1 MAART 1929. Openbare Vergadering. WelEd. Achtbaren Heer J. WEITKAMP, Alles Mag. „De Duif" - Axel - J. VISSER-KOOLE. Rechtszaken. Bij kleine Kinderen Burgerlijke Stand. Advertentiën. Kennisgeving. VISSER-KOOLE. Zie onze speciale etalage. Deze reclame duurt tot 23 MAART 1929 gegeven om de verwezenlijking van de waterleiding te be vorderen, tot bloei van deze streek. Ofschoon B. en W. voorstelden de bespreking der stukken, die in betrekking staan tot de water leiding, aan te houden, tot dhr. Oggel, als vertegenwoordiger der gemeente, over de verg. van aan deelhouders weer definitief me- dedeelingen kan doen, vroeg dhr. Dieleman een kort woord daar over en zeide dat het verzoek van de Kamer van Koophandel voor hem een ontnuchtering was. Spr. had altijd gedacht, dat een Kamer van Kooph. er was, om zooveel mogelijk het streekbe- lang te dienen. En n u blijkt z.i. overduidelijk, dat de Kamer te Terneuzen er lang niet altijd zoo over denkt. Tot nog toe is im mers niet bewezen, dat Z. VI. en ook onze gemeente bij een wa terleiding, waarbij men gedwon gen wordt aan te sluiten en die veel te duur is, met het oog erop, dat straks in West Z.-Vl. misschien alleen Breskens als deelhebber overblijft, ook maar eenig belang heeft. Integendeel, mijnh. de voorz., de bevolking van Z.-Vl. vraagt om zóó een waterleiding niet. Wil men ons gewest een drinkwaterleiding geven, dan legge Rijk en Pro vincie die aan en verplichte nie mand tot aansluiting. En dat ook het Axelsche volk er niet van gediend is, zal straks kun nen blijken, als het Comité van actie (niet op initiatief van dhr 't Gilde, zooals de groote pers smalend het publiek wijs wil maken, maar opgekomen uit het volk zelve) aan den Raad een beleefd verzoek zal voorleggen, geteekend door minstens 90 pCt. van de kiezers van Axel om niet op deze waterleiding in te gaan. De Kamer van Koophandel kan ons in dit geval dus in 't geheel niet van dienst wezen en bewijst hiermede niet de tolk van Axeis burgerij te zijn. De Voorz. antwoordde, dat hij niet helpen kan dat dit stuk van de K v. K. is ingekomen, doch hij meent, dat de Kamer het stand punt zal innemen, dat zij daar mede het belang der streek zullen dienen. t_Dhr. Claessens vroeg of de raadsleden nogmaals in een ver gadering van aandeelhouders zou den worden toegelaten, want wij zijn, zei spr., op die verg. niet half uitgesproken en daarom zou hij dat gaarne willen weten, of ze nogmaals gelegenheid zouden krijgen om hunne bezwaren verder mede te deelen. En als de heer Oggel daar alleen zit kunnen we moeilijk een volledigen indruk krijgen. De Voorz. antwoordde, dat het resultaat dier verg. is geweest, dat de heeren naar Den Haag zouden gaan voor een onderzoek op het Rijks Bureau. Willen ze nu nog een verg. van aandeelh. bijwonen, dan kunnen ze dat verzoeken. Dhr. Claessens zou dat wen- schelijk achten, want in een pers communiqué is gezegd, dat alles weerlegd is, maar dat is niet waar en als wij dat willen tegen spreken, schijnt de pers zóódanig bewerkt te zijn, dat het niet op genomen wordt. Zoo is de hou ding van dhr. Schuurs, de man van „de Zeeuwsche Koerier" uit Sas van Gent beneden alles en dat is dan nog een commissielid. Die man denkt zeker de intellec- tueele kennis alleen te bezitten, of wordt hij ook betaald voor zijn propaganda De Voorz. Daar antwoord ik niet op. Dhr. OggelMen zou dan ook kunnen zeggen, dat de oppositie betaald wordt. Dhr. ClaessensDaar kan ik wel meer van zeggen. Dhr. OggelHet was dan wenschelijk dit te doen, waar het behoort, want het gaat toch niet aan, mijnh. de voorz., om die menschen hier van omkooperij te laten beschuldigen, zonder dat zij zich verdedigen kunnen. Dhr. Claessens i lk wil dit ook op de verg. van aandeelh. zeggen en de namen noemen. Pe Voorz.Dat is nu niet aan de orde en als u verder de verg. van aandeelh. wil bijwonen, kunt u dat vragen. Dhr. 