Ontvellingen PÜROL Rechtszaken. Gemengd Nieuws. dan de voor dien bestaande toe stand. Alleen moet de groote sluis te Hansweert nog verbe terd worden, maar daarna zal de toestand waarlijk niet zoo onhoudbaar zijn, als men van Belgische zijde dikwijls wil doen gelooven. Ook de Minister van Arbeid, H. en N. behoort niet tot de figuren, die in het Parlement het meest gezien zijn. Maar hij werd toch heel wat minder onvriende lijk bejegend dan zijn ambtge noot van Waterstaat, vermoede lijk omdat men in hem den har den werker ziet, die, al is hij niet steeds even gelukkig, zich toch tot het uiterste inspant om iets goeds tot stand te brengen. Dat de sociaal-democraten met hei beleid van minister Slote- maker de Bruine weinig ingeno men zijn, spreekt vanzelf. Maar wie zou het hen wel naar den zin kunnen maken De heer Danz dan had weder een heele reeks klachten. Wij vermelden daarvan inzonderheid, dat teveel overwerkvergunningen zouden worden verleend, dat ten aan zien van den werktijd in land- bouwkringen onhoudbare toe standen zouden bestaan en dat de samenstelling van den Hoogen Raad van Arbeid niet aan de werkelijke verhoudingen zou vol doen. Minister Slotemaker heeft hem geantwoord, dat overwerk vergunningen niet steeds kun nen worden vermeden, wil men een bepaalden tak van industrie gelegenheid geven om tot bloei te komen, dat wij ten aanzien van de werktijden bij den land bouw reeds bij de meeste andere landen vooruit zijn en dat de samenstelling van den Hoogen Raad van Arbeid hem juist voor komt. De heer Wibaut klaagde over de woningpolitiek, maar de Mi nister heeft zijn beleid te dien opzichte zeer krachtig verdedigd. De Regeeringsmaatregelen mogen niet hierop neerkomen, dat den arbeider een toeslag wordt ge geven op zijn loon, wanneer dit voor het huren van een behoor lijke woning te gering is. Dit zou Z. E. zelfs in het geheel niet in het belang achten van den arbeider zelf. En de heer Reijmer merkte terecht op, dat het Rijk zich op dit gebied zoo veel mogelijk moet terugtrekken. Een derde sociaal-democraat, die zich bij deze begrooting deed hooren, was de heer Hermans, die de late uitkeering van de ongevallenrente critiseerde. Van verschillende zijden werd voorts de waterverontreiniging besproken. Terwijl de heer Jan sen klaagde dat de laatste jaren op dit gebied niets was gedaan, vreesde de heer Westerdijk dal men op.dit terrein reeds te ver gaat, zoodat de industrie daar van de nadeelen ondervindt Voorts klaagde de laatste spre ker, dat de Kamers van Kooph. en Fabrieken, die zeer duur zijn voor den landbouw weinig be- teekenen. Hiertegenover stelde de Minister, dat over deze kamers in andere landbouwkringen zeer waardeerend wordt geoordeeld. De begrooting werd zonder hoofdelijke stemmingaangenomen. Christiaan Huygens. Zondag 14 April was het 300 jaar geleden, dat de groote wis- en natuurkundige Chr. Huygens als tweede zoon van den ver maarden Constantijn Huygens werd geboren. Chr. Huygens ge niet evenzeer een Europeesche vermaardheid. Tezamen met Jo- han de Witt was hij op de hoogeschool en heeft hij zijn tijdgenooten ten opzichte van de natuurwetenschappen ver over troffen. Hij is de grondlegger der kansberekening, ontdekker van de wet van het arbeidsver mogen en der beweging van het zwaartepunt, van de bewegings wetten van den slinger, uitvinder van het slingeruurwerk ea boven al een buitengewoon helder den ker. Voegen wij daarbij, dat hij de groote verklaarder was der magneet en zwaartekracht, der lichtverschijnselen, dan overdrij ven wij niet als wij Christiaan Huygens als natuur- en wiskun dige de Archimedes van zijn tijd noemen. Reeds als knaap toonde hij een bijzondere voorliefde voor de werktuigkunde te hebben. Op 16-jarigen leeftijd vertrok hij naar Leiden om aldaar in de rechten te gaan studeeren. Hij vond tijd genoeg om daarbij nog de lessen in wiskunde te volgen. In 1648 na den vrede van Munster vert ok hij als gezant naar Dene marken. Hij was toen nog geen twintig jaar oud. Zeven jaar later vinden wij hem te Parijs, waar hij werkte om den doc torstitel te verkrijgen. In 1666 koos hij de Fransche hoofdstad voor goed tot zijn woonplaats. Hij werd er een der oprichters van de „Academie des Sciences." De Koninklijke Bibliotheek