Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sell - Vla an deren Het Geheim. No. 7. DINSDAG 23 APRIL 1929. 45e Jaarg. V J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Landbouw. Sj Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. De behandeling van de be grooting van Koloniën heeft dit jaar zeer geruimen tijd gevor derd, doordien de Eerste Kamer tegelijk daarmede het wetsont werp aan de 'orde had gesteld tot wijziging van de zetelver houding in den Volksraad. Dat dit voorstel niet zonder krachtig verzet zou worden aangenomen, was te voorzien. De heer De Savornin Lohman moest er niets van hebben. Hij beschouwt het streven om aan de inlandsche bevolking geleidelijk meer recht van medezeggenschap te geven als eene liquidatiepolitiek en stelde daartegenover zijn con- solidatie-stelsel. Van eene wijzi ging van de zetelverhouding vreest hij eene vervreemding van de inheemsche bevolking van ons bestuur. Ook de heer Blomjous deed zich als een beslist tegenstander kennen. Hij beschouwt de ge- heele instelling van den Volks raad als eene principieele fout Hiertegenover beriep de heer Mendels zich op de velen, zoo wel in ons land als in Indië, die zich voor de wijziging van de zetelverhouding hebben uitge sproken. Tot dezen behooren ook mr. Heemskerk a.r. en de Chr. hist. Indische specialisten van Boetzelaer van Dubbeldam en Bijleveld. De heer Janssen acht de politiek, die onze Re geering heeft gevolgd, een van vertrouwen. Dat aanneming van het voorstel gevaren zou mee brengen, is ondenkbaar, aange zien de Volksraad niet in staat is om de Regeeringspolitiek plot seling te wijzigen. Men moet dit wetsontwerp aannemen en daar door trachten de Inlandsche be volking vertrouwen in te boe zemen. Met veel belangstelling werd de rede van den heer Colijn tegemoet gezien. Hij heeft in zijn bekend boek het denkbeeld ont wikkeld van de vorming van eilandprovincies van groote zelf- Helaas heel weinig. standigheid en wenscht nu een Staatscommissie om dit denk beeld aan een nader onderzoek te onderwerpen. Aangezien de Regeering daarvoor niets gevoelt, is de heer Colijn in de oppositie gegaan. Hij acht de centralisatie van het Staatsgezag in Indië een gevaar en wenscht daarom zijn eilandprovincies. Een tweede bezwaar van den heer Colijn was. dat de aanne ming van het amendement-Feber als een compromis moet wor den beschouwd tusschen Regee ring en Staten-Generaa! en dat men hierop niet zoo spoedig terug mag komen. Terecht heeft mr. Slingenberg hier tege over gesteld, dat elke wet het teeken van een compromis draagt, zoo dat in deze gedachtengang elke wetswijziging vrijwel uitgesloten zou moeten worden geacht. Minister Koningsberger heeft het voorstel met groot talent ver dedigd. Hij wees op de veran derde omstandigheden van de laatste 30 jaren. Bij de Ooster- sche volken is het zelfbewustzijn ontwaakt, de overwinning van Japan op Rusland gaf den stoot, het aandeel van de Oostersche volken in den wereldoorlog deed de rest. Zulk een ontwaken is niet met bepalingen tegen te houden en de instelling van den Volksraad was daarom een nood zakelijkheid geworden. De Volks raad is thans een onmisbaar orgaan in de Indische maat schappij geworden, aan welks ontwikkeling men moet voort- werken. De Kamer nam met 29 tegen 15 stemmen de wijziging van de Indische Staatsregeling aan, nadat de begrooting van het Dep. van Koloniën was goedgekeurd. Tweede Kamer. Hoewel Minister de Geer had te verstaan gegeven, dat de schat kist de voorgestelde last van 4 millioen per jaar zonder belas- tingverhooging niet kan dragen en dat wij voorloopig nog naar verlaging van lasten moeten stre ven, vond de meerderheid van Hoeveel moeite Hempel en een aar.» de Kamer vrijheid