Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Het Geheim. No. 103. VRIJDAG 29 MAART 1929. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. PAASCHFEEST. FEUILLETON. Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag I! ure. Wegens het PAASCH- FEEST zal het eerst volgend nummer van dit blad in plaats van Dinsdagavond, zoo mogelijk Woensdagavond verschijnen. Het is een opmerkelijk iets, dat bijna alle Christelijke feest dagen en andere algemeene feest- j dagen eigenlijk evenzoovele ge legenheden zijn, om de menschen en kinderen in onze omgeving genoegen en vreugde te bereiden en dat deze gelegenheden daartoe ook heel veel en dankbaar wor den aangewend. Zoo komt met het Paaschfeest een heele serie van kleine festiviteitjes. Weken van te voren zijn er Paaschvee- tentoonstellingen, in de étalages der winkels wedijveren de meest verscheiden soorten Paascheieren, Paaschhazen enz. met elkaar in aantrekkelijkheid. Het is als één grootsche demonstratie van over vloed, van wasdom en overvloed, van jong, nieuw leven, van vrucht baarheid en lente-voorspoed. Het zinrijke symbool der vrucht baarheid het ei, schijnbaar dood, doch in zich omdragend het leven, de kiem van het leven, was niet moeilijk van toepassing te maken op de gekerstende beteekenis van het Paaschfeest dat de Christenen willen herdenkende wederop standing van den Christus. Dit nog veel meer dan eenige emo- tioneele en materieele verheugenis omtrent lente en wedergeboorte van de natuur, is voor den de- voten Christen, een herdenkings feit van onmetelijke beteekenis en diepe, innerlijke vreugde. Het is de glorieust triomf van de Waarheid, van het leven over den dood, het is de vreugde over den Christus, die den laatsten vijand overwon. „Christus is op gestaan", aldus luidt de vreugde volle groet, waarmee men in Rusland (o.a.) elkander op den Paaschmorgen tegemoet treedt. Ons woord Paschen is welis waar een afleiding van het Jood- sche Pascha. Doch heeft daar mee dan ook slechts den naam en het tijdperk waarin het onge veer valt, gemeen Héf Joodsche feest is een vast jaarlijksch feest, dat steeds op den 15en Nisan valt. Ons feest en dit ver raadt zijn heidenschen oer-oor- sprong, valt op den eersten Zon dag na de eerste volle maan, die op de lente-dag-en-nacht-evening volgt. Zoodat ons Paschen steeds tusschen 22 Maart en 25 April valt. Aan de datumbepaling zit een heel ingewikkelde berekening vast, waarvoor verschillende for mules bestaan. Waar de datum dus eigenlijk met de Christelijke beteekenis van het Paaschfeest slechts ten deele verband houdt, is het begrijpelijk, dat er wel stemmen opgaan, een vasten jaarlijkschen datum te bepalen. Het is een mooi, vriendelijk feestPaschen. Het is een dag van de overwinning van het Goede, de triomf van het Leven en de Liefde over den dood, het is een nieuw begin „een nieuwe lente, een nieuw geluid", een fijne gelegenheid om veel kwaads te vergeven en te vergeten. Om vreugde te bereiden. Welnu, in dien gij „aan het eind van den dag kunt zeggen, dat gij geen verdriet hebt berokkend aan eenig mensch, dien gij ontmoette, dat gij niemands geloof in het leven of de menschheid hebt vermin derd, dat gij den ontmoedigde hebt geholpen en niets hebt bij gedragen tot de ijdelheid der pronkers, dan hebt gij een goed dagwerk gedaan". Geen nevenregeering. De jongste gebeurtenissen op internationaal politiek gebied hebben weer eens helder het licht doen vallen op de kwestie van rederingen en z.g. neven- regeeringen. Onder deze laatste dan te verstaan lichamen, orga- nisaties of personen, die zich een zekere bevoegdheid tot mede-regeeren aanmatigen, welke in bepaalde gevallen vertroebe lend en zelfs gevaarlijk kan zijn. En in ieder geval onduldbaar is. Er is een woord dat zegt, dat ieder volk die regeering heeft, die het verdient. In