't Gilde- sloot zich bij de h.h. Dieleman en Claessens aan en betreurde eveneens, dat in de groote pers alleen die berichten worden getolereerd, welke in 't belang van de Waterleiding Mij. zijn. Van weerleggen, zooals het communiqué luidde, is geen sprake geweest. Er is een uur of 4, 5 gedebatteerd en nog niet de helft der bezwaren werd be sproken. Ook heeft de groote pers berichten gelanceerd, als zou de actie tegen waterleiding uitgaan van 't Gilde. Spr. zei, dat de comm. die de actie be gonnen is en voortzet, bekwaam genoeg is, om dat ook zonder dhr. 't Gilde te doen Toch wil men spr. ermee belachelijk maken en heeft hij b.v. van „De Tele graaf" ondervonden, dat die de tegenspraak daarop niet plaatst. Daaruit blijkt wel, dat men van zekere zijde invloed uitoefent op de pers. Spr. zal er meer niet over spreken, maar zijn oordeel opschorten, tot hij een bezoek aan het Bureau in Den Haag heeft gebracht. (Wordt vervolgd). huid- poeder Loop der bevolking. Gedurende de maand Februari zijn in de gemeente Axel Ingekomen: Gerard Weijns en gezin, land bouwer, Spui N 78, van Schoon- dijke. Suzanna Verschelling, dienst bode, Schapenbout O 37, van Terneuzen. Gerrit Hekhuizen, bankwerker, Kerkdreef E 8, van Breda. Joseph van den Berge en echtg., arbeider, Armendijk H 47b, van St. Jansteen. Philomena P. Koemans, dienst bode, Weststraat D 63, van Ter neuzen. Josephus J. Claessens, zonder beroep, Weststr. D 1, van Losser. Klasina P. van Sweeden, zon der beroep, Nieuwstraat G 72, van Zaamslag. Vertrokken: Hendrik van Tatenhove en ge zin, arbeider, Doorndijk O 56, naar Eindhoven. Nath. C. van Goethals geb. van Pienbroek en zoon, Sluiskil P 30, naar Terneuzen. Frederik Mars. den Engelsman, fabrieksarbeider, Buitenweg H 25, naar Eindhoven. Jan Meesen, idem, Singelweg J 1 lo, naar Eindhoven. Jan Dieleman, idem, Zeestraat A 112, naar Eindhoven. Leonardus Caessens en gezin, idem, Armendijk H 44, naar Geleen. Lamb. Corns. Rinn en echtg., idem, Zaaidijk M 14, naar Eind hoven. Michiel de Visser en gezin, idem, Magrette N 50a, naar Eind hoven. Jacomina Jacoba Haak, zonder beroep, Kijkuit K 44, naar Ede (Gelderl.) Krijn- Overdulve, vrijwilliger, Sassing P 12, naar Ned. O. lndië. Jacobus Koster, fabrieksarbei der, Vaartwijk N 15, naar Eind hoven. Arrond. Rechtbank te Middelburg Ziting Vrijdag l Maart 1929. De volgende vonnissen werden uitgesproken Eenvoudige beleediaing M. B, huisvr. Ch. L D., 37 jzonder beroep te Philippine, vryspraak Overtreding tramwegregle- mentI. C. de K., 27 j., trein- geleider te Aardenburg bevesti ging van het vonnis van den Kantonrechter f8 of 8 dagen hechtenis Openbare dronkenschap P. S., 62 j., werkman St. Jansteen, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter 14 dagen hechtenis Verder werd o.a. behandeld de zaak tegen j. de R., 29 j arbeider te waterlandkerkje ge detineerd in het huis van bewa ring, aan wien ten laste werd gelegd, dat hy in den morgen van 16 Dec. j.l. te Waterland kerkje Alma Haers opzettelijk van het leven heeft beroofd, nadat hij na rijp beraad en na kalm overleg het besluit daartoe had genomen en het plan daar toe had gemaakt door opzettelijk met een scheermes voornoemde Alma Haers, eenige sneden in haar hals toe te brengen en haar daarmede zeer ernstig te