Raads verslag. Gemengd Nieuws. 3e instelling van een overeen komstig invoerrecht op suiker bieten (die vooral uit België en Nederland geïmporteerd worden) uit ons land nl. in 1928 ruim 169 millioen Kg., voor 2,83 mil- lioen gulden. Een beste melkkoe. Consulent ir. A. Sevenster meldt uit Parijs, dat thans de volledige uitslag bekend is van het con cours voor de beste melkkoe van Frankrijk. Het blijkt een zwart bonte Friesch-Hollandsche koe te zijn, toebehoorende aan den heer Darthenay te Le Quesnoy (Nord) Zij had een opbrengst iri 300 dagen van 10.830 Kg. en boteropbrengst van 370 Kg (dus 3,4 pet. ongeveer), De grootste boteropbrengst gaf wederom een Normandaise met 437 Kg. Statsruil als meststof. Er bestaat in ons land een N.V. Maatschappij voor ontginning var. woeste gronden met toepassing van stedelijke afvalstoffen, verkort genoemd M Y. V. O. Deze maatschappij wil haar doel trachten te bereiken door zooveel mogelijk stedelijke afval stoffen naar de duizende H A. woeste gronden, die er nog in ons land gevonden worden, te brengen, om op die wijze mee te helpen de werkgelegenheid te vergrooten en honderden land bouwers een flink stuk brood te laten verdienen. Tot op heden wordt door de groote steden in ons land zooals Rotterdam, Den Haag en Amsterdam het vuil door verbranding opgeruimd. Dit nu, is gebleken een zeer kostbaar werk te zijn. Voor een vijftal jaren meende men dat dit nu wel de meest economische wijze van vuilverwijdering zou zijn, maar het is opmerkelijk, dat in het buitenland, in Engeland, Zwitser land, Amerika en België de ver brandingsovens worden gesloten en men, of weer terug gekeerd is tot de oorspronkelijke wjjze van vuilverwijdering, of de afval producten aanwendt tot ontgin ning van woeste gronden. Boven genoemde maatschappij heeft nu het vorig jaar een mooi uitge voerde brochure het licht doen zien, waarin van het groote belang van de ontginning der woeste gronden wordt getuigd door men- schen van de practijk, n.l. door een bouwkundige, den directeur van het proefstation voor grond onderzoek te Groningen den heer Ir. Hudig, door den directeur der gemeentereiniging van Brussel en door den algemeen bestuurder der reinigingsdienst van de ge meente Antwerpen. Alleen reeds de foto's die het werkje vei luchten spreken voor zich zelf. Bij den aanvang der ontginning in België stond men voor dezelfde woeste heidevelden als men in ons land kent. Men is daar toen eerst be gonnen het terrein te egaliseeren, gelijk te maken en daarop heeft men groote hoeveelheden stads vuil gebracht. Lagen van 30 tot 40 c.M. waren geen zeldzaamheid Dit werd er onder gebracht en daarop kon de land-, tuin- en boschbouw beginnen. Want op dergelijke grond is gebleken, dat alles goed groeien wil. Waar eertijds heide groeide, vindt men thans uitgestrekte weiden met mooi vee, bouwland dat maximale oogsten opbrengt, boomgaarden die tot de beste gerekend kunnen worden, parken en lusthoven, die men, op de vroeger zoo arme zandgronden tevergeefs zou ge zocht hebben. Waar die resul taten in België zoo buitengewoon gunstig zijn uitgevallen is het geen wonder dat men ook in ons land wil trachten de 460 000 H A. woeste grond die er buiten de moerassen in ons land liggen met behulp van stedelijke afvalstoffen in lusthoven te herscheppen. Alleen al met het vuil van eenige der belangrijkste steden van