Keurig zittend Haar Binnenland; Landbouw. Kees tszaken. staat op een zeer hoog peil, zij is in staat gebleken, ondanks de hooge lasten, die de West-Euro- peesche duituur haar oplegt in den vorm van sociale maatregelen en betrekkelijk hooge loonen, om den bietenprijs in verhouding tot de suikerprijs hooger op te voeren dan veelal elders het geval is. En wat de bietenteelt betreft mag gerust gezegd worden, dat de opbrengst nergens elders zoo hoog is als in ons land. Wanneer dan ook een eerlijke strijd het pleit moest beslissen, dan zou de meest energieke en de van nature gunstigst gelegen voortbrenger de overwinning be halen en dan wisten wij het wel. Maar zoo is helaas de toestand niet. Op kunstmatige wijze wor den dumpingsprijzen en over productie geschapen, en wel door een allerwegen, behalve bij ons, toegepaste bescherming. In de toelichting van het bureau worden daarvan reeds een paar voorbeel den gegeven. Er zijn er meer Amerika 13J/4 Cuba 2,80 Tsjecho-Slowakije 25 Spanje 55. Engeland beschermt bovendien zijn raffinaderijen door van witte suiker ongeveer f 2.50 per 100 K.Q. meer te heffen dan van ruwe. Het zijn toestanden die onmo gelijk kunnen blijven bestaan, daar moet een oplossing voor komen en het beste zal die ge vonden kunnen worden in éïne internationale conventie. Dit zou niets nieuws zijnin 1903 trad een dergelijke conventie in wer king, maar de oorlog die zooveel op zijn geweten heeft, was ook hier de schuld dat zij geheel verliep. Ondertusschen is zulk eene regeling er op het oogenblik niet, en dan rijst de vraagmoet niet gezorgd worden dat onze bieten teelt en onze suikerindustrie in- tusschen niet verdwijnen Spr. verwijst in verband hier mee naar de brochure „Waarom bescherming" van de Nederl. Sui kerindustrie", uitgegeven door den Bond van Coöp. Suikerfabrieken in Nederland, waarin o.a het volgende is te lezen .De suikerbietenteelt is een der meest intensieve cultures van het landbouwbedrijf. Het bedrag, dat al leen door de landarbeiders in Neder land wordt verdiend voor grondbe werking, onderhoud, rooien en ver voer van bieten is f 11 895 000 per jaar De oogst der bieten geeft den ar beiders werk op een tijdstip waarop moeilijk andere bezigheden gevonden kunnen worden Indien de suikerbietencultuur in ern stige mate werd ingekrompen zou dit een zware slag beteekenen voor de landarbeidersbevolking Indien de bieten vervangen zouden worden door granen en peulvruchten, zou voor deze gewassen aan arbeids loon f 6.596 000 worden uitbetaald een verschil van 5 299 000. Dit is niet de eenige beteekenis, die de bietencultuur voor den Neder- lannschen landbouw heeft Het is een feit, dat de bietencultuur door de overvloedige bemesting en diepere grondbewerking een hoogereopbrengst voor het geheele bedrijf medebrengt Deze intensiveering van het geheele bedrijf zal verloren gaan bij inkrim ping en verdwijning der cultuur Tevens mag niet onvermeld blijven dat de suikerbieten een vrij groote zekerheid meebrengen wat betreft den oogst. Granen en peulvruchten, vlas uien en aardappelen zijn gewas sen, welke een grooter risico mee brengen- Het belang van het transportwezen bij het voortbestaan der beetwortel suikerindustrie is reeds vele malen naar voren gebracht Het bedrag, dat jaarlijks voor het vervoer van suiker bieten. pulp melasse en suiker wordt betaald is ruim f4 000000. Zeer moeilijk is het om vast te stel len welk