het wetsvoor stel met 47 tegen 43 stemmen aan te nemen. De Kamer heeft hierna in be handeling genomen het wetsont werp tot regeling van de finan- cieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Dat dit voorstel onverdeelde instemming zou vin den zal niemand hebben ver wacht. Daarvoor was reeds al te veel critiek gehoord. De heer Schouten achtte blijk baar het ontwerp van niet over- groote beteekenis, aangezien de gemeenten ook in de toe komst zullen blijven belast met uitgaven, waartoe de wet haar noopt, hetgeen toch immers een van de grootste grieven is ge weest. De heer Van den Tempel juichte het toe, dat het wets ontwerp een einde zal maken aan de schrijnende ongelijkheid van belastingdruk, maar kan zich niet vereenigen met de voorge stelde beperking van de bewe gingsvrijheid op dit gebied. Hij zou daarom het aantal opcenten, die op de fondsbelasting mogen worden geheven, niet beperkt willen zien. De beperking tot 80 pCt. is juist voor den heer Van Gijn een groote aanbeve ling, aangezien daardoor zal kunnen worden voorkomen,, dat men de kip met gouden eieren slacht. Het Suikerwetje. Ook het initiatief-ontwerp van den heer Van den Heuvel c.s. tot steunverleening van den beet wortelsuiker-verbouw is door de Kamer goedgekeurd, zij het ook met een kleine meerderheid. Hoe veel die dan jaarlijks kan kos ten, was niet nagegaan, later werd berekend, dat de kosten op ongeveer 4 millioen per jaar zullen komen. Nieuwe Hofprediker. De Koningin heeft met ingang van 16 September a.s. op diens verzoek op de meest eervolle wiize verleend aan den hofpre diker ds. W. L, Welter en met gelijken datum tot hofprediker benoemd prof. dr. H. Th. Obbink, hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Zooals men weet, was grof. Obbink vroegere pre dikant te 's-Gravenhage. Stygende Spoorweginkomsten. De totale ontvangsten der Ned. Spoorwegen hebben in totaal in 1928 bedragen f 173 667 467 48. In het jaar 1927 waren de totale ontvangsten f 162.216 728- 53. d.i. f 11.450 738 02. minder. De Antwerpschc wereldtentoon stelling. Naar de Msb. verneemt, staat de deelneming van Nederland aan de Antwerpsche wereld-ten toonstelling thans definitief vast. De plannen voor het Neder- landsche paviljoen dat, gelijk men weet, op een der prachtig ste punten van het terrein zal worden opgericht, zijn gereed. Het paviljoen, gereserveerd voor deelneming der Nederland- sche regeering en Nederl. steden, zal een zuiver administratieve tentoonstelling bevatten. De stands der Nederlansche firma's zullen in de internationale hallen worden ondergebracht. Schadevergoeding van een mil lioen. Door de Britsche Regeering zal, wegens schadevergoeding van verbeurdverklaring en schade van schepen, want, lading en net ten door de Nederlandsche ha- ringvisschers en IJslandvis- schers gedurende den oorlog ondervonden, een bedrag worden betaald van een millioen gulden, waarmee dan alle hangende re clamatie 's uit den oorlog datee- rende als afgedaan beschouwd worden. De Nederl. Regeering heeft dat aanbod aanvaard. Gift van H.M. de Koningin- Moeder Als blijk van sympajhie met het door Diakenen der Ned. Herv. Gemeente te Bergen op Zoom beoogde doel, mochten dezen van H.M. de Koningin- Moeder een aanzienlijke bijdrage Arme vrouw, dacht hij vol me* 1 ontvangen ten behoeze van het Bouwfonds voor het te bouwen Rusthuis voor Ouden van dagen. Vrijdag jl. vergaderden de leden der op te richten room boterfabriek te ljzendijke. De voorz., de heer Arn. van Waes, zei dat nu de taak van het voorloopig bestuur afgeloopeu is. De statuten zijn opgemaakt, de geldleening is geregeld, de water voorziening en de bouw der fabriek verzekerd. De heer Zwa german gaf toelichting op de voornaamste