Als men de wasch met Henco in de week zet! m rp voor fiel In ofe week zeilen der wasch Overspannen MIJNBARDT's K Eerste Kamer. In de vergadering van Dinsdag besprak de heer De Muralt het aanleggen van een tramemplace ment te Breskens juist op de plaats waar nu een plantsoen is. Spr. vestigde voorts de aandacht op het afbrokkelen der duinen bij Breskens. Het polderbestuur bemoeit zich alleen met den dijk, niet met hetgeen daar buiten ligt. Wanneer er nog eens een flinke storm komt, is de kans niet uit gesloten, dat in die streek een overstrooming ontstaat. Het on- dervondene bij de Bolksbeek moge een waarschuwing zijn voor den Minister, die zoo vlug mo gelijk dient in te grijpen. Op minister v. d. Vegte zal spr. geen beroep meer doen. Deze heeft al genoeg getreuzeld, ook met betrekking tot de onbe waakte overwegen. Het is ge bleken, dat de Minister niet op de hoogte was, toen hij zei, dat de chauffeurs liever de boomen weg hadden, dan dat zij zoo hier en daar bleven bestaan. Spr. heeft ook een onderzoek ingesteld met wel honderd chauffeurs. Allen waren de tegenovergestelde mee ning toegedaan en één vroeg aan spr.: „Van welken idioot heeft U dat gehoord Bijna alle ongelukken op over wegen zouden niet hebben plaats gehad, als ter plaatse een afzet ting aanwezig zou zijn gewees't. De ingestelde commissie heeft althans een stukje uitspraak ge daan en wel in dien zin, dat het uitzicht bij Kethel en bij Rilland Bath goed is, zoodat iemand, die oplet, geen ongeluk behoeft te verkrijgen. Hieruit ziet spr. reeds, dat de commissie van meening is, dat niet alle overwegen van hoofdlijnen moeten worden be waakt. In geen enkel beschaafd land is de gang van zaken zoo als hier. Er moet nu een eind aan komen. Speciaal overgangen van verharde overwegen van hoofd lijnen dienen bewaakt te worden. De medewerking van den minister zal spr. niet vragen, maar wel die van de Kamer. Hij diende de volgende motie in De Kamer, van oordeel, dat de verleende opheffingen der be waking van openbare overwegen bij hoofdspoorwegen, voor zoo ver het verharde verkeerswegen betreft, dienen te worden inge trokken, gaat over tot de orde van den dag. De Minister van Waterstaat, de heer v. d. Vegte, betoogde in zijn antwoord o.a dat de grond in Breskens destijds is bestemd voor het emplacement. Spr. zal echter nagaan of aan de wenschen dienaangaande tegemoet kan wor den gekomen. Inzake de duinen van Breskens zal spr. de zakelijke opmerkingen van den heer de Muralt indachtig zijn. Spr. heeft advies van Qed. St. ingewonnen. Wat de reorganisatie van den Waterstaat betreft zal spr. het advies van den heer de Muralt om de zaak nu maar te laten rusten, niet opvolgen en trachten in den korten of langen tijd, dien hij hier nog staat, aan de -zaak een begin van uitvoering te geven. De motie-de Muralt bespreken de merkte spr.' op, dat we voor een wettelijke regeling staan, die het onbewaakt laten toelaat. De Wet ïordt met groote nauwkeu- righe'J en zachtzinnigheid uitg:- Wordt 't wasschen gemakkelijker Zet 's avonds voor den waschdag de wasch in de week in een koude Henco oplossing. Henco lost 's nachts alle vuil op voerJ. Het rapport der commissie is reeds ter perse en de laatste revisie is wellicht reeds geschied. Spr. zou dan ook willen vragen welke positie deze hooge ver gadering zal innemen als zij een motie aanneemt zonder het rap port te hebben gelezen. Den heer de Muralt vraagt spr. van welken tijd zijn inlichtingen uit Duitsch- land zijn. De toestand is thans nl. geheel veranderd. Het