verwonden, welke verwondingen te samen of afzonderlyk den dood van Alma Haers hebben veroorzaakt op 16 Dec. 1928. De verdachte had als raads man gekozen mr. A. H Kuipers te Middelburg. De eisch luidde 20 jaar ge vangenisstraf. L. van P. huisvr., D. L. E., 50 j zonder beroep te Zuiddorpe, werd verdacht, dat zij op 11 Januari te Zuiddorpe, toen de rijksveldwachter P. Dierikse ter controleen'ug van de naleving der Drankwet perceel B 83, alwaar verlof werd verleend voor verkoop «aa alcobolhouden dranken, binnentrad en toen verdachte, die tydelijk den ver lofhouder verving en die zich haastig met iets wat zy van tafel nam, trachtte te verwijde ren, toeriep, dat zij moest blijven staan omdat hij vermoedde, dat zij zich aan overtreding der Drankwet schuldig maakte, op zettelijk niet aan die vordering heeft voldaan, maar is doorge- loopen naar de buitendeur. Eisch f 25. of 25 dagen hecht. R. de P., 18 jaar, landbou wersknecht te Hontenisse, werd ten laste gelegd, dat hij op 20 Januari 1929 te Hontenisse Pie ter Zegers heeft geslagen of met een emmer tegen zijn hoofd gegooid. Eisch f 25.— of 25 d. beebt. M. A. B. E32 jaar, land bouwer te Zuiddorpe, was door den kantonrechter te Hulst op 12 Nov. veroordeeld tot 2 geld boeten, ieder van f 60 of 2 maal 10 dagen hecht, wegens 't Biet terstond kennis geven aan den Burgemeester van Zuiddorpe dat zijn kalveren verschijnselen van mond- en klauwzeer vertoonden, en dat hy een aantal kalveren die leden aan mond- en klauw zeer, over een openbaren weg heeft vervoerd naar een weiland by zijn erf De veroordeelde was in hooger beroep gekomen. Eischbevestiging van het vonnis. J. A., 27 jaar, werkmaD, zonder vaste woonplaats, thaüs gedeti neerd te Middelburg, werd ten iaste gelegd, dat hij op 29 Dec. j.l. te Hulst ter uitvoering van zyn voornemen om zich weder rechtelijk te bevoordeelen, door het aannemen van een valschen □aam en valsche hoedanigheid en door listige kunstgrepen en een samenweefsel van verdicht selen Johannes Lust te bewegen hem een paard te verkoopen en omstreeks 4 Januari 1929 te Walsoorden aan hem af te geven, gehandeld heeft als hieronder nader is omschreven op 29 Dec. j.l. des n.m. kwam hij te Hulst by de woning van Johannes Lust. Daar deze niet thuis was, zeide hjj tot diens oudsten zoon, dat b(j kwam om paarden te koopen, waarop hjj met deaen ging naar den stal van Frarciscus Heme- laer te Hulst om aldaar een elfjarig bruin merriepaard van Johannes Lust te bezichtigen. Vervolgens zocht hy in den n m. Johannes Lust op, stelde zich valschelijk aan hem voor als Johannes van Wallenburg, land bouwer, te Naaldwijk, en zeide dat hij te Naaldwijk telefonisch was aangesloten onder co. 96, thuis verschillende warmbloed- paarden had en nu koudbloed- paarden wilde koopen. Hij vroeg wat hij moest betalen voor het paard dat by gezien bad, waarop werd geantwoord, dat hij het paard voor 500 kon koopen. Afgesproken werd, dat het paard 4 Jan. j.l. te Walsoorden aan de boot zou worden geleverd. De verdere uitvoering van de poging tot oplichting werd niet voltooid, daar Lust de zaak niet goed ver trouwde, daar verdachte te duur kocht en de opgegeven naam en het telefoonnummer in het tele foonboek niet voorkwamen, en daarop aan verdachte vroeg of hij geld had, waarop verdachte ylings wegliep. Eisch 6 maanden gevang. De verdediger, mr. A. J. van der Weel, riep de clementie der rechtbank voor verdachte in. Van 1—28 Februari 1929. AXEL. Huwelijks-aangifteD. 7. Willem Joris Elve, 26 j. jm. en Janna Zegers, 22 j., jd. Huwelijks- voltrekkingen. 