artikels der statu ten. Aanwezig was de notaris A. M. Corthals tot vaststelling der statuten, welke artikelsgewijze werden voorgelezen. Hierna volg de teekening der leden, waardoor de vereeniging definitief is opge richt. Aantal leden 93 met 312 aandeelen. Het bestuur werd als volgt gekozen A. van Waes, ïjzendijke, voorz., Em. Haver- beke, IJz Seer., A. H. van Waes, Schoondijke, A. J. Dees, P. L. Magnus, J. P. van Hoeve, allen Biervliet, Abr. Leenhouts, Eug. Wijffels, C Doens, allen te ljzen dijke, Cl. Bonte, St. Kruis en E. Thomaes, Hoofdplaat. Aan het bestuur werd mach tiging verleend tot aankoop van pl. m. 800 M3 terrein. Besloten werd de fabriek publiek aan te besteden op 2 Mei en ook de aankoop van machinerieën. Midd. Crt. De bietenkirestie. De door den Franschen land bouwminister ingestelde commis sie voor de bestudeering van het suikervraagstuk, heeft zich met beslistheid tegen de wederinstel ling van een internationale con ventie uitgesproken Voorts sprak zij zich uit, dat Frankrijk niet zal kunnen medewerken aan een beperking der productie. Het Verbond van Bietenteiers vraagt: le verlaging der binnen- landsche rechten op suiker; 2e verhooging van het invoerrecht op suiker (thans 1 franc per kilo) AXELSCHE ij COURANT 14; Weet uw tante, dat u heimelijk het ouderlijk huis verliet, en waarom? Neen I Ze mag papa wel niet, maar ik ben er toch niet zeker van, hoe ze mijn stap zou opvatten. Ove rigens zal ik haar gastvrijheid niet lang vragen, ik zal een betrekking als juffrouw van gezelschap zien te krijgen. U??? Ja, ik. Gelooft u, dat ik daartoe te trotsch ben Ik zal het dan niet meer zijn. Ik wil vrij en onafhanke lijk worden Als Juffrouw van gezelschap wierp Hempel twijfelend tegen. ja, innerlijk tegen mijn familie. Want zoo alleen kan ik openlijk Felix's zijde kiezen. Ben ik eerst met hem getrouwd, dan zal papa wel weer vrede maken, daarvoor ben ik niet bevreesd. Met hem getrouwd I De detective zag het jonge meisje met een menge ling van verwondering, ontroering en medelijden aan. Alleen een vrouw, die innig lief had, kan zulk een moed toonen. Ik vrees, dat de weg daarheen lang zal duren, juffrouw. Ik ben pas achttien en hij vier» en-twintig, wij kunnen dus wachten. De hoofdzaak is, dat hij spoedig vrij komt. Hoe staat zijn zaak? Hebt u tilets nieuws ontdekt? En hij vertelde punt voor punt, wat hij wist. Melitta luisterde opmerkzaam toe. Dat is inderdaad alles zeer vreemd. Maar we mogen den moed niet verliezen. Ik wil alles eerst kalm overleggen en dan zien, hoe men verder kan komen. Hempel glimlachte. U spreekt bijna als een detective, Waarom zou ik het ook niet een weinig worden, om zijnentwil Vrou wen zijn toch ook zoo dom niet en de liefde maakt iemand dikwijls helder ziend. Ik heb niet het minste tegen uw hulp, integendeel. Schrijf me steeds elke 'gedachte, die in u opkomt. Men kan niet weten bij de dichte dui sternis, die ons omringt, kan één enkele gedachte het licht doen door stralen. U moet me echter ook van alles op de hoogte houdenDit verzoek was de tweede reden, die mij noopte, persoonlijk afscheid van u te komen nemen. Mijn adres is voorloopig 3e Reisnerstraat 15, bij juffrouw Annau. Ik heb het hierop geschreven. Goed, ik zal schrijven, zoo vaak zich wat nieuws voordoet. Ze nam afscheid en Hempel zag haar met schitterende oogen na. Onder de vrouwen waren toch prachtexemplaren en deze Melitta was er een van i Nu was hij geheel zeker van de zaakt de man, dien zoo iemand lief had, kon geen misdadiger zijn. Het scheen hem, alsof plotseling een goede ster boven den gevangene was opgegaan, tal politiebeambten zich ook gaven, de woonplaats van den grijs gebaarden man, voor hij in het hotel „Steyerhof" was gelogeerd, uit