Hoest, Keelpijn PU KOL er op! tabletten bij Griep en Influenza Gemengd Nieuws. Tegen de trekhonden. De vereeniging „Dierenbelang" en de „Rotterd. Vereen, tegen Trekhondenmisbruik" heeft aan Z.Exc. tnin. mr. J. B. Kan een scherp gestelde open brièf ge zonden en in brochurevorm uit gegeven, waarin het gelaakt wordt, dat het gebruik van den hond als trekdier niet verboden is en gewezen wordt op het vele leed dat een trekhond wordt aan gedaan en waardoor de mensch wordt verruwd. Eenige foto's zijn ten bewijze opgenomen. Geen 4e klas. In sommige bladen werd de mogelijkheid bericht, dat er tij de Spoorwegen een 4e klasse zou worden ingevoerd. Gebleken is. dat hiervan geen sprake was en het ook meer nadeel dan voordeel zou opleveren. Ingezonden Mededeelingen Bij Apoth. en Drogisten. AXEL, 26 Februari 1929. Ons hoofdartikel van jl. Vrijdag, waarin werd gewezen op de schrijnende koude, die nog dui zenden deed lijden, had Zaterdag al veel van zijn kracht verloren, toen de dooi was ingevallen. Maar dat niemand zulks verwacht had, bewezen de talrijke wed strijden, die hier, in onze omge ving en het geheele land door waren uitgeschreven. Men zou Zaterdag gerust van een natio- nalen feestdag hebben kunnen spreken, als de vorst was aange bleven, want er was geen enkele plaats van beteeképis, waar dien dag op het ijs niet gefeest zou zijn. in dat verband was het eigenlijk jammer, dat het weer zoo ineens veranderde. We gelooven. dat eigenlijk iedereen er spijt van had, dat Zaterdag en Zondag, zoo twee extra-dagen, het ijs bedorven was. Maar heden zal eveneens wel iedereen spijt hebben, dat het weer opnieuw is begonnen te vliezen. De dooi toch trad zoo kalm in, zonder storm of regen, zoodat men voor onge vallen haast niet had te vreezen, alles stemde tot dankbaarheid. Het is te hopen, dat de tempera tuur van heden, die 4 graden vorst aanwijst, van zeer korten duur zij en we weer spoedig de zon, die reeds de kracht gaf eener lentezonne, alles groen zien kleuren. Van Spui. Zooals gezegd, overal had men wedstrijden voorbereid en in onze gemeente wel twee, nl. te Spui en Kijkuit. Van Spui vernemen we, dal het feest toch nog naar wenscb is verloopen, ondanks zacht ijs, met hier en daar plassen, zoodat natte voeten, broeken en zelfs natte directoirs niet uitbleven. De politie, welke aanwezig was, om tijdens de wedstrijden eenige orde onder de kijkers te houden, maakte zich zeer verdienstelijk en werkte alzoo mede tot het welslagen, ook in dien vorm, dat zij na afloop de menschen aan maande om de kreek te verlaten. Algemeen vond men dat een goeden maatregel, waardoor on genoegen en ongevallen werden voorkomen. Welineenenden na men dien raad in dank aan, al mopperde ook de jeugd een beetje. De commissie die het feestje in elkaar had gezet, heeft de be woners van Spui eenige genoe- gelijke uren bezorgd, zoodat iedereen tevreden en dankbaar was voor haar werk. We laten hier den uitslag volgen A. Schoolkinderen. Hardrijden le prijs J. DekkerDz. 2e pr. A. L. Ruijtenburg, 3e pr. A. de Beer. Prikslee, le J. de Pooter, 2e F. Dieleman, 3e J. Weijns Gzn. Schoonrijden. le J. den Engels man, 2e O, Hamelink, 3e C. Bakker- B. Schoonrijden. Heeren le K. Witte, 2e P. de Feijter, 3e J. Koster. Dames le E. W. Steendijk, 2e G. Keizer. Paren le Dames Steendijk en de Keizer, 2e Heeren J. Koster en K. Witte. 3e Gebr. P. en D. van Alten. C. Hardrijden. 400 M. |ongens tot 16 jaar. le M. de Feijter, 2e J. den Doelder, 3e J. de Kraker, 4e D. van Alten. 800 M. 16-20 jaar le R. de Kraker, 2e J. Bakker, 3e J. de Vos, 4e Jb. Risseeuw. 800 M. Boven 20 jaar. le K. Witte. 2e J. de Braek, 3e J. Wol- fert, 4e A. de Pooter. Idem 200 M. le R. de Kraker, 2e J. Hamelink, 3e J. de Braak, 4e K. Witte. D. Spelen. Tonrijden. 1. Jac. Koster, 2. P. de Feijter, 3. P. van Alten. Ringrijden. 1 J. Dekker Dz. 2. J. Koster, 3. P. van Alten. Stoelen wedstrijd. 1. J. Koster, 2. A. de Pooter, 3. J. Hamelink, Prikslee. 