Raadsverslag. draagt de Regeeringsverantwoor- delijkheid en moet daarom reke ning houden met de eischen van het verkeer. Vandaar dat hij tegenover deze vraag anders staat dan zijn geestverwanten en de motie niet kon aanvaarden. Van briefportverlaging komt voorloopig niets, wel van het tarief voor interlocale telefoon gesprekken, al bestaat voorloo pig nog geen overeenstemming omtrent de te treffen regeling. Mevronw De Vries Bruins heeft de regeering geïnterpelleerd over de hygiënische en medische ver zorging aan boord van schepen De behandeling van de wijzi ging van de Ziektewet zal geen al te vlot verloop hebben. Want, vond het wetsontwerp geen slecht onthaal, het aantal amen dementen, die reeds zijn inge diend, is om van te rillen. Men gevoelt algemeen, dat er iets moet gebeuren, maar daaruit volgt nog niet, dat omtrent het geen men wenscht volkomen overeenstemming bestaat. Alleen de Christelijk Histori- schen, de heer Kersten en de communist zijn principiëele te genstanders. De laatste eischt natuurlijk het volle pond, du» 100 pCt, inplaats van de voor gestelde 80 pCt. Het verst in anderen zin gaat ds. Kersten, voor wien elke verzekering in strijd is met goddelijke wetten. De heer Bakker vreest, dat de arbeider levend dood wordt en dat de particuliere kassen wor den vernietigd, indien het ont werp wordt aangenomen. En ook dr. de Visser en de heer Snoeck Henkemans wenschen, dat de particuliere kassen op den voorgrond zullen blijven staan. De anti-revolutionnairen denken hierover anderszij er kennen, dat deze verzekering boven de organisatie moet staan. En vooral van Roomsch katho lieke zijde ondervond de Minister veel steun. De heer van Gijn daarentegen wil wel meewerken, aan het tot stand komen van de wet, maar hij acht de groote uit- keering van 80 pCt. een gevaar en keurt het sterk af, dat de geheele premie op den werk gever wordt gelegd. Mr. Mar- chant beschouwt de wet als een stap vooruit, hetgeen echter noi; niet beteekent, dat de voorge stelde regeling zijn volle instem ming heeft. Ook hij zou een plaats voor particuliere kassen gaarne behouden willen zien, maar ziet geen Kans dn ie rege len. Hij zou een medischen diensi wenschen die ook de invalidi- teits- en ongevallenwet zou om vatten. Daarentegen acht de heer Duys het het beste, dat de par ticuliere kassen in eens worden opgeruimd. Particulier initiatiei zou ongelooflijk duur worden. Eieren en waterwild. De minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw heef; bepaald, dat in het geheele Rijk a- het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemp hanen, wulpen, scholeksters, grut to's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan vanaf heden tot en met 28 April 1929; b. het ten verkoop in voor raad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van het onder a. ge noemde waterwild is toegestaan vanaf heden tot en met 30 April 1929; c. het zoeken, rapen, ten ver koop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, aflevereu en vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, watersnippen en goudplevieren niet is toege staan. Ned. Tuinbouwtentoonstelling in Spanje. Voor de Nederlandsche Tuin bouwtentoonstelling te Madrid is een eerecomité gevormd samen gesteld uit hooge Spaansche autoriteiten. Teneinde de sug gestieve kracht, die ter bevorde ring van een toenemend gebruik Van bloemen in Spanje van de tentoonstelling moet uitgaan, te Verhoogen, zullen eenige interieurs in Spaanschen en anderen stijl worden ingericht, waarin op oor deelkundige wijze bloemenver sieringen zullen worden toe gepast. Aan de tentoonstelling wordt een theeschenkerij verbonden, waardoor een welkome gelegen heid geboden wordt om tevens de aandacht te vestigen be halve op onze thee op Neder landsche kaas, beschuitjes enz. Ofschoon tengevolge van de aanhoudende, felle vorst enkele inzendingen zullen uitvallen, wordt geen afbreuk gedaan aan het welslagen der tentoonstelling, daar deze inzendingen op zeer gelukkige wijze door andere bloe men zullen kunnen worden ver vangen. In verband met het late seizoen is besloten de tentoon stelling een week later, dus op 19 April te openen. De Kamerverkiezing. De