Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. Fortune's gun3t. No. 94. DINSDAG 26 FEBRUARI 1929. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. Behalve het wetsontwerpje be treffende de tandtechnici gaf de partieele wijziging van de Invali diteitswet mede aanleiding tot eenig debat. De loongrens, welke thans gaat tot een aanvangssa laris van f 1200zal worden verhoogd tot f 2000.Vele leden vonden dat dit nog niet ver ge noeg ging en boden f3000, doch zonder succes. De leeftijdsgrens voor het in dienst treden bedraagt 35 jaren. Men wilde deze grens verhoogen, maar dit zou aan merkelijke kosten meebrengen of tengevolge hebben, dat de uit- keeringen, welke toch reeds zeer laag zijn, nog zoudeu moeten worden verminderd. Ook eene wijziging van de loonklassen of verlaging van de premie, welke gewenscht werd geacht, zou het Rijk op millioenen komen te staan. Meer succes hadden de heeren Duys en Smeenk met hunne voorstellen om arbeiders, die bij een werk in eigen beheer dienst doen, onder de wet te doen vallen en om daaronder ook menschen te brengen, die uit sluitend fooien van derden ont vangen, zooals kellners. Van groote beteekenis en van meer principieelen aard was het debat over het wetsontwerp tot toetreding tot het verdrag van Genève betreffende den kinder arbeid in den landbouw. Het verdrag wil kinderarbeid in de schooluren verbieden en de ar beid mag het regelmatig school bezoek niet schaden. De kinderen beneden 14 jaren mogen voor lichten arbeid gebezigd worden hiermede kan bij de regeling van de schooltijden rekening worden gehouden, mits de schooltijd niet korter wordt dan 8 maanden. Oorspronkelijk was de vraag gerezen, of het arbeidsverbod ook geldig zou zijn voor niet leerplichtige kinderen. Minister Slotemaker de Bruine heeft ech ter inlichtingen gevraagd aan den heer Albert Thomas, Directeur van het Intern. Arbeidsburau en het antwoord ontvangen, dat de voorschriften slechts gelden voor leerplichtige kinderen. Amerikaaosche schets. 3) Daar is een paard, dat mijD naam draagt. Wat een curieus toeval Toeval Noem het liever een tip van de Fortuin, 't Komt in de vjjfde race, waar ik ge woonlijk mijn slag sla.... Wij Ballen werk hebben, het gewon nen geld naar huis te dragen. Zonder te letten op haar tegen stribbelen, gaf hij haar voor de eerste raee twintig dollars en wees haar naar de machine voor den pari-mutuel, die voor 'tge- tnak der dames op de groote tribune was aangebracht. Carmelita won j 't scheen haar Iets onbegrijpelijks, dat ze met twintig dollars dadelijk acht en dertig won. Zij wilde hem het geld .geven, maar hij weigerde, tfeen, 'tU vao u, en De heeren Heemskerk en Schok king vonden deze zaak vooreen internationale regeling niet ge schikt en de heeren Boon en Van Rappard waarschuwden tegen toetreding tot het verdrag op grond dat Nederland zich steeds aan zijn internationale verplich tingen houdt, terwijl andere lan den dit niet doen. Daartegenover wezen de heeren Nolens, Joekes en Vliegen erop, dat Nederland, dat nog steeds mede voor aan heeft gestaan op sociaal gebied, zich hier niet kan ont trekken. Bovendien, hier zullen de maatregelen toch zeker geen ingrijpende hervormingen betee- kenen, hetgeen in de achterlijke landen wel het geval ls. Minister Slotemaker had hier een eenvoudige taak. Het groote voordeel is, dat nu ook andere landen, die op sociaal gebied nog minder ver zijn gegaan, wor den genoodzaakt, beperking van kinderarbeid toe te passen. Want, al zal wellicht niet overal zooals wordt verwacht het tractaat ten volle worden nageleefd, eene gunstige uitwerking zal het al licht hebben. Het is de groote verdienste van dr. Nolens, dat hij zonder groote redevoeringen, allen van dergelijke eenvoudige waar heden weet te overtuigen. Alleen de heeren Braat en L. de Visser, verklaarden, dat zij wilden wor den geacht tegen te hebben ge stemd. Tegen het in 1925 te Brussel tusschen ons land en België ge sloten verdrag betreffende de ter ritoriale rechterlijke bevoegdheid, het faillissement en het gezag en de ten uitvoer legging van rech terlijke beslissingen, scheidsrech terlijke uitspraken en authentieke akten ontstond minder verzet. Alleen de heer Knottenbelt had bezwaar tegen art. 4 van het ver drag, dat den eischer in burger lijke zaken de bevoegdheid geeft de zaak te brengen voor den rechter van de plaats, waar de verbintenis is ontstaan, is of moet worden uitgevoerd. Vrijdag werd de interpellatie behandeld van den heer Hiemstra betreffende de Rijkswerven. De in 1926 ingestelde commissie ried tot sluiting van de werf van Hel- levoetsluis ten einde het geheele bedrijf onder te brengen te Wil- 't moet bij u blijven. Zij won nog eens en nog eens. t Was of die man eea betooveren- den invloed had op de paarden. Toen de vyfde race kwam, bad zij meer dan vierhonderd dollars in haar taschje. Ze was wel geneigd, het hierbij te laten. Maar hy overreedde haar, voort te gaan en alles te zetten op het paard Carmelita. Een paard, dat nw naam draag, zou 't niet durven ver liezen, als u op de tribnne zit. 