Jongens PUROL Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. De Anti liev. Party. Woensdag is te Utrecht de deputatenvergadering gehouden, I waarin de voorzitter der partij, de heer H. Colijn een groote rede hield en daarin o.a. het volgende zeide Wij achten nog steeds een saamwerking met groepen, die in het staatkundig leven van gelijke grondbeschou- wingen als de onze uitgaan, om zoodoende tot steun van een op tredend Kabinet te geraken, den meest verkieslijken weg. Komt zulk een samenwerking niet, wel nu dan blijven we alleen staan. Verschillende telegrammen van gelukwensch kwamen in, wegens het 50-jarig bestaan. Besloten werd aan H.M. de Koningin een telegram van hulde te zenden, waarna staande het Wilhelmus werd gezongen. Prof. mr. Fabius, de eenige nog in leven zijnde stichter der partij hield een rede over Groen van Prinsterer. Ook mr. Heukens Thijssen was namens de R.K. Staatspartij te genwoordig en sprak een geluk wensch uit voor de partij, in de hoop, dat de samenwerking tus- schen de anti-revolutionnairen en de Roomschen nog jaren zal voortduren. De Ckr. Hist. Unie. In de jaarvergadering dezer partij werd een openingsrede uit gesproken door den voorzitter, mr. Schokking. Besproken werd de kwestie tusschen dr. De Visser en baron de Vos van Steenwijk met de heer Snoeck Henkemans. Een motie van vertrouwen werd ten aanzien van laatstgenoemde voorgesteld, doch op verzoek van den heer Snoeck Henkemans werd deze ingetrokken. Onder toejuiching werd op voorstel van den voorzitter een telegram van hulde gezonden aan dr. De Visser. Men hoopt, dat daardoor de verzoening is tot stand gekomen. Nederl belangstelling. Aan den Nederl. gezant te Brussel is opgedragen aan de Belgische Regeering de deelne ming onzer Regeering te betuigen bij de mijnramp welke bij Genck heeft plaats gehad. Extra uitkeering. Op de vraag van den heer K. ter Laan betreffende verstrekking van een buitengewone uitkeering, in verband met de langdurige en felle koude, aan de oudgepensi- onneerden van land- en zeemacht en koloniën en aan de weduwen en weezen van dergelijke oud- gepensionneerden heeft de Min van Financiën, mede namens de Ministers van Defensie en van Koloniën geantwoord, dat de vraag, in hoever de langdurige winterkoude tot een buitengewone uitkeering aan de uit de Stichting begiftigde oud-gepensionneerden behoorde te leiden, door het be stuur der stichting reeds sinds eenigen tijd onder de oogen is gezien. Het resultaat is, dat tot verleening van een extra-uitkee- ring in bepaalde met het oog op de behoefte daarvoor in aanmer king komende gevallen is besloten Staatspensioen. Te Den Haag is Dinsdag on der leiding van den vice-voor- zitter' den heer jhr. R. R. L. de Muralt, lid van de Eerste Kamer, de algemeene jaarvergadering ge houden van den Bond voor Staatspensionneering, die gevolgd werd door een Congres, waarbij sprekers var. verschillende par tijen het woord voerden. Na een gedachtenwisse'ing, werd de volgende motie door den voorzitter voorgesteld Het congres voor staatspen sioen door den Bond voor Staatspensionneering belegd en gehouden op den derden April 1929 te 's-Gravenhage, gehoord de referaten gehou den namens de S D. A. P., den P. B., den Vrijheidsbond, den V D. Bond, de Dem. Partij en de R. K. Volkspartij en de daarop gevolgde gedachtenwisseling spreekt als ?ijn overtuiging uit, dat de bestaande wettelijke ver zekering tegen de nadeelige ge- volgen van ouderdom niet is geslaagd en duizenden ouden van dagen, die in behoeftige omstandigheden verkeeren en een uitkeering het meest noodig heb ben daarvan verstoken blijven. is van oordeel, dat alleen door de instelling van een staatspen sionneering, zonder voorafgaan de premiebetaling, een recht vaardige en algemeene voorzie- ntng in de nooden van de be hoeftige ouden van dagen kan worden verkregen. De motie werd met applaus aangenomen, waarna de voor zitter het congres sloot. Voor automobilisten, enz. Bij besluit van 30 Maart jl. zijn Nederlandsche automobilis ten en motorwielrijders