heeft ook daar de aandacht getrokken, dat de meeste ongelukken niet voorkomen op de hoofdspoor wegen en men gaat daar dan ook op gelijke wijze handelen als hier te lande, met instemming van het automobielwezen. In de eerste helft van 1928 zijn op bewaakte overwegen in Duitschland 308, op onbewaakte 171 ongevallen voorgekomen. De onbewaakte overweg werkt op voedend, hij dwingt den wegge bruiker tot voorzichtigheid en die is noodig, niet alleen bij de over wegen. De motie-de Muralt werd ten slotte verworpen met 20 tegen 11 stemmen. We gelooven, dat een meer matige bepleiting beter resultaat zou gehad hebben. Ook een antwoord. Aangaande het kanaal Axel- Hulst zeide Z.Exc., dat de plan nen daarvoor wel zijn begonnen in 1827, maar het eerste verzoek om het af te maken dateert pas van 1926. Omtrent het kanaal Breskens Sluis kan spr. geen enkele toezegging doen. In zake de electriciteitstarieven in Zeeland zal spr. overleg ple gen. Op de opmerkingen van den heer Lindeyer over de ramp in de mijn Hendrik kan spr. later bij de mijnbegrooting antwoorden. Prinses Juliana naar Indië? Periodiek duiken in de Neder- j landsche en Indische Pers be richten op, aangaande een bezoek van Prinses Juliana aan Indië, zegt het N v. d. D. v. Ned. Indie. Nog zeer onlangs, bij aankomst van het Belgische kroonprinselijk echtpaar, werd de verzuchting geslaakt „Waarom die wél, maar onze eigen prinses niet?" De „Ind. Post' weet thans weer te melden, dat er in Nederland werkelijk over gedacht wordt, prinses Juliana een bezoek aan Nederlandsch-lndië te laten bren gen. Zoodra de prinses haar studie te Leiden heeft volbracht, heet het, zou er kans op zijn. Gevraagd wordthoe moet de prinses naar Indië reizen? Was er nog sprake van een troon opvolger, men zou naar het Engelsche voorbeeld een oor logsschip disponibel kunnen stellen, maar voor een jonge vrouw biedt dit nu niet direct alle comfort voor een lange zeereis. In Nederland heeft men zich met deze vraag bezig ge houden en nu zijn er plannen om gelden in te zamelen voor een Koninklijk Jacht, dat der prinses zou worden aangeboden De Anti-Revolutionaire Party. Tot leden van het Centraal Comité der a.-r. partij zijn, naar de Rott. meldt, verkozen ver klaard de heeren H. Colijn, L F. Duymaer van Twist, mr. H. Bijleveld, mr. P. S. Gerbrandy, mr. A. A. de Veer en mr. j J. Croles, Tot eerste voorzitter werd ge kozen de heer H. Colijn, tot tweede voorzitter mr. J. A. de Wilde. Tot voorzitter en penning meester van den Raad van Be heer der dr. A. Kuyperstichting werden gekozen de heeren H. Colijn en J. J. C. van Dijk. Nerveus, Onrustig en Slapeloos. Gebruik hiertegen de Zenuw- stillende en Zenuwsterkende ZENUWTABLETTEN Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten AXEL, 12 April 1929 Het is voor de ingezetenen onzer gemeente wel al geen nieuws meer, dat er hier een staf van jonge dames gevormd is, die zich belast met het inzamelen van gelden voor de aanst. feest viering We vernemen zelfs zoo onder de roos, dat er nogal aardig ingeteekend wordt op de lijsten, zoodat er in elk geval toch op bescheiden schaal gefeest kan worden. Zooals we zeiden, kan er op een programma niet vooruit ge- loopen worden, zoolang de dub beltjes niet geteld zijn. Maar toch willen we iets verklikken over de plannen, n.l. dat er tot slot een lichtstoet zal rondgaan. En als we nu denken aan het spreekwoord „eind goed, al goed", dan moet er in de eerste plaats gezorgd worden, dat hetgeen in de laatste plaats komt, „goed" is. Met andere