bedrag daarvoor in de plaats zou komen indien de suikerbieten vervangen zouden worden door b.v. granen en peulvruchten Aan arbeidsloonen wordt jaarlijks een bedrag door de suikerindustrie uitgegeven van ongeveer f 5 400 000 Hieronder zijn nog niet begrepen de salarissen van directeuren, schei kundigen en administratief en contro leerend personeel. Het te niet gaan van de suikerin dustrie zou niet alleen de koopkracht van talrijke gezinnen in sterke mate doen verminderen, maar bovendien de j werkloosheid ernstig doen toenemen j Dat het instandhouden der beet wortelsuikerindustrie niet alleen een landbouwbelang, maar ook een alge meen Nederlandsch belang mag ge- noemd worden, meenen wij met bovenstaande voldoende te hebben 1 aangetoond," Welk eene gewichtige kwestie deze bij uitstek voor Zeeuwsch- Vlaanderen is, moge blijken uit de volgende cijfers, die alle uit sluitend op Zeeuwsch Vlaanderen betrekking hebben. Bietencultuur. Jaarlijks worden gemiddeld 11800 HA. land met bieten bezaaid, d.i. meer dan 20 pCt. van de totale oppervlakte bouwland. De opbrengst bedraagt jaar lijks meer dan 400 millioen kilo gram bieten. Het tot aan de verzending naar de fabrieken, dus voor bewerken, rooien, wegen, tarreeren en laden uit te geven loon ligt tusschen 1,9 en 2 millioen gulden. Voor het vervoer naar de fa brieken ontvangen de tramlijnen meer dan 400 000 gulden, de spoorlijnen ongeveer 60.000 gul den, de schipperij ongeveer 200.000 gulden. Indien de bietencultuur ver vangen moest worden door ver bouw van granen, en, zouden de daarvoor te betalen loonen niet meer dan de helft, de vrachten minder dan een vierde van de voor bieten noodige bedragen zijn. Suikerindustrie. De twee fa brieken betalen, gerekend van af het lossen der bieten, jaarlijks aan in Zeeuwsch-Vlaanderen wo nende werknemers f 450.000. Aan vracht van benoodigdheden en producten wordt p. m. f 175.000, besteed. Dat hier gemiddeld per jaar 11800 H.A. land met bieten wor den bebouwd en dat dit meer dan 20 pCt. van de totale opper vlakte bouwland is, blijkt uit het verslag over den landbouw in Nederland, uitgegeven door het Departement van Landbouw. Wanneer we de opbrengst schatten op 15 000 K.G. per ge- met en dat is toch zeker niet te hoog, komen we reeds aan de genoemde 400 millioen kilo. Wat betreft het te betalen loon tot en met de verzending van de verschillende losplaatsen is de volgende berekening gemaakt: per H.A. Onderhoud, opeenzetten en schoonh. f 57.50 (in Friesland f 85.37, Gron. f 74.44) Rooien en op den wagen laden 75.— (in Friesland f87.33, Gron. f80 42) Loon aan knechts voor paardewerk 17.50 per H.A. f 150. is voor 118000 H A. f 1 770.000.- Wegers, tarreerders, opkorters, indragers, per 1000 K.G. bruto 45 cent of per 1000 K.G netto 50 cent, is voor 400 miliioen kilogram 200 000- Totaal f 1.970000 - Voor het vervoer wordt betaald aan de tram Breskens- Maideghem voor 60 millioen K.G. f 100.000.— aan de Z. V. T. M. voor 25 millioen K G. 300.000.— aan Hulst-Walsoorden voor 15 millioen K.G. 25 030. Samen aan de tram lijnen f425.000.