te vinden, het was vergeefs. Niemand wist iets van hem. Daarentegen vond men een smid, die beslist beweerde, voor drie weken een sleutel te hebben gemaakt, precies gelijk aan dengene, die hem werd voorgelegd. Een ongeveer tienjarige knaap had dezen besteld en er bij gevoegd, dat er haast bij was, daar zijn vader den tweeden.sleutel verloren had en daarom direct een nieuwen noodig had. Gevraagd, wat zijn vader deed,ant- woorde hijmelkboer. Daar hij vooruit betaalde en een sleutel als proef meebracht, had de smid geen enkele reden hem te wan trouwen en voerde de opdracht terstond uit. Welke sleutel was als proef gegeven en wie was de lastgever? Vrouw Moser had haar sleutel nooit gemist en beweerde hetzelfde van moeder Rabl en dr. Richter, die het haar anders t">ch wel gezegd zouden hebben 'i Er blijft dus alleen Eisler over, zeide Wasmut triumfeerend. Hempel zweeg en vroeg naar den knaap, die de opdracht bracht. Eindelijk gelukte het hem, dezen te vinden. Het was de zoon van een arme weduwe aan het uiterste eind der stad. Op zekeren dag, toen hij op straat met tnder knapen speelde, had hem een man aangeroepen en hem deze boodschap laten doen. Hij gaf hem een sleutel mee als model en twee kronen ter betaling, 1 Wat er over bleef, was voor hem. Hoe zag de man er uit? vroeg Hempel. Bijna als een arbeider. Groot of klein Ik geloof nog al groot. Droeg hij een baard Was hij oud of jong Dat weet ik niet. Zoo precies heb ik hem niet bekeken, Wel droeg hij een doek voor 't gezicht. Een doek Ja, hij zeide dat hij last van neusbloeden had. Hempel schrikte hevig. Neusbloeden I Hij zag in den geest Wasmut's spottend gezicht ai en hoorde hem zeggenZoo, zoo. Neusbloeden I Het schijnt, dat som mige lui vaak daar last van hebben. Waarom heb je gelogen en ge zegd, dat je vader melkboer was het was de sleutel van zijn huis, dien je bracht? Dat had de man mij zoo gezegd. Meer was er uit den jongen niet te krijgen. Weer die muur, die eiken weg in deze aangelegenheid verspert' dacht Hempel woedend. Zijn weg naar huis voerde hem langs het huis der Brankows. Moeder Rabi's goed was reeds lang verkocht alleen de oude oorbellen had dr. Wasmut in bewaring genomen, daar de eigenaar daarvan niet bekend was en het dakkamertje had een nieu» wen huurder gekregen. De eerste étage had nu bloemen voor de ramen en tusschen twee sneeuwwitte gordijnen tig Hempel een fijnbesneden, vermoeid vrouwengelaat uitzien, delijden. Ze verlangt zoo naar haar dochter, dat ze er wel ziek van zou kunnen worden. Hoe moe z;et ze er uit. Iets andets trok dan zijn opmerk zaamheid. De vier rolluiken voor dr. Richter's vensterramen waren nog altijd ge sloten. Hij zrg vrouw Moser in den tuin bloemen opbinden en kioopte een ge sprek met haar aan. Met gedempte stem begon ze hem te klagen, hoe vreemd en onpleizierig het nu wel in huis was. Op de ka mers van moeder Rabl woonde nu een kleermaker, die iederen avond dronken was en zijn vrouw ranselde de majoor wilde hem zelfs met ge weld het huis al doen uitzetten, had hij gedreigd. En de majoor was toch zoo boos tegenwoordig. Om iedere kleinigheid gaf het groot lawaai. Lina, die er drie jaar als meid gediend had, had op staanden voet moeten heengaan, Niemand bleef langer dan een paar dagen. De arme mevrouw had het evenmin rooskleurig, hoewel ze haar man nooit tegensprak. En dat al'es, omdat de juffrouw weg was. Die was zijn lieveling! Het heette nu, dat deze ziek was en met een tante naar het zuiden was, om de baden te gebruiken, Maar en vrouw Moser zag Hempel vertrouwelijk aan ik geloof het niet. Daar steekt wat anders achter. Men heeft toch ook oogen in het h< ofd. (Wordt vervolgdi)

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1