woordenJongens en Meisjes, Heeren en Dames, besturen en leden van vereeni- gingen, zakenlui, sportmenschen, kortom al wie kan en lust heeft, maakt reclame voor uw zaak en steekt de hoofden bijeen, om al of niet in samenwerking iets moois te vervaardigen. Juist omdat zulks eenigen tijd vergt, melden we nu reeds dat er plan voor een lichtstoet be staat. Zelfs hoorden we van een mu ziekcorps in carnavalcostuum in een verlichte autobus Nu als dat er komt, zal er al heel wat moeten gebeuren, om daar boven te kraaien. Maar houdt er den moed maar in en werkt in stilte, om zooveel mogelijk succes te behalen voor uv zelf, voor uw auak en ten slotte voor het feest van Prinses Juliana. „Orelio." Woensdagavond vergaderde de algemeene zangvereeniging „Ore lio" alhier onder voorzitterschap van den heer J K. Esselbrugge. Deze zette in zijn openingswoord uiteen, dat verschillende omstan digheden oorzaak waren ge weest, dat dezen winter van de gewoonte moest worden afge weken, om een uitvoering te geven voor de donateurs. Hoofd zaak was dat de kas den bodem liet zien, wegens te groote offers, die men had gebracht aan de opvoering der operette in den vorigen winter, zij het ook, dat daarmede een reuzensucces was geoogst. (Maar laten we niet te veel boffen, anders komen we weer in botsing). Men had nog eenigen tijd een stukje in studie genomen, doch ook daarvoor bleken de kosten te hoog. In- tusschen was de tijd voor studie verstreken en besloot het bestuur tot uitstel. Men hoopl nu in November 1929 het 10-jarig of eigenlijk het 20-jarig bestaan van „Orelio" te herdenken met een uitvoering, die dan een fees telijk cachet zal dragen. Alvorens het gewone verloop der vergadering begon, werd de verloting gehouden. De voorzit ter dankte voor den steun onder vonden van het Dag. Bestuur van Axel en de ingezetenen, die het mogelijk hadden gemaakt de verloting te doen slagen. Alle 1000 nummers waren geplaatst. De 15 prijzen vielen resp. op de nrs. 310, 925, 122, 266,402, 155, 40. 283, 295, 857, 838, 851,794, 929 en 972. Ongetwijfeld zijn de winnaars der fraaie prijzen in hun schik geweest. Na de notulen kwam weer een uitvoerig jaarverslag, waarin werd herinnerd aan de mooie operette, maar ook aan het suc ces, tijdens het Bondsconcours te Borssele, waar met een mooie puntenreeks de eerste prijs werd gewonnen. Een moeilijke taak staat Orelio nu te wachten, voor het volgend concours, dit jaar te Kruiningen te houden, waar zij in de afdeeling uitmun tendheid moet zingen en natuur lijk haar plaats wenscht te be houden. Medegedeeld werd nog, dat getracht zal worden in 1930 het concours te Axel te geven. Het financiëel verslag zag er minder donker uit, dan was voorgesteld, terwijl natuurlijk de verloting nu ook een aardig steentje (f158) bijdroeg. De ont vangsten waren totaal f950 16, de uitgaven f833 62, zoodat er met een kassaldo van 1927 ad f 85 67 nu weer een potje is van f202 21- Als een goed penning meester wees dhr. A. P. Essel- brugge er echter op toch nog ieder dubbeltje eerst te keeren eer het wordt uitgegeven, want er is voor de komende tijden heel wat noodig. Bij de omvraag gaf de heer Van Maale in overweging, om voortaan bij de uitvoeringen zoo wel van Concordia als van Ore lio weer samenwerking te ver- leenen. Met toezegging dat dit gaarne in overweging zal genomen wor den, sloot de voorz, de vergade ring, waarna de jeugd nog eeni gen tijd gezellig bijeen bleef onder het zingen van een num mertje en het dansen van een stepje. Met ingang van 1 Mei is aan