algemeene stemming over de Car.didatenlijsten én de daarop voorkomende candidaten voorde a.s. verkiezing van leden der Tweede Kamer is door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bepaald op Woens dag 3 Juli 1929. De Koningin en Prinses Juliana hebben een bezoek ge bracht aan Druten en Nijmegen, teneinde zich van den toestand op de rivieren op de hoogte te stellen en te bezichtigen het werk van de ijsbrekers. Jubileum Dr. Aletta Jacobs. Dr. Aletta Jacobs heeft onder talrijke blijken van belangstelling den dag herdacht, waarop zij een halve eeuw geleden als eerste vrouwelijke arts in Nederland te Groningen promoveerde tot doctor in de medicijnen. Ingezonden Mededaelingen Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Zitting van 5 Maart 1929. (Slotj. 9 Wijz uing verordening Keu- riuzsdienst, enz. B en W. deelen mede, dat voorziening van de vacature van 2en Keuringsveearts hun nood zaakte de diverse instructiën, ter Herziening voor te dragen. Voor namelijk wat betreft de bezoldi ging van die ambtenaren, in ver band met den omvang van de te presteeren diensten. Als werkterrein voor den 2en Keuringsveearts is, door het hoofd van dienst overeenkomstig zijn in structie, in overleg met B. en W. en den inspecteur van de Volks gezondheid, aangewezen de ge meenten Zaamslag en Bosch- kapelle, terwijl het overige be hoort tot het rayon van den Keuringsveearts, hoofd van dienst, die nevens deze werkzaamheden, de verantwoordelijkheid draagt en de administratie en het finan tieele gedeelte voor zijne reke ning krijgt. B. en W. stellen alzoo voor: 1. om in de verordening op den Keuringsdienst le in Art. 3 te lezen De kennis geving van het voornemen een slachtdier te slachten of te doen slachten in de gemeenten Axel, Koewacht, Overslag en Zuiddorpe geschiedt overeenkomstig de voor schriften van artikel 2 van het Kon. Besluit van 5 Juni 1920 (Stbl- 285) ten bureele van den Keuringsveearts, hoofd van dienst en voor de gemeenten Bosch- kapelle en Zaamslag ten huize van den 2den Keuringsveearts. De kennisgeving dat een dier gestorven of in nood gedood is, geschiedt overeenkomstig de voor schriften van art. 3 van het Kon. Besluit van 5 Juni 1920 (Stbl. 285) ter secretarie van die ge meente, waar het dier zich bevindt. De kennisgeving van slachtin gen, bedoeld in artikel 1 van het Kon. Besluit van 16 Aug. 1924 (Stbl. 43) ter uitvoering van art. 6a der Vleeschkeuringswet, ge schiedt ter secretarie van die ge meente, waar de slachting ver richt wordt. 2e Artikel 6 te lezen. Op Zon dagen en Algemeen Christelijke erkende feestdagen, benevens de door Burgemeester en Wethou ders van Axel aan te wijzen dagen, wordt niet gekeurd. De keuringen geschieden op de overige dagen tusschen des voormiddags negen uur en des namiddags vijf uur. 3e Artikel 9 alinea 2 te lezen Door den keuringsveearts, hoofd van dienst, of met diens machtiging door den 2en keu ringsveearts wordt op verzoek van den eigenaar, houder of hoeder voor de hieronder ver melde gevallen ontheffing ver leend a de gevallen bedoeld in artikel 3 letter b van de Vleesch- keuriiigswet, wanneer de keu ringsveearts het slachtdier ter plaatse, waar het zich bevindt, zonder nader onderzoek terstond kan afkeuren b. van gestorven dieren, wan neer de keuringsveearts het slachtdier ter plaatse, waar het zich bevindt, zonder nader on derzoek terstond kan afkeuren c. van dood geboren en ge storven dieren, genoemd in art. 4, 3e lid van de Vleeschkeurings- wet. II. Vast te stellen de navol gende wijziging van de Instructie voor den tweeden Keurings veearts. In art. 12 te lezen: Keurings veearts, „Hoofd van Dienst". Achter art. 14, 1ste alinea een nieuwe zinsnede te voegen Zij zullen zich behoudens in bijzondere omstandigheden of bij ontstentenis van den keurings veearts, „Hoofd van Dienst'' in hoofdzaak bepalen tot die in de gemeenten Zaamslag en Bosch- kapelle. Art. 20 te lezen De jaarwedde van den twee den Keuringsveearts, wordt be paald op een minimum van f 1050 met drie eenjaarlijksche verhoo gingen van f 100 tot een maxi mum van f 1350, met inbegrip van de kosten van een vervoer middel, benoodigd voor de uit oefening van deze functie. III. Vast te