Raadsverslag. Landbouw. X is Indië mooiEerst ben ik in Batavia geweest en daarna ben ik naar Buitenzorg gereisd, waar ik de gast was van den Gouver neur-Generaal. Aan de reis door den Preanger heb ik de mooiste herinneringen. Wat heeft men daar een prachtig natuurschoon, bijvoorbeeld in de omgeving van Bandoeng en Garoet, waar ik mij een paar dagen heb opgehouden Ook Midden-Java heeft zijn be koorlijkheden. Oost-Java ken ik nog niet, maar verschillende uit stapjes staan op mijn programma, bijvoorbeeld een uitstapje naar de Zandzee. Ik stel mij er veel van voor. Of ik het in Indië warm vind Dat is mij eerlijk gezegd wat tegengevallen. In Batavia vond ik het niet zoo warm en in Buitenzorg, Bandoeng en Garoet was het heerlijk zomersch weer. In Soerabaja is 't warmer. Ik heb groots achting voor het geen door Hollanders hier in de Oost is gepresteerd en zie daar bij niet over het hoofd, dat er nog veel in het belang van land en volk gedaan kan worden. Indië heeft onze beste krachten noodig. Er zijn nog zoovele vraagstukken, die op een oplossing wachten. En voor jongelui, die wat in hun mars hebben, is hier ongetwijfeld een toekomst weggelegd. Natuur lijk zullen er wel gedesillusion- neerden zijn, maar die vindt men overal. In Holland is een groot con tingent werkloozen, maar ook daar geldt, dat jongelui, die voor uit willen komen, vooruit kunnen komen. In Holland ondervinden de jongelui een-enorme concur rentie van de meisjes, die in den regel ook wel een diploma 3-jarige of 5-jarige H.B.S. of van een gymnasium kunnen overleggen en die goedkoope krachten zijn. Er bestaat bij de jongelui, die ik ken, een zekere geneigdheid om naar Indië te gaan. Die geneigd heid is in elk geval veel grooter dan vroeger. Na nog over wat koetjes en kalfjes gesproken te hebben, waarbij de heer De Vlugt mede deelde, dat hij ook in Soerabaja hoopte eens rond te mogen neu zen, kwam het gesprek op het Indische gemeentewezen. Goede Vrjjdas. Het Comité Goede Vrijdag Herdenkingsdag te Amsterdam heeft zich, nu het er tot nu toe niet in geslaagd is den Goeden Vrijdag officieel als herdenkings dag erkend te zien, tot alle kerkeraden der Ned. Herv. Kerk gewend, met het verzoek, voort aan naast de Chr. feestdagen ook den Goeden Vrijdag als her denkingsdag gelijk te stellen met den Zondag. Zitting van 5 Maart 1929. II. k. Ingekomen was nog een overzicht van inkomsten en uit gaven van de Fröbelschool van J. A. van Hoeve. De uitgaven bedroegen in totaal f 1651,62, w.o. aan salaris van mej. Lansen f557,84, id. 2 helpsters f364 en f 260 en rente van f 4682,39 a 4'/o, f 187,29. De overige posten betreffen onderhoud en leermid delen. De inkomsten bedragen f 928,42 van de dagschool, f231,37 van de avondschool, f400 subsidie van de gemeente en f 20 zolder- huur, tótaal f 1579,79, zoodat er een nadeelig saldo is van f71,83. 1. Van het accountantskantoor Moret was verslag ingekomen over de controle van de reken- plichtige ambtenaren der ge meente, dat in zijn geheel gunstig luidt. m. Het bekende adres der gemeentebesturen van Clinge, St. Gilles, Kemseke en Stekene aan den Min. van Buitenlandsche Zaken te Brussel, houdende ver zoek om ervoor te waken, dat de gronden, gelegen in die gemeen ten, niet waardeloos worden door de onttrekking van het water uit die gronden, door de op te rich* ten waterleiding in Zeeuwsch- Vlaanderen, Voor kennisgeving aanzenomen n. Rapport van de commissie van onderzoek inzake de water leiding. o. Voorstel van gemeente raadsleden uit diverse gemeenten om te besluiten tot ontbinding der N.V. Z.-Vl. Waterl. Mij. p. Adres van de Kamer van Koophandel te Terneuzen om de waterleiding te bevorderen. Deze stukken worden aange houden tot nadere mededeelingen bekend zijn uit de aandeelhou dersvergadering. q Mededeeling van den Voorz., dat de heer D. J. Dees, veearts te Zaamslag door B. en W. voor 1 jaar op proef is benoemd als 2e Keuringsveearts bij denjVleesch keuringsdienst, centrum Axel, in gaand 1 Maart 1929, behoudens goedkeuring der wijzigingen in de Verordening en Instructie's dienaangaande. 