1. D. de Pooter, 2. D. v. Tatenhove, 3. A. Bakker, 4. A. de Pooter. Te Ktykuit zijn de wedstrijden eveneens goed geslaagd, al had de kwali teit van het ijs veel geleden. Was men eerst van plan de deel name uitsluitend aan behoeftigen toe te staan, de vele aandrang deed het bestuur zwichten en zoo zag men ook boerenzoons triomfeerend met een tulband als behaalde eerepalm huiswaarts keeren. Ter vergoeding werd op gemerkt, dat de vrijwillige giften van gegoeden hiertoe veel hadden bijgedragen en er ook verschei dene prijswinnaars waren, die de als prijzen behaalde brandstoffen en levensmiddelen aan minder be deelden schonken. Door onderlinge samenwer king en een goeden toon zoowel tusschen comilé als kampende deelnemers liep alles vlot van sta pel. De prijzen werden onder kwinkslagen in vroolijkheid bij dhr Boogaert uitgereikt en ook hier was ieder vol lof over de rege ling en den afloop. We kunnenonszooindenkenhet gemoedelijke onder die buren eener afgelegen wijk in een feestelijke stemming niet van uitbundig heid, maar van warme vriend schap getuigend, wars van on derscheid tusschen geloof en stand, levend als medemenschen, eenvoudig, gelukkig en weldoend. Wat zijn die buren te benijden boven de buren eener stadska- zerne, waar men elkaar niet kent of ziet en toch ook medemen schen De uitslag te Kijkuit was als volgt Er waren in 't geheel 82 deel nemers. Hardrijden 900 M. Volwassenen. le prijs P. Kant, 2e J. den Hamer, 3e Jac. Willemsen. Jongens van 1215 jaar. 1 C. Verstraete, 2 P. Koekkoek, 3 A. Cornelissen. Jongens 1012. 1. J. Willem sen, 2 P. Dieleman, 3 K. van Driel. Schoonrijden. 1 F. Machielsen, 2 Jac. Willemsen, 3 P. Kant. Hardrijden met prikslee, tot 15 jaar. 1 L. van Liere, 2P.de Kerf, 3 Jac. de Groote, 4 R. de Kerf. Idem voor grooteren. 1 Jac. Overdulve, 2 Jac. de Cock, 3 A. de Cock, 4 C. Overdulve, 5 P. Pladdet, 6 K. Kaijser, 7 Jac Willemsen, 8 J. den Hamer. Ringrijden tot 15 jaar. 1 J. de Letter, 2 L. van Liere, 3 C. de Vos en 4 C. Verstraeten. Idem voor ouderen. 1 J. Kant, 2 W. Haak, 3 P. Adam. Melawan Gclap. Deze film trok niet zoo zeer de aandacht als verwacht was, ook niet zoo veel als de Warta- Sarifilm, die trouwens ook mooier was, maar dat is een kwestie van smaak. Een groot deel nam weer het schoolleven in, en wat gedaan wordt voor de melaat- schen en de leproserie. Toonee- len van wonderschoone natuur, te midden waarvan lieve kerkjes achter wuivende palmen staan wisselen zich af met een blin deninstituut of heidensche zan gers en muzikanten, die door een geweld om ziek van te wor den een zieke willen genezen. Het zou te ver voeren om alles te beschrijven, maar onze indruk is, dat er nog veel duis ters is, waartegen men moet strijden. Belangstellenden kunnen we de lezing aanbevelen van het programma, dat een interessante beschrijving geeft. Wat ons ook trof, was dat de dansen van die menschen, boven wie wij ons zoo verheven be schaafd achten, zooveel overeen komen met de „ultra moderne" dansen die de stadsfilm vertoont. Zoo lijkt de strijd wel een cir kelgang te gaan. Herbenoemd tot burge meester der gemeente Breskens de heer D. H. van Zuijen van Zaamslag de heer J. de Feijter; van Sluis de heer J. C. L. A. Berkers. De volgende dames, opge leid door mej. M. Mattelé, ge diplomeerde leerares, behaalden dezer dagen het diploma snel- knippen van het instituut E. N. S. A. 1. O., directrice mevr. Hen- drikse-Knapen Mej C. de Rid- der-Riemens Mej. N. Meessen, Mej. G. Dieleman Mej. G. Die leman mej. Fr. Mieras; Mej C. Jansenallen te Axel. Mej. C. Riemens Mej. J. Kiel- man en mej. C. van der Hooft, allen te Sluiskil. Besmettelijke ziekten. Het aantal gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 10 tot en met 16 Febr. in de provincie Zeeland bedroeg Roodvonk IJzendijke 4, St. Phi- lipsland 1, Schoondijke 1. Diph teritis St. Annaland 1, Goes 4, Kloetinge 2. St. Jansteen. (Slot Raadsverslag.) Dhr. van den Branden zei in Hofstade geweest te zijn tijdens den zomer en zeide gezien te hebben, dat de oogst daar ver droogde. Op grond daarvan heeft hij het adres geteekend. Dhr. Ferket had geteekend, zei