dezen tijd is dit meer dan ooit waar. Om nu ons eigen volk maar bij den kop te nemen. Wij hebben een intermezzo-regeering, een kabi net, buiten de partijen om. En nu mag men daarover sputteren en ontevreden zijn, doch men geeft daarmee niets anders te kennen, dan dat men ontevreden is overzichzelf. Want we hebben niets anders dan we ver dienen. Wanneer we niet vol doende verdraagzaamheid en waardeering voor eens anders standpunt hebben, dat we een behoorlijke parlementaire regee ring op een goede kamermeer derheid kunnen vormen, dan is dat onze eigen schuld Maar hebben we eenmaal een regee ring, parlementair of extra-par lementair, dan is dat het orgaan, waardoor de natie naar buiten dient op te treden. Personen in een bepaalde functie, hooge ambtenaren of dito officieren, hebben zich van autoritaire mee- ninguiting te onthouden. En zeker voor het onbevoegd nemen van stappen, waaraan voor het land gevolgen verbonden zouden zijn. Om duidelijker te zijn Enkele maanden geleden deed een Ame- rikaansche admiraal, op eigen gelegenheid, tijdens een feest maal uitkomen, alsof er tusschen Amerika en Engeland een sterke wrijving heerschte en een strijd tusschen deze beide wereld machten onvermijdelijk was. Af gaande op de hooge positie van dezen marine-man, was het pu bliek maar al te geneigd, zijn woorden voor waarheid aan te nemen en te beschouwen als een officiëele uiting. Totdat pre sident Coolidge den admiraal op de vingers tikte en te verstaan gaf, dat het geen pas gaf, der- gelijke privé meeningen alswould- be-regeeringsinstifuten te lancee- ren. Juist waar den laatsten tijd zoo'n ernstige moeite wordt ge daan, om de goede verstand houding tusschen de beide groo te Engelsch-sprekende rijken te verbeteren en te bestendigen, was zoo'n opmerking van een onverantwoordelijk ambtenaar zeer te laken. Nog funester is de werking van de „neven"- regeering der z.g. geheime dien sten, organen var, den militairen dienst van een land, waarvan soms zelfs de regeeringen geen kennis dragen. Hoe vertroebelend het optre den der „neven"-regeeringen, van de zich politieke bevoegdheid assumeerende militaire kopstuk ken enz. kan zijn, komt zeer sterk tot uitdrukking in een FVansch geval. Van de vrede lievendheid en verzoeningsge zindheid van het Fransche volk, zooals dat tot uitdrukking werd gebracht door Briand, hebben we gelukkig meer dan één bewijs. Dat deze opbouwende krachten in Frankrijk welhaast de over hand krijgen, dat dezer dagen wordt (of reeds is) ingediend een wetsontwerp dat toetreding beoogt tot het geheel der actie voor een vreedzame beslechting van internationale geschillen, aan genomen door de vorige Volken bondsvergadering. Wordt dit ont werp wet, dan zal Frankrijk ook voor politieke geschillen ver plichte arbitrage erkennen. Een soortgelijk ontwerp was reeds bij de Belgische Kamer aanhangig, terwijl bij de Zweedsche een zelfde voornemen bestaat. En wat zien we nu terzelfder tijd ongeveer gebeuren? Een Fransch generaal, Mordacq, bekend om zijn onverzoenlijke houding je gens het Rijnlandbezettingsvraag- stuk, verklaart aan een noen maal van een militaire commis sie, dat hij zich vastbesloten blijft keeren tegen elke ver vroegde ontruiming van het Rijn land. De Rijn ontruimen zou op het oogenblik een ware misdaad tegenover het vaderland zijn en een verraad tegenover onze ge allieerden in Centraal Europa. Deze generaal zei nog veel meer fraais, van heizelfde slag. Doch een weldenkend mensch vraagt zich af: Welk recht heeft deze „dienaar der regeering" ten slotte niets meer dan een betaald ambtenaarom dergelijke auto ritaire beweringen te verkon digen De brave generaal vergat één dingdat de vrede al meer dan 10 jaar geleden gesloten is. Dat de oorlog dood en begraven is. Dat zijn land dus niet meer door militairen geregeerd