Nieuws- en Advertentieblad afT voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Hst Geheim. No. 6. VRIJDAG 19 APRIL 1929. 45e Jaarg. Huwelijksgeluk. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Vele factoren zijn er, waarvan het huwelijksgeluk afhangt. Eén daarvan neemt een voorname plaats in, nl. de gezondheid van man en vrouw, van vader en moeder en ook de gezondheid der kinderen. Voorzeker is de gezondheid der beide Echtge- nooten een der voornaamste pij lers, waarop het huwelijksgeluk rust. Vandaar dat we hier opne men eenige wenken, welke ter ernstige overweging worden voorgelegd aan hen, die voorne mens zijn een huwelijk aan te gaan, en ook aan degenen, wier toestemming daartoe wordt ver- eischt. In den gezonden mensch woont een gezonde ziel, in hem wonen kracht en lust tot arbeid, ja, alle lichamelijke en geestelijke krach ten, die een eerste voorwaarde zijn voor tevredenheid in het huwelijksleven en geluk in het toekomstig gezin. Ziekte van een der echtgenoo- ten werkt storend op de(n) an dere en veroorzaakt voor de wederhelft meerderen arbeid. Zij doet de levensvreugde dalen en brengt kommer, zorg en verdriet in het gezin. Daarbij kan de ziekte van de(n) een licht op de(n) andere wor den overgebracht. En vooral de kinderen kunnen door verschil lende ziekten van de ouders zwaar getroffen worden. Het geluk der kinderen en hunne verzorging lijdt er reeds onder, wanneer tengevolge van ziekte van vader of moeder het huis houden niet tot aijn recht komt. Maar veel erger is het, wanneer men te doen heeft met de ziekten, die door haar bijzondere geaard heid op de kinderen overgaan en hen geestelijk of lichamelijk treffen. Doch afgescheiden hiervan leert de ervaring, dat ongezonde echt- genooten in den regel een zwak en ongezond nakroost voortbren gen, of geheel kinderloos blijven. Daarom is het voor ieder, die in het huwelijk wil treden, zoowel - Wanneer hij er niet volslagen zeker van geweest was, vrouw Moser alleen in huis te vinden, zou hij niet zoo veel lawaai gemaakt hebben. Daarvan ben ik ook overtuigd. We moeten uitvinden waar hij zijn schuilplaats had. Overigens geloof ik vast, dat hij met Eisler onder een hoedje speelt Onzin! Altijd nog dit idee-fixe, in Eisler den moordenaar te zien. Nu nog, nn je het onaanvechtbaar bewijs hebt, dat een ander, zonder twijfel zeer geraffineerde inbreker de hand in het spel heeft. Wanneer Eisler achter zijn erfenis aanwilde, had hij daartoe waarachtig geen handlanger noodig I Silas had deze woorden opgewonde ner uitgesproken, dan anders in zijn aard lag. Hij was de laatste dagen zenuwachtig geworden. had een geval hem zoogroote moeilijkheden en zoo weinig houvast geboden. Elk spoor werd direct bij t begin al weer uitgewischt en waar heen hij ook zag, overal verrezen muren, die den uikijk belemmerden. Wasmut was heel kalm gebleven. Ik geloof niet meer, dat Eisler alleen achter zijn erfenis aan wilde, zeide Hj bedaard. Zijn verward, on lustig wezen, dat schuwe peinzen en de merkwaardige geslotenheid, die hij dikwijls bij geheel onschuldige vragen aan den dag legt, moeten een voor zichzelf, als ten aanzien van zijn toekomstig gezin, een heilige en dure plicht, zich vóór dien te overtuigen, of de ge wichtige stap, dien hij voorne mens is te doen, uit een gezond heidsoogpunt te verantwoorden is. Zoowel bruid als bruidegom moet ernstig onderzoeken, of niet alleen de wederzijdsche liefde en de financieele omstandighe den, maar ook de gezondheids toestand van beiden, mensche- lijkerwijze gesproken, waarborg biedt voor een gezellig en vre dig huwelijksleven. Ook op de ouders of voog den, die naar hun vermogen en beste weten verplicht zijn voor het geluk hunner kinderen zorg te dragen, rust de verantwoor delijkheid te zorgen, dat een ernstig onderzoek naar den ge zondheidstoestand plaats vinde. En waar het menigmaal voor komt, dat