vrijge steld van de Belgische belasting, op vertoon van hun Nederland sche wegenbelastingkaart, bene vens een paspoort of bewijs van Nederlanderschap. In verband hiermede behoeft men dus voor taan geen „carnet de séjour" meer te hebben en zijn de daar aan verbonden formaliteiten bij het binnenkomen en verlaten van België vervallen. Om terugbetaling van de be taalde belasting te verkrijgen, dient de belanghebbende een verzoek te richten tot het Bel gische Ministerie van Financiën te Brussel, onder overlegging van de noodige inlichtingen en be scheiden. Voorwaar een groot gemak en een reuzensucces voor de A. N. W. B., die daartoe stappen deed. Vliegtocht naar Indië. De Aviolanda-vliegtuigenfabriek te Papendrecht deelt mede, dat de drie aldaar gebouwde Dor- nier Wallvliegbooten, die Woens dagmorgen te 6 uur van Den Helder naar Indië zijn vertrok ken, des middags om half drie (Fransche tijd) te Bordeaux zijn gearriveerd Alles was wel aan boord Ingezonden Mededeelingen stoeien en ravotten graag, maar vallen en bezeeren zich dan ook dikwijls Zorg daarom altijd in huis voor een doos Doos 30 cent. Uitvoer van rundvee naar België. De minister van Binnenland- sche zaken en Landbouw brengt ter kennis dat voor uitvoer van vee naar België de volgende regelen gelden Door den inspecteur van den Veeartsenijkundigen dienst zul len uitvoe rcertificaten slechts worden afgegeven indien de be treffende dieren ten minste 4 maal 24 uren onmiddellijk voor afgaande aan het tijdstip van uitvoer, onder toezicht van den betrokken inspecteur van den Veeartsenijkundigen dienst heb ben gestaan in daartoe door dezen goedgekeurde stallen en na afloop van bovengenoemden termijn gezond zijn bevonden. De dieren worden bij den aanvang dezer quarantaine van een merk voorzien. Ten bewijze, dat aan het bo venstaande is voldaan, worden de uitvoercertificaten van een verklaring voorzien. Na afloop der quarantaine worden de dieren onverwijld onder aan te geven voorzorgs maatregelen, naar de spoorwa gens vervoerd, die, na inlading der dieren worden gesloten en geplombeerd. Uitvoer op andere wijze dan per spoor kan door den betrok.- ken inspecteur vnd. worden toe gestaan ten aanzien van dieren, welke in stallen, in de nabij heid der Nederlandsch-Belgische grens gelegen, in quarantaine zijn gehouden. Het bovenstaande is niet van toepassing op dieren, welke be stemd zijn om in de Belgische quarantainestallen te worden ge slacht. Deze dieren kunnen op de tot nu toe gebruikelijke wijze worden uitgevoerd. Ingeval tijdens de quarantaine mond- en klauwzeer zich mocht openbaren, zullen alle in den betreffenden stal aanwezige run deren zonder kosten worden ge immuniseerd en na herstel wor den ontsmet. De overige, uit de quarantaine voortvloeiende, kosten komen voor rekening van belangheb benden, met uitzondering van het uit te oefenen toezicht. In verband met het boven staande dienen belanghebbenden, die vee naar België wenschen uit te voeren, zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stel len met den betrokken inspec teur van den Veeartsenijkundigen dienst, te Breda. Suikercrisis. Ook in België heerscht volgens den correspondent van de Mid delburgsche Courant ongerustheid aangaande de toekomst van de beetwortelsuikerindustrie, waarin Vlaanderen 60.000 H.A. met bieten bezaaid worden, wat voor de arbeiders 100 millioen francs aan loon beteekent en voor de belasting 500 millioen francs, zonder de indirecte voordeelen, zooals wij die ook hier kennen. Ook in België is er concurrentie van de rietsuiker en ondervindt men nadeelen van beschermende bepalingen in het Buitenland. Ook de trust vormende fabrikan ten en den Vlaamschen Boeren bond zijn groote factoren die een winstgevende productie in den weg staan. AXEL, 5 April 1929. Gisteravond werd alhier onder voorzitterschap van den burge meester, den heer F. Blok, de aangekondigde vergadering ge houden ten einde te overwegen of men hier ter gelegenheid van den 20sten verjaardag van H K. H. Prinses Juliana eenige fees telijkheden