diende hem tegelijkertijd tot woning. Te midden der groote mannen, met wie hij in voortdurend con tact was om wetenschappelijke onderwerpen te behandelen, schiep hij zich de gelegenheid de resultaten van zijn denken en werken over de geheele wereld te verspreiden. Dat Constantijn Huygens naar Holland terug keerde is feitelijk onafhankelijk van zijn wil geweest. Als vrij zinnig denker was op den duur voor hem geen plaats in de om geving van het Hof van den streng Katholieken LodewijkXIV. In 1681, na de herroeping van het Edict van Nantes, keerde hij naar zijn vaderland terug en vestigde zich te 's-Gravenhage. Veertien jaar lang heeft hij er nog mogen wonen. In dien tijd heeft hij nog vruchtbaren arbeid mogen verrichten. Van de vele werken van zijn hand versche nen noemen wij de „Traité de la Lumière," waarin hij een ge heel nieuwe lichttheorie uiteen zette. Ook als sterrekundige heeft Huygens de aandacht op zich gevestigd. Zijn handschrif ten en het zijn er veie werden door hem aan de aca demische bibliotheek te Leiden vermaakt. Het lijden wordt in den regel geleerden en harden werkers niet bespaard. Christiaan Huygens leed de laatste jaren van zijn leven aan melancho lische aanvallen, welke hem het werken dikwijls onmogelijk maak ten. Op 8 Juni 1699 ontsliep hij te 's-Gnvenhage. Zijn stoffelijk overschot werd in het graf van zijn vader Constantijn Huygens bijgezet, in de Groote St. Jacobs- kerk aldaar. Zaterdag is het feit o.m. her dacht in de universiteit te Leiden en zijn daartoe verschillende rede voeringen uitgesproken. Ingezonden Mededaelingen Geschaafde Huid,Schrammen sn SchrijnendePiekken, Huid wondjes, Brand- en Snij- wonden genezen met Doos 30-60-90 ct. Tube 80 ct. Vlagvertoon. Uit Curagao wordt d.d. 24 Maart gemeld Vorige week opende de nieuwe gouverneur voor het eerst zijn deuren voor zijn gebruikelijke receptie. De opkomst was deze maal zeer grootbijna 400 per sonen vulden de zalen van het gouvernementshuis, waar een zeer opgewekte toon heerschte. Deze week was het voor Wil lemstad weer een drukke week. Maandag arriveerde hier de En- gelsche kruiser Colombo, met ongeveer 400 koppen aan boord. Voor het invaren der St. Anna- baai werden de gebruikelijke saluutschoten gewisseld en zoo dra de kruiser den havenmond passeerde, speelde het Ned. militaire korps en vielen de Engelschen met het Wilhelmus in. Het was een plechtig moment in den vroegen morgen. Spoedig waren officieele be zoeken gewisseld en werd de bemanning door de Curafaosche bevolking gastvrij ontvangen. Ver schillende matches waren geor ganiseerd, zoowel voor cricket, voetbal als tennis. Dinsdag was er. officieel diner ten Gouverne- m-entshuize, waaraan met een deel van den Etat-Major van den kruiser de militaire en civiele autoriteiten van Willemstad aan zaten. Natuurlijk werden ook enkele grootsche ondernemingen bezichtigd. Donderdagavond had een intiem diner aan boord plaats, waar ook de Gouverneur en echtgenoote aanzaten. Vrijdag vertrok de „Colombo AXEL, 16 April 1929 Zooals we in ons vorig nummer schreven, werd er nogal aardig ingeteekend op de lijsten, die voor het Julianafeest circuleerden en dus werd verwacht, dat er een behoorlijk sommetje bijeen zou zijn, toen de jonge dames j.l. Zaterdagavond de beurzen bij elkaar voegden. Maar toen dat de zeven honderd gulden bena derde, ging dat aller verwachting te boven. Men was ook daarom vooral dankbaar gestemd, dat de lijsten niet zoozeer getuigden van groote giften al zijn die ook welkom! maar dat er zoovéél giften waren. Met andere woor den, het is gebleken, dat de ge heele bevolking er vóór is, dat we de aanst. verjaardag van onze Prinses prettig vieren, want uit alle rangen en standen waren er bedragen geschonken. Zeker, dat stemt verblijdend en het strekt Axels burgerij tot eer. Natuurlijk kan de commissie nu gaan begrooten, wat met de centen te doen en alzoo is er een voorloopig programma vastge steld. Blijkens achterstaande ad- vertentiën wordt reeds deelname verzocht voor verschillende onder deden en men zal nu gaarne zien, dat vooral de jeugd zich niet onbetuigd laat om volop mede te werken tot het welslagen van het feest, dat ernst en luim in gepaste afwisseling zal bieden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar het verslag van bovengemelde vergadering, dat de feestcommissie ons ter opname bood en dat wij natuurlijk met de meeste bereidwilligheid hier laten volgen De Feestplannen. In de vergadering van verleden Zaterdag zijn de lijsten, waarmee de dames gecollecteerd hebben voor het feest op 30 April, inge leverd. Er bleek, dat er f690,70 aan giften binnengekomen was. Dit bedrag ondergaat nog ver andering door het binnenkomen van nagiften. De feestcommissie was met dit resultaat ten zeerste tevreden. Nu de commissie de centen bij elkaar had, kon ze aan 't werk om een begin te maken met een voor loopig programma samen testel len. Uit dit opgemaakte pro gramma blijkt, dat er ons een aardige dag te wachten staat. Wij laten hier volgenIn de morgenuren kanonnade, koraal- muziek, rondgang, tractatie school kinderen, duiven oplaten, ballon wedstrijd. 's Namiddags. Volks spelen en concerten, 's Avonds lichtstoet en taptoe. Als volksspelen staan op het programmaZakloopen, tonnetje kruien, lepeiloopen, mastklimmen, hardloopen, stoelen wedstrijd, ring- rijden, schaartje knippen, op reis gaan, balwerpen, koek happen en langzaam fietsen. Voor deze spe len kunnen zich aangeven jongens en meisjes van 8 15 jaar en voor sommige (mastklimmen, hardloo pen en stoelenwedstrijd (ook jon gens boven 15 jaar.) Zie voor aanmelding advertentie. Voor al deze spelen worden aardige prij zen uitgeloofd. De commissie verwacht dan ook een groote deelname. Voor de lichtstoet zullen prijzen uitgeloofd worden van f40, f30, f20, f 10 en f5. Alleen vereeni- gingen en personen die groepen in de lichtstoet vormen komen voor die prijzen in aanmerking. Het ligt in de bedoeling van de commissie programma's te laten drukken en dia kosteloos aan de inwoners te laten bezorgen. Wij twijfelen niet of de ingezetenen zullen dit op prijs stellen. Raadsvergadering. Voor de openbare raadsverga dering op aanst. Donderdag is de volgende agenda vastgesteld: 1. Notulen 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek aankoop grond door P. van Bendegem. 4. Ruiling grond met M. Mie ras. 5. Aankoop grond van C Swets. 6. Verzoek inzake centrale slachtplaats. 7. Verzoek terugbetaling keur loon door den Vleeschkeurings- dienst. 8. Voorstel bijdrage tot het schoolfeest op 30 April. 9. Reclames schoolgeld. 10. Wijziging van enkele be- grootingsposten inzake de ge meente, het gas- en het grond bedrijf. Zaamslag. De Oranjevereeniging alhier hield Zaterdag onder voorzitter schap van den heer J. de Kra ker Cz. een openbare vergade ring ten einde besprekingen te openen voor eventueele feest viering bij de aanst 20e ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Een dertigtal personen waren aanwezig en verklaarden zich unaniem aan een feestje te willen medewerken. Besloten werd een damescomité te vor men, om gelden in te zamelen, ten einde daarna een programma te kunnen opmaken. Men stelt zich voor eenige volksspelen te houdenensavonds een lichtstoet te vormen of zoo mogelijk een vuurwerk af te steken. Door den Raad van Hulst werd o.m. besloten de subsidie voor de autobus AxelHulst (f 150) niet te verhoogen. Een geldleening van f25000 zal wor den aangegaan voor uitbreiding van het gasnet naar St. Jansteen. Na besloten zitting wordt als geëindigd beschouwd de straf uitgesproken tegen den Direc teur der Gasfabriek en hem weder den titel van Directeur gegeven, terwijl zijn salaris, in gaande 1 Jan. 1929, weder ge bracht wordt op f 3600. Tot het nemen van dit besluit hebben o m. de overwegingen gegolden, dat de betrokken functionaris zeer getrouw zijn plicht vervult en het niet aangaat om van hem onder den dwang van straf maatregelen nog meerdere werk zaamheid te vorderen, die zeker zal geëischt worden met de uit breiding van het gasbuizennet. Door de gemeenteraad van Stoppeldijk was de post jaar wedden ambtenaren van den Burgerlijken Stand geraamd tot een bedrag van f 290; en dus geweigerd dit te brengen op f 490, zooals door Ged. Staten ingaan de 1 Jan. 1922 is bepaald. Dd. 8 Maart besloten Ged. Staten de f200 meer toch op de begrooting te brengen en den raad uit te noodigen binnen 14 dagen de middelen tot dekking van genoemd bedrag aan te wij zen. Ook dit heeft de raad gewei gerd en thans hebben