3. Benoemen lid commissie tot wering van schoolver zuim. Van dhr. P. Koole was bericht ingekomen, dat hij als zoodanig bedankte, waarom wordt besloten dezen namens den Raad een dankbetuiging te zenden voor bewezen diensten. In diens plaats werden aanbe volen de h h. A- Coumou, hoofd en J. J. de Ridder, onderwijzer der Bijz. school. Dhr. Coumou werd gekozen met 6 stemmendhr. de Ridder verkreeg 4 st. 4. Verkoop grond. Gunstig werd beschikt op ver zoeken a. van J. Vlaander, om te koopen perceel 69 in dejuliana- straat, hoek verlengde Wilhel- minastr. groot 140 M3 a f 4 per Ma. b. van J. K. Esselbrugge om te koopen perc. 8 en ged. 9 in de Prins Hendrikstr., groot 250 M3 a f 4. 5 Verzoek gebruik school lokalen. Eveneens werd z.h.s. besloten om aan het bestuur der V. V. V. alhier de benedenlokalen van de openbare school beschikbaar te stelien voor het houden van eene tentoonstelling voor huisvlijt, floralia, poppen, enz., in de eerste week van Augustus a.s. De lokalen moeten in verband met het behoorlijk schoonmaken der lokalen uiterlijk 5 Aug. ont ruimd zijn, terwijl beschadi ging aan gebouw en meubelen voor rekening der vereen, komen. 6, Verzoek afwijking Bouw verordening. Dhr. B. H. Pot verzocht hier toe vergunning, wegens verbouw van zijn perceel in de Kerkdreef, nl het vierkant optrekken van zijn woonhuis tot 60 c.M. boven het aangrenzend perceel van dhr. P. A. van Hoeve. Z.h.s werd dit toegestaan. 7. Wegsverbetering. Door Ged. Staten was bericht, dat zij geen bijdrage veileenen in de verbetering van den toe gangsweg tot den Buthdijk. B. en W. gaven hierbij het volgende advies In de vergadering van uwen Raad van 24 Mei 1928 is ons voorstel tot verbetering van den toegangsweg tot den Buthdijk- hoek Oudewijk aangehouden, om een nader onderzoek in te stellen of vanwege het Wegenfonds, Provincie, de A N.W.B. en de K.N A C. een finantieele bijdrage, hieraan zou worden verleend. De pogingen om uit die kassen een bijdrage te verkrijgen, hebben geen resultaat opgeleverd. Daar deze verbetering ook in uwe vergadering van 18 Mei 1928 van beperkten omvang werd he oordeeld en geen finantieelen steun van andere zijde wordt toe gezegd, hebben wij als College geen vrijheid om een voorstel te doen, om daarvoor gelden be schikbaar te stellen om dit ge heel op kosten van de gemeente te verbeteren. Wij stellen U voor van die plannen verder af te zien en de optie rustende op het perceel van J. Dieleman, op te zeggen. De Voorz. deelde ter nadere toelichting nog mede, dat het In de bedoeling ligt van B. en W. om in plaats van dit plan een verbindingsweg te maken van de Prins Hendrikstraai naar den Buthdijk, tot bij de kazerne, zoo dat dan het verkeer niet meer door de Oosterstraat zal plaats vinden. Het plan is evenwel nog in onderzoek, maar spr. deelde het maar mede, om een overijld voorstel te ondervangen om b v. de huisjes aan den Buthdijk op te ruimen, en zou dit punt dan liever aanhouden. Dhr. Dieleman betreurde aan vankelijk het voorstel van B en W., want als er een gevaarlijk verkeerspunt bestaat in Axel dan is het daar. Nu er echter een nieuw gezichtspunt is, wil hij dat kalm afwachten. Alleen vreest hij, dat dit nogal duur zal wor den. En hoe staat het dan met Dieleman, want zijn huisje is al zoowat afgebrokenwordt die schade vergoed De Voorz. antwoordde, dat de kosten niet zoo erg zullen zijn het is van het slachthuis tot de kazerne. Ook zal Dieleman aan B. en W. geen verwijt kunnen maken, dat zij hem schade heb ben berokkend. Dhr. Oggel meende, dat B. en W. er niets aan kunnen doen, dat dat huisje beschadigd is. Ieder een is verplicht zijn eigendom te beschermen, wat die man niet heeft gedaan. Hij heeft de woning opengelaten, waarna de school jeugd er allerlei schade heeft aangebracht. Ook is opgemerkt, dat door afbraak van dat huisje de toestand er weinig verbeteren kan, zoodat het niet de kosten loont van on geveer f1500. B. en W. dachten er eerst an ders over en hadden hoop, dat ze door verschillende lichamen in die verbetering gesteund zou den worden, maar nu dit niet het geval is, komt het de gemeente veel te duur uit. Dhr. 