ons land zou het mogelijk zijn elk jaar ongeveer 300 H A. woeste grond in cultuur te brengen. Door de ruime toevoer van afval stoffen kan een blijvende humus- rijke bodem en een weelderige plantengroei verkregen worden. Dat het stadscompost een gene zende werking heeft op verschil lende bodemziekfen, die speciaal op de zandgronden gevonden worden is reeds lang bekend en de heer Hudig wijst er in boven genoemde brochure op dat het zoo uiterst moeilijk is het stads vuil door iets anders te vervangen. De vele bacteriën maar ook de groote hoeveelheid humus die het in den grond brengt, maken het voor de ontginning bijzonder ge schikt. Zooals men wellicht in de dagbladen gelezen heeft, zijn er op het oogenblik onderhande lingen gaande tusschen de ge meente Den Haag en de M.Y.V O om het vuil naar Drente, waar men met het afval van de stad Groningen al heel gunstige resul taten gehad heeft, te voeren. Ook verschillende Brabantsche ge meenten willen nu een dergelijke ontginning beginnen en daartoe is dezer dagen een bijeenkomst te Leiden gehouden, waar de heer Van der Hout, tuinbouwkundig adviseur der M. Y. V. O., een uiteenzetting heeft gegeven van de resultaten die er reeds bereikt zijn. Als men ziet dat het West- land met een oppervlakte van 3000 H A. elk jaar gemiddelc 181/2 millioen gulden aan tuin bouwproducten oplevert en men ziet dat in België de op deze wijze ontgonnen gronden een opbrengst geven, welke deze som al heel aardig benadert, dan kan men gerust zeggen, dat de vraag „het vuil naar den oven of naar den akker?" er een is van natio nale beteekenis. Het eerst aan de beurt van ontginning liggen nu 1000 H.A. grond te Oosier beers, die de maatschappij heeft gekocht en die vermoedelijk met de afvalstoffen van Leiden, met welke gemeente reeds P/2 jaar onderhandelingen loopen, gebruikt zullen worden. Uit een en ander blijkt wel met wat een bijzonder groot werk en ook met welk een nationaal werk we hier te maken hebben. Zou ook in onze om geving, vooral op de Zuidelijke zandgronden in dien zin niets te bereiken zijn Het was te pro- beeren. AXEL, 23 April 1929 Met ijver en in onderlingen strijd zag men Zaterdag weer eenige lieftallige meisjesparen, de een met het bloemenmandje, de ander met het busje, een aanval doen op iederen heer, man of knecht wiens borst niet was ver sierd met de blauwe Emmabloem. „Toe, meneer, 't is voor een goed doel, een dubbeltje is genoeg" Wie kan dan weerstand bieden aan die smachtende oogen, waar mee dat gevraagd wordt tot drie, vijf, soms tot tienmaal toe? En zoo kwam het, dat toen de busjes 's avonds geledigd werden, er weer f218,50 bij elkaar werd geteld, om dat na aftrek van de onkosten te besteden voor be strijding van dien vreeselijken vijand, de tuberculose, 't Is niet teveel gezegd, dat het voor een goed doel is De medaille van verdienste in brons van het Nederl. Roode Kruis is verleend aan den heer J. Weststrate te Terneuzen. Poldervergaderinsen. In een daartoe te Hulst ge houden vergadering werd besloten, de jaarlijksche vergaderingen van de polders en waterschappen dit jaar te houden als volgt Maandag 6 Mei, commissie Havenfort. Dinsdag 21 Mei, Canisvliet. Donderdag 23 Mei, Absdale, R et- en Wulfsdijk. Zaterdag 25 Mei, van Alstein. Dinsdag 28 Mei, Koningin Emma. Woensdag 29 Mei, Melo, Wil lem Hendrik en Klein Kieldrecht. Donderdag 30 