't Werd een zeer interessante ren het meisje stond doodsangs ten uit om haar naamgenoot, maar Carmelita won 1 Don kwam terng met een hand vol papier en zilver, dat hij op haar schoot uitspreidde. En nu zyn wy klaar voor vandaag, besliste hy. Goddank 1 zuchtte Carmelita ik zon 't niet meer uithouden, Zoo'n opwinding 't Was een goed idee van hem, te gaan theedrinken in het groote restaurant. Daar was muziek, en werd gedanst en sells vroeg Don lemsoord. De commissie ver wachtte daarvan eene jaarlijksche besparing van 4VS ton. De heer Hiemstra achtte de samenstelling van de commissie niet juist. Hij vroeg een nader onderzoek naar de mogelijkheid om de beide Rijkswerven rendabel te maken. Minister Lambooy zal er dezer dagen nog wel het woord over voeren. De heer Bulten heeft vragen gesteld omtrent de maatregelen, welke van arbeidswege zullen worden genomen en zijn genomen tot verbrijzeling van het ijs en tot bescherming van schepen, dijken en andere werken in en aan onze rivieren tegen bescha diging, als het ijs gaat afdrijven. Minister van de Vegte zette de maatregelen, welke reeds zijn genomen, uitvoerig uiteen. Met de Duitsche deskundigen zal worden samengewerkt in dien zin, dat bij het breken van het ijs van onder af zal worden aan gevangen. Genie en torpedisten staan gereed om te heipen. Het is een heuglijk verschijnsel, dat de waterstand zoo laag staat men heeft alle hoop, dat het zal gelukken het ijs, als dit in be weging komt, geleidelijk naar zee af te voeren, zonder ernstige rampen. De Rijksmiddelen. De opbrengst van de Rijks middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Januari 1929 bedroeg f 45,385,519, tegen f43,076,431 over de maand Jan. 1928. Het één twaalfde gedeelte der raming over 't geheele jaar be draagt f 39,262,083. Opkomst dienstplichtigen. Officieel wordt medegedeeld, dat de opkomst van de dienst plichtigen, die op 1 Maart a.s. moeten opkomen, ter inlijving of voor eerste oefening, in verband met de heerschende gevallen van griep onder de militairen, voor- loopig 14 dagen wordt uitgesteld. Bedoelde dienstplichtigen kun nen evenwel aan den Minister van Defensie verzoeken om zoo spoedig mogelijk op te komen. Naar Londen. Z. K. H. de Prins is voorne- haar om ccd dans. 't Bleek, dat hij by de tilmlui aardig schuiven es trotten bad geleerd en Car melita danste als een profession- nal. 't Was avond, toen ze huiswaats reden. Don had geen haast, wat hy eerlyk bekende. Ik zal dezen middag nooit vergeten zy hy. Carmelita schoof haar hand onder zijn Brm. Ik heb my ook zelden zoo goed geamuseerd, fluisterde zy. Hy deed toen geen domme dingen, maar hield het stuurrad stevig in handen. Aan het hotel gekomen, verzocht zij hem, te stoppen bij den zy-ineang. Dit deed hy. Uitstappend gaf zij hem een hand. Hij hield die een oogenblik in de z(jne en vroeg dan be schroomd Zoudt u morgen weer mee willen naar de raees Carmelita lachte. Zy dacht er aan, hoe ie morgen weer om het gezag zou kampett met de jeugdige Sehottin. mens zich in de functie van be schermheer der tentoonstelling van Nederlandsche Kunst te Londen, heden per Batavierlijn voor eenige dagen daarheen te begeven. Poster yen. Men meldt aan de N. Rott Ct. dat het in de bedoeling ligt, aan alle directeuren der post-, tele graaf- en post- en telegraafkan toren ontslag te verleenen, in verband met de afschaffing van den rang van directeur. De hoofden dier kantoren zullen voor de vervulling van de directeurs functie worden aangewezen en daarvoor een wisselende toelage genieten boven hun salaris van referendaris, referendaris 2e klasse of commies-titulair. Uit Indië. De zendingsfilms gaven ons in ruime mate te zien hoe ook op onderwijsgebied de beschaving in Ned. Oost-lndië groote vorderin gen heeft gemaakt en niet alleen Europeeërs, maar ook tal van Inlanders daarbij behulpzaam zijn. Dat echter daarbij de toestand niet geheel in orde is, lazen we uit een beschouwing van den bekenden