zou doen plaats heb ben. Er was een bevredigend bezoek, hetgeen eigenlijk op zich zelf de vraagfeesten of niet, reeds bevestigend beantwoordde. Toen dan ook de vraag door den voorzitter gesteld werd, of er iemand bezwaar had om dien dag feestelijk te herdenken, was er niemand, die antwoordde, waaruit de conclusie werd ge trokken, dat er niemand tegen was en men dus met de voor bereiding kon aanvangen. Medegedeeld werd nog, dat het bestuur der Vereen, voor Vreemdelingenverkeer eigenlijk den stoot tot deze plannen had gegeven en zich daartoe in ver binding had gesteld met het Dagelijksch Bestuur der gemeen te, dat evenwel niet wenschte af te wijken van de hier be staande gewoonte om de ge- heele bevolking in de gelegen heid te stellen daaraan haar medewerking te verleenen. Het eerst wat nu aan de orde kwam, was het benoemen van een comité. Sommigen meenden dit geheel langs organisatorischen weg te doen, door van de ver schillende vereenigingen de voor zitters bij elkaar te voegen en anderen wilden het comité ge stemd hebben uit de bevolking. De voorzitten, koos hierbij den middenweg en achtte de voor zitters der beide muziek- en zangvereenigingen en ook dien van de V. V. V. gekozen, (die had men toch eenmaal noodig), zoodat men dan reeds 5 leden had, waarbij dan nog 4'heeren werden gekozen door stemming. Het lot viel op de heeren W. A dtn Boggende, J. de Hullu, E. van Rijn en A. van Sabben, die de benoeming aannamen. Als een vanzelf sprekend feit werd aangenomen, dat de Bur gemeester zou fungeeren als de voorzitter van het eere-comité, bestaande uit het Dagelijksch Bestuur en den secretaris. Aangaande de plannen werd nog niets besproken. Men ver trouwde, dat het comité een pro j gramma zou samenstellen, dat I voor uitvoering vatbaar is en dat natuurlijk kan uitgebreid worden naar mate er geld in 't zakje komt. Wel deelde de burgemee ster mede, dat op de gemeente- begrooting reeds f 250 is uitge trokken, doch dit uitsluitend voor de schoolfeesten zal worden be stemd. Hierna werd de vergadering gesloten. De comité leden bleven nog even bijeen en verdeelden de functies aldus le Voorzitter W. A. den Bog gende, 2e voorz A. van Maale, le secretaris A. J. Schieman Az., 2e secr. J. Lefeber, lepenningm. A. van Sabben, 2e penn. J. de Hullu. Leden zijn nog de heeren P. Lefeber, J K. Esselbrugge en E. van Rijn. De liroufferijlilm. Voor een belangstellend en talrijk publiek werd Woensdag avond hier ter stede de film van het grootbedrijf der Amstelbrou- werij te Amsterdam ten tweeden male vertoond op de bovenzaal van den heer H. P. Dieleman. Zooals 'we vroeger schreven geeft de film een duidelijk beeld van de ingewikkelde reeks van be werkingen welke in de moderne brouwerij noodig zijn om van gerst, hop en water de smake lijke drank te vervaardigen, die sinds het alleerste begin van de menschelijke beschaving op aar de, met den naam van „bier" wordt aangeduid. Dank zij de deskundige toe lichting bij het afdraaien van de film gegeven door den heer D. Hamer, was het verloop van dit zeer geperfectionneerde en ge compliceerde bedrijf volkomen te volgen. Ook de ingespannen stilte gedurende de voorstelling was een bewijs, dat er veel be langstelling was voor het brouw- proces Geheel de vertooning geeft een geweldigen indruk van de fa briek, hoe alles wordt aangewend voor een superieure kwaliteit van het bier en den reusachtigen om vang van het bedrijf. Om één cijfer te noemende bierketel heeft een inhoud van 100 kub M. Tot slot volgde een humoris tische film en met een proefje van het gerstenat ging ieder vol daan huiswaarts. Aan de R.-K. school te Boschkapelle is tot onderwijzeres benoemd ntej. P. Fruijtier, thans als zoodanig werkzaam aan een Openb. School te Bolsward. Op 24 April zal te Middel burg worden aanbesteed het bou wen van een vierde brug met plankier en neerklapbaar zee einde aan den steiger te Wal- zoorden. De raming is f22000. Inlichtingen geeft o.m. den ingenieur van den Prov Water staat te Neuzen. Predikbeurten te Axel Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. MIJNHARD T's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten.. 