Mei, Willem lil. Zaterdag 1 Juni, Groot- en Klein Ferdinandus. Woensdag 5 Juni, Beoosten- en Bewestenblij. Vrijdag 7 Juni, Sint-Jansteen en Wiidelanden. Zaterdag 8 Juni» Clinge. Woensdag 12 Juni, Groot- en Nieuw Kieldrecht. Donderdag 13 Juni, Ser Paulus. Woensdag 19 Juni, Hengst- en j Rummersdijk, Donderdag 20 Juni, Oude Graauw en Langendam. Zaterdag 22 Juni, Stoppeldijk Woensdag 26 Juni, Havik en Hulsternieuwland. Donderdag 27 Juni, Catharina Woensdag 3 Juli, Lamswaarde c.a. Arme weezen. Te Selzaete had Zaterdag een droevig ongeluk plaats. Terwijl de 35 jarige fabrieksarbeider R van Hijfte aan de cokesovens bezig was aan herstel van een vergaarbak in de ammoniak-af- deeling, had door nog onbekende oorzaak een hevige ontploffing plaats. Terstond kwamen andere werklieden toesnellen en vond men van H. voor dood liggen. Een dokter constateerde, dat de man bewusteloos was, doch armen en beenen gebroken had, terwijl de schouder ontwricht was. De ongelukkige werd per auto naar het ziekenhuis te Gent vervoerd, doch stierf onderweg, zonder dat h®t bewustzijn was teruggekeerd. De man, wiens vrouw het vorig jaar was overleden, laat twee jeugdige kinderen na. Gevonden. Door den commandant der marechaussee te Koewacht is aan het bureau van dit blad gede poneerd een portemonnaie met eenig geld, jl. Zaterdag gevonden op den Kinderdijk. Zitting van 18 April 1929. Aanwezig aile leden, behalve de heeren M. W. Koster en H. Wolfert. Voorzitter de heer F. Biok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. i II. 10 Wtyziging Gemernte- begrootlng. Voorgesteld wordt om de be grooting voor 1928 als volgt te De Voorz. zegt dat dit punt de aandacht van B. en W. wel heeft, er is zelfs al eens een teekening gemaakt van een plein en het zal er dus wel eens van komen. Dhr. van de Bilt betoogt, dat de markt genoegzaam bewijst, dat een plein noodig is. Ook waar spr. woont, wordt soms maar alles op en boven elkaar gezet en dat zou later in het nieuwe gedeelte ook zoo kunnen komen Daarom wenscht hij er op te wijzen, eer het te laat is en het weer grootere kosten zou meebrengen. Dhr. 't Gilde sluit zich daarbij ten volle aan. Als men iets in dien geest wil doen, moet dat nü gebeuren, anders wordt het te laat. De Voorz. zegt, dat zoodra er een aanvraag komt voor een nieuw stratenplan, zal'er rekeni ig mee gehouden worden, maar nu kan dat niet. b Dhr. Claessens vraagt, of de Voorz. weet, of hij en't Gilde nog op de eerstvolgende verga dering van aandeelhouders van de Z. VI. Waterleiding-Maatsch. zullen worden toegelaten en wat daar behandeld zal worden Zooals bekend, zegt spr. heb ben we op de conferentie in Den Haag niet alles kunnen bespreken en misschien komt daar het re sumé in bespreking, dat is ge maakt van die conferentie met het Rijksbureau en aangezien dat misschien zal worden aangeval len, acht spr. het wenschelijk, dat wij (de stellers daarvan de h.h. Claessens en 't Gilde. Red.) daar bij tegenwoordig waren. De Voorz. zegt dat het hem niet bekend is, en geeft de h.h. den raad zich daaromtrent tot het Bestuur der Waterl Mij. te wenden om inlichtingen. Dhr. Claessens Daar krijgen we heelemaal geen antwoord meer' van, evenmin als van het Rijks bureau. De Voorz.Dat lijkt me zeer vreemd, maar in elk geval kan de uitgaven te verhoogen met J ik als voorzitter van deze verga- f2o voor straatverlichting, f35 dering 1r" voor uitkeeringen wegens de on derwijswet (art. 205), f 300 voor werkloozensteun, f4010, wegens vergoeding aan het Rijk van kwade posten in de Dir. Belas tingen de uitgaven te verminderen met f200 voor kantoorbehoeften, f25 voor reisgeld politie, f 1335 voor uitkeeringen volgens de onder wijswet, f600 voor nijverheids onderwijs, f300 werkloozensteun en f 1910 onvoorziene uitgaven. Alzoo wordt besloten. 