Binnenland. Hij Griep en Gevatte koude Bij Hoesten en Bronchitis Landbouw. De Rijn is over een afstand van 227 K.M. van de Nederland- sche grens af opwaarts dicht gevroren. In verband met het gevaar van het kruien van het ijs worden op verschillende plaatsen reeds maat regelen getroffen. IJsbrekers wor den gereed gehouden. Zoodra het ijs gaat werken zal de be volking door schoten, het luiden der klokken en hoornsignalen ge waarschuwd worden. In de haven van St. Qoarshau sen en Oberlahnstein zijn ver scheidene schepen door den lagen waterstand aan den grond geraakt en zij loopen gevaar te breken. De 20ste Jaarbeurs. Dinsdag is te Utrecht de 20e Nederlandsche jaarbeurs geopend'. Voor een internationaal gezel schap journalisten gaf de heer W. Graadt van Roggen, secreta ris-generaal van den Raad van Beheer, beschouwing over het Jaarbeursinstituut in 't algemeen en over de nieuwe voorjaarsbeurs in 't bijzonder. Ofschoon mag worden veron dersteld dat op het oogenblik ieder weet wat een jaarbeurs is en wat zij beoogt, achtte spr. het noodzakelijk nogmaals den nadruk te leggen op het absoluut zakelijk karakter dezer instelling. Nog altijd zijn er zakenlieden, bij wie de meening, dat de Jaarbeurs een tentoonstelling is, moet worden weggenomen. Laten deze dwalenden voor eens en voor altijd onthouden, dat de Jaarbeurs de schakel is tusschen producent en wederverkoopers, of het centrale kamrad, dat han del en industrie in beweging brengt. Wegenbelasting. In verband met het weer zijn bij de Rijksontvangers voor hou ders van auto's, die hun voer tuigen met den winter buiten bedrijf stelden, dagkaarten te krijgen tot 15 Maart, opdat ze nog van hun auto gebruik zou den kunnen maken. Ingezonden Mededeelingen Sanapirin tabletten. Buisje 75, 40, 25 'ct. Anga siroop. Flacons van 1 gld. en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten. AXEL, 22 Februari 1929. Men moge al klagen over kou en langen winter, zij die er financieel of lichamelijk weinig hinder van hebben, genieten nog met lust en ijver van de gele genheid die de ijsbanen hun bieden, om naar hartelust te zwieren eu te' zwaaien. Blijkens achterstaande adver- tentiën zal morgen (Zaterdag) ook te Kijkuit een ijsfeest ge houden worden. Eenige mede lijdende harten aldaar zijn over eengekomen om een liefdadig heidswedstrijd te houden voor bc- hoeftigen, ten einde hen in de gelegenheid te stellen om kolen of andere artikelen, die in den winter welkom zijn, te winnen. We willen bjj dezen niet nalaten om eenigen steun voor dit goede doel in te roepen. De heer P. Boogaert zal het wel in ontvangst nemen. Ook op Spui heeft men, aan gemoedigd door het succes van verleden Zaterdag, weer een programma samengesteld voor een tweede ijsfeest op morgen. We twijfelen niet of ook dit zal slagen. Alzoo zien we de kleine club jes de Axelsche IJsclub over troeven. De oorzaak Geen offer vaardigheid. Men wil wel gaarne, maar de beurs gesloten. Zelfs ver namen we dat de baanvegers nog zeer karig bedacht worden. Met nadruk verklaren we, dat we dit niet van de baanvegers zelve weten, maar anderen ons vroe gen om, gezien den ijver van die menschen, er eens op te wijzen, dat de schaatsenrijders toch eens wat beter om hen moesten denken, Het moet toch iederen schaatsenrijder wat waard zijn om zoo'n heelen mid dag te kunnen rijden naar har telust. Kom liefhebbers, haalt uw schade in en laat de mannen morgen (Zaterdag is tractements- dag) met gevulde beurs naar huis gaan. Ook spreken we de wensche- lijkheid uit van een spoedver gadering van de IJsclub, opdat nog eenige plannen besproken worden voor een feestje. Het kan misschien nog net. Want de dooi is op komst, zegt men. We vernemen zoo juist, dat morgen in de tent van Dries eenige muzikanten aanwezig zul len zijn om het ijsvermaak met vroolijke wijsjes op te luisteren en tot korting van den tijd, als men moet wachten tot de cho colademelk is afgekoeld. Patrimonium Woensdag hield de afd. Axel van deChr. werkliedenvereniging „Patrimonium" haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van dhr. G. den Deurwaarder De