stellen de volgende wijziging van de Instructie voor den Keuringsveearts, Hoofd van Dienst. Art. 18 te lezen Hij regelt in overleg met Burgemeester en Wethouders en houdt toezicht op de werkzaam heden van het onder hem gesteld personeel en zorgt, dat ten allen tijde behoorlijk in den dienst is voorzien. Art. 20 te lezen De jaarwedde van den Keurings veearts, Hoofd van Dienst, zal bedragen f2200, met drie een jaarlijksche verhoogingen van f 100 tot een maximum van f2500, met inbegrip van de kosten van een vervoermiddel, benoodigd voor de uitoefening van deze functie. De Voorz. zegt, dat over een en ander de Gezondheidscommis sie is gehoord en de besluiten zijn genomen behoudens goed keuring van Ged. Staten. Dhr. P. de Feijter vroeg of de noodslachtingen nu door het hoofd van dienst moeten ge keurd worden waarop de Voorz. antwoordde, dat dit onderling nu zoodanig geregeld is, dat ieder de noodslachtingen in zijn rayon keurt, terwijl het hoofd van dienst controle houdt en dus aansprakelijk is. Dhr. Dieleman vroeg of het bedrag van f 3350, dat nu als salaris aan de keurmeesters wordt betaald overeenkomt met de op brengst der keurloonen De Voorz. zeide, dat dit niet met een schaartje te knippen is. Misschien zijn er een paar hon derd gulden over en misschien ook niet, want er zijn ook nog andere uitgaven. Maar het is beter iets over te hebben, wat dan eventueel onder de gemeenten verdeeld wordt. Dhr. Koster merkte op, dat dhr. De Putter ook vergoeding van telefoon en gas in zijn labo ratorium geniet en vroeg of dat voor Zaamslag ook zoo Is. De Voorz. meende van telefoon niet, maar overigens zijn de ver schillende zaken onderling wel geregeld. Mocht telefoon noodig blijken, dan kan dat nog, Ook uaar aanleiding van de opmer king van dhr Koster dat het keuringsloon meer bedraagt, dan de salarissen, antwoordde de Voorz., dat de bedoeling voorzit, om den keuringsdienst zoo goed mogelijk uit te oefenen. Mocht er reden zijn om het keurloon af te slaan, dan zullen B. en W. niet aarzelen, om die gelegenheid aan te grijpen, maar nu kan dat nog niet. Hierna werden de voorgestelde wijzigingen z.h.s. aangenomen. 10. Subsidie autobusdienst. Van P. Scheele, te Sluiskil was een verzoek ingekomen om sub sidie voor den autobusdienst Axel- Zuiddorpe- Koewacht- St. Jan steen-Hulst. uit overweging, o.m. dat hij van af 1 Jan. 1929 die dienst, welke 2 jaar bestaat, heeft voortgezet en 3 maal per dag heen en weer wordt gereden dat de raad daaraan f 100 sub sidie verleendedat hij een nieuwe autobus heeft aangekocht en ook door de wegenbelasting de exploitatie duurder is en de slechte wegen op die route ook veel slijtage en reparatie ver oorzaken. De Voorz. zeide, dat B. en V/. nog op het standpunt staan, dat het gewenscht is, dat de gelegenheid om naar deze ge meente te komen bevorderd moet worden en daarom voorstellen de subsidie van f 100 te hand haven. Dhr. 't Gilde vroeg of B. en W. nu werkelijk overtuigd zijn, dat die dienst zooveel nut af werpt voor onze gemeente. Spr. is van tegenovergesteld idee en gelooft dat de menschen van Zuiddorpe, Koewacht en Over slag meer naar Hulst gaan—-dat toch eigenlijk een winkelplaats is dan ze naar Axel komen en heeft dat ook wel eens ge zien als hij een enkele keer met de bus meereed. Indien het een voordeel was voor Axel, zou hij den dienst gaarne bevorderen. De Voorz. meent, dat het een gemeente-belang is om de com municatie-middelen zooveel mo gelijk te bevorderen. Dhr. Koster was het eens met dhr. 't Gilde. Meermalen zag hij dat er te Hulst uit die bus veel meer menschen komen dan te Axel. Dhr. Claessens vond dat ook Dhr. Dieleman vroeg of des Zondags van de bus ook ge bruik gemaakt kan worden door kerkgangers. De Voorz. meende, dat dit 's morgens voor één dienst kon. Dhr. Oggel zeide, dat B. en W. meenden door de subsidie het vreemdelingenverkeer te be vorderen en stond daarom ver wonderd, dat dhr. 't Gilde, die bestuusfid was van de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, nu tegen steuu was. Dhr. 