7. Pieter Jan Co»é, 29 j., jm. en Maatje Haak, 20 j„ jd. 21. Wil lem Joris Elve, 26 j., jm. en Janna Zegers, 23 j jd. Geboorten.l.TanDeke Cornelia, d. van Wilhelmus van Giek en Maatje de Groote. 11. Martha Maria, d. van Josephus Maris MatteDs 6D Magdalena Maria Aerens 11. Petrus Jacobus Chris tina, z. van AiphoDsus Jacobus Vettenburg en Emma Germaine Noens. 15. Jacobus Abraham, z. van Anthony de Pooter en Eli zabeth Neeltje van Beudegem. 15. Jacoba Cornelia, d. van Leen- dert Moerland en Co nelia Scheele. 15 PauliDa Wilhelmina, d. van Jacobus de Feijfer en Catharina JaDna Dees. 17. Pieter, z. van Masrt-n Witte en Maria AdriaDa Cornelissen. 20. Elisabeth Cor nelia, d. van Simon Buyze en Fratfoise Hollebek. 21 Johannes Adrianus, z. van Desiré van Kruyssen en Christina Hemelaar. 24. Frederik Andries, z. van Adriaan Michiel do Feyter en Klara den Doelder. 23. Johannes Cornelia David, z. van Adam Pieterse en Geertruida Tona Esk- man. 26. Krina Johanna, d. van Jscobus de Visser en Janna Deij. Overlijden. 4. Marinus Koek koek 56 j., ongeh. z. van Maria Koekkoek. 13. Maarten Wolfert, 74 j., weduwn. van Maria de Kraker. 11. Cornelia de Feijter, 35 jongeh. z. van Willem de Feijfer en Adriana de Feyter» 16 Ulricus Marie Vermast, 58 j., weduwn. van Maria dementia de Cooker. 26. Elizabeth Neebje van Bendegem, 19 j., echtg. van Anthony de Pooter. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl.» waren de prijzen alsjvolgt Tarwe f 10,50 a f 11,15. Rogge f9,50 a f 10. Wintergerst f 11, a f 11,50. Zomergerst f 11,-a f 11,50. Haver f 9,— a f 10,—. Erwten f 15,— a f 16,—. Paarden- boonenfll,— af 12,—. Duiven- boonen f 14,— a f 15.—Bruine- boonen f33,— a f 38,—. Lijn zaad f 18,—Af 19,Blauwmaan- zaad fA fGroen Vlas f 0,10 A f 0,13. Geboökt Vlas f ,13 A f ,18. Gezwingeld Vlas f 0,90 Af 1,00. Aardappels f 3,75 A f 4,25. Stroo f 20,— A f21,— Koolzaad fA f Mosterdzaad f A f Boter f2,A f2,10 Eieren f8- A f8,50. HULST, 4 Maart. Graanmarkt. Tarwe f 10,50 a f 11,—Rogge f 10,— Af 10,50Wintergerstf 10, a f 10,50. Zomergerst f 11,A f 12,—. Haver f 10,- A f 10,50. Erwten f 14,—A f 16.50. Paarden- boonen f12,Af 13,—. Duiven- boonen f 13,—A f 14,—Witte boonen f A f Bruine booner. f 38,— A f 40,—. Lijnzaad f 16,— A f 18,—. Aardappels f 0, A f 0,—. Koolzaad f 20,— A f 23,— Boter f 1,90 A f2,- per K.G. Eieren 26 stuks f 2,08 Slachtvee 0, verkocht 0 Varkens 44, ver kocht 38. Aanvoer Eierveiling V. P. Z. 0 stuks, f 0,— per lOOstuks. Ondergeteekenden berichten hiermede, dat bij de gehouden trekking van de 5°/o geldleenfHg groot f25 000.door deNeder- landsch Hervormde Kerk te Axel zijn uitgeloot de nummers 38 en 40 welke ranafl Maart 1929 met hoofdsom en opgeloopen rente te hunnen kantore betaal baar zijn gesteld. J. E. J. JURRY De dag, waarop wij gpatis hebben ver kocht, was Wij verzoeken U beleefd, de bons nog deze week in te wis selen. Hoogachtend, iVXag. „DE DUIF". AXEL. D. V. zal op DONDERDAG 7 MAART des nam. 6,30 uur in de Zondagsschool te Axel voor de Christelijk- Historische Kiesvereeniging een rede worden gehouden door den Lid der Tweede Kamer. Voor ieder toegankelijk. HET BESTUUR. Aanbevelend, P'JROL behandelt men de ontstoken, roode en smettende deelen met Purol en al deze huid euvels verzacht men daardoor onmiddellijk en geneest men spoe dig. Om de huid droog te houden bepoedere men de betreffende deelen, vooral ook de huidplooien, met Purol-poeder. Purol in doozen van 30 en 60 ct.. tuben 80 ct. Purol-poeder In bussen van 60 ct. en f 1.Bij i Apoth. en Drogisten tti»' DE KOSTER CO.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 3