secretaris, dhr. C. van Kampen bracht jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de vereen, op pijl blijft en de penningm dhr. A. de Visser sloot zijn boeken met een batig saldo hoewel niet groot, maar toch bevredigend. De bibliothecaris, dhr. J. de Visser gaf een overzicht van het gebruik der bibliotheek. Begon nen met een honderd-tal boeken, zijn er nu ruim 1300 nummers, terwijl op het oogenblik 101 lezers staan ingeschreven, uit allerlei gezindte en kringen voort komend. Wel een bewijs, dat de bibliotheek in een behoefte voor ziet Spr. wees echter op de moeilijkheid om aan voldoende geschikte lectuur te komen, die aan het doel van een Chr. bi bliotheek beantwoordt. De rekening sloot met een klein tekort, dat wacht op de goede bui van een milden gever, die den bibliothecaris welkom zal zijn. Door -dhr. van Kampen werd alsiu de 2 procent uitgekeerd, als korting, die de leden genieten op bij hem gekochte waren. De aftredende bestuursleden, de h.h. A. de Visser, C. van Kampen en J. J. de Feijter werden met groote meerderheid herkozen. Op de agenda stond voorts een lezing door den Edelachtb. Heer Huizinga van Terneuzen, doch deze was helaas verhinderd. Besloten werd alsnu een open bare vergadering te beleggen en den heer Huizinga te verzoeken alsdan zijn referaat te houden, waarna de verg- op gebruikelijke wijze gesloten werd. De Waterleiding. Een comité van actie tegen de Waterleiding-Mij. laat hier een adres onder de burgerij circu- leeren, van den volgenden inhoud: Aan den Raad der gemeente Axel. EdelAchtbare Heeren, On- dergeteekenden, allen kiesgerech- tige inwoners van de gemeente Axel, geven eerbiedig te kennen, dat zij van oordeel zijn, dat de verplichte aansluiting aan de waterleiding (zonder noodzaak) een ingrijpen is in de rechten van het gezinsleven en dat bo vendien de finantiëele druk te zwaar zal zijn voor de bevolking in verband met de geringe aan sluiting van gemeenten in Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Redenen, waarom zij verzoeken zoo spoedig mogelijk tot ontbin ding van deze waterleiding over te gaan. De heer F. Dieleman, kwee keling met akte wonende alhier is benoemd tot onderwijzer aan de school voor chr. volksonder wijs te Zaamslag. Op de Spuikreek geraakte gisterenmiddag een schoolknaap, de Z., in een bijt, dat op een afgelegen plaats gemaakt was door een visscher. Vlug toe geschoten hulp redde den jongen van een wissen dood. Zij het een waarschuwing voor anderen om zich niet te wagen. In tegenstelling met andere gemeenten zijn wij er hier met de gasbuizen goed afgekomen en zijn et voor zoover bekend geen gesprongen of stukgevroren. In Hulst en tal van andere plaatsen was dit wel zoo met gevolg, dat zelfs menschen door het in de woning stroomend gas zijn gestikt. Dinsdag werd ie Koewacht ten verzoeke van Petrus Carpen- tier en kinderen door notaris Dregmans te Axel bij opbod verkocht een woonhuis met schuur erf en tuin aan den Nieuwen Molen, groot 6 Aren. Kooper werd de heer Hyp. A. Suij te Kruiningen voor f 1925. Herbenoemd tot secretaris der Gezondheidscommissie, zetel Hulst, de heer J. M. L. Maertens aldaar. De gemeente Ter Neuzen heeft ten behoeve van het aan leggen van een straat en in ver band met haar verdere bouw plannen in koop gevraagd de z.g. Affuitloods over de Burge meester Gei'lstraat te Terneuzen met ondergrond en de aan vier zijden daaraan grenzende stroo- ken grond, samen groot 17 68A. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend tot goedkeuring van den onderhand- schen verkoop van de loods en den grond voor f 8280. Ter illustratie, hoe dik het ijs op de Canisvlietkreek ligt, diene, dat de gemeentearchitect uit Sas van Gent, de heer Hen- nink met zijn Fordauto over het ijs reed en met een sneeuwslee op sleeptouw, de baan voor schaatsers berijdbaar maakte. De automobilist liet zijn wagen een oogenblik op het ijs staan en moest bij zijn terugkomst consta- teeren, dat de Ford in het ijs zat vastgevroren. St. Jansteen. (Vervolg Raadsverslag). Zonder hoofd, stemming werd vastgesteld het kohier op de hondenbelasting