Fortuna's gunst. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsch- Vlaanderen. No. 93. VRIJDAG 22 FEBRUARI 1929. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Nood bindt. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTiËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zwaar drukt de regeering van ons arme Europa, dat zich krimpt onder de boeien van ijs, welke het zijn aangelegd En niet te vreden met de daarmede bereikte resultaten, stuurt Koning Winter zijn trawanten, de Noorden- en Oostenwind er op uit, om nu eens bulderend en gierend, dan weer snijdend en snerpend de kroon op het werk te zetten, door elke lichaamsbeschutting tot een aanfluiting te maken en de li- chaamsdeelen tot een onaange naam prikkelende tinteling te brengen. En wij arme menschen- kinderen bukken ons als slaven onder dien ijzigen greep, zoodat velen kleumend en bibberend hun weggaan, die onverbiddelijk naar den dood leidt, zoodra het moede lichaam in niet te bedwingen be hoefte aan rust zich neerzet langs den weg en in slaap gesust wordt door de verlokkende stemmen der ijsnimfen en.... in handen valt van den slaap, waaruit geen ont waken meer volgt. Maar niet alleen daarbuiten loert de dood op zijn prooi, ook de woning der armen behoort tot het gebied, waar hij, gesteund door de strenge koude, zijn slag weet te slaan. Want de ergste vijand van de wintervorst, het vuur, is daar niet of in onvol doende sterkte aanwezig, om de herhaalde aanvallen af te weren, noch heeft men er de beschikking over krachtig voedsel, dat in ver dubbelde mate noodig is, om aan felle koude weerstand te bieden. Zoo zijn er zeer velen onder de economisch zwakken, die onder gaan in den strijd bij gebrek aan middelen tot verzet tegen het dreigende gevaar. Voor duizen den en duizenden is de nood hoog gestegen, zóó hoog, dat de lijdensbeker dier ongelukkigen dreigt over te loopen, gevuld als hij is tot den rand. We bedoelen hiermede in Europa, want gelukkig komt dit in ons land niet zoo vaak voor. Maar toch is ook hier de toestand van dien aard, dat hulp dringend Amerikaansehe schets. 2) Voor het hotel stoodan ver scheidene auto's en Carmelita keek rond, alsof ze haar eigen équipage zocht. Aardig toch en heerlyk, altjjd in zoq'd fijne kar te mogen zitten. Zooals die daar bijvoorbeeld, 't Was een prach tige limonsiDe, die hare bewon dering wekte. Binnen in zat niemand, maar op de plaats van den bestuurder haar redder van dien morgen. Hy droeg nu een lyn blauw pak en een pet. Hy glimlachte, toen hij haar in 't oog kreeg, en 't leek of hij hoopte, dat zy zou beginnen te •preken. Goeden middag, zei ze. Goeden middag, dame, Ik was zoo in de war van morgen, ging zij voort, dat ik onbeleefd ben geweest, vrees ik, Ik heb u niet eens bedankt, en toch waagde n uw leven om mij te radden. O, dat beteekent diets. Toen U h achterna reed, wist ik niet, noodig is. Want groot is de werkloosheid, waardoor diepe armoede, en bittere ellende wordt gebracht in tallooze gezinnen. Dit mogen allen bedenken, die gezeten zijn bij de snorrende kachel of het knappende haard vuur, zich koesterend in de wel dadige warmte van een gezel lige huiskamer, waartegenover Koning Winter machteloos staat en niet meer kan doen, dan zijn naamteekening zetten op de rui ten in een keur van kunstig ge- teekende ijsbloemen aan den bui tenkant. Nietwaar, de nood van het oogenblik wordt slechts al leen gevoeld en gedragen door een bepaalde groep, die hoe wel sterk in aantal, toch nog een minderheid vormt. En zij, die niet tot deze groep behooren, zijn maar al te zeer geneigd, om het leed van den naaste te ver geten, in den roes van vreugde, die de winter aan de beter ge situeerden vermag te bieden. En zeker, we voegen daar dadelijk aan toe, dat het onopzettelijk ge schiedt, eenvoudig gedachten- loos. Maar dat is juist de reden, dat we er even aan wenschten te herinneren en de vraag stel len «Gedenk den arme." Die vraag zij ook gesteld aan degenen, die uit gemakzucht of winzucht zich bij de armsten voegen, om eveneens onder den naam van werkloos of behoeftig mede te profiteeren van uitkee- ringen in geld of levensbehoef ten. En dit gebeurt in niet ge ringe mate. Als een sneeuwbal woekert dat kwaad voort, omdat de een den ander aanmoedigt om ook dien brutalen stap te wagen, zoodat men menschen krijgt met tweeërlei plunje; zij, die zich in den zomer werkge ver, of middenstander (winkelier) noemen en in den winter als werklooze arbeiders om een steunpenning vragen. Bedenken dezen, dat zij, het geen voor de armsten bestemd is, helpen opmaken. Bedenken zij ook, dat door hun houding dat u zoo zoo mooi was. Maar ik dacht zoo, dat als ik iemand het leven redde, die iemand wel een woordje zou zeggen. Ziet u, ik voelde mij wel wat eenzaam sinds ik van San Diego hierheen kwam. Kent u dan niemand hier? Eigenlyk niet. Ik logeer in 't Grand Hotel, waar de lni voor de auto-races ook logeeren, maar ik ken van die fyne lui niemand. Wacht u nu hier iemand vroeg Carmelita, die vond, dat 't niet goed aanging het gesprek voort te zetten, en wilde verder gaan. Nu niet meer, dame. Wachtte u dan op my Ja. 