wordt; dat het nu vredestijd is en dat Frank rijk een regeering heeft, door zijn volksvertegenwoordiging gekozen. En deze regeering alleen treedt naar buiten op. Elke nevenre- geering onder welken vorm ook, is uit den booze. Uitgifte van nienwe frankeer zegels. Aangezien de blauwe kleur van de frankeerzegels van 15 cent is aangewend voor de nieuwe zegels van 127j cent, zal de herdruk van de 15-centszegels plaats vinden in oranje kleur. Voorts wordt de uitgifte voor bereid van een nieuw zegel ter waarde van 60 cent, in zwarte kleur, hetwelk in hoofdzaak voor gebruik in den pakketpostdienst wordt aangemaakt. Belastingbetaling op post kantoren. Ingediend is een wetsontwerp van bovenstaande strekking. Het ligt in het voornemen, de postkantoren in het geheele land voor het betalen van directe be lastingen open te stellen. De postadministratie zal wegens haar bemoeiingen een vergoeding krijgen van 57s cent voor elke betaling. Dus moet voor 1929 (aannemende dat de invoering zal ingaan op 1 Juli van dit jaar) op een hoogere uitgaaf worden ge rekend van f79 000 wegens uit- keering aan de Posterijen. Voorts (Wor4t vervolgd)» AXELSCHEf® COURANT. Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Melitta hield voet bij stuk en werd wat wrevelig. Er moet beslist iets voor Eisler gedaan worden zei ze. Ik moest haar een advokaat noemen, die zijn onschuld zou kunnen bewijzen, want onschuldig was hij, enz. Je noemde haar er een Neen 1 Ik stelde haar voor een verdediger buiten het gerecht om te nemen, want een advokaat zou, naar mijn meening, in dit geval heel weinig kunnen uitrichten. Ze had iemand noodig, die tijd en bekwaamheid had, om zich geheel aan dit geval te wijden. Ontlastingsmateriaal was er oogenschijnlijk niet veel. Alleer. wan neer bewezen kon worden, dat een ander de dader was of tenminste groot belang bij de zaak had, kon Eisler's toestand verbeteren. En toen kreeg ik, naar ik hoop, een schitterend idee. Je verwees haar naar mij viel Hempel hem met fonkelenden blik in de rede. Ja. Ik wist dat jou missie hier afgeloopen was en je niets te doen had. En ik meende gemerkt te hebben, dal dit geval je interesseert. Zeker, ik dank je, Wasmut. Je hadt me geen grooter plezier kunnen doen. Er zit hier wat achter, ik voel dit steeds meer, hoe verder ik me in de zaak inwerk. Of nu Eisler of een ander de dader is, er steekt een geheim achter maar Bah. Wat zou Dat weet ik natuurlijk nog niet, maar ik zal het wel uitvinden. Ik geloof, dat ik ook zonder speciale opdracht me met deze zaak had ingelaten, want, zooals ge zegd, ze interesseert me. Wanneer komt juffrouw von Brankow Morgen, tegen den middag. Ze zijn op reis en vertoeven denk eens, welk een toeval, in Buchenberg I Waar Eisler tot onderwijzer be noemd was Ja 1 De oude Brankow had daar van natuurlijk niet het minste ver moeden. En zij gelooft aan Eisler's on schuld Rotsvast 1 Denk u eens in een verliefd meisje dat gelooft tot in het oneindige in haar geliefde Wie weet I Liefde heeft een niet bedriegend instinct Goedmoedig klopte dr. Wasmut zijn vriend op de schouders. Ik zie het al, waarde Silas 1 Wij werken weer eens tegen elkaar. Jou is de idealist niet uit te bannen. Neen, gelukkig niet. En ik ben daarbij nooit slecht gevaren, door steeds het goede instinct der mensch heid meer in aanmerking te nemen. Onze oude strijd. Ik beweer op grond van mijn ervaringen ze heeft in 't geheel geen instincten. Omdat jij een geboren criminalist bent van het ergste soort. Dank je, Wasmut lachte, Je hebt me overigens een paar uitzonde ringen doen kennen die slechts den regel bewijzen. Laten we niet kibbelen. We hebben wel wat beters te doen nu en ik zou je vriend niet gebleven zijn, al die jaren lang, als je zoo zwart was, als je je voordoet. Vier-er.