correspondent van de „N. Rotterd. Crt", dr. Van Blan- kenstein, die Indië bereist en op het oogenblik in Atjeh vertoeft. Hij schrijft aldus Atjehsche intellectueelen spra ken mij over een punt, dat zeker niet alleen voor Atjeh, maar wel licht zelfs voor geheel Neder- landsch-lndië geldt. Het onvol doende peil van ontwikkeling en vakkennis der onderwijzers van de volksschool. Vaak hoort men de klacht, dat dit vroeger heel anders is geweest. Deze verkeer de loop van zaken heeft zijn natuurlijke reden. In een vroegere periode wierp het nog vrij schaar- sche inlandsche intellect zich bij voorkeur op het onderwijs. Dit was een der eerste gebieden van intellectueel werk. Uitstekende krachten heeft het inlandsche onderwijs daaraan te danken ge had. Later zijn de ambities en de mogelijkheden van anderen aard geworden. De inlanders die ertoe instaat zijn, streven nu naar hoogere wetenschap en beter be taalde posten. De bezoldiging Neen, Don, ik kan Diet weer mee. Nooit? Ik vrees het. Ik vreesde 'tal. Uw familie zon 't zeker niet goed vinden. Carmelita lachte nu lnid. Neeü, Don, dat ia niet de redes. Bent u geëngageerd? Of getrouwd Noch 't eeD, Doch het andere. Carmelita, dan kom ik om je terug! Zy schrikte. Alt hij eens ont dekte, dat zij maar een kinder meid, waa die haar vrjje dag had 1 -- Dat moet je niet doen 1 Toch wel! hield hy vol. Maar niet te gauw. Er zyn redenen, Morgen niet P O neen, stellig niet, en ook niet deze week.... Beloof mij dat. Hoewel Dob er niet veel van begreep, beloofde hy, wat zij zoo dringend van hem verlangde, en tot balooning kreeg hij een «eea, van den volksonderwijzer, trou wens evenals die van den politie agent, is zoo erbarmelijk, dat men veelal ternauwernood een koelie zou kunnen krijgen voor dat bedrag. Bovendien is, door de groote uitbreiding van het aantal scholen, de behoefte aan onderwijzend personeel buiten gewoon gestegen. Het salaris is werkelijk vol strekt niet berekend voor een man van de opleiding, die zelfs een dessa-onderwijzer zou moeten genoten hebben. Het stelt hem op het peil van de armsten, ter wijl hij toch eenigermate behoor lijk voor den dag moet komen. Dat komt ten deele, omdat het salaris van overheidswege slechts een subsidie vormt, die de kam pong weigert aan te vullen. Zeer zeker levert de inlandsche maat schappij, met haar plaatsen van overproductie van onderwezen lieden genoeg op, die dankbaar zijn voor ieder baantje, dan hen vrijstelt van de noodzakelijkheid, in hun oogen vernederenden han denarbeid te verrichten; maar de gewenschte onderwijzers zijn dat zeker niet. Waar het diploma ontbreekt, moet een certificaat van geschiktheid de plaats ervan innemen. Maar groot is het aan tal onderwijzers in Indië, voor wie zelfs dit zeer bescheiden certificaat onbereikbaar is. Lieden van zeer geringe ont wikkeling en beschaving, zonder de elementairste begrippen van opvoedkunde en van stelsel van onderwijs, komen voor de klas te staan. Lieden bovendien, die uitermate ontevreden zijn met hun geldelijke omstandigheden. Dit stelsel kan niet anders dan verkeerd en zelfs politiek gevaar lijk zijn. Wij geven graag toe, dat zelfs het brengen van het eenvoudige onderwijs aan de be volking, dat slechts bij gelijk matige verspreiding geheel een zegen is, onvervulbare eigen schappen stelt aan de schatkist. Dat echter vele misstanden, die nu bestaan, zoowel in bezoldiging van onderwijzers als van politie agenten, geheel onvermijdelijk zijn, kan ik niet gelooven. Er moest iets geschieden zelfs al zou daarvoor op punten van minder cardinaal belang moeten worden bezuinigd De week verliep, voor Carme lita alles behalve prettig. Zij trachtte het onschuldige, maar heerlyke avontuur te vergeten, maar kon het niet vergeten en wilde dat misschieB ook Diet. Zy bedacht, dat hy misschien juist Da verloop van de week zou terugkomen op denzeltden dag, Woensdag. Zy vroeg dien dag vry en kreeg het gedaan, niet zonder zuur gezicht. Zij trok weer »de» japon aan,otichoon ze wel andere had maar daar in zou hij haar misschien niet herkennen. Zy wandelde in de dreef voor het hotel. Er stonden weer vele ento's, maar niet die van Don Faraday. Zy bedaeht, near het hotelboreau te gaan, om te vragen, of er ook brieven voor haar waren. Js er was er een, en zij sloop er mee naar een hoekje, in den hoteltnin. »Lieve Carmelita», ik heb een dwaas gelnk gehad en heb er ook dwaas mee gespeeld. {Slot nolft.) AXELSCHE 5» -r, i COURANT.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1