— aan de spoorlijnen Mechelen-Ter Neuzen en Gent-Ter Neuzen voor de lijnen voor zoover die in Z-VI. liggen, voor 50 milli oen K.G. 60 000,- aan de schippers ten slotte voor 200 milli oen K.G. 200.000, - Dus aan vrachten totaal f 685 000, Dan komt hier nog bij de bron van inkomsten die vele gemeenten in ons gebied hebben aan kaai en havengelden, die zij van de bieten heffen en die in sommige havens, zooals ieder van ons wel eens op zijn beurt zalondervinden, zeer hoog zijn. Wanneer debietencultuur moest verdwijnen en plaats maken voor de teelt van andere vruchten zou dat beteekenen, dat de landar beiders in Zeeuwsch-Vlaanderen ongeveer 1 millioen gulden aan loon minder zouden ontvangen, dat de middelen van vervoer meer dan een half millioen minder zou* den beuren. Zouden dan de trammen b.v. den strijd, die nu al zoo zwaar voor hen is, kunnen volhouden? Ik vrees van niet en denkt U ons Z.-Vlaanderen eens zonder die tramlijnen. Ik meen, mijnheer de Voorzitter, dat ik hiermede naast hetgeen de toelichting reeds zegt kan volstaan om aan te toonen van welk uit nemend belang de bietencultuur en de suikerindustrie voor ons geheele land en niet het minst voor Z.-Vlaanderen zijnen dat het dus op den weg van onze Kamer ligt om onze medewer king te verleenen aan het be houd van deze takken van be staan. Trouwens een bescherming van deze zou volstrekt niet iets nieuws zijn. In de eerste plaats niet als accijns artikel, want de heeren zullen weten, dat suiker dit in hooge mate isIn den prijs van eiken kilo suiker, die moeder de vrouw bij den win kelier haalt is een bedrag van 27 cent aan accijns begrepen, dat is op het oogenblik zoowat 1,5 maal den eigenlijken prijs en onze schatkist ontvangt daarvan jaarlijks 'n kleine 60 millioen gulden. Welnu, dit voor de schatkist zoo belangrijk accijnsartikel is het eenige, waarbij de produ centen geenerlei vergoeding voor de daaraan verbonden beslom meringen ontvangen. Bij de andere accijns-artikelen is dit wel het gevalbij bier is de accijns f 1,50 per H L. en per graad, het invoerrecht bedraagt f 12,— per H.L. Bij gedistilleerd is het invoer recht boven de accijns f3,50 per H.L. van 50 pCt. Bij tabak is de accijns voor sigaren 10 pCt., voor rook-, pruim- en snuiftabak 15 pCt., voor sigaretten 25 pCt. van den kleinhandelprijs. Bij invoer betaalt men boven en behalve die accijns nog eens 30 pCt. van de waarde voor si garen en tabak, 45 pCt. van de waarde voor sigaretten. Bij zout: accijns f3 per 100 K.G., invoerrecht f4 per 100 K G. In de tweede plaats niet, omdat vroeger steeds steun gegeven werd. Eerst in de z.g. overponden, d.i. wat men meer produceerde dan waarvoor accijns schuldig was, daarna, tot 1903, toen de Brus- selsche Suikerconventie in wer king trad, kregen de suikerfabri- kanten eene premie in den vorm van afschrijving op den accijns. Deze premie was eene afloopende met een vooraf vastgesteld mini mum en was in 1902 nog f 1,80 per 100 K.G. suiker. Bij de genoemde conventie werd het geven van dergelijke premies verboden maar toen die conventie eindigde, werden zij niet opnieuw ingesteld. Zooals ik reeds zeide, zou het dus niets nieuws zijn wanneer de suiker weer opnieuw in den een of anderen vorm eene tegemoet koming ontving. Ondertusschen is men daarvoor op het oogenblik aan het werk Een viertal leden van de Tweede Kamer, van verschillende poli tieke richting, hebben een initia tief-wetsontwerp ingediend. Het zal dus nu zaak zijn deze heeren bij hun pogingen te steunen en daarom mijnheer de Voorzitter beveel ik het voorstel van het bureau bij deze vergadering warm aan. De Kamer vereenigde zich met alg. stemmen met het voorstel van het Bureau. Kaïnercand daten .In de vergadering van de Cen trale Zeeland van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond werden op 14 Maart voor de gemeenschappelijke lijst Dor- drecht-Zeeland de volgende can- didaten gesteld No. 1 Mr. G A. Boonno. 