't Gilde was het eens met dhr. Dieleman en zou nu ook nadere plannen afwachten, als die dan in de volgende vergadering komen. Ook zou spr. ervoor zijn om Dieleman toch eenige schade vergoeding te geven, want ge durende al dien tijd is toch dat huisje in optie geweest? De Voorz. beloofde wel spoed, doch kan niet garandeeren, dat het plan de eerstvolgende ver gadering gereed zou zijn. En wat schadevergoeding betreft, meent hij niet, dat Dieleman daar recht op heeft. B en W. hebben het niet gekocht of toezegging gedaan en de gemeente is er niet verantwoordelijk voor, dat de man zich al dien tijd niets van het huisje heeft aangetrokken. Dhr. Kruijsse B en W. heb ben er zelfs niet eens naar ge vraagd, want de man heeft zelf het huisje in optie aangeboden. Dhr. Van de Bilt wilde op merken, dat toch maar weer ge bleken is, dat we van Rijk of Provincie niets krijgen voor wegs verbetering, terwijl we toch hier ook wegenbelasting betalen, enz. Het is toch eigenaardig, zei spr., dat Axel er altijd buiten valt. Besloten werd het punt aan te houden. 8. Verzoek om vergoeding. Dhr. D. de Putter, keurings veearts, hoofd van dienst bij den keuringsdienst voor vee en vleesch in het centrum Axel verzocht om een vergoeding van f 100 per maand, omdat hij gedurende het geheele jaar 1928 alleen het werk heeft gedaan, doordat er geen 2en keuringsveearts was, wat hem soms geheele dagen in beslag nam en waarvoor hij groote af standen moest afleggen, terwijl ook zijn salaris erop berekend is, dat er nog een persoon in den keuringsdienst werkzaam is. De Voorz. deelde mede, dat dhr. de Putter vanaf 1 April 1927 al het werk alleen heeft verricht en op grond van de in structie komt hem volgens B. en W. een billijke vergoeding toe voor meerdere diensten. Gehoord' de burgemeesters uit de kring gemeenten, stellen B. en W. een vergoeding van f 900 voor. Dhr. Dieleman vond dat be drag nogal hoog, Kon men niet beter met dat geld de keurings- loonen wat verlagen Het meer dere gebruik van auto of motor zal toch niet zoo'n bedrag kos ten. Spr. vroeg of het wel in regel is om winst te maken, m. a.w. dat het keurloon zoo blijft? De Voorz. geloofde dat dhr. Dieleman zich de zaak verkeerd voorstelde. De keurloonen hou den met deze zaak geen ver band. lnplaats van f900, zouden we wel f 1500 moeten geven hebben, als er een tweede keu ringsveearts was geweest. Dat scheelt f600. Daardoor kunnen de keurloonen niet verlagen en dus wordt dat pondspondsge wijze over de 5 gemeenten ver deeld. Dhr. Oggel vond ook de rede neering van dhr. Dieleman on billijk, want deze zou alleen maar de posten van auto en motor willen vergoeden, terwijl het onze bedoeling is om juist zijn' meerderen arbeid te betalen. Dhr. Dieleman zeide niets on billijks bedoeld te hebben. Het was slechts een vraag van hem, omdat spr. ook weet, dat op andere plaatsen teveel betaald keurloon werd teruggegeven. Dat er meer werk is, nam spr. aan, maar we moeten allen op zijn tijd wel eens harder ploeteren voor ons werk dan gewoon en als men dan daarvoor op het eind van 't jaar f900 krijgt, is dat een aardig meevallertje. Dhr. OggelMaar het werk was ook van dien aard, dat de man het niet langer kon vol houden. De Voorz. bevestigde dat en wees erop, dat een en ander ook geregeld is na bespreking met den Inspecteur van den Gezondheidsdienst. Dhr. 't Gilde vond ook, dat het meerdere werk betaald moest worden, maar vond het niet billijk om het meeste te vragen hij zou nu f900 krijgen, of f 100 per maand, terwijl de 2e keurings veearts maar f 1050 per jaar krijgt. De Voorz.U is abuis. De vroegere 2e keuringsveearts kreeg f 1500 en de nieuwe f 1050, om dat hij slechts op Zaamslag en Boschkapelle werkt, dus een kleiner traject heeft. Dhr. 't Gilde vond f 500 genoeg. Het voorstel van B. en W. was echter van verdere strekking en kwam eerst in stemming. Het werd aangenomen met 7 st. Tegen de h.h. Dieleman, 't Gilde en Claessens. (Slot volgt). IAvanVALKEMBURG-S-- s. .