voor 1929, op een bedrag van f484 voor 61 le kl. en 240 2e kl. honden. Daarna werden vastgesteld de voorschotten voor instandhouding der r. k. scholen volgens de wet op het L. O. voor 1929. Voor de meisjesschool f 1066, de jon gensschool f800 en de school te Heikant f797. De bedragen dier kosten over 1925 1927 werden bepaald op f 4395, f 3619 en f921. Hierbij werd ook lezing gege ven van het rapport der commissie van onderzoek van de uitgaven voor ds genoemde scholen ge daan, waarin werd opgemerkt, dat de uitgaven der jongensschool in stijgende lijn gaan en die der meisjesschool in dalende lijn, terwijl dat zelfde feit werd ge constateerd voor zoover betreft de leermiddelen. Overigens werd op verschillende uitgaven aan merking gemaakt. B. en W. konden zich daarmede gedeelte lijk vereenigen en hebben ge meend te moeten schrappen een te hooge post voor licht en een voor het St. Nicolaasfeest, daar deze geen steun vinden in de wet. Alzoo werd besloten. Ingevolge advies van de Ge zondheidscommissie werd beslo ten onbewoonbaar te verklaren het huisje bewoond door A. Pierssens, daar ook B. en W. overtuigd zijn, dat het een krot woning is, die onherstelbaar is. Dhr. Martinet meende, dat als dit advies op 25 Aug. 11. al in gekomen is, B en W. toch lang gewacht hebben met hun voorstel. De Voorz.De wet geeft 6 maanden tijd. Vastgesteld werd een verorde ning. volgens welke kenbaar zal gemaakt worden, dat een woning onbewoonbaar is. De Voorz. zeide hierna, dat het wel wenschelijk was om een algemeene regeling te bepalen voor de vergoeding, die in der gelijke gevallen gegeven wordt voor slooping, want hij vermoedt, dat er nog vele van die woningen opgeruimd zullen worden, omdat de Minister de houten noodwo ningen ook als krotwoningen be schouwt. B. en W. staan daar sympathiek tegenover aan een kant, omdat het voor het uiterlijk een groote verbetering zal zijn voor de gemeente, waaraan zij gaarne zullen medewerken. Maar om de buitengewone kosten als gevolg daarvan, wilde spr. voor stellen de vergoeding te bepalen op f 150 per stuk, mits ook het Rijk f150 bijdraagt. En dan geen steun verleenen aan degenen, die minder dan 10 jaar in de ge meente wonen, teneinde minder goede praktijken te voorkomen. Het is een verstrekkend voorstel, zei spr., dat misschien in de duizen den loopt, want stel voor, dat er eens 50 zulke huisjes zijn. Dhr. Schiffer vroeg of als er een nieuwe woning komt voor Pierssens, dan ook de weg daar verbreedt, wat de voorz. beves tigde. Dhr. SchifferEn heeft die man met f 150 genoegen genomen, want de stichtingskosten zullen misschien meer zijn en Rijk en gemeente vergoeden daar ieder de helft van. De Voorz.: Tot een maximum van f300, maar als de gemeente f150 geeft, geeft het Rijk ook niet meer. Dhr. Martinet meende, dat als het Rijk, dat hier toch al zoo weinig doet, eens royaal wil zijn, moeten we die gelegenheid maar aangrijpen. Hij vond f 150 wel wat weinig en het zal toch een groote verbetering zijn De Voorz.B. en W meenen, dat de draagkracht van de ge meente niet toelaat, dat we ver der gaan. En als de man er nu tevreden mee is Dhr. Martinet: Dat zegt niet veel. Als de man wist, dat hij meer kan krijgen, zou hij ook liever meer hebben. Ik vind het weer vreemd, dat we zoo'n be sluit eerst nu hooren. Als er eens een circulaire of brief van de Regeering komt, dan zien we daar in den regel niet veel van. De Voorz.Het is niet aan den Raad gestuurd, maar, aan het gemeentebestuur. Dhr. MartinetO, dat zijn wij niet, dus mogen we dat niet weten De Voorz Wanneer er offi- ciëele stukken komen, dan wordt daar geregeld melding van ge maakt en ook belangstellenden worder. steeds fatsoenlijk ont vangen en ingelicht. Dhr. Martinet: Maar ze staan te schudden en te beven als ze iets vragen of zeggen moeten. De Voorz. U toch zeker niet, want ge gaat brutaal tegen het voorstel van het college in. Dhr. MartinetWe moeten elke zaak op zichzelf beschou wen en daarom stel ik voor hier f300 te vergoeden. De Voorz.B. en W. willen een algemeene regeling en geen uitzondering maken voor parti culiere