2 Jhr. R. R. L. de Muraltno. 4 mr. J. Erasmus; no. 6. C. G. Hageno. 8. mej. mr. E. C. van Dorpno. 10 Ph. van Dixhoorn. De Nos. 3, 5, 7 en 9 worden voor de centrale Dordrecht be schikbaar gehouden» Vacantiekaarten. Met het oog op de Paasch- dagen zullen van 29 Maart tot en met 3 April vacantiekaarten worden gegeven bij de Ned. Spoorwegen. Belg. wegenbelasting. Met ingenomenheid zal zeker ook door automobilisten in deze streek worden vernomen, dat zij, naar de A. N. W. B. schrijft, eerlang van wegenbelasting in België .zullen worden vrijge steld. Het is de bedoeling, om ook gedaan te krijgen, dat in 1929 voor België betaalde wegen belasting dan zal worden terug gegeven. Een mooi succes voor de A. N. W. B. Erkentelijkheid. De directie der Ned. Spoor wegen heeft een bijzondere dienst order uitgevaardigd, waarir. zij haar buitengewone tevredenheid betuigt over de diensten en pres taties van het personeel gedu rende de strenge vorstperiode, die nu achter ons ligt en die tengevolge van de verkeersstrem ming te water, van het spoor weg- en trambedrijf meer dan gewone krachtsinspanning vergde Zeer erkentelijk is de directie voor de goede dienstuitvoering, die zoowel in het belang der Maatschappij als in het belang van het publiek is geweest. De Koningin naar Noorwegen Waar „de Courant" verneemt zullen H.M. de Koningin en Prinses Juliana in de maand April een bezoek brengen aan Noorwegen. Ingezonden Mededeelingen Als men zoo nu en dan des mor gens slechts een weinig Purol even tusschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen en het gevolg hiervan is dat na het kammen Üw haar den geheelen dag keurig blijft zitten. Waarom hier ook niet? Nadat de heer C. Zwagerman, zuivelconsulent te Middelburg met succes eenige lezingen heeft gehouden in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, zette hij jl. Donder dag ook te Cadzand de beteeke nis uiteen van een roomboter fabriek. Aan de hand van cijfers, ont leend aan de fabrieksresultaten te Aardenburg en te Kloosterzande, beredeneerde hij de bestaansmo gelijkheid van een dergelijke in richting voor deze streek, waarbij hij zich de plaatsing dacht te Nieuwvlief, dat min of meer als een centrum beschouwd kan wor den, voor die gemeenten welke buiten het rayon liggen der fa briek, die te ljzendijke zal ge sticht worden en van de bestaande te Aardenburg. Voorts wees hij op de wenschelijkheid om de capiciteit der fabriek niet te klein te nemen, om niet aanstonds naar vergrooting te moeten uitzien hoe kleiner de fabriek, hoe hoo ger de kostprijs der boterzaak is het derhalve een zoo groot mogelijk getal aandeelen geplaatst te krijgen. Bij de sluiting der vergadering bleek, dat er 165 aandeelen voor- loopig waren toegezegd. Als nu ook hier de oprichting slaagt, zijn er in korten tijd in die streek drie boterfabrieken tot stand gekomen, terwijl er in onze streek één is op coöp. grondslag. We vragen ons af moet ook in dezen Oost-Z. Vlaanderen weer achteraan komen, nadat ook het Westen de paardenfokkerij heeft overvleugeld? Het is jammer, dat er hier niet meer energie onder de boeren heerscht. Arrond. Rechtbank te Middelburg In de zitting van 16 Maart werd oa. de volgende zaak be handeld i L. v. A huisvr. J. F. de R., 45 jaar, zouder beroep te St. Jausteeu, werd verdacht, dat zjj in 1928 en 1929 te Ax6l een gewoonte heelt gemaakt van het koopen van goederen met het oogmerk om zonder volledige betaling zich over die goederen de beschikking te verzekeren Ie omstreeks October 1928, 2 paar schoenen, 1 werkkiel, 1 onderkroek, 1 truitje 1 handdoek, ter waarde van 19.38; om streeks 22 October voor een be drag vnn ƒ1.35, gekocht bij Cornelis Hamelink. 