't Is misschien heel gek, maar ik kwam hier in de hoop u te ontmoeten. Waarom Ik wilde u vragen, een toehtje met mij te maken, maar na durf ik 't Diet goed. Hij lachte verlegen en liet 't aan baar over, 't als een invitatie te beschouwen. Haar antwoord was heel duidelijk. Zij stapte in en kwam naast hem aitten. Hy was verrast. Waar moeten toeh at die auto's been? vroeg zy. de milddadigheid der gevers wordt beperkt. Alsof er niet genoeg geleden wordt door ziekte en ouderdom, die in de wonin gen der armen de ellende nog vergrooten. Het is daarom ook van het grootste belang, dat degenen, die belast zijn met steunverle ning of bedeeling, zich de groote verantwoordelijkheid van die taak bewust zijn en goed uit zien, of de liefdadigheidsgiften op de juiste plaats komen en op de juiste wijze besteed worden. Plaatselijk vooral zien we zulks met vertrouwen tegemoet en doen we een beroep op mede- delijdende harten om de bestu ren van gemeente en kerken in de gelegenheid te stellen hunne armen met milde gaven te steu nen, opdat de nood zooveel mogelijk gelenigd worde. Spapje. Koning Alfons van Spanje, diep onder den indruk van de spon tane hulde, hem bij den dood van zijn moeder bewezen en die in het bijzonder de constitutioneele monarchie gold, had besloten amnestie uit te vaardigen. Primo de Rivera en alle leden van zijn kabinet hadden zich echter niet met dit plan kunnen vereenigen, daar men er een verdere onder mijning van de dictatuur van verwachtte. Primo de Rivera deelde dit namens het kabinet aan den koning mede hij voegde er echter aan toe, dat hij en zijn medeministers den Koning niet in den weg wilden staan. Voor het geval de Koning het plan mocht handhaven, zou het kabinet echter ontslag neruen. De Ko ning antwoordde, dat op het oogenblik een dergelijk ontslag niet in aanmerking kon komen. Een crisis moet tot na afloop van de groote tentoonstellingenwor- den vermeden. Het officieuze Spaansche nieuws agentschap meldt, dat Primo de Rivera den koning in den ten paleize gehouden ministerraad de Naar de races teTiaJuaoa. Heeft u ook lust Natuurlijk Carmelita was nooit over de Califomiscke greüs in Mexico geweest en had nooit wedrennen gezien. Maar zij moest zich niet al te bereidwillig toonen. Veel anders is er niet, wel? zuchtte zy met een geblaseerd airtje. Hij zuchtte, maar van blydsehap, 't Werd een heerlijke namid dag. Carmelita was schitterend. Zy bad in lang niet de gelegen heid gehad, van gedachten te wisselen met iemand, die haar zoo goed begreep. Zy had ge noeg van de wereld gezien om er iels van te kuDnen vertellen, en hoedde zich over zich zelve en hare conditie te spreken. En hij vertelde van zyn leven aan een universiteit en daarna b(j 't filmvolk. Daar allaen vind je nog echte cowboy's. Ik kwam toen na den oorlog de veepryzen versebrikkelyk daal den, naar Los Angelos. Daar heb ik veel geleerd. Die filmdirec teuren weten meer van den veehandel dan iemand anders. Is u zelf filmacteur vroeg z(j, wat angstig. De kranten vertelden znlke rare dingea ran die menschen. maatregelen moet hebben mee gedeeld, welke de regeering op het oog heeft om het regime te beveiligen en te versterken. In dien de koning ze goed zou keu ren zou dit aldus voegt het telegram er aan toe natuurlijk beteekenen dat hij opnieuw zijn vertrouwen in de regeering be tuigt. Na afloop van den ministerraad heeft Primo volgens een B. T. A. bericht alleen verklaard, dat de z'ttifg gewijd was geweest aan de toetreding van Spanje tot het pact van Kellogg, aan de benoe ming van gezanten en ambassade secretarissen en aan de afdoening van de loopende zaken. De „Chicago Tribune" ver neemt uit Hendaye, dat koning Alfonso zich met verscheidene personen in verbinding zou heb ben gesteld over de overneming der regeering. In Spanje werd Dinsdagnacht een sterke aardbeving waargeno men bij San Sebastiaan en in de geheele provincie Lograno. Op verscheidene plaatsen hebben de bewoners de huizen verlaten en zijn