't GildeDan ben ik misschien een slecht bestuurslid. Maar ik heb ook gezegd, dat als men mij van het voordeel overtuigen kon, ik er voor ben. Dlir. Oggel hoort van dhr. Koster, dat er te Hulst veel menschen, uit de bus komen, spr. vermoedde, dat dhr. Koster dan de Markdag van s' Maandags op het oog heeft en dat zal misschien ook hier zoo zijn met de markt van 's Zaterdags. Dhr. van de Bilt gelooft wel dat de bus van nut is, zoowel voor menschen, die naar Axel willen komen, als voor hen die elders zaken hebben, maar zijn bezwaar was, dat dit verzoek weer buiten de begrooting loopt. Dhr. Oggel, toen is het ver vallen. Dhr. P. de Feijter zag er ook niet zooveel nut in en daar vroeger de subsidie voor de bus naar Neuzen is ingetrokken, zou hij nu ook tegen stemmen. Dhr. 't Gilde was het eens met dhr. van de Bilt dat het weer een post buiten de begroo ting werd. Ook vroeg hij aan dhr. Oggel, of hij niet meer was voor part. initiatief, terwijl het hier toch een vennootschap gold? De Voorz. en ook dhr. Oggel antwoordden, dat het hier juist van een particulier uitgaat, Het bedrijf is door Scheele van de N.V. Mannaart overgenomen. Als het van een gemeente of provin cie uitging, dan was het over heidsbedrijf, maar juist omdat Scheele het alleen wil klaarspelen wilt men hem steunen. Dhr. Dieleman achtte dat toch een eigenaardig geval; als we alle bedrijven in de gemeente, die het niet kunnen volhouden, op die manier moesten steunen? De Voorz.Neen, dat gaat niet op, maar hier wordt een algemeen belang gediend. Dhr. Dieleman Die man rijdt toch niet voor zijn plezier, maar doet dat ten eigen bate Dhr. OggelAls men het al gemeen belang ervan niet inziet, dan moet de dienst maar ver vallen. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. echter met 6 tegen 4 st. aange nomen. Tegen: de h.h. Claessens, Kos ter, Dieleman en P. de Feijter. 11. Oprichten Landbouwhais- houdschool. Van de Z. L. M. was daartoe een adres ingekomen, doch daar B. en W- nog nadere inlichtingen hebben verzocht, wenschten zij dit punt alsnog aan te houden. Dhr. van de Bilt hoopte, dat de Z. L. M. die school maar zelf oprichtte, waarop de Voorz. antwoordde, dat de Z. L. M. ook zelf de cursussen zal geven, maar om dit onderwijs onder te brengen bij het Nijverheidson derwijs, waardoor dan het Rijk 70 pCt. en de gemeente 30 pCt. betalen zou, is het noodig, dat de gemeente de school exploi teert. Men zal intusschen pro- beeren, om voor die 30 pCt. steun van anderen te krijgen. Z. h. s. werd besloten dit punt aan te houden. 12 Wijziging bogrootlngen. Zonder hoofd, stemming werd besloten de gemeentebegrooting voor 1928 te wijzigen als volgt: de inkomsten te verhoogen wegens aandeel in het aan ge- wetensgeld bij het Rijk gestorte bedrag, met f 108,58 de uitgaven te verhoogen we gens abonnementen f50; kosten der verlichting f100; schietbaan f50; wegen en voetpaden f 100 onvoorzien f 108,58 te verminderen wegens reis- en verblijfkosten f50; premies brandweerlieden f150; B. de begrooting van het grondbedrijf over 1928 te wijzi gen als volgt de lasten te verhoogen met grondbelasting f 20 en te verla gen wegens bureaubehoeften f 20; de kapitaalsuitgaven te ver hoogen met het nadeelig saldo van den kapitaaldienst 1927. C. de begrooting Vleeschkeu- ringsdiensf 1928 te wijzigen als volgt de baten te verhoogen wegens opbrengst keurloonen f 66 en rente spaarbankboekje f31.68 en te verlagen wegens pensioens bijdrage f 60 de lasten te verhoogen wegens aanschaffing drukwerk, enz. f 14,75; onvoorzien f850 uit- keering aan de gemeente f 1114,88 en te verlagen wegens uitgaven f 100 jaarwedden f1500; porti f 22,35oorringen f 22,35instru menten f 36,25 pensioen f 235 controle administratie f 10. en D de wijziging der begroo ting van het gasbedrijf aan te houden. 10. Omvraag. De Voorz. deelde nog mede, dat een tweetal adressen waren ingekomen van den Z. Slagers- bond, le om teruggaaf van keur loon en 2e om den termijn van uitstel voor het bouwen van een centrale slachtplaats met 10 jaar te verlengen. Met alg. st. werd besloten deze adressen in handen van B. en W. te stellen. Dhr. P. de Feijter vroeg naaf den prijs van een kiezerslijst, waarop de Voorz. antwoordde, dat deze ingevolge de legesgel* den op 2 cents per naam komt, d.i, f 56. sti pa I ftt

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2