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten De 18-jarige zoon van den heer Van Dr. te 's-Gravenhage is bij het sluiten van een luik in deD toren van de R.K. kerk te Deltt van een hoogte vau ODgeveer 15 M. gevallen. Met een ernstige hootdwonde en aan de handen verwond kwam bij op den zolder terecht, waar hij bewusteloos bleet liggeo, Zijn toestand is zeer zorgwekkend* Een droevig ongeluk heeft Maandag drie menschenlevens geeischt. In een tentwagentje reed de familie van der Ham uit Zoeter- woude, die naar Warmond was geweest, huiswaarts. Op den Haarlemmerweg, schrok het paard voor een omgekapten boom, en week zoover naar rechts uit, dat paard en wagen in de diepe trekvaart terecht kwamen. Van de inzittenden wisten drie broers de 23 jarige J., de 19-jarige J. en de 13-jarige P. van der Ham, alsmede hun vriend, de 17-jarige W. van J. zich zelf te redden. Er waren echter nog drie personen da 52- jarige vrouw van der Ham, haar 11-jarig dochtertje Adriana en haar 7-jarig zoontje Garardus in het rijtuig achtergebleven. Hoewel terstond na het gebeurde van alle kanten hulp toeschoot en een aantal personen zich te water begaf, gelukte het eerst na ruim een kwartier om de ougelukkigen te bereiken. De redders hadden met bylen den kap van het wagentje stuk moe ten slaan. Hoewel doktoren gedurende ongeveer twee uur kunstmatige ademhaling toepastteD, gelukte het niet do levensgeesten weer op te wekken. Het paard heeft men kunnen redden. Geslaagde truc Twee onbekend gebleven per sonen bestelden by een firma to Den Haag eenig papier, ter waarde van twee gulden. Deze bestelling moest worden afgele verd aan een perc el in de Van Heurnstraat en de bezorger moest acht-eD-negentig gulden mee brengen, aangezien de betaliDg alleen geschieden kon met een biljet van honderd gulden. Aldus geschiedde. De bezor ger stelde aan het opgegeven adres, een leegstaand woonhuis, de klanten der firma het be stelde papier, benevens het wis selgeld ter hand en ontving een biljet, wel niet, zooals later bleek, van honderd gulden, maar dan toch van honderd R'jksmark, evenwel oud en waardeloos. Gevaarlijke streken. Het is bekend, dat voor vele jonge krachten Indië een ruim bestaan biedt. Toch zyn nog zeer velen schuchter om er een betrekking te zoeken, wat voor al geen wonder is, als men leest, hoe gevaarlijk de inland- sche arbeiders zijn, daar bekend onder den naam van koelies. Het volgende bericht geeit er weer een staaltje van Op 21 Pebr. werd er op een Ubaksonderneming bij Banjoe- waDgi een Europeesch geëm ployeerde, de heer Groeneboom door koelies vermoord. Circa 7 uur vervoegden zich 2 koelies bij hem voor werk. De heer G. weigerde echter hen aan te nemen, waarop een woordenwisseling ontstond. Plot seling viel het tweetal den heer Groenenboom aan en bewerkte hem met hun messen. Het lichaam werd vreeselyk verminkt, het hoofd als 't ware van den rump gescheiden. Het slachtoffer was byna op slag dood. Beide daders werden door de politie ingerekend. Den heer Groeneboom treft in dezen geen schuld by was algemeen bemind en stond g,oed aangeschreven bij zijn superieu ren. Hy was eerst 21 jaar oud en zoon van een oud-officier. Maandagnacht sloegen de vlammen uit een hooiberg van P. v. d. Mey, onder Oegstgeest. Begunstigd door den wind sloeg het vuur over op de woning, die ook in brand geraakte. De brandweer stond machteloos te genover den brand, doch wist den stal waarin een aantal koeien stond, tegen het vuur te be schermen. De woning is geheel uitgebrand en daarbij bet huisraad, land bouwgereedschappen, veevoeder enz. De schade wordt op t 5000 i 6000 geschat, Zondag 7 April 1929. Voorm. 9'/ï ure Ds. G. P. A.Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Ds. Kok van Zaamslag. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Vrjjdag 12 April. 's Avot.ds 61/» ure Ds. J. D. Barth van Vlaardingen.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2