vriendjes. Dhr. Martinet protesteerde daartegen. Het gaat z.i. om geen vriendjes, want daarvoor denkt hij aan den eed, dien hij als raadslid aflegde, om in 't alge meen belang te spreken. Dhr. Vael kon een algemeene regeling wel goed keuren, maar vond dit toch een bizonder ge val, omdat de man ook nog grond afstaat. Dhr. Ferket zou ook de rege ling willen volgen, maar dan voor de onteigende grond zoo veel geven als Pierssens toe kwam. De Voorz. wilde deze zaak verder niet openbaar bespreken en sloot de vergadering. Na heropening werd met alg. st. besloten om ook Pierssens f 150 te vergoeden. Vastgesteld werd hierna een nieuwe verordening op het keuren van waren, ingevolge een circu laire van den Minister. Nu kwam volgens de Voorz. het neusje van de zalm, nl. de waterleiding. Voor kennisgeving werd aan genomen het adres der Belg. ge meentebesturen in zake ontwate ring van gronden in de grensge meenten. Daarna kwam ter tafel het adres der onderscheidene raadsleden. (Slot volgt). Faillissement. Het faillissement van J. van Cadsand, landbouwer te Hoofd plaat, curator mr, A.J.v.d, Weel te Middelburg Is geëindigde Gevonden. Een gouden bril in étui. In lichtingen bij den gemeente veldwachter Oosting. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de le helft Februari 1929 een brief met onderstaand adres van Bendegem J. p.a. Jan v. d. Klompers. Heijdelstraat 23, Eindhoven. Predikbeurten te Axel. Zondag 24 Februari 1929. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Va ure Ds. O. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Vorstschade aan aardappelen. De 's-Gravenhaagsche Fede ratie van Vereenigingen van Groot- en Kleinhandelaren in aardappe len, groenten en fruit vestigt de aandacht op eenige wenken, die ook door onze lezers wel ter harte kunnen worden genomen. Het valt niet te ontkennen, dat de buitengewoon strenge vorst van het oogenblik de aardappe lenvoorziening ernstig bemoeilijkt. Daar deze vorst zoo laat is ingevallen, spreekt het vanzelf, dat de voorraad niet meer zoo groot is als in de maanden De cember en Januari. Echter behoeft dit niet tot eenige ongerustheid aanleiding te geven. Er zijn in het land vol doende aardappelen aanwezig, welke naar de stad vervoerd kunnen worden. Het spreekt, dat dit kosten medebrengt. Niet alleen de trans portkosten veroorzaken deze duurte, doch ook de buitenge wone voorzieningen om zooveel mogelijk vorstschade te voor komen. Absoluut vorstvrij vervoeren is bij deze koude ten eenenmale onmogelijk. Zelfs bij de meest mogelijke voorzorg is vorstschade niet te vermijden, want ai wordt het bevriezen voorkomen, dan zal de koude alsnog blauw of zwart worden na het koken ver oorzaken. Deze schade kan worden aan gericht bij het kortst mogelijke transport, zelfs bij transport van den winkel naar de woning van den consument. De handelaren zijn zich te goed bewust van hun positie in de samenleving, dat zij alles in het werk zullen stellen om een regel matige voorziening te bevorderen. Zij verzoeken echter de mede werking van het publiek om niet te veeleischend te zijn in hun keuze voor bepaalde soorten en de soms minder goede hoedanig heden aan de omstandigheden te wijten. Ook ten opzichte van de win tergroenten moet tengevolge van de vrijwel algemeene stremming van verkeer, rekening worden ge houden met het toepassen van allerlei noodmiddelen. Zoo moet buitengewone arbeid worden verricht. De grond is keihard: de prei moet letterlijk worden uitgehaktspruiten zitten als klompjes ijs aan de stronken vast; peen is, vlugger nog dan het artikel aardappelen, door de felle koude waardeloos. Overigens bemoeilijkt de be trekkelijk hooge sneeuwval het vervoer uitermate, ook de be zorging van den kleinhandel aan den consument. Algeheele medewerking van het publiek en zoo noodig be rusting in geringe prijsverhooging, welke slechts berekend zal wor den naar de buitengewone on« kosten, door de abnormale om standigheden op het product ge* legd, zijn dringend noodzakelijk om de voorzie,ïing naar behoorert te verzorgen.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2