Ged. Staten besloten, dat de post onvoorziene uitgaven 1929 met f200 vermin derd moet worden en gebracht op f 590. Op 79-jarigen leeftijd is Vrijdag te 's Gravenhage overle den de emeritus-predikant van de Ned. Herv. Gemeente ds. A. J. Westhoff. De thans ontslapene werd 1 Maart 1874 tot predikant te Biezelinge bevestigd. Daarna was hij achtereenvolgens predikant te Bennekom, Axel, Gorkum en Amsterdam. In 1891 werd hij benoemd tot predikant in Ned. Oost-Indië In 1002 werd ds. Westhoff eervol ontslag verleend en nam hij in 1906 een beroep aan naar Ber- geyk (N. B). waar hij emeritus werd op 15 Decenber 1923. M Crt. In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeente raad van Graauw werd met 6 tegen 1 stem (van den heer Jansen) aan den vertegenwoordiger in de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Water leidingmaatschappij het bindend mandaat gegeven, om vóór o n t* binding der N V. te stemmen. Vergaderiue der Comm. Z.VI. uit den Raad ran Overleg. Op den 5den April jl. verga derde onder presidium van Dr. L. G. Kortenhorst te 's-Graven hage de Commissie Zeeuwsch- Vlaanderen uit den Raad van Overleg. Bij de behandeling der vracht en personentarieven op den veer dienst Ter NeuzenVlissingen werd opgemerkt, dat, ofschoon door den Minister een belang rijke verlaging der vrachttarieven zal worden voorgesteld, de tarie ven voor personenvervoer even eens aanzienlijk verlaagd moeten worden, temeer, daar Zeeuwsch- Vlaanderen reeds genoeg nadeel ondervindt van zijn isolement. De aangewezen weg in deze is, dat er tusschen boot, tram- en spoorwegen een goede samen werking heerscht. De aandacht der Commissie blijft in de eer ste* plaats gevestigd op het ka naal Axel Hulst, waarvan het overleg thans in een vergevor derd stadium verkeert. Bij de behandeling der waterleiding kwestie bleek, dat de verplichte aansluiting een der groote strui kelblokken was, die de totstand- koming dezer onontbeerlijke in stelling in den weg staat. Er is een zeer uitgebreide, dikwijls zeer persoonlijke agi tatie gevoerd tegen de waterlei ding, een agitatie, welke de Com missie in vele opzichten zeer moet afkeuren. Door deze be strijding, grootendeels door ge heel ondeskundigen gevoerd, is toch een zoodanig wantrouwen tegen de waterleiding in den op het oogenblik voorgestanen vorm gezaaid, dat, naar het oordeel der Commissie, misschien alleen redding is te verwachten van een en bloc aftreden van een Raad van Commissarissen en Raad van Toezicht. Mocht ook daarna de zaak niet te redden blijken, dan zou, naar de Commissie verneemt, de gemeente Hulst trachten met Regeeringssteun een eigen water leiding tot stand te brengen. Z. Koer. Arrond. Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 12 April de volgende zaak behandeld A. v. A., 33 j., werkman te Koewacht, werd ten laste gelegd, dat hij op 1 Maart 1929 te Axel, toen de rijksveldwachter van de Velde hem op heeterdaad be trapte, terwijl hij zich schuldig maakte aan overtreding der jacht wet, beetpakte om hem voorden Burgemeester van Axel te gelei den, omdat hij weigerde zijn naam te noemen, zich tegen dien ambtenaar heeft verzet. Eisch f 20 boete of 20 d. h. Het O. M. bij vud. recht bank heeft nog geeischt l1/» jaar gevangenisstraf tegen J. D., 49 jaar, commissionair te Wemel- dinge, verdacht van aanranding der eerbaarheid te Schore ge pleegd op 9 Maart j.l., Ernstig auto-ongeluk. Tegen kwart voor drie in den nacht van Zaterdag op Zondag reed de heer Jac. van D., die te Rotterdam woont, met ziin auto naar Hillegersberg, met □og drie personen in den wagen, de heer H. H. uit Rotterdam en de gezusters E. en N. B., die te Hillegersberg thuis behoorden. Nauweljjks had het gezelschap Overschie verlaten of de heer Van D. kwam met zijn auto in een dikken mist en is van den weg atgeraakt. In een bocht is den auto den berm afgereden, en in de vaart terecht gekomen en gekanteld. Aan den heer Van D. en diens verloofde, mej. E. B. ge lukte het een der portieren te openen en uit den auto te krui- pen. Het tweetal stelde alles in het werk om ook de andere passagiers te redden, doch tevef- geels. Eerst toen de kap openge sneden was, kon men hen er uit halen, doch toen waresj

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2