hij, omdat hij vreesde voor meer belasting, ontwatering der gronden en ook is tegen de ont eigening der gronden. Dhr Vergauwen sloot zich bij de vorige sprekers aan en ver wacht, dat de waterleiding een reuzenstrop zal worden voor de gemeenten. Hij heeft eenige jaren geleden in Bloemendaal en Hil- legom gewerkt en heeft gezien, dat de tuinbouw daar veel te lijden had van de droogte, als gevolg van een daar pas gestichte waterleiding. Omdat hier geen tuinbouw was, was hij er ain- vankelijk voor, maar spr. is tot inkeer gekomen en vond het nu jammer dat het besluit tot deel name hier genomen was. Dhr. de Buck zei, dat als hier 200 H.A. land onteigend wordt voor de waterleiding, er verscheidene kleine landbouwers hun bestaan wordt ontnomen, de gemeente zal inwoners ver liezen (misschien wel 1000) en de inkomsten zullen veel ver minderen, of de lasten verzwa ren. Spr. is er van begin af tegen geweest en zal dat blijven. Dhr. Vael verwees naar het rapport, dat nog moet worden behandeld, en achtte het best, dat de tegenstanders dat in de verg. van aandeelh. weerlegden. Dhr. MartinetHoe denken B. en W. erover De Voorz.We hebben geen oordeel en laten ieder vrij in zijn meening. Maar ik kan er mij mee vereenigen, dat enkelen naar Terneuzen gaan om het rapport te bespreken. Daar wordt toch nog geen besluit genomen. Dhr. Van Helsland achtte het overbodig om naar Terneuzen te gaan. Onze afgevaardigde, zei spr., heeft nog altijd het man daat om vóór ontbinding en overigens overal tegen te stem men en dat moet nog gebeuren. Dhr. Vael wilde eerst bespre king van het rapport. Er zijn meer personen van tegenstander voorstander geworden. Dhr. de Buck We zouden misschien niet eens toegelaten worden. Dhr. Van Helsland Dat zijn op die verg. in Terneuzen allen ontwikkelde mannen, daar kun nen we toch niet tegen op en ik wensch er nog niet uitgelachen te worden ook. Ik ga niet. Dhr. de Buck: Juist, we zijn geen ingenieurs, maar we weten toch dat we best water hebben en om nu later te gaan kooperi, wat we nu hebben, dat is toch dom Misschien krijgen we later nog minder water, dan we nn hebben. Dhr. Schiffer meende, dat ieder zijn meening wel vast zal hou den en vond daarom dat het 't best was een besluit te nemen. De Voorz. was het geheel eens met dhr. Vael, dat het beste was de bespreking van het rap port af te wachten. Dhr. van den Branden wees erop, dat er reeds f 70 000 kos ten gemaakt zijn, die betaald moeten worden en als we nu zei hij niet toestemmen, zijn we overal van af. Na eenige discussie werd het voorstel-Vael om niet op de zaak vooruit te loopen, in stem ming gebracht en verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Verschillende leden stelden nu voor adhaesie te betuigen aan het adres, waarop de Voorz. zijn stem motiveerde Spr. had geen nieuwe gezichtspunten tegen de waterleiding gehoord. De bezwa ren zijn door deskundigen weer legd en spr. vertrouwt op de bekwaamheid en eerlijkheid der voormannen. Spr. was vroeger voorstander en is dat nog, omdat hij het een algemeen belang acht voor Z.-Vlaanderen. Als de ge meente later moet opdraaien voor de kosten, wenscht hij dat niet op zijn verantwoording te hebben, maar zal die rusten op de tegenstemmers. Dhr. van Helsland: Dan stem men. Het is wel eigenaardig, dat zelfs gemeenten, die het hard noodig hebben, er tegen zijn. Ondergronds was er geen water en nu bovengronds kan het z.i. nog minder. Dhr. de Buck: Geen wonder dat de menschen bang zijnals het zoo ver komt, dat ze weer water moeten zoeken, wie zal dan de kosten betalen Dhr. Vael sloot zich aan bij den Voorz., dat deskundigen zulks hebben uitgemaakt en ga randeeren, dat er geen nadeelen uit zullen voortspruiten. Dhr. Vergauwen zegt dat dhr. Vael goed spreekt, maar anders denkt, nl dat het den heeren te doen is om de portemonnaie te vullen. Dhr. VaelDat heb ik nooit gezegd Hierna wordt het voorstel-Van Helsland aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. MIJNHARDT 5 Het laatste punt was een schrijven van het gemeentebe