iemand ziek is, zonder dit zelf te weten, kan alleen de geneeskundige constateeren, of er bij één van beiden een ziekte sluimert, waardoor het geboden is, dat voorloopig althans, de verloofden afzien van het sluiten van een huwelijk. Willen bruid en bruidegom hun plicht naar behooren vol brengen, dan dienen zij beiden den dokter, die hun vertrouwen heeft, om raad te vragen. Zegt hem vrij en frank de waarheid. Zijt daartoe r.iet bevreesd, want de dokter is op ambtseed gebon den Uw geheim te bewaren. En mocht hij U, met het oog op Uw gezondheidstoe stand moeten aanraden, met het huwelijk nog te wachten, luistert dan naar de stem van het ver stand en het geweten en stelt Uw huwelijk voorloopig uit. Vanzelf zal Uw teleurstelling dan groot zijn, maar veel erger toch zou het verdriet zijn, en veel bitterder de teleurstelling, wanneer het met zooveel ver wachtingen begonnen huwelijk schipbreuk zou lijden, en zulks door eigen nalatigheid. In den regel echter zal de dokter als zijn overtuiging te andere reden hebben. Ik ben er van overtuigd, dat nog een ander voor loopig raadselachtig motief bij den moord op moeder RabI in 't spel is Maar dan zijn wij het eens! Toch niet, mijn waardeJij zoekt het voordurend van Eisler af, ik bij hem zelf. Ik beschouw hem altijd nog als de moordenaar. Ik breid echter mijn navorschingen nu op me deschuldigen uit. Toen Silas Hempel tegen den avond van dezen dag zijn woning opzocht, ontving hein zijn huishoudster met de boodschap, dat een vreemde jonge dame hem al een kwartier in desaion wachtte. Ik ben blij, dat u eindelijk k )mt. zeide ze haastig. Ik vreesde al weer heen te moeten gaan, zonder u te hebben gesproken. Is er dan zoo'n dringende reden, die u tot mij voert, zeide de detective, na een begroeting, koel. Want hij kon het beeld der lachende Melitta uit het restaurant niet kwijt raken en met verbazing vroeg hij zich af, wat zij bij hem wilde. Ja, ik kom om afscheid te nemen en om U gaat op reis? Over een uur gaat de trein. Niemand weet er van. U alleen moet het weten, want ik moet met u in verbinding blijven. 2e sprak vlug, opgewonden, doch beheerschte zich zooveel mogelijk. Haar blauwe oogen hadden een vreem» de flikkering. Getroffen zag hij haar aan. Hij schoof haar een stoel toe en zeide op veranderden toon i Wilt u niet plaats nemen en me uw vertrek nader verklaren? Ik moet bekennen, dat DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van I tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. kennen geven, dat Uw gezond heid goed is, en gij gerust het huwelijksbootje moogt instappen. En moet, onverhoopt, het ad vies ongunstig luiden, dan zal in de meesie gevallen, tevens het middel aan de hand worden gedaan om, door geneeskundige behandeling, van de ziekt gene zen, of van de kwaal verlost te worden. Na eenigen tijd kan dan tot het huwelijk worden over gegaan met een gerust gemoed, en met gegrond uitzicht op een recht gelukkig gezinsleven. Eer dan .ook het huwelijk de finitief wordt aangegaan, rust op bruidegom en bruid de plicht, om elkaar op de hoogte te stel len, of de wederzijdsche ouders te doen stellen, van den raad, dien de dokter gegeven heeft. Wie dezen plicht niet nakomt, begaat een groot onrecht tegen over de(n) aanstaande(n) echt genoot,. tegenover de toekomstige kinderen, ja tegenover den Staat, die slechts gediend is met een krachtig, gezond geslacht. Moge deze waarschuwing, wel ke berust op ernstige, meest door het practische leven bevestigde ervaringen, gehoor vinden bij ieder, dien het betreft, om te verhoeden, dat er huwelijken worden aangegaan, waaruit bijna zeker alleen ellende is te voor zien voor het toekomstig gezin. Met dezen wensch sluit het ar tikel, dat we op verzoek van de „Vereeniging Geneeskundig On derzoek vóór het Huwelijk" hier plaatsen. Mocht iemand daar omtrent iets meer willen verne men, dan wende hij zich tot het secretariaat der vereeniging te 's-Gravenhage, Anna Paulowna- straat 49. Zitting van 18 April 1929. Aanwezig alle leden, behalve de heeren M. W. Koster en H. Wolfert. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. ik er niets van begrijp, Gisteravond dacht ik Haar wangen brandden plotseling met een rooden gloed. Ik weet wel, wat u meende. Ook daarom ben ik gekomen. Die ellendige komedie, die ik gedwongen was te spelen, viel me dubbel zwaar, toen ik in uw oogen las, dat u zich ook liet bedriegen zooals de geheele wereld. Het was dus alleen als bedriegerij bedoeld Ja. Luister. Mijn vader heeft van mijn bezoeken bij den rechter van instructie en bij u gehoord. Hij vroeg mij daarnaar en ik was te trotsch, om ook maar iets te ontkennen, van wat ik deed. Een vreeselijke scène volgde. Mijn vader houdt van mi en heeft een goed hart, maar hij is hartstochte lijk, despotisch en onverbiddelijk, wai - neer, volgens zijn meening, de goede naam van het huis von Brankow in gevaar komt. Ik begrijp u. Hij was buiten zichzelven, dat u, in een edele op welling, openlijk Eislei's partij had ge kozen. Hij was gewoon razend. Buiten zichzelf. Hij heeft Felix nooit mogen lijden, omdat hij diens liefde voor mij een brutaliteit noemde, en hij geloofde rotsvast aan zijn schuld. Hij verweet mij den naam Brankow onteerd en in het slijk gesleurd te hebben, den naam, die voor alles zijn eigendom was. Ik hoopte smaad op zijn grij3 hoofd, had zijn leven vergiftigd ik zal u niet langer vervelen met de herhaling van gezegden, die me nu nog het bloed naar het hoofd jagen. Hij sloot zich in zijn kamer op en bleef een dag lang onzichtbaar, Mama, die al twintig Jaar als een schuchtere Nadat de Voorz. het gebedsfor mulier heeft uitgesproken, richt hij het woord tot dhr. Van Dix- hoorn en wenscht dezen geluk met zijn herstel, de hoop uit sprekend, dat hij voortaan de vergaderingen weer geregeld zal kunnen bijwonen. Dhr. Van Dixhoorn dankt blijk baar geroerd voor de hem toege sproken woorden en zegt, dat het zijn dagelijksche bede "is dat al wat mensch is, gespaard moge blijven voor een dergelijke ziekte, als waaraan hij lijdende is ge weest. Hierna komt de agenda aan de orde. 1. Notulen. De notulen der vorige vergade ring worden z. h. s. vastgesteld. 2. Ingekomen stokken. a. Bericht van Gedeputeerde Staten van verdaging der beslis sing aangaande de gemeentebe- grooting voor 1929, tot 1 Juli a.s. b. Idem van goedkeuring van genomen raadsbesluiten. c. Idem wijziging der begroo ting voor 1928. d. Idem van de Instructies van de Keuringsveeartsen. e. Verslag Gezondheidscom missie. f. Aanvaarding benoeming als lid der Comm. t. w. v. School verzuim door A. Coumou. g. Proces-verbaal van kasop name bij den Gem.-Ontv. Hieruit blijkt het volgende Het batig saldo over 1927 is f 20.796,30, de inkomsten over 1928 bedroegen f 197.788,53 en over 1929 f 15.799,46; totaal aan baten f234.384,29. De uitgaven over 1928 be dragen f 193.471,81 en over 1929 f 13.123,64, totaal f 206.595,45- Er moest dus in kas zijn f 27.788,84, hetgeen overeenkwam met de getoonde gelden en bescheiden. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. h. Schrijven van Ged. Staten d.d. 1 Maart 1929, waarbij deze de begrooting over 1929 terug dienares naast hem leeft en al bij de kleinste woordenwisseling siddert, was buiten zichzelve, bezwoer me weenend, toch toe te geven, goed te maken Hoe, wist zij zelf niet. Eén ding zag ik nu wel inIk had te eigen machtig gehandeld. Waar ik voor me zelf niet aan hechtte, dat had ik om der wille mijner ouders moeten ver mijden onzen naam in opspraak te brengen. Ik had heel goed in 't ge heim bij u kunnen komen en me tegenover den rechter van instructie niet als Eisler's verloofde hoeven voor te doen, maar -als een bekende, die medelijden met hem heeft, Ik handel echter alleen volgens eerste impuls geheel onoverlegd U hebt dus berouw Neen I Berouw heb ik in 't ge heel niet, riep Melitta, trots het hoofd in den nek werpend. Ik heb Felix lief en laat hem nimmer in de steek. Ik ben echter rechtvaardig genoeg, te bekennen, dat mijn vader, van zijn standpunt uit bezien, reden heeft boos op me te zijn. En verder? 