in het veld gevlucht. De kerktoren van Arnoco en talrijke daken en schoorsteenen zijn in gestort. Dalende temperatuur. Wees Maandag de thermo meter in Beriijn slechts 4 graden vorst aan, Dinsdag bleef hij on danks den zonneschijn, op 8 onder nul staan. In de avond uren echter trad weer een daling in, zoodat 10 graden vorst ge registreerd werd. Trouwens in geheel Duitschland is de vorst weergekeerd. Evenals in Rome viel ook te Berlijn een nevenzon waar te nemen, welk verschijn sel te verklaren is door de straalbreking van het zonlicht in de fijne ijsdeeltjes, die zich in nevelvorm tusschen de aarde en de zon bevinden. Hoewel de vooruitzichten op een aanhouden van de koude wijzen, zai deze toch niet zoo streng zijn als voor een week. In sterk contrast met de vorst in midden-Europa Neen, acteur niet. Ik ben nooit acteur geweest. Ik was wel een van de bende, die altyd tegen 't laatste komt aanrennen, om de heldin te redden van een vreeselyk lot, onder veel geknal van schoteD. Ik ben ook al een geharnaste ridder of een Arabi sche scheik geweest. Maar ik heb nu al in geen weken met de filmindnstrie te maken gehad. Ontslagen Neen. Heengegaan. Mijn oom, een der grootste veefokkers, is overleden. Hy had veel geld, maar ook veel erfgenamen. Myn portie was ongeveer duizend dollars. Ean man, die duizend dollars heeft, is te ryk om te blyven werken en te arm om iets anders te doen. Es daarom ben ik hierheen gekomen om te probeeren, wat actie te vinden voor myn kapitaaltje. Dos, vroeg Carmelita, u speelt bij de wedrennen, als ik 't goed begrijp Ze begreep wel, dat ze te doen bad met een avonturier in groeten stijl. Haar gevoel was half bewondering, halt vrees. Spelen Nu ja, zoo'n beet- tje. En ik ben niet ongelukkig. Ze zeggen zelfs >Faraday de Geluksvogel.* Ik heet eigenlek staat het feit, dat gisteren aan de Noordkaap 1 graad boven nul werd geregistreerd deze tempe ratuur heerschte gistermiddag ook in Londen. Het ijs in den Rijn groeit steeds aan. Met het oog op den ijsgang, die na het invallen van den dooi zal intreden en waar naar de bevolking met groote zorgen uitziet, is men begonnen met het doen springen van ijs op Rijn en Moezel. Zoo is onder het Duitsq^e Eek een ijsvlakte van ongeveer 10.000 vierkante meter in de lucht geblazen. Overal in de dorpen is men bezig voorbereidende maatregelen te treffen om de schade zoo ge ring mogelijk te doen zijn. Bij Ludwigshafen is het ijsdek over een afstand van drie K.M. gesprongen en 't wordt in groote schotsen stroomafwaarts gevoerd. Hetzelfde heeft zich in Oppau voorgedaan verscheidene perso nen, die zich op het ijs bevon den, konden zich slechts op het laatste oogenblik in veiligheid brengen. In Midden-ltalië stijgt de ther mometer. In Rome en omgeving is het zonnig weer. In Noord- Italië vriest het echter nog enkele graden. Dinsdag is in Triëst weer sneeuw gevallen. Toenemende konde. Een hevige sneeuwjacht woedt in de Krim. Op sommige plaat sen bereikt de sneeuw een hoogte van meer pan 5 M. De spoor wegverbinding op sommige lijnen is onderbroken. De vorst is in Oost-Pruisen weer toegenomen. In Konings bergen vroor het 21.8 graden. In de provincie is de temperatuur over het algemeen nog lager. Op de spoorwegen is de toe stand eenigszins verbeterd. Wan neer geen nieuwe sneeuw valt kan verwacht worden dat de dienst op de spoorwegen in on geveer drie dagen weer normaal zal zijn. Volgens mededeeling van het meteorologisch instituut te Aken is nieuwe strenge vorst te ver wachten. Don Farady. En werkt u nu om zelf een veefokkerij te kunnen koo- pec vroeg Carmelita, wetend dat in het land een eigen >ranch« de hoogste zaligheid beieekende. Ik zon dat mssschien al kunnen doeD, bekende bij maar ik wil bier nog blyven om van myn veine te protiteereD. Maar niet langer dan een week je moet den bron nooit nitputteD. Zelfs al blytt de Fortuin mij gunstig, ik ga na deze week weg, ginds over de bergen Met breed gebaar wees hij naar de gebogen lijnen laDgs de horizon. Ze kwamen over de grens, na eenige formaliteiten, en op Mexi- eaanseh gebied scheen ieder Don Faraday te kennen. Hij nam echter niet veel notitie van de lni. Hy bracht Carmelita naar een des beste plaatsen op de grooto tiibune. Zy vond het heerlyk, ze raakte dadelyk onder den op- wekkendeu invloed der groote menigte. Zij keek het program in, dat hy voor haar bad gekocht. Hoe gek riep zy eensklapit Wat? vroeg Faraday, die juist bezig was, zyn programma te bestudeeren. {Wordt vervolgd^ AXELSC COURANT.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1