stuur van Hulst, met de voor waarden waaronder aan St. Jan steen gas kan worden geleverd. Het contract werd met alg. st. aangenomen voor 50 jaar. Het tarief is als volgtmuntgas bij verbruik van 1-40 M8 per maand 14 cent per M8 en meerder ver bruik 8 cent per M8. Industriegas 1-40 M8 14 cent, 40-400M8 8 cent, 401-600M8 7 cent en meer verbruik 6 cent per M8. Bij de omvraag wees dhr. Vael nog op den strengen winter, die vele menschen meer dan gewone armoe doet lijden ook in St. Jansteen. Spr. gaf in overweging aan het Dag. Bestuur om aan de Vincentlusvereeniglng te ver» zoeken om waar het noodig was dekens te verstrekken. De Voorz. zou het met het Armbestuur bespreken. (Als gevolg hiervan heeft het Armbestuur aan de Vincentius- vereeniging een bedrag beschik baar gesteld voor aankoop van dekens en zijn deze hier en daar uitgereikt.) Daar niemand meer het woord verlangde, werd de vergadering, die van 9 tot 12.30 uur had ge duurd, gesloten. Donderdagvoormiddag omstreeks 11 uur is da landbou wersschuur van D. G. te St. Maartensdijk door tot nu toe onbekende oor zaak tot den grond afgebrand. Levende have was niet aanwe zig. Teneinde de aardappelen voor bevriezen te vrijwaren, ontstak het bejaarde echtpaar de N. te IJzennoorn, zoo meldt men aan de Tielsche Courant, een turfvuur in den kelder van hun woning. Tengevolge vaD den verstikkeDden rook raakten bei den bedwelmd. Den volgenden morgen viel het de buren op, dat de woning gesloten bleef. Na een der toegangen geforceerd te hebben, vond men de beide oudjes bewusteloos op bed. Deu inmiddels ontboden geneesheer dr. Kraay mocht het ua lang durige pogiDgen gelukken beiden tot bewustzijn te brengen. Het verzacht en geneest De reiziger T. G. den Hartigh, wonende te Rotterdam, geraakte te Rijsoord op bet ijs in gezelschap van enkele dron ken personen. Verschillende caté's in Ridderkerk werden be zocht, waarna zij te elt uur 's avonds met twee auto's naar Rotterdam vertrokken. Op den straatweg onder Wevershoek reed de eerste auto, waarin drie personen gezeten wareD, tegen een boom. Drie personen kregen zoo goed als geen letsel. De auto werd totaal vernield. Ia de tweede auto was intusschen de reiziger den H. onwel geworden. Hij werd door de andere personen een wooing binnen gedragen, waar hij spoedig overleed. De beschonken personen hebben daarop hot lijk naar de politie te Ridderkerk gebracht, alwaar het in het lijkenhuis is onder gebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. Te Haarlem wilde de 68- jarige wed. van Staveren, die alleen id een huisje aan de Lange Lakenstraat woont den wekker opwinden op den schoor steen. Zij kwam daardoor te dicht bij de gloeiende kachel en plotseling vatten haar kleeren vlam. Hevig gillend liep de vrouw rond en haar zoon, die naast haar woont, vond zijn moeder op den grond liggen, terwyl haar gt heele lichaam met brand wonden overdekt was. Zij moest per ziekenauto naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd wor den. Haar toestand is zorgelijk. De 45-jarige werklooze tuinier W. PianiiDg uit Leeuwar den is vau Purmeiend naar Eukhuizen geloopen, met het doel over het ijs vau Eakhnisen naar Stavoren en verder naar Leeuwarden te loopen. Maandag middag vertrok h(j van Enk huizen, doch geraakte op het (ja verdwaald en heeft den gehee- len nacht op het jjs doorgebracht. Eerst Dinsdagmorgen ontdekte hjj den schoorsteen van het Prov. Stoomgemaal nabij Lem mer en is daar aan wal gekomen Door eenige personen werd de totaal uitgeputte man naar een logement gebracht, waar hij in alkaar zakte en naar bed moeaf worden gebracht. Münhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt s Keelpu'ntabletten, 60 en 30 ct. Let vooral op den naam Sanaplrln daar dete tabletten wettig beschermd zijn tegen namaak en vervaleching. Prtja 25. 40 cn 75 ct Als Uw Handen ruw zijn of ge sprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand en snij wonden, ontvellingen en allerlei huid ver wondingen

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2