2a Van H. J. d, Hulster gekocht omstreeks 10 Juni 1928 een bus carbid van 25 cent, 26 Juli 1928 een rijwielbinnenband van ƒ125, omstreeks 6 Augustus 1928 een doos carbid van 0.25, terwijl in Febr. het verschuldigde nog niet was betaald. 3e Van C. J. Dieleman gekocht omstreeks 23 Mei 1928 een kistje sigaren voor 6 35, een Liter morellen voor J 1 80 en een flescb port van 1.10, terwijl 't hiervoor ver schuldigde in Februari 1929 nog niet was betaald. Het betrof hier de eerste be handeling van een zaak volgens het nieuwe artikel 326a van het W. v. Sir. De officier van Justitie achtte het bewijs geleverd, en liet de vraag onbeslist of men ook re- keniDg moest houden met han delingen gepleegd voor het in werking treden van deze nieuwe bepaling. In ieder geval staat vast, dat verdachte er haar werk van maakt zonder te betalen, allerlei dingen in haar bezit te krjjgen. Er is alleen gevangnis- straf op het misdrijf bedoeld in dit artikel gesteld en daarom vordert spr. tegen verdachte één maand gevangenisstraf. Veroordeeld werden J. d. R28 j., arbeider te Waterlandkerkje, gedetineerd te Middelburg, wegens moord tot 12 jaar gevangenisstraf. De eisch was 20 jaar. A. A B P., 32 j., landbouwer te Zuiddorpe, wegens overtreding der veewet, tot 2 maal 60 boete of 2 maal 10 dagen hecht. P. J. S., 60 j landbouwers knecht te Hontenisse, wegens diefstal tot 25 boete of 25 da gen hecht. R. d. P., 18 j., landbouwers knecht te Hontenisse wegens mishandeling tot 20 boete of 20 dagen hecht. AXEL, 19 Maart 1929. Belofte maakt schuld, zoo zei men, toen de teleurgestelden bij de le vertooning van de Maggi- film te hooren kregen, dat de film zou terugkomen voor een tweeden avond. Welnu blijkens nevenstaande advertentie wordt die belofte aanst. Vrijdag inge lost en we twijfelen er niet aan, of velen, die de eerste maal reeds aanwezig waren, zullen nog weer een kansje wagen. Toch zou het in dat gevai van bescheidenheid getuigen, als men dan diegenen voor liet gaan, die nog niet te genwoordig waren bij deze inder daad attractioneele demonstratie, opdat zooveel mogelijk dan ieder een in de gelegenheid is om het nut, de voedingswaarde en het origineele van de maggiproducten te leeren kennen, want dat is het, waarom het den importeur te doen is. De hond, die enkele weken geleden op een ijsschots op de Schelde dreef en door zijn ge huil de aandacht wist te trekken van de oeverbewoners aan „De Griete", vat tot zijn redding leidde, is eerst jl. Zaterdag af gehaald door den eigenaar. Het dier was al eenige malen van meester verwisseld, doch geen van hen wist de waarde te schat ten, tot de eigenaar kwam, die den mooien herder als een zui vere rashond beschreef van hooge waarde. De man was uit Ant werpen hierheen gekomen, na bij de politie geinformeerd te hebben en was blij zijn hond terug te hebben, di« bij een geschil ovef boord was geworpen en zich op het ijs had gewerkt»

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2