-twintig uren later verklaarde Silas Hempel zijn vriend, dat hij een paar kamers in de voorstad St. Leo nard had gehuurd en den volgenden morgen al derwaarts verhuizen zou. Je hebt dus het geval Rabl- Eis ler op je genomen Ja, en het is om vele redenen noodig. dat ik nu je gastvrijheid niet langer vraag, mijn waarde! Voor alles ben jij rechter van instructie En jijtegenpartij. Misschien. Juffrouw von Brankow heeft je dus van de onschuld van haar geliefde geheel overtuigd Ik houd ze tenminste niet voor uilgesloten ondanks al jou, bewijsmateriaal, antwoordde Hempel kalm. Wat wil je nu eerst doen? Dat weet ik nog niet. De detec tive nam een gereserveerde houding aan. Waarschijnlijk mijn instinct volgen, dat me n og zelden heeft be drogen. Eenige dagen later besloot Silas Hempel vrouw Moser een bezoek te brengen. Tevens wilde hij nog eens de woning van moeder Rabl, welke morgen zou worden leeggehaald, aan een nauwkeurig onderzoek onderwer pen. Het was toch mogelijk dat hem of den politiebeambte die nog eenige malen het huis hadden onderzocht, iets van beteekenis was ontgaan. Toen hij de woning, die er nog stiller en eenzamer uitzag dan anders, naderde, was het nauwelijks vier uur 's middags» Toch vond hij het anders altijd openstaand tuinhek gesloten. Een primitief aangelegde bel verbond het hek met de huisdeur. Toen Hempel belde, deed zich direct in huis het geblaf van een kleinen hond hooren. De deur werd geopend en vrouw Moser's gezette gestalte verscheen. Je hebt je gebarricadeerd als in oorlogstijd, vrouw Moser? lachte de detective. Bang geworden na de moordgeschiedenis ja, meneer Hempel. Als men zoo eenzaam is en er geen man thuis is en er zulke verschrikkelijke dingen gepasseerd zijn Nu, zoo erg is het toch niet. Dat is immers al weer voorbij. Denk u zeide ze zachtjes, hem in huis volgend en schuw om zich heen ziende. Ik wou, dat u hier eens een nacht zoo moederziel alleen moest doorbrengen, zooals ik I Dan zou u wel anders praten 1 Ik krijg van heden af echter den oudsten zoon van den schoenmaker 'bij me te slapen. Is u zoo angstig geworden Ja, u moet weten ze zag schuw om zich heen en fluisterde dan: Het is hier niet meer vertrouwd. Zij kan geen rust vinden in haar graf. Zij waart hier rond I Wie Moeder Rabl Wie anders? Zulk een onzin zult u toch in ernst niet gelooven, vrouw Moser? Zoo? Wanneer ik het met eigen ooren zelf gehoord heb? Wanneer dan Rumoer boven In haar woning, vannacht en gisteren ookl De detective deed verschrikt een paar passen terug» U hebt werkelijk gedruisch in de kamer van moeder Rabl gehoord ge durende den nacht Zoo zeker, als u hier voor mij staat, meneer. En dan U bent toch zeker direct gaan kijken Ik? Ik zal ine bewaren I Ik ga niet naar boven, wanneer daar een geest rondspookt. Maar vanmorgen dan. U had de sloten tenminste moeten bekijken. Voor geen millioen zou ik al leen naar boven zijn gegaan. Maar dat was toch uw schuldige plicht. Moeder Rabl's eigendommen zijn er immers nog n en een paar sloten zijn spoedig gebroken. Als dieven eens van de gelegenheid ge bruik gemaakt hadden Hoe zouden er dieven in huis zijn gekomen? Neen, neen, het was een spook. Dieven hadden ook niet zoo'n lawaai gemaakt. U is een zottin. Spoken I Wat een onzin I En nu gaat u direct met mij naar boven. Begrepen Ik wil mij in uw tegenwoordigheid overtui gen, dat alles in orde is met de sloten. Hier is mijn pas, waarbij mij ver gunning wordt gegeven, het huis te betreden. Hempel's vrees was maar al te zeef gerechtvaardigd. Al uit de verte zagen ze, dat de deur naar moeder Rabl's kamer slechts aan stond. Hij was buiten zichzelf van ergernis. Dat zijn nu uw spokenI;ige« broken is er! Hadt u tenminste direct alarm geslagen en den wachtpost voor de deur geroepen. Die zou het spook wel gevangen hebhen.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1