11. WyzigiDg begrooting; Gasfabriek. Voorgesteld wordt deze be grooting voor 1928 te wijzigen als volgt de ontvangsten te verhoogen met de posten opbrengst gas levering f1219,09, teer f 985.85, meterhuur f 139,40, rente voor gelden in rekening-courant f2613,51 de uitgaven te verhoogen met de posten arbeidsloonen f237132 machinekamerbehoeften f 547,64, belastingen, recognities en ver zekeringen f 133,23, drukwerk f 78,55, diverse onkosten f 395,19, rente van kapitaalschuld f 1424,91 Alzoo wordt besloten. c. Dhr. t Gilde zou voorts 12. Wijziging begrootingBnrg. gaarne zien, dat de agenda der Armbestuur. raadsvergaderingen wat vroeger Besloten wordt in deze be- aan de leden werd toegezonden, grooting voor 1928 de onvoorz. Er komt dezen keer niet zooveel uitgaven te verminderen metl belangrijks voor, maar als dat 132,90 wegens bedeeling van wel het geval was geweest, had brandstoffen f132 en f50 begra-spr. zich in een paar etmalen niet kunnen prepareeren of de stukken behoorlijk in studie ne- den heer Claessens niet op zijn vragen antwoorden. Dhr. 't Gilde zegt dat het hem tegen de borst stuit, als de Voorz. hem en dhr. Cla-ssens naar het bestuur der Waterl. Mij. verwijst. Hij is niet van plan om bij die menschen te gaan bedelen om nog door hen gehoord te mogen worden, dat ligt niet op hun weg. Maar vroeger gold het, dat men bezwaren kon indienen zooveel men wilde, om die dan te weer leggen, maar thans is het anders om en schijnt het alsof men be vreesd is voor de oppositie en krijgen we zelfs, ik zoo min als dhr. Claessens zegt sprgeen antwoord meer op onze brieven. In de gehouden vergadering van aandeelhouders, waar wc gelegen heid kregen om bezwaren in te dienen, zijn we nog niet half klaar gekomen met het behan delen van onze vragen en be merkingen en daarom zou spr. die gaarne nog uitvoeriger toe lichten. De behandeling, die we nu ondervinden, zegt spr, acht ik een bedenkelijk verschijnsel en den indruk die deze bij het pu bliek maakt is van een zonderling gehalte. Meer zal ik er thans niet van zeggen. eniskosten. 13 WyzLing begrooting Grondbed'tyf. Ingevolge schrijven van Ged Staten wordt deze begrooting over 1928 op voorstel van B. en men. Spr. meent, dat de leden daar voldoende gelegenheid voor moeten krijgen. Het reglement van orde geeft wel geen termijn r> o 1 aan> maar een dag of 4,5 zou W. gewijzigd als door G. S. is toch noodjg zjjn> *et ieg'lement aangegeven. van orde) dat zeer ujtvoerig is 14. Omvraag. en veej bevat, dat niet nageleefd a. Dhr. van de Bilt vraagt kan worden, zou wel eens her- opnieuw de aandacht voor een zien moeten worden. plein in de nieuwe wijk. Er 1 De Voorz. zegt, dat als er be- je ingeslagen, waarbjj zy zich tuigd zullen zijn, dat het niet de bedoeling is om bij wijze van verrassing een vergadering uit te J schrijven. De wet schrijft voor, dat er tweemaal 24 uren te voren bericht moet gezonden worden en daar is aan voldaan. Spr. kan zich niet verbinden om de agenda of het praeadvies 4 a 5 dagen tevoren te geven, omdat deze dan meestal ter secretarie ook nog niet gereed zijn. Dhr. Oggel meent dat zulks volgens de wet ook niet in het Regl. van orde mag worden vastgelegd. De Voorz.Het komt boven dien dikwijls genoeg voor, dat er stukken die niet duidelijk genoeg zijn, worden aangehouden' Spr. is overtuigd dat den Raad geen gelegenheid wordt onthouden om zich aangaande de agenda op de hoogte te stellen. Dhr. 