelukt eenig spoor van de daders te vinden. Een 8l-jarige vrouw iu de St. Janstraat te Breda is van de trap harer woDing gevallen. Zy was onmiddellijk dood. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd de passa- gierstrein Krakau - Warschau in de nabijheid van Czentochau door de noodrem tot staan ge bracht. Twee gemaskerde roovers, met den revolver in de hand, drongen den trein binnen om de reizigers te plunderen. Op het luide hulpgeroep van de passagiers, snelde een afdee- ling militairen, die zich ook in den trein bevond, te hulp, waarop de roovers de vlucht nameu en in de duisternis ont kwamen. Men vermoedt, dat de nood rem door 'n medeplichtige der roovers is afgetrokken. Mooie gift. De heer Isidore D Morrison, een bekend Joodsch advokaat te New York en ijverig Zionist, heett 100 000 dollar geschonken en bovendien 10.000 dollar per jaar toegezegd voor een oog heelkundig instituut in verband met de Hebreeuwsche Univer siteit te Jeruzalem. De heer Morrison was in 1886 uit Polen naar de Vereenigde Staten ge komen. Een vast Paaschfeest. De internationale liga voor den vasten kalender heeft een verklaring gepubliceerd, waarin op deze afwykende data wordt gewezen en het wenschelijk wordt genoemd, dat voortaan alle reli gies haar Paaschfeest op den zelfden datum vieren. Volgens de reeds vroeger voorgestelde kalenderhervorming zou de 9o April altijd op een Zondag val len sd de liga staat het denk beeld voor, dat van 1933 af Christenen en Joden hun Paasch feest op dezen datum zullen bepaleD. Allerlei. Wanneer iemand kwaad van u spreekt, laat hem stil begaan. Het eenige wat ge doen moet is zóó te leven, dat niemand hem gelooft. -0- GU-bakken spijzen. Steeds worden er bij het bak ken met boter, olie od vet z.g. vetzuren gevormd, welke tot spysverteringsstoornissen aanlei ding geven. Een overvloedig gebruik van gebakken spijzen is dus af te keureD. Maaglyders moeten zich er geheel van onthouden. -0— Kleeren, waarop met chocola de gemorst is, dompele men eerst in koud water. Dan giet men er veel kokend water over. -0- Eiervlekken op linnengoed moeteD ook eerst in koud water geweekt worden, alvorens men ze gaat uitwasscheD. Behandelt men ze meteen met heet water, dan zyn ze heel lastig te ver wijderen. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 11,— a f 12, Rogge f 10 a f 10 50. Wintergerst f 11, a f 11,50 Zomergerst fll,a f 11,75- Haver f 9,— a f 10, Erwten f 15,— a f 17,—. Paarden- boonenf 11,— af 12,—. Duiven boonen f 13.a f 14.—Bruine- boonen f35,— a f 40,—. Lijn zaad f af 18,Blauwmaan- zaad f—a f Groen Vlas f 0,— a f0,Gebookt Vlas. f—,12 af,16 Gezwingeld Vlas f 0,80 a f 0.90 Aardappels f3,— a f3,25. Stroo f 19A® f21,— Koolzaad f af Mosterdzaad fa f Boter f 1,60 a f 1,70 Eieren f5,— a f5,50. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe fll,— a f 12,—Rogge f 10.a fll,— Wintergerst f 11 a f 11.50. Zomergerst fll .50 a f 11. Haver f9.— a f 10,—. Erwten f 15.a f 17,Paardenboonen f 10.— a fll.Duivenboonen f 12.a f 15.— Witteboonen f a f Bruineboonen t 35.— a f 40.—. Boekweit f a fLijnzaad f 16.— a f 18,50. Blauw Maanzaad ff a fMosterdzaad a fGroen Vlas f a fGebookt Vlas f 12.a f 16.—Gezwingeld Vlas f80.— a f90.Aardappels f3.A f .—.Koolzaad f a f Stroo f 19.a f21.—. Boter f 1.60 a f 1 70. Eieren 26 stuks f 1.30. Slachtvee aangev. 22, verk. 10. Varkens 48, verk. 33. Eier- veiling stuks, per 100 stuks f beroemd astrologe voorspelt uit Uw handschrift en ge boortedatum Uw toekomst. Zendt haar eigenhandig ge schreven juiste geboorte datum, welk geslacht. Voor porto en schrijfkosten 50 ct. aan postzegels bijvoegen. Meïr. CONTELLI-YAN KLAVEREN. Drievriendenstraat 13d, Rot terdam, Postbox 648. Nieuwe PIANO'S vanaf 0 525, met 10 jaar schriftelijke garantie. Ook op zeer gemakkelijke beta lingsvoorwaarden. ANTOINE MES. Gortstraat. Middelburo. door A. SIMONSZ. met 92 illustratie's van modellen voor het vouwen van servetten, dekken van tafels, enz. Voorhanden in den Boekhandel van De ALGEMEENE VERGADERING VAN LEDEN zal gehouden worden op Vrijdag ÏO JVC el 1929, des namiddags te 1,30 uren, in het hotel „Du Commerce" vart den Heer De Vrieze, Markt, alhier. Het Bestuur, D. J. DEES, Voorzitter. L. DE FEIJTER—HUIJSSENj Secretaris, Ter Neuzen, 19 April 1929, N.B. In plaats van den Heer KR. DE KRAKER Kzn. te Zaamslag onder punt 7 van de verzonden agenda moet gelezen worden C. WOLFERT Hzn. te Ter Neuzem Kookboek

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 3