•.LEVERTRAMI - LEEUWARDEN AXEL, 8 Maart 1929. Zij, die gisteravond aan het lokaal der Zondagsschool kwamen ter bijwoning van de lezing, waartoe de heer Weitkamp, lid van de Tweede Kamer, door de Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier was uitgenoodigd, kwamen tever geefs, daar de heer Weitkamp telegrafisch bericht had gezonden, dat hij wegens ambtsbezigheden verhinderd was. Kunst en Vermaak. Ofschoon wat laat in 't seizoen, had toch de vereeniging «Kunst en Vermaak" alhier het er op gewaagd om nog een kunstavond te formeeren. Een tweetal hu moristen, de heeren Willy Beekes uit Tilburg en W. Pasteurs uit Amsterdam waren bereid gevon den om hier eenige vroolijke voordrachten te houden, terwijl de heer de Caluwé uit St. Gilles met een paar collega's een orkest vormde, dat er mocht zijn. Beurtelings gaven de heeren kunstgenot en hoe leuker de humoristen zich voordeden, hoe mooier de muziek zich deed hooren, als bestond er een stille wedijver om het meeste applaus te verwerven. Nu moeten we dadelijk zeggen, dat het applaus niet krachtig klonk, om de een voudige reden, dat de zaal niet druk bezet was, doch dat nam niet weg, dat de artisten het wisten te waardeeren, dat niet het massale, maar hartelijkheid en gezelligheid aanwezig waren als de factoren om een avond als deze te doen slagen. Toch is het vooral voor een penningmeester ook aange naam druk bezoek te zien en we moeten het eigenlijk betreuren, dat het bestuur van deze nog jeugdige vereeniging reeds nu al tot de ervaring komt, dat hier op het gebied van ontspanning niet veel te beginnen is. Te erger is de teleurstelling nog, als men dan verneemt, dat degenen, op wien men in de eerste plaats gaarne zou rekenen, veelal naar elders gaan om te genieten, wat hier geboden wordt. Zoo ver namen we, dat eenige jongelui den vorigen avond per autobus naar een naburige gemeente waren gereden om tooneel en bal bij te wonen. Benoemd tot buitengewoon opzichter bij den Prov. Water staat, arrondissement Terneuzen, standplaats Axel, de heer P. J. Gabriëlse te Middelburg. Bij Kon. Besluit is met in gang van 1 Maart benoemd tot controleur van den Plantenziek- tenkundigen dienst, de heer G. Dierick, te Koewacht. Toen Dinsdagavond Dr. M. zijn splinternieuwe auto had ge plaatst voor den coiffeurswinkel van W. te Hulst, kwamen er een paar boerenwagens in 'de rich ting der Bagijnepoort gereden en reden voormelde auto aan. De spatborden en 't voorstel der auto waren zeer gehavend. De onmiddellijk in kennis gestelde politie wist met behulp van voor melde auto, de daders nog te achterhalen, waartegen dan ook proces-verbaal werd opgemaakt. Misschien mag, aldus schrijft Zei., een en ander voor de boe renknechts wel eens een ieerles zijn, om wanneer ze zich op den openbaren weg bevinden, beter en vlugger voor eventueel te passeeren motorvoertuigen uit te wijken, wat vooral in deze stre ken in vele gevallen, zeer veel te wenschen overlaat en niet zel den aanrijdingen of dergelijke oorzaken tengevolge hebben. Bedankt voor het beroep naar Zuiderwoude (N. H en aan genomen dat naar Ransdorp door ds. G. W. K. Hugenholtz, herv. pred. (cand.) te Utrecht. Mr. A. J. F. Fokker. Te Zierikzee is overleden de heer mr. A. J. F. Fokker van Craijestein van Rengerskerke, burgemeester van die gemeente, geboren aldaar in 1857. Gedurende 40 jaar was de heer Fokker voorzitter van het waterschap Schouwen als hoe danig hij door het bereiken van den leeftijdsgrens in 1927 moest bedanken. Van 1896 af is de overledene voorzitter geweest van het vis- scherijbestuur op de Schelde en de Zecuwsche Stroomen en van 1896 tot 1913 was hij lid van de Eerste Kamer. Ook is hij verscheidene jaren lid der Pro vinciale Staten van Zeeland ge weest. De overledene was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en commandeur in de Oranje- Nassau-orde. Gevonden een damestaschje met geld. Inlichtingen geeft veldwachter Griep. Z. L M. Voor de landbouwtentoonstel ling dit jaar te Goes op 20 en 21 Juni te houden, is een eere comité benoemd, waarin zitting zullen nemen de heeren Com missaris der Koningin in Zeeland, de burgemeester van Goes, mr. Stieger, lid van Ged. S'. te Goes, jhr. van Vredenburch te Capellen (B mr. Dieleman, te Middelburg, Hanken te Wilhelminadorp en W. Kakebeeke te Goes. Als ter rein zal dienen de groote weide der „Wilhelminapolder"er zal een afzonderlijke afdeeling voof paarden uit Z.-Beveland zijn.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2