't Gilde acht een termijn van 2 dagen tekort, dat is het minimum. Hoe zou het in de steden moeten gaan, en zelfs in Terneuzen krijgen ze de stukken ongeveer een week tevoren en daarom vraagt hij 4 of 5 dagen. B. en W. moesten het waardeeren, als de leden zich goed op de hoogte stellen. Dhr. Dieleman zegt, dat er ge woonlijk Dinsdags vergaderd wordt en dan de agenda Vrijdags komt, zoodat er dan Zaterdags een goede gelegenheid is om de stukken in te zien. De Voorz. Dat was ook nu het plan maar uitstel was dezen keer niet mogelijk, ook in verband met het crediet voor het Juliana- feest. Overigens zal zooveel mogelijk aan den wensch worden tegemoef gekomen. d. Dhr. J. de Feijter heeft vernomen, dat er bij de lijn Mechelen—Terneuzen plan be staat om in verband met de meerdere industrie op Sluiskil nog een derde spoor te leggen. Hij zou gaarne zien, dat voorkomen werd, dat de moeilijkheden van oponthoud bij de overwegen en het gevaar ervan bij rangeeren i werd voorkomen en B. en W. daartoe stappen dedén. De Voorz. zegt daaromtrent onderzoek toe en schorscht de j openbare zitting, die overgaat in ceheime zitting. Na heropening der openbare vergadering stelt de Voorz. weer punt 5 aan de orde. Aankoop grond. Daar niemand het woord vraagt 1 over dft punt, wordt besloten aan C. Swets f 100 te geven als hij zijn garage achteruit bouwt. Naar aanleiding van een inge komen verzoek van M. Oppe wordt dezen f 25 toegezegd als tegemoetkoming in de kosten van een te herstellen zijmuur, die tengevolge van de slooping was beschadigd. Ook van J. Dieleman was als vroegere eigenaar van het gesloop te perceel een verzoek ingekomen om schadevergoeding, wegens huurderving. Dit verzoek werd aangehouden als ongezegeld en te laat zijnd ingekomen. Hierna sluit de Voorz. de ver gadering met dankzegging. Tragi-ch. Zaterdagavond is te Rotterdam een auto, tegen een boom ee reden en daarna te water geraakt. De wagen verdween geheel onder water. Terstond kwam van alle kanten hulp opdagen. Maar men had veel moeite om by de inzittenden te komen, doordat de wagen onderste boven lag. Met vereende krachten is het gelukt, de auto rechtstandig te krygen. Onder de hand hadden een paar van de zwemmende redders met hun vuisten de reebterzyruit en hetachterraamp- worden maar steeds nieuwe stra langrijke stukken zijn, dan wor ten aangelegd, doch een plein is den die gewoonlijk aan deleden er hier en daar ook noodig ter bestudeering thuisbezorgd, Dhr. OggelEen Juüanaplein zoodat zij zich ten allen tijde Dhr. van de Bilt: Dat is van op de hoogte kunnen stellen. Hij later zorg, hoe men 't noemen zal. gelooft, dat de heeren wel over- vry ernstig san de handeb heb ben verwond. Er bleek een dame in den auto te liggen. Nadat ook de linkerruit ingeslagen was is men bjj den bestuurder kunnen komen, wijzigen

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2