alle werklieden boven 65 jaar werkzaam zijnde aan de glasfa briek te Sas van Gent. ontslag aangezegd. Op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan de School met den Bijbel te Schore 3. mej. E. J. Willemse te Sluiskil. Aan de bijz. school te Clinge is als zevende leerkracht benoemd mej. Mad. Bleijenberg aldaar. Tot onderwijzer atn de R. K. school te Westdorpe is be noemd de heer R. Plasschaert, Naar de Z. Koer. verneemt, zal de gemeente Overslag eer lang van uit Zuiduorpe van elec- trischeu stroom voorzien worden. Besmettelyke ziekten. Het aantal gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 31 Maart tot en met 6 April in de prov. Zeeland bedroeg: Roodvonk, Amemuiden 1, Rit- them 1, Tholen 1. In genoemde week werden drie gevallen van encephalitis na in enting ter kennis van het Staats toezicht op de Volksgezondheid gebracht. Een nader onderzoek naar deze gevallen wordt inge steld. (St. Crt.) De kerkaraad der Geref. Kerk te Goes, vergaderend met de lidmaten, besloot over te gaan tot het bouwen van een nieuwe kerk, waarvan de kosten op f90.000 werden geraamd. Naast de kerk komt een slanke toren. Voor een nieuw orgel is bereids een fonds gesticht, voor de stoffeering zal een bazar wor den gehouden. Men schrijft ons uit Sint Jansteen Onder begunstiging van droog weder het was wel wat koud hadden Zondag 7 April de hul digingsplechtigheden plaats voor den heer C. IJsebaert, burge meester van St. Jansteen die zijn 40-jarig ambtsjubilé vierde. Zaterdag werd het feest aan gekondigd door kanonschoten en klokgelui en werd den jubilaris aan zijne woning door de fanfare een serenade gebracht, wat al wat volk op de been bracht. Het dorp was geheel met sparre- groen en papieren guirlandes enz. versierd, terwijl de verlichting heel wat beloofde. Door gebrek aan leiding viel die echter tegen en leek het een geheele warboel. 's Zondagsvoormiddags werd de jubilaris aan zijn woning af gehaald door de feestcommissie en maagdekens en trok men on der feestelijke tonen der fanfare kerkwaarts waar een H. Mis uit dankbaarheid werd opgedragen. Aangezien de jubilaris als ka tholiek heel wat voor de katho lieke missieën en andere R.K. in stellingen gedaan heeft, wekte het wel eenige verwondering, dat de ZeerEerw. Heer Pastoor van af den kansel daar niet het een en ander over zeide. Misschien werd dat bespaard tot bij de receptie. Om 1 uur werd een stoet ge vormd, waaraan door de school kinderen der drie R.K. scholen werd deelgenomen verder door vereenigingen en besturen der verschillende inrichtingen. De stoet leidde den jubilaris, gezeten in open rijtuig bespannen met twee paarden, het dorp rond. De stoet werd geopend door marechaussee en eerewacht te paard. Het ging opvallend stijf in zijn werk, zoodat bij het volk langs den weg niet de minste geestdrift was te bespeuren. Geen geroep, geen handgeklap, geen petten of hoeden de lucht in, niets van dat alles. Na den rijtoer volgde receptie van 3 tot 4 uur, waar matig ge bruik van werd gemaakt. Daarna autotocht naar de buurtschappen Heikant en Absdale, waar den jubilaris hier en daar een bouquet werd aangeboden,door een kind, dat een versje opzegde, doch van geestdrift niets dat daarop geleek. Overal ontdekte men ge mis aan leiding. Een staaltje t Toen de auto's vertrokken waren, kwam de eerewacht achterop ge-< rend, om te trachten de atuq* Eenig Importeur E Ostermann 6c Co s Handel Mij Amsterdam Fabrikante: Henkei 6c Cie. A. G., Dütseldorf

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2