's Avonds kwam mijn vader weer in den familiekring. Hij was zeer bleek en een ijzeren wil lag op zijn gelaat te lezen. Uit de hem eigen onbuigzaamheid verklaarde hij mij, dat er één weg was om mijn dw rasheid weer goed te maken. Ik moest zto spoedig mogelijk de wereld bewijzen, dat de geschiedenis met Eisler, als dateerende uit een onrijpen bakvisch- tijd, achter me lag. Met andere woor den, ik moest me met een ander ver loven, Zeer vlug, zoo openbaar mo gelijk en met Zoo'n vreugde, dat niemand er aan twijfelen kon, dat het ernstig gemeend was- Hij kwam zenden onder de volgende be merkingen Nos. 29—40. Waarom wordt de pensioensgrondslag van den gem.-ontv. berekend "op f 1400, terwijl het tracfement f 1420 be draagt No. 40. Bij storting van pen sioensbijdragen voor weduwen- en weezenpensioen aan den Pen sioenraad heeft niet zooals bij het verhaal, beperking plaats tot f3000; ingetrokken behoort mits- 157, van dien te worden f 14 761,67, is f2188,06.' No. 61. De uitgetrokken post behoort onder de omschrijvingen onderhoud der lantaarns- en ver dere kosten van verlichting. Bldz. 51. De uitgaven van hoofdstuk VII, gewonen dienst, zijn f 100 te hoog opgeteld. No. 137 en 138. De opgegeven bedragen voor vergoeding door het Rijk van de onderwijzers- tractementen zijn in de toelichting niet juist opgeteld. Wat is het tractement van C. Dijkwel (volgens no. 137 f3096 en volgens no. 138 f3069) No. 145. De bijdragen ex art. 36 der Pensioenwet zijn f 1376,46, zoodat de post f0.30 te hoog is uitgetrokken. No. 161. De toelichting, gelijk aan die van 't vorig jaar, is niet voldoendewaarom is de post f 3900 hooger uitgetrokken dan 't vorig jaar No. 189. De bijdragen ex art. 36 der Pensioenwet bedragen f1417 a 15,5% f 229,63, zoodat de post f 0.28 te hoog is uitge trokken. No. 203. Moet deze post, niet op f 6000 worden uitgetrokken Dit is in overeenstemming met het te transporteeren bedrag ad f 93796,50. No. 205. Teneinde sub a een bedrag van f 51.300 uit te trekken, zal de geraamde opbrengst over '29—30 niet, zooals de toelichting vermeldt, f76200, doch f76950 behooren te bedragen. No. 208. Onder welk der drie rubrieken behoort de uitgetrokken som van f 50 Begrooting Grondbedrijf. ook direct met een bepaalden voor slag. Daar was meneer von Kreutzen, die al eenmaal mijn hand gevraagd had, doch wien papa uitzicht op de toekomst had gegeven wegens mijn jeugd. In waarheid omdat ik weigerde, toen papa me over dit aan zoek ondervroeg. Het verbaast me echter, dat u met dit plan instemde, juffrouw. Met uw vastbesloten natuur O, ik zou nooit hebben toegege ven, wanneer ik niet gezien had, dat mijn arme mama onze scènes niet meer kon verdragen. Zóó kwam de avond in het restaurant .Thalia" tot stand. Tot de verloving had ik minstens veertien dagen uitstel be dongen. Maar wat nu Dan ben ik al lang bij een nicht van ma in Weenen, wie ik direct stilletjes geschreven heb. Gister kreeg ik antwoord van tante Ada, dat ze mij verwachtte. U gaat zonder medeweten van uw ouders Ja. Mama wil ik de verantwoor- delijkheid van medewetenschap be« sparen. In haar hart, dat weet ik, staat ze aan mijn zijde en zit ze mijn partij kiezen. Ze had nooit iets tegen Felix en meneer von Kreutzen is haar nooit sympathiek geweest. Ik heb voorgewend, heden-middag bij een vriendin op bezoek te gaan en dan tevens bij haar te overnachten. Men verwacht mij eerst morgen-middag weer thuis, ik heb dus een vollen dag voorsprong, (Wordt vervolgd,) AXEL cou 13)

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1